Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Vápno Zpět na diskusi

    nehašené práškové vápno

    12. 11. 2021 10:16 Zakladatel vlákna: Jiří Balcárek
    Dobrý den. Jeden známí mi doporučil nemořit česnek sulkou, ale při sázení česneku udělá díru a do té nasype půl polévkové lžíce nehašeného vápna a přímo do toho zatlačí stroužek česneku a přihrne hlínou. Chtěl bych znát Váš názor na tuto metodu, moc tomu nevěřím. Za odpověď předem děkuji.
    12. 11. 2021 19:08 Jan Kozák
    Tomu kolegovi bych doporučil, aby zkusil část česneku vysadit bez toho vápna. Myslím si, že dá větší úrodu.

    Vápnění

    11. 11. 2021 10:00 Zakladatel vlákna: Lukáš Novák
    Zdravím. 
    Chtěl bych letos před česnek povápnit. Sázet plánuji cca na konci měsíce. Přemýšlím jestli bude lepší poprášit půdu teď nehašeným vápnem, před výsadbou budu ještě orat. A nebo pak poprášit půdu už s zasázeným česnekem dolomitickým vápencem na povrch. Nějaké zkušenosti? 
    11. 11. 2021 20:47 Jan Kozák
    Nehašené vápno má i dezinfekční účinek, což je dobré, dolomitický vápenec zase obsahuje hořčík, což je také dobré. Ať se rozhodnete pro první nebo druhé, je lepší rozhodit před orbou, jinak z toho česnek nebude mít skoro nic, případně vůbec nic.

    Dusíkaté vápno

    18. 10. 2021 11:13 Zakladatel vlákna: Jan Loudát
    Dobrý den, pane Kozáku, chci na podzim na část záhonu o velikosti 500 m2 sadit česnek cca na 100 m2. Na zbytek cca  400 m2 chci sadit brambory - poslední týden v dubnu (záleží na počasí). Začátkem dubna cca 14 dní před sázením brambor chci na pozemek kde budu sadit brambory aplikovat dusíkaté vápno. Může dusíkaté vápno ublížit česneku, když bude hned vedle brambor? Můžu to tak udělat? Děkuji za Vaši odpověď.
    19. 10. 2021 19:16 Jan Kozák
    Bude záležet na aktuální teplotě. Pokud bude teplo, doporučoval bych jistotu metrového odstupu od česneku.

    hořká sůl, dusíkaté vápno

    6. 10. 2021 21:31 Zakladatel vlákna: ZDENKA PETŘÍKOVÁ
    Dobrý den,  prosím o radu,  jestli mohu na záhon, kde budu sázet česnek, zároveň rozhodit hořkou sůl i dusíkaté vápno a potom zarýt.
    Děkuji. Petříková
    7. 10. 2021 7:01 Jan Kozák
    Jistě, není problém. Každé z těchto hnojiv obsahuje jiné živiny.

    Vápnění půdy

    18. 8. 2021 14:29 Zakladatel vlákna: Jaroslav Zagora
    Dobrý den pane Kozáku, chci se zeptat,jestli je vhodné před výsadbou česneku posypat půdu hašeným vápnem a v jakém množství. Děkuji za odpověď.
    Jaroslav
    18. 8. 2021 19:16 Jan Kozák
    Těžká otázka. Záleží na tom, jakou má Vaše zahrada půdní reakci, tedy pH. Kyselé deště, které kdysi přímo nutily k vápnění, už zdaleka nejsou tak kyselé. Půda se okyseluje i některými průmyslovými hnojivy, jinými zase alkalizuje.  Může se okyselovat i špatným kompostem. V posledních letech (a už je jich dost) se vápní velmi málo a často je to už ke škodě. Tož si z toho vyberte. (Já bych z toho dvakrát chytrý nebyl.)
    20. 8. 2021 10:28 Vaclav Kavka
    Protože vyšší ph půdy je u nás typicky způsobeno obsahem vápence, tak buď můžete znát své podloží nebo zkuste ocet, jestli vyšumí.
    Většinou samozřejmě nevyšumí, potom můžete zkusit kus záhonu posypat drcenými skořápkami vajec. Jsou tvořeny snadno rozpustným vápencem. Pokud je tam uvidíte ještě na jaře, tak nemáte moc kyselou půdu. Pokud během několika měsíců zmizí, můžete dosypávat popel, vápenec, atd. Až do míry, kdy ty skořápky vydrží déle.
    Samozřejmě existuje ještě věc zvaná rozbor půdy.

    Hádátko?

    9. 8. 2021 17:32 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.
    Chtěl bych Vás poprosit o určení problému česneku na fotkách. Myslím, že je to hádátko, ale nejsem si jist. Česnek silně zapáchal. Jedná se o odrůdu Havel, všechny jiné odrůdy byly stoprocentně zdravé. Předem děkuji za odpověd.
    S pozdravem Polách
    česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek
    18. 8. 2021 12:16 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.    Dovoluji si Vás znovu poprosit o odpověd na můj dotaz ze dne 9.8. který jste asi přehlídl. Předem děkuji.    S pozdravem Polách.
    21. 8. 2021 10:10 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku. Prosím Vás o dvě rady. Zaprvé, má ještě smysl dávat dusíkaté vápno na pozemek kde se vyskytlo háďátko nebo už je pozdě, teplota dle předpovědi 16 až 20C. Pro větší plochu zakrytí folií je promne téměř nemožné. Zadruhé, když v záhonu byl napaden 1 krajní řádek háďátkem kolik řádku vedle nesmím použít na sadbu, rozestup 30 cm. Půda byla čistá, nákaza ze sadby, špatné cibule do 10 procent. Šířka záhonu asi 9m délka řádků 85m.Předem děkuji za odpověď.             S pozdravem Polách
    21. 8. 2021 20:20 Jan Kozák
    Smysl to má a doporučuji tento postup, třebaže se ochladí. Ale půda je teplá. Po zapravení dusíkatého vápna pozemek uválejte.
    Já považuji za bezpečnou vzdálenost 10 metrů napříč řádky, v řádku padesát metrů.
    21. 8. 2021 23:15 Jiří Polách
    Moc děkuji za rychlou odpověď.  Polách

    Příprava záhonu

    3. 7. 2021 20:57 Zakladatel vlákna: David Orkáč
    Dobrý den 
    Je možnost před sázením česneku použít zelené hnojení a dusíkaté vápno ? Popřípadě jak postupovat ? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den 
    4. 7. 2021 15:31 Jan Kozák
    Pokud by bylo dost času, můžete dát dusíkaté vápno a asi za měsíc vyset zelené hnojení. To v polovině září zarýt. Určitě nemůžete zarýt zelené hnojení a zároveň zapravit dusíkaté vápno, protože zelené hnojení by se špatně rozkládalo. Ještě je možné zarýt zelené hnojené v září a dusíkaté vápno dát v malé dávce (1 kg/a) těsně před výsadbou; jeho dezinfekční účinek bude slabší, ne však zanedbatelný.
    5. 7. 2021 10:31 David Orkáč
    Děkuju moc za radu 

    Dusíkaté vápno

    1. 6. 2021 23:54 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
    Dobrý večer.
     Česnek hnojený jednou ledkem vápenatým 15.5% a dvakrát močovinou na list a přesto má konce listů nažloutlé. Valašsko 650 m.n.m. Chtěl bych poprosit o radu p. Kozáka, ev. ostatní česnekáře, jaké mají zkušenosti s dezinfekcí dusíkatým vápnem. Chtěl bych na  záhonku na kterém by měly vyrůst brambory, zasadit česnek. Už jsem jej tam jednou měl, ale musel jsem ho namrazit, jinak by mně dlouho nevydržel.
     Mám po sklizni brambor na záhon zapravit dus. vápno, zalít a zakrýt fo´lií, nebo nejdřív zrýt a pak zapravit dus. vápno, zalít a přikrýt s tím, že už bych to měl připravené na sázení. Děkuji moc za odpovědi.           Zdeněk z Valašska.
    Bezůdržbový česnekNažloutlé špičky
    2. 6. 2021 21:33 Jan Kozák
    Je to jedno. Důležité je dostat dusíkaté vápno co nejhlouběji, což se při zarývání podaří. Máte-li však možnost ho zapravit do patřičné hloubky až po rytí, bude to lepší, protože bude lépe promíchané v celém profilu.

    Uchování česneku

    18. 10. 2020 19:25 Zakladatel vlákna: Lucie Zemanova
    Dobrý den pane Kozaku, kdyby jste byl tak hodný a zodpověděl mi dvě otázky. 
    1. Jak nejlépe uchovat v paneláku cesnek přes zimu? 

    2. Jak nejlépe vydezinfikovat záhon před výsadbou česneku proti houbám a plisnim? 

    Předem moc dekuji za odpověď, mějte se krasne 
    19. 10. 2020 10:08 Libor Hejduk
    Nejsem sice pan Kozák, ale troufnu si odpovědět. V paneláku počítám, že není problém s vlhkostí, takže kdekoli v suchu, ideálně suchý sklep (přízemní kamrlík) popř někde doma ve spíži. Počítal bych ale, že ve vyhřátém panelákovém bytě bude česnek o něco rychleji vysychat. A ohledně desinfekce, tak ta by se měla dělat už na sklonku léta, kdy je ještě teplo, Aplikace dusíkatého vápna, zalít a zakrýt folií na cca 3 týdny až měsíc. Můžete aplikovat teď a sázet v prosinci. Jestli bude zase zima nezima jako loni, tak jste v klidu. Jen pak doporučím použít při sadbě Rhizocore, alternativně Clonoplus, popř gliorex.
    19. 10. 2020 21:09 Jan Kozák
    Uchování česnekuje už dost dlouho problémem vinou velkého výskytu roztoče vlnovníka česnekového. Pokud by ve Vašem česneku nebyl přítomen, pak by bylo nejlepší uchování v suchu a teple. Jednalo by se o nucenou dormanci. Teplo však vlnovníku svědčí, tak můžete zkusit nějaké metody, které vlnovníku znepříjemňují život. Někdy pomáhá jednotlivé cibule zabalit do novin nebo prosypat skladovaný česnek vonnými bylinami (máta, meduňka, kopr, levandule, ...)
    Pro dezinfekci půdy ještě můžete použít dusíkaté vápno, jeho účinek však bude podstatně menší než v teplém období. Použití přípravku Rizocore bude mít jednoznačně pozitivní účinek.

    Dusikaté vápno

    7. 10. 2020 12:24 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Zdravím,  ešte by som sa chcel spýtať na radu ohľadom aplikácie Dusikatého vápna. Mám zaoranú pôdu, a mal by som rozhodiť vápno a potom kultivovať alebo najskôr to kultivovať a potom rozhodiť  a ešte raz to prejsť nie až tak hlboko? V návode som našiel "slabo zapraviť do pôdy ". Pýtam sa preto, že ho idem aplikovať prvý krát. 
    8. 10. 2020 19:53 Jan Kozák
    Rozhodit a kultivovat téměř do hloubky orby. Uvolňovaný kyanovodík stoupá nahoru.

    dusíkaté vápno

    21. 9. 2020 9:32 Zakladatel vlákna: Jindřich Gross
    Zdravím, prosím  Vás, roste mi na záhoncích mech, v zimě chci  na sníh  rozhodit dusíkaté vápno. Mohu  i na záhon s česnekem zasázeným před tím  v listopadu? Velice děkuji za odpověď a zároveň čekám na sadbu Benátčanu objednanou u vás.
    21. 9. 2020 10:31 Jan Kozák
    Máte špatný nápad. To cenově nejdražší, co v dusíkatém vápně je, uteče do vzduchu. Máte-li dojem, že je Vaše půda kyselá, zvolte raději třeba dolomitický vápenec; tím dodáte i hořčík, který je většinou v nedostatku. Ten může přijít i na záhon s česnekem. 
    Ale mech nemusí být vždy indikátorem kyselé půdy, některé druhy mechů rostou i na půdách zásaditých v krasových oblastech nebo v okolí vápenek.
    21. 9. 2020 17:24 Jozef Sisak
    Postrek 5% modrou skalicou alebo dreveny popol ktory je alkalicky pomôžu
    21. 9. 2020 18:11 Vaclav Kavka
    To, co roste na povrchu půdy na záhonu, bývá většinou řasa, ne mech. Mělo by stačit rozrušení povrchu a vyschnutí. Mechy většinou přirůstají pomaleji, než je rytmus obdělávání záhonu, a tak by neměly mít šanci na něm růst.

    Desinfekce dusíkatým vápnem

    21. 7. 2020 12:16 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku,
    prosím, jaká je minimální doba zakrytí záhonu igelitem při desinfekci půdy dusíkatým vápnem? Vápno jsem po sklizni česneku rozhodila, zaryla, záhon zalila a zakryla (bohužel až po 4 dnech) igelitem. Stačí 14 dní nebo jsou lepší 3 týdny? Dávám po česneku černou ředkev a ke konci měsíce ji chci vysévat. Velmi děkuji za upřesnění.
    23. 7. 2020 19:04 Jan Kozák
    Je to tak, jak píšete, čtrnáct dní stačí, tři týdny jsou lepší. Počítejte však ještě nějakých čtrnáct dní na odvětrání. Tuto dobu můžete výrazně zkrátit kultivací.

    Háďatko

    26. 6. 2020 14:11 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Tak sa aj u mňa objavilo háďatko. Asi mu prospeli tieto dažde. Vyskytuje je v takých kruhoch cca 5-10 rastlín  a potom väčšinou o pár desiatok metrov. V cca 1300 m² som našiel asi 10 takýchto nálezísk. Chcem sa spýtať, ak plánujem zber cca za dva týždne,  mám to preložiť na skorší termín? Pýtam sa preto, lebo máte  v popise pri škodcoch, že pri priaznivých podmienkach dokáže zlikvidovať celý porast behom krátkej doby, avšak je rozdiel jedneho týždňa zásadný? Keďže sa jedná o pomerne väčšiu plochu, tak ošetrenie by som volil Dusikaté vápno, môžem ho aplikovať už teraz na miesta kde som vybral napadnutý cesnak, alebo prípadne aj na okolie kde je stále cesnak v pôde? Alebo aplikovať až po zbere? Celkovo by som potreboval použiť Dusikaté vápno na cca 2000 m², je to však podstatne drahšie  ako keby som použil  len nehasené vápno. Ak Dusikaté vápno obsahuje cca 50% CaO a používa sa 4-5 kg/ár tak potom by som mohol použiť nehasené vápno v polovičnej dávke po zbere, zapravil by som ho diskovými bránami a počkal cca 2 týždne  a potom vysial horčicu s facéliou. Môže to tak byť alebo by to bolo na škodu? Ďakujem za akékoľvek rady, chcem to riešiť  preto najlepšie už teraz v tých náleziskách, lebo o dva roky tam asi budem musieť zasa sadiť cesnak, nemám totiž iný pozemok len na dva roky, možno tri, samozrejme sadba bude certifikovaná, dúfam že aj od vás.  Prajem úspešný zber  dobrú úrodu. 
    27. 6. 2020 7:36 Jan Kozák
    Omyl, dusíkaté vápno je nejlevnější možnost jak omezit háďátko pod mez škodlivosti. U dusíkatého vápna nejde o Ca, ale o ten zbytek, proto ho v tomto směru normálním vápnem nenahradíte. 
    Doporučuji všechny příznakové rostliny z pozemku odstranit a vynést někam do remízku nebo do lesa, určitě ne do kompostu ani na pole či louku. Ještě aspoň jeden metr od ohniska nákazy rostliny teď sklidit, protože budou silně napadené i tím jsou i zdrojem tohoto škodlivého organismu k zamoření půdy. Takto uvolněné plochy je dobré ošetřit dusíkatým vápnem už teď a po sklizni celý pozemek. Pokud bude dusíkaté vápno zapraveno do půdy, uváleno a k tomu bude půda vlhká a bude teplo, tak výborný účinek bude mít dávka 5 q/ha, tedy 1 q na 2000 metrů čtverečních Vaší plochy. Dá se však předpokládat, že se Vám tento problém objeví i na ostatních plochách, proto by asi nebylo marné ošetřit i je.
    Není Vaší povinností upozorňovat zákazníky, že v česneku může být háďátko, protože neprodáváte sadbu, přesto byste mohl nabízet ne česnek, ale konzumní česnek, případně konzumný cesnak.
    29. 6. 2020 16:40 Martin Lokaj
    Ešte jedna otázka k tomu Dusikatému vápnu, máte skúsenosť aj s použitím na jar, myslím keď sa oteplí a prípadne by sa zapravilo pri poslednom bránení? Ďakujem 
    29. 6. 2020 19:19 Jan Kozák
    Ničemu byste ani s bráněním nezabránil, bylo by to jen velmi drahé hnojení.

    Česnek a nehašené vápno

    10. 11. 2019 17:23 Zakladatel vlákna: Monika Řeřuchová
    Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat. Mám porytou malou zahrádečku, neměla jsem moc kompostu, mám ho první rok, takže na zahrádku o 10m2 mám jednu velkou lopatu, takže jsem použila kuřince a vápno a pak mi bylo porazeno ještě nehašené vápno. Jenže jsem to hrabičkami pohrabala a ten den jsem tam zasela česnek. Chtěla jsem se zeptat, jestli bude lepší česnek ještě na pár dní vytáhnout a nechat to nehašené vápno "uhasit :)", nechat zmoknout a zasadit česnek za týden třeba znovu. Všichni mě straší, že se mi česnek upeče. Předem děkuji.
    10. 11. 2019 19:13 Jan Kozák
    Kombinace vápna a jakéhokoliv hnoje (tedy i drůbežího) je špatná. K tomu, kdo Vám to poradil už nechoďte na rady týkající se zahrádky.
    Česnek ze země určitě nevytahujte, na ty strašidla bych moc nedal.
    10. 11. 2019 22:03 Pavel Dohnal
    Teď už nic... Nechte to tak a uvidíte. Já jsem ten "Jouda", který vždy bude ne proti chemii, ne vápnu, ne hnojení, ne moření... Jen je dobré, to použít v rozumné míře. Sto článků bylo popsáno. Dnes jsem dostal nový článek z netu, kde nedoporučují po rajčatech, hrachu, bramborách... Po okurkách ano. Bludy a hovadiny.! Po bramborách a hrachu určitě ano. Po okolo mulčovaných rajčatech  jsem taky neměl problém. Samo sebou nenechám spadnout na zem shnilou věc. Mulčováním myslím i to, že poseču trávník a přihrnu. Proč to kupovat, když to na zahradě naroste? Myslím plevel, která se dá zmulčovat. 

    Dusíkaté vápno

    23. 10. 2019 7:49 Zakladatel vlákna: Vojtěch Tesař
    Dobrý den pane Kozáku, u nás se říká, že po aplikaci dusíkatého vápna je potřeba nechat pozemek min. 14 dní nechat odstát a nic na něj nesázet.... ??? Mohu případně dusíkaté  vápno rozhodit cca týden před výsadbou? Děkuji. 
    23. 10. 2019 13:47 Alois Juráň
    Řeším podobný problém..ono se má lehce zapravit do půdy a přikryt plachtou..Zajímalo by mne zda existuje aj jiná metoda.nemám tolik plachet,Zvažuju zapravit rotavátorem a nechat 14 dní sednout ,ale nevím zda je to dobrý nápad..Rotavátor použit nusím ,je to zaoraná louka..Sice sem oral včas ale nevypadá moc dobře.
    23. 10. 2019 19:25 Jan Kozák
    Nejúčinnější dezinfekce dusíkatým vápnem je jeho zapravení do vlhké půdy v teplém období a zakrytí plachtou. Pokud není možné plachtu použít, je-li pozemek větší než naše možnosti zakrytí, pak se povrch uválí. Je možné použití dusíkatého vápna i těsně před výsadbou. V té době je už chladno, dusíkaté vápno se v půdě rozkládá pomalu a česneku neuškodí. jeho dezinfekční účinek je podstatně slabší, ale v porovnání s kontrolou vykazuje v pokusech dobré výsledky. Ale po rozhození vždy zapravit.

    Použití přípravku Rizocore

    14. 10. 2019 21:24 Zakladatel vlákna: Zdeněk R.
    Dobrý den, prosím o informaci pro přípravu pozemku na sadbu česneku. Pozemek je poryt a vyvápněn nehašeným vápnem. Před výsadbou chci pozemek ošetřit přípravkem Rizocore. Je možné provést tento postup, aniž by došlo k ovlivnění přípravku Rizocore vápněním nehašeným vápnem. Děkuji za informaci Zdeněk Richtár.
    16. 10. 2019 6:43 Jan Kozák
    Nehašené vápno, tedy kysličník vápenatý (nikdo mě nedonutí používat nesmyslný nečeský název oxid), se s vodou změní na hydroxid, tedy vápno hašené. A ten se zase působením kysličníku uhličitého mění na uhličitan vápenatý. Takto je to samozřejmě zjednodušené a funguje to v laboratoři, v půdě působí spousta různých vlivů, čímž vzniká řada dalších sloučenin. Ale uvádím to proto, že se nemusíte obávat snížení účinků Rizocore, protože do jeho aplikace už vápno svou "sílu" ztratí.

    Rizocore

    1. 8. 2019 18:05 Zakladatel vlákna: Jan Šušák
    Chtěl bych přiobědnat Rizocore, ale roky úspěšně praktikuju měsíc před podzimní výsadbou dusíkaté vápno pro dezinfekci půdy. Nemůže tato aplikace zničit účinky Rizocore??
    10. 8. 2019 19:20 Jan Kozák
    Těžko dopředu určit, jak bude po měsíci dusíkaté vápno rozloženo. Sice už by měl být po této době dezinfekční účinek nulový nebo minimální, přesto bych v tomto případě myslel, že bude jistější aplikovat Rizocore až na jaře.
    12. 8. 2019 17:45 Jan Šušák
    Děkuju za odpověď, už jsem objednal
    1. 11. 2019 17:29 Milan Zemek
    Dobrý den.

    Dá se objednat Rizocore i poštou?
    Nejlépe platba předem a jako doporučený dopis za nějakých 55 korun.
    Ten Geis jezdí jen přes den a je to zbytečně drahé.
    1. 11. 2019 22:32 Jan Kozák ml.
    Děkujeme za zájem, ale zaslání poštou bohužel možné není.
    Když s Rizocorem objednáte česnek, náklady na dopravu se vám rozředí.

    Sulka 2011

    2. 11. 2018 0:10 Zakladatel vlákna: Mirka Kolaříková
    Dobrý večer.
    Chci letos prvně mořit česnek pro výsadbu, tedy jsem úplný amatér... Našla jsem doma SULKU s datem expirace 2011. Je možné česnek do roztoku z této Sulky namočit? Děkuji.
    2. 11. 2018 7:02 Jan Kašpar
    Použít můžete, sadbu nepoškodíte, otázkou je, jak bude Vaše Sulka fungovat.
    Sulka je nestabilní sloučenina, uvolňuje sirovodík (sulfan) která se rozkládá časem, světlem, teplem a přístupem vzduchu, tedy kyslíku. Pokud byla Sulka uložena ve tmě (např. chladný sklep), ve vzduchotěsně uzavřené nádobě, nejlépe v orig. balení a bez nějaké té velké bubliny v lahvi, pak s jistou mírou rizika bude fungovat.  Mořte ovšem déle než je zvykem, tedy alespoň 6 hodin. Vlnovník to nepřežije. Ale vedlejší fungicidní účinek bude pravděpodobně ztracen.
    2. 11. 2018 15:10 Pavel Dohnal
    Velice se na dně usazují krystaly, takže třepat a třepat! Určitě nevyhazovat, rozředěná se dá skvěle použít na zálivku, třeba zrovna k cibulovinám. 
    2. 11. 2018 18:42 Jan Kašpar
    To třepání je velmi špatný nápad. Ona totiž se ta Sulka, což je směs polysulfidů vápníku CaSx mění (degraduje) na sulfáty v tomto případě ponejvíce na sádru CaSO4 . 0,5 H2O Takže ty krystaly maximálně opláchnout a vyhodit.  A mořit sádrou? No uznejte, že to nebude zrovna to pravé ořechové.....
    2. 11. 2018 22:59 Pavel Dohnal
    Nemám šanci polemizovat. Chemii nerozumím. Ale rád se něco dozvím. Dík. Spíš věřím v tu zdravou sadbu a čistou půdu, než v moření. Každá info je dobrá. 
    4. 11. 2018 6:22 Jozef Sisak
    Ďakujem za prednašku .  Použitie starej sulky na zalievku bolo spravne rozhodnutie, na morenie radšej novu . p. Kašpar prosim prečitajte si prispevok L. Hejduka z 29.10. aky je vaš nazor ĎAKUJEM.
    4. 11. 2018 10:35 Jan Kašpar
    Domnívám se (t.j. nikdy mě to ani nenapadlo zkoušet), že to nepůjde. Mikrovlnka pracuje v pásmu 2,5 GHz, což je zhruba 12 cm délka vlny). Vzhledem k vyzářené energii 12 μeV by nejspíš došlo k poškození rostlinných pletiv. Ale  pěstitelé opomíjejí, že Vlnovník se živí i na jiných rostlinách, zejména květinách. Také jeho jméno je "Aceria tulipanae", čili Vlnovník tulipánový. A zahrádkář se diví, že má Vlnovníka a cibulnaté či hlíznaté rostliny neošetří, a ten potvora Vlnovník si jak na potvoru na ten česnek přeleze. Jinak mám na Vlnovníka mimo Sulku vyzkoušeny a jsou funkční tyto prostředky: 1) Koloidní síra,  (Sulikol, Kumulus) 2) Polysulfidy draslíku nebo sodíku, tedy klasická "Sirná játra" podle alchymistů. K tomu si tyhle prostředky vyrobit mi donutily roky, kdy Sulka nebyla nikde k dostání. (Pěstuji česnek po zahrádkářsku od roku 1965 nepřetržitě). Pro pořádek: Vlnovník je Sametkovec, a co zničí Sametky, zničí i Vlnovníka. A všechno je to navíc "EKO"
    4. 11. 2018 10:38 Jan Kašpar
    Oprava:"Aceria tulipae" překlep, sorry.
    6. 11. 2018 7:24 Jozef Sisak
    Ďakujem za poučny prispevok . V chemii ste doma preto ešte raz pozrite sa prispevok L. Hejduka z 29.10  tema dusikate vapno . Pri študovani inf, zdrojov som natrafil na informaciu že škody na uskladnenom cesnaku  NESPôSOBUJE  vlnovnik tulipanovy ako sa pôvodne predpokladalo ale vlnovnik cesnakovy čo je iny roztoč ale to je vlastne jedno ,lebo aj tak škodi bez ohľadu na meno. Trochu som surfoval aby som spoznal vaše nahrady ĎAKUJEM za sulku.
    6. 11. 2018 14:58 Jan Kašpar
    S tím dusíkatým vápnem můžete být v klidu. DV se rozkládá na kyanamid Ca a hydroxyd Ca. A lidi si to občas pletou Kyanamid není kyanid. A není jedovarý, jen dráždivý. Prostě hodinky a holinky. Zní to podobně, ale jsou to úplně rozdílné věci. DV kyanovodík neuvolňuje.
    8. 11. 2018 6:05 Jozef Sisak
    Ďakujem za odpoveď. Mam vlastnu skusenosť , pozemok kde ma trapili krty a hraboše či hryzce polne som planoval posadiť cesnak po zapracovani dusik. vapna som s časovych dôvodov nestihol dať foliu čo som urobil až  za  par dni , vytvorene  krtince som rozhrabal a chodby otvoril . Po odstraneni folie cca 4 tyž. som problem krt a hraboš  nemal ani sa opakovane nevyskytol.

    Vápno

    23. 10. 2018 19:06 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Mám teď trochu obavy. Pan Kozák píše, že dusíkaté vápno brání rozkladu organické hmoty. Neměl jsem zelené hnojení. Do zryté půdy jsem zapravil hráběma trošku cereritu s guánem a granulované slepičince, po našem kuřince. Dávám hnojivo až po rytí, domnívám se, že vlivem srážek se živiny vsáknou do půdy postupně, navíc granule se nerozloží hned. Kdybych zarýval, napadá mě, že se výživa vespod jen vsákne hlouběji. Ale k vápnu. Nemám dusíkaté, ale pufovaný vápenný hydrát, jelikož mám kyselou půdu a povrch mám místy docela zelený - lišejníček. Letos mi tak odešla polovina kápií, ani kalcolit nepomohl. Ještě jsem ve skleníku ze zoufalství zkusil ledek a 6 paprik jsem pěkně připekl. Tak jak to vápno? . Jen mírně jsem poprášil. A dolomitický vápenec je na jaké bázi? 
    HydrátHydrát
    23. 10. 2018 20:04 Jan Kozák
    Nevím, co je pufovaný vápenný hydrát. Internetový vyhledávač mi sdělil, že jsem asi první, kdo to hledá. Ale dusíkaté vápno funguje v půdě zcela jinak než vápence a produkty z nich. Reakcí s vodou vzniká z dusíkatého vápna kyanovodík a to je biocid - v jisté koncentraci hubí všechno živé. Proto brání rozkladu organické hmoty, protože ten je závislý na činnosti mikroorganismů.
    Při hnojení hnojem se nevápnilo, protože z půdy unikal plynný čpavek. To se stane i u čerstvých kuřinců. Ale u suchého granulovaného hnoje asi tento problém není.
    A dolomitický vápenec? Směs uhličitanů vápenatého a hořečnatého. Výborné dlouho působící hnojivo.
    23. 10. 2018 20:26 Pavel Dohnal
    Děkuji. Chemie mi nikdy nešla. Na střední jsem dokonce v pololetí vyfasoval bůra. Jen "oslaďuju" kyselou hlínu, dělám to už pár let a v pohodě. Ve velmi mírném měřítku. I když si myslím, že česnek je spíš schopen snášet kyselejší než zádadité. Viz močovina apod. 
    29. 10. 2018 9:01 Libor Hejduk
    Nechci se mýlit, ale dle mého názoru, i podle toho, co jsem si hledal, tak z dusíkatého vápna (kyanamid vápenatý CaCN2) hydrolytickým rozkladem vzniká Ca(OH)2 a volný kyanamid NCNH2 s dezinfekčními účinky. Ten se následně mění na močovinu. Myslím, že kdyby vznikal kyanovodík, tak by asi dusíkaté vápno nebylo běžně dostupným prostředkem a bylo by i jinak baleno.

    dusíkaté vápno

    13. 10. 2018 16:58 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Ing.Kozáku,
    prosím Vás,budu ted zarývat zelené hnojení(svazenku),můžu zároven zapravit do půdy i dusíkaté vápno?Chtěl bych to po zapravení přikrýt nepropustnou folií.
    Děkuji za odpověd,Radek Bohmalský
    13. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno v žádném případě teď nedávejte, bránilo by to rozkladu organické hmoty. Pokud je u Vás sucho, tak by bylo potřeba po zrytí pozemek zalít, aby se takto pozdě zarytá svazenky alespoň částečně do výsadby rozložila.
    14. 10. 2018 6:57 Radek Bohmalský
    A ještě se chci zeptat,mám možnost zasadit kousek vedle,kde jsem sklidil včera papriky.Tam můžu aplikovat dusíkaté vápno,s tím,že bych to pak na 2 až tři týdny přikryl?
    14. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
    Ale pouze za předpokladu, že rostliny paprik vytrháte a odstraníte z pozemku.

    ČO so sulkou po použiti.

    12. 10. 2018 22:14 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Par otazok

    1. Moriť cesnak po zbere až po  vysušeni  ? alebo aj 2-3 dni po zbere ? v celych cibuliach či rozdeleny ? Moriť aj bez priznakov - preventivne ?
    2. dezinfekcia dusikatym vapnom po zbere predplodiny alebo až  pred sadbou cesnaku?
    3. Použitu sulku použiť ako hnojivo na vysadeny cesnak , v akej koncentracii ?
    alebo aplikovať na pozemok  kde bude na buduci rok cesnak ?
    4. Pripravovať pôdu na vysadbu aj vyrazne skôr alebo tesne pred vysadbou ?
    13. 10. 2018 19:51 Jan Kozák
    1. Nevím. Nejsem odborník na ochranu rostlin.
    2. Dezinfekce dusíkatým vápnem je nejúčinnější v teplé a vlhké půdě, tedy lépe hned po sklizni předplodiny.
    3. Jestli Sulku rozředíte na dvojnásobek nebo desetinásobek je víceméně jedno. Osobně bych to dal na pozemek s vysazeným česnekem.
    4. Připravuje se podle aktuální potřeby. Pokud se pozemek zapleveluje, je potřeba zorat bez ohledu na termín, čistý pozemek po bramborách stačí připravit kultivátorem těsně před výsadbou.
    17. 10. 2018 20:33 Pavel Dohnal
    Obdivuji Vás Jene za blahodarnou trpělivost. Tohle bych aspoň den rozdychaval. Doufám, že máte tiskovou mluvčí. 
    18. 10. 2018 13:27 Jan Kozák
    To je dobrý nápad, nemáte třeba dceru, která by mi ji mohla dělat?
    29. 10. 2018 6:25 Jozef Sisak
    Reagujem neskôr lebo som si vyskušal kvalitu ochrany pri prihlaseni z ineho  počitača! PARADA .

    1. Ak sa nepokladate za odbornika na ochranu  rastlin ja Vas a nie som sam POKLADAM aspoň čo sa tyka CESNAKU. Mam zaujem o Vaš nazor.
    2. Plne súhlasim.
    3. OK.
    4.OK.
    Prispevok p. Dohnala  ma priviedlo  k  POĎAKOVANIU  za Vašu nekonečnu trpezlivosť. Časť otazok sa opakuje , stačilo by pred jej napisani prečitať dostupnú diskusiu až potom pisať otazky. Ja osobne svojimi otazkami idem za hranice bežnej diskusie ,nestači mi vedieť ako , ale prečo tak ! Počas  hľadania odpovedi som sa dostal do diskusie až na rok 2015 !  VĎAKA VAM PAN KOZAK!!!! žE TO TAK STALE ŤAHATE S NAMI PESTOVATEľMI ,
    1. 11. 2018 18:06 Pavel Dohnal
    Pán Jozef, prípadná omluva odo mňa. Tak jsem to také myslel. Že má p. Jan Kozák starostí s nama malopěstitelama,trubkama. A já mu také skláním poklonu a uznání. VYDRŽTE, Honzo! Máme Vás rádi!!!  DÍKY ZA VŠE! 
    17. 10. 2018 8:46 Helena Malá
    Já jsem dusíkátým vápnem posypala záhon už před 3mi týdny. je zakrytý černou folií a stále nejsou kuličky rozložené. Tak neví jestli už není pozdě. Už není takové teplo.

    Vápnění před výsadbou

    18. 9. 2018 8:15 Zakladatel vlákna: Jiří Vondráček
    Dobrý den. Letos jsme zorali  louku a  sázeli brambory. Výsledkem byly brambory prožrané drátovcem.  Na jeho likvidaci je prý třeba  použít  vápenec - jemnější forma mletého vápna. Dotazuji se zda a po jaké době aplikace vápence lze sázet česnek. A zda výsledkem nebude též sklizeň česneku s drátovcem.  Jak účinně postupovat, aby pozemek byl vhodně připravený pro letošní výsadbu česneku. 
    Děkuji za reakce
    JiVo
    18. 9. 2018 21:27 Jan Kozák
    Drátovce by vápenec zlikvidoval jenom za předpokladu, že by puknul smíchy nad naivitou pěstitele. Myslím si však, že nemá smysl pro humor, takže Vám přežije.
    Drátovec se dá hodně omezit aplikací dusíkatého vápna. Není významným škůdcem česneku. Sice ho trošičku nakousne a nechá ho být. Zůstane po něm malá jizva. Ta nemá vliv na nic, pouze je drobnou estetickou vadou.
    19. 9. 2018 9:37 Klimo Radek
    Potvrzuji po bramborách, kde byl drátovec jen cca 1mm velká tečka, víceméně v suknici.

    Hnojení

    2. 9. 2018 9:34 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
    Dobrý den.
    Zhruba před 5 týdny jsem na pozemek, kde chci pěstovat česnek, aplikoval dusíkaté vápno. Minulý týden jsem zasel svazenku vratičolistou jako zelené hnojení. Můj dotaz zní. Mohu před výsadbou česneku ještě aplikovat cererit?  Ptám se, protože  se bojím, abych na pole neaplikoval příliš mnoho dusíku. Děkuji za odpověď
    3. 9. 2018 7:14 Jan Kozák
    Pokud jste použil dávku dusíkatého vápna 3 kg na ar, pak by stejná dávka Cereritu neměla být problémem.
    4. 9. 2018 18:08 Tomáš Sháněl
    Aplikace dusíkatého vápna byla 40kg na 6a
    5. 9. 2018 8:48 Jan Kozák
    Tak v tomto případě máte dusíku dost, třebaže část ho uteče do vzduchu ve formě kyanovodíku. Smysl by mělo pouze hnojení síranem draselným.

    Dusíkaté vápno

    19. 8. 2018 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den, chtěl bych se jak provést následující operace. Budu dávat česnek po bramborách. Sklizeň brambor proběhne v první polovině září. Po té bych chtěl vysít svazenku a také pole povápnit dusíkatým vápnem. Bylo by dobré vysít svazenku a poté se zaoráním aplikovat dusíkaté vápno? Nebo povápnit hned po sklizni brambor a prokypřit do 20 cm  a za 14 dní sít svazenku. Pokud mohu ještě poprosit o množství vápna na plochu. Děkuji moc za odpověd 
    20. 8. 2018 17:40 Jan Kozák
    Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak po sklizni brambor rozhoďte 3 kg dusíkatého vápna na 1 ar, zapravte, malou plochu překryjte na 14 dní neprodyšnou fólií, větší plochu uválcujte. Svazenku už nedávejte.
    Nebo můžete vysít svazenku, začátkem října ji zaorat a dusíkaté vápno dát při přípravě půdy před sázením. Ale svazenka Vám toho moc neudělá a dezinfekce bude slabší, ne však nulová.
    Ale letos je to otázka vody. Bez vody bude i včasná dezinfekce méně účinná a svazenka ani nevyklíčí.

    Jak na desinfekci půdy.

    8. 8. 2018 17:37 Zakladatel vlákna: Dana Černá
    Chtěla bych provést desinfekci půdy dusíkatým vápnem na volném záhonu .Je potřeba po zapracování do půdy a prolití vodou zakrýt fólií . Má být PVC nebo mohu použít bílou netkanou textilii ? Děkuji komukoliv za radu!
    8. 8. 2018 21:48 Jan Kozák
    Bílá netkaná textilie Vám nijak neposlouží. Kryt by měl být pokud možno neprodyšný.

    Dusíkaté vápno

    29. 6. 2018 10:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
    Dobrý den, kdy nejdéle před výsadbou aplikovat dusíkaté vápno? Kolik na 500m čtverečních? Děkuji
    29. 6. 2018 21:56 Jan Kozák
    Nejúčinnější je aplikace v létě, dokud je dost teplo. Po rozhození se zapraví do půdy, je-li sucho, tak se zaleje a přikryje fólií. Větší plochy, které je problematické zakrýt, se uválí. Tehdy je dezinfekční účinek nejvyšší. Nemáte-li možnost využít tento termín, tak i aplikace těsně před výsadbou má svůj význam. Běžně se dává 500 kg/ha, tzn. na pět arů potřebujete 25 kg.

    Dusíkaté vápno

    13. 6. 2018 17:16 Zakladatel vlákna: František Simousek
    Dobrý den, mužů na podzim před výsadbou česneku aplikovat do země dusíkaté vápno děkuji
    13. 6. 2018 20:40 Jan Kozák
    Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak je nutné aplikovat dusíkaté vápno ještě v době, kdy je teplo. Ale i aplikace před sázením má jednoznačně kladný účinek na růst a zdravotní stav česneku.

    sklerocium

    24. 10. 2017 20:45 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, znáte nějaký jiný fungicidní přípravek který je účinný na Sklerocium krom Clonoplusu nebo gliorexu ? co třeba na jaře aplikovat Merpan nebo před sadbou Contans  ? Nebo namořit Folicurem 250 sc ?
    myslíte že stačí pozemek pohodit dusíkatým vápnem? 
    Nebo je Clonoplus jediná varianta ?
    a prosím jaké látka je účinná na sklerocium?
    Moc díky za odpověď
    25. 10. 2017 15:09 Jan Kašpar
    Podle mé zkušenosti: Merpan (ú.l. captan) nefunguje. Contans nemám zkušenost s touhle houbou, ale možná by mohl fungovat, likviduje údajně hlízenku. Registraci ovšem nemá.  Ale Folicur 250 sc (ú.l. tebuconazole) funguje naprosto spolehlivě. Má to ale háček. Registrace na cibuli a česnek skončila dne 31.12.2007. Mořilo se tehdy 0,8% až 1%, pouze krátce namočit a ihned osušit. Způsobuje retardaci, některé odrůdy jsou obzvlášť citlivé pokud byste mořil delší dobu, takže některé stroužky nevyrostou vůbec. Ve vegetaci se dělaly 2 až 3 postřiky Folicurem s odstupem 20 až 30 dnů 0,2% s přídavkem koloidní síry (tehdy Sulikol K 0,4%) dnes je k dispozici Kumulus WG, nutno to přepočítat, Kumulus má 80%, Sulikol obsahoval 50% koloidní síry.  Udávané OL: Německo OL=50, Španělsko OL=48, Maroco OL=42 a Mexico OL=37 dní.  Kolega s totálně zamořeným pozemkem vymyslel "zlepšovák" při výsadbě každý stroužek zalil 10 ml 0,5% roztokem Folicuru. K jeho úplné spokojenosti. (vyrobil si na to dávkovač).  Já tohle nikdy nepoužil a ani bych takto ošetřený česnek nepožil.  Takže je to na Vás.
    25. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
    Sclerotium cepivorum je celosvětově nevyřešený problém. Dusíkaté vápno nepomůže. Clonoplus Vás této choroby také nezbaví, ale výrazně ji omezí. Jediné spolehlivé řešení je čas: 20 roků bez cibule, česneku, pažitky, póru a okrasných česneků včetně toho dnes populárního medvědího. A samozřejmě pozor na přenos nářadím či obuví.

    dusíkaté vápno

    20. 10. 2017 6:23 Zakladatel vlákna: Jiří Kocman
    Dobrý den, měl bych dotaz který se netýká vyloženě+ česneku.
    Letos se mě na pozemku přemnožili drátovci. Česneku a cibuli, ale brambory byly zasaže enormě a to byly brambory "pohnojeny" dusíkatem vápnem, ale až na jaře při výsadbě, před zahrnutím brambor. Zřejmě vzhledem k suchu však nedošlo k žádané reakci. Měl bych tedy dotaz i na zde diskutující, zda dusíkaté vápno na pozemku zaorat na podzim, nebo až na jaře, kdy nejsou takové možnosti, jak jej dostat do hloubky. Na internetu se názory různí zejména z důvodu, kdy drátovci již nejsou na povrchu. Uvažiji však tak, že pokud se půda obrátí hlubokou orbou, účinek by mohl být nějaký.  popř. pokud máte nějakou jinou zkušenost, kromě prevence, jak se tohoto škůdce zbavit.
    Všem děkuji za reakce.
    21. 10. 2017 13:16 Jan Kozák
    Něco o drátovcích si můžete přečíst článek v rubrice články od pana Ing. Havránka Jak na drátovce. Užil jste správný termín, že Vaše brambory byly pouze pohnojeny dusíkatým vápnem. V současné době je dosti teplo, dá se předpokládat, že zaorání dusíkatého vápna do nějakých 30 centimetrů bude mít významný účinek. Pro jeho zlepšení by bylo vhodné po orbě uvláčet a uválet.
    22. 10. 2017 8:58 Alois Juráň
    To znamená na jaře zorat znovu?
    22. 10. 2017 17:10 Jan Kozák
    Trochu tuto otázku blíže specifikujte, nevím, proč si myslíte, že je třeba opakovat orbu na jaře.
    24. 10. 2017 22:28 Alois Juráň
    No pokud zavláčím a zaválím oranisko tak jej na jaře už těžko rozdělám.
    6. 12. 2019 19:12 Jan Kozák
    Záleží na tom, jaká je u Vás půda a jaká bude zima. Myslím, že v případě nutnosti to spraví kultivátor nebo disky.

    Bílá plíseň v půdě

    18. 9. 2017 17:11 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den, 
    konečně jsem se dostal ke zrýpání části zahrady, kam chci rozšířit záhony a na část dát česnek. Dříve tam někde bývalí sousedi měli foliovník, ale to je tak poctivých 15 let, kdy jsem byl poloviční a školou povinný. Od té doby je to zarostlé. Na některých místech jsem pod povrchem od cca 10cm objevil ložiska plísně, bílý povlak, z dálky to vypadá, jako by zem byla prosypána vápnem, ale je prorostlá myceliem. Zkoušel jsem si najít, o co by se mohlo jednat, ale jediné, co jsem našel v jednom fóru, že by se mělo jednat o houby rozkládající organické zbytky a tudíž víceméně neškodné. Může tam přijít česnek, popř jiná plodina? Pomohlo by mi od toho dusíkaté vápno a použití mykoparazitických hub přípravků Clonoplus a pod.? 
    Zde je pro jistotu odkaz na forum s fotkou, odpovídá mému stavu.
    https://www.zahrada.cz/forum/slivone/bila-plisen-v-pude-363892/?stranka_oblast=0

    Děkuji
    18. 9. 2017 19:21 Jan Kozák
    Já si také myslím, že se jedná o saprofytické (rozkládající mrtvou organickou hmotu) organismy. Proto nevidím důvod k použití dusíkatého vápna, ale Clonoplus bych doporučil. 

    Clonoplus

    5. 7. 2017 8:16 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na přípravek Clonoplus. Nedávno jste ho tu doporučil použít na pozemek kde se vyskytla bílá sklerociová hniloba. Poradil by jste prosím jak tento přípravek použít? Asi nemá smysl ho kombinovat s dusíkatým vápnem?
    Děkuji a přeji pohodový den
    6. 7. 2017 7:07 Jan Kozák
    Asi není dobře použít Clonoplus hned po sklizni česneku, v němž se objevila bílá sklerociová hniloba. Podle mého názoru by to bylo nejvhodnější v předjaří následujícího roku, případně pozdě na podzim roku běžného. Dusíkaté vápno asi zlikviduje Sclerotium, které je ve vegetaci na nějakých zbytcích česneku v půdě, ale na klidová stádia (sklerocia) nepůsobí vůbec.

    hadatko boj

    22. 6. 2017 17:15 Zakladatel vlákna: VLADIMIR HAJDIN
    Co keby sa na napadnuty pozemek položila černa folie alebo textilie jak to robia pri mulčovani pozemek sa zaleje vodu a prikrije folii ,plevel a semena sa pod folii uvari ,mohlo by sa uvarit aj HADATKO.JE TO MOŽNE ALEBO JE TO BLBOST .TOTO BY SA MOHLO POUŽIT NA ZAHRADE V MALOM NA POLI BY TO BOLO ASI MOC NAKLADNE.
    22. 6. 2017 21:25 Jan Kozák
    Je to blbost (abych použil Váš výraz). Ani semena se pod fólií moc neuvaří. Vysoká teplota z černé fólie působí jen pár centimetrů, stačí potom orba nebo rytí a živá semena jsou opět na povrchu. Ale to háďátko byste takto mohl zlikvidovat, ale před zakrytím fólií byste musel zapravit do půdy dusíkaté vápno.

    Plíseň

    28. 5. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den pane Kozáku poradíte mi prosím v boji proti této chorobě ? Děkuju za odpověď. 
    ČesnekStoužek
    30. 5. 2017 5:13 Jan Kozák
    A je to tady. Opět vidíme bílou sklerociovou hnilobu. Letos s ní už nic neuděláte. Aby se Vám příliš nerozšiřovala, nezalévejte. K této problematice se brzy vrátím.
    30. 5. 2017 10:41 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Jakubál, mně v minulých letech pomohl přípravek Polyversum. Je to mikroorganismus, který je schválen pro ekologické zemědělství. Aplikace buď postřik nebo zálivkou. Já ho před lety nasadila hned, jak jsem objevila první napadené rostliny, doporučené dávkování 0,05% jsem několikrát navýšila. Příklad: dávkování 1 kávová lžička na 10 l konev - já dala 5 lžiček. Prostě koňskou dávku:-), zalila jsem česnek ke kořenům, vždy polila i cca 2 cm stonku u země. ke každé rostlině stačí trochu. Půda před aplikací byla vlhká. Za tři dny jsem to zopakovala. A pak dala ještě 2 dávky v odstupu cca týdnu, to už jsem dávala předepsanou koncentraci.

    Před aplikací jsem velmi opatrně lopatkou vyndala napadené rostliny, lopatku vždy dezinfikovala v roztoku Sava, napadené rostliny vč. zeminy jsem dávala velmi opatrně do pytle a vše vyhodila do odpadu, určitě ne na kompost. Dezinfikovala jsem nářadí včetně bot hned na kraji záhonu. Šlo mi o to zachránit česnek, což se povedlo, ale bylo to docela drahé. Firma prodává i větší balení 100 a více gramů, to se vyplatí. V maloobchodě mají většinou 5 g, což je málo. Ano, bylo to drahé, pro mne bylo prioritou zachránit porost.

    Po sklizni jsem aplikovala desinfekci dusíkatým vápnem a Polyversum používám doteď jako prevenci, protože čas od času se mi na pozemku sklerocie vyskytla, ikdyž jsem dezinfikovala půdu, při výsadbě použila Glyorex atd.  Záleží na tom o jak velkou plochu se jedná a kolik do toho chcete investovat. Napadené rostliny jsem tenkrát měla v podobné fázi jako vy. Určitě zklikvidujete všechny rostliny, které mají hodně žluté listy a vypadají nemocně. Výrobek pro aplikaci v česneku nemá registraci, konzultovala jsem to s firmou, poradili mi ochotně.  Registrace něco stojí, jak vysoká účinnost je, vám neřeknu, mně to zabralo skvěle. Tenkrát jsem zachránila cca 90 % porostu, což bylo asi 650 rostlin.  Půda by měla být vlhká, v tom vedru co panuje bych to určitě předem zalila, aspoň trochu. Aplikovala jsem brzo ráno nebo večer. Držím palce. Sklerocie se mi tenkrát objevila na pozemku, kde byla původně tráva a česnek tam nikdy nerostl.

    Používám ho i na rajčata, preventivně, po výsadbě zaliju dolní část stonku a ke kořínku, stačí cca 5 ml na rostlinu a když se u souseda objevila plíseň, aplikovala jsem postřik. Rajčata mám luxusní každý rok.
    30. 5. 2017 16:40 Filip Jakubál
    Moc děkuju za odpověď, určitě se na to podívám a rozhodnu se. Nic méně tato choroba už mě nějakou dobu trápí jelikož mám 70 m2 tak se budu snažit aby to bylo co nejlevnější. 
    31. 5. 2017 4:38 Jaromir Vyskala
    Nejlevneji se da zbavit bile hniloby vyluhem z cesneku. 
    31. 5. 2017 6:51 Jan Kozák
    Tak tomuto bych nevěřil.
    31. 5. 2017 15:24 Jaromir Vyskala
    Pokusim se najit zdroj, kde jsem o tom cetl, a ozvu se
    31. 5. 2017 12:48 Miroslav Čivrný
    Můžete prosím popsat konkrétněji. Děkuji Miroslav 
    30. 5. 2017 17:05 Filip Jakubál
    Děkuji za obpověď, je možné nasypat vápno mezi řádky česneku jako desinfekci ? 
    30. 5. 2017 18:33 Jan Kozák
    Máte asi na mysli dusíkaté vápno, ale ani to Vám nepomůže i kdybyste ho zapravil do půdy.
    30. 5. 2017 19:51 Filip Jakubál
    Může mi pomoct Ortiva ?
    31. 5. 2017 6:46 Jan Kozák
    Ortiva určitě nepomůže.

    Drátovci

    2. 4. 2017 9:56 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den,
    na podzim (přelom září a října) jsem část pozemku prohodil dusíkatým vápnem, zapravil do půdy, prolil vodou a zakryl na dobu tří týdnů igelitovou fólií. Stejný postup jsem na další části zahrady provedl na jaře v měsíci březnu.  Dusíkatým vápnem jsem  moc nešetřil, 25 kg cca na 200 m. Při "rozdělávání" půdy jsem  zde však občas narazil na drátovce, a mnohonožky.
    Na jaké škůdce a choroby tedy vlastně  vápno působí?
    Udělal jsem při aplikaci někde chybu? 
    Děkuji
    Tonda
    2. 4. 2017 21:03 Jan Kozák
    Kyanovodík, který se z dusíkatého vápna uvolňuje, je biocid. V jisté koncentraci hubí téměř všechno živé, včetně drátovců a mnohonožek. Je třeba mít na paměti, že kyanovodík je lehčí než vzduch a jen minimálně se dostane hlouběji, než bylo dusíkaté vápno zapraveno, takže jedinci, kteří byli v tu dobu hlouběji, přežili.
    4. 4. 2017 14:49 Antonín Tesař
    Díky,
    příště to prohodím a zaryji, zaliji a dám fólii.

    vápnění pozemku

    3. 11. 2016 12:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Dvořák
    Jeden známý před výsadbou česneku záhon poházel nehašeným vápnem. Je to dobré?
    3. 11. 2016 21:16 Jan Kozák
    Většina půd u nás je mírně kyselých, takže obecně se dá říci, že pozemku prospěl. Ale dezinfekční účinek, který si asi Váš známý od nehašeného vápna slibuje, je minimální.

    Nehašené vápno

    26. 10. 2016 16:22 Zakladatel vlákna: Lukáš
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda máte zkušenosti s použitím NEHAŠENÉHO vápna na pole před sadbou. Zajímá mne zda použití vápna má smysl (letos jsem měl větší problém se škůdci) a za jak dlouho mohu sázet česnek po zaorání vápna do půdy. Děkuji velice. S pozdravem Lukáš Slavík
    27. 10. 2016 22:07 Jan Kozák
    Vápnem nic nepokazíte, spíš naopak. Ale jeho dezinfekční účinek je minimální. Pokud je půda vlhká, týden po zaorání můžete sázet.

    dusíkaté vápno

    16. 9. 2016 15:55 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den pane Kozáku, kdy je vhodná doba na zapravení dusíkatého vápna jako desinfekce půdy. Mám s tím ještě třeba měsíc počkat a nebo když to zapravím ihned neztratí to do doby než budu sadit účinek? Děkuji Bohočík
    16. 9. 2016 21:19 Jiří Snášel
    Já jsem jej "zaryl" již minulý týden, dokud bylo velmi teplé počasí. Řádně prolil vodou a mám nachystané velké plachty, abych pole zakryl, až se ochladí (zítra).
    Takto to zůstane až do listopadu či prosince, kdy budu sadit. J.S.
    17. 9. 2016 20:17 Jan Kozák
    Dusíkaté hnojivo je nejlevnějším pesticidem, pokud se aplikuje ve správnou dobu, tedy pokud je teplo a vlhko. Voda se dá dodat, ale teplo ne. Aplikace do suché nebo chladné půdy je pouze drahým hnojením. Zakrytí plachtou výrazně zvýší účinek, ale nenechávejte ji tam až do výsadby. Zbrzdilo by to zakořeňování česneku.

    Dezinfekce půdy

    13. 9. 2016 11:32 Zakladatel vlákna: Ladislav Šťastný
    Dobrý den, rád bych věděl, zda je vhodné v určité době před podzimní výsadbou česneku, půdu dezinfikovat DUSÍKATÝM VÁPNEM.
    Dále Vás chci pochválit za rady, které směřujete nám zahrádkářům.
    Hezký den
    Ladislav Šťastný
    13. 9. 2016 21:05 Jan Kozák
    Ano, je to velmi prospěšné. Aplikovat dusíkaté vápno je nutné do teplé vlhké půdy. Pokud není dostatečně vlhká, je třeba po zapravení důkladně zavlažit. A také je výhodné takto ošetřený záhon na 14 dní zakrýt fólií.

    Haďátko

    29. 6. 2016 14:27 Zakladatel vlákna: Tomáš Jurtík
    Dobrý den pane Kozáku,
    letos poprvé za 8 let se mi na zahradě objevilo háďátko, celý záhonek česneku je zlikvidován. Postačí použít dusíkaté vápno? Je možné další rok vysadit na stejné místo česnek znovu? Doporučuejte ošetřit vápnem i okolní záhonky (o tři záhonky dál je cibule, kde jsem již objevil také první kousky).
    Děkuji Vám za odpověď
    Jurtík
    29. 6. 2016 17:01 Jiří
    Celý pozemek plus i ty zahonky s cibulí ošetřit vápnem. Návod tu najdete, nicméně není to 100% tudíž bych sadbu na stejné místo nedával aspoň co se cibulovin týče.
    Základem je moreni sadby
    29. 6. 2016 21:53 Jan Kozák
    Kdo jste pane Jiří? Odhalte, prosím, svou identitu.
    29. 6. 2016 21:57 Jan Kozák
    Pokud se dusíkaté vápno použije v období s dostatečnou teplotou a vlhkostí, po zapravení se plocha překryje na 2 - 3 týdny fólií, může být účinek až stoprocentní. Lze předpokládat, že háďátko nebude jenom v místě současných záhonů s česnekem a cibulí. Každopádně obnovujte sadbu každoročně.
    12Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne