Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Skladování česneku Zpět na diskusi

  Kremelina - p. Lubomir Caby

  25. 10. 2015 4:28 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
  Kremelina jsou zkamenele morske rasy rozemlete na prasek. Tento prasek je velmi ostry/brusny s vysokym obsahem mineralu.Pouziva se v kosmetickem prumuslu (zubni pasty, masky na oblicej, sampony….), v potravinarskem prumyslu ( pri skladovani mouky, ryze , fazoli….). Nejsirsi pouziti ma vsak jako pesticide.Zabiji zarucene veskery bezkrunyrovy hmyz (blechy, svaby, housenky, mandelinky…… a dokonce i slimaky v zahradce).Jakmile hmyz prijde do kontactu s timto ostrym praskem, ten jim narusi/poreze jejich tela a hmyz se vysusi/dehydruje.
  Cesnek by se mel Kremelinou poprasit pred skaldovanim jako prevence. Nemusite mit starch z toho, kdyby stroucky dosly do kontaktu s timto praskem. Lide Kremelinu konzumuji jako prevenci proti padani vlasu, zpevnovani kosti,nehtu a zubu.
  26. 10. 2015 11:09 Jan Kašpar
  Pane Vyskalo, není křemelina jako křemelina. Jedná se o křemičité schránky odumřelých hnědých řas zvaných rozsivky. Z chemického hlediska se jedná o SiO2. Jenže rozsivek existuje řádově stovky rodů a řádově desetitisíce druhů. Velikost jejich schránek se pohybuje od 2,5 μm (mikrometrů) až 200 μm. extrémní řasy mají až 2000 μm. Rovněž tvary sořápek jsou od kulových (kruhových, rektangulárních, trubičkových, ve tvaru elipsoidu atd. Takže zbývá jen maličkost vybrat tu "správnou" křemelinu.
  K vlnovníkovi (Aceria tulipae)- pokud není v česneku přítomen, přes křemelinu těžko přeleze. Pokud tam je a prosypete cibule, bude si vesele sosat a množit se a z cibule nevyleze. Taky proč, má dost potravy a může se vesele množit pod šupinami a křemelina se ho nedotkne. Aby to fungovalo, musel by se česnek oloupaný prosypat. Jenže pak bude zase skladovatelnost problematická.
  A k vylepšování zdraví křemelinou? Pokud ji pojíte, vyčistí Vám to vnitřní povrch střev, něco jako lepší vláknina. Což je jistě pro organismus dobré. Nějaké "ozdravění" kloubů, kostí či padání vlasů patří do říše báchorek. Cucání oblázků, či olizování laboratorního skla taky nepřinese nějaký efekt.
  Mimochodem, pokud koupíte křemelinu od těžaře, zaplatíte cca $2 až $3 za 50 lb (cca 22 kg). U nás v malém lze dostat 20 kg pytel za cca 1000 Kč. A račte se podívat, za kolik to marketingoví experti prodávají. Media je nazývají "šmejdy".

  Vlnovnik - pro p. Pilkovou

  22. 10. 2015 3:04 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
  Docetl jsem se, ze proti Vlnovnikovi je velmi ucinna Kremelina ( Diatomaceous Earth – DE), aplikovana pred skladovanim.
  24. 10. 2015 17:47 lubomir caby
  Prosím Vás o určenie spôsobu aplikácie. Použiť to na dezinfekciu skladového priestoru+ bedničky, alebo aj na cesnak počas sušenia ? Resp.odkaz na publikáciu. Ďakujem

  Sesychani česneku

  18. 10. 2015 20:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotny
  Dobrý den, trápí mne sesychani sklizeneho česneku. Jak tomu předejít? Tento problém mne netrapil dříve. Po zakoupení Vaší sadby začaly sesychat i odrůdy moje původní. Děkuji za odpověď. K dnešnímu dni je poškozeno cca 40% sklizně
  19. 10. 2015 6:59 Jan Kozák
  Toto sesychání je s největší pravděpodobností způsobeno sáním vlnovníka česnekového. Toho už dvacet let považuji za největší problém při pěstování, vlastně skladování, česneku. Ale nikdo se tím pořádně nezabývá.
  19. 10. 2015 23:45 Jana Pilková
  Dobrý večer pane Kozáku, snažila jsem se někde dočíst, kde se ten darebák vlnovník k česneku dostane. Všude se píše, že je to problém skladů. To znamená, že z půdy by měl být česnek v pořádku a nakazí se při sušení? A co insekticidy před začátkem sušení? Postřikům nerozumím, četla jsem to na internetu. Děkuji
  19. 10. 2015 23:49 Jana Pilková
  Jenom doplňuji, myslela jsem vystříkat skladovací prostory:-)Ale zase nevím, aby se tím nějak nenasákl česnek i když by se sušil za nějakou dobu po aplikaci. Ale jsou to teorie.
  20. 10. 2015 20:45 Jan Kozák
  Pro dezinfekci skladovacího prostoru je možné použít Savo. Ale pozor na bezpečnost práce. Insekticid, spíše akaricid, na konci vegetace bych já určitě nepoužil.
  21. 10. 2015 8:50 Radovan Mžik
  Dobry den pane Kozaku, jeste bych toto tema rad rozvinul, protoze me zajima jak se vlnovnik dale siri. Bohuzel jsem se k tomu nikde poradne nic nedocetl, ale nechtel bych si ho zavlect na pozemek, kde jsme s nim nikdy problem nemeli. Co jsem tak odpozoroval, tak pokud se skladuje zdrava sadba vedle napadene, tak se vlnovnik prestehuje i na tu zdravou. Vsechny sadbove odrudy jsem tedy rozdruzil, namoril v sulce (2-3h), ususil a vratil zpet do puvodnich raslovych pytlu, ktere jsem vyvaril ve vode. Veskere krabice apod, ktere prisly s nemorenou sadbou do styku jsem spalil. Je toto prosim dostatecne? Je, prosim, nejaka sance, ze cast roztocu prezila moreni a pri sadbe se mi dostane do pudy? Dekuji za Vasi odpoved.

  předloňský česnek

  17. 9. 2015 22:39 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Na podzim 2012 jsem zasadil menší množství nové sadby, v létě 2013 sklidil, spletl do copů a uskladnil. Jednu "paličku" jsem zvážil (73g)a zavěsil v kuchyni na stěnu - testoval jsem trvanlivost a ztrátu váhy při uskladnění.
  Na podzim 2014 jsem chtěl tento trvanlivý česnek vysadit, nějak jsem na něj zapomněl, jarní sadbu neprovádím, tak přišel na řadu až letos. Dnes jsem jej znovu zvážil, má 43g!, je evidentně zdravý!
  Stroužky jsou pevné, tvrdé, zítra je namočím do Sulky a v listopadu vysadím. Jsem zvědav, jestli z něj něco bude? Pokud ano, rozmnožím ho a budu nabízet jako "Věčný česnek", zázrak přírody.
  29. 9. 2015 22:14 Richard Novák
  Dobrý den. Ta palice měla jen těch pět stroučků? Děkuji.

  scvrklej česnek

  19. 3. 2014 19:54 Zakladatel vlákna: honza
  Zdravíčko chtel bych se zeptat dneska jsem přebíral česnek a skoro všechen je scvrklej a ma takovou divne žlutou barvu mnel jsem ho danej ve sklepe v panelaku jako každy rok ve sklenici stroužkama nahoru a co nejdelším stvolem muže to byt teplemMM nebo uskladnenim dekuji
  20. 3. 2014 19:37 Jan Kozák
  Buď máte jinou odrůdu, která má nižší skladovatelnost, nebo u Vás hoduje roztoč vlnovník česnekový.
  Na takto napsanou otázku většinou neodpovídám.

  Uložení sadby česneku přes zimu

  4. 1. 2014 21:25 Zakladatel vlákna: Tomáš Dvořák
  Dobrý den, prosím Vás, jaká je optimální teplota a vůbec podmínky pro uskladnění sadbového česneku, který jsem nestihl na podzim zasadit? Děkuji Vám.
  5. 1. 2014 20:03 Jan Kozák
  Stále je příhodné počasí pro výsadbu. Pokud máte závažné důvody, které Vám v tom brání, pak se snažte držet česnek při co nejnižších teplotách na vzdušném místě. Výsadba ozimých česneků na jaře má významná negativa.

  Skladování

  23. 12. 2013 19:35 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Dobrý den

  Mám dotaz na pana Kozáka.

  Může se česnek skladovat v chladících boxech určených pro skladování zeleniny? Jedná se o neprodyšné izolované boxy o objemu několik m3 s klimatizační jednotkou udržující nízkou teplotu a vlhkost. Boxy nemají větrání, z prostoru se jen odvádí vysrážená voda z výparníku a udržuje se tímto nízká vlhkost. Co na to říkáte, jde to použít?

  Přeji klidné svátky.
  23. 12. 2013 20:07 Jan Kozák
  Nevím, pravděpodobně ano.

  Už zase vlnovník!

  20. 12. 2013 17:24 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
  Dobrý den, minulý rok jsem měla skladovaný česnek napadený vlnovníkem. Nyní začínám pozorovat, že některé stroužky skladovaného česneku ztrácejí lesk a mají volnější slupku, proto mám opět podezření na vlnovníka. Sadba tohoto skladovaného česneku byla ale narozdíl od té minulé mořena v Sulce. Ovšem Sulka byla několik let prošlá a mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku.
  1. Je možné, že tedy moření bylo neúčinné? Od vás vím, že Sulka by měla na vlnovníka s jistotou zabrat.
  2. Letošní zasazený česnek je bohužel mořen stejným způsobem, jako minule. Co tedy mohu v průběhu roku udělat za postřik proti vlnovníkovi nebo jaká lze udělat jiná opatření v průběhu vegetace?
  Prozatím se snažím skladovat česnek v chladnu.
  Děkuji velmi za odpověď a přeji krásné svátky a do nového roku vše nejlepší.
  Ivana Smetanová
  20. 12. 2013 22:25 Jiří Snášel
  Odpověděla jste si sama - "mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku."
  viz Česnek v otázkách.
  21. 12. 2013 20:15 Jan Kozák
  V dřívější době, kdy se běžně doporučovalo využít mořidlo proti houbovým chorobám opakovaně, u Sulky se uvádělo, že při opakovaném použití ztrácí účinnost. Takže tady asi byla chyba. Během vegetace proti vlnovníku nic nezmůžete, příští rok po sklizni a vysušení se snažte držet ho v co nejnižší teplotě.

  Teplota a vlhkost

  19. 12. 2013 18:19 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
  Jaká je optimální teplota a vlhkost na skladování kon zumního česneku. mám teplotu 8st. a vlhkost 55 děkuji Krejčíř Vlad.
  21. 12. 2013 20:10 Jan Kozák
  Skladování česneku je dosti náročné. Pokud v něm nebude roztoč vlnovník česnekový, pak je v domácích podmínkách nejlepší pokojová teplota a vlhkost do 60 %. Nejspolehlivější skladování je při mínus dvou stupních, ale to doma nikde nemáte.

  Kořínky

  5. 12. 2013 18:09 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý večer pane ing Kozáku, chci se zeptat jak mám zabránit česneku aby se mu zvedaly kořínky.Mám doma nějaké zbytky ještě.Když jsou kořínky zvedlé nevadí to ničemu že?Třeba chuti nebo tak?
  5. 12. 2013 18:49 Jan Kozák
  Výraz zvedlé kořínky je neobvyklý. Snad máte na mysli zduření podpučí s případným rašením kořenů. S tím je letos dost velký problém. Teploty kolem nuly a sucho to nejlépe zpomalí. Tento začátek rašení kuchyňskému využití nijak nevadí, snižuje to však atraktivnost zboží při jeho prodeji.
  5. 12. 2013 18:59 Štěpán
  No právě.tak se ptam jak to mám řešit??Nic jineho na to není???

  skladování sadbový-konzumní česnek

  6. 11. 2013 19:37 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý den pane Kozáku k dotazu pana Harasima, bych se připojila. Někde v diskuzi jste zmínil, že je rozdíl v podmínkách skladování konzumního a sadbového česneku, ale neuvedl konkrétně. Můžete to pro nás prosím více specifikovat.
  děkuji
  7. 11. 2013 6:33 Zdeněk Červík
  Skladování česneku
  Česnek v otázkách » Kde by měl být česnek skladován?

  Místo skladování česneku by mělo být hodně vzdušné – nejlépe v průvanu. Škodí mu příliš vysoká teplota, přímé sluneční záření, naopak mu neublíží mírný mráz.
  Uskladnění česneku před konzumací je v současnosti velkým problémem. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým, vyhovuje mu pokojová teplota a sucho. Tyto podmínky však vyhovují zmíněnému roztoči, který se v teple rychle množí a způsobuje vysychání stroužků. Proto by byla lepší teplota okolo nuly při nízké vlhkosti, tedy určitě ne v ledničce.
  Někteří navrhují skladování česneku před konzumací na balkóně. Česnek sice snáší i teploty pod nulou, obávám se však, že na balkóně bude velké kolísání teploty i vzdušné vlhkosti, které může česneku uškodit
  7. 11. 2013 12:14 Hana Kopecká
  Dobrý den , děkuji tuhle odpověd znám. Vím najít doré skladovací podmínky je možná to nejtěžší. Má zkušenost je že v chladné teplotě a průvanu začíná konzumní česnek mnohem dřív rašit-výkyvy vlhkosti atd. Takže ho ted skladuju při pokojové teplotě a nízké vlhkosti než je třeba větraná půda, kůlna atd.
  Nicméně by mne zajímal ten rozdíl jak sladovat konzum a sadbu

  Skladování

  6. 11. 2013 18:17 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Dobrý den

  Pane Kozáku, mám dotaz na doby skladovatelnosti u vašich odrůd česneku. Uvedené v popisu odrůd platí pro běžné skladovací podmínky (20°C) bez škůdce Vlnovníka česnekového? Nebo je potřeba teplot kolem 0°C, jak doporučujete, či se dokonce dá skladovatelnost v tomto případě (0°C) i prodloužit, například u Vekanu a Bjetinu až do další sklizně?

  A druhý dotaz: Do jakých kladných teplot nad nulou by se mohl česnek skladovat aniž by rašil do další sklizně - stačí držet kolem 5°C, tedy zároveň s bramborami?
  7. 11. 2013 20:18 Jan Kozák
  Pokud není česnek napaden vlnovníkem česnekovým, pak je skutečně nejlepší pokojová teplota, která ho udržuje ve vegetačním klidu. Zrovna tak je vhodná teplota okolo nuly. Pět stupňů se mi zdá už moc. Skladování společně s bramborami je nevhodné pro vysokou vzdušnou vlhkost.
  Skladování sadby je jednodušší. Tam stačí zastíněné vzdušné místo. Sadba se skladuje kratší dobu než česnek konzumní a nevím, že by se někde pro její skladování používaly klimatizované sklady.

  JOVAN

  4. 11. 2013 21:28 Zakladatel vlákna: Karel Chovanec
  Dobrý večer,
  z bohužel až jarní výsadby Jovanu vyrostly velké koule bez stroužků, což jsem očekával, ale nevím co z nich vyroste, pokud je použiji k výsadbě. Navíc už raší. Chtěl bych si tuto odrůdu udržet a od Vás už jsem nestihl získat ani paličku. Děkuji za radu,
  Karel Chovanec
  5. 11. 2013 21:35 Jan Kozák
  Pokud vysadíte na podzim, pak vyrostou normální dělené cibule. V případě jarní výsadby budete mít zase většinou koule. Ale tyto koule mají horší skladovatelnost, takže do jara mnohdy ani nevydrží.

  Skladování

  1. 11. 2013 15:10 Zakladatel vlákna: Jiří Šír
  Hezký den, chci se zeptat, jak nejlépe skladovat sadbový česnek Benátčan, aby mi vydržel na jarní výsadbu?(mám ho na stroužky)děkuji
  1. 11. 2013 21:01 Jan Kozák
  Na suchém vzdušném místě, na teplotě u Benátčanu moc nezáleží. Ale silnější mrazy by mohly vadit.

  Skladování ve stodole

  25. 10. 2013 16:36 Zakladatel vlákna: Štěpán
  Dobrý den pane ing.Kozáku, chci se zeptat česnek který jsem letos vypěstoval mám uskladněný ve stodole která je dobře větrana z jedné strany otevřená.Ale zdá se mě že česnek chtá trošku plíseň??co stím nebo jak temu zabránit????
  25. 10. 2013 20:58 Jan Kozák
  Asi je větrání nedostatečné, třeba by stačilo snížit vrstvu.
  26. 10. 2013 8:09 Štěpán
  Ale mě se zdá že to dělají horní cibule a spodní nic???čím to je????
  < Novější56789Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne