Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Modrá hniloba Zpět na diskusi

  Špatně vysušený česnek?

  20. 11. 2020 7:45 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý den.
  Při rozdružování česneku jsem narazil na pár cibulí u nichž byl střed cibule zasažen asi plísní. Může to být špatným vysušením, páč slunka u nás letos 
  bylo velice poskrovnu a byly napadeny různé odrůdy. Česnek skladuji ve
  stodole v bedničkách. Ale myslím si, že uskladnění ve věncích by mu kvůli
  průvanu letos prospělo víc.
  Budu rád za každý názor česnekářů a tímto taky poprosím i pana Kozáka.
    Moc děkuji. Zdeněk z Valašska.
  plísenˇ?
  20. 11. 2020 8:20 Jan Kozák
  Tady je vidět, jak je důležité některé dotazy doplnit fotografií. Ze samotného textu bych problém hledal jinde.
  Ale co se tady stalo? Kořeny byly odstraněny i s částí podpučí hned při sklizni. V té době je podpučí ještě živé, uchytí se na něm spóry plísně (Penicillium). ale nevegetují. Počkají si do podzimu na dny s vysokou vzdušnou vlhkostí a začnou vegetovat. Mohlo to být i trochu jinak: kořeny i s částí podpuči byly odsatraněny až po usušení, ale dlouhotrvající vlhké období napomohlo k tomu, že podpučí plesniví. Penicillium není parazitická houba, je to saprofyt, znamená to tedy, že živé stroužky nenapadá. Může však způsobit další problém; v jeho okolí se zvyšuje vlhkost, což může mít za následek rozvoj parazitických organismů a tím i znehodnocení původně zdravých stroužků.
  Když teď česnek uložíte do sucha, plíseň přestane vegetovat.
  Aby se tomuto problému předešlo, je lepší nechat při čištění kousek kořenů, nezasahovat do podpučí.
  20. 11. 2020 9:38 Zdeněk Vanduch
  Přesně. Jako vždy, trefil jste ,,hřebíček na hlavičku,,. Bylo to tak, jak píšete. Vzhledem k tomu, že sázím pro potřebu rodiny jen cca 300 stroužků, člověk se s tím mazlí, atˇ pěkně vypadá a nevědomky tomu vlastně škodí. Kořínky jsem dal pryč asi po měsíci, kdy už jsem si myslel, že je suchý. Asi i byl. Ale deštivý podzim k tomu přispěl.
  Ještě na okraj. U jedné cibule se to přeneslo a znehodnotilo to tři stroužky, ale mokré oko jsem z toho neměl. Zbytek mně dycky vydržel až do nového. Díky Vám. To bylo nějakých fotek ze kterých jste různý problém identifikoval správně. Tedˇ když je člověk ,,česnekově,, vzdělaný je i škoda toho nechat. No mám to místo hospody :-) . Přeji Vám i Všem česnekářům hodně zdraví v příštím roce.   Zdeněk z Valašska.

  Sklerociová hniloba?

  9. 7. 2020 21:13 Zakladatel vlákna: Ondřej Dejmal
  Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o bílou sklerociovou hnilobu? Na některých rostlinách je i jakási zelená plíseň.
  Hniloba 1Hniloba 2
  10. 7. 2020 7:06 Jan Kozák
  Tak sklerocium tam bohužel zcela spolehlivě je. Zelená či modrá plíseň, tedy Penicillium není parazitická, žije na odumřelých pletivech.
  10. 7. 2020 10:25 Ondřej Dejmal
  Děkuji za potvrzení.

  Hniloba?

  21. 6. 2020 14:14 Zakladatel vlákna: Karel Jílek
  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se jedná o hnilobu česneku nebo zda se ještě dá úroda zachránit. Jedná se o odrůdu lukan zakoupenou samozřejmě u vás. Předem děkuji za odpověd, s pozdravem Karel Jílek
  ČesnekČesnekČesnekČesnekČesnek
  21. 6. 2020 19:37 Jan Kozák
  Problém z fotek nepoznám. Penicillium je tam až druhotně na odumřelých pletivech. Během týdne všechno skliďte.
  21. 6. 2020 20:47 Ladislav Holeček
  Tady taky nechápu proč sklízet, vidíte velký problém s vodou?
  22. 6. 2020 4:53 Karel Jílek
  Děkuji za pomoc

  Hniloba

  19. 3. 2019 16:40 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
  Zdravím chci se zeptat, mám na česneku některé listy zkroucený a máji jinou barvu když vytáhnu česnek ven tak je úplně nebo trochu nahnilí. Co mám dělat vím že jednu odrůdu jsem dostal a pán říkal že mu hnil že mu nedýchal při uskladnění. Právě to dělá ta jeho odrůda. Děkuji
  ...
  19. 3. 2019 19:54 Jan Kozák
  Modrá plíseň na prvním snímku je Penicillium. Jeto saprofyt, roste tedy na odumřelých pletivech. Vyskytuje se i u zdravého česneku na přirozeně odumírajícím matečném stroužku. Tady je však viditelně poškozené (a odumírající) podpučí. Chorobu na druhém snímku sice nedokážu určit, ale je jisté, že taková rostlina uhyne.
  Tož co včil? Viditelně hynoucí rostliny je dobré ze záhonu odstranit a zlikvidovat. Z takového porostu si nenechávat nic na sadbu.
  19. 3. 2019 21:17 Pavel Dohnal
  Opět to oblíbené téma zdravé sadby! Nešťastný pan Petr zasadí sadbu od pána, kterému česnek hnil.... Zaděláváte si Petře na to, že si zaplísníte a zahnijete půdu na pár let dopředu. A co už teď? Fungicidy? Nebo vše pokroucené ven, do pytle a popelnice, a na pár let na to místo dát brambor nebo hrách. Nejde už o česnek, ale o Vaš pozemek! Zatr sakr. 

  Plíseň?

  21. 6. 2018 18:37 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den přeji, prosím,co by mohla být tato plíseň, v porostu mám tak cca 3% takto zasaženého česneku, sázeno po 17 listopadu - nemořeno. Děkuji Čivrný 
  plíseň..
  22. 6. 2018 6:50 Jan Kozák
  Vypadá to na primární napadení Fusariem, sekundárně se objevuje Penicillium (zelenomodrá plíseň).
  22. 6. 2018 12:49 Miroslav Čivrný
  Děkuji. 

  Modra hniloba

  5. 1. 2018 23:14 Zakladatel vlákna: Blanka Fuskova
  Dobry den. Pri zlom uskladneni som zistila, ze sa na hlavickach v spodnej casti korienkov sa objavila trochu zacinajuca plesen, podla popisu asi modra hniloba. Chcem sa opytat ci je mozne este tento cesnak, strucky pouzit na konzumaciu a pripadne ci este vhodny aj na sadenie. Dakujem za odpoved.
  6. 1. 2018 19:21 Jan Kozák
  Modrá hniloba (Penicillium) napadá neživá pletiva, není tedy parazitem, ale saprofytem. Objevuje se při zvýšené vzdušné vlhkosti na suknicích (slupkách), podpučí, hlavně však v místech mechanického poškození. Posledně jmenované bych pro konzum ani výsadbu nepoužil, pokud je Penicillium na sukniích nebo podpučí, není problém ani potravinářský ani sadbový.
  A paní Blanko, použijte, prosím Vás, příště diakritiku (čárky a háčky nad písmeny). Bez ní je i slovenština degradovaná. A možná bych Vám pak ani neodpověděl.
  7. 1. 2018 0:34 Blanka Fuskova
  Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Plesnivý česnek

  3. 11. 2017 15:11 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, mám urgentní dotaz chtěl jsem zítra sadit ale když jsem česnek  vysypal s punčochy všiml jsem si že je většina plesnivá. Má cenu to ještě sadit nebo rovnou do popelnice ? 
  Zelená plíseň
  3. 11. 2017 20:50 Jiří Snášel
  B) je správně.
  J.S.
  4. 11. 2017 8:38 Filip Jakubál
   Samozřejmě takhle nevypadají všechny stroužky, některé jsou úplně vyhnilé, některé mají pouze flíčky a většině nic není. 
  Ale zajímá me jestli se to nemůže přenést i na ty kterým nic není. 
  4. 11. 2017 9:33 Václav Kozák
  Dobrý den, pane Jakubále,
  na stroužku na fotografii je Penicillium, nemusíte mít obavu, že by se plíseň přenesla na zdravé stroužky, neboť penicillium se živí odumřelými pletivy. Do stroužku se dostane až sekundárně např. po mechanickém poškození nebo otlučení.

  Plesnivý stroužek

  13. 4. 2017 10:23 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den pane ing. Kozáku,
  mám od Vás sadbový česnek Slavin.Vysadil jsem 200 stroužků a už týden sleduji pouze u dvou  česneků zakrnělí růst.Včera mně to nedalo,tak jsem je obnažil až ke kořenům a zjistil,že jsou stroužky pokryté zelenou plísní,tak jsem je hned vytrhl.Nevíte prosím Vás,co to může být?Pozemek byl zatravněn a více než před 20-ti lety tam rostli pouze brambory.Přípravu pozemku pro česnek jsem dělal dle vaších rad.Předem děkuji za odpověd,s přáním pěkného dne.
  14. 4. 2017 7:23 Jan Kozák
  Zelená plíseň (modrá hniloba, Penicillium) není parazit, ale saprofyt, to znamená, že žije na odumřelých nebo udumírajících pletivech. Našel byste ji i na zcela zdravých rostlinách, protože původní stroužek odumře. Zakrnělý růst má jinou příčinu, kterou však na dálku nemohu posoudit.

  Plíseň

  27. 4. 2016 18:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Líska
  Dobrý den,
  prosím o radu. Máme sadbu jarního česneku (začátek března), na jižním svahu, púda-vápenné spraše, mořeno v Sulce cca 1 hod., ale nyní mám začal česnek u prvních listů žloutnout a na stroužku po vytažení ze země je nazalenalá plíseň viz foto. Hnojeno bylo trochou cereritu před sadbou a zalito ředěnou Sulkou. Dá se porost nějak zachránit?
  Děkuji za odpověď
  27. 4. 2016 21:18 Jan Kozák
  Listy žloutnou, protože kořeny nestačí zásobovat rostlinu potřebným množstvím živin, proto si je odebírá rostlina sama ze sebe.
  Modrá plíseň (Penicillium) je saprofytická houba, to znamená, že žije na odumřelých částech rostlin. Vhodnější termín by byl neživý rostlinný materiál, protože se vyskytuje třeba na kompotech nebo marmeládách. A loňský stroužek už není živý, dochází k jeho přirozenému rozkladu.
  Z toho plyne, že tyto dvě věci nemají žádnou souvislost.

  hmyz

  5. 4. 2016 21:13 Zakladatel vlákna: Pavol Andrejčák
  Dobrý večer p. Kozák a milí pestovatelia/ľky. Stretli ste sa niekto s malým čiernym chrobákom (na fotke)? Našiel som ho vo všetkých silne poškodených strúčikoch cesnaku, vždy niekoľko kusov. Máte skúsenosť, či je to škodca, alebo len dôsledok hniloby? Na druhej fotke je strúčik s niekoľkými patologickými prejavmi. Plesne a roztoč. Predpokladám, že jediné riešenie je odstraňovať napadnuté rastliny? Ďakujem za prípadné reakcie.
  8. 4. 2016 6:19 Jan Kozák
  Máte pravdu, ten "chrobák" je tam až druhotně, živí se odumřelými pletivy.
  Na druhém snímku je patrné napadení houbou Botrytisa druhotně Penicillium. Odstraňování napadených rostlin z porostu by mělo být vždy základním ochranářským opatřením.

  29. 3. 2016 21:01 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
  Dobry den pane Kozak, mohl by jste mne rict, prosim co je spatneho s timto cesnekem? Nejak pomalu rostl ve srovnani s ostatnim cesnekem, tak jsem ho vykopal. Dekuji.
  29. 3. 2016 21:18 Jan Kozák
  Pro přesné určení by bylo potřebné vyšetření v diagnostické laboratoři. Vrchol stroužku byl pravděpodobně napaden některým druhem z rodu Fusarium, Penicillium je až druhotným patogenem. Poškození stroužku u podpučí bylo už na konci vegetace. Mohl to být kořenohub zhoubný, ale i slimák.
  S různě poškozenými jednotlivými rostlinami se občas setkávám. Pokud nejsem schopen sám určit příčinu a nemám ani možnost dopravy do diagnostické laboratoře, tak takovou rostlinu jednoduše zlikviduji, určitě ji v porostu nenechávám. Je to základní fytosanitární opatření, které dělali už naši předkové, kteří neměli ani laboratoře ani pesticidy.
  30. 3. 2016 23:39 Jaromir Vyskala
  Pane Kozak mel jste pravdu. Dal jsem cesnek pod mikroskop a videl jsem tam korenohub zhoubny (rhizoglyphus echinopus). Je mozno se jich nejak zbavit v pude? Dekuji.
  31. 3. 2016 7:06 Jan Kozák
  Žádný způsob likvidace kořenohuba v půdě se dosud nenašel.

  Rovral

  22. 11. 2013 0:04 Zakladatel vlákna: Kocián
  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat zda je ROVRAL takový driák, jak z příbalového letáku vypadá.

  Nechci ho používat, ale koupil jsem Vaší sadbu a několik stroužků bylo ztrouchnivělých se zelenou plísní, tak nechci na zahradu přitáhnout nějakou potvoru. Může to být bílá hniloba či je to pouze běžná plíseň, která se nijak dál projevovat nebude? Děkuji a sázení zdar, Martin
  22. 11. 2013 7:24 Jan Kozák
  Zelená plíseň není bílá. Jedná se o Penicillium, které není parazitické, tudíž nepřechází na nepoškozené stroužky. Ale Rovral je proti němu stejně neúčinný.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne