Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Žloutnutí listů Zpět na diskusi

  Total 99 procent

  22. 3. 2012 20:48 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
  Dobrý den všem, sázel jsem na Václava 10 kg vekan a 10kg DHV,
  minulý pátek začaly lístky lehce žloutnout, dnes po vyrytí přišlo veliké zklamání. Stroužky začínají hnít, od podpůrčího od spoda, kořínky suché viz foto, oblast střední čechy Kouřim.
  holomrazy cca v noci -22 stupňů, nikdy zde takové mrazy nebyly...
  22. 3. 2012 21:04 Jan Kozák
  Vaše fotografie je velmi dobrá, tak vypadá hodně česneků. Začíná to odumíráním kořenových špiček.

  Dobrý den

  16. 3. 2012 20:01 Zakladatel vlákna: Josef Polívka
  Pane Kozák, jsem nešťastný, celá sadba mi shnila. Česnek se zdál zdravý, na podzim byl krásně zakořeněn, nejevil žádné známky jakékoliv nemoci. Leč na jaře jsem po ohledání pole spozoroval nažloutlé špičky rostlin. Po zatáhnutí česnek vytáhnu a je zahnilý. Pěstuji pátým rokem a nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. Sadbu jsem si ponechal svoji, ze sklizně, mořil jsem v sulce a rovralu, pole bylo hnojené Cereritem. Nevíte kde se mohla stát chyba, rád bych se ji do budoucna dále vyvaroval. Pěstuji na Litoměřicku. Předem děkuji za odpověď.
  17. 3. 2012 19:50 Jan Kozák
  Chyba nemusela být na Vaší straně, mohl to být vliv velmi silných holomrazů. Už mám nějaké kusé informace, že je česnek poškozen. Pokud bude podobných informací víc, budeme se snažit najít nějakou společnou chybu. Určitě mě zajímá termín výsadby.
  18. 3. 2012 1:07 Josef Polívka
  Termín výsadby byl 22.října. Další zajímavou věcí je, že na vedlejším pozemku má soused stejně zničený hektar cibule. V mém případě se nejednalo o uplně zanedbatelné množství, sázel jsem 200kg, ztráta je 90-95 procent.
  18. 3. 2012 8:46 Jan Kozák
  Děkuji Vám, že jste rozběhl důležitou diskusi, vidíte, že už se připojují další. Informace o cibuli je rovněž zajímavá. Ještě pokud víte odrůdu (nebo alespoň stručný popis), mělo by to také význam.
  18. 3. 2012 13:13 Josef Polívka
  Pokud myslíte odrůdu česneku, tak ji bohužel nevim. Kupoval jsem to jako "Modrý paličák", znáte to :-). Jinak mi ale připomíná Váš Bjetin. Paličák, počtem stroužků, zamodráním, chutný, skladovatelný až do června dalšího roku. Sklizeň vždy kolem 10. července. Pěstuji pátým rokem a sadbu jsem si pokaždé ponechal svoji, nemohl být problém i v tomto? Pole jsem samozřejmně každý rok střídal, ani jednou nepřišel česnek na místo, kde by 20let předtím rostl.

  Jílovitá půda

  31. 8. 2011 22:02 Zakladatel vlákna: Lukáš Svoboda
  Pane Kozáku, chtěl jsem se Vás zeptat, jak velkou zátěží je pro česnek jílovitější půda? Letošní česnek mi žloutnul, i když jsem jej několikrát přihnojoval, jak dus. vápnem, tak rozpustěným Kristalonem. Myslím tím propustnost pro dusík atd. Nebylo by v takových podmínkách účinnější hnojení na list? Fusarium to asi nebude, paličky nebyly plesnivé, jen menší. Nebo je příčinou nepříznivé kyselejší ph, nebo sázet méně hluboko? Brambory i cibule zde jdou velice dobře. Políčko mám zřízené po louce, a česnek bude první plodinou vůbec. Je třeba i tak si dát pozor na nějaké choroby a škůdce (nemyslím jen houbomilku), nebo výživu? Mnohokrát děkuji za odpovědi.
  2. 9. 2011 12:21 náhodný.host 2
  Těžší půdy jsou náročnější na plečkování a kultivaci, protože vytvářejí škraloup. Měm taky těžší půdu a musím používat rotační plečku (takový malý rotavátor) a nemohu používat ten jednoduchý ruční šinták co je nafocen zde ve fotogalerii. S houbomilkou problém nemám, v okolí se pěstuje česnek nejblíže cca 800 m a tam taky není (takže nestříkám).
  2. 9. 2011 12:30 náhodný.host 2
  Http://www.k-cesnek.cz/fotka.php?snimek=40204
  7. 9. 2011 19:28 Lukáš Svoboda
  A můžu se Vás prosím zeptat, jaká odrůda se Vám osvědčila? Měl by se česnek v těžší půdě sázet hlouběji nebo mělčeji, aby pak nebyl vytažen mrazy. Záhon jsem dvakrát zrejpal a třikrát prokopal motykou, až bude sucho tak vytahám suché drny. Začátkem října ještě protáhnu motykou a snad bude dobrý. Děkuju
  7. 9. 2011 19:56 náhodný.host 2
  Tak hlinitost/písčitost půdy nemá na hloubku sázení vliv. Proti vymrzání je nejlepší (pokud nemoříte česnek, tak) jej před sázením namočte. Vlhkost nasáklá do podpučí startuje růst kořínků a ty nejbezpečněji chrání před vypuzením sadby mrazem na povrch. Vlastní pletiva dobře vyzrálého a usušeného česneku jsou odolná proti zničení teplotami cca -8°C až cca +60°C Proto se v ekologickém zemědělství užívá proti vlnovníkovi i tepelný šok, kdy toto namáčení před výsadbou provádíme do vody teplé 55°C na 20 minut (lidově do vychladnutí po 1/2 hodině dáme okapat).
  2. 9. 2011 21:38 Jan Kozák
  Za letošním žloutnutím česneku nemusela být půda, ale nezvyklý průběh zimy - silné holomrazy. Otázka výživy po louce je bez prohlídky lučního porostu nezodpověditelná.

  Zakrnění česneku

  13. 7. 2011 7:52 Zakladatel vlákna: Jan Med
  Dobrý den,Poslední dva roky po podzimním vysázení česneku(unikát)zjara česnek vyrazí ze země ,ale asi v dubnu začnou žloutnout listy a česnek přestává růst.Zalévám,hnojím ledkem vápenatým,ale již neroste.Sklizeň:dělené paličky ,ale velké jako původní stroužky.Co stím? Budete letos mít v Pardubicích besedu? Děkuji za odpověď.
  15. 7. 2011 20:51 Jan Kozák
  Informací je málo, těžko poradit. Je možné, že sázíte příliš brzy. Odrůdu Unikát vlastní firma Moravoseed, třeba o něm vědí víc. Besedu v Pardubicích zatím neplánujeme.
  18. 7. 2011 20:21 Standa
  Tak mne napadá, používám síran amonný a podle potřeby kropím 3% roztokem močoviny pro zásobení dusíkem. Jsou ledková hnojiva také použitelná nebo měl tchán pravdu, když mne učil, že ledek do cibulovin nepatří?
  18. 7. 2011 21:56 Jan Kozák
  Tchán neměl pravdu. Pro první, případně i druhé přihnojení je jednoznačně nejlepší ledek vápenatý (15,5 % N). Je prakticky okamžitě přijatelný bez ohledu na klimatické podmínky, což se určitě nedá říct o síranu amonném. Použití močoviny je velmi dobré, ale až v době, kdy má česnek dostatečnou listovou plochu.

  Žloutnutí česneku

  25. 5. 2011 16:26 Zakladatel vlákna: Vlastimil
  Dobrý den.Mám dotaz:Začal my žloutnout česnek,po vytažení je skoro bez kořenů a má na sobě bíly povlak asi plísně dá se ještě něco zachránit.Děkuji
  25. 5. 2011 20:40 Jan Kozák
  Mohlo by se jednat o bílou sklerociovou hnilobu. Podívejte se na ni v našich fotografiích, případně v článcích (Pavel Havránek: Proč je důležité vědět o česneku víc). Napadené rostliny je třeba odstranit z pole v nějaké nádobě, ať se netrousí zamořená půda. Co přežije, určitě nepoužijte na sadbu. Na postiženém pozemku nepěstujte česnek, cibuli ani jiné botanicky příbuzné rostliny.

  žluté konce

  16. 5. 2011 19:34 Zakladatel vlákna: Alena B
  Dobrý večer, chtěla jsem Vás poprosit o radu, co mám dělat, když mi špičky listů žloutnou a usychají, předem Vám děkuji za radu.
  16. 5. 2011 21:01 Jirka S.
  Aleno, čtěte níže a naleznete odpověď. Pan Kozák na tuto otázku již odpověděl.

  hnojení na list

  8. 5. 2011 21:42 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Zdravím, vlivem velkých rozdílů teplt žloutnou konečky listů česneku. Prospělo by česneku večerní přihnojení postřikem na list močovinou? Je správný poměr 1 kg močoviny na 10 lt vody? Jaký jiný preparát by byl vhodný na přihnojení postřikem? Jak často lze takové přihnojení u česneku opakovat? Lze do česneku rozhodit granulovanou močovinu jako ledek 15? Děkuji za upřesnení a rady. S přáním hezkého de Mihulková.
  14. 5. 2011 21:31 Jan Kozák
  Běžně se používá 0,5 kg močoviny na 10 l vody. S dvojnásobnou koncentrací ani s jinými hnojivy nemám zkušenosti. Granulovaná močovina rozhozená na povrch půdy je neúčinná, musí se zapravit do země.

  zkroucené listy

  8. 5. 2011 21:31 Zakladatel vlákna: Lenka
  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat co by jste poradil? Mojí mamince se na česneku začaly kroutit listy a žloutnout? Jak a čím ošetřit pokud je to ještě vůbec možné, a co s napadenými rostlinami? Vytrhat a zlikvidovat, nebo nechat a něčím ošetřit?
  A ještě jeden dotaz. Mě na česneku taky žloutnou listy, ale jen špičky asi 3 cm, jinak se zdají sazenice v dobré kondici- je to nedostatek dusíku, nebo jen větší sucho? Moc děkuji za odpověď.
  14. 5. 2011 21:28 Jan Kozák
  Co se týká špiček listů, je to letošní velký problém. Částečně může pomoci přihnojení na list roztokem močoviny (5%) navečer. Pokud se kroutí jednotlivě rostliny v celém porostu, mohlo by se jednat o houbomilku, jedná-li se o poruchu vyskytující se ohniskově, pak je možností víc, ale všechny jsou závažnější, než uvedená houbomilka.
  30. 5. 2011 13:50 Otto Novotný
  Dobrý den, přidal jsem Ledek rozpuštěný ve vodě. Změřil jsem plochu záhonu a přesnou gramáž ledku a je po problému.

  dotaz

  5. 5. 2011 15:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Smékal
  Dobrý den. Proč mi na podzim vysazený sadbový česnek žloutne a rostliny jsou místy zakrslé a jakoby se ztrácely.Poraďte mi prosím.
  5. 5. 2011 21:01 Jan Kozák
  Žloutnutí může být způsobeno zmenšeným příjmem dusíku(pokud žloutnou špičky) nebo virózou - žlutou mozajkou listů (musel bych vědět, co je to za odrůdu). Zakrslost může být způsobena např. houbomilkou nebo fuzáriem.
  7. 5. 2011 21:07 Petr Svoboda
  Mám podobný problém. Česnek jsem mořil. Mám odrůdy Benátčan, Tristan a Lukan. Žloutnou listy stále.U nás v prodejně mi dali Ortine... Půdu máme podle zkoušek kvalitní. Děkuje

  25. 4. 2011 20:42 Zakladatel vlákna: roman2
  Dobrý den.PoVašich užitečných radách jsem přihnojil ledkem vápenatým už 2krát na jaře,ale vždy po14ti dnech se situace opakuje tím,že se zkroutí listy česnek je světle zelený a špičky zaschnou(Jovan a Lukan).Odrůda Vekan je v pořádku tmavě zelená,nezaschlá.Mám zvíšit dávku ledku(nemůže hrozit popálení rostlin?),přihnojovat třeba co 14 dnů nebo prosím můžete jmenovat vhodná listová hnojiva.Děkuji.
  25. 4. 2011 21:24 Jan Kozák
  Problémy s příjmem dusíku jsou odrůdovou záležitostí. Nejvíce reaguje Jovan, nejméně Vekan. Můžete použít i listová hnojiva, např. 5% roztok močoviny v dávce 200 litrů roztoku na hektar nebo jiné s vysokým obsahem dusíku. Pozor, listová hnojiva s močovinou je nutné aplikovat výhradně večer.

  choroba cesneku

  24. 4. 2011 11:03 Zakladatel vlákna: Bohuslav Zeman
  Dobry den.Jiz nekolik let cesnekz jara roste velice pekne az do doby nez se zacnou tvori pacibulky.Pak zacnou listy zloutnout stonek zmekne na cesneku je bily povlak pak zcerna cely cesnek a rozpada se.Prosim co je to za chorobu jak proti ni ucine bojovat.Dekuji.
  25. 4. 2011 20:43 Jan Kozák
  Mám obavy, že by se mohlo jednat o bílou sklerociovou hnilobu. Pokud by se tato nepříjemná domněnka potvrdila, pak je jedině možné vysadit novou sadbu na nový pozemek. Až to bude aktuální, pošlete foto, ale určitě také napište, odkud jste (alespoň přibližně), pokud bych měl cestu okolo, mohl bych se zastavit.

  Síran amonný

  22. 4. 2011 20:39 Zakladatel vlákna: snaživec
  Je vhodné přihnojovat česnek síranem amoným? Po jeho aplikaci začínají žloutnout spodní listy.Nejedná se o nějakou chorobu? Jak česnek zalévat? Děkuji
  23. 4. 2011 21:26 Jan Kozák
  Na jaře je lepší používat ledek vápenatý (15,5 % N). Pokud chcete dodat česneku síru, udělejte to na podzim (Cererit, síran draselný). Žloutnoucí špičky dokazují, že dusík v síranu amonném není okamžitě přijatelný, proto by bylo dobré ještě přihnojit ledkem vápenatým. Jak nám ukázal loňský rok, česnek nejenže snese hodně vody, ale ještě mu prospívá. Proto klidně zalévejte.

  choroba cesneku

  19. 4. 2011 9:32 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
  Dobry den.Na podzim vysazenemu cesneku zloutnou listy,nektere rostliny maji zaschle spicky a jakoby prestaly rust.Moreny bzl Sulikolem K. Jedna se presto o houbovou chorobu?
  19. 4. 2011 20:25 Jan Kozák
  Nejedná se o žádnou chorobu. Česnek má teď zvýšenou potřebu dusíku, ale jeho příjem je omezený, proto si potřebné živiny odebírá ze starých listů. Je to odrůdová citlivost, výrazně tu působí stresové faktory (velké sucho, velké mokro, výrazné výkyvy teplot). Můžete česnek přihnojit ledkem vápenatým (15,5 % N) nebo listovým hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku. Ledek amonný s vápencem (27,5 % N) je nevhodný.
  Použití Sulikolu K na moření považuji za neúčinné.

  světlezelená barva listu

  6. 4. 2011 20:20 Zakladatel vlákna: Lukáš
  Dobrý den pane Kozák, mohl by jste mi prosím Vás poradit co chybí mému česneku, který má světle zelenou barvu až mírně do žluta a začínají tmavnout konce listu? Pole jsem nahnojil ledkem, dle doporučené dávky a provedl jsem postřik proti houbomilce. Děkuji
  7. 4. 2011 8:21 Honza HHH
  Mám stejný problém, listy světlé až do žluta, tmavnou ž fialoví konečky listů, zastavuje v růstu. Když tento vyjmu ze země tak je stroužek kašovitý. Děkuji.
  7. 4. 2011 20:41 Jan Kozák
  Podle popisu H. HHH mám obavu že může být porost napaden fuzáriem. To se obvykle stává při předčasné výsadbě. Může to však být i silná reakce na stresové faktory, např. výrazné výkyvy teplot a vlhkosti. Pokud jsou zdravé kořeny, tak není důvod k pesimismu.
  < Novější23456

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne