Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Hlávkování Zpět na diskusi

  Bjetin- květní stvol

  17. 6. 8:30 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, květenství jsem se letos opravdu snažil odstraňovat co nejdříve, hned jak se pacibulka objevila. Květní stvol ale rostl dál na cca 15-20cm délky. Nikdy v minulosti jsme se s tímto nesetkal, květní svol se hned zarazil. Mohu se zeptat, proč květenství rostlo dál a zda to má vlil na výnos? jaký máte názor na termín letošní sklizně u této odrudy? (Brno 290 mnm.) Děkuji, JS
  BjetínBjetín
  17. 6. 20:14 Jan Kozák
  Je to věcí odrůdy. Některým odrůdám po odstranění květenství stonek roste dál, jiným ne. Na úkor cibule to není. Stvol je zelený, funguje jako  list.
  A termín sklizně? Viděl bych to za nějakých deset čtrnáct dní.
  Dovolil jsem si upravit nadpis dotazu. Bjetin se píše i vyslovuje s krátkým i.

  Květní stvol

  26. 5. 15:47 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák, chtěl jsem se zeptat, jak je možné, že mám u některých cibulí už narovnáný květní stvol? Asi ho hned vyštípnu, že? Děkuji. 
  Česnek
  26. 5. 19:47 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Pokud dobře koukám, tak Vám květní stvol teprve vylézá. Tak s chutí do toho.
  26. 5. 20:31 Jan Kozák
  Květní stvol teprve vylézá, jak správně podotknul pan Mácha. On nejprve vylézá, pak se stáčí a nakonec narovná. Ale to my mu nedovolíme. Tak pryč s ním.
  26. 5. 20:33 Pavel Brychta
  Děkuji, zítra hned půjde. 
  26. 5. 20:44 Jan Kozák
  Snad jste nečekal u počítače, než odpovím.
  26. 5. 20:48 Pavel Brychta
  Nee, náhodou sem koukl a byla už odpověď :) 

  Hlávkování

  26. 5. 14:35 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den. Na česneku se již objevili malé pacibulky. Mám je hned odlomit nebo počkat až povyrostou viz. fotka. Děkuji moc. 
  Hlávkování
  26. 5. 20:29 Jan Kozák
  Na nic nečekejte, lámejte. Pokud nechcete odlomenou část využít v kuchyni, pak odlamujte pouze nerozvinutá květenství. Zelený stonek dále funguje jako list.

  hlávky

  25. 5. 19:25 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Pane ing.asi před týdnem jsem si všiml, že Bjetin a další 2 odrůdy (ne Vaše, ale nejsou rané) již hlávkují. U nás neprší,ale česnek zalévám. Vzhledem k datu se mi zdá, že je to dost brzo. Co Vy na to? Neovlivní to výnos?Dík za  odpověď.
  26. 5. 6:21 Dana Novotná
  Dobrý den. Já jsem tento týden odhlávkovala Vekan a Bjetin, ostatní odrůdy zatím nemají hlávky.
  Možná se tento rok tvoří dříve, aspoň u mě u těchto odrůd, jižní Morava.
  26. 5. 7:13 Jiri S.
  Dobrý den, na JM máme odhlávkovaný už i Havel. S pozdravem,JS
  26. 5. 9:28 Jan Kozák
  Je konec května, takže podle lokality to nemusí být předčasné nebo alespoň příliš předčasné. 

  Nepaličáky s květním stvolem

  10. 7. 2021 10:17 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den,
  jakou máte vypozorovanou frekvenci tvorby květních stvolů u úzkolistých nepaličáků? Loni jsem se dostal k sadbě až na přelomu zimy a jara (sytdím se), tak jsem vybral ze zásob Japo II, ten šel na hlavní stanoviště a pak mix ozimých odrůd, co vypadaly nejzdravěji (Převážně asi Havran, trochu Bjetinu a Antonu), ty šly na rezervní stanoviště. Ty ozimé odrůdy se zdají být opožděné, v době, kdy měli všichni dávno odhlávkováno, tak pak teprve jsem hlávkoval, ale vypadají dobře a i narostle, podle pár vyrýpnutých kusů. Ale už jsou pomalu na sklizeň. Japo II dorůstá dobře, ale dneska jsem si všiml stvolů. Říkám si, snad nejsem tak blbej, abych si pomíchal česnek. Díky 
  12. 7. 2021 21:49 Jan Kozák
  Říkáte si to dobře, nemusíte se podceňovat. Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami. Ale květní stvol se tvoří poměrně pozdě, dokonce nám někdo psal, že se vytvořil až v zavěšených svazcích při jeho sušení.

  Velikost cibulí česneku

  8. 7. 2021 8:17 Zakladatel vlákna: David Chromec
  Dobrý den pane inženýre, chtěl bych Vás požádat o názor, radu spíše do budoucna ohledně správného provedení odhlávkování květenství u paličáku. Vzhledem k předpovědi a jiným okolnostem jsem se již dal do sklizně své úrody (moje množství se pohybuje kolem 100 kg). V době po odhlávkování květenství (snažil jsem se odlomit pouze samotné květenství tak, aby zůstalo co nejvíce zeleného zbytku stvolu, který jak jsem se dočetl plní jakousi funkci dalšího listu a je škoda se ho zbavovat) došlo k tomu, že u některých rostlin zbytek stvolu změknul a u některých zůstal vzpřímený jako by na něm zůstalo květenství, ale to bylo odlomeno. Při sklizni se mi jasně ukázalo, že rostliny s napřímeným zbytkem stvolu mají viditelně menší cibule než rostliny, u kterých zbytek stvolu ochabnul a jako by povadl. Dotaz je, co mohlo být příčinou, že ikdyž jsem rostliny odhlávkoval, tak se objevovaly rozdíly ve zbytku stvolu a následně i ve velikosti sklizených cibulí? Jinak úroda je celkem pěkná a tak přeji všem pěstitelům úspěch při sklizni. S pozdravem David Chromec. 
  8. 7. 2021 13:44 Jan Kozák
  Jediné, co mě napadá, je směs dvou různých odrůd. Jinak nevím, nesetkal jsem se s tím.
  8. 7. 2021 20:45 Jozef Sisak
  Tento prispevok ma inšpiroval byť pozornejši pri zbere - vyberaní cesnaku a mam podobnu skusenosť - zatiaľ  pre buducnosť rez pri odstranovani bude blizko miesta vyrastania ak nezmenim nazor . Urodu pokladam pre tuto sezonu za slabšiu .
  9. 7. 2021 11:24 Marika Šedivá
  Dobrý den,
  letos jsem při sklizni přemýšlela nad tím stejným - některé odhlávkované stvoly zůstaly tvrdé, vzpřímené, jiné uvadly...u vzpřímených malé hlavičky...říkala jsem si, čím to je, když jsou odhlávkované, že některé stvoly uvadnou a některé se napřímí...
  12. 7. 2021 20:13 Dalibor Přikryl
  U mě zůstal vzpřímený pouze Slavin II z několika odrůd. 

  Termín sklizeně

  15. 6. 2021 18:35 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím, pane kozák, dnes jsem odšípal česnekové stvoly. Sadba je z krabičky 8 druhů. Kdy asi mám cca čekat sklizeň? Ještě jsem se chtěl zeptat, trochu jsem odhrnul hlínu a koukal na palice a zatím jsou celkem málé. Myslíte, že ještě dorostou? Děkuji 
  15. 6. 2021 21:36 Jan Kozák
  Pokud jste odstraňoval květenství všech odrůd dnes, pak jste se u některých dost opozdil. Sklizeň můžete očekávat za 4 - 5 týdnů po objevení palic. 
  Palice Vám nedorostou, ty jste právě odstranil, ale cibule teprve teď začínají růst, takže buďte bez obav, je to tak normální.
  15. 6. 2021 21:46 Pavel Brychta
  Díky moc za info :) 

  Květnové stvoly

  13. 6. 2021 14:54 Zakladatel vlákna: Václav Adámek
  Dobrý den. Poraďte mi, prosím, jak nejlépe na květnové stvoly. Vyštípávat/stříhat, a nebo vytahovat ze stonku? Je lepší to dělat na večer, kvůli horku, slunci? Mám odrůdu Havel. Začínám s česnekem prvním rokem. U Písku, v jižních Čechách. Děkuji. 
  13. 6. 2021 18:17 Jan Kozák
  Nejlépe lámat mezi prsty, neohýbat přes prst. Odstraňovat s co nejmenší částí stonku - je zelený, funguje jako list. Ráno jsou stonky nejkřehčí, večer naopak houževnatější. Proto je práce po ránu nejsnadnější.
   Vytahování je zcela špatně. 
  14. 6. 2021 15:43 Libor Hejduk
  Já jen malinko rozvedu pana Kozáka, večer zalít a ráno odhlávkovat, popř po dešti, ale teď nám tu na jihu asi pršet nebude. Když je česnek napitý, jde to krásně, jen mezi prsty ohnout až do zlomení. Odlámané jsou dobré pod maso, do pomazánky či na česnekové pesto.

  hlávkování

  17. 5. 2021 17:24 Zakladatel vlákna: Leník Jaroslav
  Blíží se doba hlávkování, tak představuji svůj nástroj.Je na násadě abych se nemusil ohýbat,už mi není 20 let a dělá mi to potíže.
  hlávkováníhlávkováníhlávkováníhlávkování

  Kdy sklízet

  22. 6. 2020 16:14 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane Ing Kozáku posílám foto a ptám se prosím kdy by jste sklízel?
  DukátDukát
  23. 6. 2020 19:16 Jan Kozák
  Takto podle fotek se to těžko stanovuje, ale minimálně týden to ještě chce. Ale drobná připomínka: hlávkujete pozdě a navíc odstraňujete kus stonku. Příště odstraňujte pouze květenství a stonek ponechte - působí jako list.

  Odhlávkování česneku

  13. 6. 2020 20:56 Zakladatel vlákna: František Jiráček
  Začíná nám hlávkovat česnek bjetin má se odhlávkovat ihned Jak vyraší nebo nechat vyrůst a pak odhlávkovat děkuji za odpovědi
  14. 6. 2020 7:04 Jan Kozák
  Bjetin je u většiny pěstitelů odhlávkovaný už před třemi týdny, skoro bych myslel, že jste zaspal. Květenství je třeba odstraňovat hned, jak se objeví mezi listy. Poked je už na delším stonku, odstraňte pouze květenství a stonek ponechejte, působí jako list.

  Zloutnuti cesneku

  10. 6. 2020 20:33 Zakladatel vlákna: Patrik Slovak
  Dobry den, prosím o radu, česnek na poli mi začal zloutnout, ale určitě jeste není zralý, protože velikost tomu neodpovídá. Mám odhlavkovano, mocovinou jsem strikal 4x ve 14dennich intervalech. Je to v pořádku? Poroste ještě dal? Česnek pěstuju prvním rokem tak odpustte pripadne blbě dotazy.
  Pole
  11. 6. 2020 15:32 Vaclav Kavka
  Dobrý den, velikost rostliny se po hlávkování už měnit nebude (neb meristém jste ulomil a stejně už chtěl jen vykvést).

  Kytka česneku roste do okamžiku florální transice meristému (kdy k němu má dojít je zajímavá otázka). V tom okamžiku přestane růst a vyhání jen květní stvol a snaží se vykvést.
  Tu radost z kvetení jste těm kytkám taky překazil, a tak už mají jen jeden cíl. Stáhnout zásobní látky dolů pod zem. Jak dlouho toto poslední období bude trvat je výsledek okolností: Zdravotního stavu rostlin, teploty, vlhkosti, atd.
  V posledních letech je každý rok divný, a tak se asi nedá soudit z obecných pozorování. Je vlhko, rostliny můžou být pod tlakem fusaria, můžou se rozhodnout to zabalit (jindy třeba zase z důvodu sucha, náhlé změny počasí, atd). Teď už s tím stejně nic neuděláte a nijak očividně Vám to nechcípá. Tak to snad dobře dopadne.
  Myslím, že všichni, kdo mají třeba na záhonu více odrůd, v současnosti vidí, že některé ještě naplno vegetují a jiné už žloutnou. Třeba nám pan Kozák něco zázračného poradí.
  11. 6. 2020 21:08 Jan Kozák
  Zázračného neporadím nic. Na fotce toho moc nevidím, snad pouze to, že jste měl hlávkovat dřív a odstraňovat pouze květenství, stonek nechat. Také to vypadá, že žádný zásadní zdravotní problém tam není.. Rostlina už skutečně neporoste, to nám nevadí; důležité je to, že teď poroste cibule.

  Termín sklizně

  25. 5. 2020 19:34 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím, kdy bývá cca termín sklizně u česneku unikát zasazen na podzim. Děkuji. 
  UnikátUnikát
  25. 5. 2020 20:14 Novák Ladislav
  Termín podzim je hrozně široký pojem. Ze školy si pamatuji,že trvá 3 měsíce.Jestli mne paměť neplete, tak někdo sklízí za 6 týdnů po odhlávkování. Když si necháte pár rostlin neodhlávkovaných,tak Vám narovnávající se stvoly budou signalizovat termín sklizně. Další z ukazatelů je posledích 5 zelených listů. Pro určení správného termínu je potřeba dlouhodobá praxe a nebo rada zkušeného pěstitele.Mohlo to být i lépe zryté. Neměl by být vidět žádný drn.
  25. 5. 2020 20:30 Pavel Brychta
  To hlávkování znamená vystípnutí stvolu? Sadil jsem 26. října 
  25. 5. 2020 20:56 Jan Kozák
  V rubrice pěstování si můžete něco přečíst jak o hlávkování, tak o termínu sklizně. Podzim je sice termín široký tři měsíce, ale na dobu sklizně konkrétní termín z nich nemá žádný vliv. Pokud je dřívější sklizeň u dříve zasazeného česneku, je to jen urychlení z důvodu zhoršeného zdravotního stavu.
  25. 5. 2020 22:16 Vaclav Kavka
  Pravidlo 5 listů je dost problematické když rostliny na obrázku mají typicky listů 6. To pravidlo má i verze o 4 a 3 listech a jak počet listů klesá, cibule mírně roste a trvanlivost se zkracuje. Je potřeba to správně odhadnout vzhledem k okolnostem.

  Slavin

  12. 6. 2019 9:15 Zakladatel vlákna: lukáš Blahout
  Dobrý den, při odhlávkování, jsme narazili, hlavně u Slavina na slabé lístečky, lezoucí kolem květního stvolu. Nikdy předtím jsem se s tím nesetkal. Doufám, že se nejedná o ten problém, jak píše pan Jaroslav Volný. Jestli ano, tak bych se chtěl zeptat, jestli to má vliv na výnos. Děkuji za odpověď Blahout. 
  ..
  12. 6. 2019 20:02 Jan Kozák
  Pokud to jsou jen lístečky, tak se nic neděje. Když se vytvoří nový květní stvol, pak se stroužek rozdělí na několik malých.

  SLAVIN

  8. 6. 2019 19:50 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Na ukázku pár fotek druhého česneku Slavin. Ten mi ještě moc nevytváří stvoly, byl sázený až koncem listopadu.
  SlavinSlavinSlavinSlavinSlavin
  9. 6. 2019 1:48 Daniel Večeřa
  Zdravím,to je jedno kdy jste sázel.Slavin je pozdnější odrůda resp.poloraná odrůda. U nás na Vysočině lokalita Jihlavsko 600 m n.m. taky ještě nehlávkuje.V současné době odhlávkovávám bjetin.To je jedna z nejrannějších odrůd.Já jsem sázel koncem října

  Odhlávkování

  6. 6. 2019 11:59 Zakladatel vlákna: Richard Novák
  Dobrý den. Na Hané už máme taky odhlávkováno.
  Odstraněné květní stvoly.
  6. 6. 2019 17:03 Tereza Hubáčková
  Co děláte s těmi odlomenými hlávkami? Je mi líto je jen tak vyhodit :(
  6. 6. 2019 18:23 Jana Kopecká
  Je to lahůdka, krájím na kolečka, přidávám do salátu, podusím na másle nebo oleji a přidám k bramborám, k masu, marináda na grilování, výborné česnekové pesto s ořechy nebo slunečnicí, část pokrájených výhonků si zamrazím a přidávám i během roku. Jsou výborné.
  8. 6. 2019 13:26 Roman Jurek
  Já mám tady na Vysočině též ve 425 m.n.m. též až na výjimky odhlávkováno, před týdnem jsem to dělal u tchána ve 200 m.n.m., takže naprosto minimální časové rozdíly, sázeno úplně na konci listopadu a on podobně. Hlávky osmahnu na másle, ale jen tu tlustší jemnější část, zbytek dám ke kopřivám do výluhu, mšicím to pak bude ještě více smrdět nebo to jen hodím k čerstvým sazeničkám dýní nebo čehokoliv.

  Hlávkování

  3. 6. 2019 16:03 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Dnes jsem začal s hlávkováním česneku.
  Česnek ChyšeckoČesnek Chyšecko

  hlávkování

  22. 5. 2019 23:16 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  V Kralupech již začal česnek hlávkovat.
  23. 5. 2019 7:40 Jan Kozák
  Na jižní Moravě začali pěstitelé s hlávkováním nejranějších odrůd už koncem minulého týdne. Vypadá to na zkrácení vegetace podobně jako loni, ale ne tak výrazně.

  ohlávkování

  17. 6. 2018 21:51 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Letos jsem se pustil do experimentu s paličáky. Ohlávkoval jsem česnek celkem včas, respektive jsem utrhl jen květenstí a květní stvol jsem nechal růst dál. Říkal jsem si, že by květní stvol mohl tvořit list. Byl jsem zvyklý , že jsem stvoly trhal opakovaně v závislosti jak rostl. Jetos jsem z kontrolnío vzorku česneků zjistil, že cibule moc nenarostly. Je to způsobeno počasím, nebo tím, že jsem neodstranil květní stvol ?
  17. 6. 2018 21:58 Novák Ladislav
  Novák Ladislav Jednoznačně počasím.
  18. 6. 2018 0:02 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Panocha,na vašem experimentu určitě něco bude.Nenechte se zmást tím,ze je to jen počasím,jak tu někdo píše.Také mi přijde,že by bylo lepší odstranovat celý květní stvol.Nezbyde nám nic jiného,než dál experimentovat.
  18. 6. 2018 6:22 Novák Ladislav
  Novák Ladislav Proč tedy píše ing.Kozák,že stvol může nahradit list.Rostlinu nezeslabí ponechaný stvol,ale tvorba pacibulek
  19. 6. 2018 17:48 Jan Kozák
  V Nabočanech máme vysázeno celkem pět odrůd paličáků. Vždy polovina záhonu byla hlávkována, druhá ponechána. Porovnávali jsme velikost cibulí u obou variant. U Vekanu jsou rozdíly sice patrné, ale minimální, největší a velmi výrazné rozdíly jsou u Bjetinu a Slavinu. U obou asi padesát procent.

  Závlaha a dozrávání

  30. 5. 2018 22:29 Zakladatel vlákna: Pavel Houšť
  Dobrý večer pane Kozáku 
  Obracím se na Vás s dotazem ohledně zavlah. Mám česnek odhlávkovaný 5 dni  a zajímá mě zda má zalévání ještě cenu a ještě bych se chtěl zeptat za jak dlouho se dočkám sklizně od odhlávkování ?
  Předem děkuji za odpověď
  31. 5. 2018 19:46 Jan Kozák
  Máte-li vodu, tak s ní nešetřete. Česnek ji potřebuje.
  Běžně trvá 4 - 6 týdnů od objevení květů do sklizně. Záleží taky na odrůdě.

  Česnek Vekan, Slavin

  29. 5. 2018 20:01 Zakladatel vlákna: nada levova
  Dobrý den jsem pestitelka začátečník mám od vás tyto dvě odrůdy česneku,zasažené těsně před zamrazem ,teď vypadají takto viz.foto??neni česnek napaden něčím??děkuji nada
  foto1foto2foto3
  29. 5. 2018 21:20 Jan Kozák
  Tak Vy buďte v klidu. Porost je v pořádku. Ale je nejvyšší čas pro odstranění květenství, tzv. hlávkování. Viz Pěstování česneku, hlávkování.
  1. 6. 2018 12:31 nada levova
  Dobrý den,děkuji za radu,ihned uděláno,jak moc jsem to asi pokazila ze jsem nechala vyrůst a zakrpotit,než jste mi poradil odhlavkovat??a ještě jak moc mám zalevat???diky
  1. 6. 2018 21:17 Jan Kozák
  Ztráta na výnosu bude nižších jednotkách procent.
  Zalít důkladně. Na lehčích půdách bych dal 2 x 20 mm v pětidenním intervalu, v těžší půdě třeba jednorázově 30 mm. A to by už mohlo do sklizně stačit.
  6. 6. 2018 15:44 nada levova
  Ještě se prosím zeptám kdy mám sklízet??a mohu dát na půdu nad garáží??kolik je ideální teplota??díky naďa 
  6. 6. 2018 21:32 Jan Kozák
  Já vím,chtěla byste vědět konkrétní datum, ale to já nevím. Liší se to podle odrůdy, podle lokality i podle ročníku. Nepaličáky se sklízí když mají ještě tři obalové suknice (slupky), paličáky (to jsou ty, co tvoří květy) při čtyřech.

  zatečení vody do česneku

  26. 10. 2017 23:48 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
  Mám problém - letos před sklizní dvakrát zapršelo, což mělo za následek zatečení vody až ke stroužkům. Po prozkoumání rostlin jsem zjistil, že voda zatéká mezerou mezi horními listy a stvolem. Ta vznikne po odhlávkování v důsledku seschnutí stvolu. Odhlávkovával jsem hned po vyrašení květního stvolu.  Bylo to příliš brzo, nebo je toto běžná věc, která nelze pozdějším odhlávkováním ovlivnit? Abych česnek zachráinil, zavěsil jsem jej cibulí nahoru, aby voda vytekla.
  27. 10. 2017 6:56 Jan Kozák
  Pokud máte česnek v pořádku, pak jste postupoval správně.
  Není mi však jasný Váš popis situace. Běžně po odhlávkování stonek dále roste a funguje jako list a v době sklizně ještě bývá listy pevně obejmutý.
  28. 10. 2017 14:44 Vítězslav Krejčí
  O to právě jde. Odhlávkoval jsem v okamžiku, kdy stvol byl ještě rovný, a květ právě opustil mezilistí. Po zaštípnutí tak šťavnatý stvol vyčníval jen caa 1-10 cm. Dále už mnoho nenarostl a při dozrávání byl už seschlý, i když bylo ještě nejméně 5 listů zelených. Tak vznikla mezera mezi stvolem a mezilistím. Projevilo se te zejména u Dukátu, který zůstal na poli nejdéle a postihly jej 2 silné bouřky. Vekan jsem sklidil ještě před deštěm, takže se to na něm neprojevilo. Jinak byl česnek zdravý, po zatečení vody ale zahnědly suknice. Kdybych ale nevypustil vodu, nejspíš by zhnil. Ptám se na to, jestli jsem neodhlávkoval příliš brzo, kdy stvol ještě nebyl dostatečně vyzrálý a po seschnutí tak neudržel tvar. V které fázi odhlávkováváte Vy?

  odstraneni palic 2

  14. 6. 2017 12:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Da se prosim vysvetlit, proc palice se objevuji u stejne odrudy na stejnem miste az z deseti-denni odchylkou (nejvice jsem to pozoroval na Bjetinu). Vubec to nesouvisi s velikosti rostliny a jejim stavem a pozici v poli. Dekuji dopredu.
  Dalsi dotaz: kdy strihat? Jak daleko musi byt palice od mista, kde slahoun vychazi z rostliny.
  14. 6. 2017 21:02 Jan Kozák
  Desetidenní rozptyl objevení květenství je sice dost velký, ale nevidím v tom problém. Květenství je třeba odstranit hned, jak to jde, to znamená, když je květenství nějakých pět centimetrů nad paždím listů.
  15. 6. 2017 16:04 Miroslav Svoboda
  Děkuji. Rozumím. Jak už jsem psal, nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, takže se bohužel nemohu chovat optimálně. Za ten týden ty palice vyrostou opravdu rychle.

  odstraneni palic

  14. 6. 2017 12:52 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den. Asi jsem nektere palice odstranil moc brzo, protoze mne to za tyden udelalo uz na tech odstranenych slahounech palice znova. Asi na jedne tretine. Chci se zeptat, jestli je to normalni. Slo o odrudy Bjetin, Havel a Vekan.
  Pak bych mel dalsi dotaz:
  Ten slahoun s palici mam zastrihnout co nejdolejc (jak vyleza z listu)  nebo je to jedno?
  14. 6. 2017 20:57 Jan Kozák
  Nejprve poznámka. Nepoužívání diakritiky znesnadňuje čtení a tím text znehodnocuje. Příště, prosím, háčky a čárky nad písmeny používejte.
  Ale z Vašeho dotazu nejsem dost chytrý. Pokud se nová palice objevila na původním stonku, pak jste ji odlomil nad květenstvím. V letošním roce se ve větší frekvenci objevilo vyrůstání nových květenství z paždí listů, což je fyziologická porucha. Brzký termín hlávkování na ni nemá žádný vliv. Dnes jsem to viděl i na Bjetinu, který nebyl vůbec odhlávkován.
  Hlávkuje se těsně pod květenstvím, stonek je zelený, funguje jako list.
  15. 6. 2017 16:01 Miroslav Svoboda
  Omlouvám se za nepoužívání diakritiky. Jsem programátor a většinou píšu bez ní.
  Nová palice se objevila na původním stonku. Odštipoval jsem těsně pod palicí, protože byla cca 1 cm nad listy. Asi jsem mel ještě chvili počkat a zaštípnout dolejc. Za týden se mně udělala nová palice, zase na stonku. Není to nijak duležité. Zaštipnul jsem je znova. Jen mne to zaujalo. Nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, a to je z hlediska zaštipování dlouhá doba. 

  Kroupy :(

  1. 6. 2017 13:42 Zakladatel vlákna: Petr Ranš
  Udělá česnek něco po kroupách??
  kroupykroupy
  1. 6. 2017 18:37 Jan Kozák
  (Tipoval bych to na Bjetin.) Neházejte flintu do žita, máte stále naději na dobrou úrodu. Při takovém poškození kroupami je důležité včas odhlávkovat, přitom odstranit co nejmenší část stonku, protože stonek plní funkci listů.
  1. 6. 2017 22:45 Petr Ranš
  No ja už mel z 90 %odhlavkovano a ted to musim jen jeste jednou projit co vyrasilo pozdeji
  Takto vypadal minulý týden
  2. 6. 2017 8:34 Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat čím udržuje té porost tak pěkně zelený?? Je u vas asi víc srážek...    Děkuji
  2. 6. 2017 22:29 Petr Ranš
  No to jsem ho měl nejvic žluty v okolí jinak jsem nezalíval jen jsen na podzim hodil síran a cererit a v dubnu dasu
  2. 6. 2017 22:48 Petr Ranš
  Nevim co mam za odrůdu pěstujem ho již několik let a sadbu si dělame z pacibulek

  hlávkování

  22. 5. 2017 11:29 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, i já včera odhlávkovala první Bjetiny, nečekala jsem, že to bude tak brzo, sázela jsem až na Silvestra. Ostatní odrůdy zatím nic, u Bjetinu počítám, že během týdne odhlávkuju vše, těším se, jak si na stvolech pochutnám v salátě:-) Přeji všem úspěšnou sezonu.
  23. 5. 2017 7:00 Jan Kozák
  Nedávno jsem odpovídal, že letos očekávám pozdější objevení květenství, ale už jsem ho včera viděl taky. Takže to bude stejné jako loni.
  123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne