Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Hlávkování Zpět na diskusi

  Bjetin- květní stvol

  17. 6. 2022 8:30 Zakladatel vlákna: Jiri S.
  Dobrý den, květenství jsem se letos opravdu snažil odstraňovat co nejdříve, hned jak se pacibulka objevila. Květní stvol ale rostl dál na cca 15-20cm délky. Nikdy v minulosti jsme se s tímto nesetkal, květní svol se hned zarazil. Mohu se zeptat, proč květenství rostlo dál a zda to má vlil na výnos? jaký máte názor na termín letošní sklizně u této odrudy? (Brno 290 mnm.) Děkuji, JS
  BjetínBjetín
  17. 6. 2022 20:14 Jan Kozák
  Je to věcí odrůdy. Některým odrůdám po odstranění květenství stonek roste dál, jiným ne. Na úkor cibule to není. Stvol je zelený, funguje jako  list.
  A termín sklizně? Viděl bych to za nějakých deset čtrnáct dní.
  Dovolil jsem si upravit nadpis dotazu. Bjetin se píše i vyslovuje s krátkým i.

  Květní stvol

  26. 5. 2022 15:47 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím pane Kozák, chtěl jsem se zeptat, jak je možné, že mám u některých cibulí už narovnáný květní stvol? Asi ho hned vyštípnu, že? Děkuji. 
  Česnek
  26. 5. 2022 19:47 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Pokud dobře koukám, tak Vám květní stvol teprve vylézá. Tak s chutí do toho.
  26. 5. 2022 20:31 Jan Kozák
  Květní stvol teprve vylézá, jak správně podotknul pan Mácha. On nejprve vylézá, pak se stáčí a nakonec narovná. Ale to my mu nedovolíme. Tak pryč s ním.
  26. 5. 2022 20:33 Pavel Brychta
  Děkuji, zítra hned půjde. 
  26. 5. 2022 20:44 Jan Kozák
  Snad jste nečekal u počítače, než odpovím.
  26. 5. 2022 20:48 Pavel Brychta
  Nee, náhodou sem koukl a byla už odpověď :) 

  Hlávkování

  26. 5. 2022 14:35 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
  Dobrý den. Na česneku se již objevili malé pacibulky. Mám je hned odlomit nebo počkat až povyrostou viz. fotka. Děkuji moc. 
  Hlávkování
  26. 5. 2022 20:29 Jan Kozák
  Na nic nečekejte, lámejte. Pokud nechcete odlomenou část využít v kuchyni, pak odlamujte pouze nerozvinutá květenství. Zelený stonek dále funguje jako list.

  hlávky

  25. 5. 2022 19:25 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Pane ing.asi před týdnem jsem si všiml, že Bjetin a další 2 odrůdy (ne Vaše, ale nejsou rané) již hlávkují. U nás neprší,ale česnek zalévám. Vzhledem k datu se mi zdá, že je to dost brzo. Co Vy na to? Neovlivní to výnos?Dík za  odpověď.
  26. 5. 2022 6:21 Dana Novotná
  Dobrý den. Já jsem tento týden odhlávkovala Vekan a Bjetin, ostatní odrůdy zatím nemají hlávky.
  Možná se tento rok tvoří dříve, aspoň u mě u těchto odrůd, jižní Morava.
  26. 5. 2022 7:13 Jiri S.
  Dobrý den, na JM máme odhlávkovaný už i Havel. S pozdravem,JS
  26. 5. 2022 9:28 Jan Kozák
  Je konec května, takže podle lokality to nemusí být předčasné nebo alespoň příliš předčasné. 

  Nepaličáky s květním stvolem

  10. 7. 2021 10:17 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den,
  jakou máte vypozorovanou frekvenci tvorby květních stvolů u úzkolistých nepaličáků? Loni jsem se dostal k sadbě až na přelomu zimy a jara (sytdím se), tak jsem vybral ze zásob Japo II, ten šel na hlavní stanoviště a pak mix ozimých odrůd, co vypadaly nejzdravěji (Převážně asi Havran, trochu Bjetinu a Antonu), ty šly na rezervní stanoviště. Ty ozimé odrůdy se zdají být opožděné, v době, kdy měli všichni dávno odhlávkováno, tak pak teprve jsem hlávkoval, ale vypadají dobře a i narostle, podle pár vyrýpnutých kusů. Ale už jsou pomalu na sklizeň. Japo II dorůstá dobře, ale dneska jsem si všiml stvolů. Říkám si, snad nejsem tak blbej, abych si pomíchal česnek. Díky 
  12. 7. 2021 21:49 Jan Kozák
  Říkáte si to dobře, nemusíte se podceňovat. Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami. Ale květní stvol se tvoří poměrně pozdě, dokonce nám někdo psal, že se vytvořil až v zavěšených svazcích při jeho sušení.

  Velikost cibulí česneku

  8. 7. 2021 8:17 Zakladatel vlákna: David Chromec
  Dobrý den pane inženýre, chtěl bych Vás požádat o názor, radu spíše do budoucna ohledně správného provedení odhlávkování květenství u paličáku. Vzhledem k předpovědi a jiným okolnostem jsem se již dal do sklizně své úrody (moje množství se pohybuje kolem 100 kg). V době po odhlávkování květenství (snažil jsem se odlomit pouze samotné květenství tak, aby zůstalo co nejvíce zeleného zbytku stvolu, který jak jsem se dočetl plní jakousi funkci dalšího listu a je škoda se ho zbavovat) došlo k tomu, že u některých rostlin zbytek stvolu změknul a u některých zůstal vzpřímený jako by na něm zůstalo květenství, ale to bylo odlomeno. Při sklizni se mi jasně ukázalo, že rostliny s napřímeným zbytkem stvolu mají viditelně menší cibule než rostliny, u kterých zbytek stvolu ochabnul a jako by povadl. Dotaz je, co mohlo být příčinou, že ikdyž jsem rostliny odhlávkoval, tak se objevovaly rozdíly ve zbytku stvolu a následně i ve velikosti sklizených cibulí? Jinak úroda je celkem pěkná a tak přeji všem pěstitelům úspěch při sklizni. S pozdravem David Chromec. 
  8. 7. 2021 13:44 Jan Kozák
  Jediné, co mě napadá, je směs dvou různých odrůd. Jinak nevím, nesetkal jsem se s tím.
  8. 7. 2021 20:45 Jozef Sisak
  Tento prispevok ma inšpiroval byť pozornejši pri zbere - vyberaní cesnaku a mam podobnu skusenosť - zatiaľ  pre buducnosť rez pri odstranovani bude blizko miesta vyrastania ak nezmenim nazor . Urodu pokladam pre tuto sezonu za slabšiu .
  9. 7. 2021 11:24 Marika Šedivá
  Dobrý den,
  letos jsem při sklizni přemýšlela nad tím stejným - některé odhlávkované stvoly zůstaly tvrdé, vzpřímené, jiné uvadly...u vzpřímených malé hlavičky...říkala jsem si, čím to je, když jsou odhlávkované, že některé stvoly uvadnou a některé se napřímí...
  12. 7. 2021 20:13 Dalibor Přikryl
  U mě zůstal vzpřímený pouze Slavin II z několika odrůd. 

  Termín sklizeně

  15. 6. 2021 18:35 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím, pane kozák, dnes jsem odšípal česnekové stvoly. Sadba je z krabičky 8 druhů. Kdy asi mám cca čekat sklizeň? Ještě jsem se chtěl zeptat, trochu jsem odhrnul hlínu a koukal na palice a zatím jsou celkem málé. Myslíte, že ještě dorostou? Děkuji 
  15. 6. 2021 21:36 Jan Kozák
  Pokud jste odstraňoval květenství všech odrůd dnes, pak jste se u některých dost opozdil. Sklizeň můžete očekávat za 4 - 5 týdnů po objevení palic. 
  Palice Vám nedorostou, ty jste právě odstranil, ale cibule teprve teď začínají růst, takže buďte bez obav, je to tak normální.
  15. 6. 2021 21:46 Pavel Brychta
  Díky moc za info :) 

  Květnové stvoly

  13. 6. 2021 14:54 Zakladatel vlákna: Václav Adámek
  Dobrý den. Poraďte mi, prosím, jak nejlépe na květnové stvoly. Vyštípávat/stříhat, a nebo vytahovat ze stonku? Je lepší to dělat na večer, kvůli horku, slunci? Mám odrůdu Havel. Začínám s česnekem prvním rokem. U Písku, v jižních Čechách. Děkuji. 
  13. 6. 2021 18:17 Jan Kozák
  Nejlépe lámat mezi prsty, neohýbat přes prst. Odstraňovat s co nejmenší částí stonku - je zelený, funguje jako list. Ráno jsou stonky nejkřehčí, večer naopak houževnatější. Proto je práce po ránu nejsnadnější.
   Vytahování je zcela špatně. 
  14. 6. 2021 15:43 Libor Hejduk
  Já jen malinko rozvedu pana Kozáka, večer zalít a ráno odhlávkovat, popř po dešti, ale teď nám tu na jihu asi pršet nebude. Když je česnek napitý, jde to krásně, jen mezi prsty ohnout až do zlomení. Odlámané jsou dobré pod maso, do pomazánky či na česnekové pesto.

  hlávkování

  17. 5. 2021 17:24 Zakladatel vlákna: Leník Jaroslav
  Blíží se doba hlávkování, tak představuji svůj nástroj.Je na násadě abych se nemusil ohýbat,už mi není 20 let a dělá mi to potíže.
  hlávkováníhlávkováníhlávkováníhlávkování

  Kdy sklízet

  22. 6. 2020 16:14 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, pane Ing Kozáku posílám foto a ptám se prosím kdy by jste sklízel?
  DukátDukát
  23. 6. 2020 19:16 Jan Kozák
  Takto podle fotek se to těžko stanovuje, ale minimálně týden to ještě chce. Ale drobná připomínka: hlávkujete pozdě a navíc odstraňujete kus stonku. Příště odstraňujte pouze květenství a stonek ponechte - působí jako list.

  Odhlávkování česneku

  13. 6. 2020 20:56 Zakladatel vlákna: František Jiráček
  Začíná nám hlávkovat česnek bjetin má se odhlávkovat ihned Jak vyraší nebo nechat vyrůst a pak odhlávkovat děkuji za odpovědi
  14. 6. 2020 7:04 Jan Kozák
  Bjetin je u většiny pěstitelů odhlávkovaný už před třemi týdny, skoro bych myslel, že jste zaspal. Květenství je třeba odstraňovat hned, jak se objeví mezi listy. Poked je už na delším stonku, odstraňte pouze květenství a stonek ponechejte, působí jako list.

  Zloutnuti cesneku

  10. 6. 2020 20:33 Zakladatel vlákna: Patrik Slovak
  Dobry den, prosím o radu, česnek na poli mi začal zloutnout, ale určitě jeste není zralý, protože velikost tomu neodpovídá. Mám odhlavkovano, mocovinou jsem strikal 4x ve 14dennich intervalech. Je to v pořádku? Poroste ještě dal? Česnek pěstuju prvním rokem tak odpustte pripadne blbě dotazy.
  Pole
  11. 6. 2020 15:32 Vaclav Kavka
  Dobrý den, velikost rostliny se po hlávkování už měnit nebude (neb meristém jste ulomil a stejně už chtěl jen vykvést).

  Kytka česneku roste do okamžiku florální transice meristému (kdy k němu má dojít je zajímavá otázka). V tom okamžiku přestane růst a vyhání jen květní stvol a snaží se vykvést.
  Tu radost z kvetení jste těm kytkám taky překazil, a tak už mají jen jeden cíl. Stáhnout zásobní látky dolů pod zem. Jak dlouho toto poslední období bude trvat je výsledek okolností: Zdravotního stavu rostlin, teploty, vlhkosti, atd.
  V posledních letech je každý rok divný, a tak se asi nedá soudit z obecných pozorování. Je vlhko, rostliny můžou být pod tlakem fusaria, můžou se rozhodnout to zabalit (jindy třeba zase z důvodu sucha, náhlé změny počasí, atd). Teď už s tím stejně nic neuděláte a nijak očividně Vám to nechcípá. Tak to snad dobře dopadne.
  Myslím, že všichni, kdo mají třeba na záhonu více odrůd, v současnosti vidí, že některé ještě naplno vegetují a jiné už žloutnou. Třeba nám pan Kozák něco zázračného poradí.
  11. 6. 2020 21:08 Jan Kozák
  Zázračného neporadím nic. Na fotce toho moc nevidím, snad pouze to, že jste měl hlávkovat dřív a odstraňovat pouze květenství, stonek nechat. Také to vypadá, že žádný zásadní zdravotní problém tam není.. Rostlina už skutečně neporoste, to nám nevadí; důležité je to, že teď poroste cibule.

  Termín sklizně

  25. 5. 2020 19:34 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím, kdy bývá cca termín sklizně u česneku unikát zasazen na podzim. Děkuji. 
  UnikátUnikát
  25. 5. 2020 20:14 Novák Ladislav
  Termín podzim je hrozně široký pojem. Ze školy si pamatuji,že trvá 3 měsíce.Jestli mne paměť neplete, tak někdo sklízí za 6 týdnů po odhlávkování. Když si necháte pár rostlin neodhlávkovaných,tak Vám narovnávající se stvoly budou signalizovat termín sklizně. Další z ukazatelů je posledích 5 zelených listů. Pro určení správného termínu je potřeba dlouhodobá praxe a nebo rada zkušeného pěstitele.Mohlo to být i lépe zryté. Neměl by být vidět žádný drn.
  25. 5. 2020 20:30 Pavel Brychta
  To hlávkování znamená vystípnutí stvolu? Sadil jsem 26. října 
  25. 5. 2020 20:56 Jan Kozák
  V rubrice pěstování si můžete něco přečíst jak o hlávkování, tak o termínu sklizně. Podzim je sice termín široký tři měsíce, ale na dobu sklizně konkrétní termín z nich nemá žádný vliv. Pokud je dřívější sklizeň u dříve zasazeného česneku, je to jen urychlení z důvodu zhoršeného zdravotního stavu.
  25. 5. 2020 22:16 Vaclav Kavka
  Pravidlo 5 listů je dost problematické když rostliny na obrázku mají typicky listů 6. To pravidlo má i verze o 4 a 3 listech a jak počet listů klesá, cibule mírně roste a trvanlivost se zkracuje. Je potřeba to správně odhadnout vzhledem k okolnostem.

  Slavin

  12. 6. 2019 9:15 Zakladatel vlákna: lukáš Blahout
  Dobrý den, při odhlávkování, jsme narazili, hlavně u Slavina na slabé lístečky, lezoucí kolem květního stvolu. Nikdy předtím jsem se s tím nesetkal. Doufám, že se nejedná o ten problém, jak píše pan Jaroslav Volný. Jestli ano, tak bych se chtěl zeptat, jestli to má vliv na výnos. Děkuji za odpověď Blahout. 
  ..
  12. 6. 2019 20:02 Jan Kozák
  Pokud to jsou jen lístečky, tak se nic neděje. Když se vytvoří nový květní stvol, pak se stroužek rozdělí na několik malých.

  SLAVIN

  8. 6. 2019 19:50 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Na ukázku pár fotek druhého česneku Slavin. Ten mi ještě moc nevytváří stvoly, byl sázený až koncem listopadu.
  SlavinSlavinSlavinSlavinSlavin
  9. 6. 2019 1:48 Daniel Večeřa
  Zdravím,to je jedno kdy jste sázel.Slavin je pozdnější odrůda resp.poloraná odrůda. U nás na Vysočině lokalita Jihlavsko 600 m n.m. taky ještě nehlávkuje.V současné době odhlávkovávám bjetin.To je jedna z nejrannějších odrůd.Já jsem sázel koncem října

  Odhlávkování

  6. 6. 2019 11:59 Zakladatel vlákna: Richard Novák
  Dobrý den. Na Hané už máme taky odhlávkováno.
  Odstraněné květní stvoly.
  6. 6. 2019 17:03 Tereza Hubáčková
  Co děláte s těmi odlomenými hlávkami? Je mi líto je jen tak vyhodit :(
  6. 6. 2019 18:23 Jana Kopecká
  Je to lahůdka, krájím na kolečka, přidávám do salátu, podusím na másle nebo oleji a přidám k bramborám, k masu, marináda na grilování, výborné česnekové pesto s ořechy nebo slunečnicí, část pokrájených výhonků si zamrazím a přidávám i během roku. Jsou výborné.
  8. 6. 2019 13:26 Roman Jurek
  Já mám tady na Vysočině též ve 425 m.n.m. též až na výjimky odhlávkováno, před týdnem jsem to dělal u tchána ve 200 m.n.m., takže naprosto minimální časové rozdíly, sázeno úplně na konci listopadu a on podobně. Hlávky osmahnu na másle, ale jen tu tlustší jemnější část, zbytek dám ke kopřivám do výluhu, mšicím to pak bude ještě více smrdět nebo to jen hodím k čerstvým sazeničkám dýní nebo čehokoliv.

  Hlávkování

  3. 6. 2019 16:03 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Dnes jsem začal s hlávkováním česneku.
  Česnek ChyšeckoČesnek Chyšecko

  hlávkování

  22. 5. 2019 23:16 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  V Kralupech již začal česnek hlávkovat.
  23. 5. 2019 7:40 Jan Kozák
  Na jižní Moravě začali pěstitelé s hlávkováním nejranějších odrůd už koncem minulého týdne. Vypadá to na zkrácení vegetace podobně jako loni, ale ne tak výrazně.

  ohlávkování

  17. 6. 2018 21:51 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Letos jsem se pustil do experimentu s paličáky. Ohlávkoval jsem česnek celkem včas, respektive jsem utrhl jen květenstí a květní stvol jsem nechal růst dál. Říkal jsem si, že by květní stvol mohl tvořit list. Byl jsem zvyklý , že jsem stvoly trhal opakovaně v závislosti jak rostl. Jetos jsem z kontrolnío vzorku česneků zjistil, že cibule moc nenarostly. Je to způsobeno počasím, nebo tím, že jsem neodstranil květní stvol ?
  17. 6. 2018 21:58 Novák Ladislav
  Novák Ladislav Jednoznačně počasím.
  18. 6. 2018 0:02 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Panocha,na vašem experimentu určitě něco bude.Nenechte se zmást tím,ze je to jen počasím,jak tu někdo píše.Také mi přijde,že by bylo lepší odstranovat celý květní stvol.Nezbyde nám nic jiného,než dál experimentovat.
  18. 6. 2018 6:22 Novák Ladislav
  Novák Ladislav Proč tedy píše ing.Kozák,že stvol může nahradit list.Rostlinu nezeslabí ponechaný stvol,ale tvorba pacibulek
  19. 6. 2018 17:48 Jan Kozák
  V Nabočanech máme vysázeno celkem pět odrůd paličáků. Vždy polovina záhonu byla hlávkována, druhá ponechána. Porovnávali jsme velikost cibulí u obou variant. U Vekanu jsou rozdíly sice patrné, ale minimální, největší a velmi výrazné rozdíly jsou u Bjetinu a Slavinu. U obou asi padesát procent.

  Závlaha a dozrávání

  30. 5. 2018 22:29 Zakladatel vlákna: Pavel Houšť
  Dobrý večer pane Kozáku 
  Obracím se na Vás s dotazem ohledně zavlah. Mám česnek odhlávkovaný 5 dni  a zajímá mě zda má zalévání ještě cenu a ještě bych se chtěl zeptat za jak dlouho se dočkám sklizně od odhlávkování ?
  Předem děkuji za odpověď
  31. 5. 2018 19:46 Jan Kozák
  Máte-li vodu, tak s ní nešetřete. Česnek ji potřebuje.
  Běžně trvá 4 - 6 týdnů od objevení květů do sklizně. Záleží taky na odrůdě.

  Česnek Vekan, Slavin

  29. 5. 2018 20:01 Zakladatel vlákna: nada levova
  Dobrý den jsem pestitelka začátečník mám od vás tyto dvě odrůdy česneku,zasažené těsně před zamrazem ,teď vypadají takto viz.foto??neni česnek napaden něčím??děkuji nada
  foto1foto2foto3
  29. 5. 2018 21:20 Jan Kozák
  Tak Vy buďte v klidu. Porost je v pořádku. Ale je nejvyšší čas pro odstranění květenství, tzv. hlávkování. Viz Pěstování česneku, hlávkování.
  1. 6. 2018 12:31 nada levova
  Dobrý den,děkuji za radu,ihned uděláno,jak moc jsem to asi pokazila ze jsem nechala vyrůst a zakrpotit,než jste mi poradil odhlavkovat??a ještě jak moc mám zalevat???diky
  1. 6. 2018 21:17 Jan Kozák
  Ztráta na výnosu bude nižších jednotkách procent.
  Zalít důkladně. Na lehčích půdách bych dal 2 x 20 mm v pětidenním intervalu, v těžší půdě třeba jednorázově 30 mm. A to by už mohlo do sklizně stačit.
  6. 6. 2018 15:44 nada levova
  Ještě se prosím zeptám kdy mám sklízet??a mohu dát na půdu nad garáží??kolik je ideální teplota??díky naďa 
  6. 6. 2018 21:32 Jan Kozák
  Já vím,chtěla byste vědět konkrétní datum, ale to já nevím. Liší se to podle odrůdy, podle lokality i podle ročníku. Nepaličáky se sklízí když mají ještě tři obalové suknice (slupky), paličáky (to jsou ty, co tvoří květy) při čtyřech.

  zatečení vody do česneku

  26. 10. 2017 23:48 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
  Mám problém - letos před sklizní dvakrát zapršelo, což mělo za následek zatečení vody až ke stroužkům. Po prozkoumání rostlin jsem zjistil, že voda zatéká mezerou mezi horními listy a stvolem. Ta vznikne po odhlávkování v důsledku seschnutí stvolu. Odhlávkovával jsem hned po vyrašení květního stvolu.  Bylo to příliš brzo, nebo je toto běžná věc, která nelze pozdějším odhlávkováním ovlivnit? Abych česnek zachráinil, zavěsil jsem jej cibulí nahoru, aby voda vytekla.
  27. 10. 2017 6:56 Jan Kozák
  Pokud máte česnek v pořádku, pak jste postupoval správně.
  Není mi však jasný Váš popis situace. Běžně po odhlávkování stonek dále roste a funguje jako list a v době sklizně ještě bývá listy pevně obejmutý.
  28. 10. 2017 14:44 Vítězslav Krejčí
  O to právě jde. Odhlávkoval jsem v okamžiku, kdy stvol byl ještě rovný, a květ právě opustil mezilistí. Po zaštípnutí tak šťavnatý stvol vyčníval jen caa 1-10 cm. Dále už mnoho nenarostl a při dozrávání byl už seschlý, i když bylo ještě nejméně 5 listů zelených. Tak vznikla mezera mezi stvolem a mezilistím. Projevilo se te zejména u Dukátu, který zůstal na poli nejdéle a postihly jej 2 silné bouřky. Vekan jsem sklidil ještě před deštěm, takže se to na něm neprojevilo. Jinak byl česnek zdravý, po zatečení vody ale zahnědly suknice. Kdybych ale nevypustil vodu, nejspíš by zhnil. Ptám se na to, jestli jsem neodhlávkoval příliš brzo, kdy stvol ještě nebyl dostatečně vyzrálý a po seschnutí tak neudržel tvar. V které fázi odhlávkováváte Vy?

  odstraneni palic 2

  14. 6. 2017 12:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Da se prosim vysvetlit, proc palice se objevuji u stejne odrudy na stejnem miste az z deseti-denni odchylkou (nejvice jsem to pozoroval na Bjetinu). Vubec to nesouvisi s velikosti rostliny a jejim stavem a pozici v poli. Dekuji dopredu.
  Dalsi dotaz: kdy strihat? Jak daleko musi byt palice od mista, kde slahoun vychazi z rostliny.
  14. 6. 2017 21:02 Jan Kozák
  Desetidenní rozptyl objevení květenství je sice dost velký, ale nevidím v tom problém. Květenství je třeba odstranit hned, jak to jde, to znamená, když je květenství nějakých pět centimetrů nad paždím listů.
  15. 6. 2017 16:04 Miroslav Svoboda
  Děkuji. Rozumím. Jak už jsem psal, nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, takže se bohužel nemohu chovat optimálně. Za ten týden ty palice vyrostou opravdu rychle.

  odstraneni palic

  14. 6. 2017 12:52 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den. Asi jsem nektere palice odstranil moc brzo, protoze mne to za tyden udelalo uz na tech odstranenych slahounech palice znova. Asi na jedne tretine. Chci se zeptat, jestli je to normalni. Slo o odrudy Bjetin, Havel a Vekan.
  Pak bych mel dalsi dotaz:
  Ten slahoun s palici mam zastrihnout co nejdolejc (jak vyleza z listu)  nebo je to jedno?
  14. 6. 2017 20:57 Jan Kozák
  Nejprve poznámka. Nepoužívání diakritiky znesnadňuje čtení a tím text znehodnocuje. Příště, prosím, háčky a čárky nad písmeny používejte.
  Ale z Vašeho dotazu nejsem dost chytrý. Pokud se nová palice objevila na původním stonku, pak jste ji odlomil nad květenstvím. V letošním roce se ve větší frekvenci objevilo vyrůstání nových květenství z paždí listů, což je fyziologická porucha. Brzký termín hlávkování na ni nemá žádný vliv. Dnes jsem to viděl i na Bjetinu, který nebyl vůbec odhlávkován.
  Hlávkuje se těsně pod květenstvím, stonek je zelený, funguje jako list.
  15. 6. 2017 16:01 Miroslav Svoboda
  Omlouvám se za nepoužívání diakritiky. Jsem programátor a většinou píšu bez ní.
  Nová palice se objevila na původním stonku. Odštipoval jsem těsně pod palicí, protože byla cca 1 cm nad listy. Asi jsem mel ještě chvili počkat a zaštípnout dolejc. Za týden se mně udělala nová palice, zase na stonku. Není to nijak duležité. Zaštipnul jsem je znova. Jen mne to zaujalo. Nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, a to je z hlediska zaštipování dlouhá doba. 

  Kroupy :(

  1. 6. 2017 13:42 Zakladatel vlákna: Petr Ranš
  Udělá česnek něco po kroupách??
  kroupykroupy
  1. 6. 2017 18:37 Jan Kozák
  (Tipoval bych to na Bjetin.) Neházejte flintu do žita, máte stále naději na dobrou úrodu. Při takovém poškození kroupami je důležité včas odhlávkovat, přitom odstranit co nejmenší část stonku, protože stonek plní funkci listů.
  1. 6. 2017 22:45 Petr Ranš
  No ja už mel z 90 %odhlavkovano a ted to musim jen jeste jednou projit co vyrasilo pozdeji
  Takto vypadal minulý týden
  2. 6. 2017 8:34 Štěpán
  Dobrý den, chci se zeptat čím udržuje té porost tak pěkně zelený?? Je u vas asi víc srážek...    Děkuji
  2. 6. 2017 22:29 Petr Ranš
  No to jsem ho měl nejvic žluty v okolí jinak jsem nezalíval jen jsen na podzim hodil síran a cererit a v dubnu dasu
  2. 6. 2017 22:48 Petr Ranš
  Nevim co mam za odrůdu pěstujem ho již několik let a sadbu si dělame z pacibulek

  hlávkování

  22. 5. 2017 11:29 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, i já včera odhlávkovala první Bjetiny, nečekala jsem, že to bude tak brzo, sázela jsem až na Silvestra. Ostatní odrůdy zatím nic, u Bjetinu počítám, že během týdne odhlávkuju vše, těším se, jak si na stvolech pochutnám v salátě:-) Přeji všem úspěšnou sezonu.
  23. 5. 2017 7:00 Jan Kozák
  Nedávno jsem odpovídal, že letos očekávám pozdější objevení květenství, ale už jsem ho včera viděl taky. Takže to bude stejné jako loni.

  hlávkování

  12. 5. 2017 21:21 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Chci se zeptat kdy odhadujete první hlávkovaní a na čem?

  Děkuji
  13. 5. 2017 14:12 Martin Lokaj
  Ak môžem odpovedať aj ja tak si myslím že z odrôd pána Kozáka to bude Bjetin. Mne sa minulý rok objavili kvety už 24.5. ale to bol asi teplejší rok. Podľa mňa na konci mája (květen) sa začnú objavovať. A hlavne to asi záleží od vašej polohy.
  13. 5. 2017 20:51 Jan Kozák
  Skoro si myslím, že Bjetin a Vekan budou k hlávkování až na začátku června. Ty by měly být první.

  Odhlávkování

  21. 7. 2016 23:11 Zakladatel vlákna: BÉDA
  P.inženýre, před časem se někdo ptal na to, že když odhlávkoval a stvol pak rostl dál, radil jste ho ponechat, nahradí list.Vyhledem k tomu, že v posledních letech česnek "krásně žloutne" kdekomu /letos i přesto krásná úroda/,ptám se zda by snad při odhlávkování /v dalších letech/ nebylo lepší odlomit jen konec či menší část konce, aby se zvětšila listová plocha a tudíž i teoreticky větší výnos. Děkuji za názor. P.KAŠPAR-též(mimo jiné odr.)pěstuji 2odr. Maďarského česneku (u třetího jsem bohužel s koupí zaváhal)a jsem s nimi spokojen, ač zdaleka nedosahují Vaší velikosti.Přeji mnoho úspěchů v pěstování.B.
  24. 7. 2016 20:00 Jan Kozák
  Jistě, pokud se odlamovaná část nespotřebovává v kuchyni, pak skutečně odlamovat pouze květenství.

  květní stvol

  6. 7. 2016 23:15 Zakladatel vlákna: Marie
  Dobrý den, prosím o odpověď, zda je vhodné na porostu česneku vylamovat v době růstu květní stvol.(květen-červen) Vždy to tak provádím v domnění, že výnos pak bude větší, že cibule česneku budou lépe prospívat. Letos jsem však zklamána jejich poměrně menší velikostí..
  7. 7. 2016 20:32 Jan Kozák
  Včasné odstranění květenství má vliv na výnos. Pokud jste to udělala včas pak těžko soudit, proč narostly cibule malé.

  Hlávkování

  8. 6. 2016 15:33 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, když se objeví květní stvol , tak ho ulomím, ale on dál roste. Vadí to.Mám ho ještě dál zaštipovat?
  Helena
  8. 6. 2016 21:56 Jan Kozák
  Jen ať roste, vždyť je zelený, plní tedy funkci listu.

  Anton

  29. 5. 2016 21:21 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den, máme vysazenu odrůdu Anton. Jedná se o nepaličák. Na některých rostlinách se objevil květní stvol. Chtěl jsem se zeptat, zda jej mám odhlávkovat. Děkuji Vám za odpověď.
  30. 5. 2016 21:44 Jan Kozák
  Je to skutečně Anton? U širokolistého nepaličáku jsem se s tím ještě nesetkal. Pokud by to tak bylo, docela by mě to zajímalo. Jaké je na Vás spojení? (Samozřejmě to můžete napsat mailem.)
  5. 6. 2016 13:03 Štěpán Zídek
  Dobrý den, s dovolením také vstoupím do diskuse na téma „palice nepaličáku“. Pěstuji jednu odrůdu nepaličáku, kterou jsem pořídil ze druhé či třetí ruky, její název tedy neznám (Že by to byl právě Anton?). V roce 2013 měla jedna rostlina této odrůdy 3 velké kulaté pacibulky, které byly schované uvnitř pseudostonku a nebyly chráněny toulcem. Tehdy jsem sázel na jaře. Ty pacibulky jsem zasadil a z nich pocházejí veškeré rostliny této odrůdy, které dnes pěstuji. Letos jsem si všiml u jedné rostliny, že to, co na první pohled vypadá jako další list, je ve skutečnosti toulec od palice - vizte foto. Je nezvykle silný a dlouhý - 41 cm od lůžka květenství až ke špičce. Kde je lůžko květenství, není z pohledu patrné, poznal jsem to až pohmatem. Na fotografii jsem toto místo označil červenou šipkou. Palice vypadá jinak než ta od pana Tomáše, není narůžovělá. Hlávkovat tento česnek určitě nebudu, za pacibulky budu rád. A navíc se domnívám, podle zkušenosti z roku 2013, že u této odrůdy nemá (ne)hlávkování na výnos podstatný vliv.
  Dělení odrůd česneku na paličáky a nepaličáky není úplně přesné. Vedle paličáků a čistých nepaličáků, které nevyhání květní stvol nikdy, existují ještě jakési polopaličáky, nebo přesněji příležitostné paličáky, které zpravidla květní stvol netvoří, ale občas u některých rostlin ho za blíže nespecifikovaných podmínek vytvořit mohou. Do této skupiny zřejmě bude patřit Anton. Ostatně, v popisu odrůdy Anton je mimo jiného uvedeno následující: „Někdy tvoří krátký stvol s pacibulkami – v závislosti na ročníku a lokalitě může být frekvence takových rostlin až padesátiprocentní. Není to považováno za závadu.“ Proto nerozumím, pane Kozáku, když tvrdíte, že jste se s tím u širokolistého paličáku nesetkal. Mohl byste to, prosím, upřesnit? Děkuji.
  5. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
  Není to širokolistý nepaličák Anton. Vy máte úzkolistý nepaličák (řekl bych, že Japo II) a ten v extrémních podmínkách vytváří květenství s květy a plnohodnotnými pacibulkami.
  Širokolisté napaličáky někdy vytvoří pacibulky na krátkém stonku (někdy i ve dvou třech poschodích), ale nejedná se o květenství.
  31. 5. 2016 2:31 Jaromir Vyskala
  Z vaseho obrazku to vypada, ze spodek kvetniho stvolu ma naruzovelou/nacernenalou barvu. Podle toho soudim, ze tento cesnek je ze skupiny MPS. Ze sedmi skupin palicaku pouze tato skupina cesneku ma takove charakteristicke zbarveni stvolu. Pestuji Havran, Jovan, Karel IV a Bzenecky modry, kteri do teto skupiny patri. I podle jeho rustu bych se priklanel k tomu, ze je to cesnek ze skupiny MPS. Podle zakrouceni stvolu a pozdeji podle poctu pacibulek zjistite kam tento cesnek zaradit.
  31. 5. 2016 6:16 Jaromir Vyskala
  Omlouvam se za preklep. Skupin palicaku je osm, ne sedm, jak jsem vyse uvedl.
  1) PS: napr. Slavin 2) GPS: napr. Vekan 3) MPS: napr. Jovan 4) Rocambole: napr. Tantal 5) Porcelan: napr Dukat. Skupiny 6 (Turban), 7(Creole) a 8 (Asijske) jsou cesneky, ktere pochazeji ze Spanelska, Francie a dalneho vychodu .
  31. 5. 2016 15:25 Jiří
  Zdar Ano odhlávkovat

  hlávkování

  18. 5. 2016 1:00 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, o víkendu jsem kontrolovala porost a zaskočil mne Bjetin. Našla jsem dvě rostliny, které již vystrkují květní stvol a přitom každá má jen tři pravé listy. Zbytek krásně roste a po květu ani památky. Na kdy odhadujete, že začnete odhlávkovávat Bjetin a další paličáky? Na konci května se 10 dní nedostanu na zahradu a tak doufám že Bjetin a květenství počkají, až se vrátím :-) Já vím, že je to jak věštit z křištálové koule, ale kdy začíná obvykle kvést Bjetin a spol? Mám být v klidu a nebo hledat dobrovolníka, co to odhlávkuje? Děkuji za vysvětlení.

  Dotaz

  17. 5. 2016 18:10 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Dobrý deň pán Kozák, chcem sa spýťat či je normálne aby cesnak kvitol ked má len 6-7 listov. Práve mi začína kvitnúť jeden , neviem odrodu a Slavin, čo ma prekvapilo, keďže je to poloskorá odroda. Nebude to mať negatívny vliv na veľkosť úrody , keď je menšia listová plocha? Väčšinou máva cesnak 9 listov.
  17. 5. 2016 21:45 Jan Kozák
  S počtem listů si nedělejte starosti Co se týká termínu, vypadá to letos na týdenní předstih. Takže u Vás už to může být.

  Hnojení

  5. 3. 2014 19:42 Zakladatel vlákna: Pavel
  Dobrý den pane Kozáku, chtěl bych se zeptat kdy potřebuje česnek největší přísun dusíku?? Období nebo měsíc. Moc vám děkuji za odpověd.
  6. 3. 2014 19:52 Jan Kozák
  Nejvíce dusíku potřebuje česnek v době intenzivního růstu. Letos to bude určitě už od druhé poloviny března. S přihnojováním se končí po odhlávkování paličáků.
  6. 3. 2014 20:50 Pavel
  Děkuji za odpověd.

  odhlávkování

  21. 1. 2014 8:26 Zakladatel vlákna: Jaroslav Teichman
  U odrůdy Bjetin je výraz nutnosti provést odhlávkování. Co je tím myšleno ?
  21. 1. 2014 8:45 Jan Kozák
  Odhlávkování (hlávkování, dekapitace) znamená odstranění vrcholu. U česneku se tím rozumí odstranění palice (květenství) u paličáků.
  21. 1. 2014 10:32 Plhal Pavel
  NoBjetin je na pzdní odhlávkování háklivý, snižuje výnos, tak proto ta nutnost, hned jak se objeví výhon.

  Odhlávkování, co to je

  19. 7. 2013 17:07 Zakladatel vlákna: Jitka Gerešová
  Dobrý den,co znamená odhlávkování?Děkuji
  19. 7. 2013 19:35 Jan Kozák ml.
  Odrůdy česneku kuchyňského se dají zařadit do dvou skupin - paličáky a nepaličáky. Paličáky tvoří vrcholy s pacibulkami. Ty se odstraňují, protože u některých odrůd jejich ponecháním na rostlině výrazně klesá výnos. Tomuto zalamování stonků se říká „odhlávkování“ nebo také „hlávkování“.

  Co s odstřiženou natí po sklizni

  26. 6. 2013 23:45 Zakladatel vlákna: Jan Piškula
  Dobrý den pane ing Kozáku; lze při sklizni odstřiženou nať kompostovat? Nebo se má raději odstranit ze zahrady? Díky za odpověď Piškula
  29. 6. 2013 21:03 Jan Kozák
  Nať klidně kompostujte. Je to organická hmota, kterou je škoda ze zahrady odnášet.

  Hlávkování česneku

  23. 6. 2013 20:49 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den, pane inženýre. Česnek jsem hlávkoval jakmile stvoly bylo vidět. U některých jsem přetrhnul v hlavičce a pak když dorostl stvol, jsem musel tento úkon zopakovat. U některých rostlin se mi povedlo stvol celý utrhnout a vytáhnout ho ven. Některé stvoly dorostly a nad poslední listy jsou cca 10cm. Chci se zeptat. 1) Nepoškodí se rostlina, když ji vytrhnu celý stvol? 2) V případě dorůstání stvolu bez hlavičky nesnížuje se výnos? 3) Kdy je ideálně ohlávkovat česnek? (pozn. sadil jsem HAVRAN a SLAVÍN)
  Předem děkuji a přeji hezké dny...
  j. Mitro
  25. 6. 2013 14:43 Jan Kozák
  Já doporučuji hlávkovat ihned, jakmile je možno paličku uchopit. To znamená, že stvol pak pokračuje v růstu. Vytrhávání celého stvolu nedoporučuji, při vlhkém počasí do něj zatéká voda, která znehodnocuje cibuli (spíše esteticky), a odrůdy s málo mohutnou natí (Vekan) snadno poléhají. Mám v úmyslu obrátit se na zemědělské univerzity, jestli by některý student v rámci diplomové práce nezpracoval téma: ekonomické vyhodnocení doby a způsobu hlávkování česneku.

  Hlávkování

  23. 6. 2013 15:57 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Nedávno se zde někdo dotazoval na využití "výhonků" - odlámaných stvolů z paličáku. Již řadu let to praktikuji následovně: ulámané stvoly ihned nakrájím na malé válečky, dám do sáčků a zavaxuji. Vysátím vzduchu zmenším objem sáčku a aroma česneku necirkuluje ledničkou či mrazákem.
  Důležitá je má další zkušenost - zamrazení. Čerstvé nemají takovou chuť jako mražené a jsou jemnější. Doma je mívám v mražáku až do jara, v kuchyni mají všestranné použití.
  23. 6. 2013 15:58 Jiří Snášel

  Odštipování

  16. 6. 2013 21:10 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý pane Ing. Kozáku.
  Chtěl jsem se zeptat, zda už mohu odštipovat pacibulky(viz. foto).
  Dále píšete, že se paličák má sklízet, když mu zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté. S tím samozdřejmě souhlasím, ale slyšel jsem, že když na pár česnecích nechám pacibulky růst a až se narovnájí, tak mohu česnek sklízet. Je to pravda?
  16. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
  Už to mělo být hotové, proto zbytečně neotálejte.
  Obojí jsou pomocné metody stanovení doby sklizně. V konkrétních letech u konkrétních odrůd nemusí být úplně spolehlivé. Nejlepší je celkové posouzení cibulí, ale to se těžko popisuje.

  Česnek ...Vrcholy s pacibulkami - co něma

  10. 6. 2013 10:56 Zakladatel vlákna: Jiří Král
  Dobrý den. Přišel jsem k Vám na radu. Co udělat s vrcholy s pacibulkami. Mám jich několik stovek. Je mi to líto vyhodit. Má někdo nějaký recept - co si z nich připravit? Možná to pomůže i dalším pěstitelům, aby všechny pacibulky nevyhazovali. Děkuji za dobré nápady a rady. jk
  10. 6. 2013 13:27 Hana Kopecká
  Dobrý den, já delikatesní odlámané stvoly krájím na jemno a dávám do jakéhokoliv salátu. Mají luxusní česnekovou chut, ale nejsou tak výrazné jako čerstvý česnek. Také je osmahnu pokrájené na másle a mám jako přílohu k jídlu. Další tip osmahnu je pokrájené s cibulkou na tuku a podusím s rajčaty. Někdo tu loni radil, že si je pokrájí a zamrazí a používá při dušení masa. Snědli bychom jich víc než naroste, u mě období česnekových stvolů navazuje na chřestové radovánky

  květy

  9. 6. 2013 22:39 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
  Dobrý večer pane Kozáku-chtěl sem se optat zda-li odstraňujete květy z pole anebo je tam nechaváte? A ještě dotaz ohledně postřiku,aplikujete v tuto dobu ještě ňaký postřik na plevel(jaký)?
  11. 6. 2013 21:17 Jan Kozák
  Květy je zbytečné z pole vynášet, nechávají se ležet na zemi. V případě, že máte porost zaplevelený trávami, můžete použít kterýkoliv gramicid. Jiný herbicid by už asi nebylo vhodné používat.

  Ještě k odhlávkování

  25. 3. 2013 9:39 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Zdravím , jaro je tady - mrzne a mrzne. Česnek co je venku , tak na koncích zčervenal a asi také čučí – co se děje. Zaujal mě článek ,, Odhlávkování česneku“ trochu jsem se v něm ztrácel, ale snad jsem to pochopil dobře. Pokud má někdo ještě podobné zkušenosti napište, protože získané pacibulky a větší cibule bych bral. Pacibulky mi vydrží nejdéle a používám je do jídel i v době, kdy již cibule česneku nemám. Mé zkušenosti jsou zatím jiné, ale možná dělám něco špatně. Česnek hlávkuji co nejdříve, neb jsem se zde dozvěděl, že by mohlo dojít k nárustu cibulí. Zdá se mi, že asi trochu ano. Pokud chci pacibulky, tak stvoly musím nechat. V sezoně 2011-2012 jsem sadil deset odrůd česneku a po špatné zimě se rozhodl nechat si i pacibulky na cca 20 cibulích u každé odrůdy. Ostatní včas odhlávkoval. Po narovnání stvolu u odrůdy jsem vždy zbytek sklidil a dal sušit. Česnek s hlávkami cca po 14 ti dnech-při praskání hlávek, také sklidil. Tyto cibule byli o něco menší - zavřené , ale u  všech sušením došlo k otevření. Ostatní dříve sklizené dobré. Je fakt, že to nebyl zrovna rok na porovnávání, ale pokud bych se naučil pěstovat větší cibule a zároveň pacibulky, bylo by to fajn. Panu Mitiskovi věřím , ale nevím jak toho stavu dosáhnout, pacibulky mi vždy nějakou sílu odčerpají. V jiném místě to třeba funguje, ale u nás asi ne. Česneku zdar PetrS.
  25. 3. 2013 11:03 Vlastimil Mitiska
  Dobrý den, já sem tomu taky nevěřil /přišel na to kolega/. Je to nelogické, ale zatím je to u mě tak. Jak už sem psal dolejc v příspěvku, tak rostliny s ponechaným vrškem drží zelené i v době, kdy ostatní odhlávkované už přirozeně žloutnou - hic, sucho, a končijou vegetaci. A pak po oba roky se tak dočkaly v dobrém stavu deště, a rostly ještě jakou dobu dál. Jak ste psal - musí se počkat co nejdýl, až nejen popraskané vršky ale až už semtam i k vypadnutí - loni už se s nima nesmělo ani zatřást, protože by nějaké pacibulky vypadávaly. A opravdu oba druhy česneku měly podstatně větší spodky - určitě o třetinu - a navíc pořádný vršky, který matka taky letos zjara vyseje /má na to čas/. Rovněž píšete dobře, že při sušením potom takové cibule semtam praskaly už šlupky - brali sme je přednostně. Na prodej by to tedy nebyla ideální metoda, ale pro vlastní potřebu u části porostu výborné - určitě k vyzkoušení. Zdraví Mitiska Třebíč
  25. 3. 2013 11:47 Jan Novák
  Ta Vaše krajová odrůda s velkými pacibulkami vypadá zajímavě jek z hlediska "ne"citlivosti k potřebě ohlávkování, tak i k odolnosti proti přezrání.
  Proto bych měl přání, jestli by jste neposkytl panu Ing. Kozákovi materiál pro ověření, jestli by daná krajová odrůda neměla potenciál k registraci na odrůdu uznanou.
  Zdraví Honza Hořice
  25. 3. 2013 13:16 Vlastimil Mitiska
  Ale beze všeho, pokud bude mít pan Kozák zájem, rád mu nechám do 20 palic toho česneku třeba výměnou za nějaký jeho podle mého výběru. Poslal bych mu telefon nebo e-mail Tento efekt se projevuje ale i u Vekanu a kolegovi u česneku, kterému říká ruský. Zdraví Mitiska
  25. 3. 2013 19:06 Jan Kozák
  Jakoby mi ten jistý Honza Novák (ml.), pokud se tak skutečně jmenuje, četl myšlenky. Ale nemusel spěchat, sám bych pana Mitisku o vzorek jeho odrůdy požádal. Proto Vás, pane Mitisko, prosím o zaslání tel. čísla, nejlépe E-mailem, abychom se nějak domluvili. Děkuji.
  25. 3. 2013 19:42 Vlastimil Mitiska
  Poslal sem Vám telefon na oba Vaše e-maily, inzerovaný v kontaktech i ten při registraci, ale oboje se vrátily jako nedoručitelné, prosím o sdělení funkčního emailu. Díky, Mitiska
  25. 3. 2013 19:44 Jan Novák
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Odhlávkování česneku

  23. 3. 2013 19:22 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
  Dobrý den, léta pěstuji na poli česnek, a léta jsem podle všeobecně doporučované praxe olamoval u paličáků květní stvol. Kolega ale stvoly neodstraňuje a zjistil, že palice pak narostou naopak víc - a tak sem to poslední dva roky taky u části porostu vyzkoušel. A opravdu - česnek je sice podstatně déle zelený, sklízí se později, ale palice je podstatně větší /pěstuju Vekan a pak další neznámý paličák - vekan dělá jen velké množství drobných semínek, druhý česnek naopak pořádné pacibulky - často je to jak třetina cibule - to rozhodně není nepodstatné/. Byl jsem z toho velmi překvapen, dva roky po sobě už mám ale taky vyzkoušeno a výborné. A dál - loni sem viděl na písčité půdě - sousedi měli dva záhony česneku, jeden normální, druhej nastlali hoblinami - rok byl spíš sušší u nás, a česnek pod hoblinami na písku byl neskutečně lepší než nemulčovaný. Zdraví Mitiska Třebíč
  24. 3. 2013 20:10 Jan Kozák
  Je pravdou, že odrůda Vekan reaguje na hlávkování minimálně, zato např. odrůda Bjetin maximálně. Přesto se mi tomu nechce věřit. Bylo by potřeba založit řádný pokus podle pravidel polního pokusnictví, pak by byl výsledek průkazný.
  25. 3. 2013 6:53 Vlastimil Mitiska
  Je to tak, jak Vekan, tak ještě víc druhý česnek - modrý paličák, který tvoří skutečně veliké pacibulky, narostl s vršky podstatně víc. Co bylo odhlávkováno, tak zasáhly hice a sucho, oba roky, přirozený proces, ovšem ty které rostly pro vršky, zůstávaly zelené, a po oba roky, co sem to zkusil, se dočkaly deště, půda úrodná, spíš těžká, a zůstaly zelené ještě dlouho, při sklizni značné příjemné překvapení.
  25. 3. 2013 9:00 Jan Novák
  Pan inženýr Kozák má pravdu, ověření že neohlávkovaný Vekan dá lepší výnos než ohlávkovaný by se muselo ověřit podle pravidel polního pokusnictví. Ono totiž nelze vyloučit, že u neohlávkovaného Vekanu jste žloutnutí listů správně vyhodnotil jako nedostatek disíku a ledkoval, zatímco u ohlávkovaného jste mohl usoudit, že se jedná o znaky sklizňové zralosti a porost předćasně sklidil.
  Obecně platí, čím větší pacibulky a rannější odrůda, tím více je patrnný vliv ohlávkování. Pokud máte obě odrůdy pozdní, je možné že pokud čas ušetřený neohlávkováním věnujete kultivavi a trhání plevele, pak uděláte pro česnek lépe.
  Pro mulčování je lepší mít meziřádkové pásy z hnědé netkané textilie (50 - 60 g/m2) které se dají před kultivací sejmout a po kultivaci opět rozvinout, nepodporují rozvoj plísní ve vlhkých letech a brání nadbytečnému výparu v letech suchých. Taky brání růstu většiny plevelů (tj. mimo svlačce a pýru).
  25. 3. 2013 11:14 Vlastimil Mitiska
  Dobrý den, odhlávkované i neodhlávkované rostliny byly pěstované naprosto stejně - sázím jen jednu řadu česneku kterou vždycky na poli fouknu napodzim jako poslední k tulipánům. Sázíval jsem i 10 000 stroužků, ale bylo to v době, kdy jsem dostával na tržnici od prodejce 40,- za kilo, prodávali to za 80,- a tak sem se na to vykašlal / a taky mi to lidi kradli/. A tak teď léta sázím jen pro nás 300 stroužků v jedné řadě - a naprosto stejně kultivuju - je to ručně okopaný, vypletý, a jediný rozdíl je v tom olámání a pak termínu sklizně. Navíc česnek vůbec nehnojím a jeho velikost je solidní. Dřív sem hnojil, a neustále semtam plíseň. Jeden rok - byl jsem ještě úplnej začátečník - sem dokonce pohnojil hnojem, nechal zaorat, vysázel česnek, zjara ještě přihnojil cereritem, česnek byl neskutečnej, ale nejmín třetinu sem vyhodil už při čištění. Takže sem hnojit zcela přestal a zcela se taky ztratila plíseń - nejhorší choroba česneku. Sázím na poli po mečících, půda je ve slušném stavu, a zcela to stačí, to samé na normální zahradě. Navíc kolega měl potíže s plísní, protože mě neposlechl a stále tam nějaké granulky zjara sypal, a tak jestli si může česnek dat ke mě - mám víc zahrad - nechal sem ho, měl svou sadbu - kde snad polovinu! česneku vytrhal právě na plíseń - projevila se tak do půlky vegetace a pak další rostliny už vpořádku, a v sadbě to neměl - poprvé nepohnojil a sklidil všechen česnek rovněž zdravý. A pak přišel na to neodhlávkování a větší nárůst - a vypadá to, že je to pravda. Kdyby byla zaručeně cena aspoň 100,-, začal bych česnek pěstovat zas, ale myslím si, že to dlouho nevydrží, i když naši prodejci jsou neskuteční. Zdraví Mitiska

  Kdy odstranit květenství

  18. 7. 2012 15:50 Zakladatel vlákna: Lenka Žvaková
  Nasadila jsem na podzim česnek - českou odrůdu od domácího pěstitele. Nyní je vzrostlý, listy už žloutnou a květenství je nerozvinuté a vysoké - asi metr a půl. Jeden česnek jsem vyryla, ale je dost malý, dokdy jej mám nechat v půdě a co udělat s nerozvinutým květenstvím? Odtrhnout a kde, či nechat být, aby rostlina vykvetla a vytvořila pak pacibulky? Děkuji za informace,
  s pozdravem,
  Lenka Žvaková, Těškovice, okr. Opava
  18. 7. 2012 20:54 Jan Kozák
  Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu. Tyto dvě věty jsem okopíroval z rubriky pěstování česneku. No, dá se předpokládat, že je nejvyšší čas na sklizeň. Pokud si chcete nechat pacibulky, je nejlepší ... atd. Psal jsem o tom nedávno v této diskusi. Pokud pacibulky nechcete, nenechávejte odtržená květenství na pozemku, jinak ho budete mít "zaplevelený" česnekem.

  přihnojení, "květy"...?

  10. 6. 2012 14:04 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den, pane inženýre.
  Má význam ještě přihnojení česneku (např.NPK, nebo podoně)?
  Na některých odrůdach (bjetin a havran) se vytvářejí jakoby květy (nebo nevím přesně, jak bych to nazval - obrázek). Mají je nějakým způsobem odstránit, nebo ponechat?
  předem děkuji a přeji hodně zdaru
  apropós, byla již stanovena cena pro sadbový česnek (nemohu to nikde najít).
  ještě jednou děkuji,
  J. Mitro
  10. 6. 2012 14:23 Jan Kozák
  Odpovědi na své otázky byste na tomto webu našel. Ale stejně Vám odpovím. Květenství odstraňte, zvláště u Bjetinu jste už v prodlení, bude to mít za následek snížení výnosu. Ještě můžete použít pro přihnojení ledek vápenatý. NPK nemá v této době žádný význam to se zapravuje do půdy před výsadbou, ale lepší je Cererit. Cena bude stanovena okolo poloviny srpna.

  Hlávkování

  4. 6. 2012 17:27 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, kromě Bjetinu jsem včera hlávkovala i Havran, Anton a další odrůdy zatím nic. Vzhledem k tomu, že porost Antonu je velmi slabí, čekám květní stvoly se zpožděním.
  4. 6. 2012 19:19 Alena Mihulková
  Dobrý den, u Antonu se květních stvolů nedočkáte - je to nepaličák! Česneku zdar! Mihulková.
  4. 6. 2012 21:20 Jana Kopecká
  Paní Mihulková, máte pravdu, já to normálně vím, že je Anton nepaličák. Ale jsem tak zaskočená tím, že zrovna tato odrůda roste špatně:-( chutově ho mám nejradši, v loňském roce rostl dobře, pravda na jiném pozemku. Letos jsem sadila cca 120 stroužků Antonu a 2/3 rostlin jsou slabé, pěkné silné rostliny jsou opravdu v menšině. Jsem z toho přešlá, Anton mi moc chutná. Ale Bjetin je velmi slibný a co mne překvapilo, vzpmatoval se i Stanik. Ten ze země vyrazil jako poslední a rostliny jsou pěkné, silné ikdyž výrazně pomalejší v růstu v porovnání s Havranem, Bjetinem i Dukátem. Z 10 odrůd letošní zimu přečkal nejhůř Lukan (skoro 50% ztráta) a druhý nejslabší je porost Antonu.
  5. 6. 2012 13:32 Jozef Demský
  Dobrý deň, aj keď trochu nesmelo ale rád by som sa zapojil do Vašej diskusie dámy :) ohľadom Antonu. Pani Mihulkova poznamenala vo svojom príspevku, že:"se květních stvolů nedočkáte - je to nepaličák!". Aj keď je to nepaličiak tak v minulom (loňském) roku som mal takmer na 50% rastlín krátke stvoly s pacibuľkami presne ako to uvádza aj pán Ing. Kozák pri popise tejto odrody. Preto by ma zaujímalo, či je potrebné odstraňovať tieto stvoly ako pri paličiakoch, ale to je otázka skôr na pána inžiniera. A nebol to jediný nepaličiak, ktorý sa mi v minulom roku správal ako paličiak. Stalo sa mi to aj u Benátčanu. No minulý rok bol u nás asi veľmi extrémny a prispelo k tomu asi veľa stresových faktorov. Nestíhal som sa na to opýtať v minulom roku pána Ing. Kozáka tak len okrajovo poznamenávam v tomto roku, že som mal takúto skúsenosť. Prajem pekný deň.
  5. 6. 2012 20:47 Jan Kozák
  Odrůda Anton skutečně někdy vytváří zkrácený stonek s několika vnitřními stroužky, které vlastně byly vyzvednuty nad cibuli. Někdy je to i několikaposchoďové. Je to fyziologická porucha s větší frekvencí v extrémních podmínkách. Tady se jedná o vnitřní stroužky, nikoliv pacibulky, proto se na rostlině ponechávají a je jich možné použít i na sadbu - a je to sadba kvalitní. Naproti tomu Benátčan výjmečně vytvoří květenství s pacibulkami. To se pak odstraní stejně jako u paličáků.
  5. 6. 2012 20:59 Alena Mihulková
  Dobrý večer, podařilo se mi loni tuto poruchu zdokumentovat. Foto přikládám. Čeneku zdar!
  5. 6. 2012 21:19 Jana Kopecká
  Dobrý večer, ano, mne se u některých Antonů , cca u 1/3 - 1/2 vloni i předloni objevily tyto "falšené pacibulky. Uklidnilo mne, když jsem našla info u p. Kozáka, že je to fyziologická porucha, která se občas objeví. Teď už vím, že je to kvalitní sadba, tak k tomu tak budu přistupovat. Česneku zdar.

  Květní stvol

  3. 6. 2012 21:29 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
  Dobrý večer, chci se zeptat, jestli se mají květní stvoly vylamovat opakovaně nebo stačí jen jednou. Jednou jsem již vylamoval a stvoly stále rostou (samozřejmě bez květu). Tak jsem si říkal, že to vylámu znovu kvůli použití v kuchyni. Výborná pochoutka :). Hezký večer a díky. R. F.
  4. 6. 2012 6:38 Jan Kozák
  Pokud je chcete použít v kuchyni, pak je podle potřeby odebírejte, ostatní ponechte na rostlinách - je to zelená plocha, v níž probíhá fotosyntéza.
  4. 6. 2012 22:18 Robert Fleischmann
  Ok, díky za radu.

  Hlávkování

  27. 5. 2012 21:37 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu --tak je psáno v  ,, pěstování ,,pokud však chci sadbu nesmím přenést virozu.Nevím jak--použiju-li nůž přenesu mízu a prsty ať dělám co chci vždy se potřísní a přenesu také.V rukavicích je to to samé a ještě nemotorné.Jak mohou pěstitelé hlávkovat třeba hektar - nechápu.Otírat nůž po každé paličce to taky nejde.Prosím o dobrou radu.Za což předem děkuji.
  Druhy dotaz--Na Bjetinu a Dukátu se objevují zálistky v počtu třeba čtyři slabé fousy cca 10cm dlohé a 2 mm široké taková štětka hned vedle stvolu, nebo o list níže.Pane Kozáku co to může být a je to velký problém??Není to na všech, ale na Bjetinu víc tedy zatím.
  Má každá odrůda přesný počet listů, nebo se počet mění podle sily rostliny?Děkuji za odpověď
  PetrK
  28. 5. 2012 21:46 Jan Kozák
  Pokud nepěstujete "bezvirózní" odrůdy, můžete pracovat s nožem a nic se neděje. Odrůda Dukát je nositelem latentních viróz, proto je vhodné po ní nůž desinfikovat nebo umýt. Tzv. bezvirózní odrůdy se vylamují - stonek se drží mezi dvěma prsty a otočením podle horizontální osy se ulomí. Asi by bylo vhodné tuto činnost nafotit a doplnit tím naše stránky (někdy mi však trvá od myšlenky k realizaci i několik let). Štětka, o které píšete, je fyziologickou poruchou, kdy se stroužek v cibuli dále dělí na malé stroužky. Co tuto poruchu vyvolává, není přesně známo. Myslím si, ale úplně jistě to nevím, že počet listů je v odrůdě stabilní, že na síle rostliny nezáleží. Tímto se prostě nezabývám.
  29. 5. 2012 23:04 Honzík Novák (ml.)
  Ohnout a tlačit k sobě ...
  29. 5. 2012 23:08 Honzík Novák (ml.)
  ... a když to lupne, tak jsou konečky dost daleko od prstů, aby bylo potřísnění minimální a protože nešaháme na ránu, tak k přenosu infekce nemůže dojít.
  29. 5. 2012 23:13 Honzík Novák (ml.)
  Na snímcích je Vekan

  květní stvol

  26. 5. 2012 9:24 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, už se mi objevil květní svol,mám úplně ulomit, mám čekat na květ, jestli jsem pochopila správně, tak ho mám ulomit hned, jak vyleze ten stvol. Je to tak? Já vím, že to je možná hloupá otázka, ale nemá zkušenost.
  Děkuji za odpověď.
  27. 5. 2012 21:00 Jan Kozák
  Pochopila jste to správně. Odstraňte ještě nerozvitá květenství a to co nejdříe.

  květenství

  25. 5. 2012 23:41 Zakladatel vlákna: Milan
  Dobrý den, rád bych se zeptal na odstraňování květenství, píšete že se má zalamovat pomalu začínáji vykukovat první je dobré je odstaňovat postupně nebo můžu počkat až budou venku skoro všechny? a ještě co s květy nechávat je na pozemku nebo je dát do hnojiště? Děkuji MIlan
  26. 5. 2012 23:48 Jana Kopecká
  Dobrý den, já budu květní stvoly konzumovat. Dusit na másle případně zkusím marinádu na maso. Radila to takto paní Mihulková. Už v loni jsem při vylamování ukusovala poupátka a chutnala mi. Někdo asi bude řešit jak je to s obsahem chemie ve stvolu, ale já se přiznám, že to neřeším. Žádný postřik jsem neaplikovala, jen přihnojila ledkem a říkám, si že to bude OK. Ale je to určitě na každém z nás, jestli dá vylámaná květenství na kompost a nebo si je podusí.
  27. 5. 2012 20:46 Jiří Snášel
  Máte pravdu. Již několik let to praktikuji, mojim známým tuto surovinu též dodávám. Prostě stvoly nakrájím na asi centimetrové kousky, napěchuji do krabiček, zamrazím a během zimy přidávám do vaření, má to všestranné použití!
  27. 5. 2012 21:03 Jan Kozák
  Je lepší odstranit květenství co nejdříve, tedy několikrát postupně jak se začíná objevovat mezi listy. Pokud odstraněná květenství nepoužijete na konzum, jak je uvedeno níže, nechávejte je na pozemku, vynášení je zbytečné.

  Odstranění paliček

  24. 5. 2012 13:50 Zakladatel vlákna: Jakub Lauda
  Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně odstranění paliček česneku. Vím, že je velmi důležité vytvořené paličky co nejdříve odstranit, ale chci se zeptat, jaký může mít vliv (na výnos) 2 - 3 denní zpoždění při odstranění paliček. Česnek už mi totiž začal paličky tvořit (odrůda Bjetin), ale já musím nečekaně odjet a vrátím se až v neděli. Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.
  24. 5. 2012 14:42 Jan Kozák
  Právě Bjetin je na opožděné hlávkování velmi citlivý. U této odrůdy doporučujeme odstraňování květenství v porostu opakovaně, jakmile se vytvoří. Jak velké může být snížení výnosu, bych jenom hádal, ale určitě nějaké bude, což je právě v letošním roce velká škoda.
  24. 5. 2012 20:15 Honzík Novák (ml.)
  Letos mám Bjetin poprvé a u Vekanu jsem byl zvyklý hlávkovat, když nejrannější stvoly byly minimálně 20 cm nad paždí listů.
  Doporučujete u Bjetinu hlávkování časnější, tedy prakticky lze hlávkovat jakmile je hlávka odlišitelná od posledního listu a je cca 3 cm nad paždím?
  Děkuji za odpověď.
  24. 5. 2012 21:17 Jan Kozák
  Vždycky říkám, že u Bjetinu se má hlávkovat hned, když je za co chytit.

  paličky/kvetenstvo/

  12. 5. 2012 22:08 Zakladatel vlákna: lubomir caby
  Dobrý deň, prvý rok sme sadili český cesnak paličák a už sa ukazujú paličky.Je vhodné je odstraňovať rezaním alebo vyťahovaním paličiek z rastlín ? Kvôli prenosu viróz.
  Ďakujem
  14. 5. 2012 20:20 Jan Kozák
  Nejlepší je ulamování mezi dvěma prsty. Vytahování moc nedoporučuji, někdy se vytáhne celá rostlina, někdy rostliny poléhají, v deštivém počasí zatéká voda až do cibule a znehodnocuje ji.

  květní stvol

  5. 7. 2011 16:39 Zakladatel vlákna: Marie
  Dobrý den, mohu odstranit (pro zlepšení výnosu) květní stvoly? Děkuji, M.F.
  6. 7. 2011 10:10 Ludmila
  Mají se odstraňovat ihned, jakmile se objeví. Je to psáno v rubrice "Pěstovani česneku" na těchto stránkách.

  Kdy se začnou tvořit vrcholy?

  24. 5. 2011 14:46 Zakladatel vlákna: milda
  Chtel bych se zeptat za jak dlouho se začnou tvořit vrcholy s pacibulkami(přibližně), kvuli odštipování, mám vekan a DHV děkuji
  24. 5. 2011 19:57 Jan Kozák
  Dneska jsem byl na jižní Moravě a u obou odrůd se už vrcholy začaly objevovat. Počítejte, že během týdne se Vám objeví a měl byste je odstranit.

  Pozdní odstranění květních stvolů

  15. 5. 2011 12:22 Zakladatel vlákna: Veronika Todtová
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ,jestli má pozdní odstranění květních stvolů vliv na výnos nebo uskladnění. Děkuji za odpověd Todtová
  19. 5. 2011 21:46 Jan Kozák
  Na výnos to má vliv mírný až zcela zásadní, záleží na odrůdě. Pozdní hlávkování může mít také za následek zaplevelení pozemku česnekem z vyvinutých pacibulek. Na skladovatelnost to vliv nemá.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne