Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Bílá sklerociová hniloba Zpět na diskusi

  Ještě k blílé sklerociové hnilobě

  11. 6. 2019 17:09 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den, jsem pravidelným čtenářem diskuse a pro svoje zopakování jsem si přečetl články od r. 2011 o bílé sklerociové hnilobě, která se mi též na zahradě, zvláště na jednom místě vyskytuje. Česnek pěstuji na rozloze do 40 m2, v srpnu až v září mořím v sulce a těsně  před výsadbou stroužky "obaluji" Clonoplusem (v minulosti Gliorexem). Všechny záhony každoročně  na přelomu léta a podzimu ryji ručně, do hloubky až 30 cm, na cca 250 m2 zarývám  cca 30 kg. dusíkatého vápna a zakrývám na 3 týdny igelitem.  Na jaře 2x až 4x provádím zálivku Gliorexem koncentrací dle návodu a cca na 8 m2 dávám 3 konve (á 10 l) zálivky.  Česnek nesázím na jedno místo, střídání na pozemku mi vychází ve čtyřletých intervalech.  Pokud se mi sklerocium u jednotlivých rostlin nebo v ohniscích vyskytne, zasažené rostliny vyrýpnu a spálím.
  Takže se skutečně snažím dát česneku vše co mu patří. Přes uvedená opatření  mi popisovaná choroba stále činí problémy.
  Má prosím někdo z čtenářů nějaké další zkušenosti, podněty či nápady pro případnou "léčbu" zasažené půdy?
  11. 6. 2019 20:50 Jan Kozák
  Vím, že máme v popisu bílé sklerociové hniloby chybu, ale sám ji neumím odstranit a když jsem s někým, kdo by to mohl udělat, tak si nevzpomenu. Dusíkaté vápno v tomto případě bohužel nepomůže. Jediné, co funguje je čas. A ten je hodně dlouhý.
  11. 6. 2019 22:09 Antonín Tesař
  Děkuji za radu. Myslel jsem si, že buď 1). dělám nějakou chybu při aplikaci dusíkatého vápna a také jsem pomalu 2). začal pochybovat o jeho účinnosti na sklerocii. Na a Vy jste mi potvrdil, že druhá možnost je správná.
  18. 6. 2019 20:12 Pavel Dohnal
  Určitě neuděláte chybu, když postižená ohniska vyryjete a i s půdou odstraníte hodně daleko od domova, ne k sousedovi. Řádně pak dbejte na hygienu nářadí, po práci nepíchejte rýč hned vedle. A ten čas... bohužel. Hodně zdaru! 

  Prosím o radu

  2. 6. 2019 22:22 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
  Dobrý večer,nevíte prosím o jakou chorobu se může jednat ? Začalo to krajem na záhonku a teď po těch deštích to postupuje dále.Dekuji za pomoc a radu 
  Od kraje záhonu a žluté listyJeden jsem vytáhl venDetailJeště jedna fotka
  3. 6. 2019 7:17 Jan Kozák
  Bohužel vím. Máte tam bílou sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny vytrhejte a zlikvidujte. Přitom je nutné dostat ze země všechny suknice (slupky), protože na nich jsou rozmnožovací orgány choroby. Do kompostu (ani obecního) určitě nepatří. Podle počasí může choroba postupovat dále, jakmile už budou cibule dostatečně velké pro kuchyňské použití, tak zbytečně neotálejte a v blízkosti ohniska česnek skliďte. Raději ho podtrhnout než nechat shnít. Ani zdánlivě zdravé cibule z tohoto porostu nepoužívejte na sadbu. A tento pozemek na 20 let vynechejte při pěstování česneku, cibule, póru i pažitky. Mějte na paměti, že se infekce přenáší také na nářadí či obuvi.

  choroba - sklerociová hniloba?

  23. 5. 2019 21:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Kohoutek
  Dobrý den, je prosím možné na základě fotografií posoudit, co česneku je? Že by se už začala projevovat obávaná bílá hniloba? Výsadba prosinec, sadba certifikovaná, ošetřena Gliorex a Clonoplus (důkladné pokrytí stroužků), lokalita Znojemsko. Děkuji.
  celek rostlindetail 1detail 2
  24. 5. 2019 7:15 Jan Kozák
  Špatná zpráva pro Vás. Vaše obavy se naplnily. Jediná spolehlivá ochrana proti této chorobě je čas a to dvacet let bez rostlin z rodu Allium (česnek, cibule, pažitka, pór, okrasné česneky). Clonoplus zpomaluje šíření choroby i její rozvoj, bohužel ani dusíkaté vápno nic nezmůže.

  Česneku se nedaří

  24. 7. 2018 14:00 Zakladatel vlákna: Alena Štíbrová
  Dobrý den pane Kozáku,
  ráda bych Vás poprosila o pomoc. Již několik let jsme na chalupě (Ústecký kraj, 600 mnm) pěstovali česnek, mně neznámé odrůdy. Sami jsme si z vypěstovaného dělali sadbu, na podzim mořili a další rok sklízeli a byli jsme na úrodu pyšní. Česneku se natolik dařilo, že si od nás odkupovali i naši známí. Pak přišlo období, kdy se přestalo dařit nám, ale i sousedům. Je to asi tak 10 let či o pár více. Česnek byl plesnivý, člověk ze zěmě vytahoval pouze uhnilé tyčky. Párkrát jsme zkusili česnek sázet na jaře, kdy tolik neuhníval, ale nestíhaly se tvořit stroužky, úroda ale stejně za to nestála. Česnek jsme nikdy nezalévali, to mi naši říkali odjakživa. Pak jsme si řekli, že dáme 5 let pauzu kvůli škůdcům, chorobám atd. Nyní jsme zasadili a sklidili, respektive nesklidili až na 5 pochybných palic vůbec nic. Prosím napadá Vás chyba, kterou děláme, nebo špatný výběr odrůdy? Ráda si od Vás nechám poradit s odrůdu, vyzkoušíme, spotřeba česneku je u nás skutečně velká. Děkuji a přeji pěkný den
  24. 7. 2018 21:15 Jan Kozák
  To nebude problém odrůdy, ale půdy. Jestliže nestačila pětiletá pauza, tak tam bude s největší pravděpodobností Sclerotium cepivorum. Nebyly Vaše pozemky před těmi deseti či více lety zaplaveny vodou?
  25. 7. 2018 11:36 Alena Štíbrová
  Dobrý den,
  zaplaveno nebylo, co si pamatuji za svých 30 let. Oblast je poměrně stinná, co se deště týká. Ještě mě napadlo, zda to neni tím, že sezónu na chalupě končíme v říjnu a začínáme v dubnu. Četla jsem, že je potřeba česnek sázet pod 9 stupni, což se teoreticky nepodaří, i když je poloha vyšší a teplota vždy o něco nižší. Ale takto to bylo i když jsme měli pěknou úrodu. Dívala jsem se na obrázky té plísně a ano, je to tomu velmi podobné, toto jsem na česneku vidívala. Poradíte mi prosím, jak je možné proti tomu účinně bojovat?
  Moc děkuji a přeji pěkn ýden
  25. 7. 2018 21:22 Jan Kozák
  Jak se to tam dostalo a proč se to projevilo ve stejnou dobu více sousedům, už asi nikdo nezjistí. Jediné, co je spolehlivě účinné, je nepěstovat česnek, cibuli, pór, pažitku nebo okrasné česneky v dané lokalitě dvacet let. Možná máte v zahradě nějaké místo, které léta neobděláváte, tak to by zamořené být nemuselo.

  Prosím o jakou chorobu se jedná?

  1. 6. 2018 17:50 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
  Zdravím pane inženýre...prosím o radu o jakou chorobu se může jednat ? Moření v sulce a za 14 dní šlo do země po bramborach po dvou letech ..mezi česnekem je vidět i sem tam vyrostlá nať od brambor.Dekuji za každou radu a prosím jestli napadený česnek vytrhat a jestli má cenu udělat nějaký postřik?
  tak 20% napadeno žloutneJeště jsem udělal řezNaťDalší fotkaPoslední
  1. 6. 2018 21:22 Jan Kozák
  Je tam vidět čerň, správně sazovitost česneku. Ale ta tolik nevadí. Mám obavy, že tam máte i bílou sklerociovou hnilobu. A ta vadí hodně. Každopádně napadené rostliny vytrhat a zlikvidovat tak, aby se nedostaly zárodky choroby na jiný pozemek, na němž se potenciálně může pěstovat cibule, česnek, pažitka či pór.
  1. 6. 2018 22:18 Sedláček Josef
  Děkuji :-) 

  sklerociová hniloba

  23. 5. 2018 7:08 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, chci se zeptat na chorobu na kterou se ptal pan Horák i pan Šatan. Tomu jste napsal, že byste se nerad mýlil, ale že si myslíte, že o sklerocii nejde, protože "...protože rostliny by byly pouze žluté, ale jinak normálně vyvinuté". Tzn s pěknou kořenovou částí a všechny listy žluté? Já se s touhle chorobou vloni u sebe taky potkala a myslela si, že to je sklerocie, napadené rostliny jsem likvidovala a nářadí dezinfikovala savem. Takže u sklerocie zežloutne celá rostlina rychle najednou a kořeny má do určité doby zdravé? nebo jak "bezpečně" poznat, kdy se jedná o sklerocii a kdy ne? Měla jsem za to, že slercie začíná žloutnutím dolních listů, většinou je to takový žlutý prožek ve středu listu, který se rozšiřuje a postupně začnou žloutnout další listy. Ve fázi 2 žluté listy jako má na fotkce pan Horák to nevydržím a rostlinu zlikviduju.  Děkuji za vysvětlení jak bezpečně poznat slerocii. Případně tušíte jak se bránit chorobě, která rostliny napadla.
  27. 5. 2018 20:20 Jan Kozák
  Na přesné určení choroby existují diagnostické laboratoře, my se řídíme příznaky. Rostlina napadená bílou sklerociovou hnilobou se vyvíjí stejně jako ostatní rostliny, určitě nekrní. V jistou dobu, bývá to v první polovině června, začne ztrácet zelenou barvu a zežloutne. Ale celá rostlina naráz, tedy ne od spodu ani od vrchu.
  28. 5. 2018 0:26 Martin Perníček
  Dobrý večer p.Kopecká.Bilou sklerociovu hnilobu poznáte podle toho,ze když vykopnete takto podezřelou rostlinu,tak bude mít celý normálně vyvynutý kořenový systém i s půdou kolem kořenů pokrytou bílou plísní.

  bílá sklerociová hniloba

  18. 5. 2018 21:27 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den, jedná se o bílou sklerociovou hnilobu? Vytrhl jsem 2 rostliny, které byly podezřele suché v už tak žlutém česneku.  Na podzim jsem ošetřil sulkou a clonoplusem. Je tady možnost, že ze 700 česneků nesklidím nic? Může postihnou všechny odrůdy? Děkuji.
  123
  19. 5. 2018 7:58 Jan Kozák
  Nerad bych se mýlil, ale o bílou sklerociovou hnilobu se nejedná. Zvláště prostřední snímek mě ubezpečuje v tomto názoru, protože rostliny by byly pouze žluté, ale jinak normálně vyvinuté. Ale primární příčinu úhynu rostlin je těžké ze snímků určit.

  Škůdce česneku

  2. 1. 2018 21:15 Zakladatel vlákna: Růžena Čengery
  Pane Kozáku,diskuzi jsem přečetla i pozpátku,stále si nejsem jistá co v půdě mám.Stručný popi pojevu poškození- asi tak tři neděle před sklizní začnou rapidně žloutnou celé rostliny,po vytžení je většinou  vytahnu bez kořenů a suknice je měkká a růžová a cibule je je zdola popraskaná.Co to je za bestii?Děkuji Foto bohužel nemám
  3. 1. 2018 10:10 Jan Kozák
  Zcela jednoznačně máte pozemek zamořený bílou sklerociovou hnilobou. Pro její omezení se dá využít Clonoplus. V současné době ho už není možné u nás objednat přes e-shop, mohu Vám ho poslat na základě e-mailové objednávky na adrese jan.kozak@cesnek.cz. Jedinou zcela spolehlivou ochranou je výsadba nové zdravé sadby na zdravý pozemek. Sclerotium cepivorum je specifickou chorobou rodu Allium (cibule, česnek včetně okrasných, pór, pažitka), přežívá v půdě až dvacet let.
  3. 1. 2018 12:39 Růžena Čengery
  Moc děkuji za informace,sice nedobré vůči česneku,ale konečně mám jasno.Děkuji za nabídku klonoplusu,ale už ho mám.Jen nevím kdy a jak ho použí a v jakém množství aby to mělo nějaký účinek

  sklerocium

  24. 10. 2017 20:45 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, znáte nějaký jiný fungicidní přípravek který je účinný na Sklerocium krom Clonoplusu nebo gliorexu ? co třeba na jaře aplikovat Merpan nebo před sadbou Contans  ? Nebo namořit Folicurem 250 sc ?
  myslíte že stačí pozemek pohodit dusíkatým vápnem? 
  Nebo je Clonoplus jediná varianta ?
  a prosím jaké látka je účinná na sklerocium?
  Moc díky za odpověď
  25. 10. 2017 15:09 Jan Kašpar
  Podle mé zkušenosti: Merpan (ú.l. captan) nefunguje. Contans nemám zkušenost s touhle houbou, ale možná by mohl fungovat, likviduje údajně hlízenku. Registraci ovšem nemá.  Ale Folicur 250 sc (ú.l. tebuconazole) funguje naprosto spolehlivě. Má to ale háček. Registrace na cibuli a česnek skončila dne 31.12.2007. Mořilo se tehdy 0,8% až 1%, pouze krátce namočit a ihned osušit. Způsobuje retardaci, některé odrůdy jsou obzvlášť citlivé pokud byste mořil delší dobu, takže některé stroužky nevyrostou vůbec. Ve vegetaci se dělaly 2 až 3 postřiky Folicurem s odstupem 20 až 30 dnů 0,2% s přídavkem koloidní síry (tehdy Sulikol K 0,4%) dnes je k dispozici Kumulus WG, nutno to přepočítat, Kumulus má 80%, Sulikol obsahoval 50% koloidní síry.  Udávané OL: Německo OL=50, Španělsko OL=48, Maroco OL=42 a Mexico OL=37 dní.  Kolega s totálně zamořeným pozemkem vymyslel "zlepšovák" při výsadbě každý stroužek zalil 10 ml 0,5% roztokem Folicuru. K jeho úplné spokojenosti. (vyrobil si na to dávkovač).  Já tohle nikdy nepoužil a ani bych takto ošetřený česnek nepožil.  Takže je to na Vás.
  25. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
  Sclerotium cepivorum je celosvětově nevyřešený problém. Dusíkaté vápno nepomůže. Clonoplus Vás této choroby také nezbaví, ale výrazně ji omezí. Jediné spolehlivé řešení je čas: 20 roků bez cibule, česneku, pažitky, póru a okrasných česneků včetně toho dnes populárního medvědího. A samozřejmě pozor na přenos nářadím či obuví.

  nemoc česneku

  25. 9. 2017 12:12 Zakladatel vlákna: Jiří Janoušek
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na určení nemoci a případné ochrany části úrody česneku letos vypěstovaného. Jedná se o odrůdu BJETIN. Napadeno bylo asi 10ks "palic" z 36 vysazených stroužků v loňském listopadu. Na jaře vše probíhalo bez problému nemoc viditelně propukla cca v červnu (asi 1-2) měsíce před sklizní.
  Děkuji za odpověď
  foto1foto3foto2
  25. 9. 2017 15:12 Jiří Janoušek
  ....po delším prostudování zdejší diskuze si odpovím sám...řekl bych že to bude bílá sklerociová hniloba...napovědělo mi pár fotografií a fakt, že se nemoc začala zhruba od začátku května šířit od kraje záhonu...nicméně otázkou zůstává jak (kde) se nemoc objevila. 3 roky sázím vždy svoji sadbu a v okruhu min. 300m nikdo česnek nepěstuje...mohl by za tím být letošní "mokrý" duben?
  26. 9. 2017 21:11 Jan Kozák
  Hledat původ infekce není jednoduché. Zrovna dnes večer jsem měl rozhovor s jedním pěstitelem z Plzeňska, který pěstuje 8 roků svůj česnek (původně koupil konzumní) a střídá ho pořád na pozemku ob rok s rajčaty. Údajně nikdy neměl problém a letos katastrofa. Nesklidil téměř nic. Jestli i Sclerotium v zemi čeká na nejpříhodnější dobu, nevím.

  Boj proti Sklerociové hnilobě

  19. 9. 2017 17:59 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, už několik let mi pěstování česneku komplikuje Sklerociová hniloba. Po dlouhém trápení jsem se rozhodl udělat radikální krok.
  Chci koupit Clonoplus nebo Gliorex, podle popisu na internetu se přikláním k Clonoplusu, ale stejně si nechám poradit, co je lepší ?
  A dále mě zajímá, co je proti této nemoci účinnější? Moření nebo zálivka ? 
  A také na názory ostatních, kteří mají zkušenosti s tímto prostředkem. 
  Děkuji za odpovědi.
  19. 9. 2017 21:26 Jan Kozák
  Oba uvedené přípravky Vás bílé sklerociové hniloby zela nezbaví, pouze ji omezí. Přitom Clonoplus by měl být "výkonnější".  Doporučil bych v tomto případě ošetření sadby doplněné o jarní zálivku.
  20. 9. 2017 16:47 Alois Juráň
  Dobrý den..Clonoplus má tedy stejné dávkováni jako Cliorex?Takže 100gr na 10kg sadby?
  1. 10. 2017 11:12 Václav Kozák
  Vážený pane Jurane,
  přesně tak, u obou přípravků se volí dávka 10 g/1 kg sadby, tedy 100 g na 10 kg sadby.

  bila sklerociova hniloba

  22. 7. 2017 8:04 Zakladatel vlákna: zuzana Bittnerova
  Dobry den. v loni jsme z louky(nikdy nebyla žadnym spusobem obdělavana na pěstovani) udělali zahrdku na pěstovani,česnek jsme tedy do daneho mista sadili poprve.a letos,když jsme vytahovali česnek,zjistila jsem,že asi 20rostlin ze 180 slavinu byla napadena bilou sklerociovou hnilobou. u dalšich odrud pěstovanych na stejnem zahonu(anton,zahorsky,vekan,bjetin,havel,stanik,havran)se choroba neprojevila.u benatčanu ještě nevim,ještě ho mam v zemi.kde jsme udělali chybu,když sadba byla ze spolehliveho zdroje-od Vás a česnek tam nikdy pěstovany nebyl?podle toho,co jsem si tady přečetla,už asi nikdy na danem mistě pěstovat česnek nemužu,mohu ale na danem napadenem mistě pěstovat jine plodiny,rajčata,okurky,brambory,kedlubny...?a ještě jedna otazka,da se ten česnek použit ke konzumaci,nebo mužu jak napadenou tak zdanlivě zdravou urodu vyhodit do popelnice?děkuji za odpověd
  23. 7. 2017 7:00 Jan Kozák
  Některé jevy v oblasti chorob si neumím vysvětlit, platí to i o bílé sklerociové hnilobě, která se v některých letech objevuje v místech, kde by vůbec neměla být. Určitě však platí, že jde o chorobu, která je přísně specifická pouze pro rod Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky), jiné plodiny nenapadá. Zdánlivě zdravé rostliny nemůžete použít na sadbu, v kuchyni však není problém.

  Výluh z česneku

  13. 7. 2017 11:58 Zakladatel vlákna: Antonín Kubíček
  Dobrý den,
  vzhledem k výskytu bílé sklerociové hniloby bych rád mj. aplikoval do půdy výluh z česneku (např. 1 hlavičku česneku v 10 l vody). Jak však, případně kdy takový výluh připravit (vařením, za studena, česnek podrtit, apod.) ?
  14. 7. 2017 6:15 Jaromir Vyskala
  Pane Kubicek, podivejte se na muj prispevek z 1/6. Uvadi se, ze by jste mel zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.  
  Ja bych osobne pripravil zalivku nasledujicim zpusobem: cesnek nebo kvetni stvoly bych co nejjemneji pomlel, dal do puncochy a luhoval ve skopku se studenou vodou – v chladne mistnosti. Denne michal. Po trech dnech bych vodu ochutnal. Kdyby mela nadech po cesneku, tak bych zacal zalevat. Kdyby nemela, tak bych pridal cesneku.
  15. 7. 2017 20:36 Ján Ševc
  Cesnak sa používa aj pri ochrane rastlín pred baktériovými i plesňovými ochoreniami alebo voškami. Vtedy sa 150 g rozdrveného cesnaku zaleje 10 l vody, pridajú sa 2 čajové lyžičky parafínu a lúhuje sa 24 h. Nálev sa prefiltruje a používa. Možno by tie pomery fungovali i na hnilobu.

  Clonoplus

  5. 7. 2017 8:16 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na přípravek Clonoplus. Nedávno jste ho tu doporučil použít na pozemek kde se vyskytla bílá sklerociová hniloba. Poradil by jste prosím jak tento přípravek použít? Asi nemá smysl ho kombinovat s dusíkatým vápnem?
  Děkuji a přeji pohodový den
  6. 7. 2017 7:07 Jan Kozák
  Asi není dobře použít Clonoplus hned po sklizni česneku, v němž se objevila bílá sklerociová hniloba. Podle mého názoru by to bylo nejvhodnější v předjaří následujícího roku, případně pozdě na podzim roku běžného. Dusíkaté vápno asi zlikviduje Sclerotium, které je ve vegetaci na nějakých zbytcích česneku v půdě, ale na klidová stádia (sklerocia) nepůsobí vůbec.

  Prosba o radu

  25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
  Dobrý den,
  měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
  V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
  Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
  Žlutá kola
  26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
  Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
  26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
  Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
  Chybějící kořínkyChybějící kořínky
  27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
  Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

  Sklerociová hniloba

  25. 6. 2017 14:16 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
  Dobrý den. Dovolte mi obrátit se na Vás s dotazem. Po kontrole mého pěstovaného česneku jsem
  zjistil příznaky odpovídající uvedenému onemocnění. Pročetl jsem diskuzi na Vaší stránce a zachoval se dle uvedených rad. Prosím o zhodnoceníobrázků a potrzení, zda byla má úvaha správná. Současně bych Vás chtěl požádat o doporučení adresy k zakoupení sadby, tato věc se mi objevila poprvé po mnoha letech pěstování, sadba byla od soukromého pěstitele v Litoměřicích. Vzhledem k místě bydliště v Jizerských horách je pro mě lokalita prodejce důležitá. Děkuji za pomoc. Obrázky se mi nepodařilo přiložit, zřejmě kvůli jejich velikosti.
  domnělá nemocpokračování
  26. 6. 2017 9:02 Jan Kozák
  Podle obrázku si nejsem jistý, že jde o Sclerotium. mohlo by se jednat i o Botrytis. Nákup od pěstitelů je vždy spojen s rizikem, s nímž jste se právě setkal. My dodáváme sadbu i pěstitelům do nadmořských výšek přes 700 metrů a nemají s tím problém.
  26. 6. 2017 11:40 Sedlák Aleš
  Děkuji za odpověď. Nicméně zdroj nákazy není zřejmě pro letošní sklizeň a pěstování pro příští rok rozhodující. Na konci léta se na Vás určitě obrátím s žádostí o zakoupení sadby.
  26. 6. 2017 20:42 Bohuslav Coufal
  Asi bych moc nedoporučoval čekat s nákupem sadby na konec léta. Již nyní (stejně jako každý rok) je mnoho odrůd vyprodaných.
  28. 6. 2017 21:26 Sedlák Aleš
  Za Vaši odpověď mockrát děkuji. Okamžitě na ni zareaguji tím nejlepším způsobem.

  Sulka

  8. 6. 2017 21:25 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
  Dobrý večer,
  může se bílá hniloba přenést sulkou ve které  pravděpodobně byla sadba namočena? Děkuji za odpověď. Jurda Josef, Držovice
  9. 6. 2017 15:03 Jan Kozák
  Nedá se to vyloučit. Podle rozmístění napadených rostlin na pozemku se dá usoudit, byla-li infekce na pozemku před výsadbou nebo se tam dostala až se sadbou.
  9. 6. 2017 16:41 Jurda Josef
  ...dobrý den. Je to různé. Sem tam na řádku 1-2 ks, ale taky vedle sebe vícero v jenom místě :-( . Zatím jsem vytáhl asi 25 ks z hruba 600 celkového počtu. Ještě by se chtěl zeptat. Ta sulka byla z roku 2014. Myslíte,že byla již málo funkční? Děkuji za odpověď. JJ.
  11. 6. 2017 12:56 Jan Kozák
  Na to posouzení nejde o sem tam na řádku, ale o rozmístění na ploše. Nejsem odborník na chemii, ale myslím si, že funkční byla. Ale pozor: Sulka není proti sklerociu.

  Bílá sklerociová hniloba

  1. 6. 2017 6:22 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
  Pani Kopecka se v jejim prispevku zminujeo tom, ze jeji boj s bilou hnilobou byl dost drahy. 
  Existuje velmi levna metoda– cesnekovy vyluh. O tom jsem se docetl na webovych strankach Zemedelske
  University z Kalifornie  (http://ipm.ucanr.edu/PMG/r584100511.html). 


  Ve zkratce a po lopate prelozeno:
  Koreny cesneku vypuzuji chemickou latku, ktera je atraktivni pro sklerocii. Ta zacne rust na korenech cesneku z kterych se
  zivi. Co se stane, kdyz cesnek v zemi neni a zahonek se zalije cesnekovym vyluhem? Sklerocie zareaguje na chemickou latku a zacne rust. 
  Bohuzel v nepritomnosti cesnuku nema z ceho zit a zahyne.  

  Pri hledani teto webove stranky jsem narazil na par dalsich zajimavych stranek. Universita Guelph (Ontario-Kanada) rika, ze
  kanadsti farmari pouzivaji cesnekovy prasek rozmichany ve vode a tento roztok zapravuji masinou do zeme, do hloubky 10 cm.

  Na jednom forum Australsky farmar pise, se pouzival zalivku z rozmixovanych kvetnich stvolu. Na dalsim forum pani pise, ze
  pred sazenim cesneku a cibule posype zahonek cesnekovym praskem, ktery zapravi do zeme a dobre zaleje – jako prevenci.

  Rolnici z Anglie rikaji, ze 1 hlavicka rozdrceneho cesneku vyluhovana v 10 litrech vody je postacujici na 2 ctverecni
  metry. . Zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.

  Dalsi zemedelec pise, ze mel bilou hnilubu. Po sklizni cesnuku aplikoval 1x zalivku. Behem jara a leta aplikoval dalsi tri. 
  Napodzim nasadil na stejne pole cesnek a vsechen byl zdravy.

  Pani Kopecka, jestli se vam jeste nekdy objevi bila hniloba (doufejme, ze ne), tak tato metoda vam usetri par grosu.
  1. 6. 2017 18:42 Jan Kozák
  Jistou logiku to má. Ale není mi jasné, proč celosvětově si česnekáři se sklerociovou hnilobou nevědí rady.
  10. 6. 2017 8:04 Tomáš Prudil
  Dobrý den pane Vyskalo,
  chtěl bych se Vás zeptat, jestli ten výluh z česneku musí být ze zdravého česneku a nebo jestli může být i z česneku napadaného bílou hnilobou. A ještě bych se Vás zeptal, jak dlouho se má ten česnek louhovat?
  Moc děkuji za Vaší odpověď.
  14. 7. 2017 5:50 Jaromir Vyskala
  Pane Prudil, ja bych pouzil pouze zdravy cesnek. Jestlinemate dostatek vaseho, tak nejaky levny Spanel by postacil. Jak dlouholuhovat? Ja bych cesnek namlel, dal do puncochy a luhoval v chladne mistnosti.Denne michal a po trech dnech vodu ochutnal. Kdyz by mela voda nadech pocesneku, puncochu vyhodil a zacal zalevat. 

  Choroba česneku?

  30. 5. 2017 19:48 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
  Prosím o identifikaci choroby.
  12
  31. 5. 2017 6:49 Jan Kozák
  Bílá sklerociová hniloba je i u Vás. Mezi její typické příznaky patří ložiskovité rozšiřování, které je pěkně patrné na prvním snímku.
  31. 5. 2017 18:31 Filip Jakubál
  Dobrý den tato choroba je hrozný prevít kterého se těžko zbavuje doporučím vám napadené  rostliny vytrhat a  vyhodit do popelnice, vzniklou jamku po česneku vysypte dusíkatými vápnem. Počítejte s tím že vás tato choroba bude ještě dlouho zlobit. 

  Plíseň

  28. 5. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den pane Kozáku poradíte mi prosím v boji proti této chorobě ? Děkuju za odpověď. 
  StroučekČesnek
  30. 5. 2017 5:13 Jan Kozák
  A je to tady. Opět vidíme bílou sklerociovou hnilobu. Letos s ní už nic neuděláte. Aby se Vám příliš nerozšiřovala, nezalévejte. K této problematice se brzy vrátím.
  30. 5. 2017 10:41 Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Jakubál, mně v minulých letech pomohl přípravek Polyversum. Je to mikroorganismus, který je schválen pro ekologické zemědělství. Aplikace buď postřik nebo zálivkou. Já ho před lety nasadila hned, jak jsem objevila první napadené rostliny, doporučené dávkování 0,05% jsem několikrát navýšila. Příklad: dávkování 1 kávová lžička na 10 l konev - já dala 5 lžiček. Prostě koňskou dávku:-), zalila jsem česnek ke kořenům, vždy polila i cca 2 cm stonku u země. ke každé rostlině stačí trochu. Půda před aplikací byla vlhká. Za tři dny jsem to zopakovala. A pak dala ještě 2 dávky v odstupu cca týdnu, to už jsem dávala předepsanou koncentraci.

  Před aplikací jsem velmi opatrně lopatkou vyndala napadené rostliny, lopatku vždy dezinfikovala v roztoku Sava, napadené rostliny vč. zeminy jsem dávala velmi opatrně do pytle a vše vyhodila do odpadu, určitě ne na kompost. Dezinfikovala jsem nářadí včetně bot hned na kraji záhonu. Šlo mi o to zachránit česnek, což se povedlo, ale bylo to docela drahé. Firma prodává i větší balení 100 a více gramů, to se vyplatí. V maloobchodě mají většinou 5 g, což je málo. Ano, bylo to drahé, pro mne bylo prioritou zachránit porost.

  Po sklizni jsem aplikovala desinfekci dusíkatým vápnem a Polyversum používám doteď jako prevenci, protože čas od času se mi na pozemku sklerocie vyskytla, ikdyž jsem dezinfikovala půdu, při výsadbě použila Glyorex atd.  Záleží na tom o jak velkou plochu se jedná a kolik do toho chcete investovat. Napadené rostliny jsem tenkrát měla v podobné fázi jako vy. Určitě zklikvidujete všechny rostliny, které mají hodně žluté listy a vypadají nemocně. Výrobek pro aplikaci v česneku nemá registraci, konzultovala jsem to s firmou, poradili mi ochotně.  Registrace něco stojí, jak vysoká účinnost je, vám neřeknu, mně to zabralo skvěle. Tenkrát jsem zachránila cca 90 % porostu, což bylo asi 650 rostlin.  Půda by měla být vlhká, v tom vedru co panuje bych to určitě předem zalila, aspoň trochu. Aplikovala jsem brzo ráno nebo večer. Držím palce. Sklerocie se mi tenkrát objevila na pozemku, kde byla původně tráva a česnek tam nikdy nerostl.

  Používám ho i na rajčata, preventivně, po výsadbě zaliju dolní část stonku a ke kořínku, stačí cca 5 ml na rostlinu a když se u souseda objevila plíseň, aplikovala jsem postřik. Rajčata mám luxusní každý rok.
  30. 5. 2017 16:40 Filip Jakubál
  Moc děkuju za odpověď, určitě se na to podívám a rozhodnu se. Nic méně tato choroba už mě nějakou dobu trápí jelikož mám 70 m2 tak se budu snažit aby to bylo co nejlevnější. 
  31. 5. 2017 4:38 Jaromir Vyskala
  Nejlevneji se da zbavit bile hniloby vyluhem z cesneku. 
  31. 5. 2017 6:51 Jan Kozák
  Tak tomuto bych nevěřil.
  31. 5. 2017 15:24 Jaromir Vyskala
  Pokusim se najit zdroj, kde jsem o tom cetl, a ozvu se
  31. 5. 2017 12:48 Miroslav Čivrný
  Můžete prosím popsat konkrétněji. Děkuji Miroslav 
  30. 5. 2017 17:05 Filip Jakubál
  Děkuji za obpověď, je možné nasypat vápno mezi řádky česneku jako desinfekci ? 
  30. 5. 2017 18:33 Jan Kozák
  Máte asi na mysli dusíkaté vápno, ale ani to Vám nepomůže i kdybyste ho zapravil do půdy.
  30. 5. 2017 19:51 Filip Jakubál
  Může mi pomoct Ortiva ?
  31. 5. 2017 6:46 Jan Kozák
  Ortiva určitě nepomůže.

  Dotaz - choroba, škůdce?

  1. 3. 2017 16:32 Zakladatel vlákna: Mlynář
  Dobrý den pane Kozáku, poznáte z přiložených fotografií o jakou chorobu nebo škůdce se jedná? Případně čím sadbu ošetřit a předejít poškození úrody. Fotografie jsou z loňské sklizně. Sázel jsem na podzim. Nyní budu sázet až teď na jaře. Mořil jsem sulkou cca 2 hod.
  Děkuji
  3. 3. 2017 18:52 Jitka Toniniová
  Dobrý den. Dovolím si odpovědět, a snad správně. Bílá skleronciová hniloba. Tato houba zamořuje pozemek i na dvacet let. Takže zdravou sadbu sázet na nezamořený pozemek. Sadbu zkusit ošetřit Gliorexem. Níže v diskusi pan Kozák na toto téma už hodně odpovídal.
  4. 3. 2017 20:06 Jan Kozák
  Je to přesně tak, jak píše paní Jitka. Pravděpodobně účinnější než Gliorex je obdobný přípravek Clonoplus.

  Suché očkování sadby Gliorexem

  18. 11. 2016 23:45 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den.
  Včera jsem zasázel česnek, bylo velmi sychravo, vlhko, byl jsem rád, že půdu jsem si připravil rotavátorem v říjnu za sucha.
  Letos jsem prvně "mořil" pouze biologicky, Gliorexem od Fytovity sadbu. Polovinu množství jsem nasypal do vody a rozmíchal a poté 40 min. máčel stroužky. Pak jsem přešel k políčku, tam jsme mokré stroužky v kbelíku posypal u každé odrůdy zbylou polovinou dávky Gliorexu, pro jejich obalení zaprášením. Venku na větru v listopadu se s jemným práškem Gliorexu musí opravdu opatrně (mimo vítr).
  Žádné jiné moření sadby jsme letos nedělal, ostatně Sulka a rovral mi přišli vyhozené peníze, jediný problém mám v půdě s bílou sclerotinií.
  Předtím jsem kolem 7.10. do půdy zapravil s Amofosem druhý biologi. preparát Clonoplus. Na jaře zaliji záhon dle doporučení Fytovity ještě Clnoplusem v konvi.
  Tak snad se již sclerotium potlačí, a nebude nutní předčasně sklízet.
  Hodně zdaru s česnekem. Kvalita sadby od Ing. Kozáka byla skvělá. Bjetin, Záhorský II, no z 1100 stroužků jsem do sadby nepoužil jen asi 40 ks, což mě přijde velmi dobré skóre.

  Správné ošetř. sadby

  16. 10. 2016 20:51 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den p. Ing. Kozáku.
  Jak tedy proti úporné sklerociniové hnilobě.
  Stroužky namořit Sulkou (polysulfid. sírou) a takto ještě vlhké od sulky posypat biologickým přípravkem Gliorex a pak posypané hned zasázet do připravené půdy ?
  Moc není dotažena v návodech možnost kombinace síry a ze sulky a houb z gliorexu.
  Snížit koncentraci sulky v lázni či NE ? ve vazbě na nálsedné olepení vlhké sadby gliorexem ?

  Moc děkuji, ptám se, protože gliorex je poměrně drahý, tak aby to fungovalo na 100 % co dokáže.
  17. 10. 2016 6:50 Jan Kozák
  Bílá sklerociová hniloba je Gliorexem významně omezena, ale zcela likvidována asi není. Sulka nemá negativní vliv na účinek Gliorexu, nemá tedy smysl snižovat její koncentraci. Pokud se moří Sulkou těsně před výsadbou, pak Vámi udávaný postup je správný. Bylo-li mořeno Sulkou v srpnu či září, pak před vlastní aplikací suchého Gliorexu se stroužky namočí asi na půl hodiny do vody.

  dotaz

  10. 10. 2016 10:17 Zakladatel vlákna: Zdena Čermáková
  Dobrý den,

  chtěla bych poradit s pěstováním česneku. Každý rok před výsadbou mořím sadbu Sulkou a těsně před výsadbou Rovralem, snažím se česnek vysadit těsně před zámrazem. Od jara roste pěkně, pravidelně kypřím a pleju, ale již druhým rokem jsem v černu po větším dešti začala pozorovat, že česnek žloutne. Rostliny které začnou žloutnout po vyndání mají ohnilé slupky, pokud časnek navytrhám, tak ho postihne hniloba do 14 dnů. Děkuji za radu.
  10. 10. 2016 21:32 Jan Kozák
  Vypadá to tak, že bílá sklerociová hniloba není úplnou zvláštností. Doporučuji ošetřit stroužky po namoření v Sulce přípravkem Gliorex, který naleznete i v naší nabídce. V tom případě už nepoužijte Rovral.

  Bílá sklerociová hniloba

  24. 7. 2016 22:46 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
  Dobrý den, v loňském roce mě postihla sklerociová hniloba česneku, přestože jsem aplikoval dusíkaté vápno. Hniloba se postupně rozšířila téměř na celý pozemek, což se mě nikdy před tím nestalo. Z toho plyne moje otázka - nezničí se použitím dusíkatého vápna také užitečné bakterie, které s touto hnilobou bojují?
  Na Vašich stránkách mě zaujal příspěvek paní myslím že se jmenuje Kopečná, která použila proti sklerociové hnilobě bio přípravek Polyversum. Tož jsem se rozhodl přípravek vyzkoušet. Aplikoval jsem jej během růstu 3x, nejprve jsem stříkal postřikovačem na stonek od vrcholu k půdě, při poslední aplikaci do mezery mezi stonkem a půdou, takže přípravek stíkal po stonku k hlávce.
  Výsledek - ačkoli jsem použil vybranou "čistou" sadbu z loňské zasažené sklizně, vyskytlo se jen několik napadených rostlin, které jsem průběžně odstraňoval. Na další rostliny se hniloba nepřenesla, tekže mám za to, že polyversum funguje. Má někdo další obdobnou zkušenost?
  24. 7. 2016 23:24 Jana Kopecká
  Dobrý den, ano, byla jsem to já, kdo psal o polyversu a sklerocii. Letos jsem ho aplikovala preventivně na záhony, kde před 2 lety byl česnek a některý byl napadený sklerocii. Prostě nemám víc místa a chci pěstovat i jiné plodiny, tak střídám takto. A letos mám sice cibule menší, vliv stesu z počasí a méně výživy a péče. Ale žádná sklerocie. Napadené rostliny jsem pečlivě likvidovala, obuv a nařádí dezinfikovala v savu rovnou na záhonku, vše nemocné šlo ke spálení. Pak jsem aplikovala dusíkaté vápno. S polyversem má skvělou zkušenost jako prevence u rajčat. Letos se objevila plíseň na rajčatech u rodičů, vše postříkáno a rostliny jsou pěkné. S přípravkem Glirorex nemám zkušenost, je to novinka, asi ji vyzkouším. Když byl česnek napadený Sklerocií, aplikovala jsem poprvé 3x silnější koncentraci polyversa než udává výrobce. Konzultováno přímo ve firmě. Jestli máte zájem o detailnější informace nechte email, ozvu se vám.
  25. 7. 2016 11:30 Vítězslav Krejčí
  Dobrý den, děkuji paní Kopecká,za dobrý typ. Já jsem použil polyversum také na brambory, před sadbou byly pokryté takovou bílou patynou, zřejmě plíseň. Hlízy jsem postříkal v přenosce a potom ještě po položení do brázdy - minimální spotřeba polyversa. Výsledkem jsou krásné natě, bez nějakých zažloutlých, špatně rostoucích. Zatím jsem vykopal jen pár brambor, ale překvapilo mě, že staré brambory(ty sázené), které často vyhnijí, jsou tentokrát sice scvrklé, "spotřebované", ale nehnijí. A to jsem je sázel na pole, kde jsem předloni po silných deštích třetinu brambor vyhodil shnilých a následně po aplikaci dusíkatého vápna vloni sklízel česnek, napadený sklerociou. Příští rok se chystám na toto pole vysadit řádek česneku a prověřím, jestli je polyversum opravdu takový zázrak. Ještě k česneku - vy ten česnek stříkáte plošně na list? Myslím, že je dobré stříkat právě ke stonku, protože právě tam se sklerocie uchytí. Já jsem stříkal normální koncentraci, tj.kávovou lžičku na 5 l vody.
  26. 7. 2016 17:32 Jana Kopecká
  Dobrý den, polyversum jsem aplikovala na krčky stonků těsně nad zemí a pak prolila ještě záhon konví s kropítkem (když byl česnek napaden). Jako prevenci aplikuji zálivkou jen ke stonkům a jsem spokojená. Tak ať vám zahrada vzkvétá:-)

  Sklerociová hniloba česneku

  24. 7. 2016 11:26 Zakladatel vlákna: David M.
  Dobrý den,
  letošní česnek jsem měl pravděpodobně napaden sklerociovou hnilobou (viz foto - bohužel týden po sklizni, takže to není tak dobře znatelné). Je mi jasné, že znovu sázet česnek nelze. DÁ SE ČESNEK NAPADENÝ SKLEROCIOVOU HNILOBOU KONZUMOVAT? Podotýkám, že na pohled je napadený jen na povrchu, ale vím, že plísně obecně "pronikají dovnitř" napadené plodiny, aniž by to bylo viditelné. JAKÁ JE PŘÍPADNĚ SKLADOVATELNOST TAKTO NAPADENÉHO ČESNEKU?

  Děkuji David
  24. 7. 2016 20:20 Jan Kozák
  Pokud byste mi někdy brzy ráno nebo večer zavolal, měl bych nějaké doplňující otázky, abychom se ubezpečili o správném určení choroby.
  Při napadení česneku bílou sklerociovou hnilobou (bývá to zjevné na přelomu května a června) je třeba všechny rostliny s příznaky napadení vytrhat a zlikvidovat, ale ne paří do kompostu ani do biologického odpadu v obci. Okolní rostliny do vzdálenosti aspoň 60 cm rovněž sklidit, očistit od vnějších suknic (ponechat jen jednu) a rychle usušit a bez problémů konzumovat. Většinou to stačí, takže ostatní rostliny vydrží do normálního termínu sklizně. Ale i ty je vhodné hned po sklizni očistit na jednu suknici, usušit a dále uchovávat v suchu. Tyto cibule jsou bez problémů konzumu schopné, běžně skladovatelné. Skladujte v suchu.
  1234Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne