Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  7. 4. 2011 21:13 Zakladatel vlákna: milda
  Chci se zeptat zda-li se na přihnojení muže použít tekuté hnojivo DAM. Mám v porostu žloutnucí listy, na koncích až hnědé a po telefonu jste mi radil tekuté hnojivo.
  8. 4. 2011 21:07 Jan Kozák
  Setkal jsem se s tím, že pěstitel stříkal DAM na obilí a dal to i na česnek s výborným výsledkem. Osobní zkušenost nemám.

  sadba

  7. 4. 2011 21:12 Zakladatel vlákna: František ŽATKA
  Dobrý večer pane Kozák, chci se zeptat na česnekovou sadbu, kterou jsem si u vás objednal.V předcházejících diskusích jsem viděl že se někdo ptal na číslo objednávky a já jsem dostal od vás potvrzení,ale nevím pořadové číslo, tedy pokud je to důležité? Sadbu jsem si objednal dne 27.3.2011 50 Kg Platí moje objednávka? děkuji ŽATKA
  8. 4. 2011 21:03 Jan Kozák
  Pořadová čísla jsme přidělovali u ručně zapisovaných objednávek. Po přejití na elektronický příjem objednávek není nutné číslování.

  světlezelená barva listu

  6. 4. 2011 20:20 Zakladatel vlákna: Lukáš
  Dobrý den pane Kozák, mohl by jste mi prosím Vás poradit co chybí mému česneku, který má světle zelenou barvu až mírně do žluta a začínají tmavnout konce listu? Pole jsem nahnojil ledkem, dle doporučené dávky a provedl jsem postřik proti houbomilce. Děkuji
  7. 4. 2011 8:21 Honza HHH
  Mám stejný problém, listy světlé až do žluta, tmavnou ž fialoví konečky listů, zastavuje v růstu. Když tento vyjmu ze země tak je stroužek kašovitý. Děkuji.
  7. 4. 2011 20:41 Jan Kozák
  Podle popisu H. HHH mám obavu že může být porost napaden fuzáriem. To se obvykle stává při předčasné výsadbě. Může to však být i silná reakce na stresové faktory, např. výrazné výkyvy teplot a vlhkosti. Pokud jsou zdravé kořeny, tak není důvod k pesimismu.

  chemické ošetření česneku

  6. 4. 2011 18:33 Zakladatel vlákna: Lenka
  Dobrý den,chci se zeptat jestli je nutné ošetření česneku proti houbomilce a jiným škůdcům a chorobám? Již několik let pěstuji s úspěchem česnek v menším množství( asi 200 stroužků)ošetřeno pouze sulkou a vždy nám česnek vydržel bez jakéhokoli poškození až do další sklizně, nádherně velké stroužky, nezeschlé, bez žlutých fleků....teda, pokud jsme ho nezbaštili :-)a ničím jiným jsem neošetřovala.Bydlíme asi 35km západně od Brna.Ještě se chci zeptat ohledně ošetření česneku před sadbou.Na podzim jsem nesehnala rovral, že už se nevyrábí a dnes mi v zahradnictví řekli, že se již sulka nevyrábí a místo ní mi nabídli Rovral!! Tak vážně nevím co si mám o tom myslet?!?Moc děkuji za odpověď a za rady, které nám všem dáváte.Filoušová
  7. 4. 2011 20:36 Jan Kozák
  Ošetření proti houbomilce má smysl v oblasti, kde se tento škůdce vyskytuje. Nejlépe se to zjistí pozorováním porostů u sousedů - kolem 10. května se napadené rostliny začnou nápadně kroutit. Proti ničemu jinému se už nestříká.
  Až bude sám vědět, co si mám myslet o moření (podle aktuální nabídky mořidel), tak si to na těchto stránkách budete moci přečíst.
  8. 4. 2011 13:51 Lenka
  Děkuji za odpověď, ale bohužel asi nebudu mít možnost srovnávat, protože v okolí pokud vím, nikdo česnek nepěstuje a celá vesnice k nám chodí průběžně během vegetace okukovat přes plot náš česnek a nechtějí nám věřit, že ho ničím extra zvláštním nehnojím a nezalévám :-))...nejspíš jsme živý případ" kozel zahradníkem" :-))
  Přeji pěkný den Všem.
  8. 4. 2011 21:05 Jan Kozák
  V tom případě je vyšší předpoklad, že u Vás houbomilka nebude. Já osobně bych to riskl a nestříkal bych.
  1. 9. 2011 20:39 Heřman Havelka
  Přestal se dělat rovral, a začal se dělat rovral. Liší se písmeny za jménem, způsobem výroby a maličkostmi v použití. Chytrý výrobce mezi ukončením výroby a startem nové udělal cca roční přestávku. Sulku nový majitel továrny nevyrábí, údajně proto, že je levná.(nechápete to, já taky ne) Jinak zjednodušeně rovral je na plísně, sulka na plísně a háďátko.

  pěstování česneku

  5. 4. 2011 20:52 Zakladatel vlákna: Radim
  Dobrý den chtěl sem se zeptat chci napodzim vysadi česnek na ploše 13:6m ve sponu v řádku 10cm a řádky od sebe 40cm,kolik sadby potřebuji na tuto plochu.Prosímvás a jak se to dá vypočítat.Jo a ještě se chci zeptat obědnávky už asi nepřímáte,poradíte mi nějakou firmu která se zabívá taky česnekem,děkuji za iternetovou adresu.Děkuji za odpověd.RADIM.
  7. 4. 2011 20:27 Jan Kozák
  Výpočet je jednoduchý, ale nesmí se udělat chyba v desetinné čárce. Na metr čtvereční potřebujete v uvedeném sponu 25 stroužků. 1 stroužek váží u Jovanu a DHV okolo 10 g, u Benátčanu 4 g, u Lukanu a Slavinu 5 g, ostatní 6 - 8 g. Takže na metr čtvereční potřebujete podle odrůdy 100 - 250 g sadby, na uvedenou plochu asi 80 metrů čtverečních nasázíte 8 - 20 kg sadby.

  Výsadba po bramborech

  5. 4. 2011 16:12 Zakladatel vlákna: Tomáš Vyjídáček
  Dobrý den, je možné vysadit česnek letos po raných bramborech? Jak před výsadbou hnojit, je možné po bramborech zelené hnojení zaorat a vysadit česnek? Jaký by byl nejlepší předvýsedbový postup?(objednal jsem si na podzim u Vás sadbu lukanu jsem z okolí olomoucka cca 440 m.nm) Děkuji Vyjídáček
  5. 4. 2011 21:35 Jan Kozák
  Pokud jsou brambory dobře pohnojené, nebude třeba pod česnek další hnojení. Zelené hnojení Vám však doporučuji - svazenku nebo hořčici, určitě ne směsku s hrachem. Zaorat je potřeba včas, aby se zelená hmota stačila do výsadby rozložit. Výsadbu dělejte co nejpozději, přesněji až teplota půdy trvale klesne pod devět stupňů.

  pěstování česneku

  5. 4. 2011 14:24 Zakladatel vlákna: Mezníková
  Dobrý den, myslíte, že by bylo možné s úspěchem pěstovat česnek i na Šumavě?
  A když ano, do jaké nadmořské výšky maximálně a jaké odrůdy? Děkuji. Turková
  5. 4. 2011 21:30 Jan Kozák
  Jednoznačně doporučuji odrůdu Lukan. Nadmořskou výšku si netroufám odhadnout, to se musí zkusit.

  odrůdy pro jižní moravu?

  4. 4. 2011 15:26 Zakladatel vlákna: Ladislav Kašík
  Dobrý Den, studuji Zemědělskou fakultu v ČB a rád bych zasázel cca 30 arů česneku. Chtěl bych se zeptat jestli jsou odrůdy Lukan a Anin vhodné pro oblast Znojemska. Popřípadě, které odrůdy byste doporučil pro tuto lokalitu. Děkuji Kašík
  Zařazeno: Výběr odrůdy
  4. 4. 2011 21:33 Jan Kozák
  Obecně platí, kde roste víno, roste i česnek (ale Znojemsko není celé vinorodé), takže byste neměl mít potíže se žádnou odrůdou - myšleno s pěstováním. Horší to bude s obstaráním sadby - my už objednávky pro tento rok nepřijímáme.

  Žloutnoucí listy

  4. 4. 2011 12:24 Zakladatel vlákna: Karel
  Dobrý den, se zeptat co může být česneku, který má žloutnoucí listy,které se jakoby krabatí.Může být čenek napaden nějakým škůdcem? Mořeno Sulkou a proti houbomilce byly provedeny 2 postřiky. Prosím o radu.děkuji Karel
  4. 4. 2011 21:28 Jan Kozák
  Přihnojte ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg/ar a mělo by být po problému.
  11. 4. 2011 10:22 Robert Fleischmann
  Dobrý den pane Kozáku. Chtěl jsem se zeptat na doporučené dávkování ledku vápenatého. Vy uvádíte 1 kg/ar a na obalu od výrobce je pro cibuloviny uvedeno 180 kg/ha tj. 1,8 kg/ar to je téměr 2x víc. Bohužel jsem na tuto diskuzi narazil až dnes a už mám pohojeno touto vyšší koncentrací. Tak mám obavu, jestli jsem to tedy nepřehnal... Díky za odpvěď. S pozdravem, Robert Fleischmann
  11. 4. 2011 20:27 Jan Kozák
  Česneku určitě neublížíte tak, že byste ho třeba spálil. Doporučujeme nižší dávku, protože během krátké doby ho česnek víc nespotřebuje a hodně se ho potom vyplaví. Lepší je dávat dávku nižší, ale opakovaně.

  jarní přihnojování ledkem vápenatým

  4. 4. 2011 8:17 Zakladatel vlákna: Petr Veselý
  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat na jarní přihnojování ledkem vápenatým. Má se aplikovat postřikem nebo stačí rozhodit mezi řádky?
  Ještě jedna otázka prosím, musí se vždy zásadně sázet česnek na jiné místo než loňský rok, připadně kolik let musí být prodleva než tam česnek zasadím znovu?
  Ďekuji moc za odpověd. Petr Veselý.
  4. 4. 2011 21:27 Jan Kozák
  Postřikem byste si zbytečně přidělal práci - ledek rozhoďte na široko v dávce 1 kg/ar. Při dlouhodobém pěstování by mohl česnek přijít na stejné místo po čtyřech letech.

  pěstování česneku na ostravsku

  4. 4. 2011 0:03 Zakladatel vlákna: buffalo
  Dobrý den.
  chtěl bych letos na podzim vysadit cca 3 ary česneku.nevím však která odrůda by byla na ostravsko vhodná.je možno použít JOVAN, SLAVIN, DHV...??? jak jsem se tady dočetl,jsou to asi nejostřejší odrůdy...kolik sadby bych teda na těch cca 300 m2 potřeboval...??? lze sadbu pro letošní podzimní výsadbu již objednat...??? pole které hodlám pro výsadbu použít bylo cca 12 let jako louka a letos ho použiji k pěstování cibule, okurek, rajčat, krmných košťálovin a fazolí...hnojit můžu jak močůvkou tak koňským hnojem či kuřinci...popřípadě cererit...jinak na pozemku je cca 30 - 40 cm kvalitní hnědozemě a podloží je jíl...pozemek můžu zavlažovat odstátou vodou ze studně...děkuji za informace buffalo
  4. 4. 2011 21:24 Jan Kozák
  Neměl byste mít problém se žádnou odrůdou. Jeden stroužek Jovanu a DHV váží kolem 10 g, Slavinu polovic. Podle předpokládaného sponu si vypočtete potřebu sadby (u prvních dvou to bude kolem 25 kg). Příjem objednávek na letošní rok už byl ukončen, už Vám nemůžeme vyhovět. Česnek určitě nesázejte po cibuli a nehnojte čerstvým hnojem.

  Jaké množství objednávat?

  3. 4. 2011 13:05 Zakladatel vlákna: Brno63600
  Dobrý den, předně dovolte poděkovat za spoustu odborných rad na stránkách i toto přímé poradenství, moc to oceňujeme zejména my, začátečníci. Rád bych se do pěstování na podzim pustil, ale nemám páru, kolik sadby objednat? Vybral jsem si odrůdy DHV,Jovan a Slavin, pro každou plánuji prostor tak 3x10m - kolik mám které odrůdy objednat? Závisí to vůbec na odrůdě? Nebo lze obecně stanovit množství na metr čtvereční? Děkuji, Bláha.
  3. 4. 2011 20:42 Jan Kozák
  Odrůdy DHV a Jovan jsou velkostroužkové, na uvedené plochy jich budete potřebovat asi po dvou a půl kilech, Slavinu asi polovinu.

  dotaz

  2. 4. 2011 18:39 Zakladatel vlákna: Karel33
  Chtěl jsem se Vás zeptat, jestli nevadí moření sadby od Vás před výsadbou hypermangánem, pokud ne jak by měla trvat dlouho. Chtěl jsem také vědět, jestli je dobré stroužky sázet do písku, který se nasype do jamky výsadby,nebo jestli to sadbě uškodí, bylo mi to doporučeno, ale jelikož jsem česnek nikdy nepěstoval, zajímal by mně Váš názor, nechci totiž používat žádné postřiky při pěstování. Dále by mě zajímalo, jakou jarní odrůdu by jste mi doporučil v západních čechách nad. výška kolem 400m, nejsme oblast, kde by se česnek pěstoval.Předem děkuji za odpověď.
  2. 4. 2011 21:35 Jan Kozák
  Že se hypermangan používá k dezinfekci sadby u některých pěstitelů, to vím. Určitě tím nic nezkazíte, když stroužky v roztoku půl hodiny namočíte, ale roztok by měl být jen slabě růžový.
  Sázení do písku považuji, mírně řečeno, za nesmysl. Je to pracné a v případě malé vlhkosti bude déle trvat, než česnek zakoření, protože písek nezaručuje vzlínavost vody. Pokud se u Vás běžně česnek nepěstuje, mohl byste z jarních odrůd zkusit JP633. V současné době už na skladě nic nemáme a během několika hodin ukončíme už i příjem objednávek na sadbu ze sklizně 2011.

  dotaz

  2. 4. 2011 7:28 Zakladatel vlákna: Petr14
  Dobrý den, co si myslíte o pěstování česneku ve středních čechách? Konkrétně Velké popovice. Je tato oblast vhodná ? Děkuji za odpověd
  2. 4. 2011 21:25 Jan Kozák
  Ve Vašem kraji se česnek běžně pěstuje. Nevidím důvod, proč by se mělo ve Velkých Popovicích produkovat pouze pivo, když tam může být i česnek. Klidně si objednejte kteroukoliv odrůdu, která Vám bude sympatická. Ale na objednávku máte už jen hodiny, jejich příjem bude už ukončen.

  dotaz

  2. 4. 2011 6:58 Zakladatel vlákna: Vladimír Jurečka
  Dobrý den, chci se Vás zeptat, jak a čím se nejšetrněji dají oddělovat stroučky česneku na výsadbu. Děkuji Jurečka Vladimír.
  2. 4. 2011 21:21 Jan Kozák
  Nejšetrnější způsob je využití vlastních prstů.
  < Novější422423424425426Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne