Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Jarní odrůdy Zpět na diskusi

  Rada s odrůdou na jarní sadbu

  8. 7. 7:55 Zakladatel vlákna: Roman Podborský
  Dobrý den,
  každý rok jsme dávali česnek na podzim, ale
  poslední dobou se mi zdá, že to není ono. Česnek napadají škudci, plísně
  i když je namořený.
  Chtěli bychom vyzkoušet jarní výsadbu. Někde jsem četl, že poslední roky je jarní výsadba výhodnější a dokence snad má česnek i delší skladovací dobu. Které česneky z Vaší nabídky jsou na jarní výsadbu a kdy je cca začínáte prodávat?
  DěkujiPodborský
  8. 7. 15:18 Jan Kozák ml.
  Stejně jako jiné plodina i česnek má řadu patogenů. Vždy záleží, která choroba nebo škůdce v daných podmínkách zelenině škodí nejvíc, a podle toho zvolit vhodný postup. Univerzální metoda není, stejně jako neexistuje všehoschopné mořidlo. Jarní výsadba není všeobecným řešením a pro delší skladovatelnost vám spíše nepomůže.
  Při určování problému vám může pomoci stránka Choroby a škůdci. Při vyhledávání pomocí políčka, které se zobrazuje na všech stránkách, si můžete najít příspěvky v diskusi, které se daného patogenu týkají.
  U odrůd vhodných pro jarní výsadbu je tato skutečnost uvedena jak v popisu, tak v e-shopu. Objednanou sadbu začneme posílat od začátku září.
  8. 7. 17:13 Jozef Sisak
  S p. Kozakom súhlasim.  vysadbou jarnych odrôd sa Vam podari vyhnuť tak možno " houbomilka česneková" ostatne choroby Vás neminú k tomu menši cesnak - stručiky   skladovateľnosť je dana aj odrodov nielen podmienkamy skladovania. vyber je slaby , to skôr zimny cesnak  a pouvažovať o ochranných opatreniach aby som eliminoval choroby a škodcov
  8. 7. 20:23 Jan Kozák
  To, co jste četl, nebylo na našich stránkách. Samozřejmě ani my nemusíme mít vždycky pravdu, ale snažíme se nesmysly nepoužívat a pěstitele neplést. V současné nabídce máme jarní odrůdy Benátčan a Japo II. Není bez zajímavosti, že nejen tyto úzkolisté nepaličáky netrpí vlnovníkem česnekovým. Ale stejně je jim v zemi líp než ve skladu. Je to typ česneku s vysokou trvanlivostí, termín výsadby nemá žádný vliv na její délku. Navíc se při pozdní jarní výsadbě může prodloužit vegetační doba a při výskytu rzivosti se Vám výrazně sníží výnos. Pokud se jedná o výskyt chorob, pak je nutné řešit příčinu té konkrétní a podle toho přijmout opatření.

  Moření pro jarní výsadbu

  22. 9. 2018 12:13 Zakladatel vlákna: Petr Malec
  Dobrý den,
  zítra se chystám namořit Vaši sadbu v Sulce. Není mně ale jasné, a nikde jsem se nedočetl, jestli se už teď má mořit i Japo a Benátčan pro jarní výsadbu.
  Předem děkuji za rychlou odpověď.
  22. 9. 2018 13:12 Novák Ladislav
  Dobrý den.V Sulce moříme proti vlnovníku.Vlnovník je skladištní škůdce,proto jestli jsme se rozhodli v Sulce mořit česnek určený na sadbu,čím dříve tím lépe.Doufám že Vám netvrdím nějaký nesmysl a že se mnou bude p.Kozák souhlasit.
  22. 9. 2018 13:40 Petr Malec
  To samozřejmě zní logicky, mně jde o to, jestli maji samostatné stroužky šanci vydržet až do jara, třeba aby úplně nevyschly.
  22. 9. 2018 14:23 Jan Kozák
  Úzkolisté nepaličáky, mezi něž Japo II i Benátčan patří, prakticky nebývají vůbec vlnovníkem napadány, takže pokud je budete sázet až na jaře, klidně počkejte až do doby před výsadbou.
  Ještě poznámka. Pokud sázíte i ozimé česneky, pak nevidím důvod, čekat s těmi "jarními" do jara. V zemi je jim v zimě líp než ve skladu.
  22. 9. 2018 15:54 Petr Malec
  Děkuji za velmi rychlou radu, udělám to jak říkáte, a nasadím vše už na podzim.

  Jarní výsadba

  14. 11. 2017 21:00 Zakladatel vlákna: Vladimíra Křížková
  Dobrý den, bude možné si u vás zjara objednat česnek pro jarní výsadbu? Děkuji.
  16. 11. 2017 13:40 Jan Kozák
  Nebude, jarní odrůdy jsou už nyní všechny vyprodané.

  výsadba jarních nepaličáků

  18. 8. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
  Dobrý den, prosím o radu. V minulé sezoně jsem sklí zel Benátčan a Japo II koncem července ve velmi dobré kvalitě. letos jsem musel sklidit již počátkem července (porost byl téměř 100% polehlý) a česnek je drobný. v obou případech jsem sázel na podzim. Nebylo by lépe sázet na jaře? Nebo je to letos dáno výkyvy počasí? A ještě jeden dotaz. Je česnek vhodné přihnojit granulovaným kravským hnojem? Pokud ano, je lepší hnojit před výsadbou nebo přihnojit na jaře?
  Děkuji za radu a přeji hezký den
  Fiala
  19. 8. 2017 19:34 Jan Kozák
  Je to rokem. Letos je vesměs česnek menší, než býváme zvyklí. Vegetace byla zkrácená už na počátku, kdy byl hodně studený duben, a hodně zkrácená na konci horkem a suchem.
  Granulovaný hnůj použijte před výsadbou zapravením do půdy.

  sázaní jarního česneku

  6. 2. 2016 12:55 Zakladatel vlákna: Josef Formánek
  Mám dotaz na sázení jarního česneku benátčan od vás.
  na podzim jsem zasadil část a nyní chci zasadit zbytek - je možno už nyní, i když možná ještě bude zima ??!
  jde mi o zkoušku, aby bylo jasné, že je část na podzim a část prokazatelně na jaře.
  děkuji
  josef Formánek
  9. 2. 2016 19:09 Jan Kozák
  Záleží také na termínu podzimní výsadby. Aby mělo porovnávání nějaký smysl, měl by být rozdíl v době výsadby aspoň dva měsíce. Pokud už uplynuly, klidně započněte s jarní výsadbou.

  Jarní česnek

  18. 1. 2016 11:19 Zakladatel vlákna: Ing. Miloslav Vízner
  Vážený pane inženýre, byl jsem dlouhodobě v zahraničí a nestihl jsem zasadit česnek na podzim. Můžete mi doporučit odrůdu jarního česneku k výsadbě.
  18. 1. 2016 15:39 Petr Štěpánek
  Zdravím . pokud se dostanete do nezamrzlé půdy v\užijte rady pana ing.Kozáka na těchto stránkách ........PS
  ,,Česnek v otázkách » Které odrůdy se mohou na jaře sázet?

  Pro jarní výsadbu jsou určeny odrůdy: Matin, Benátčan, Mirka a Japo II. Na jaře je také možné nasázet ozimé česneky, které jste nestihli vysadit na podzim. U paličáků se někdy stává, že se cibule nerozdělí na stroužky, ale vytvoří jednostroužkovou cibuli, v některých případech paličáky nevykvetou. Většinou je nutné počítat s opožděným termínem sklizně, ze které nedoporučuji použít česnek na pěstování. Výnos se však dá očekávat uspokojivý.
  19. 1. 2016 20:05 Jan Kozák
  Pouze dodávám, že sklad už máme prázdný. I jarní odrůdy jsme vyexpedovali na podzim.

  sadba jarního česneku

  20. 8. 2013 14:06 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
  Chtěl bych se jen zeptat zda budete mít na prodej i sadbu jarního česneku pořípadě kdeji objednat.děkuji
  20. 8. 2013 22:45 Jan Kozák ml.
  Česnek v otázkách » Jakými způsoby je možné objednat si u vás česnek?
  Česnek v otázkách » Je lepší objednat jarní odrůdy česneku na jaře, nebo na podzim?

  Průběžně vyřazujeme stornované objednávky, rovněž už známe konkrétní množství vyprodukované sadby. V tuto chvíli jsou opět k dispozici téměř všechny naše odrůdy.
  21. 8. 2013 12:23 Zdeněk Červík
  Děkuji za odpověď a nokopnutí.Ani mě už nenapadlo se podívat na to jestli máte požadovanou odrudu znovu skladem.Ještě jednou děkuji

  Odrůda Japo II

  18. 6. 2013 11:19 Zakladatel vlákna: Eva Kopalová
  Objednala jsem si sadbu Japo II a teď jsem při pročítání odrůd zjistila, že je jarní, čehož jsem si nějak nevšimla. Můžete mi říct, jestli ho můžu sadit už na podzim nebo ne a jestli jeho případná podzimní výsadba má nějaká úskalí? Díky.
  18. 6. 2013 13:27 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, paní Kopalová, na stránce Objednání česneku můžete svou objednávku upravit a zvolit si jinou dostupnou odrůdu.
  19. 6. 2013 17:50 Jan Kozák
  Odrůda Japo II je ozdravený klon původní odrůdy Japo. Tento název se vysvětloval jako JArní - POdzimní (nebo také podle šlechtitele JAroslav POur). Z toho je vidět, že je určena jak pro jarní, tak i pro podzimní výsadbu. Při podzimní výsadbě nemusíte sadbu skladovat do jara, většinou je i lepší výnos. Při jarní výsadbě připravujete si naráz celý pozemek, nemusíte uhýbat záhonu s česnekem, pokud se v dané lokalitě vyskytuje houbomilka, není nutná ochrana.

  benátčan

  9. 11. 2012 16:07 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý den,
  chci se zeptat když chci na jaře sázet česnek benátčan jak brzo se na jaře sází? je dobrý tento česnek sázet na jaře? nebo je lepší ted na podzim a bude ho více ? poradte. případně kdy se pak sklízí =)
  9. 11. 2012 21:43 Jan Kozák
  Z podzimní výsadby ho naroste většinou více. Rozdíl ve sklizni je tak tři čtyři dny. Jarní výsadba má smysl (aby utekl houbomilce) až od konce února.

  Dotaz Japo II

  25. 10. 2012 10:54 Zakladatel vlákna: Aleš Sobotka
  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně sázení Vaší odrůdy Japo II. Má babička omylem, spolu s ostatní sadbou jiných druhů, vyloupala a připravila k sadbě právě i Japo. Mohu jej sadit nyní, před zimou???
  S pozdravem Aleš
  26. 10. 2012 20:57 Jan Kozák
  Odrůda Japo II je ozdraveným klonem z původní odrůdy Japo, kterou vyšlechtil pan Jaroslav Pour z Dobré Vody u Hořic. Název Japo se vysvětloval jako zkratkové slovo ze jména šlechtitele, ale i ze slov jarní - podzimní. Už z toho je patrné, že ho můžete sázet i na podzim. K tomu doplněk: na podzim můžete sázet každý jarní česnek.

  houbomilka

  29. 3. 2012 9:00 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
  Pěstuji česnek jen pro rodinu, tedy vastní a svých dcer. Vždy jsem sázel co jsem kde buď dostal nebo koupil v trhu a houbomilku jsem neřešil, neměl jsem s ní problémy. Letos poprvé mám sadbu značkovou. Sázím vždy na jaře. Uvádíte stříkat proti houbomilce po 3 dnech nad 10°C. Jak ale s jarní sadbou, když ta je týden v zemi. Děkuji
  29. 3. 2012 19:55 Jan Kozák
  K půvabům jarní výsadby patří mimo jiné to, že se neošetřuje proti houbomilce.

  jarní sadba

  9. 2. 2012 18:31 Zakladatel vlákna: Michal Tvarůžek
  Dobrý den,
  rád bych se zeptal kde sehnat kvaltní jarní sadbu česneku. Postačí odkaz nebo kontakt na prodejce. Předem děkuji za odpověď.
  11. 2. 2012 20:39 Jan Kozák
  Je to jednoduché: nikde.
  11. 2. 2012 21:46 hloupý Honza (Sendy)
  Sadba se zásadně nakupuje i pro jarní výsadbu v září, a v říjnu už má většina prodejců vyprodáno.
  Nymí má sadbový česnek pouze BauMax a pro neodstranitelné chyby v deklaraci zboží jej má mezi okrasnými cibulovinami. No a na to že je to nějaký Germidour je cena špatně uloženého česneku 369,- Kč/Kg dost nezajímavá.
  Je však možné, že při poptávce někteří prodejci dovezou další sadbu z Francie (např odrůdy Printanor, Flavor , Messidrôme, Sprint, ... z produkce Agri Obtentions, La Minière, F-78283 Guyancourt).

  S.

  JAPO II

  22. 10. 2011 21:27 Zakladatel vlákna: Ventrča František
  Kdy mám sadit odrůdu JAPO II
  23. 10. 2011 20:19 Jan Kozák
  Tato odrůda je určena pro podzimní i jarní výsadbu, podle toho, jak to pěstiteli vyhovuje. Sází se v běžných podzimních či jarních termínech. Při podzimní výsadbě bývá většinou vyšší výnos, jarní výsadba má dvě výhody: 1. pozemek se připravuje najednou i pro ostatní zeleninu, 2. je-li v dané oblasti houbomilka, není nutné proti ní ošetřovat. Nevýhodou je však potřeba dobrého zimního uskladnění. Doba výsadby nemá vliv na skladovatelnost.

  podzimní výsadba jarního česneku

  26. 9. 2011 11:41 Zakladatel vlákna: Mareš Stanislav
  Dobrý den pane inženýre,
  Na Vašich stránkách jsem se dočetl, že jarní česneky lze sázet i na podzim. Nikde jsem však nezjistil, jaký vliv má podzimní výsadba na délku vegetační doby (termín sklizně),na výnos a na dobu skladovatelnosti. Mám od Vás m.j. i odrůdu JAPO II a rád bych podzimní výsadbu vyzkoušel. Bez Vašeho "požehnání" to však nebudu riskovat. Myslím, že by Vaše odpověď zajímala i ostatní. Předem Vám za ni děkuji. Mareš
  26. 9. 2011 20:14 Jan Kozák
  Jsem rád, že mohu odpovídat na rozumný dotaz. Termín sklizně jarního česneku při podzimní výsadbě bývá stejný jako při výsadbě jarní. Většinou bývá větší výnos, je zajímavé, že se nesnižuje skladovatelnost. Původní odrůda Japo, z níž byla naše Japo II vyšlechtěna, byla určena jak pro jarní, tak pro podzimní výsadbu. My vysazujeme všechen česnek na podzim, včetně odrůd Matin, Benátčan a Japo II.
  26. 9. 2011 22:43 Mareš Stanislav
  Velmi Vám děkuji za Vaši odpověď i sdělenou praxi Vaší firmy. Obojí akceptuji a koncem listopadu vysadím i JAPO II. Mareš

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne