Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Pěstování česneku

    11. 1. 2023 13:52 Zakladatel vlákna: Květoslava Jiřičková
    Dobrý den,mám od vás sadbový česnek už léta a jsem spokojená. Dnes mám ale problém, vzhledem k počasí jsem sázela až koncem prosince a teď jsem zjistila, že už začíná na záhonech klíčit, co mám dělat? Zasypat další vrstvou zeminy? Sázela jsem asi 6 cm hluboko. Děkuji Jiřičková.
    18. 1. 2023 9:56 Jan Kozák
    Dlouho jsem nebyl na internetu, tak dnes je to už možná vyřešené. Zasypal to sníh. Běžné mrazy vyrašený česnek snáší bez poškození.

    Uskladnění česneku

    10. 1. 2023 9:23 Zakladatel vlákna: Milan Zemek
    Dobrý den.

    Jednou jsem tu četl o pokusu ošetřit česnek podtlakem (vývěva). Jednalo se o zlikvidování vlnovníka.
    Tak mně napadlo jestli taková běžná domácí vakuovačka může pomoci při uskladňování česneku v dózách, tedy vakuovacích dózách.
    Naše vakuovačka má v technických parametrech že vytvoří podtlak 80Kpa.
    To asi vlnovníkovi moc neublíží, co?
    Průmyslové vakuovací pumpy vytváří podtlak snad 100x větší.
    Díky.
    Hezký den a hodně pěstitelských úspěchů v roce 2023.
    10. 1. 2023 15:09 Jozef Sisak
    Pokus  bol robeny pomocou vysavača ja to aplikujem pomocou vakuovych doz kde stači aj podtlak 40 Kpa po dobu 5 min. čo zatiaľ ako sa ukazuje stači
    moja upravena doza
    11. 1. 2023 10:22 Milan Zemek
    Dobrý den.

    Myslíte že je skladování česneku trvale v podtlaku nežádoucí? Že by stačilo jen krátkodobě česnek tomuto podtlaku vystavit?
    Co by se mu mohlo při dlouhodobém skladování v podtlakových dózách stát?
    Samozřejmě jedná se jen o malém množství česneku ze zahrádky.
    Já sázím maximálně 200 stroužků.

    Hezký den.
    12. 1. 2023 7:46 Jozef Sisak
    Dlhodobe skladovanie cesnaku v podtlaku pokladam za zbytočné svoj kontrolujem priebežne ked odoberam do kuchyne a pri najdeni poškodenia tak proceduru opakujem / tuto sezonu len 1x/ Vlnovnik aj napriek priebežnej dezinfekcie priestoru pomocou UV  - germicidnej lampy sa môže vyskytovať vdaka vetraniu - vonkajši zdroj .
    10. 1. 2023 19:17 Jan Kozák ml.
    Příspěvky z diskuse, které se týkají vlnovníku, najdete na adrese cesnek.cz/kategorie-vlnovnik-cesnekovy.

    Je tu velký prostor pro další experimentování. Bylo by potřeba zjistit, jaký nejmenší podtlak je dostatečně účinný a jaká nejmenší četnost opakování je nutná pro to, aby česnek vydržel do května nebo června. Jde o to, že 80 kPa nelze dosáhnout běžným vysavačem, takže na to by si museli pěstitelé pořizovat speciální stroj, a nutnost opakování co dva týdny je pro průměrného člověka velmi odrazující. Vycházím z toho, že malý výskyt vlnovníku pod mírou škodlivosti vlastně nevadí, protože než stihne česnek viditelně poškodit, ten stejně sejde stářím.

    Celý tento experiment je velmi složitý mimo jiné proto, že se přesně neví, co urychluje působení vlnovníku. Patrně není v silách jednotlivce podobná opatření testovat v široké škále podmínek. Právě proto bychom nově kromě akademického zkoumání rádi podpořili i amatérské bádání. A to nejen slovní podporou :-), ale i materiální s možností publikovat dosažené výsledky pod svým jménem. Podpora nadšených česnekářů vedle studia, zaměstnání či důchodu. Zatím je to ve stádiu plánů a úvah. Jedním z řešených problémů je právě sdílení výsledků tak, aby to pro zájemce nebyla zbytečná byrokracie, ale bylo dostatečně podrobné na to, aby se na takový experiment dalo navázat.
    11. 1. 2023 10:17 Milan Zemek
    Dobrý den.

    Bylo by dobré kdyby se našel "experimentátor - dobrovolník" který by na tom zapracoval.
    Do vědy a výzkumu se dávají šílené peníze ale na česnek se nějak zapomíná :-)
    Hezký den.

    Hnojení pod patu

    9. 1. 2023 8:09 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den Pane Kozáku. Chci ze starého secího stroje udělat doplněk k sazeči na výsev hnojiva pod patu česneku. U většiny těchto adaptérů , jak továrně tak svépomocně vyráběných jsou semenovody -či hnojivovody-vyvedeny do výsevní botky kterou padají stroužky česneku ,čímž je hnojivo ve stejné hloubce jako česnek. A já Vás chci poprosit o radu zda by nebylo lepší před botky sazeče dát ještě jedny ale asi o2 až 3cm hlouběji aby hnojivo bylo pod česnekem. Dělá se to tak u některých moderních secích strojů na kukuřici. Jaký je na to Váš názor.
    A jestli můžu ještě jeden dotaz. Když se mi osvědčilo asi 3 až 4q cereritu na ha kolik hnojit pod patu.
    Předem děkuji za odpověď        S pozdravem Polách
    9. 1. 2023 15:02 Jan Kozák
    Myslím si, že hnojit trochu níž, než se sází, by bylo výhodou. Nevím, jak snížit dávku hnojiva; běžně se u jiných plodin uvádí úspora hnojiva 15 - 30 %.
    9. 1. 2023 20:59 Jiří Polách
    Děkuji za rychlou odpověď. Jen tak pro zajímavost, nejsem li už moc zvědavý, u vás se o hnojení pod patu neuvažuje když výrobce k vašemu sazeči toto zařízení dodává?
    S pozdravem Polách
    12. 1. 2023 13:57 Jan Kozák ml.
    Děkujeme za upozornění, že nově je možné takto sazeč vylepšit. Ale zatím ještě s tím poradit nemůžeme. První zkušenosti budeme mít případně za rok.

    Moření sulkou

    4. 1. 2023 19:26 Zakladatel vlákna: Jaroslav Bejšovec
    Dobrý den
    Česnek od vás sem skladoval asi v trochu větším vlhku než by mu vyhovovalo a začaly z podpučí rašit kořeny, mají tak 1 až 2 mm ale jsou prostě vidět, nemusím se bát že by moření sulkou v tuhle chvíli česnek poškodilo? 
    Děkuji, s pozdravem Jaroslav Bejšovec 
    4. 1. 2023 20:20 Jan Kozák
    Není to samozřejmě ideální stav, ale pokud dodržíte koncentraci a doba moření nepřesáhne dvě hodiny s následným osušením, můžete být bez obav.

    ,,Fleky" na česneku...

    2. 1. 2023 22:12 Zakladatel vlákna: Milan Černý
    Dobrý den, pane inženýre,
    prosím o laskavou konzultaci; na stroužcích (i na vnitřních stranách) se vyskytují takovéto ,,flíčky", někdy zasahují i do hlubších struktur. Chci se zeptat, oč se jedná, a zda může být konzumace těchto tepelně neupravých stroužků zdraví škodlivá.
    Velmi děkuji! S pozdravem Milan Černý.
    Stroužek česneku...
    3. 1. 2023 20:20 Jan Kozák
    Pro spolehlivé určení příčiny by bylo nutné vyšetření v diagnostické laboratoři. Ale nebojte se, konzumací syrových stroužků si určitě neublížíte (pokud ovšem nemáte namířeno do dámské společnosti).
    4. 1. 2023 7:21 Milan Černý
    Dobrý den, pane inženýre,
    děkuji za odpověď; neměl jsem na mysli konzumaci syrových stroužků, ale konzumaci TĚCHTO (jak jsem uvedl), tedy napadených plísní nebo kdovíčím jiným... stroužků.
    Děkuji, Milan Černý.

    Nejostřejší

    2. 1. 2023 12:15 Zakladatel vlákna: Jindřich Pittner
    Dobrý den, mohu poprosit o informaci, která odrůda česneku z vaší nabídky má nejostřejší chuť?
    Děkuji 
    3. 1. 2023 20:16 Jan Kozák
    Vybírejte z těchto tří: Havel, Havran, Rusinka. Pokud nechcete velké stroužky, pak Slavin II.

    Co říká zasázený česnek na teploty skoro 18°C přes den?

    1. 1. 2023 16:52 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
    Dobrý den, je to otázka spíše do větru, protože těžko s tím něco uděláme, ale jaký mají dnešní letní teploty v lednu vliv na česnek, který byl na podzim sázen? Má se sázet, když teplota klesne pod 10°C a na jaře zase máme konat další opatření, když máme jarní teploty, ale co teď? Ještě je v zemi a nevylezl, ale během tohoto týdne možná vykoukne. Může to mít vliv na velikost, kvalitu, nemocnost nebo je to jedno? 

    Jinak přeji mnoho zdaru v novém roce. 
    3. 1. 2023 20:15 Jan Kozák
    Pokud se nebude opakovat počasí z roku 2012, což je málo pravděpodobné, kdy v březnu po několik dní klesala rtuť teploměru k mínus 25 stupňům, není důvod k žádným obavám.

    Fuzavka cesnakova

    27. 12. 2022 15:22 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Sázení ozimých odrůd na jaře

    17. 12. 2022 21:15 Zakladatel vlákna: Petr Štěch
    Dobrý den, 
    chtěl bych se zeptat, jestli je možné sázet odrůdu Havran a Havel na jaře?
    děkuji
    Petr Štěch
    17. 12. 2022 22:24 Josef Bříza
     Ano ,jen je to potřeba nasázet hned jak rozmrzne půda.

      V březenu.
    18. 12. 2022 13:42 Olga Hlávková
    Jak říká pan Bříza, sázet co nejdříve, ale úroda bude stejně o něco nižší a, dle mých zkušeností z roku 2012, kdy dvě třetiny podzimní výsadby (prvně po asi 60 letech) vymrzly a musela jsem na jaře část sázet znovu, také méně trvanlivá. 
    18. 12. 2022 16:17 Petr Štěpánek
    Pokud toho není mnoho, nečekal bych na březen, ale sázel okamžitě, co povolí půda. Nejhorší je uskladnění sadby do jara, mně se před pár lety stalo, že jsem nestihl část zasadit (v prosinci zamrzlo a sníh slezl až v březnu) a i přes uskladnění v chladné garáži okolo 0st. byla více jak polovina stroužků  začátkem března od podpučí nahnilá a na sadbu nepoužitelná.
    18. 12. 2022 14:52 Jan Kozák
    Na jaře lze úspěšně sázet každý česnek, který do té doby vydrží. Už jsem se s tím setkal mnohokrát. Většinou docházelo k různým poruchám. Např. zvláště velkostroužkové paličáky (a nejen ony) vytvořily ve velké frekvenci nedělenou cibuli, jindy zase paličáky nešly do květu, ale zase měly cibuli větší než z podzimní výsadby, nebyly také výjimkou malé cibule. Snad ve všech případech byla podstatně nižší skladovatelnost. Jak to dopadne, záleží asi na způsobu skladování během zimy, ale tím jsem se nezabýval.
    18. 12. 2022 17:10 Jan Kozák ml.
    Není třeba hned klesat na mysli. Na facebook jsme přidali pár fotografií, v jakých podmínkách sázíme česnek my.
    Navzdory obecné představě půda pod sněhem na začátku zimy nebývá promrzlá.
    3. 1. 2023 10:03 Petr Matoušek
    Proč čekat až na jaro? Nyní nemrzne, můžete sázet nyní.

    Zmrzlý česnek

    14. 12. 2022 22:37 Zakladatel vlákna: Josef Janouch
    Dobrý den Chtěl by jsem zeptat. 
    Měl jsem uskladněný česnek jak ke konzumaci v palicích tak na sadbu už jen zbytek pokud by počasí dovolilo nenamořené stroužky ve stodole ale z důvodu neopatrnosti tam vznikly teploty k mínus -10 až -12 stupňů v tomto období což byly teploty venku. Chci se zeptat zdali je tento česnek ještě k použití na výsadbu a ke konzumaci Zdá se mi že je nějaký gumový (můj názor z pohmatu)z toho důvodu se ptám zdali to rovnou odepsat nebo se to pokusit aspoň vysadit děkuji. 
    15. 12. 2022 16:26 Jan Kozák
    Se zmrzlým česnekem by se nemělo manipulovat, maximálně ho přenést v obalu, ve kterém je, do chladného bezmrazého místa a teprve po rozmrznutí posoudit jeho stav. Záleží na odrůdě a kondici česneku. Většinou mínus dvanáct neuškodí.
    15. 12. 2022 18:48 Antonín Tesař
    Já česnek, který mám k běžné (operativní) spotřebě skladuji zavěšený v lehkém látkovém sáčku na otevřeném balkoně v trvale zastíněném místě. Mám zkušenost,že -12°C mrazu mu nijak neublíží. 
    Cca před dvěma roky, při teplotě -15°C v některých palicích zmrzla ("zesklovatěla") cca 1/4 stroužků. 
    Podstatou také je česnek nechat na místě, nerozmrazovat, pokud jej chci ihned použít, vezmu jen množství, které okamžitě spotřebuji, na ostatní počkám, až samovolně "povolí".
    16. 12. 2022 13:55 Petr Matoušek
    Běžně lidé mají česnek na spotřebu v mrazáku, takže toho bych se nebál.

    Sadba do zmrzlé půdy.

    11. 12. 2022 12:48 Zakladatel vlákna: Jiří
    Dobrý den, chťel jsem se zeptat zda je vhodné sázet česnek do země, která na den povolila mrazem a jsou následně očekávány mrazíky na další dobu cca kolem -5stupňů.
    Zda hrozí poškození sadby nebo počkat na příznivější počasí. 
    Děkuji za radu.
    11. 12. 2022 14:03 Olga Hlávková
     Nevím,  co řekne odborník,  ale já sama jsem kdysi sázela česnek na Štědrý den a úroda byla dobrá.  Můj názor - jestli je půda schopná stroužky přijmout (není  zmrzlá na kost), klidně sázejte, pořád lepší, než sadbu opatrovat do jara. 
    11. 12. 2022 19:12 Jan Kozák
    Moja řeč. Pokud lze sázet, sázejte. My to tak děláme taky.
    12. 12. 2022 14:50 Josef Bříza
     Jak to zapadne sněhem tak je to v pohodě.Sázel jsem na Vánoce ,10 cm sněhu a už jsem musel prorážet kolíkem škraloup a byl to nelepší česnek co jsme měli!

    Plevel v česneku

    8. 12. 2022 9:58 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane Ing. Kozáku chci se zeptat když mě v česneku naroste teď v zimě drobný plevel,lze ho zlikvidovat třeba brzo na jaře než vyleze česnek randapem? Co si myslíte? Děkuji 
    8. 12. 2022 17:13 Jan Kozák
    Asi nemáte pouze záhonek, když chcete sahat k chemii. Ale i tak bych doporučoval nejprve zkusit, jestli se plevele nezbavíte mechanicky, tedy vláčením. Kdysi se glyfosát (účinná látka nejen v Roundupu) považoval z neškodný, dokonce se v devadesátých letech uvažovalo o jeho povolení do ekologického zemědělství. Teď je však názor zcela opačný, Roundup je registrovaný pouze pro profesionální použití a doporučuje se jeho používání minimalizovat. 
    Toliko úvod. Abych se vrátil k otázce: lze to udělat.
    8. 12. 2022 18:54 Štěpán
    Mě se hlavně jedná aby to nemělo poté vliv na růst česneku?
    8. 12. 2022 18:56 Štěpán
    Vlečení používám až se objeví česnek, tohle bych aplikoval brzo na jaře.
    8. 12. 2022 19:43 Jan Kozák
    Na růst česneku to vliv mít nebude. Pokud počasí a stav půdy dovolí, můžete směle vláčet celou zimu, třebaže je česnek ještě v zemi.
    8. 12. 2022 20:39 Štěpán
    To zas ale asi nechci kvůli utužení od malotraktoru a samozřejmě to asi nepůjde kvůli vlhkosti. 

    Nahla zmena ?

    6. 12. 2022 21:00 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Plíseň

    2. 12. 2022 11:19 Zakladatel vlákna: Martin Burian
    Dobrý den, načatá palička, česnek vypadal plesmnivě po rozkrojení stroužku se vyvalil jakoby kouř zřejmě spóry. Ale něco takového jsem nikdy neviděl, nevíte o co by se mohlo jednat?

    děkuji MB
    3. 12. 2022 7:43 Jan Kozák
    Poznal jste to správně, jde o výtrusný prach.
    5. 12. 2022 12:49 Martin Burian
    A je to nebezpečné?
    5. 12. 2022 21:51 Jan Kozák
    Není. To létá ve vzduchu všude. Pouze jste měl na chvíli v jednom místě silnější koncentraci.

    odrůda Havran

    30. 11. 2022 23:35 Zakladatel vlákna: Stáňa Kubíčková
    Dobrý den,
    při rozdělování cibulí odrůdy Havran mne zaujalo, jak jsou jednotlivé stroužky skvrnité. Letos jsem tuto odrůdu pěstovala poprvé.  Nejsem si vědoma, že by koupená sadba byla také takhle skvrnitá, ale už je to rok, tak si nejsem moc jistá. Fotografii jednotlivých stroužků jsem nikde nenašla, proto se chci zeptat, jestli je toto zbarvení pro odrůdu typické.

    Děkuji za odpověď
    stroužek Havrana
    3. 12. 2022 7:41 Jan Kozák
    Tak jsem se šel pro jistotu podívat a takové skvrny jsem na Havranu neviděl. Ale závadu pod skvrnitou suknicí (slupkou) bych nehledal.
    6. 12. 2022 23:49 Stáňa Kubíčková
    Děkuji za odpověď, ale jsem po ní ještě zvědavější. Ještě jednou jsem česnek procházela, úplně všichni Havrani mají takhle skvrnité stroužky, na ostatních odrůdách jsem nic podobného nenašla. Už delší dobu pěstuji 10 odrůd, z toho 8 je Vašich. Havrana jsem přidala až letos jako 11 odrůdu. Čím myslíte, že by to mohlo být? Virové nebo prostě jen jakési fyziologické pochody? (Letos mi třeba poprvé většina nepaličáků vyrostla poschoďová.) Myslíte, že budou skvrnité i příští rok? Našla jsem fotku Havrana při sklizni, ale za moc nestojí, moc tam nejsou vidět listy, ale zkusím přiložit. Ještě pro upřesnění, nestěžuji si, jen mě zajímá Váš názor.
    vzorek Havrana, sklizeň
    < Novější4445464748Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne