Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Výběr sadby Zpět na diskusi

  Sušení česneku

  30. 6. 19:01 Zakladatel vlákna: Tomáš Kala
  Dobrý den, jelikož jste mi o pár příspěvků níže určil že mám v česneku háďátko. Tak jsem se chtěl zeptat jestli se haďatko bude šířit i při sušení česneku? Při sběru budu napadený česnek ihned vyřazovat, ale nejsem si jistý jestli se mi podaří všechen špatný česnek při sklizni vyřadit. Děkuji za odpověď Kala 
  30. 6. 19:31 Jozef Sisak
  Sadba - NIE   a  v kuchyni tam vadiť nebude
  30. 6. 20:15 Jan Kozák
  Při sušení se háďátko šířit nebude, ale počítejte s tím, že může být napadený všechen, ačkoliv nebudou viditelné žádné příznaky. Tedy určitě nesázet. A vyřazený česnek ani zbytky po čištění nepatří do kompostu.

  Výsadba

  1. 7. 2019 8:55 Zakladatel vlákna: Tomáš Doležel
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kolik let je vhodné Váš sadbový česnek točit. Nebo je lepší každý rok dávat novou sadbu? A ještě mám jeden dotaz, při výsadbě, sází se u nepaličáku i středové stroužky? Děkuji
  1. 7. 2019 11:42 Libor Hejduk
  Obecně se tvrdí, že dokud jste spokojený s výnosem. U nepaličáku se dají sázet všechny stroužky, jen ty extra malinké je asi lepší "natopinkovat"
  1. 7. 2019 12:49 Jan Kozák
  Moja řeč, nemám co dodat, děkuji, pane Hejduku.

  Zasadit, či nesázet?

  5. 12. 2018 11:04 Zakladatel vlákna: Ivo Gregorovič
  Dobrý den, chtěl jsem využít momentálně celkem slušného počasí a zasázet česnek. Z hrůzou jsem však zjistil, že veškerý česnek, který jsem měl k tomu vyčleněný, je v takovémto stavu (viz foto). Loni byl nádherný, snad největší v naší zahrádkářské kolonii. Proto jsem si z něho letos schoval pacibulky s tím, že si ho namnožím a ozdravím tak sazbu. Mám dotaz: čím je letos česnek napadený a lze použít pacibulky z tohoto napadeného česneku na množení? Pacibulky vypadají (viz foto), dle mého laického pohledu, celkem slušně. Jsou na rozdíl od stroužků po oloupání tvrdé. Pokud by se daly zasázet, mám je na jaře také namořit v sulce? Nebo je tento česnek definitivně ztracen? Děkuji za odpověď! 
  Přiložené foto
  5. 12. 2018 19:38 Jan Kozák
  Váš česnek je napaden vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce (stačí 2 - 3 hodiny, ne více) můžete vysázet i stroužky. Pacibulkám tuto lázeň také dopřejte, ale nečekejte na jaro, vysejte ještě teď´ zemi jim bude líp než ve skladu. A vysévejte mělce, asi 1 cm.

  Flekatý česnek

  25. 10. 2018 16:09 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den
  Pane Inženýre, vím že tento problém jste řešil nedávno, ale mě se zdá že na mém česneku jsou fleky větší a proto  si nejsem jistý zda je to jen fyziologická porucha či jiná choroba.  Vyskytlo se mi to jen na minimálním množství česneku.  Foto přikládám. Předem moc děkuji za Vaši odbornou radu
  Polách
  Ps: Děkuji za Vaši krásnou sadbu, kterou jsem nedávno od Vás obdržel. 
  Flekatý česnek
  25. 10. 2018 16:39 Jan Kozák
  Měl bych doplňující dotaz: tyto fleky se zvětšují nebo jsou víceméně neměnné?
  25. 10. 2018 17:52 Jiří Polách
  To bohužel nevím.Přišel jsem na to až ted při rozdružování na sadbu. Tak snad napíšu později. I tak děkuji.
  25. 10. 2018 19:41 Jan Kozák
  Hledím na to, přemýšlím, ale chorobu v tom nevidím.
  25. 10. 2018 20:31 Jiří česnek
  Jirko fleky testuji,ale nesázím ,že tlačí kořeny vše je v pořádku. Zapíchni je mělce 1 cm do půdy a fleky se nešíří,které sledují stroužky zaniknou podpůčí nikdy nezmrzne.Fleky mě dělá Tristan.Jirko zajíma mě tvá odrůda.
  26. 10. 2018 8:34 Jan Kozák
  A mě teď napadlo ještě jedno řešení. Má obecnou platnost. Pokud si nejsem jistý zdravotním stavem stroužku, přičemž jsou v pořádku kořeny, dají se takové stroužky zasadit do květináče, no spíše jen lehce zapíchnout jeden vedle druhého, a nechat doma na okně. Jakmile rostliny dosáhnou nějakých 15 - 20 cm, dají se celé konzumovat podobně jako lahůdková cibulka. Chuť je samozřejmě česneková.
  27. 10. 2018 21:13 Jiří Polách
  Děkuji Pane Kozák trochu jste mně uklidnil.Šlo mi jen o to že fleky pod slupkou nejsou vidět,loupat se mi to nechce a nerad bych sázel nějakou chorobu. Jinak to co se mi nelíbí nasázím na chleba se sádlem.                                                                         Zdravím též Pana Jiřího.S odrůdou neposloužím koupil jsem to asi před 15 lety na stánku na Floře a zatím jsem spokojen.            Polách

  Vlnovník česnekový

  8. 10. 2018 15:27 Zakladatel vlákna: Moc Roman
  Dobrý den.pane kozák lze sázet česnek napadený vlnovnikem,nebo ho vyhodit.děkuji za odpověď
  8. 10. 2018 15:48 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Já osobně bych ten česnek namořil, pokud je napadený a nechal ho oschnout a těsně před sadbou ho dal cca na hodinu do vlažné vody, aby se nastartoval a sázel bych. Osobně mořím před sadbou. Zatím jsem ho napadený neměl. Ještě přikládám fotky svého česneku na sadbu, ale ten bez popisku nevím.
  Česnek na sadbuČesnek na sadbuČesnek na sadbu
  8. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
  Lze sázet. Na nic nečekejte, rozdružte, namořte v Sulce a co nejrychleji vysušte. Potom uložte ve vzdušném prostředí v malé vrstvě. Těsně před výsadbou namočte do vody. Ale použil bych vodu studenou.
  8. 10. 2018 20:09 Moc Roman
  Děkuji za odpověď.česnek už mám namořen tak začnu sázet.sadba nepochází od vás..od vás mám tři odrůdy a ty jsou v pohodě.

  Malý stroužky

  5. 10. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den pane Kozáku, v objednávce přišly hodně malý hlavičky česneku, hlavně Havran. Snad to nevadí a naroste  i v tomto případě velký česnek. Píšete, že to nemá vliv. Jen se chci ještě ujistit před výsadbou. Hevran je fakt malinký. V Litoměřicích jste měli česneky krásný velký.
  6. 10. 2018 9:50 Václav Kozák
  Vážená paní Malá, v letošním roce byla sadba vzhledem k nepříznivým podmínkám menší. I tak má však stejný pěstitelský potenciál, jako cibule větší, které byly dodávány předchozí roky. Vždy záleží především na tom, jaké podmínky bude česnek mít při pěstování. I z cibulí o průměru 3 cm je možné dopěstovat cibule o průměru okolo 6 cm. Norma pro sadbu paličáků je 35 mm, my jsme letos třídili nad 40 nebo 42 mm.  Nemusíte mít obavu česnek vysadit, tím, že jistě jste schopna rostlinám dát výrazně lepší podmínky, než měl v letošním suchém roce na polích bez možnosti závlahy, můžete v následujícím roce z dodané sadby dopěstovat i patnáctinásobek hmotnosti sadby.
  Na závěr ještě jedna důležitá informace - v Litoměřicích jsme česnek neprodávali. Ani jsme tam nebyli jako návštěvníci, proto nemohu posoudit, co tam bylo našim jménem nabízeno (zneužívání našeho jména nebo názvů našich odrůd není ničím výjimečným). Na podobných akcích je zapotřebí velká opatrnost. Když jsme tuto akci navštívili před 3 lety, byli jsme překvapeni tím, že někteří prodejci jsou schopni nabízet např. i "fialový paličák Lukan". Nejen, že Lukan je bílý nepaličák, ale nejednalo se ani o český česnek, nýbrž o česnek španělský.
  6. 10. 2018 10:04 Helena Malá
  Děkuji za odpověď, tak to jsem ráda, že to tak je. Já se s nima pomazlím a vypěstuji tedy větší. Jen mě zaráží, že si někdo dovolil na zahradě v Litoměřicích prodávat pod vaším jménem a dokonce i logem česnek. Dokonce měli takový velký papírový ubrus s vaším logem na stole, takový to fialový s česnekem. U jednoho stánku mi paní ani nechtěla říci, kde se ten česnek pěstuje a kdo ho prodává. Já si teda nekoupila, mám od vás. Kde je asi tak naše OBCHODNÍ ISPEKCE.  Děkuji
  10. 10. 2018 18:22 Pavel Dohnal
  ČOI ka má co dělat s kontrolou zboží z Polska a Číny. Myslím kromě česneku. Hračky, sýry, maso, srač...
  10. 10. 2018 19:27 Jan Kozák
  K tomu drobnost: kontrolu česneku nemá na starosti ČOI, ale konzumního česneku Státní zemědělská a potravinářská inspekce, sadbového pak Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
  Nevím přesně, bylo to snad v roce 2011, kdy jsem navštívil Zahradu Čech v Litoměřicích. V mnoha stáncích prodávali španělský česnek, u toho názvy našich odrůd i naše logo po celém stánku. Někteří neměli nikde uvedenu svou identifikaci a ti, co ji měli, tak byla falešná. Nad tím by se měli zamyslet organizátoři všech výstav.
  12. 10. 2018 17:54 Pavel Dohnal
  Sakra, to je ústavů a inspekcí.! Dělají něco kloudneho? Já si jen těžko představuji ty organizátory. Musí za to ručit nebo ne? Asi by měl být nějaký certifikát s kulatým razítkem,ale ví to? Když si pozvu na festival šlechtitele, buď je budu znát, nebo musí něco doložit. Amatéry jako já přece vyloučí, nebo nechají prodávat krmný za 160. 

  Vysázet tyto nedělené cibule ?

  11. 7. 2018 16:00 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
  Dobrý den, vloni jsem měl velkou nadúrodu Vekanu, a proto jsem zkusil uskladněné stroužky, které letos na jaře již ztrácely svoji konzumní kvalitu (navíc již se zelenými výhony) vysadit. Během vegetačního období (cca březen - červenec) vyrostly ze stroužků pouze nedělené cibule (obrázek), podle vzhledu vhodné jako sadba k vysázení letos na podzim. Má to nějaký smysl nebo je rozumnější je zkonzumovat ? Děkuji Jandovský
  nedelena
  11. 7. 2018 21:29 Jan Kozák
  Já bych je použil na zabijačku. Paličáky z jarní výsadby většinou mají zhoršenou sadbovou kvalitu.

  Pacibulky

  7. 7. 2018 19:02 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
  Dobrý den,
  Rád bych Vás požádal o radu. Na záhonku mi zůstalo pár česneků na pacibulky. Na jednom květenství ale pacibulky "jakoby rostou". Je toto nějak nebezpečné, jedná se o nemoc či virus? Vyskytlo se u odrůdy Bjetin. Mám květenství zlikvidovat, nebo se jedná o pro mne bezvýznamný úkaz? 
  Děkuji Vám za Vaši odpověď. 
  Kubík 
  Pacibulky
  7. 7. 2018 20:51 Jan Kozák
  Jedná se o fytoplazmovou žloutenku aster (Aster yellow phytoplasma).  Zrovna tento týden jsem se o ní také zajímal, a to jestli nějak ovlivňuje výnos. Bohužel jsem se ničeho  nedopátral. Samozřejmě tyto pacibulky nepoužívejte pro další množení.

  stroužky vhodné pro sadbu

  4. 7. 2018 23:46 Zakladatel vlákna: Milan Švec
  Dobrý den, pane inženýre.
  Před 14 dny jsem sklidil svou skromnou urodu Bjetinu (ca 5m2 velký záhon), ale protože se mně nepodařilo letos od Vás  Bjetin  již objednat,  chci zkusit prvně použít pro podzimní sadbu tedy Bjetin z mé letošní sklizně.
   Sklizený Bjetin  je příbližně z 70% poměrně veliký, ale ca 30% hlav je drobnějších . 
   Muj dotaz zní - pokud pro sadbu použiji právě ty drobnější stroužky (samozřejmě nepoškozené, zdravé ... ), a ty větší použiji pro svou potřebu  činím tak správně ?
  (dle informací z Vašich diskuzí resp Vaší knížečky, kde jsem získal informaci, že pro sadbu lze použít i stroužky menší, pokud nejsou jinak poškozené),
  Uvažuji tak, že nový česnek by měl  teoreticky vyrůst (neoznamuji, ptám se!!!) z malého i většího stroužku  v podstatě stejný. Je tomu opravdu tak ? 
  Nebo je to blbost a pokud chci mít (šanci na)  pěknou urodu, musím se snažit pro sadbu použít naopak hlavy co největší ? 
  V případě, že můj dotaz byl v minulosti na tomto foru již někdy  v minulosti řešen. tak se moc omlouvám.
  Děkuji předem za reakci 
  Milan Švec
  5. 7. 2018 6:38 Jan Kozák
  V dobrých podmínkách skutečně nezáleží na velikosti stroužků při výsadbě. Otázkou je, proč jsou některé cibule malé. Proto bych Vám raději doporučil použít k sadbě cibule mírně nadprůměrné velikosti.
  5. 7. 2018 10:58 Milan Švec
  Dobrý den, těmi malými cibulemi jsem svůj už takhle dlouhý dotaz nechtěl ještě více komplikovat, ale - česnek pěstuji v beton. skružích (12 ks celkem, pro česnek mám vždy každý rok vyčleněných vždy 6 kusů, ale z důvodu snahy o snížení rizika většinou celou zeminu vyvezu do skleníku a ze skleníku dám tu skleníkovou) a ač jsem letos při okrajích těch skruží zaleval se zvýšenou měrou, přesto opět jako každý rok jsou česneky při okraji znatelně menší. Chtěl jsem se na to též zeptat, ale tuším, že se mně vysmějete, že je to logické, že to "nadzemní klima" nemá tu správnou "teplotní setrvačnost"- je tomu opravdu tak, nebo napadá Vás důvod jiný . (ty skruže nám vyhovují, že se nám to méně zapleveluje, zada nebolí , ale vim , že ... já všude říkám, že česnek nepěstujeme, že si s česnekem resp na zahradě hrajeme ...  ) 
  Jsou to  opravdu ty okrajové rostliny, v tomto mém případě byste se tedy těchto menších do sadby nebál ? 
  Děkuji milan švec
  5. 7. 2018 15:36 Jan Kozák
  Tak to bych se nebál použít jako sadbu menší cibule. Česneku nesvědčí velké výkyvy teploty v kořenové zóně. Vám se to také potvrzuje.
  5. 7. 2018 17:48 Milan Švec
  Děkuji moc za odpověd a potažmo za Váš čas mně věnovaný 

  Rez na česneku

  29. 6. 2018 12:47 Zakladatel vlákna: Martin Přikryl
  Dobrý den,
  mám na Vás dotaz : na česneku jsem měl letos hodně rzi , nevím, jestli ho můžu na příští rok použít na sadbu.
                                                   Děkuji
  29. 6. 2018 21:50 Jan Kozák
  Rez je chorobou na listech, sadbou se nepřenáší.

  Viróza

  13. 6. 2018 21:47 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
  Dobrý den,prosím o radu jak se zbavit virózy natě,děkuji.
  viróza
  15. 6. 2018 6:42 Jan Kozák
  Člověk musí virózu vyležet, česnek to neumí. Lék není pro lidi, není ani pro rostliny.
  Mozaika je manifestačním projevem přítomnosti virů v rostlině. Neznamená to však, že by česneky bez mozaiky na listech nebyly virózní. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. U tzv. bezvirózních česneků jde pouze o významné snížení koncentrace viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), případně i některého dalšího. Tzv. ruské paličáky bývají rovněž bez mozaiky, ale jsou takovými "bacilonosiči".
  Mozaika na listech nemusí znamenat snížení výnosu. Pokud si však vybíráte sadbu z vlastní produkce, dávejte přednost rostlinám s méně výraznou mozaikou.
  18. 6. 2018 22:02 Vladimír Lepša
  Děkuji.

  Posouzení sadby

  30. 11. 2017 9:19 Zakladatel vlákna: Milan Váňa
  Dobrý den.
  Letos jste mi poslal sadbu česneku, jelikož jsem sní nebyl  spokojen /důvod níže/proto jsem si přiobjednal u jiného dodavatele, ovšem jsem netušil že to je také vaše sadba s tím samým problémem. Co je důsledek, podle mne se jedná buďto o vlnovníka, nebo Fiz.poruchu ale zaráží mne že jsou na některých asi 1/4 stroužcích
  hnilobné důlky.
  pozn.nemůže být i důvodem napadení moc velké zkracování kořínku?
  Děkuji za odpověď  Váňa Milan
  sadbasadba
  1. 12. 2017 0:04 Václav Kozák
  Dobrý den,
  nejedná se o příznaky vlnovníka,  skvrny jsou fyziologického původu - jedná se o abiotickou poruchu.  Není dosud úplně jasné, za jakých okolností se skvrny objevují. S velkou pravděpodobností však může být příčinou problém příjmu železa (příspěvek níže) nebo jiných mikroprvků. Tyto příznaky nevytváří všechny odrůdy, vytváří je hlavně jedna určitá skupina odrůd, z našich odrůd do ni patří Vekan a Slavin. Na výskyt však mají vliv i klimatické podmínky, které mohou příjem živin ovlivňovat Zdaleka se tedy tento jev neobjevuje každoročně i při pěstování na stejném místě (s totožným hnojením). Podle výzkumů nená tento jev vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou hodnotu, nemusíte mít tedy obavu česnek vysadit. Určitě se nejedná o žádnou přenosnou chorobu ani škůdce.

  Sadba od Vás

  17. 11. 2017 20:36 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den,
  v září jsem od Vás bral sadbu, jen tak na zkoušku. 16 cibulí Vekan a 16 cibulí Slavin II. Dnes jsem rozděloval na stroužky, Vekan v naprostém pořádku. Při Slavinu II se mi u pár stroužků oddělala slupka a česnek byl chybový (viz obr.) Chci se zeptat o co se jedná. mám strach aby nebyly všechny takové pod slupkou. Sadit čí nesadit. děkuji. 
  12
  17. 11. 2017 21:55 Jan Kozák
  Sadit. Jedná se o fyziologickou skvrnitost, která nemá vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu česneku. Je to pouze estetická vada a uznávám, že dost závažná. Stejně jako jiné fyziologické poruchy se ani tato skvrnitost zdaleka nevyskytuje každoročně a na každé lokalitě. Její frekvence se zvyšuje extrémními podmínkami při pěstování, možná i při sušení.

  Plesnivý česnek

  3. 11. 2017 15:11 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, mám urgentní dotaz chtěl jsem zítra sadit ale když jsem česnek  vysypal s punčochy všiml jsem si že je většina plesnivá. Má cenu to ještě sadit nebo rovnou do popelnice ? 
  Zelená plíseň
  3. 11. 2017 20:50 Jiří Snášel
  B) je správně.
  J.S.
  4. 11. 2017 8:38 Filip Jakubál
   Samozřejmě takhle nevypadají všechny stroužky, některé jsou úplně vyhnilé, některé mají pouze flíčky a většině nic není. 
  Ale zajímá me jestli se to nemůže přenést i na ty kterým nic není. 
  4. 11. 2017 9:33 Václav Kozák
  Dobrý den, pane Jakubále,
  na stroužku na fotografii je Penicillium, nemusíte mít obavu, že by se plíseň přenesla na zdravé stroužky, neboť penicillium se živí odumřelými pletivy. Do stroužku se dostane až sekundárně např. po mechanickém poškození nebo otlučení.

  Vada česneku

  25. 10. 2017 21:56 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
  Dobrý den,

  poprosím o radu, co česneku na obrázku(jeho vrchní zahnědlá část) může být a zda-li jej můžu zasadit.

  Děkuji
  cesnek
  26. 10. 2017 19:26 Jan Kozák
  Třebaže je snímek dostatečně ostrý, není možné posoudit lesk, což je velmi důležité. Pravděpodobně je česnek napaden vlnovníkem česnekovým. V tom případě bych doporučil brzké moření v Sulce a výsadbu. Však už se má výrazně ochladit, tak proč ne?

  Sadba

  3. 10. 2017 21:13 Zakladatel vlákna: Jan Urbánek
  Dobrý den. Je to kvalitní sadba?
  Vekan
  3. 10. 2017 22:22 Stanislav Hanzlicek
  Dobrý den pane Urbánek.Jestliže jste,podle etikety na balení,v minulém roce odhalil v pětikilovém balení čtyři,napohled mechanicky poškozené stroužky,tak ANO.Je to kvalitní sadba.Dokonce pozoruhodně kvalitní.Jestliže se ale ptáte konkrétně na tyto čtyři stroužky,tak ty já bych nesázel,ale okrojil a natřel na topinky.Nechápu ale Vaše roční otálení s tímto dotazem.
  4. 10. 2017 7:29 Jan Urbánek
  Dobry den. Ne to bylo cele baleni. A panu Kozaku jsem posilal fotky a řikal že by oba krajové vyhodil a zbytek sazel. Tak jsem pulku vyhodil a zbytek zasadil. A vysledek ten stejmy. Dekuji.
  4. 10. 2017 13:42 Jan Kozák ml.
  Pane Urbánku, pokud Vám odborník napsal, že ty cibule můžete nasázet, neměl jste je vyhazovat. Promiňte, ale domnívat se, že podle vzhledu můžete stanovit „sadbovou kvalitu“ materiálu je naivní a lehce domýšlivé. To totiž bez specializované laboratoře a znalosti historie odrůdy (doby od udržovacího šlechtění) nesvede ani expert.

  Když si projdete diskusi, zjistíte, že většina skvrn na stroužkách je fyziologického původu patrně způsobená nedostatkem železa. Podobně jako když nasadíte stroužek vzhůru nohama, vytvoří „fajfku“, avšak po přesazení v další generaci tato vada při správné orientaci nevznikne. Stejně tak nasazení česneku, u kterého expert určí jinou fyziologickou vadu, nemá na výskyt této vady vliv to, zda se v předchozí generaci vyskytovala.

  Pokud jste reakci prodejce nepovažoval za přesvědčivou, měl jste materiál reklamovat. V takovém případě by totiž prodejce buď musel produkt nahradit, nebo prokázat, že zboží není závadné. Místo toho jste kvalitní sadbu zlikvidoval.

  Jak jsem se informoval, byl jste nedávno upozorněn, že domnělou vadu sadby reklamovat nelze z následujících důvodů:
  1) Datum použitelnosti vypršelo téměř před rokem. Podle občanského zákoníku jste povinen vadu reklamovat bez zbytečného odkladu poté, co jste ji zjistil. Což jste neudělal.
  2) Domněle vadný materiál jste zlikvidoval. Vinou toho nelze prokázat, zda skutečně vadný byl, či nikoliv.
  3) Snažíte se reklamaci uplatnit u jiného subjektu, než u kterého jste zboží nakoupil. Mezi Vámi a Václavem Kozákem je stejný obchodní vztah jako mezi Vámi a náhodným kolemjdoucím na ulici – žádný.
  4) Pokud provádíte reklamaci, musíte k tomu využít prostředky, které jsou k tomu určené, a dát svůj úmysl najevo. Dotaz: „Je to kvalitní sadba?“ se jako zahájení reklamačního procesu chápat nedá. Dotazy týkající se konkrétní objednávky (kam patří i reklamace) nejsou v diskusi povolené. Diskuse je určená k poradenství.

  Navzdory tomu všemu Vám bratr před několika dny velkoryse nabídl, že Vám na vlastní náklady kilo nebo dvě zašle. Jinými slovy: přestože jste patrně vyhodil kvalitní sadbu, kterou jste nakoupil u někoho jiného, byl ochotný Vám věnovat 600 Kč (zboží + doprava + práce na nesystémovém vyřízení balíku). To jste odmítl. Bohužel.
  4. 10. 2017 8:38 Jan Urbánek
  Dobry den, ja chci jen to co jsem si zaplatil,zdravou a neposkozenou sadbu. Prilozim fotku uz moje vypestky. Vekan (spatne) a potom take sadba od vas uz druhym rokem slavin a havran. Dekuji.
  Vekan
  4. 10. 2017 10:53 Stanislav Hanzlicek
  Ještě jednou dobrý den pane Urbánek.Nechci se Vás nějak dotknout,ale myslím si,že hledáte chybu na špatném místě.Jestliže zasadíte nekvalitní stroužky česneku,tak Vám buď nevyroste nic,nebo se nedostatky projeví už během vegetace a takový česnek je třeba ihned ze záhonu odstranit.Ve Vašem případě to ale vypadá na napadení vlnovníkem až po sklizni.Třeba vlivem podtržení,nesprávného sušení,nebo prostě špatným uskladněním.Zkuste se napřed zamyslet nad tímto.

  Může se sázet?

  30. 9. 2017 17:40 Zakladatel vlákna: Petr B.
  Dobrý den, objednával jsem z AGRI Slatinice sadbový česnek, ale po rozbalení zásilky nevím jestli je to vhodné sadby. Některé stroužky mají takové podivné ďubky, u další odrůdy je zase na česneku pár stroužků úplně shnilých, a ty co nejsou úplně, tak jsou minimálně nahnilé (viz obrázky). Z AGRI mi akorát před dvěma týdny poslali zprávu, že Vám to přeposílají a dál už nic. 


  Zatím jsem rozbalil tři odrůdy. Děkuji za odpověď.

  Obrázky zde: https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/RUXl.png
                         https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/eomN.png
  eror1eror2
  1. 10. 2017 10:20 Václav Kozák
  Vážený pane Petře,
  tato zpráva se k nám ještě nedostala, nicméně můžete nám zaslat na e-mail cesnek@cesnek.cz více fotografií a další informace k Vaší objednávce u zmíněného prodejce a tento problém budeme moci s Vámi vyřešit přímo my.
  1. 10. 2017 11:09 Václav Kozák
  Co se týká poškození hnilobou u nepaličáku, nejedná se o žádnou nebezpečnou chorobu (česnek je přísně kontrolován, aby se do sadby nebezpečné choroby ani škůdci nedostali).  S největší pravděpodobností byl u konkrétních cibule problém se sušením nebo se jedná o fyziologickou poruchu, která se v některých letech u nepaličáků vyskytuje a která zapříčiňuje, že především vnitřní stroužky nemají téměř žádnou trvanlivost.  Ty pak  velmi brzy odumírají a sekundárně se na mrtvých pletivech objevují saprofytické plísně.  Zdravé stroužky lze v takovém případě bez obav vysazovat. Pro přesnou identifikaci problému by bylo zapotřebí více detailnějších fotografií.

  Fleky na stroužku

  8. 8. 2017 20:25 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Na česneku, který jsem namořil v Sulce se objevily tyto "flíčky". Lze tento česnek použít jako sadbový nebo je něčím nakažen a tím pádem i znehodnocen? 
  ...

  Znovuzasazení sklizeného česneku

  28. 7. 2017 13:21 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobrý den,

  kterou odrůdu sklizeneho česneku je nejvhodnější použít pro další sadbu?
  Všechny druhy pochazejí od Vás, vloni jsem sázel pouze Váš sadební česnek.
  Mám raději použít větší stroužky nebo větší palice a menší skonzumovat nebo je to jedno? Samozřejmě pamatuji na Vaší radu ohledně výživy půdy a velikost stroužků - že pokud je půda dobře vyživená, tak by to mělo být jedno.

  Jinak bych Vam chtel podekovat za peci o nas pestitele na tomhletom webu a za dobrou sadbu. Letos jsme meli fakt slusne vynosy. V dobre nezamokrene pude jsme meli asi 5 palic spatnych z celkoveho poctu 3000. Navic z tech 5 palic za to ve 3 pripadech mohly mysi a ty zbyle dva jsem nedokazal identifikovat. To je skoro zazrak.
  31. 7. 2017 19:28 Jan Kozák
  Tato otázka je příliš obecná. Pokud uvažujete, kterou odrůdu znovu zasadit, pak se řiďte pěstitelským úspěchem té které odrůdy v letošním roce a také tím, jak Vám která odrůda vyhovuje v kuchyni.
  3. 8. 2017 15:03 Miroslav Svoboda
  Dekuji. Tahleta rada mne staci.

  Prosba o radu

  25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
  Dobrý den,
  měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
  V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
  Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
  Žlutá kola
  26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
  Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
  26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
  Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
  Chybějící kořínkyChybějící kořínky
  27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
  Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

  zálivka česneku

  19. 6. 2017 12:49 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
  Dobrý den, je vhodné v tomto období česnek ještě zalévat? U nás neprší, půda je vyschlá. Děkuji. M.Fiala
  19. 6. 2017 14:25 Zdeněk Mácha
  Dobrý den.Já ještě zalévám,kdybych nezaléval,tak je česnek už suchý.Mám nasázeno cca 500stroužků.
  ČesnekČesnekČesnek
  19. 6. 2017 21:29 Jan Kozák
  Záleží na odrůdě a lokalitě. Nejranějším odrůdám na jižní Moravě už závlahou nepomůžete, pozdnější odrůdy nebo česnek ve vyšších polohách zalévejte. Aby závlaha měla smysl, je potřeba dávka minimálně 20 mm.
  21. 6. 2017 13:25 Roman Jurek
  Půda je vyschlá za 1 den,mě ho část rodiče přelili a česnek začal ihned v tom teple v zemi plesnivět,snad ho sucho zachrání, další jsem experimentálně zamulčoval drobnou suchou trávou, která by měla zabraňovat tomu hroznému výparu, ale je to věda, aby byl porost vzdušný a zároveň přiměřeně vlhký, raději jsem oloupal spodní suché listy, které bývají nejčastěji napadeny a ustřihl i zaschlé zkroucené špičky, ale takhle mazlit mohu opravdu jen 3m2.
  21. 6. 2017 17:22 Jan Kozák
  Pokud česnek v zemi "plesniví" není na vině zálivka. Chorobu si česnek přinesl v sadbě nebo byl zamořený pozemek. V suchém prostředí se tyto choroby šíří pomaleji. Každopádně to bude chtít novou sadbu.
  21. 6. 2017 18:21 Roman Jurek
  Tak tady si myslím, že kdybych to se zálivkou nepřehnal, tak bude česnek o dost zdravější, ale velikostí poloviční, byl dost nahusto a zaplevelený, ale samozřejmě na sadbu vyberu jen bezchybný.
  21. 6. 2017 21:51 Jan Kozák
  "Ten bezchybný" vizuálně nepoznáte. Musel byste každou cibuli laboratorně prověřit. Takže zvažte nákup nové sadby, je v tom jistota.

  Sadba malych strouzku

  7. 2. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den. Vloni jsem rozebiral na sadbu palice ktere mely treba 12 strouzku. Nektere struzky byly docela velke ale jine docela male. Souvisi velikost zasazeneho strouzku s vyslednou velikosti palice? Diky dopredu za odpoved.
  8. 2. 2017 14:20 Jan Kozák
  Výnosový potenciál odrůdy je stejný ve velkém i malém stroužku, ale aby byl využit, musí mít rostlina potřebné životní podmínky. Pro toto tvrzení mám jednoznačný důkaz z uplynulé sezóny. V horších podmínkách je lepší výnos z velkých stroužků.
  10. 2. 2017 20:33 Miroslav Svoboda
  Diky. Odpovida to memu pozorovani. Vloni jsem sazel do "otocenych drnu" a bylo to tak. Letos budou mit cesneky lepsi pudu (po bramborach), takze se tesim ze potvrdim Vase znalosti.

  Martin:sklizeň

  1. 7. 2016 13:42 Zakladatel vlákna: Martin
  Dobrý den,na podzim jsem zasadil tyto odrudy zleva na obrázku nová sadba Záhorský II,první sadba z loňské sklizně Dukát a za ním nová sadba Štěpán.Česnek Záhorský a Dukát jsem sázel na místo kde česnek býl dříve a Štěpán nové místo po jahodách.Zahorský začal žloutnout příliš brzy, již loni to samé na stejném místě jiná odruda nevím přoč?Dukát loni vypadal napadený háďatkem ale použil jsem na podzim jen ty zdravé stroužky samozřejmě všechny odrůdy namořené v připravku zdravý česnek.Při letošní sklizni ze záhorského nebylo nic malé a plesnivé cibule.U Dukátu byla sklizeň tak 60% zdravá zbytek byl bez kořenů nebo byl pokryt lepkavou hmotou v podobě karamelu,myslite že jde o háďatko? A štěpan jsem sklidil včera který už vypadal zesláble as začal se vyvracet ale u něj byla jediná sklizeň 100% zdravá.Poraďte prosím a můžu použít zdravé stroužky Dukátu nebo radši novou sadbu? Děkuji.
  2. 7. 2016 19:09 Jan Kozák
  Sázet česnek po česneku je vždy špatně, sázet česnek po špatném česneku není hazard, ale jistota neúspěchu. Totéž platí při výběru sadby z nezdravé partie. Vy jste nesázel zdravé stroužky, ale ty, které tak vypadaly. Pro příští rok to znamená novou sadbu na nový pozemek.

  22. 6. 2016 18:08 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
  22. 6. 2016 18:27 Jiří Radochlib
  Odrůda vypadá virózně. Chuť a výnos dobrá. Problém s dusíkem to není. Takto vypadal porost od prvního roku, každý rok vyberu na sadbu několik nejlépe vypadajících jedinců.Je porost virozní a je nutno koupit novou sadbu nebo je to odrůdový znak? Děkuji Jiří Radochlib
  24. 6. 2016 9:37 Jan Kozák
  Ano, je to virová mozaika. Odrůda Záhorský II je povinně ozdravena od viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), postupně však dochází k reinfekci. To že vybíráte budoucí sadbu už v porostu, děláte dobře. Dokud jste spokojený s výnosem, není nutné sadbu obnovovat.

  napadeni česneku

  16. 6. 2016 12:40 Zakladatel vlákna: navratil
  Dobrý den v česneku jsem objevi kolo pruměr 2m česnek usychá od spodu.Pri vykopáníje česnek od korenu otevřený nahnědlý a hnije.Mužete mi prosím řict o jakou chorobu se jedná zda zdravý česnek mohu jist a použít na sadbu a co tet stěmi uschlými česneky udělat zda vykopat a vyhodit nebude se to napadení rozrustat nerad bych přišel o vše a co mám prosím udělat s pudou po sklizni děkuji Navrátil Jozef
  17. 6. 2016 6:40 Jan Kozák
  Podle prvních dvou snímků se jednoznačně jedná o napadení háďátkem zhoubným. Zdravý česnek můžete klidně spořádat, ale určitě nepoužít na sadbu. Více se o tom dočtete níže, už to tu bylo.

  Rzivost

  12. 6. 2016 13:16 Zakladatel vlákna: josef
  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat jaký vliv má rzivost na česnek?Při dnešním procházení jsem nasel pár rostlin na kterých se vyskytla,tak jestli je lepší je vytahnout nebo tam nechat.popřípadně jaky to bude mýt vliv na příšti sadbu jestli je mohu použít?
  Děkuji za odpověď.
  12. 6. 2016 20:47 Jan Kozák
  Máte-li ranou odrůdu, pak bude nejlepší napadené rostliny urychleně sklidit. Konečně to platí i pro pozdní, ale u nich je ještě možné následně použít postřik Ortivou. Rez se sadbou nepřenáší.
  13. 6. 2016 17:10 josef
  Mockrát děkuju za vyřízení.

  CHOROBY ČESNEKU

  5. 6. 2016 20:00 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
  DOBRÝ DEN,
  DNES JSEM VYTRHL JEDEN ČESNEK NA ZKOUŠKU A OBJEVIL JSEM TĚSNĚ NAD PALICÍ VE STONKU HNĚDÉ CHODBIČKY,VE KTERÝCH JE JAKÁSI MALÁ LARVA ČI HOUSENKA,NEVÍM,JAK TO NAZVAT.JE TO HAĎÁTKO NEBO HOUBOMILKA,ČI NĚCO JINÉHO.CO TEĎ S TÍM?DÁ SE POUŽÍT NA SADBU ALESPOŇ NENAPADENÉ PALICE?NERAD BYCH O ČESNEK PŘIŠEL,PORADTĚ MI PROSÍM.DĚKUJI.PETR P.
  5. 6. 2016 21:26 Jan Kozák
  Bude to asi něco jiného. Háďátko je tak malé, že ho neuvidíte, larva houbomilky je už měsíc zakuklená v půdě. Mohla by to být třeba květilka cibulová nebo vrtalka pórová. Ale žádná z nich do stroužků nepůjde, takže klidně můžete vybrat sadbu ze své produkce.
  1234Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne