Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Na ukázku stav porostu

  15. 4. 20:53 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Hezký večer všem pěstitelům česneku. Přikládám na ukázku pár fotek mého česneku. Lokalita Jižní Čechy-Chyšecko
  Česnek ChyšeckoČesnek ChyšeckoČesnek ChyšeckoČesnek Chyšecko
  15. 4. 21:39 Jan halamicek
  Zdravím,ten váš je taky luxusní.A ta puda je taky pěkně prokypřená,paráda.
  15. 4. 22:20 Mácha Zdeněk
  Díky.
  17. 4. 19:11 Pavel Dohnal
  Gratuluji!! K Vám bych se rád objednal na topinky! Chleba platím já... 
  26. 4. 12:06 Helena Malá
  Máte krásný česnek, ten můj je také krásný, ale muselo by být černobílé foto. Mám každý rok nažloutlé listí a letos ještě více. Stále se těším, že další rok bude hezčí ale nevede se. Asi to bude tou namořskou výškou. Výkyvy teplot den -noc jsou asi velké.604  m.n.m. Nebo to může být něčím jiným. Jinak česnek mívám pěkný.
  26. 4. 19:51 Mácha Zdeněk
  Paní Malá,já jsem v 650 m.n.m. O česnek nijak zvlášť nepečuji. Před sadbou nahnojím a na jaře ještě přihodím trochu cereritu. Dnes jsem česnek vyplel. Půda má ještě zatim  docela dost vláhy.
  ČesnekČesnekČesnek
  27. 4. 15:28 Štefan Mišurák
  Dobrý deň, to žltnutie by mohlo byť spôsobené aj odrodou. Napriklad u mna odroda Havran je taky žltý že som z neho nešťastný... A uplne vedľa neho Bjetin a Havel a žiadne žlté listy. 
  29. 4. 7:00 Jan Kozák
  Máte pravdu, na stejné podmínky nereagují různé odrůdy stejně.

  Ukázka

  15. 4. 20:45 Zakladatel vlákna: Jan
  Takhle vypadá můj záhonek 
  FotkaFotka
  16. 4. 19:16 Ladislav Holeček
  Dobrý den, jak se zbavujete plevele?
  17. 4. 6:50 Jan
  Zdravím, všechno je dělané ručně. Plečkováno mezi řádky a okopano mezi česnekem.

  Choroba

  15. 4. 20:02 Zakladatel vlákna: Lukáš Besta
  Dobrý den. Asi třetina porostu mi začíná poléhávat. Nemáte někdo tucha kde by mohl být problém. Sázeno na začátku prosince, mořeno sulkou na začátku září, 1x týdně to zaleju a jednou jsem tam naházel ledek. Děkuji
  políčkopolíčko2
  15. 4. 20:18 Jan Kozák
  Pokud je to Slavin, tak se nic neděje, brzy se postaví.
  15. 4. 20:27 Sekyra Tomas
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  16. 4. 20:11 Lukáš Besta
  Část je slavin, část vekan a část jsou různé odrůdy vypěstované z pacibulek, smíchané a tudíž už nevím odrůdu. Za odpověď děkuji

  Ukázka porostu

  15. 4. 18:12 Zakladatel vlákna: Jan halamicek
  Česnek zatim vypadá pěkně,ale už by to chtělo nějaké deště.I v Beskydech začíná být sucho.Česneku zdar.
  ČesnekČesnekČesnek
  15. 4. 18:35 Pavel Dohnal
  Supeeer! Nádhera!! Tohle vypadá, že nesadíte až v prosinci. Prvních 400, co jsem dal hned po ořechách, tedy asi v půlce listopadu, vypadá podobně, ty z půlky prosince jsou snad poloviční, určitě co do šířky a objemu. Gratuluji. 
  15. 4. 19:17 Jan halamicek
  Děkuji za pochvalu,sázím většinou konec listopadu,začátek prosince.Záleží na počasí.
  15. 4. 21:09 Mácha Zdeněk
  Zdravím.  Nádherný porost česneku máte
  25. 4. 21:46 Roman Jurek
  Paráda, můžu se zeptat, jak česnek hnojíte, močovina na list, ledek vápenatý nebo  kristalon nebo Sulka, je to II. trať, jak by správně měla být nebo jste přidal jen kompost, popř. kolik? Díky za info. Roman z Vysočiny
  26. 4. 23:08 Jan halamicek
  Zdravím,Česnek sazim po bramborách k těm se dává do země uložený kravský hnůj.Takže další rok by měl mít česnek dost živin v půdě.Česnek sázím hlouběji okolo 15 centimetrů.Inak hnojeni moc neřešim ,ze 3 krát zaliju Kristalonem.A ještě se snažím mit povrch zeminy kyprý,a bez plevele.inak se modlim že vyjde předpověď a v neděli a v pondělí pěkně v Beskydech zaprši.Potom zas pošlu nějaké foto.Česneku zdar

  Choroba?

  15. 4. 14:48 Zakladatel vlákna: Sekyra Tomas
  Dobrý den,

  prosím Vás o radu co se mi to objevilo na tom spodním listu?Děkuji.
  poškození česneku
  15. 4. 20:14 Jan Kozák
  Nevím, co to je, ale kdyby se mi to objevilo jednotlivě, pak bych se tím ani nezabýval.
  15. 4. 20:32 Sekyra Tomas
  Zatím tj. na 9ks Lukan a jeden Anton, Slavin II ani jeden, celkově zasazeno 200Ks.
  Ještě přikládám ten jeden Anton, tam jsem objevil i dírku. Ta dírka už může něco znamenat?
  Anton dírka

  Močovina

  13. 4. 16:04 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den přeji, má smysl v tomto chladném počasí použít postřik močovinou? Děkuji Miroslav 
  15. 4. 20:12 Jan Kozák
  Už to není aktuální, otepluje se. Spolehlivě to nevím, ale myslím si, že by mělo smysl přihnojení močovinou na list i v chladnu.

  Kristalon postrek

  13. 4. 6:30 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň, chcel by som radu ohľadom miešateľnosti Kristalonu a močoviny, prípadne nejaké humínové hnojivo ako lignohumát. Dal by som predpísanú dávku Kristalonu modrého, predpísanú dávku lignohumátu a k tomu tak 4% roztok močoviny keďže je dusík aj v Kristalone. Myslíte že tým nič nepokazím? A ešte náhodou nemáte skúsenosť s hnojivom Allivit? Je určené na zálievku ale či by šlo použiť aj na postrek. Ďakujem 
  13. 4. 8:52 Jan Kozák
  Co se týká Lignohumátu, ten s Kristalonem modrým (v malém balení se nazývá Kristalon Start) můžete smíchat. Míchání s močovinou neumím posoudit, na to by musel být chemik nebo někdo, kdo to dělá.
  Allivit neznám, ale podle toho, co jsem vyčetl na internetu, bych dal přednost Kristalonu.

  Už to nevydržím

  9. 4. 21:43 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
  Každému žloutnou listy! Výkyvy teplot z -5 do +20 asi nejsou ideální pro žádnou rostlinu, člověka nevyjímaje. Rád bych jen varoval před unáhleným používáním hnojiv. S p. Kozákem jsem kdysi řešil tu otázku vylití žumpy na zahradu. Dědové a babičky. Pohnojeno a vlnovník nikde! Jestli si teď dáte ledek, cererit, močovinu..., tak vám moc nezávidím. Vsadím sandále, že budete mít víc žlutých listů a ty spodní budou sušší než tabák. Poprvé jsem před týdnem zalil močovinou, teď okopčím a za týden postříkám. A otázka, prosím k p. Kozákovi : Kumulus WD a Sulka - nějak mi to složením přijde stejné. Síra. Jen cena je nepatrně jinde...? 
  Č
  11. 4. 19:32 Jan Kozák
  Kumulus a Sulka mají chemické složení i působení odlišné.
  15. 4. 17:34 Pavel Dohnal
  Děkuji, našel jsem si info na netu. Omlouvám se. Myslel jsem spíš ohledně síry, ale i tak je to jinak. 80 % wg proti 11 % u sulky, která je  NPK +11 S. Podle návodů je kumulus jako postřik vhodný i proti vlnovníkům, ovšem révovým...?? ... a sulka se zase nesmí aplikovat při zálivce na listy, tedy jen ke stonku. Mám pohnojeno z podzimu slepičincama, před týdnem jsem zalil slabší močovinou, tož to už asi nechám tak. Už jen vodu, když bude... 

  Mam sa obavať??

  9. 4. 5:55 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkých nadšencov pestovania cesnaku . Pri dennej navšteve zahrady som zaregistroval pohyb hmyzu - blanokridloveho rychlo sa pohybujuceho v poraste cesnaku. Nebolo možne sa približiť bližšie aby som ho identifikoval . Nasledujuci den na VRCHNEJ strane listu som objavil kôpku jasno oranžovych vajičok ovalneho tvaru tenšie ako 1mm. a dlhych cca 3 mm. lepivych.
  Zatiaľ len raz. Kontrola porastu bez ďalšich nalezov. Poradite mi ako postupovať ďalej ? umiestnenie vajičok ma metie. Porast budem teraz ešte viac sledovať. ďakujem
  11. 4. 7:19 Jan Kozák
  Nalezená vajíčka nemusí mít k pozorovanému hmyzu žádný vztah, podle jejich popisu bych soudil, že patří chřestovníčku cibulovému. Každopádně nic nezkazíte, když taková vajíčka rozmáčknete.
  12. 4. 17:39 Jozef Sisak
  Ďakujem za odpoveď -- SUHLASI -- overeny chrobačik na internete , vajička odstranene , boj bude zatiaľ bez chemie

  ŽLOUTNUTÍ A ZASYCHÁNÍ

  8. 4. 21:53 Zakladatel vlákna: Vojtěch Tesař
  Dobrý den,
  pěstuji česnek u Chrudimi na 6 arech. Česnek mi začal zasychat a žloutnout... aplikoval jsem 5% močovinu... nezlepšil se... přemýšlím o přihnojení ledkem vápenatým (1,5kg/ar) a následným zaléváním, protože je dost suchu!!! Chci se zeptat, jestli nějak neuškodí česneku, takto brzké zalévání... Děkuji. 
  9. 4. 22:13 Pavel Dohnal
  Já už jsem zalil 4 krát. A dost. Ledek bych nedával. 
  11. 4. 19:33 Jan Kozák
  Zálivkou nic nepokazíte, spíš naopak. Voda v naší oblasti už začíná citelně scházet.

  žloutnutí listů, vlnovník

  8. 4. 9:43 Zakladatel vlákna: Jiří Karásek
  Dobrý den pane Kozáku, mám 2 dotazy - 1. zaznamenal jsem žloutnutí listů vzcházejícího česneku, nevím, zda to je problém - jedná se o sadbu Havran (pochopitelně od Vás:). Na podzim jsem půdu ošetřil Cereritem a dusíkatým vápnem.
  2. Loni mě "dostal" vlnovník, a to až po sklizni a usušení česneku, a to byla úroda velmi dobrá:( po jeho uskladnění, vše bylo v pořádku (sadbu jsem mořil Sulkou), asi po 2 měsících po uskladnění jej napadl a totálně zničil. Je vysoká pravděpodobnost, že vlnovník bude na stejném místě jako loni? Já ho totiž sušil úplně jinde (20 km od místa kde jsem ho uskladnil), jak maximálně snížit riziko? Vím, že raději chladnější, suché místo atd..jen kdybych tomu ještě mohl nějak napomoci, ať nedopadnu jako vloni. Děkuji a ať se daří! Karásek
  HavranHavran2
  9. 4. 6:23 Jozef Sisak
  Pozdravujem vas . Na vaše otazky najdete odpoveď ak si prečitate aj par predchadzajucich  prispevkov . Čo sa tyka vlnovnika , ak si date do vyhladavača    Vlnovnik cesnakovy prip. jeho lat. nazov tak dostanete dosť veľa aj sa opakujucich informacii . Tak isto sa dostanete na stranky tejto diskusie a pri pozornom čitani aj datumov otazok dôjdete k poznaniu že každy rok sa opakuju tie iste otazky .
  ĎAKUJEM p. Kozak že mate  s nami TRPEZLIVOSŤ  a stale dookola odpovedate  na to  iste pričom vam KRADNEME čas potrebny na ine veci !!

  Morenie v sulke ochrani sadbu - urodu zatiaľ nevieme spoľahlivo ochraniť proti vlnovnikovy ! Jeho rozmnožovacia schopnosť ako aj schopnosť presunu je  obrovska . Chemicka ochrana možna len pripravkami ktore NIE Sú URčENE NA CESNAK. Sam po zbere urody vytriedim cesnak na sadbu, kuchynu len potrebne množstvo ktore rozdelim a samostatne -oddelene uskladnim na rôznych miestach . Ostatny cesnak odpredam a zaujimam sa ako dlho vydržal.

  toho roku som poslednu kontrolu robil 8,4,2019 a s prekvaujucim zaverom ??
  Japo 2 ako som predpokladal dopadol najlepšie  Rumunia Red čast poškodena ale v dobrych stručikoch sa začinajuce napadnutie prejavilo na spodku stručika pri koreňoch zatiaľ čo bolo bežne že poškodenie začinalo na špičke. Par cibuľ bolo bez napadnutia ale sa ťažko lupali ,  nie je to akasi forma mutacie - prirodnej  ochrany a  cesta ktorou ma smerovať vyber sadby na ďalšie pestovanie ?? Čas ukaže. Ostatny cenak do tejto kontroly neprežil a bol odstraneny.  Svojim prispevkom som nemal v umysle niekoho uraziť ani unudiť.

  stomp

  7. 4. 15:16 Zakladatel vlákna: Jan Zámyslický
  Dobrý den , je možné udělat postřik  targu (gramin) na podrustajicí oblininu v kombinaci s močovinou nebo se to  doporučuje dělat zvlašt?
  7. 4. 20:06 Jan Kozák
  Herbicidy se nikdy s jinými pesticidy ani listovými hnojivy nemíchaly. Takže předpokládám, že ani v tomto případě by se to nemělo dělat. Prvně bych dal Targu na výdrol a s močovinou bych tak týden počkal.
  8. 4. 15:43 Jan Zámyslický
  Děkuji

  žloutnutí česneku

  5. 4. 11:08 Zakladatel vlákna: Marie Popovňaková
  Česnek zasazený na podzim je nádherný,ale začal hodně žloutnout.Poradíte co s tím ?
  7. 4. 20:07 Jan Kozák
  Toto tu řešíme pořád, podívejte se, prosím, níže.

  zálivka močovinou

  4. 4. 7:04 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
  Dobrý den pane Kozák, z diskuze téma močovina jsem vyčetl, že postřik až 1-2 dekáda května při větší listové ploše v daném množství 200 litrů/ ha při 5 %koncentraci, zálivka byla uvedena v koncentraci 0,05 %, ale jaké množství na hektar prosím ? Lze předpokládat efekt, pokud už teď žloutnou lehce listy a ledek amonný již první dávka byla aplikována ? Děkuji za odpověď. Milan Rotter
  5. 4. 7:16 Jan Kozák
  Zálivkou se běžně myslí dávka 20 mm, tedy 20 litrů na metr čtvereční. Pokud jsem to dobře spočítal, pak by při koncentraci 0,05 % přišel na hektar jeden metrák močoviny. Zkušenosti se zálivkou roztokem močoviny nemáme ani nevím o nikom, kdo by to dělal, přesto si myslím, že by efekt mohl být dobrý.
  9. 4. 21:02 Pavel Dohnal
  Dohnal používá zálivku močovinou. Pokud máte na mysli sáček z obchodu - bílé kuličky,asi 3 kg balení. Mám asi 40 m2 česneku plus 150 cibulí. Návody na hnojení si počítám jen odhadem, od oka. Záleží na kyselosti nebo neutralitě půdy. V návodech často používají slova jako rozhoz... při postřiku do skanutí. Granulovaná hnojiva nikdy nerozhazuji, pokud už má plodina listy, spousta granulí se zasekne mezi listy a rostlinku popálí! Do skanutí je ještě horší - dokud z rostliny nezačne postřik kapat.. , a to je často přespříliš a zeleninu utopíte v chemii. K močovině. Použil jsem kilo. Rozpustil jsem v kýbli vody a pak do konvice dal půl litru roztoku, dolil vodou, zalil část a znova. Pokropit, ne utopit! Pan Kozák píše dobře, koncentrace při zálivce 20 l na m2. Z kýble roztoku z 1 kg močoviny 10 l kýbl - 20 konví - 240 litrů zálivky, na 40 m2 mi vychází 6 l. Zbytek zařídí déšť, pokud bude. A všeho moc škodí! Pokud jste dal teď ledek, netuploval bych to teď močovinou. Trpělivost!

  Stomp

  3. 4. 20:39 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, pane ing. Kozáku všude píšete že po aplikaci stompem je nejlepší ještě vláčet. Ptal jsem se známých a říkaly že tím poruším tu vrstvu co tam vznikla a ztratím účinnost. Co si myslíte? Děkuji
  5. 4. 6:51 Jan Kozák
  Vaše známé měly pravdu v tom, že účinek většiny preemergentních herbicidů se následnou kultivací výrazně snižuje. Ale je menšina těchto herbicidů, kde je to právě opačně. A do této menšiny patří i Stomp. Vláčení po jeho aplikaci účinnost zvyšuje, zvláště za sušších podmínek.
  < Novější1415161718Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne