Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Žloutnutí listů Zpět na diskusi

    žloutnutí špiček listů

    31. 3. 2017 9:06 Zakladatel vlákna: Michaela Podhradská
    Dobrý den pane Kozáku, 
    Před 14 dny jsem česnek pohnojila hnojivem přímo na česnek.Listy byli ještě malé.Teď vlivem tepla povyrostli a některé odrůdy maji lehce žluté špičky.Mužu listy postříkat lignohumatem ? S pěstováním jsem začala poprvé tak si nevím rady.Děkuji s pozdravem Podhradská
    2. 4. 2017 20:56 Jan Kozák
    Lignohumát má smysl použít, má kladný vliv na příjem živin, často i těžko dostupných.

    Žloutnutí listů.

    30. 3. 2017 21:26 Zakladatel vlákna: Tibor Regitko
    Dobrý den, mám vedle sebe dvě odrůdy - dukát a havran. Dukátu se daří skvěle. Ale ten Havran, to je neštěstí. Před třemi dny jsem si všiml jak žloutne. Je to čím dál horší. Nevím čím by to mohlo být.
    30. 3. 2017 22:14 Radovan Mžik
    Dobry vecer, u me uplne to same. Vedle sebe mam Havran, Dukat a Bjetin a kousek dale na poli jeste Slavin. Jen Havran zacal cca tyden zpet zloutnout. Pred par dny jsem prihnojil ledkem a zalil vodou s lignohumatem, od te doby se to zatim stale zhorsuje, snad to je jen stresova reakce na probehle teplotni zmeny (rano mraz, pres den >15C) a problem se prihnojenim vyresi.
    zloutnuti listu
    2. 4. 2017 20:55 Jan Kozák
    Žloutnutí listů v tomto období je způsobeno porucho v příjmu dusíku. Tato porucha je způsobena aktuálními vnějšími podmínkami a každá odrůda reaguje jinak. Stejné to bylo i v minulém roce, kdy některé velkostroužkové odrůdy (včetně našeho Havranu), v jiných letech krásně zelené po celou vegetaci, ukázaly, že tomu tak být nemusí. Přitom Havran i tak dal svůj standardně vysoký výnos. Zajímavé je i to, že u nás v technickém izolátu se tento problém neprojevil. Většinou pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), jindy až přihnojení pětiprocentním roztokem močoviny na list někdy v polovině května.

    dotaz

    10. 10. 2016 10:17 Zakladatel vlákna: Zdena Čermáková
    Dobrý den,

    chtěla bych poradit s pěstováním česneku. Každý rok před výsadbou mořím sadbu Sulkou a těsně před výsadbou Rovralem, snažím se česnek vysadit těsně před zámrazem. Od jara roste pěkně, pravidelně kypřím a pleju, ale již druhým rokem jsem v černu po větším dešti začala pozorovat, že česnek žloutne. Rostliny které začnou žloutnout po vyndání mají ohnilé slupky, pokud časnek navytrhám, tak ho postihne hniloba do 14 dnů. Děkuji za radu.
    10. 10. 2016 21:32 Jan Kozák
    Vypadá to tak, že bílá sklerociová hniloba není úplnou zvláštností. Doporučuji ošetřit stroužky po namoření v Sulce přípravkem Gliorex, který naleznete i v naší nabídce. V tom případě už nepoužijte Rovral.

    Sklidit ?

    6. 7. 2016 15:49 Zakladatel vlákna: Martin Bříza
    Dobrý den pane inženýre. Dnes jsem vytáhl kontrolní česnek. Docela delší dobu žloutnou listy, ale to jsem z vašich odpovědí doznal, že je to pro letošní rok normální. Nevím, zda je již potřeba sklidit, poradíte? Kontrolní pacibulka je ještě skloněna k zemi (první foto), ale česnek se poslední 3-4 dny docela dost poroučí k zemi, tedy polehává, nad zemí je stonek měkký. A nevím, zda by toto paličák měl dělat. Odrůdu neznám (jde poznat?), používám ji cca 5 let, doposud se výnos dařil. Letos chystám objednat od Vás novou sadbu. Na jedné z fotografií je jakýsi patvar, stroužky mimo cibuli. Jde o nějaké onemocnění? Nutno podotknout, že tento česnek byl na konci řádku, kde jsou cibule celkově slabší. Předem děkuji za Vaši odpověď.
    6. 7. 2016 20:34 Jan Kozák
    Patvarem je fyziologická porucha, tou se nezabývejte. Pokud jsou na snímku cibule typické z daného porostu, pak směle sklízejte.

    sklizeň

    30. 6. 2016 13:27 Zakladatel vlákna: Miroslav Kočí
    Dobrý den, loni jsem od Vás sadil odrůdu Jovan a Havran.
    Jovan má již v této době vzpřímenou středovou palici a listy jsou skoro všechny žluté. Stroužky se mi zdají malé a Vámi udávané datum sklizně je až v druhé polovině července. Je možné aby byl už česnek hotový? Respektive mám ho ještě nechat,nebo již sklidit? Havran bude v této fázi zhruba za týden. Oblast Zlínsko
    děkuji
    30. 6. 2016 18:47 Jan Kozák
    Letos je to s dobou sklizně nějaké podivné. Jsou také velké rozdíly v jednotlivých oblastech, protože byly velké rozdíly v přídělu srážek. Jovan si už skutečně říká o sklizeň. Protože však dozrál o tři týdny dřív, než by měl, je také podle toho menší.

    Žluté listy u česneku

    27. 6. 2016 13:38 Zakladatel vlákna: Miluše Bucharová
    Vloni jsem si u vás zakoupila odrůdu HAVEL, listy jsou již delší dobu žluté, palice se rovnají, podle vašich přírůček by se měl sklízet kolem poloviny července, je to v pořádku to žloutnutí - nechybí mu něco? Palice v zemi je pěkná a zatím velmi pevná. Vedle mám svůj česnek, listy jsou zelené, sklízím ho také v půli července.
    27. 6. 2016 14:06 Jan Kozák
    Nevím proč, ale letos je to normální. Na sklizeň je ještě samozřejmě dost času.

    pliseň

    26. 6. 2016 12:02 Zakladatel vlákna: Kami
    Dobrý den potřebuji poradit.mam pidi poličko česneku na zahradce a začli mi žloutnout listy.když jsem jeden vytáhla byl obalen plisni a zemina kolem v podstate take.co to je? Jak se toho zbavit a jak ošetřit tu půdu? Česnek předpokladam skonči v popelnici.děkuji moc za rady
    26. 6. 2016 14:29 Jan Kozák
    Z tohoto popisu nic nepoznáme. Podívejte se dále do diskuse, jestli nenarazíte na něco podobného, co máte u Vás.
    27. 6. 2016 20:10 Kami
    Doplnila jsem foto. No po přečtení několika desítek příspěvků (všechny se přečíst prostě nedaj :) ) odhaduju že se bohužel jedná o sklerocii? Před výsadbou jsem česnek namořila v Sulce ale to asi nepomůže.Co však teďkon?Jak ošetřit půdu a co na tom místě můžu pěstovat?
    27. 6. 2016 20:42 Jan Kozák
    Asi jste to trefila správně. Proti sklerociu nepomůže ani dusíkaté vápno. Spolehlivé je nepěstovat na předmětném pozemku po dobu 15, raději však 20 let ni z rodu Allium, tedy česnek, cibuli, pór, pažitku a okrasné česneky. Ale třeba v nejbližších dnech narazíte na našich stránkách na optimističtější budoucnost.

    22. 6. 2016 18:08 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    22. 6. 2016 18:27 Jiří Radochlib
    Odrůda vypadá virózně. Chuť a výnos dobrá. Problém s dusíkem to není. Takto vypadal porost od prvního roku, každý rok vyberu na sadbu několik nejlépe vypadajících jedinců.Je porost virozní a je nutno koupit novou sadbu nebo je to odrůdový znak? Děkuji Jiří Radochlib
    24. 6. 2016 9:37 Jan Kozák
    Ano, je to virová mozaika. Odrůda Záhorský II je povinně ozdravena od viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), postupně však dochází k reinfekci. To že vybíráte budoucí sadbu už v porostu, děláte dobře. Dokud jste spokojený s výnosem, není nutné sadbu obnovovat.

    dotaz

    17. 6. 2016 9:14 Zakladatel vlákna: Miklasová Lenka
    Dobrý den p.Kozák mám dotaz letošní česnek asi 20kg jsem v čera vyryl protože jedu nadovolenou a měl jsem obavu aby se pak nerozděloval.Česnek je zdraví supr pěkný/výstavní/.U Vaši odrudy Lan byly listy jíž skoro celé žluté také u mého paličáku.Nať však byla zelená a pevná o obou.Suším 2měsícena větraném místě mám však obavu jestli je česnek dobře vyzrátý aby mě vydržel když nať byla ještě pevná.Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den Vratislav
    17. 6. 2016 19:04 Jan Kozák
    Vyzrálý ještě určitě není. Pro lepší a rychlejší vysušení bych doporučoval oloupat ho na dvě suknice.

    co je to

    11. 6. 2016 13:04 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, vytrhla jsem pár kousků česneku, nevím co to je, česnek je fialový, některý má bílé malinké tečky, některý je zdraví. Pokud je jen některý nemocný , jak to poznat, žloutne každý. Na povrchu rozdíl vidět není. Je už po odhlávkování. Sulkou mořený.

    Žloutnutí česneku

    9. 6. 2016 16:38 Zakladatel vlákna: BÉDA
    Mám 2 záhony česneku na slunci (tzn.ničím nestíněné)a 2 menší v polostínu. Na těch má česnek žluté jen konečky listů, ale ty na slunci mají žluté listy moc, i přes půlku listů. Po přihnojení, vč.na list se mi zdálo, že se to ještě zhoršilo.Teď se už s tím nenadělá. Sousedé řeší ten samý préblém. Pane inženýre,rád bych věděl,když je takto oslabená listová plocha, zda to bude mít vliv na výnos, nebo rostliny vyživí kořeny? Jen dodám, že je na záhonech vícero odrůd a jsou mezi nimi rozdíly(bohužel)české odrůdy žloutnou víc.A o fusarium a pod.to není,určitě za to může počasí. Předem děkuji za odpověď, Béda
    9. 6. 2016 20:45 Jan Kozák
    Toto je problém letošního roku. Ale proč seto stalo, těžko asi někdo spolehlivě objasní. Vliv na výnos to asi mít bude, ale jaký, to se teprve ukáže. Záleží také na tom, kdy bude ukončená vegetace.
    11. 6. 2016 23:09 Radovan Mžik
    Hlasim stejny problem, puvodne jsem myslel, ze je to nejaka mistni anomalie, kdyz zde prubezne vidim fotografie peknych porostu. Pestuji vice odrud z ruznych zdroju na nicim nestinem poli a nejvetsi problem (vyrazne zezloutle listy) jsem zaznamenal u odrud Havran, Jovan, Karel IV. a Anton (ten je na tom oproti lonskemu roku opravdu spatne), lepe je na tom Bjetin a nejlepe Slavin a Dukat. Snad to pomuze nejak rozklicovat pripadnou pricinu.

    Žloutnutí listů

    23. 5. 2016 18:37 Zakladatel vlákna: Jiří
    Mám totéž akorát se mi ještě kroutí listy a jdou špatně od sebe, je to ale moje chyba, jelikož jsem nemořil a vlnovnik přes zimu nechcipl.A to počasí v 820m taky moc není dobré. Snad z toho něco bude. Aplikujte močovinu cca po 10 dnech 5~8% důležitý na večer. Pěstu zdar

    žloutnutí listů

    21. 5. 2016 11:03 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, prosím o konzultaci. Mám nasazený Váš Lukan, poslední dobou mu však začaly výrazně žloutnout postranní listy. Hnojil jsem ledkem, později cereritem, stále však nedokážu žloutnutí a usychání listů zastavit (viz foto). Zalévám pravidelně, hlína je ve 4 cm dostatečně vlhká. Je to v této době normální nebo mu něco chybí? Děkuji za radu a zdravím
    21. 5. 2016 13:51 Aleš Havrda
    Doporučuji močovinu na list večer bez sluneční aktivity. Opakovat každých 14. dní a určitě se stav česneku zlepší.:-)
    22. 5. 2016 16:34 Jan Kozák
    Vypadá to na nedostatečný příjem dusíku. Při sklerociové hnilobě žloutne celá rostlina, na ni to nevypadá. Cererit využije až následná plodina. Močovinu, co doporučuje pan Aleš bych aplikoval co nejdříve a ještě jednou po týdnu.
    22. 5. 2016 22:33 Karel Pokorný
    Děkuji vám všem za cenné rady. Po kontrole vzorku stroužku jsem zjistil, že je čistý, bez známek hniloby. Provedl jsem postřik močovinou a příští týden to tedy zopakuji. Výsledek zde zveřejním. Ještě jednou díky a zdravím Karel
    1. 6. 2016 12:26 Tomáš Novotný
    Dobrý den,chtěl bych se ještě prosím zeptat kolik týnů před sklizňí mohu ještě česnek pohnojit močovinou. Předem díky za odpověď.
    22. 5. 2016 10:42 Pavel Baxa
    Podívejte se zda nemá hnilobu sklerocii. Cererit se používá na zimu před sázením.

    nemocná satba

    2. 5. 2016 20:01 Zakladatel vlákna: Zdeněk
    Dobrý den pane Kozáku, na posledních slanostech česneku v Buchlovicích jsem od vás koupil sadbu česneku Záhorský II. Od dalších dvou prodejců jsem zakoupil další dvě odrůdy. Před výsadbou jsem provedl ošetření pomocí Rovralu a Sulky. Sadba provedena ve stejnou dobu na společném záhonu. Rostliny z vaší sadby jsou zažlutlé a evidetně napadené. Zbylé dva druhy jsou v pořádku. Dle vyjádření člověka zabývajícího se touto problematikou se jedná o nemocnou sadbu. Můžete mi dát vaše stanovisko ? děkuji
    2. 5. 2016 22:33 Jan Kozák
    Já bych podle snímku žádný problém neviděl. Skoro si myslím, že ten Váš člověk neuvážil, že Záhorský II je širokolistý nepaličák.
    3. 5. 2016 3:07 Václav Kozák
    Nemusíte mít strach, žádná choroba se neprojevuje celistvou světlejší barvou listů,aniž by došlo k deformacím rostliny či dalším příznakům. Barva listů je především odrůdovým znakem, ovšem může znamenat i nějakou fyziologiskou poruchu (stres rostlin teplotou, vlhkostí či špatnou výživou). Podle fotografie lze sice rozeznat rozdíly mezi odrůdami, nemůžeme však podle fotografie posoudit, jaký je ve skutečnosti odstín barvy listů. Pokud se Vám zdají listy příliš světlé, můžete provést přihnojení rostlin na list (např. Kristalonem Start) nebo použít některý z přípravků na zlepšování kondice rostlin
    4. 5. 2016 21:16 Katka
    Dobrý den pane Kozáku,loni jsem si také od vás koupila 3druhy sadby a česnek vypadá úplně stejně.Proto jsem hledala kde je chyba a jak mohu zakročit a našla jsem tady úplně stejný problém.Já jí zasadila na jihu Moravy,tchýně na severu Moravy takže záhonem i počasím to asi nebude. Mořila jsem i před sadbou dle vašeho návodu.Nemusím se tedy obávat choroby rostlin? Ale tak škaredě žluté listy jsem nikdy neměla.Děkuji za odpověď.
    5. 5. 2016 11:08 Katka
    Tak mě to nedalo a hned ráno jsem vykopala 2 česneky,já myslím že nevypadají na nějakou chorobu,tak prosím o vaše posouzení,ten Krystalon může být i Gold a může být v zálivce?Předem děkuji za odpověď.
    5. 5. 2016 21:24 Jan Kozák
    Skutečně tam zdravotní problém není. A můžete použít i Gold.

    Aplikace močoviny

    28. 4. 2016 21:10 Zakladatel vlákna: Miroslav
    ... ještě k té aplikaci močoviny, je vhodné v této době (v noci pod nulou přes den do deseti stupňů) mocovinu aplikovat když dusík česnek očividně potřebuje?(zažloutlé špičky listů a i celkově nemá barvu. Nebo počkat na lepší počasí? Děkuji Miroslav
    30. 4. 2016 7:51 Jan Kozák
    Než jsem se dostal k odpovědi, tak se otepluje, takže už můžete močovinou stříkat s vidinou úspěchu.
    30. 4. 2016 9:15 Miroslav
    Děkuji.

    Plíseň

    27. 4. 2016 18:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Líska
    Dobrý den,
    prosím o radu. Máme sadbu jarního česneku (začátek března), na jižním svahu, púda-vápenné spraše, mořeno v Sulce cca 1 hod., ale nyní mám začal česnek u prvních listů žloutnout a na stroužku po vytažení ze země je nazalenalá plíseň viz foto. Hnojeno bylo trochou cereritu před sadbou a zalito ředěnou Sulkou. Dá se porost nějak zachránit?
    Děkuji za odpověď
    27. 4. 2016 21:18 Jan Kozák
    Listy žloutnou, protože kořeny nestačí zásobovat rostlinu potřebným množstvím živin, proto si je odebírá rostlina sama ze sebe.
    Modrá plíseň (Penicillium) je saprofytická houba, to znamená, že žije na odumřelých částech rostlin. Vhodnější termín by byl neživý rostlinný materiál, protože se vyskytuje třeba na kompotech nebo marmeládách. A loňský stroužek už není živý, dochází k jeho přirozenému rozkladu.
    Z toho plyne, že tyto dvě věci nemají žádnou souvislost.

    Žloutnoucí Bjetin

    23. 4. 2016 17:27 Zakladatel vlákna: Radek Koukal
    Dobrý den, mohupožádat o radu? Zatím šel čenek krásně, ale v posledním týdnu jde Bjetín nějak rychle dokytek. Jedná se o chorobu, nebo pomůže přihnojení močovinou? Děkuji za rady
    24. 4. 2016 6:44 Jan Kozák
    Na chorobu to nevypadá. Močovina by měla pomoci.
    24. 4. 2016 13:58 Radek Koukal
    Zarazilo mě že se to týká jen Bjetínu a ostatní jsou zatím bezproblému. Nu počkáme až se počasí opět umoudří a přihnojíme.

    Ať se Vám dílo daří

    Cesnek zloutnuti

    20. 4. 2016 9:06 Zakladatel vlákna: Bozi
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, na fotce jsou čtyři odrůdy česneku a pouze u jedné žloutne listi, cim je to způsobeno, jedna se o poruchu, nebo je to například odrudou? Jedna se o každoroční jev. Děkuji za odpověď :)
    20. 4. 2016 21:21 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu způsobenou vnějšími vlivy, kdy kořeny nedostatečně zásobují rostlinu dusíkem. Jednotlivé odrůdy reagují rozdílně.

    Žloutnutí listů

    12. 4. 2016 22:07 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý večer
    Obracím se na Vás z dotazem pane Kozák.Žloutnou mě u česneku konečky listů,vím,že je to nedostatkem dusíku.Myslíte,že by šlo provést hnojení slepičákama a v jakém poměru.Děkuji za radu.
    Trávníček
    13. 4. 2016 6:45 Jan Kozák
    Pokud používáte k hnojení zeleniny kvašený drůbeží trus, klidně ho použijte i k česneku se stejným ředěním (ale konkretizovat ho neumím). Nevím, jak rychle bude dusík přijímán, ale soudím, že dost brzy po aplikaci.

    Žluté konečky

    10. 4. 2016 15:23 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý den.začínají me zloutnout konce listu u kování.čím to je
    11. 4. 2016 21:40 Jan Kozák
    Viz česnek v otázkách - choroby a škůdci česneku.

    žloutnutí listu

    23. 3. 2016 18:24 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý večer, během týdne mi začaly žloutnout konce listu u Havrana jinak jsou všechny vzpřímené čím to muže být a jak se toho zbavit. Jinak vše bylo mořeno 2 měsíce před výsadbou v sulce děkuji za radu Bohočík
    23. 3. 2016 20:04 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou reakci na stresové faktory (hodně teplo, hodně zima, hodně sucho, hodně mokro, velké teplotní výkyvy aj.). Při ní je rostlina nedostatečně zásobena dusíkem, proto si potřebný dusík bere sama ze sebe. Neznamená to však, že je v půdě nedostatek dusíku v přijatelné formě. Většinou pomůže přihnojení dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým (15,5 % N). Pokud se žluté špičky objevují později, kdy už je dostatečná listová plocha, je velmi účinný postřik pětiprocentní močovinou. Všechna listová hnojiva s obsahem močoviny je nutné aplikovat večer.

    15. 3. 2016 20:25 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
    Dobrý den
    pěstuji již několik let váš Bjetin a vždy vypadal parádně, ale letos není nějak v kondici, porost nevypadá podle mě moc zdravě, vždy rostl vzpřímeně, ale nyní se skoro válí po zemi a navíc sem tam žloutnou špičky listů, nevíte prosím čím by to mohlo být.
    Předem děkuji za radu
    16. 3. 2016 20:14 Jan Kozák
    Žloutnoucí špičky jsou fyziologickou reakcí na současné podmínky, v tom není žádný problém. Porost je skutečně nevyrovnaný, nedokážu posoudit, jestli mohlo dojít k poškození vlnovníkem česnekovým. Proto mám kontrolní otázku: byla sadba mořená v Sulce?
    16. 3. 2016 20:31 Michal Zvara
    Ano, tak jak se má těsně před výsadbou
    18. 3. 2016 19:00 Jan Kozák
    Poškození vlnovníkem to není, to vypadá jinak. Pravděpodobnou příčinou bude fuzárium.

    Žloutnutí listů

    15. 3. 2014 21:35 Zakladatel vlákna: Jaroslav Šimek
    Dobrý den,
    prosím o radu. Na česneku viz obrázek mi začínají žloutnout listy. Sázel jsem standardně v listopadu, vzešel v únoru, mořil jsem sulkou. Předem děkuji.
    16. 3. 2014 14:56 Jan Kozák
    Přihnojte dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg ledku na 1 ar. Je možné, že se porost opět zazelená i po tomto dešti.

    Pacibulky

    30. 6. 2013 11:20 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký den,
    oni jsem se pustil poprv do pěstování svého česneku.Něco jsem zasadil ze stružků a pak jsem dostal i nějaké semínko.Na podzim jsme zasel a včera jsem se na něj díval a ják píšete sklízet když nať je slehlá nažloutlá.Jenže u nktrých je neť stále zelaná a někde zmizla uplně.Po vyrytí kousku řádku je kačdá pacibulka jiné velikosti od 3mm až do asi 1,5 cm.Má to nějaký vliv na podzimní výsadbu?Je to paličák,ale co to je nevím dostal jsem to od rodiny.Taky tady čtu ,že na žloutnutí česneku je dobrá močovina.Co tím máte na mysli?Protože čenek je celkem dost žlutý,ale má tam taky nějaké zelené a palice nad zemí je pořád tvrdá.
    30. 6. 2013 21:06 Jan Kozák
    Porost z pacibulek už můžete sklidit.

    Sklízení Bjetinu

    19. 6. 2013 16:37 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den,pane ing.Kozáku chci se zaptat,Mám nasaazený Bjetin myslíte že by mohl o víkendu ven??Zdá se že trochu žloutne.Děkuji za odpověď
    19. 6. 2013 18:12 Jan Kozák
    Zralý ještě určitě není.

    Fusárium

    18. 6. 2013 23:02 Zakladatel vlákna: Vladimír Běčák
    Dobrý den.
    Během posledního týdne se objevilo žloutnutí česneku u odrůdy
    Dukát a Jovan,Vekan je v pořádku.Sadil jsem začátkem listopadu do země vyhnojené cereritem a na jaře přihnojeno
    1krát ledkem vápenátým a 2krát postřik močovinou.Žloutnutí je asi do jedné čtvrtiny horních listů,stonek je pevný a zelený.Chtěl jsem se zeptat,jestli to může být fusárium a jaký má vliv na výnos česneku.Děkuji.Vladimír Běčák.
    19. 6. 2013 17:55 Jan Kozák
    Žloutnutí listů je letos všude. Co způsobilo problémy v příjmu živin, když jsou kořeny silné, asi nikdo nedokáže přesně určit. Rostlina je tím samozřejmě oslabovaná a tím i vnímavější k fusáriu. Snad nejvíce je takto postižena odrůda Japo II. Vliv na výnos uvidíme až po sklizni.

    sklizen

    16. 6. 2013 10:16 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý den,
    Rád bych se zeptal jak poznám na česneku že je pravá doba sklizně? Dá se to poznat na rostlině případně jak? Když se mi objevila na odrůdě benátčan žluté listy můžu použít na další sezonu sadnbu nebo nn? Děkuji
    16. 6. 2013 21:41 Jan Kozák
    Odpověď ke sklizni viz výše.
    Pokud je příčinou žloutnutí listů jen letošní zamokření, pak sadbu použít můžete. Pokud je příčinou nějaká choroba, tak ne.

    Sklerociová hniloba česneku

    15. 6. 2013 20:42 Zakladatel vlákna: Václav Orava
    Dobrý den, chci se zeptat na sklerociovou chorobu.V popisu této choroby máte napsáno, že: Listy česneku žloutnou, stonek měkne, je na něm bílý povlak, cibule černá a rozpadává se. Ale mě pouze žloutnou listy a měkné stonek(hodně). Nic jiněho nepozoruji.Muže to být i přemokřením? Mám celkem jílovitou zem a stále mokro.(hnojil jsem ledkem a stříkal močovinou).

    Děkuji za odpověď
    15. 6. 2013 22:25 Jan Kozák
    Zamokření mohlo podporovat nějakou chorobu, ale z Vašeho popisu ji neidentifikuji.
    16. 6. 2013 18:38 Václav Orava
    Dobrý den, děkuji za odpověď, ale nevím jak to více popsat.Tak snad pomohou fotky.(nebyl jsem měsíc doma,okopávat budu zítra.Ať mi nenapíšete, že se o to nestarám. :D
    16. 6. 2013 18:39 Václav Orava
    16. 6. 2013 18:39 Václav Orava
    16. 6. 2013 21:32 Jan Kozák
    Tak to je jasné fusárium. Jediné, co můžete teď udělat, je prokypření půdy. Nejlepší by bylo úzké hluboké proškrábnutí.
    16. 6. 2013 21:51 Václav Orava
    Moc Vám děkuji za rychlé odpovědi.

    dotaz

    11. 6. 2013 15:58 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den pane ing.Kozáku,chci se zeptat je v současné době vhodné stříkat česnek ještě močovinu???Kvůli zažloutlím koncům na listech?Děkuji za odpověď
    11. 6. 2013 21:27 Jan Kozák
    V současné době je možné udělat poslední aplikaci močoviny na jižní Moravě, v chladnějších oblastech poslední aplikace může být ještě o týden odložena. To se týká raných a poloraných odrůd. Pozdní odrůdy (např. Benátčan) mohou být přihnojovány samozřejmě déle.

    Žloutnutí

    9. 6. 2013 17:25 Zakladatel vlákna: Hejkal
    Dobrý den,takhle mi vypadá česnek.Žluté obdelníky jsou uznaná sadba BJETIN od pana Kozáka,3 kg za 1000 Kč.A zelené obdelníky je česnek z různých zdrojů/Živitelka,zelinářství/.Myslím si ,že problém není v podmínkách,půdě či počasí,ale v sadbě.
    9. 6. 2013 17:27 Hejkal
    9. 6. 2013 17:29 Hejkal
    9. 6. 2013 21:34 Jan Kozák
    Já bych ten problém neviděl v sadbě. Myslím, že je někde jinde, ale to bychom museli probrat hodně detailů.
    10. 6. 2013 20:45 Hejkal
    Zdravím pane Kozaku,pokud tedy není problém v sadbě a žloutne mi jenom tato odrůda,tak by mě opravdu zajímalo,trochu detailněji,v čem vydíte problém vy.Můžete mě kontaktovat i mimo tuto diskuzi e-mailem a sdělit mi jaké pěstební detaily by jste potřeboval vědět,aby jste mohl stanovit diagnozu žloutnutí a odumírání BJETINU
    11. 6. 2013 18:42 Roman Soukup
    Dobrý den,stejné příznaky mám na BJETINU tak též,dukát praví opak,nevím co co si mám myslet.Kdyby to bylo fuzarium nebo sklerociová hniloba proč zrovna letos je takoví výskyt.Pan Kozák psal že česnek netrpí plísněmi.Proč mám to samé na obou odrudách SLAVIN,BJETIN a DUKÁT skoro nic.
    11. 6. 2013 21:22 Jan Kozák
    Prosím Vás, odkud jste. Pokud bych měl okolo cestu, zastavil bych se u Vás.
    13. 6. 2013 12:50 Hejkal
    Je to vesnice mezi CHotěboří a Ždírcem nad Douubravou-Sobíňov.
    13. 6. 2013 21:11 Jan Kozák
    Jsme v časové tísni. na tu stranu jedu zítra. Když byste mi ráno kolem čtvrt na šest zavolal, tak se můžeme domluvit.

    Přihnojování

    8. 6. 2013 9:44 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den pane Kozák,chtěl bych se zeptat jestli nevadí přihnojit česnek Ledkem 27 místo Ledku 15,5?.
    8. 6. 2013 11:12 Pavel
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat co se mi děje s česnekem.
    Začínají mu žloutnout listy.A jestli by nepotřeboval přihnojit nebo prokopat?
    8. 6. 2013 11:15 Pavel
    Nebo nemohlo by to být už dozrávání?
    Schne od spodního patra?
    9. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
    Dozrávání to není. Prokopat česnek v současné době potřebuje ze všeho nejvíc. Hnojivý účinek ledku amonného s vápencem (27 % N) je v současné době nejistý. Použijte výhradně ledek vápenatý (15,5 % N), případně postřik 5% močovinou večer na list - ten je nejúčinnější.

    žloutnutí česneku

    3. 6. 2013 20:40 Zakladatel vlákna: tomáš Žitňanský
    Dobrý den pane Kozáku,před pár dny mi začal česnek žloutnout od spodu - přikládám foto.zatím toho není mnoho.prosím vás nevíte co to je ,a jestli to jde spravit?
    zatim jsem dvakrád ledkoval a jednou stříkal močovinu.děkuji za odpověď.
    3. 6. 2013 20:40 tomáš Žitňanský
    3. 6. 2013 20:41 tomáš Žitňanský
    4. 6. 2013 17:58 tomáš Žitňanský
    Dobrý den pane Kozáku, ještě přikládám foto k posouzení zda se opravdu jedná o sclerociovou hnilobu? Děkuji za odpověď.
    4. 6. 2013 18:00 tomáš Žitňanský
    4. 6. 2013 21:04 Jan Kozák
    Na prostřední cibuli jsou typické příznak bílé sklerociové hniloby. Je to samozřejmě fotka, tak netvrdím, že je to stoprocentní, ale moc pochybností nemám.
    4. 6. 2013 21:06 tomáš Žitňanský
    Děkuji za odpověď. dá se s tím ještě něco dělat? a myslíte že je to způsobeno tím neustálým deštěm?
    8. 6. 2013 16:15 Pavel
    Ano mám taky takový problém a nevím co s ním je.
    < Novější123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne