Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Ostrá chuť Zpět na diskusi

    Nejostřejší

    2. 1. 2023 12:15 Zakladatel vlákna: Jindřich Pittner
    Dobrý den, mohu poprosit o informaci, která odrůda česneku z vaší nabídky má nejostřejší chuť?
    Děkuji 
    3. 1. 2023 20:16 Jan Kozák
    Vybírejte z těchto tří: Havel, Havran, Rusinka. Pokud nechcete velké stroužky, pak Slavin II.

    Málo pálivý česnek

    3. 9. 2021 8:09 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
    Dobrý den,
    začala jsem konzumovat letos sklizeny česnek (testovací sada) a některé česneky pálí strašně málo. Aby člověk chuť cítil, tak si na topinku musí namačkat česnek lisu na česnek a dát ho vrstvu :( Čím to je? Děkuji
    3. 9. 2021 15:14 Jan Kozák ml.
    Bohužel příčina tohoto jevu není i mimo jiné v důsledku velmi vzácného výskytu známá. Zřejmě kombinace počasí, výživy a konkrétního stanoviště.
    3. 9. 2021 23:12 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den výživa v tom bude zcela určitě.Nedostatek síry se projevuje všude.Brambory,cibuli a česnek přiživit síranem amonným nebo draselným.Stromy,rajčata,mrkev i okurky se neobejdou bez síry.Je to veledůležitý prvek kterého se nedostává po odsíření uhelných elektráren.Ale dá se s tím žít.
    O něco lépe.
    V tuto chvíli na podzim pro česnek NPK nebo Cererit/ ten je lepší/ a na jaře síran amonný nebo draselný.Koloidní síra taky dobrá a navíc lehce desinfikuje půdu.NPK jsem aplikoval jen 60% dávkou proti doporučené protože chci sázet česnek již od 20-tého října.Zima bude asi letos tužší.
    4. 9. 2021 8:18 Novák Ladislav
    Nejsem odborník, ale slyšel jsem že po odsíření elektráren měli na Litoměřicku velkopěstitelé problémy se zeleninou. Souhlas s druhým příspěvkem.
    5. 9. 2021 15:20 Beda Svoboda
    Také jsem po částečném usušení zkusil chuť jedné odrůdy, kterou jsem měl poprve letos a byl zklamán nepálivostí. Tu cibuli z které jsem ochutnal,jsem dal bokem a minulý týden ochutnal znovu a už pálila hodně. Řekl bych, že po "pořádném" vysušení či  uležení se pálivost zvýší, toť asi 1 z možností?
    7. 9. 2021 21:38 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den také mám ten pocit že po usušeni je česnek palivější.Plný souhlas.

    Česnek od vás

    19. 7. 2021 19:03 Zakladatel vlákna: Radek Lízal
    Dobrý den, koupil jsem od vás na podzim sadbu česneku. Teď po sklizni jsem zjistil, že nemá výraznou chuť, chci se zeptat čím to muže být. 
    Česnek od vásČesnek od vás
    22. 7. 2021 19:54 Jan Kozák
    Tento problém nikdo u nás (myšleno ČR) zatím nikdo nerozluštil. Skutečně se to někdy stává a tam, kde se to stane, je to problém všech odrůd. Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby dělali půdní rozbory, ty však nic neukázaly. Zatím co pamatuji, největší frekvence slabého česneku byla v roce 2013.

    odrůda česeku Matin

    3. 7. 2020 21:54 Zakladatel vlákna: Vladimír Dočkal
    Dobrý večer.Loni jsem si objednal sadbový česnek v Agri Slatinice a byl od Kozáka. Díky tomu jsem se dostal na tyto stránky.Pěstuji roky paličák Dukát,ale stále to není ta správná chuť, jako čenek,který jsem kdysi dostal.Tento česnek byl jarní,ale asi mě zdegeneroval.Stroužky baculaté,bílé,nepravidelně uložené v paličce,menší.Objednal jsem si loni JapoII, Benátčan a Záhorský.V objednací době loni Mjetin nebyl.Jakou odrůdu mě můžete doporučit pro Českou chuť.A co ten Matin?Děkuji za odpověd.S pozdravem ladad.
    4. 7. 2020 21:11 Jan Kozák
    Matinu máme letos jenom trošku, tak si ho necháváme pro drobný prodej u nás, v nabídce se asi neobjeví. 
    Líbí se mi, že rozlišujete česnek podle chuti. Spousta lidí rozlišuje jen podle pálivosti, ale to je málo. Víno také nedělíme jenom na červené a bílé, případně růžové. Tak hledejte českou chuť v odrůdách Lukan, Vekan a Slavin. Kdybyste uvedl, ve které oblasti bydlíte, možná bych se trefil do černého jedinou odrůdou.

    Postřik na list

    30. 5. 2020 22:02 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý večer p.ing.Kozáku,
    mohl bych se teda zeptat,jak nejlépe dodat ještě česneku síru? Děkuji za odpověď,
    Radek Bohmalský
    31. 5. 2020 19:53 Vaclav Kavka
    A odkud máte indicie, že je to potřeba? V tuto chvíli asi už toho moc dodat nelze.
    Hnojení sírou se provádí buď ve formě elementární síry, což je u nás dost vzácné, nebo formou síranů.
    Aby to mělo smysl z hlediska množství, lze zvážit sírany makroprvků nebo běžných prvků.
    Sádra - pan Kozák nebude asi souhlasit, ale funguje dlouhodobě jako zdroj vápníku i síry, ph neutrální. Rychle z ní ale nedostanete nic.
    Síran draselný - rozpouští se dost pomalu a neochotně, můžete to zkusit na list, ale pochybuji o nějakém velkém vstřebání
    Síran amonný - možná nejvstřebatelnější z toho, co zmiňuju, ale pořád asi nic moc.
    Pořád je tu základní otázka, proč byste teď měl pocítit tu náhlou potřebu síry.
    31. 5. 2020 21:27 Radek Bohmalský
    Dobrý večer p.Kavka, mám zasazeno 5 odrůd na pozemku před domem a stejných 5 odrůd na pozemku asi 2 kilometry od domu.Když jsem už něco málo hlávkoval a ochutnával,tak mně všechny stvoly chutí více  ze zahrady (už ted mají sílu) co je 2km od domu. Tam bylo hnojeno síranem draselným,před domem nikoliv,tak jsem měl zato,že by šlo ještě česneku nějak pomoci.
    31. 5. 2020 21:59 Vaclav Kavka
    Loni jsem koupil česnek od renomovaného pěstitele a překvapilo mě, jak málo pálil. Možná budu opraven, ale ty sirné látky v česneku se označují za sekundární metabolity, tedy produkty metabolismu. A tedy by k jejich nahromadění v rostlině bylo třeba, aby proběhla významná část metabolismu z životního cyklu rostliny. A ta si myslím, že už je pryč. Hmota rostlin je už z velké části vytvořena. 
    Zkusit síran amonný na list asi můžete, ale moc bych od toho už nečekal. (Třeba u mě už některé odrůdy -Mirka, Havran - ztrácejí živě zelenou barvu a jdou do žluta, tam by už asi nemělo smysl se o něco pokoušet)
    Já dávám na podzim do půdy sádru (vím, že p. Kozák to neuznává), na jaře síran draselný.
    2. 6. 2020 8:54 Radek Bohmalský
    Děkuji Vám za odpověď p.Kavka

    síla česneku

    29. 9. 2019 22:30 Zakladatel vlákna: Milada Gavlovská
    Dobrý den pane Kozáku. Sázím několik let stejné odrůdy česneku, se kterými jsme byli vždy spokojeni.
    Jednu mám od švagra, zřejmě nějaký ruský paličák a svůj nepaličák. Nikdy nebyly problémy. Letos česnek "nemá sílu". Je neostrý, byť dám hodně stroužků do pokrmu, není ho cítit.
    Nemůže to být způsobeno letošním suchem, nebo mu chybí nějaké hnojivo. Čím to napravit v příští sezoně. Děkuji za Vaši radu. M.G.
    1. 10. 2019 11:18 Jan Kozák
    Už jsem se s tímto problémem několikrát setkal, nejhorší to bylo v roce 2013, kdy byla takto postižena významná část produkce česneku. Většinou v dalších letech problém nebyl. Vím však o jednom pěstiteli, který od té doby má česnek s pálivostí na úrovni čínského. Byla snaha dopátrat se příčiny na základě chemických půdních rozborů, ale v tom to nebylo. Tož nevím, neporadím.

    Ostrost

    3. 8. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Vladimír Wlotzko
    Dobrý den, 
    mám od Vás Bjetin a Záhorský II. Oba sklizeny a Bjetin lepší výnos. Co mi ale vrtá hlavou je, že oproti koupenému není vůbec ostrý. Je to odrůdami nebo dělám něco špatně? Rád bych ostřejší česnek. Za odpověď děkuji předem.
    4. 8. 2018 16:29 Jan Kozák
    S problémem málo ostrého česneku jsem se poprvé setkal před více jak deseti lety u jednoho poměrně velkého pěstitele, který česnek léta pěstoval a poslední dva roky byl jeho česnek slabý jako ten z Číny. Tak s tím skončil. V roce 2013 se toto objevilo u mnoha pěstitelů, ale v následujícím roce se všechno vrátilo do normálu. Až na jednoho pěstitele, u něho tento problém trvá dál. Nějak se tím zabývají v jistém výzkumném ústavu (nevím, jestli je mohu identifikovat, tak raději ne), ale zatím nedošli k závěru. Pokud vím, půdní rozbor nic nenapověděl.
    Tož já nevím taky.

    Ostrost česneku.

    23. 6. 2018 18:22 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den pane Kozák. Letos poprvé jsem aplikoval síran amonný a tak se ptám jaký vliv to má na ostrost česneku bez rozdílu odrůd? Dnes jsem sklidil odrůdu Havran ač jsem nemohl zalévat, tak jsem celkem spokojen. Foto připojuji. Děkuji za odpověď.
    Sklizený Havran.
    25. 6. 2018 21:07 Jan Kozák
    To opravdu nevím.

    Moření Sulkou

    4. 2. 2018 20:40 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
    Dobrý den pane ing. Kozáku
    mám dotaz a to jestli je možné aby česnek při moření v Sulce do sebe dostal tolik potřebnou síru pro tvorbu silic?Otec pěstuje česnek přes 40 let a poctivě moří v Sulce 12 hodin a agresivita česneku je obrovská.Tu samou odrůdu jsem v září  předloni mořil 2 hodiny a na jaře jsem navíc na políčko přidal síran draselný.Při srovnávání byl otcův opravdu silnější.A tak asi také začnu mořit 12 hodin.A je možné starou Sulku v které jsme mořili česnek použít jako zálivku a za jakých podmínek?Děkuji
    5. 2. 2018 7:18 Jan Kozák
    Začal bych otázkou. Co jste v minulosti s použitou Sulkou dělal? Vždyť v návodu je uvedeno, že po použití se má rozředit a nalít na záhon.
    Ostrost česneku je samozřejmě dána sloučeninami, v jejichž molekule je síra. Ale jak to udělat, aby byl česnek hodně ostrý, zatím nevíme. Určitě se na tom podílí i pěstitelská lokalita a ročník.
    Množství síry z moření v Sulce je velmi malé, skoro bych řekl zanedbatelné.
    5. 2. 2018 18:42 Jan Kašpar
    Dovolil bych si podotknout. SULKA je 14%  vodný roztok polysulfidů vápníku (CaSx), většinou pentasulfidu. Moříte-li 5% roztokem SULKy, moříte  absolutně (ve skutečnosti) 0,7% roztokem CaSx. Poměr Ca : S je 1,0 Ca : 2,25 S. Takže množství S, jakož i Ca je opravdu zanedbatelné. Proto taky  SULKA, tedy CaSx je tolerovaný prostředek v t.zv. "Ekologickém zemědělství".......
    7. 2. 2018 13:30 Jana Kopecká
    Dobrý den, k ostrosti a chuti bych doplnila, že je to opravdu ovlivněno i stanovištěm. Česnek pěstujeme v rodině několik let, dělíme se o sadbu p. Kozáka, vlastní i krajové odrůdy a chuť a ostrost se liší. Sestra pěstuje cca o 15 km dál  v těžké jílové půdě. Já mám pěknou hnědozem, lehčí, úrodnou na žulovém podkladě,  moje mamka v té samé vesnici v jiné části má v podstatě černozem. Jejich záhony jsou cca 45 let hnojeny kompostem a jejich zem je luxusní, roste tam vše skoro samo. Když děláme ochutnávku za syrova, tak stejná odrůda chutná 3x jinak. A také jsme se sestrou řešily, že česnek od p. Kozáka je někdy ostřejší. Každý rok česnek chutná trochu jinak. Jak píše p. Kozák je to i o počasí a lokalitě a taky hnojení. Já sulku po výsadbě naředím a naliju na záhon s česnekem.

    agresivita česneku

    26. 1. 2018 23:26 Zakladatel vlákna: Fiala petr
      Pane Kozáku, je možné nějakým způsobem zvýšit agresivitu česneku třeba přihnojením sirných roztoků  (sulka, kumulus, solfatan a pod.) zálivkou záhonu? Děkuji, Fiala
    29. 1. 2018 6:52 Jan Kozák
    Tímto problémem se v současné době také trochu zabýváme ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Občas se totiž objeví, že některý pěstitel má česnek úplně slabý, podobně jako je ten z Číny. Na výsledek si ale musíme počkat několik roků, protože se při polních pokusech nemohou nastavit různé podmínky - ty nám nepředvídatelně nastavují jednotlivé roky.

    Chuť česneku

    18. 10. 2017 9:38 Zakladatel vlákna: Jiří Skalický
    Dobrý den, letos poprvé jsem od vás objednal několik sadbových odrůd česneku  ve výborné kvalitě. Překvapila mě ostrost Staniku a Benátčan je snad ještě ostřejší. Rád bych požadovanou chuť zachoval. Pozemek je po jahodách, prohnojený loňským koňským hnojem a přidáno dusíkaté vápno v odpovídajícím poměru. Otázka zní, kdy mám hnojit cereritem? Děkuji za odpověď
    19. 10. 2017 19:13 Jan Kozák
     Pokud byl pozemek po sklizni jahod prohnojen hnojem, tak už by další hnojení na podzim nemělo být potřeba. Na jaře připadá v úvahu přihnojení dusíkem.

    léčebné vlastnosti

    23. 7. 2017 17:33 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Pane Kozáku, je agresivita česneku přímo úměrná jeho léčivým účinkům? Děkuji Fiala
    Zařazeno: Ostrá chuť
    23. 7. 2017 23:52 Václav Kozák
    Vážený pane Fialo. Česnek obsahuje mnoho léčivých látek. Mezi ně patří mimo jiné i silice, které zajišťují v česneku ostrou chuť. Čím je česnek ostřejší, tím více obsahuje léčivých silic.

    Síla česneku

    21. 7. 2017 20:56 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Pane Kozáku, vzhledem k síle agresivity česneku byste seřadil odrůdy: Havran, Jovan, Slavín ? Děkuji, Fiala
    23. 7. 2017 6:49 Jan Kozák
    Tyto tři odrůdy bych asi postavil vedle sebe.

    Česnek nepálí

    16. 5. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
    Zdravím,
    většina stroužků česneku z minulé sklizně nepálí, nebo jen velmi málo. Myslím, že by to mohlo být způsobeno nedostatkem síry v půdě. Jak bych mohl do půdy dostat rychle přijatelnou síru? Zkusil jsem na záhon rozhodit cererit.

    Ještě bych měl jeden dotaz. Každý rok se u přibližně 20- 30% rostlin kroutí listy a rostliny jsou celkově menší. Mám podezření na vrtalku pórovou nebo houbomilku česnekovou. Letos jsem tedy česnek vysadil až na jaře v polovině března (650 m.n.m.), ale listy se opět kroutí. Je možné, že by v této nadmořské výšce škůdce nalétával později? Zvláštní je, že sousedovi na vedlejším záhonu se to nestalo (sázel na podzim). Možná jsou některé odrůdy citlivější, nebo bude chyba v půdě.

    Děkuji
    P.M.
    16. 5. 2017 21:37 Jan Kozák
    S jevem, že česnek dostatečně nepálí, se občas setkávám. Nejhorší to bylo v roce 2013. Ale já příčinu neznám. Z Cereritu se živiny uvolňují pomalu, pohnojil jste spíš následnou plodinu. Chtělo by to spíš něco přes list, např. hořkou sůl.
    Problém druhého dotazu by bylo dobré vidět. Nevím, odkud jste, ale jezdím dost po republice, kdybych měl cestu blízko Vás, mohl bych se zastavit. Nebo pošlete poštou. V případě zájmu se ohlaste na E-mail.
    23. 5. 2017 15:36 Petr Mráz
    Dobrý den,
    ještě ohledně dodání rychle přijatelné síry mě
    napadlo použít do závlahy sulku. Jen nevím, jestli by nedošlo k 
    popálení. Možná by to vyřešila nižší koncentrace.
    Foto porostu a dotaz jsem Vám zaslal na mail.

    Děkuji
    P.M.

    jednostroužkové cibule

    3. 10. 2013 8:33 Zakladatel vlákna: Jaroslav Teichman
    Dobrý den.Už po mnoho let sázíme na jaře česnek neznámého původu, kdysi dar od přítele. Snad Dukát. Palice 4-5 stroužků.V letošním roce ve 100 procentech případů nám vyrostly jednostroužkové cibule s mdlou chutí. Co jsme udělali špatně ? Za odpověď děkuji. Jaroslav Teichman
    3. 10. 2013 19:40 Jan Kozák
    Velkostroužkové ozimé paličáky to při jarní výsadbě dělávají, že část cibulí se nerozdělí. Pravděpodobně jde o vliv zimního uskladnění. Mdlá chuť asi s jarní výsadbou spojitost nemá. I to se někdy stává, ale zatím se nám nepodařilo zjistit, co tento nepříjemný jev způsobuje.

    Česnek bez chuti

    20. 8. 2013 8:38 Zakladatel vlákna: Klára Rezková
    Dobrý den,
    vloni v září jsem poprvé zasadila česnek (jakýsi polský harnis) a letos v červenci jsem ho sklidila, ale bohužel nemá vůbec chuť česneku. Spíš nemá chuť žádnou. Je chyba v odrůdě nebo jsem to blbě pěstovala. Záhonek jsem měla nově zkopaný a nepřihnojovaný.
    21. 8. 2013 5:29 Jan Kozák
    Jsou tady dvě možnosti. Zaprvé Vám mohlo být prodáno pod označením polské odrůdy Harnaš nějaké "sviňstvo", což je častý případ. Zadruhé někdy se stane, že bez ohledu na odrůdu je skutečně česnek bez chuti (nedávno jsem na to odpovídal), ale zatím se mi nepodařilo vystopovat příčinu.

    Váš názor..na česnek z Číny...)

    17. 8. 2013 19:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kříž
    Dobrý den pane Kozáku,

    Pokuste se nezaujatě vyjádřit na kvalitu česneku z "Číny"u nás v prodejně nabízí česnek "dovoz z Číny" cena je samozřejmě někde jinde, než u naších česneků.Vzhledově vypadá lákavě.
    17. 8. 2013 21:25 Jan Kozák
    Abyste mě nepodezříval (třeba oprávněně) ze zaujatosti, tak si jeden takový česnek kupte a uvidíte sám. Dokonce jsem nedávno slyšel, že uzenáři rádi čínský česnek používají, protože je to podstatně levnější hmota než maso. Je to totiž pouze hmota téměř bez chuti. Abyste jím ochutil jídlo, potřebujete ho několikrát více než českého, takže v konečném výsledku je vlastně dražší než ten náš.

    Příprava půdy před výsadbou

    14. 8. 2013 12:16 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, Chtěl bych se zeptat ohledně přípravy půdy před výsadbou. Pole jsem měl zorané minulý rok před zimou. Od té doby již zarostlo plevelem. Chtěl bych vás poprosit o vyjádření zda je můj postup správný, který se chystám provést a to nyní postříkat plevel herbicidem ROUNDUP a dále bych chtěl při následném další zorání zapravit do půdy uleželou zeschlou trávu kterou si skladuji po sečení pozemku (zapravit zaoráním). Myslíte, že je to dobrý nápad? Když ano nevadí ani čestvě posečená tráva nebo musím dát již tu starší zeschlou či ještě starší která je v rozkladu?. Nebo je lepší jen lehce zapravit tuto travu mírně pod povrch před výsadbou nebo nezapravovat vůbec? Také by mě zajímalo zda po výsadbě a následném použití přípravku STOMP může tento přípravek nějak negativně ovlivnit růst česneku. Předem děkuji za vaši reakci. Uvítám i názory ostatních co se týká přípravy půdy. Kondziolka
    14. 8. 2013 16:07 Jana Kopecká
    Dobrý den, dovolím si připojit jen vlastní postřeh, sama jsem zvědavá na odpověď p. Kozáka. Vloni jsem zakládala nový záhon, původně to byl trávník, v červnu zamulčováno kartonem, v srpnu zryto, vyseta svazenka a znovu zryto. Okraje jsem ošidila a letos, když jsem sklízela česnek, našla jsem místa, kde se travní drn pořádně nerozložil, kořeny česneku vrostly do drnu a cibule byly menší.Jednalo se o místa, kde jsem zryla příliš velké kusy drnů. Takže za sebe doporučuji opravdu pečlivě zarýt, nebo pohlídat, aby se to dostatečně rozložilo. Na porostu bylo znát, kde jsem to "ošidila".
    14. 8. 2013 19:11 Zdeněk Červík
    Přídám se do diskuze.
    Loni jsem také zryl pozemek na kterým nikdy nic nebylo pěstováno a právě kvůli zarůstání plevelm jsem drny vybral a pozemek celkem vyčistil.Nehnojil jen trochu pohozen CERERIT s guanem.Neměl jsem problém stím co tu uvádite,česnek byl pěkného vzrustu a na první pohled zdráv,Ale po mám problém s tím,že česnek nemá tu sílu kterou čekal.Nejedná se o celou sklizeň.Některé sjou ostré ,ale převážná většina je slabý odvar podle číny.Ale čím to je nevím.Odrůdu bohužel nevím.
    16. 8. 2013 21:32 Jan Kozák
    S tímto nevysvětlitelným jevem jsem se už také několikrát setkal. Ale vliv odrůdy se při tom neprojevoval. Když to bylo slabé, tak všechny odrůdy.
    16. 8. 2013 21:30 Jan Kozák
    Tož nevím. Mám obavu, že jste si udělal ze svého pole zásobárnu semen plevelů na několik let, protože velká část jednoletých plevelů se už vysemenila. Jinak ten postup by byl správný. Protože budete orat až kolem 10. září (zvláště vytrvalé plevele musí být při orbě už odumřelé), byla by nejlepší tráva "ještě starší v rozkladu". Pokud však bude vlhko, lze v této době zaorat i trávu čerstvou nebo suchou. Předpokládám, že je to z nějaké sekačky, která trávu seká na kousky. Co se případně dokonale nerozloží, tak se při konečné přípravě před sázením promíchá v orničním profilu.
    Jsem přesvědčen, že Stomp působí negativně i na růst česneku, plevel je však podstatně horší.
    17. 8. 2013 0:40 Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, Děkuji vám za vaši reakci. Měl bych ještě jednu otázku ohledně té zásobarny semen plevelů. Mohl bych použíT ROUNDUP a později přípravek STOMP na ty vysemeněná semena a v polovině záři znova zaorat s trávou v rozkladu? Než budu sázet česnek v průběhu listopadu či prosince tak by již přípravek STOMP neměl mít žádný vliv pokud se nemýlím? Kondziolka

    cesnek nema chuť

    6. 8. 2013 22:29 Zakladatel vlákna: Jaroslav Novotny
    Dobry den co muze byt duvodem ze cesnek je bez chuti? Spise nasladli?
    Děkuji Novotný.
    7. 8. 2013 21:40 Jan Kozák
    Máte-li dost trpělivosti, tak diskusi na toto téma někde níže najdete.

    Není ostrý

    21. 7. 2013 19:47 Zakladatel vlákna: Ondřej Kopeček
    21. 7. 2013 19:51 Ondřej Kopeček
    Dobrý den pane Kozák, plánuji vytahat česnek paličák jelikož už splňuje všechny podmínky, dneska jsem ho zkoušel ale stroužky byly u vrcholu zelené, a nebyl ostrý. Jméno sadby nevím, ale zkoušel jsem ho a byl hodně ostrý oproti tomu co mám teď, česnek jsem několikrát hnojil ledkem vápenatým. Je možné že bude mít pálivost až při vysušení a ta zelenost také odejde, nebo ještě prostě není zralý? Děkuji za odpověď.
    21. 7. 2013 20:01 Jan Kozák
    S tímto jevem jsem se už také párkrát setkal. Jeho příčinu neznám a zatím jsem ani neměl čas, abych se tím zabýval. Ale stálo by to za to. Zelené špičky se objevují u mělké výsadby a jsou způsobeny světlem.
    21. 7. 2013 21:22 Martin Harasim
    Já byl také loni v šoku, když Vekan po sklizni nepálil. Po sušení už pálí !

    Slabý česnek

    30. 6. 2012 18:35 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Vytrhnul jsem Vekan na zkoušku. Je však chuťově i ostrostí velmi slabý, možná slabší než čínský. Nevím však, jestli je nevýraznost způsobená obsahem vody v čerstvém česneku a jedná se o normální jev?
    Sázel jsem z Vaší sadby zakoupené v prodejně Agro-bio a ta byla ostrá. Hnojil jsem projistotu jednou síranem draselným a to v dávce 2kg na 100m2.
    1. 7. 2012 14:05 Jan Kozák
    Nejedná se o normální jev. Už jsme se s tím jednou setkali, ale nepodařilo se nám (s Ing. Havránkem) vystopovat příčinu.

    Jan sklizeň česneku

    29. 6. 2012 8:04 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, měl bych na Vás dotaz týkající se sklizně česneku. Je velkou chybou sklidit česnek z pole nejsou-li květy v polovzpřímené poloze, tudíž není-li zcela dozrálý? Jaký dopad na česnek (velikost, chuť, ostrost atd) má jeho ponechání např ještě 5 dnů v zemi ve srovnání s jeho sklizením během dneška či zítřka tzn. jak moc ještě je schopen narůst či dozrát. Mám paličák a s ohledem na nadcházející vedra a hrozby přívalových dešťů, krupobití, stejně tak možných krádeží přímo z pole, uvažuji o jeho vytrhání během nastávajícího víkendu. Děkuji za odpověď
    29. 6. 2012 13:17 Jan Kozák
    Na Vaše otázky neznám přesnou odpověď. Nikdy jsem nesledoval, kolik za den krátce před sklizní česnek přirůstá ani změny obsahu chuťových látek. Jasným problémem bývá někdy sušení podtržených rostlin, protože mají ještě velký podíl vody. Případný zloděj si s tím starosti dělat nebude.

    Nevýrazný česnek

    15. 1. 2012 17:56 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Dobrý den...nezdá se Vám lonský česnek chuťově nevýrazný????myslel jsem že jsem něco zanedbal ale stěžují si zahrádkáři i z okolí,česnek nevýrazný tak trošku zvláštní pachuť a to bez ohledu na odrůdu nebo původ...je to špatným rokem???
    15. 1. 2012 18:04 Vladko Krögler
    Já jsem vloni /resp. předloni/ sázel francouzský Therador a je velmi chutný, nevýrazný rozhodně není a pachuť taky nemá.
    15. 1. 2012 18:08 Vladko Krögler
    Pro letošní sklizeň jsem sázel Therador a Mirka/u/, zatím nelezou. Vloni byl Therador v lednu venku, kousek. Sázím na konci října.
    15. 1. 2012 22:40 hloupý Honza (Sendy)
    Taky jsem zkouknul porosty a vše je zatím pod zemí.
    Neleze ani zkušební řádek "před"loňského Benátčanu.
    Ilustrační snímek jsem už dával v loňské diskuzi týden před mořením a sázením. Horní stroužek je 16 měsíců od sklizně a dolní jen 4.

    S.
    15. 1. 2012 20:07 Jan Kozák
    S něčím podobným jsem se před několika lety setkal u jistého pěstitele, příčinu se nám nepodařilo vystopovat. Zajímalo by mě, odkud jste, ale také bych rád měl nějaký takový česnek v ruce. Chcete-li mi dát nějaké citlivější informace, abychom se mohli domluvit (např. telefonní číslo), pak mi napište na E-mail (viz kontakt).
    15. 1. 2012 20:23 Alois Juráň
    Nemám co tajit kontakt pošlu,jsem kousek od bystřice pod hostýnem...upozorňuju že se nejrdná jen o vaš česnek ale o sadbu z různých zdrojů.
    27. 1. 2012 17:13 hloupý Honza (Sendy)
    Máte už nějaký závěr, proč tomu tak s tou chutí je? Kdyžtak mi to písněte na mail astra35@o2active.cz

    Dík S.
    4. 2. 2012 12:48 Alois Juráň
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    15. 1. 2012 22:08 hloupý Honza (Sendy)
    Smím se zeptat na to čím bylo provedeno základní hnojení? Někdy je nevýrazná chuť důsledkem nedostatku síry = například po použití hnojiv s chloridovou formou P a K místo síranové.

    S.

    Dotaz

    23. 3. 2011 9:19 Zakladatel vlákna: Jan Ševčík
    Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit jakou odrůdu sadby mám u Vás objednat, aby měl česnek co nejostřejší chuť? A je-li vhodné ji u mě pěstovat. Popřípadě doporučit jinou sadbu. Jsem z Jižních Čech okolí Českého Krumlova. Velice děkuji
    23. 3. 2011 20:22 Jan Kozák
    Asi nejostřejší bude Slavin, Jovan, DHV. Naopak nejmírnější je Blanin, ale to neznamená, že by byl na úrovni čínského.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne