Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Choroba nebo škůdce

    7. 6. 2020 14:48 Zakladatel vlákna: Aleš Náprstek
    Prosím o identifikaci choroby nebo škůdce. Děkuji.
    .,-¨¨
    7. 6. 2020 17:09 Štěpán
    Jednoznačně háďátko. Ale zaujalo mě docela dost zdravý stav rostliny.
    7. 6. 2020 20:32 Jan Kozák
    Háďátko tu je jednoznačně. Asi v suchu se pomaleji množilo a když přišla voda, tak se do toho pustilo. Proto jsou rostliny nezvykle hodně vyvinuté.

    Choroba

    6. 6. 2020 12:49 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
    Prosím o identifikaci. Děkuji 
    Choroba
    7. 6. 2020 20:29 Jan Kozák
    Nevím, spíš než choroba mi to připadá jako důsledek mechanického poškození, třeba i požerku.

    Anton 6.6.2020

    6. 6. 2020 12:31 Zakladatel vlákna: Daniel Boudyš
    Dobrý den, všiml jsem si, že mi pár antonů trošku praská a chce polehávat. Vytáhl jsem zkušební vzorek a nestačil jsem se divit. Předpokládám, že se Anton sklízí na konci června, ale že bude vypadat takhle na začátku června? Je toto normální? Lokalita je Opatovice nad Labem.  
    Děkuji za odpověď 
    Velkost česnekucelá velikost
    7. 6. 2020 20:27 Jan Kozák
    S tímto se asi letos budeme setkávat častěji. Působením sucha nejsou suknice dost pružné a teď prší, cibule rychle narůstají, suknice praskají. Jako u třešní.
    7. 6. 2020 20:45 Daniel Boudyš
    Děkuji za odpověď. Předpokládám, že skladovatelnost díky praskání bude nižší. Má nějaký význam dát průhlednou folii přes plochu česneku, když takto a hlavně neustále prší. Jde mi o to, aby česnek nezačal třeba v zemi hnít díky neustálému přemokření. Je to trochu z extrému (sucho) do extrému (voda). 
    Děkuji za odpověď  

    Vzorek Bjetinu

    6. 6. 2020 11:00 Zakladatel vlákna: Tomáš Doležel
    Dobrý den,
    chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda je vzorek česneku v pořádku?

    Děkuji.
    Bjetin
    7. 6. 2020 20:24 Jan Kozák
    Je vidět manifestační projev virózy, ale s tím se nemusíte trápit. Ono s tím také nic nenaděláte.
    8. 6. 2020 11:02 Marika Šedivá
    Dobrý den, zajímalo by mne, zda česnek na obrázku pana Doležela (nebo níže p. Hamerníka) je přiměřeně velký na toto období? Letos jsem poprvé vyryla pár česneků dříve ze zvědavosti a zjistila, že jsou stejně velké (tedy spíše malé) jako na tomto obrázku...mám odrůdy Havran, Vekan a Staník, očekávala bych, že v této době budou česneky už mnohem větší, když se za měsíc cca sklízí...dá se říct, kdy dochází k největšímu nárůstu stroužků? Před pár dny jsem hnojila močovinou na list, některé česneky už jsem odhlávkovala, ale jen menší množství zatím, ještě jednou tedy po odhlávkování postříkám močovinou, stačí to takto? Mám prostě pocit, že za tak krátkou dobu už stroužky nemohou moc vyrůst :-) Děkuji.
    8. 6. 2020 21:03 Tomáš Doležel
    To by mě také zajímalo, pro toto období se mi zdá malý. Může to být způsobené již zmíněnou virózou?

    Přihnojování

    5. 6. 2020 16:04 Zakladatel vlákna: Eva Popilkova
    Dobrý den,
    prosím o radu, zda je možné a vhodné ještě přihnojit česnek (paličák), když už vyráží květní stvol, resp. už jsem začala jej vylamovat? Porost má žluté špičky listů. 
    Děkuji Popilková
    7. 6. 2020 20:22 Jan Kozák
    Je to vhodné a nejvhodnější je postřik 5% roztokem močoviny na list. Večer.

    Postrik na plíseň

    5. 6. 2020 15:43 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
    Dobrý den 
    Jelikož květen je vcelku mokrý a následující dny má být deštivé počasí chci se Vás optat jestli je vhodné postříkat česnek preventivně proti plísni.  Zatim se nezda že by česnek byl nějak ohrožen. 
    Slavin
    7. 6. 2020 20:21 Jan Kozák
    Nemá to žádný smysl, žádná choroba ze skupiny plísní Váš česnek nenapadne. Zrovna tak se nemusíte bát, že by chytil koronavirus.

    Žloutnutí a zaostávání havrana

    5. 6. 2020 12:47 Zakladatel vlákna: Emil Korčák
    Dobrý den pane Kozáku, mám na vás dotaz jako na uznávaného odborníka.
    Jde o žloutnutí a silného zaostávání v růstu odrůdy havran za dalšími odrudami bjetin, štěpán a karel 4.  které rostou hned vedle. Sázel jsem v průběhu listopadu, žádné vědomé chyby v pěstování jsem se myslim nedopustil, pravdou je, že jsem začátečník a veškeré vědomosti mám " jen nastudované ". Hnojil jsem zatím 2x mocovinou, ale zálivkou večer , ne na list. Dále by mě zajímalo váš názor na ty obrovské  rostliny vedle havrana co to může být za odrůdu  kterou jsem koupil jako karla 4. Ale cibule jsou bílé, tak o tom pochybuji, že by to byl karel. Jakmile budu sklízet zaslal bych vám vzorek k posouzení, protože jsem se dozvěděl,  že festival v Buchlovicich nebude. Děkuji Korčák 
    Karel vs. Havran
    5. 6. 2020 16:14 Vaclav Kavka
    Havran je česnek do dobrých podmínek. Tady na foru najdete spoustu zmínek, že specificky Havran žloutne. Typicky tak reaguje na střídání teplot a vlhkostních poměrů. Letos jsem jej cvičně zkoušel v květináči na balkoně a na každou změnu (přenesení dovnitř / ven) reagoval mnohem výrazněji, než jakákoliv jiná odrůda.
    Stejně tak se od pohledu trápí v mých podmínkách na záhoně v 520mnm a vypadá mnohem hůř, než ostatní česneky, ale pod zemí už to tak špatné není. Taky platí, že ne všem odrůdám se daří na všech místech stejně dobře, nicméně ten Váš aspoň na dálku nijak tragicky nevypadá. Tolik mé postřehy kolemjdoucího laika.
    7. 6. 2020 20:19 Jan Kozák
    Fotka sice není z nejlepších, ale z Havrana nadšený být nemůžete. Pravdu má pan Kavka, že nejsou tak důležité listy, spíš je třeba hledět na cibuli. Přesto by mě zajímal původ jeho sadby, stejně i původ Karla IV., který se Vám jako Karel IV. moc nezdá.
    7. 6. 2020 21:10 Emil Korčák
    Děkuji za odpověď, palička v zemi vypadá zdravá,  ale u Havrana je velmi malá.  Pravdou je, že nemám originál sadbu Karla ani Havrana, nechtělo se mi spáchat ekonomickou sebevraždu:) protože jsem sadil na ploše kolem 1000 metrů placatých. Na porovnání jsem jen koupil originál Karla v množství 1kg a 4kg Štěpána ze  Sema jako jinou odrůdu na zkoušku. Děkuji Korčák. 

    plíseń česneku

    4. 6. 2020 14:25 Zakladatel vlákna: jaroslav slavík
    Zjistil jsem že mi česnek žloutne jeden jsem vytáhl a byl celý plesnivý. egzistuje nějaká záchrana? děkuji za radu
    4. 6. 2020 17:05 Jan Kozák
    Podívejte se níže v diskusi a v rubrice choroby a škůdci na bílou sklerociovou hnilobu. Mohlo by to být ono.

    Choroby česneku

    4. 6. 2020 10:16 Zakladatel vlákna: Alžběta Waleczková
    Dobrý den, letos se nám s časném vůbec nedaří, začal žloutnout, tak jsme včera vytáhli jeden kus, na kterém je fialovo modrý pruh. Myslíme že i ten je důvodem, jeho špatného stavu. Nevíte co by to mohlo být a jak tomu předejít? Děkujeme za odpověď.
    Napadený česnek
    4. 6. 2020 17:04 Jan Kozák
    Fialovo modrý pruh, který Vás zaujal, mne nezaujal vůbec. Jde odruhotnou reakci, která nic neříká. Byla by potřeba fotka celé rostliny a fotka napadené rostliny v porostu.

    choroby česneku

    3. 6. 2020 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslav Flegel
    Dobrý den,
    dnes jsem vyštipoval palice a trochu se zhrozil - vypadá to na viry a chřestovníčka. Prosím o radu - co mohu pro česnek ještě teď udělat?
    Děkuji
    J. Flegel
    chřestovníček?viry?
    3. 6. 2020 21:54 Jan Kozák
    Na chřestovníčka to nevypadá, ten ožírá listy od kraje. Ale pokud je tam tento škůdce jednotlivě, tak se obejdete bez chemie. 
    Virózní jsou listy na obou snímcích, stejně jako všechny česneky na světě. Záleží pouze na tom, jestli se manifestačně projeví. A s tím nic neuděláte.

    Jakou odrůdu

    2. 6. 2020 21:32 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Chci letos vysadit česnek lokalita Vysočina půdu mám těškou hlinitou počasí chladnější vloni sucho letos prší jaká odrůda by byla vhodná výběr odrůd od pana  Kozáka
    3. 6. 2020 21:48 Jan Kozák
    Každá lokalita má svoje specifické podmínky a nelze dopředu jednoznačně vybrat nejvhodnější odrůdu a naopak jiné předem zavrhnout. V posledních letech se těžká půda jeví jako vhodnější. Máte-li pochyby, že může být pěstování česneku u Vás problematické, volte tedy jistotu, tedy z paličáků Bjetin a Vekan, z nepaličáků Lukan.
    4. 6. 2020 19:56 František Jiráček
    Děkuji za odpověď 

    Plíseň česneku

    2. 6. 2020 14:23 Zakladatel vlákna: Kateřina Šindelářová
    Dobrý den, prosím o informací k nemoci česneku. Má uhnilé kořeny,žloutne a má černou slupku. Co by stě my poradil jestli teda není pozdě. Ale když tak na příští rok nějakou prevenci díky za odpověď
    Česnek
    2. 6. 2020 19:27 Jan Kozák
    Je to stejné, jako příspěvek pod Vámi. Jediná prevence je zdravá sadba a nezamořený pozemek. Určitě nevybírejte sadbu ze stávajícího porostu. Velká část zdánlivě zdravých cibulí bude infikována. A pozemek je zamořen na dvacet let.

    Choroba v česneku

    1. 6. 2020 15:24 Zakladatel vlákna: Petr Štecher
    Dobrý den, potřeboval bych identifikovat chorobu v česneku. Mam odrůdu Dukat. Rostlina je pěkně rostla, ale od spodu mi žloutnou listy a po vytažení z půdy je vidět že odumíraji kořínky. Take jsem u kořínku našel malého bílého červíka. Děkuji za odpověď. Štecher
    Napadený česnekNapadený česnekNapadený česnekNapadený česnek
    1. 6. 2020 18:12 Jan Kozák
    Pro Vás nic radostného. Váš česnek je napaden bílou sklerociovou hnilobou.Buď čekala na pozemku, nebo jste si ji tam dodal sadbou. Více si přečtete v rubrice choroby a škůdci, případně níže v diskusi.

    Postřik na list

    30. 5. 2020 22:02 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý večer p.ing.Kozáku,
    mohl bych se teda zeptat,jak nejlépe dodat ještě česneku síru? Děkuji za odpověď,
    Radek Bohmalský
    31. 5. 2020 19:53 Vaclav Kavka
    A odkud máte indicie, že je to potřeba? V tuto chvíli asi už toho moc dodat nelze.
    Hnojení sírou se provádí buď ve formě elementární síry, což je u nás dost vzácné, nebo formou síranů.
    Aby to mělo smysl z hlediska množství, lze zvážit sírany makroprvků nebo běžných prvků.
    Sádra - pan Kozák nebude asi souhlasit, ale funguje dlouhodobě jako zdroj vápníku i síry, ph neutrální. Rychle z ní ale nedostanete nic.
    Síran draselný - rozpouští se dost pomalu a neochotně, můžete to zkusit na list, ale pochybuji o nějakém velkém vstřebání
    Síran amonný - možná nejvstřebatelnější z toho, co zmiňuju, ale pořád asi nic moc.
    Pořád je tu základní otázka, proč byste teď měl pocítit tu náhlou potřebu síry.
    31. 5. 2020 21:27 Radek Bohmalský
    Dobrý večer p.Kavka, mám zasazeno 5 odrůd na pozemku před domem a stejných 5 odrůd na pozemku asi 2 kilometry od domu.Když jsem už něco málo hlávkoval a ochutnával,tak mně všechny stvoly chutí více  ze zahrady (už ted mají sílu) co je 2km od domu. Tam bylo hnojeno síranem draselným,před domem nikoliv,tak jsem měl zato,že by šlo ještě česneku nějak pomoci.
    31. 5. 2020 21:59 Vaclav Kavka
    Loni jsem koupil česnek od renomovaného pěstitele a překvapilo mě, jak málo pálil. Možná budu opraven, ale ty sirné látky v česneku se označují za sekundární metabolity, tedy produkty metabolismu. A tedy by k jejich nahromadění v rostlině bylo třeba, aby proběhla významná část metabolismu z životního cyklu rostliny. A ta si myslím, že už je pryč. Hmota rostlin je už z velké části vytvořena. 
    Zkusit síran amonný na list asi můžete, ale moc bych od toho už nečekal. (Třeba u mě už některé odrůdy -Mirka, Havran - ztrácejí živě zelenou barvu a jdou do žluta, tam by už asi nemělo smysl se o něco pokoušet)
    Já dávám na podzim do půdy sádru (vím, že p. Kozák to neuznává), na jaře síran draselný.
    2. 6. 2020 8:54 Radek Bohmalský
    Děkuji Vám za odpověď p.Kavka

    před plodina

    30. 5. 2020 21:12 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den,p ing Kozáku
    prosím Vás,jestli můžu dát česnek po cibuli,
    díky moc za radu
    30. 5. 2020 21:26 Jan Kozák
    Dát česnek po cibuli je podobné jako česnek po česneku. Pokud máte jinou možnost, pak zvolte tu jinou.
    < Novější9899100101102Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne