Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  sadba Havran

  28. 8. 8:56 Zakladatel vlákna: Jirka Boček
  Dobrý den chtěl bych se vás zeptat, jestli máte  česnek na sadbu  Havran ,jsme vašimi odběrateli a dotazovali jsme se v červenci až bude Havran na prodej že dáte vědět zatím jsem žádnou zprávu nedostal .děkuji za odpovědˇ Jirka Boček
  28. 8. 12:47 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, pane Bočku. Vaši zprávu bohužel neevidujeme, na e-maily se snažíme odpovídat rychle. Odrůda Havran se od vyprodání v červenci do nabídky nevrátila.

  ZELENÉ HNOJENÍ

  27. 8. 19:54 Zakladatel vlákna: pavel kovář
  Dobrý den pane Kozák je dobré před výsadbou česneku vyset pelušku jako zelené hnojení?
  28. 8. 7:21 Jan Kozák
  Určitě to není špatné. Ale uvážíte-li, že by se zelené hnojení mělo zaorat (nebo zarýt) do poloviny září, tak už to letos nemá cenu.

  Konec vlnovníka v Čechách

  24. 8. 21:41 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den konečně je zde receptůra jak zatočit s vlnovníkem.Od dílerky vysavačů Rainbow paní Vojtíškový mám receptůru jak na ty roztoče v madracích a to i na vlnovníka v česneku.30 sekund plného podtlaku a 5 až 10 sec. uvolnění podtlaku.A toto 5x opakovat.Polovinu sadbového česneku chci mořit v Sulce max.15 min. a zbytek nemořit jen ošetřovat v podtlaku co 15 dní.Letos to bylo dost neprůkazné ale nepaličák neošetřený v Sulce mi dost narostl až 110 g v cibuli.V Sulce mořit 2 hod. považuji za max. dobu a to již ubližující česneku.Nebo se pletu?
  Poprosil bych o odborný názor z míst nejodbornějších.Děkuji.

  sadba česneku

  23. 8. 15:06 Zakladatel vlákna: Petr Vodička
  Dobrý den, objeví se ještě prosím na e-shopu k dispozici další druhy česneku k pěstování nebo jsou nenabízené odrůdy již vyprodané? Šlo by mi především o Anton a Lukan. Děkuji za odpověď. 
  25. 8. 20:38 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, je možné, že se vyprodané odrůdy do nabídky vrátí, ale pokud máte zájem o větší množství, raději zvolte z aktuálně dostupných odrůd, protože pokud se nějaká odrůda vrátí, bude jí jen trochu.

  Mirka odrůda

  22. 8. 18:11 Zakladatel vlákna: Josef Vejlupek
  Zdravím, najde se někdo, kdo poskytne půl až kilo odrůdy Mirka na sadbu?Nebo jinou odrůdu s velkými pacibulkami. Pište prosím na josev@email.cz, předem děkuji 

  nevzešlá svazenka

  22. 8. 18:00 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
  Možná hloupá otázka ,po sklizeném česneku jsem chtěl dát svazenku na přilepšení pro další plodiny nevzešla snad ani jedna.Osivo zakoupeno  v Banhausu zaseto se zapravením do půdy .Co jsem udělal špatně nebo bylo osivo s nulovou klíčivostí?Díky  za odpověd.
  22. 8. 22:43 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Zdvořak příčin může být  více -málo vody,hluboké zapracování a nebo něco v půdě.Doporučení zalít a modlit se.Případně přečíst dobu zasetí na obalu té svazenky.JE SUCHO.
  23. 8. 3:13 josef zdvořák
  Díky za názor taktéž špekuluji co to způsobilo,to sucho se mi nezdá letos tady není navíc jsem stále zaléval,hloubka klasika zapravení hráběma.Už jsem to vzdal a přesel hořčicí ta po třech dnech již leze jsou ideální podmínky-teplo,každý den voda.Stále se domnívám že ta klíčivost je nejpravděpodobnější protože nevzešla ani jedna což je divné.Ale děkuji za odpověd příště si udělám test na klíčivost.Díky.

  Dusíkaté vápno

  21. 8. 10:10 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Kozáku. Prosím Vás o dvě rady. Zaprvé, má ještě smysl dávat dusíkaté vápno na pozemek kde se vyskytlo háďátko nebo už je pozdě, teplota dle předpovědi 16 až 20C. Pro větší plochu zakrytí folií je promne téměř nemožné. Zadruhé, když v záhonu byl napaden 1 krajní řádek háďátkem kolik řádku vedle nesmím použít na sadbu, rozestup 30 cm. Půda byla čistá, nákaza ze sadby, špatné cibule do 10 procent. Šířka záhonu asi 9m délka řádků 85m.Předem děkuji za odpověď.             S pozdravem Polách
  21. 8. 20:20 Jan Kozák
  Smysl to má a doporučuji tento postup, třebaže se ochladí. Ale půda je teplá. Po zapravení dusíkatého vápna pozemek uválejte.
  Já považuji za bezpečnou vzdálenost 10 metrů napříč řádky, v řádku padesát metrů.
  21. 8. 23:15 Jiří Polách
  Moc děkuji za rychlou odpověď.  Polách

  Vakuovani česneku

  19. 8. 8:38 Zakladatel vlákna: Jaromír Vlček
  Dobrý den. Tuším, že jako pěstitelé dlouhodobé skladováni nepotřebujete, ale snad máte zařízeni, kterým v labaku hledáte ty malé potvorky co škodí při skladovaní. Prodejci nabizejí k spotřebě vakuovaný česnek. Domnívam se, že vákum by vlnovník nepřežil (také jiná fauna). 
  Druhý dotaz je na dusikaté vápno. Nemáte skusenosti s produktem na desinfekci před sadbou?
  21. 8. 20:26 Jan Kozák
  Už nad tím špekuluju tři dny. Opravdové vakuum zabíjí všechno živé, s výjimkou nějakých želvušek a nějakých mikroorganismů. Určitě by nepřežil ani česnek. Pokud však budete mít na mysli vakuovačky, které pouze vysají vzduch ze sáčku, tak ty nezahubí vůbec nic. Vakuovaný česnek jsem v obchodě neviděl; možná proto, že neobrážím všechny obchody.
  Ale druhý dotaz jsem nepochopil, omlouvám se.

  Vylehčení půdy

  19. 8. 8:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Pane Ing. Kozáku, měl bych na Vás dotaz, jaký písek použít na vylehčení půdy. Bude lepší říční, nebo kopaný písek? Mám tu až skoro jílovitou půdu. Děkuji Vám za odpověd´. 
  19. 8. 19:28 Jan Kozák
  Aby se vylehčila těžká půda pískem, muselo by ho být víc než 50 % objemu. Těžká půda obsahuje převahu jílovitých částic, t.j. částic menších než 0,01 mm. Naproti tomu písek je složen z částic větších než 0,05 mm. Na vylehčení těžké půdy jsou potřeba prachové částice, tedy frakce mezi pískem a jílem, a to je spraš neboli prachové částice. Jíl s pískem vytvoří podobnou hmotu jako je beton, pouze nebude tak tvrdá. Na Vysoké škole zemědělské v Brně, vyznamenané Řádem práce, jsme se v polovině sedmdesátých let učili, že nejlepším materiálem na vylehčení těžkých půd je popílek. V té době se však ještě nemluvilo o nebezpečí těžkých kovů; často popílek obsahuje kadmium nebo arzén.
  Těžkou půdu můžete spolehlivě vylehčovat dřevným popelem nebo organickou hmotou. Obojí se musí doplňovat, aby byl efekt dlouhodobý.

  Vápnění půdy

  18. 8. 14:29 Zakladatel vlákna: Jaroslav Zagora
  Dobrý den pane Kozáku, chci se zeptat,jestli je vhodné před výsadbou česneku posypat půdu hašeným vápnem a v jakém množství. Děkuji za odpověď.
  Jaroslav
  18. 8. 19:16 Jan Kozák
  Těžká otázka. Záleží na tom, jakou má Vaše zahrada půdní reakci, tedy pH. Kyselé deště, které kdysi přímo nutily k vápnění, už zdaleka nejsou tak kyselé. Půda se okyseluje i některými průmyslovými hnojivy, jinými zase alkalizuje.  Může se okyselovat i špatným kompostem. V posledních letech (a už je jich dost) se vápní velmi málo a často je to už ke škodě. Tož si z toho vyberte. (Já bych z toho dvakrát chytrý nebyl.)
  20. 8. 10:28 Vaclav Kavka
  Protože vyšší ph půdy je u nás typicky způsobeno obsahem vápence, tak buď můžete znát své podloží nebo zkuste ocet, jestli vyšumí.
  Většinou samozřejmě nevyšumí, potom můžete zkusit kus záhonu posypat drcenými skořápkami vajec. Jsou tvořeny snadno rozpustným vápencem. Pokud je tam uvidíte ještě na jaře, tak nemáte moc kyselou půdu. Pokud během několika měsíců zmizí, můžete dosypávat popel, vápenec, atd. Až do míry, kdy ty skořápky vydrží déle.
  Samozřejmě existuje ještě věc zvaná rozbor půdy.

  Opakovaná prosba

  18. 8. 12:16 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Kozáku.    Dovoluji si Vás znovu poprosit o odpověd na můj dotaz ze dne 9.8. který jste asi přehlídl. Předem děkuji.    S pozdravem Polách.

  Odrůda Havran

  17. 8. 10:17 Zakladatel vlákna: Josef Hájek
  Je možné ještě objednat sadbu odrůdy Havran - cca 8 cibulí? Děkuji za odpověď. Hájek
  17. 8. 10:41 Jan Kozák ml.
  Je možné si objednat ty produkty, které jsou v nabídce v e-shopu. Jiné nelze objednat žádným způsobem.
  Máte-li zájem o velkostroužkovou odrůdu, z dostupných vám mohu doporučit Havel nebo Bjetin, který se po aktualizaci odhadů sklizně vrátil do nabídky.

  Dotaz

  17. 8. 10:09 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Choroba

  17. 8. 10:05 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
   Dobrý den. Jedná se v tomto případě o vlnovníka česnekového_
  Vlnovník
  17. 8. 19:23 Jan Kozák
  Asi ano, mně se dostává jeho napadení do rukou většinou později, až se stroužky scvrkávají.

  Česnek kvete

  15. 8. 20:07 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den pane Ing. Kozáku, 
  k Vašemu dotazu z 5.8. sděluji, že pacibulky, které jsou mezi jednotlivými stopkami květů česneku mají mírně štiplavou česnekovou chuť. Cibulky tohoto česneku jsou většinou o průměru kolem 1 cm a chuť je obdobná jako u pacibulek. Pár pacibulek a cibulek sklidím a zkusím je na podzim vysadit. Za pokus to stojí.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne