Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Předplodiny česneku Zpět na diskusi

  ČERVENÁ ŘEPA - předplodina

  5. 10. 2020 1:17 Zakladatel vlákna: Ing. Petr Brožek
  Dobrý den pane Kozáku,

  letos jsem se rozhodl začít zahradničit a tudíž jsem zakoupil na Vašem
  e-shopu cibule ozimého česneku (paličáky HAVEL, HAVRAN a VEKAN) k sadbě. Na budoucí sadbu bylo určeno místo po bramborách, které pravidelně pěstovala má babička. Nyní po propočtu jsem dospěl zjistil, že potřebuji pro úspěšnou úrodu větší výměru pozemku.

  V této souvislosti bych Vás chtěl požádat o radu ohledně VÝSADBY NA MÍSTO, KDE SE DŘÍVE PĚSTOVALA ČERVENÁ ŘEPA.

  Z logického pohledu by měla být řepa kořenová zelenina a z pohledu biologického žádný pojem "kořenová" zelenina neexistuje.

  Předem Vám děkuji.

  S přáním příjemného dne

                                Váš příznivce P. Brožek
  5. 10. 2020 9:00 Jan Kozák
  Není potřeba chodit na to vědecky, stačí prakticky. Řepa není s česnekem "příbuzná", proto není žádný zdravotní problém tyto plodiny kombinovat.

  Doporučené PH

  25. 9. 2020 15:10 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Dobrý den pane ing. Kozáku, jaké PH půdy byste doporučil pro pěstování česneku na záhonech  a co říkáte na pěstování česneku po mrkvi, půda na ni byla zpracována do hloubky, na menší zahradě je střídání plodin problematičtější. Děkuji za odpovědˇ.
  25. 9. 2020 16:02 Miloslav Wastl
  Dobrý den,

  co se týká PH půdy, což jsem nastudoval z různých zdrojů, uvádí rozmezí 6 - 7, někde uvádí dokonce  5,6 - 7,2. Pokud vím tak mrkev může být jako předplodina - osobní zkušenosti však nemám, teprve začínám a tak mám nastudovanou jen teorii :)
  25. 9. 2020 17:45 Beda Svoboda
  Já nastudoval 5,5až7,6 což se mi zdá velké rozpětí, proto se ptám p. Kozáka na jeho názor. Pěstuji mnoho let, ale konkrétně po mrkvi mi to vyšlo až letos.
  25. 9. 2020 21:56 Vaclav Kavka
  Otázka správného pH vlastně míří do několika směrů.
  Dostupnost fosforu v půdě - udává se jako nejvhodnější 6 -7,5. Při pH pod 5,5 se P váže na hliník a je pro rostliny velmi obtížně dostupný.
  Dostupnost draslíku v půdě - velká část draslíku v půdě je tzv výměnný draslík. Ten se pro rostliny stane dostupný tehdy, když se na částici jílu vymění s jiným kationtem (Ca2+). Takže je potřeba mít dostatek vápníku v půdě, a protože jeho hlavní zdroj je uhličitan, roste s jeho dostupností pH.
  U nás se naštěstí asi nevyskytují půdy, kde je vysoké pH a málo vápníku, tam by to bylo složitější.
  Kromě měření pH půdního roztoku je takový nepřímý test. Jemně nadrcené skořápky vajec zamíchat do záhonu. Pokud je tam vidíme během celé vegetační sezóny, tak se vápenec rozpouští pomalu, protože je pH dostatečně vysoké. Pokud se rozpustí rychle, je pH nízké, a je vhodné dodat... popel, vápenec, atd ( samozřejmě zde chybí zjištění hodnoty pH měřením)
  26. 9. 2020 11:07 Vaclav Kavka
  A ty další směry míří k dostupnosti boru a dalších mikroprvků za různých půdních podmínek. Všechno to míří k pH 6 - 7,5.
  26. 9. 2020 19:56 Jan Kozák
  Jak je vidět, literatura není jednotná. Osobně si myslím, že česnek snese ono velké rozpětí, samozřejmě u hraničních hodnot neporoste tak dobře. Mrkev jako předplodina je dobrá volba, ale určitě před výsadbou česneku pohnojit.

  Místo pěstování

  24. 8. 2020 19:08 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím Vás pane Kozáku.
  Chtěl jsem se zeptat jestli je ideální místo pro česnek po bramborách a snad nebude vadit polostín. Děkuji. 
  25. 8. 2020 20:26 Jan Kozák
  Brambory hnojené hnojem považuji za nejlepší předplodinu. V horkých suchých letech bývá polostín výhodou.
  25. 8. 2020 20:41 Pavel Brychta
  Super, děkuji. Hnojil sem kravským a koňským hnojem + ledkem. Tak myslím, že ideální.? 
  28. 8. 2020 10:36 Libor Hejduk
  Za mě asi v pohodě, předpokládám, že ledek byl využit bramborami a hnuj se mezitím rozložil na humus. Jen jsem spíše pro kravský hnůj, koňský bych nechal do pařeniště nebo skleníku jako záhřevnou vrstvu naspod. Obsahuje mnohem více nestrávené hmoty, která se rozkladem zahřívá, proto to pařeniště.

  Zelené hnojení

  7. 7. 2020 22:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké použít ještě zelené hnojení kromě toho co radíte? Hořčice by nešla použít?
  8. 7. 2020 20:07 Jan Kozák
  Zahrádkářům doporučuji hlavně svazenku. Pro ně má mimo jiné tu výhodu, že není napadána chorobami nebo škůdci, kteří by se mohli přenést na jiné rostliny v zahradě pěstované. Na poli toto až tak neřešíte. Hořčice je velmi dobrá hlavně proto, že se při jejím rozkladu tvoří kyanidové sloučeniny, což půdu dezinfikuje. Tož ji tam dejte.
  10. 7. 2020 19:28 Jozef Sisak
  Posledna informacia ma prekvapila a vďaka za ňu . Je to možna nahrada za dusikate vapno - bio pestovanie?
  10. 7. 2020 19:39 Jan Kozák
  Dezinfekce půdy rozkladem rostlin hořčice není tak účinná jako dusíkaté vápno, protože rozklad je pozvolný, tedy koncentrace kyanidových sloučenin je malá.
  14. 7. 2020 5:40 Jozef Sisak
  Ďakujem za doplnenie informacii .vzhľadom k tomu že som už horčicu vysial tak to budem kombinovať aj dusikate vapno  s prikrytím foliou možno to pomôže aj na medvedika

  Pole před a po

  1. 7. 2020 15:28 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
  1)Chtěl bych se optat jak správně využít pole po sklizni česneku do podzimu .
  2)Na podzim bych chtěl sázet česnek po bramborách. Mam pole nechat ladem od září nebo něco naset a co ? Děkuji za odpověď 
  1. 7. 2020 20:10 Jan Kozák
  1. Existují zeleniny s krátkou vegetační dobou, např. pekingské zelí, černá ředkev, japonská ředkev, ředkvičky.
  2. Pole nechte ladem, zelené hnojení už nic neudělá, protože by se už v září mělo zaorávat. 

  před plodina

  30. 5. 2020 21:12 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den,p ing Kozáku
  prosím Vás,jestli můžu dát česnek po cibuli,
  díky moc za radu
  30. 5. 2020 21:26 Jan Kozák
  Dát česnek po cibuli je podobné jako česnek po česneku. Pokud máte jinou možnost, pak zvolte tu jinou.

  S čím střídat?

  3. 4. 2020 0:06 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
  Dobrý den, po několika lété odmlce se chci vrátit k pěstování česneku. Máme velkou zahradu, kde střídáme každý rok na jedné půlce zemáky a na druhé zelenina, řepa a jatelina. Česnek se nám osvědčil sadit po zemakach, ale množství sazenych zemáku každý rok pomalu snižujem. Moje otázka je, čím pole dosadit, zaset, abych dostal podobný exekt jak u zemáků? Děkuji mnohokrát! 
  3. 4. 2020 17:58 Jan Kozák
  Nejprve jsem hledal slovo exekt; nikde jsem ho nenašel, ale internet mi napověděl, že by to mohl být efekt. 
  Za druhé jsem nepochopil otázku. Máte to pro vlastní spotřebu nebo na kšeft? Spíš bych se klonil k druhé možnosti. Znám jeden případ, kdy pěstitel pěstuje pouze zemáky (v Čechách tomu říkají brambory) a česnek a každý rok to střídá. A má výborné výsledky u obou. Jinak by to samozřejmě nedělal.  Finanční efekt u česneku je lepší než u zemáků, je to však vyváženo větší pracností. 
  Jestli potřebujete obsadit zbývající část pozemku, když se snižuje výměra zemáků a tím velikost obou polovin, tak je na zvážení, co se dá v dané lokalitě dobře prodat. Nedaleko měst nebo u hlavních silnic se dobře prodávají jahody či maliny, případně i něco jiného, ale vždy dost pracného.
  4. 4. 2020 22:08 Petr Šánek
  Omlouvám se za chyby, bylo už pozdě večer :)

   ano je to na kšeft. 

  Spíš sem si představoval, nevyužitou část pole osasadit něčím, co nebude náročné na pěstování  a zároveň to připraví půdu pro česnek na příští rok...nejakou trávu, byliny... Prostě zaset a pak poséct... Nemusí z toho být peníz, či to přidávat další velkou práci, tě už je tak dost :) děkuji 
  5. 4. 2020 1:16 Alois Juráň
  A co třeba dyně?
  5. 4. 2020 18:53 Jan Kozák
  Nemusí být peníz? Mohlo by být zelené hnojení, třeba svazenka, hořčice, velmi dobrá je vikev huňatá, ale ta je jednak ozimá, jednak se špatně shání osivo. 
  5. 4. 2020 20:35 Alois Juráň
  Co ten doporučovaný tagetes?Jsou potvrzené pozitivní výsledky?
  6. 4. 2020 7:25 Jan Kozák
  Nemám osobní zkušenost s tímto asfrikánem ani nikoho s osobní zkušeností neznám. Podle popisu má dezinfekční účinek, co se týká háďátka, tak to "naše" Ditylenchus dipsaci nijak neomezuje. Vytváří rovněž hodně hmoty a krásně kvete. Tak proč ho taky nevyužít?

  Příprava pole

  20. 9. 2019 18:00 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
  Dobrý den . Jsem v česneku úplný amatér a letos budu sázet česnek po prvé.  Čtu vaše diskuse,články,v nich píšete že je nevhodné sázet česnek po směsce s hrachem. Moje otázka zní "můžu sázet česnek na pole kde bylo letos do května zaseté žito na zelené krmení poté zasetá směs s hrachem a jetelem též posekáno a poslední třetí seč v září jen samotný jetel . Tak se vás ptám kdybych jetelište z oral česnek na to pole letos zasazel , co se bude dít s česnekem po takové kombinaci plodin. 
  Děkuji za odpověď 
  20. 9. 2019 20:05 Jan Kozák
  Děkuji za upozornění, už jsem poznámku o nevhodné předplodině hrachu smazal. Vzhledem k tomu, že spousta pěstitelů má s hrachem coby předplodinou dobré zkušenosti, soudím, že moje zkušenost se vázala k dané lokalitě a není tedy obecná. 
  Jiná věc je s tím Vaším jetelištěm. To už mělo být zoráno. Nevím, jak je u Vás vlhko nebo sucho (my na na déšť pořád ještě čekáme). Nebude-li dost teplo a vlhko, zaoraný jetel se málo rozloží a bude se Vám špatně sázet. Ale jako předplodina by to mělo být velmi dobré.

  Facélia na zelené hnojenie

  8. 7. 2019 13:48 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň, viem že táto otázka priamo nesúvisí s cesnakom ale chcel by som poradiť ak niekto bude vedieť čo robiť. Na miesto, kam chcem tento rok sadiť cesnak som nasial facéliu, pretože tam bola len lúka. Teraz už končí kvitnutie a chcel by som vedieť, či radšej urýchlene ju zkosi5, prípadne zaorať, alebo ju nechať ešte tak dva týždne aby dozreli semená, potom pozemok len podiskovat, počkať kým vzíde, to by som odhadoval na koniec augusta, a na začiatku septembra to zaorať. Sadiť plánujem koncom októbra a budem používať ešte rotavátor pred nasadením takže by prípadné korene alebo zelenú hnotu ešte rozdrvil. Prípadné ak máte inú radu budem vďačný.
  9. 7. 2019 21:23 Jan Kozák
  Váš plán zadiskovat svazenku po dozrání semen, aby se z nich znovu obnovila, není špatný. Otázka je, bude-li voda, aby včas znovu vzešla, protože jinak bude zaplevelovat česnek. 
  Podle aktuální situace zvažte použití rotavátoru. Ten sice připraví dobře půdu na sázení, ale ničí půdní strukturu. Proto doporučuji se mu v maximální míře vyhnout.
  9. 7. 2019 21:37 Martin Lokaj
  Ja by som rád použil brány alebo kombinátor, ale asi tam bude stále príliš veľa koreňov z tej lúky čo tam bola ešte na jar.

  Po čem čeanek

  1. 7. 2019 9:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Po jaké zelenina mohu na podzim sladit česnek ( rajčata.celer.hrach,č.řepa atd atd
  1. 7. 2019 11:40 Libor Hejduk
  Já jsem začal stabilně dávat česnek po rajčatech, pod kterými bylo zahnojeno odleželým hnojem.
  1. 7. 2019 17:38 Pavel Dohnal
  Mám vynikající zkušenosti po hrachu - velmi čistý pozemek. Už si ho hýčkám na podzim. I po bramborách to vidím na pohodu. 
  1. 7. 2019 19:20 Jan Kozák
  Jednodušší je seznam nevhodných předplodin. A to jsou všechny cibulové zeleniny (cibule, česnek, pažitka, pór) a cibulnaté květiny. Všechno ostatní je dobré. Za nejlepší předplodinu považuji brambory hnojené hnojem - půda je po nich v dobrém výživovém i fyzikálním stavu.

  Předplodina

  10. 3. 2019 22:05 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Zdravím Kozákovic a přeji dobrý večer, je vhodné použít jako předplodinu česneku meloun vodní? V loni bylo úžasné počasí a třeba i u nás 440m.n.m se melounům celkem dařilo. 
  ..
  11. 3. 2019 19:46 Jan Kozák
  Melouny jsou dobrou předplodinou už proto, že brzy uvolňují pozemek. A pokud by byly hnojeny hnojem, pak by byly úplně výborné.

  dusíkaté vápno

  13. 10. 2018 16:58 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den p.Ing.Kozáku,
  prosím Vás,budu ted zarývat zelené hnojení(svazenku),můžu zároven zapravit do půdy i dusíkaté vápno?Chtěl bych to po zapravení přikrýt nepropustnou folií.
  Děkuji za odpověd,Radek Bohmalský
  13. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
  Dusíkaté vápno v žádném případě teď nedávejte, bránilo by to rozkladu organické hmoty. Pokud je u Vás sucho, tak by bylo potřeba po zrytí pozemek zalít, aby se takto pozdě zarytá svazenky alespoň částečně do výsadby rozložila.
  14. 10. 2018 6:57 Radek Bohmalský
  A ještě se chci zeptat,mám možnost zasadit kousek vedle,kde jsem sklidil včera papriky.Tam můžu aplikovat dusíkaté vápno,s tím,že bych to pak na 2 až tři týdny přikryl?
  14. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
  Ale pouze za předpokladu, že rostliny paprik vytrháte a odstraníte z pozemku.

  vysoké záhony

  16. 9. 2018 2:46 Zakladatel vlákna: Anna Prchlíková
  Dobrý den, zvažuji zkusit pěstování česneku ve vysokém záhonu - prosím, máte s tím zkušenosti? Loni jsme vytvořili takový záhon pro jahody (a uprostřed pažitku), tomu se dařilo pěkně. Zvažuji pažitku a jahody přesadit do nově vytvořeného vysokého záhonu, starý záhon doplnit kompostem a zasadit česnek. Prosím, co si o tom myslíte? Případně půdu předem ošetřit? Nehnojit, ev. sušeným slepičincem? Plánuji pouze ošetření Sulkou a zvažuji slepičince, pokud by česnek přišel do záhonu po jahodách. Jakou odrůdu zvolit - Lukan? Děkuji, Anna
  17. 9. 2018 8:12 Jan Kozák
  Jahody jsou pro česnek vhodnou předplodinou. Nedokážu takto posoudit zásobu živin. Možná by stačil jen kompost. Lukan je dobrá volba.

  Dusíkaté vápno

  19. 8. 2018 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
  Dobrý den, chtěl bych se jak provést následující operace. Budu dávat česnek po bramborách. Sklizeň brambor proběhne v první polovině září. Po té bych chtěl vysít svazenku a také pole povápnit dusíkatým vápnem. Bylo by dobré vysít svazenku a poté se zaoráním aplikovat dusíkaté vápno? Nebo povápnit hned po sklizni brambor a prokypřit do 20 cm  a za 14 dní sít svazenku. Pokud mohu ještě poprosit o množství vápna na plochu. Děkuji moc za odpověd 
  20. 8. 2018 17:40 Jan Kozák
  Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak po sklizni brambor rozhoďte 3 kg dusíkatého vápna na 1 ar, zapravte, malou plochu překryjte na 14 dní neprodyšnou fólií, větší plochu uválcujte. Svazenku už nedávejte.
  Nebo můžete vysít svazenku, začátkem října ji zaorat a dusíkaté vápno dát při přípravě půdy před sázením. Ale svazenka Vám toho moc neudělá a dezinfekce bude slabší, ne však nulová.
  Ale letos je to otázka vody. Bez vody bude i včasná dezinfekce méně účinná a svazenka ani nevyklíčí.

  Zelené hnojení

  12. 8. 2018 16:11 Zakladatel vlákna: Ondřej Schönfelder
  Dobrý den, v záložce pěstování česneku píšete o nevhodnosti použití hrachu jako zelené hnojivo. Chtěl bych se zeptat, jaké důvody Vás vedou k tomuto tvrzení? Mnoho zemědělců preferuje hrách jako předplodinu, která pole vyčistí a po následném zaorání zůstává mnoho dusíku v půdě. Přeji hezký den, Schönfelder Ondřej
  12. 8. 2018 18:47 Jan Kozák
  Máte pravdu, někteří pěstitelé mají s hrachem coby předplodinou dobré zkušenosti. Já jsem měl na dřívějším působišti zkušenosti špatné. Je však možné, že se jednalo o problém dané lokality. V současné době to tak na přednáškách i prezentuji. 

  Osevní postup

  28. 10. 2017 13:18 Zakladatel vlákna: Vojtěch Svatoš
  Dobré odpoledne, chtěl bych si založit osevní postup s česnekem, mám k dispozici zhruba 1.5 aru. To znamená, že bych mohl pozemek rozdělit na dalších 5 honů, hlavní plodinou by pro mě byly brambory, dále bych mohl pěstovat jetel či vojtěšku na krmení, nebo seno a dále také proso. Jak byste uspořádal tyto plodiny? Můj návrh je: 1. Jetel  2. Brambory  3. Brambory (brambory dvakrát po sobě jsem zvolil z důvodu většího časového odstupu a dále také proto, že budou z hlediska agrotechniky vedle sebe ) 4. Proso  5. Česnek (ihned po sklizni by následoval čistosev jetele, či vojtěšky, stále nejsem rozhodnut protože se nacházím v nadmořské výšce 450 m. n. m.). 
  29. 10. 2017 20:02 Jan Kozák
  Česnek bych sázel po bramborách, zvláště budou-li hnojeny hnojem.

  sadba po čem

  9. 10. 2017 21:14 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Dobrý den po jaké plodině mohu na podzim zasadit česnek (po rajčatech,okurkách,mrkvi,brukv zelenině) děkuji předem za odpověď J
  10. 10. 2017 7:51 Jan Kozák
  Všechny uvedené zeleniny nejsou jako předplodina k česneku problematické. Pokud k některé z nich bylo hnojeno hnojem, tak bych ji upřednostnil.
  1234Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne