Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Podzimní výsadba jarních odrůd Zpět na diskusi

  Japo 2

  17. 11. 2022 17:45 Zakladatel vlákna: Tomáš Kováč
  Dobrý den , zajímalo by mě jak to dopadne když zasadím teď na podzim jarní odrůdu Japo 2. Je to prosím možné?  Nemám zatím s nepaličáky žadnou zkušenost.Děkuju za objasnění                                           S pozdravem Tomáš
  20. 11. 2022 19:17 Jan Kozák
  Povinné dělení odrůd česneku na ozimé a jarní považuji za nešťastné. Skupina úzkolistých nepaličáků, kam patří Benátčan, Japo II a Matin, se může sázet na podzim i na jaře. My sázíme na podzim; v zemi je česneku líp než ve skladu.

  Jarní česnek

  23. 11. 2021 18:40 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
  Jako neznalý se chci zeptat, zda jarní česnek je možno zasadit už nyní na podzim.
  Nemám jistotu zda to je jarní nebo zimní. Moc děkuji.
  23. 11. 2021 20:01 Jan Kozák
  Klidně sázejte i jarní odrůdy na podzim. V zemi je česneku líp než ve skladu. My to děláme taky. 

  opětovné ošetření sulkou

  11. 9. 2021 19:23 Zakladatel vlákna: Miroslav Šuster
  Dobrý den,
  dle Vašeho návodu jsem bezprostředně po obdržení sadby česneku tento rozdružil a namořil sulkou. Mám tento postup moření sulkou zopakovat v případě JAPO II před výsadbou i na jaře ? Druhý dotaz : při jaké teplotě je nejvhodněji uskladnit přes zimu stroužky česneku ošetřené sulkou určené na jarní výsadbu ? Děkuji za odpovědi.
  11. 9. 2021 19:53 Jan Kozák
  Další moření Sulkou před výsadbou je zbytečné, dokonce nežádoucí. Pokud sázíte i nějaký ozimý česnek, pak je lepší i Japo II nasadit na podzim. V zemi mu bude lépe než ve skladu. My také jarní česneky vysazujeme na podzim. Pokud ho však musíte sázet na jaře, pak je potřeba ho uskladnit v suchu na průvanu. Klidně někde venku pod přístřeškem. Při riziku mrazů pod mínus deset stupňů ho zakryjte nebo přeneste někam do suché chladné místnosti.
  Tady jsem něco zanedbal. Jarní česneky není potřeba mořit v Sulce v letním termínu.
  12. 9. 2021 9:06 Miroslav Šuster
  Dobrý den pane Kozáku, děkuji za odpovědi. Když už jsem tedy Vaší sadbu JAPO II určenou pro jarní výsev namořil sulkou a žijeme v Jeseníkách cca 560 m.n.v. se značným úhrnem srážek v podzimních a zimních měsících, tak  prosím o radu, zda dát JAPO II do země na podzim anebo počkat až do jara - což je u nás nejdříve konec dubna ?  Pokud mi doporučíte počkat do dubna, tak mám opětovně mořit sulkou ? Děkuji za odpovědi a zdravím.
  12. 9. 2021 16:30 Jan Kozák
  Dejte ho do země společně s Vekanem. I kdybyste chtěl Japo II sázet až na jaře, Sulku znovu nepoužívejte.

  Japo

  8. 11. 2020 22:42 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dnes jsem zasazel Japo(350 ks). Pak jsem se docetl, ze je to jarni odruda. Je to zasadni problem? 
  Prosim o odpoved i pres to, ze nepisu s diakritikou. Na mobilu ji nemam. Dekuji. 
  9. 11. 2020 8:55 Jozef Sisak
  V popise odrody sa piše možnosť aj o  jesennej vysadbe takže vaše vysadenie NIE  je problem
  9. 11. 2020 17:04 Jan Kozák
  Naše odrůda Japo II je ozdravený vybraný klon z původní odrůdy Japo. kterou vyšlechtil pan Jaroslav Pour z Dobré Vody (u Hořic). Název Japo měl znamenat JArní - POdzimní. Znamená to tedy, že je tato odrůda určena k podzimní i jarní výsadbě. Ale stejně platí, že všechny jarní odrůdy můžete sázet na podzim. Ono je jim v půdě líp než ve skladu. My je rovněž sázíme na podzim.
  16. 11. 2020 14:07 Miroslav Svoboda
  Děkuji za odpoved. V brožuře bylo napsáno jarní a teprve na konci zmínka o podzimu, tak jsem to přehlídnul. Sázím Japo uz třeti rok, ale nikdy se mně ho nepodařilo sklidit v srpnu. Kolem 20. července už úplne leží na zemi. Máte někdo podobnou zkušenost?
  17. 11. 2020 7:28 Jan Kozák
  Ani při sázení ani při sklizni není kalendář tím správným rádcem. Musíme hledět na stav porostu. Už je to několik roků, kdy jsme Japo II sklízeli rovněž v červenci.
  10. 11. 2020 19:32 Petr Matoušek
  Pane Miroslave, seje se obilí. Česnek se sází.
  11. 11. 2020 8:29 Petr Matoušek
  Omlouvám se. Špatně jsem si to přečetl.

  výsadba jarních nepaličáků

  18. 8. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
  Dobrý den, prosím o radu. V minulé sezoně jsem sklí zel Benátčan a Japo II koncem července ve velmi dobré kvalitě. letos jsem musel sklidit již počátkem července (porost byl téměř 100% polehlý) a česnek je drobný. v obou případech jsem sázel na podzim. Nebylo by lépe sázet na jaře? Nebo je to letos dáno výkyvy počasí? A ještě jeden dotaz. Je česnek vhodné přihnojit granulovaným kravským hnojem? Pokud ano, je lepší hnojit před výsadbou nebo přihnojit na jaře?
  Děkuji za radu a přeji hezký den
  Fiala
  19. 8. 2017 19:34 Jan Kozák
  Je to rokem. Letos je vesměs česnek menší, než býváme zvyklí. Vegetace byla zkrácená už na počátku, kdy byl hodně studený duben, a hodně zkrácená na konci horkem a suchem.
  Granulovaný hnůj použijte před výsadbou zapravením do půdy.

  sázaní jarního česneku

  6. 2. 2016 12:55 Zakladatel vlákna: Josef Formánek
  Mám dotaz na sázení jarního česneku benátčan od vás.
  na podzim jsem zasadil část a nyní chci zasadit zbytek - je možno už nyní, i když možná ještě bude zima ??!
  jde mi o zkoušku, aby bylo jasné, že je část na podzim a část prokazatelně na jaře.
  děkuji
  josef Formánek
  9. 2. 2016 19:09 Jan Kozák
  Záleží také na termínu podzimní výsadby. Aby mělo porovnávání nějaký smysl, měl by být rozdíl v době výsadby aspoň dva měsíce. Pokud už uplynuly, klidně započněte s jarní výsadbou.

  Sázení Havranu na jaře

  27. 2. 2014 7:35 Zakladatel vlákna: Radim Štolfa
  Dobrý den pane Kozák.Nestihnul jsem na podzim vysadit všechen česnek.Můžu jej vysadit dodatečně i v tuto dobu?Jedná se o odrůdu Havran a Karel IV.jedná se o malé množství cca.1Kg.Děkuji
  27. 2. 2014 21:06 Jan Kozák
  Zrovna u těchto odrůd to nemusí být nejšťastnější řešení, protože se může stát, že budete sklízet nedělené kulaté cibule. Ale co se týká sklizeného množství může být i velmi dobré.

  Kdy sázet?

  8. 11. 2013 19:21 Zakladatel vlákna: Jana
  Dobrý den, prosím o radu kdy se může sázet česnek JapoII. Udělám chybu když ho nasadím již nyní? Mohu přidat na povrch záhonu popel ze dřeva a briket?
  Děkuji za odpověd´.
  9. 11. 2013 20:47 Jan Kozák
  Japo II, jakož i všechny ostatní jarní odrůdy můžete sázet i na podzim. Popel ze dřeva klidně použijte. U uhelných briket je to jiné, často popel obsahuje těžké kovy a ty bychom si dobrovolně do půdy přidávat neměli.

  Odrůda Japo II

  18. 6. 2013 11:19 Zakladatel vlákna: Eva Kopalová
  Objednala jsem si sadbu Japo II a teď jsem při pročítání odrůd zjistila, že je jarní, čehož jsem si nějak nevšimla. Můžete mi říct, jestli ho můžu sadit už na podzim nebo ne a jestli jeho případná podzimní výsadba má nějaká úskalí? Díky.
  18. 6. 2013 13:27 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, paní Kopalová, na stránce Objednání česneku můžete svou objednávku upravit a zvolit si jinou dostupnou odrůdu.
  19. 6. 2013 17:50 Jan Kozák
  Odrůda Japo II je ozdravený klon původní odrůdy Japo. Tento název se vysvětloval jako JArní - POdzimní (nebo také podle šlechtitele JAroslav POur). Z toho je vidět, že je určena jak pro jarní, tak i pro podzimní výsadbu. Při podzimní výsadbě nemusíte sadbu skladovat do jara, většinou je i lepší výnos. Při jarní výsadbě připravujete si naráz celý pozemek, nemusíte uhýbat záhonu s česnekem, pokud se v dané lokalitě vyskytuje houbomilka, není nutná ochrana.

  výsadba česneku

  10. 3. 2013 19:38 Zakladatel vlákna: David Mareš
  Dobrý den,
  prosím o radu. Z důvodu dlouhodobé nemoci jsme nestihla nasadit na podzim česnek, který pěstuji již léta. Je možné jej nasadit nyní, jakmile bude možné na pole vstoupit? Děkuji za odpověď.
  10. 3. 2013 20:25 Jan Kozák
  V rubrice česnek v o tázkách je následující text.
  Je možné ozimý česnek, který jsme nestihli vysadit na podzim, nasázet na jaře?

  Na jaře můžete vysadit každý česnek, který do té doby vydrží. Někdy se stává u paličáků (např. u Jovanu, Dukátu), že se cibule nerozdělí na stroužky, ale vytvoří jen velkou kouli. Někdy paličáky nevykvetou. Většinou je také opožděný termín sklizně. Z této sklizně bych však nedoporučoval použití česneku pro další výsadbu. Výnos můžete očekávat uspokojivý.

  JAPO II

  22. 10. 2011 21:27 Zakladatel vlákna: Ventrča František
  Kdy mám sadit odrůdu JAPO II
  23. 10. 2011 20:19 Jan Kozák
  Tato odrůda je určena pro podzimní i jarní výsadbu, podle toho, jak to pěstiteli vyhovuje. Sází se v běžných podzimních či jarních termínech. Při podzimní výsadbě bývá většinou vyšší výnos, jarní výsadba má dvě výhody: 1. pozemek se připravuje najednou i pro ostatní zeleninu, 2. je-li v dané oblasti houbomilka, není nutné proti ní ošetřovat. Nevýhodou je však potřeba dobrého zimního uskladnění. Doba výsadby nemá vliv na skladovatelnost.

  podzimní výsadba jarního česneku

  26. 9. 2011 11:41 Zakladatel vlákna: Mareš Stanislav
  Dobrý den pane inženýre,
  Na Vašich stránkách jsem se dočetl, že jarní česneky lze sázet i na podzim. Nikde jsem však nezjistil, jaký vliv má podzimní výsadba na délku vegetační doby (termín sklizně),na výnos a na dobu skladovatelnosti. Mám od Vás m.j. i odrůdu JAPO II a rád bych podzimní výsadbu vyzkoušel. Bez Vašeho "požehnání" to však nebudu riskovat. Myslím, že by Vaše odpověď zajímala i ostatní. Předem Vám za ni děkuji. Mareš
  26. 9. 2011 20:14 Jan Kozák
  Jsem rád, že mohu odpovídat na rozumný dotaz. Termín sklizně jarního česneku při podzimní výsadbě bývá stejný jako při výsadbě jarní. Většinou bývá větší výnos, je zajímavé, že se nesnižuje skladovatelnost. Původní odrůda Japo, z níž byla naše Japo II vyšlechtěna, byla určena jak pro jarní, tak pro podzimní výsadbu. My vysazujeme všechen česnek na podzim, včetně odrůd Matin, Benátčan a Japo II.
  26. 9. 2011 22:43 Mareš Stanislav
  Velmi Vám děkuji za Vaši odpověď i sdělenou praxi Vaší firmy. Obojí akceptuji a koncem listopadu vysadím i JAPO II. Mareš

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne