Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Brambory jako předplodina Zpět na diskusi

  Cesnek do vyssich poloh - 450 m.n.m

  3. 7. 2022 12:45 Zakladatel vlákna: Robert Nový
  Hezky den pane Kozaku!
  Prosim Vas o konzultaci-1. jake odrudy jsou vhodne do vyssich poloh cca 450 m.n.m.? 2.- je mozne cesnek sazet po bramborach ( zde se nazory lisi?) 3. nebude cesneku vadit pestovani ve vyvysenych zahonech? 4. na kolik m2 vysadim cesnek z objednanyh 4 cibuli? Velmi dekuji! 
  3. 7. 2022 20:03 Jan Kozák
  Vámi uváděná nadmořská výška není limitujícím faktorem pro výběr odrůd, proto nelze na první dotaz odpovědět.  
  Hnojem hnojené brambory jsou jednou z nejlepších, ne-li úplně nejlepší předplodinou. Kdysi někdo někde asi omylem napsal opak, potom všichni "chytří" tento nesmysl opakují. 
  V dobře založeném vyvýšeném záhonu při správné péči (hlavně se zálivkou) budete mít zaručen pěstitelský úspěch. 
  U velkostroužkových odrůd (Havel, Havran Jovan, Janko, Rusinka) Vám vystačí čtyři cibule na jeden, u vícestroužkových na dva (Slavin, Vekan, Japo II),  případně i tři (Benátčan) metry čtvereční.

  Postup

  6. 10. 2021 15:57 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
  Dobrý den, dnes mi od Vás dorazilo 120 kg sadby Vekanu a Bjetinu.
  Jaký je nejlepší postup pro uskladnění? Hádám nastroužkovat a nechat v síťovaných pytlích na větraném místě. Mořit raději až před sázením? Další dotaz zní zda je vhodné sázet česnek po bramborách. Ty jsou sklizeny. Jak nejlépe tento pozemek připravit pro česnek? Zapravit dusíkaté vápno či něco jiného? Nevím. Zatím se mi česnek nevyplácí, získávám zkušenosti. Je také možné, že zdejší pole (20 km jižně od Českých Budějovic) se na česnek nehodí?Nerad bych něco podcenil. 
  Předem děkuji za odpověď.
  Pavel Rouha
  6. 10. 2021 17:59 Jan Kozák
  Česnek už můžete začít rozlupovat na jednotlivé stroužky, ty pak určitě nenechávejte v síťových pytlích, ale v nízké vrstvě v bednách na větraném místě. Mořit v Sulce po dobu max. tří hodin až před výsadbou. Brambory, zvláště hnojené hnojem považujeme za jednu z nejlepších předplodin. V případě, že chcete použít dusíkaté vápno (a není to špatný nápad), je ho po zapravení třeba uválet, aby kyanidové sloučeniny z půdy rychle nevyprchaly. 
  Mohou být samozřejmě místa, kde česnek nebude dávat požadovaný výsledek. Ale už volba obou odrůd, které jsou velmi adaptabilní, dává reálný předpoklad úspěchu.
  6. 10. 2021 19:36 Pavel Rouha
  Takže zorat, aplikovat d. vápno, zavláčet, aby se dostalo do půdy a zaválet? Nebo nějaký jiný postup?
  Je dobré ještě něčím přihnojit před sázením? Popřípadě čím? Mám také rizocore. To asi pár dní před sázením.
  Děkuji za odpověď.
  Pavel Rouha
  9. 10. 2021 22:24 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Rouha v zdejší rubrice Pěstování se o dusíkatém  vápnu a Rizicore nic nepíše.Osobně dusíkaté vápno rozhodím po poli a jdu orat,poté vláčet a válcovat.Jak nejlépe použít Rizicore netuším-mám jen představu použít ho zálivkou po zasetí česneku a pak ještě zálivkou na jaře.Cererit  rozhazuji po zasetí.Na jaře dvakrát  ledek vapenatý a začátkem května síran draselný.Proti houbomylce preventivně stříkam Karate až když na jaře je po 3 dny za sebou teplota 10°C.Ortivu proti rzivosti aplikuji také a to v polovině května.Při sušení jsem si pomáhal velkým ventilátorem,jelikož bylo vlhké období v ten nesprávný čas.Pomalé sušení je taky špatné ale netuším proč-asi to způsobuje voskovité odumírání česneku ale to se tu moc nepíše.
  10. 10. 2021 15:36 Jan Kozák
  Mám jenom drobnou poznámku, pane Dotzauere. Pokud dáváte Cererit po výsadbě na povrch, pak hnojíte víc následnou plodinu než česnek
  11. 10. 2021 21:27 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den děkuji a mohu se přeptat jak to dělat co nejoptimalněji?
  12. 10. 2021 8:47 Jan Kozák
  Cererit se zapravuje při přípravě půdy, případně při sázení do brázd se dává na dno brázdy, tzv. hnojení pod patu.
  11. 10. 2021 12:05 Jan Kozák ml.
  Způsob použití dusíkatého vápna i Rizocoru je na obou produktech uvedený. Rizocoru máme věnovaný i celý článek: Rizocore - vitalita pro česnek
  11. 10. 2021 21:34 Vítězslav Dotzauer
  Dobrý den pane Kozáku ml. a proč to nemáte v rubrice Pěstování?Vím že jsem udělal  spoustu gramatických chyb.Dobře-ale asi víme o čem je řeč.Váš članek je perfektní.Jen aby ho četlo veškeré osazenstvo a pěstitelé s velkými problémy.Děkuji.Opravdu děkuji. 

  Žloutnutí listů česneku - Havel, Havran, Vekan

  29. 4. 2021 22:24 Zakladatel vlákna: Petr Brožek
  Dobrý den pane inženýre Kozáku,

  chtěl bych se Vás zeptat ohledně žloutnutí listů česneku, který máme zasazen u nás na zahradě. Dle informací resp. diskuzí z Vašeho webu byl zasazený česnek ( odrůdy Havel, Havran, Vekan) již dvakrát přihnojen dusičnanem (ledkem) vápenatým. Zatímco odrůdy Havel a Vekan vypadají "čile k světu", tak u odrůdy Havran dochází ke stále většímu žloutnutí listů (viz. foto). Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl letos pěstovat česnek poprvé, tak nevím, zda-li to nemůže být např. způsobeno tím, že právě tato odrůda byla zasazena po bramborách nebo jestli potřebuje třeba více dusíku. Můžete mi poradit? Předem děkuji. P. Brožek
  Žloutnutí listů - odrůdy Havel, Havran, Vekan
  30. 4. 2021 7:22 Jan Kozák
  Ani brambory nevadí, ani není větší potřeba dusíku. Havran však více trpí extrémy počasí. Spraví se to přihnojením na list roztokem močoviny.

  Místo pěstování

  24. 8. 2020 19:08 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím Vás pane Kozáku.
  Chtěl jsem se zeptat jestli je ideální místo pro česnek po bramborách a snad nebude vadit polostín. Děkuji. 
  25. 8. 2020 20:26 Jan Kozák
  Brambory hnojené hnojem považuji za nejlepší předplodinu. V horkých suchých letech bývá polostín výhodou.
  25. 8. 2020 20:41 Pavel Brychta
  Super, děkuji. Hnojil sem kravským a koňským hnojem + ledkem. Tak myslím, že ideální.? 
  28. 8. 2020 10:36 Libor Hejduk
  Za mě asi v pohodě, předpokládám, že ledek byl využit bramborami a hnuj se mezitím rozložil na humus. Jen jsem spíše pro kravský hnůj, koňský bych nechal do pařeniště nebo skleníku jako záhřevnou vrstvu naspod. Obsahuje mnohem více nestrávené hmoty, která se rozkladem zahřívá, proto to pařeniště.

  plodiny po bramborách

  6. 12. 2019 2:25 Zakladatel vlákna: Karel Bouček
  Dobrý den, vymyslel jsem z dostupných zdrojů na netu, že je možné časově stihnout dvě úrody brambor za sezónu, nejdříve velmi rané a po nich zasadit v červnu druhou sadbu pozdních a teprve po nich pak koncem listopadu či začátkem prosince zasadit česněk. Druhou možností je po raných bramborách zasadit rajčata. a střídat jen tyto dvě rostliny stejného základu. Uvažuji správně? Děkuji.  
  6. 12. 2019 19:24 Novák Ladislav
  Něco teorie,něco praxe.Odrůdy brambor dělíme na velmirané,rané,polorané,polopozdní a pozdní.Po raných bramborách dát pozdní by asi nebyl moc velký úspěch.Volil bych velmi rané a po nich polorané nebo polopozdní,aby stihly vyzrát a připravit půdu pod česnek.Já jsem letos po raných bramborách sázel 3 týdny staré sazenice okurek nakládaček.Okurky sázené okolo5.6. bez problémů.Po sklizni česneku /konec června/ jsem sázel předpěstované dýně Hokaido.Tady se bohužel negativně projevila pozdní výsadba.Na internetu určitě lze nalézt návod jak sklidit z jedné plochy dokonce 5 plodin za 2 roky.Tady už záleží na rozmanitosti plodin,které chcete pěstovat.S pozdravem Novák.
  6. 12. 2019 20:02 Jan Kozák
  Správně píše pan Novák, že pozdní brambory nestihnou dozrát. Já bych nedoporučoval ani polopozdní, ať je dostatek času na přípravu půdy pod česnek. 
  Pěstovat léta každoročně brambory a rajčata na jednom pozemku považuji za cestu špatným směrem. Obě rostliny jsou hodně příbuzné, rodový botanický název obou je Solanum, český pak lilek. Aby to bylo nějakou dobu únosné, musel byste každoročně dávat velmi vysokou dávku hnoje nebo kompostu.

  Osevní postup

  28. 10. 2017 13:18 Zakladatel vlákna: Vojtěch Svatoš
  Dobré odpoledne, chtěl bych si založit osevní postup s česnekem, mám k dispozici zhruba 1.5 aru. To znamená, že bych mohl pozemek rozdělit na dalších 5 honů, hlavní plodinou by pro mě byly brambory, dále bych mohl pěstovat jetel či vojtěšku na krmení, nebo seno a dále také proso. Jak byste uspořádal tyto plodiny? Můj návrh je: 1. Jetel  2. Brambory  3. Brambory (brambory dvakrát po sobě jsem zvolil z důvodu většího časového odstupu a dále také proto, že budou z hlediska agrotechniky vedle sebe ) 4. Proso  5. Česnek (ihned po sklizni by následoval čistosev jetele, či vojtěšky, stále nejsem rozhodnut protože se nacházím v nadmořské výšce 450 m. n. m.). 
  29. 10. 2017 20:02 Jan Kozák
  Česnek bych sázel po bramborách, zvláště budou-li hnojeny hnojem.

  předplodiny

  31. 8. 2017 21:50 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Zdravím ..pane Kozáku a jak vy vlastně řešíte při tom vašem množství česneku předplodiny? pěstujete aj něco jiného nebo jak? teda pokud to není tajné..
  5. 9. 2017 6:12 Alois Juráň
  Myslel jsem tím jak využít půdu ty čtyři roku pokud nejsem zemědělec abych pěstoval po du dobu něci jiného..u malých ploch je to jednoduché ale zajímalo mne jak to řeší velcí pěstitelé.
  5. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
  Velcí pěstitelé to mívají většinou jednoduché. Mají dostatek pozemků, takže odstupy mezi pěstováním česneku na stejném pozemku mají delší než uváděné čtyři roky. Tato doba se dá i zkrátit. Víc než dvacet let sleduji jistého pěstitele, který pěstuje pouze brambory a česnek. Předpokládá to samozřejmě zdravou sadbu. A pod brambory by to chtělo hnůj.
  5. 9. 2017 16:45 Alois Juráň
  Také to tak praktikuju ale chtělo by to změnu.Zvažuju  na příští rok zorat louku ale bude tam zřejmě problém drátovec
  5. 9. 2017 20:37 Jan Kozák
  Škody způsobené drátovcem na česneku jsou zanedbatelné.  Louku je nejlépe zorat hned po první seči a doporučuji udělat půdní rozbor. Pokud byla louka dlouhodobě sklízená a nehnojená, bývá v půdě minimální zásoba živin.

  Rizika vysadby .

  7. 8. 2017 8:55 Zakladatel vlákna: Richard Bily
  Dobry den, mam dotaz jak velke riziko je vysadba cesneku po bramborach a jakymi opatrenimi lze rizika eliminovat. Dekuji Bily Richard
  7. 8. 2017 12:36 Miroslav Čivrný
  Vše je uvedeno tady:
  https://www.cesnek.cz/pestovani
  Já osobně sázím pravidelně po bramborách a vše je v pořádku, česneku se daří  ;-)
  7. 8. 2017 21:52 Zdeněk Mácha
  Lidi nečtou a pak se tu opakují kolikrát ty samé dotazy
  8. 8. 2017 7:44 Jan Kozák
  Brambory hnojené hnojem považuji za nejlepší předplodinu pro česnek.
  Ale pane Bily, když chcete, abychom se věnovali Vaší otázce, tak se jí věnujte i Vy. Nepoužívání diakritiky (čárky a háčky nad písmeny) text znehodnocuje. Někdy si říkám, že na tyto dotazy nebudu odpovídat a rovnou je smažu.
  9. 8. 2017 19:22 Richard Bily
  Dekuji za odpoved, na dalsi dotazy si radsi najdu odpoved jinde kdyz je diakritika takovy problem . Pisu jen z mobilu a investuji radsi do zahrady nez do pc aby nekomu nebylo nevhod ze mu chybi nad pismenkem carka nebo hacek. Jeste jednou dekuji. Bily Richard
  10. 8. 2017 10:32 Jan Kozák ml.
  Pane Bily, přispívání do diskuse rozhodně nevyžaduje nákup PC. Nevím o telefonu, na kterém by bylo možné tyto stránky používat a který by neumožňoval používání diakritiky. Můžete využít služby ohakovani.cz. Tato adresa vede na projekt MU, který umožňuje automatické doplnění diakritiky do textu. Tato diskuse má přes 1000 čtenářů, kteří se na ni pravidelně vracejí ob několik dní. Doba, kterou potřebují na přečtení Vašeho textu, je v součtu výrazně delší než čas, který ušetříte rychlým napsáním.

  Hnojení

  2. 11. 2015 22:03 Zakladatel vlákna: Pavel
  Dobrý večer
  Obracím se na Vás z dotazem,pane Kozáku.V sobotu se chystám rýt záhon,na kterém chci pěstovat v roce 2016 česnek.Na tomtéž záhonu byli v roce 2015 brambory.Napadlo mě co záhon kapku před rytím přihnojit roztokem ze "slepičáků ".Myslíte si,že to má význam a užitek pro pěstování česneku.Samotné sázení plánuji až se ochladí,zatím to nevypadá.
  Díky za odpověd
  Trávníček
  3. 11. 2015 6:42 Jan Kozák
  Nic tím nepokazíte. Ani v případě, že brambory byly před výsadbou řádně pohnojeny stejným hnojivem.

  Sadba po rajčatech

  17. 10. 2015 22:41 Zakladatel vlákna: Petra Vaverková
  Dobrý večer pane ing. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné vysadit česnek na místo, kde jsme měli letos rajčata. Pokaždé vysazuji česnek po bramborách a zajímalo by mě, zda by to šlo i po rajčatech.
  Předem děkuji za odpověď Vaverková
  19. 10. 2015 6:42 Jan Kozák
  Rajčata můžeme považovat za dobrou předplodinu, zvláště jestliže bylo před nimi pohnojeno hnojem. Jen pro zajímavost: rajčata i brambory mají stejný vědecký rodový název Solanum.
  20. 10. 2015 15:32 Petra Vaverková
  Moc Vám děkuji. Zkusím to tam tedy letos dát.

  sadba je možné sedit česnek po bramborách

  2. 10. 2015 17:01 Zakladatel vlákna: Vratislav
  2. 10. 2015 20:11 Jan Kozák
  Jistě, brambory v současné době považujeme za nejlepší předplodinu. Problém však mohou působit nezmrzlé hlízy, které potom česnek po celou sezónu zaplevelují.

  Orat

  16. 10. 2013 14:13 Zakladatel vlákna: Marek
  Dobrý den chci se zeptat zda je nutno,po bramborách pole zorat a potom sázet česnek,nebo se orat nemusí,děkuji za odpověd.Některé stroužky už mají 3mm kořínky,některé ještě vůbec neraší,asi počkám na sázení až do listopadu
  16. 10. 2013 21:08 Jan Kozák
  Orba nutná není, stačí prokypření např. kultivátorem do hloubky jen o málo větší než je hloubka výsadby.

  Kořeny a sázení po bramborách

  25. 7. 2013 20:16 Zakladatel vlákna: Dana
  Dobrý den,jelikož pěstuji česnek druhým rokem a nemám zvláštní zkušenosti, chtěla bych se zeptat, zda při sušení česneku je důležité odstranit kořínky nebo ne. A taky , zda můžu sadit česnek po bramborách, jelikož nemám velkou možnost střídání půdy. Děkuji za odpověď. Dana Umlaufová
  28. 7. 2013 22:33 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, Dano, odstranění kořenů před sušením nezbytné není. Pokud nebudete česnek po bramborách sázet příliš brzy, problém by nastat neměl.

  předplodina a hnojení

  20. 7. 2013 20:51 Zakladatel vlákna: Alena Čechová
  Prosím o radu, jak snáší česnek brambory jako předplodinu a dále jak mu vyhovuje pozemek před rokem pohnojený důkladně koňským hnojem.
  20. 7. 2013 21:18 Jan Kozák
  To se bude česneku líbit. Ale sázejte co nejpozději.

  výsadba česneku

  5. 8. 2012 22:08 Zakladatel vlákna: Jaroslav Vinkler
  Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné česnek vysadit na podzim do půdy, ve které byly do srpna brambory. Slyšel jsem názory, že to prý není dobré, někdo zase říká, že to možné je bez problémů. Pokud by to bylo možné, je potřeba nějaký chemický přípravek, např ledek... a jakou byste mi doporučil odrůdu a jestli je možné si ji u Vás objednat (na plochu cca 4 ary) ? Děkuji za odpověď Jaroslav
  6. 8. 2012 21:04 Jan Kozák
  Já proti výsadbě česneku po bramborách nic nemám, dokonce to i na přednáškách doporučuji, ale za předpokladu, že se sází co nejpozději. Sadbu na letošní rok už objednat nelze.

  plísen na bramborách

  17. 7. 2012 12:06 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý den jako předpolodinu pro česnek co budu sadit na podzim jsem letos zvolila bramory a počítala jsem že po sklizni naseju i svazenku jako zelené hnojení. Nicméně na některých řádcích brambor se mi vyskytla lokáně plísen bramoborová, aplikovala jsem postřik Akrobatem a zopakuji to. Sklizen bude ca za 1 měsíc, nicméně ted řeším zda je tato část pozemku vhodná pro sadbu česneku s ohledem napřípadný výskyt fusaria? Počítám se sadbou co nejpozdějí.. druhá polovina listopadu. Vzhledem k výskytu plísně bramorové počítám s aplikací dusíkatého vápna na ca 3 týdny, zakrýt igelitem, ono to možná vyhubí i toho drátovce... Pane Kozáku myslíte že to bude dostatečná ochrana? Nemám pozemek až tak velký abych si mohla vybírat kam s česnekem a snažím se předpřipravit část i pro příští rok.Děkuji za pomoc
  17. 7. 2012 19:45 Jan Kozák
  Plíseň bramborová česnek nijak neovlivní. Přesto aplikace dusíkatého vápna jako dezinfekčního prostředku není mará.

  Sázení

  30. 10. 2011 11:24 Zakladatel vlákna: jama
  Dobrý den,
  po jakých plodinách není vhodné vysazovat česnek?
  30. 10. 2011 19:31 Jan Kozák
  Česnek nepatří po česneku, cibuli, póru, pažitce ani okrasných cibulnatých rostlinách, pro jejich botanickou příbuznost a tudíž i podobnou náchylnost ke stejným chorobám a škůdcům. Z ostatních plodin zcela jednoznačně nesázejte po hrachu (i pelušce). Většinou se uvádí, že se nemá sázet po bramborách, pozdní výsadba česneku však jejich nepříznivé působení prakticky zcela odstraní. Pokud někteří "odborníci" zatracují výsadbu i po rajčatech, nemám o nich to nejlepší mínění.

  háďátko

  17. 8. 2011 13:32 Zakladatel vlákna: pan S. z Mimoně
  Jak poznám v bramborách (jako předplodině) že mám pozemek zamořený háďátkem a je tedy zbytečné nakupovat sadbu? Je i jiná levná indikační předplodina, která je hostitelem háďátka?
  19. 8. 2011 17:52 Jan Kozák
  Tak toto nevím. Možná by to byl dotaz na Výzkumný ústav rostlinné výroby.

  sázení

  3. 8. 2011 9:44 Zakladatel vlákna: PEPA
  Dobrý den,
  chystám se sázet česnek po bramborech.
  Nehrozí přeskočení plísně na česnek ?
  Popř. měl by se provést nějaký zákrok (vápnění,postřik,...)
  Děkuji.
  3. 8. 2011 12:07 Standa z hradce
  Když si prolistuješ celou diskuzi níže, tak zjistíš, že je to nejčastejší otázka. Takže polopaticky = pokud jsi měl bramborovou sadbu certifikovanou a ne "polské či egyptské konzumní" brambory je předpoklad, že na pozemku po nich nezůstalo háďátko zhoubné. Ideální je, když po sklizni raných nebo poloraných brambor zasiješ hořčici jako zelené hnojení a po prvních mrazech ji zapravíš rotavátorem, aby se do jarní výsadby pěkně rozložila. Pokud chceš ozimou výsadbu, je potřeba zelené hnojení zapravit dříve a před rotavátorem ji ještě rozmělnit sekačkou. Sází se co nejpozději před zámrazem, nebo v době oblevy před vánoci. Pokud je něco nejasné, koukni prosím na odpovědi z 24. července, 10. července, 5. dubna, 10. března a 15. února.

  S.
  3. 8. 2011 21:01 Jan Kozák
  Tak nějak to je. Děkuji za spolupráci.

  česnek

  30. 7. 2011 12:10 Zakladatel vlákna: Marek Zelinka
  Dobrý den pane kozáku, chtěl bych se vás zeptat jestli je dobré sázet česnek po bramborách. děkuji.
  31. 7. 2011 11:46 Jan Kozák ml.
  Vizte prosím odpovědi z 24. července, 10. července, 5. dubna, 10. března a 15. února.

  Hnojení

  22. 7. 2011 22:07 Zakladatel vlákna: SOUKUP
  Dobrý večer,mám otázku když vyhnojím zahradu a zasadím brambory a po bramborách česnek uškodím tím česneku? děkuji za odpověď.
  24. 7. 2011 7:15 Jan Kozák
  Neuškodíte, česnek sázejte co nejpozději do chladné půdy.

  sázení

  10. 7. 2011 13:04 Zakladatel vlákna: Šimon Eichinger
  Dobrý den.Je vhodné sázet česnek po bramborách.Děkuji
  10. 7. 2011 22:24 Jan Kozák
  Negativní vliv brambor je potlačen pozdní výsadbou. Po bramborách se dobře připravuje půda, nic proti tomu nemám.

  Výsadba po bramborech

  5. 4. 2011 16:12 Zakladatel vlákna: Tomáš Vyjídáček
  Dobrý den, je možné vysadit česnek letos po raných bramborech? Jak před výsadbou hnojit, je možné po bramborech zelené hnojení zaorat a vysadit česnek? Jaký by byl nejlepší předvýsedbový postup?(objednal jsem si na podzim u Vás sadbu lukanu jsem z okolí olomoucka cca 440 m.nm) Děkuji Vyjídáček
  5. 4. 2011 21:35 Jan Kozák
  Pokud jsou brambory dobře pohnojené, nebude třeba pod česnek další hnojení. Zelené hnojení Vám však doporučuji - svazenku nebo hořčici, určitě ne směsku s hrachem. Zaorat je potřeba včas, aby se zelená hmota stačila do výsadby rozložit. Výsadbu dělejte co nejpozději, přesněji až teplota půdy trvale klesne pod devět stupňů.

  Sázení česneku

  11. 3. 2011 14:46 Zakladatel vlákna: Josef Chlanda
  Ddobrý den,chtěl bych se zeptat, jestli můžu česnek sázet na podzim na pozemek po raných bramborách?Děkuji za odpověď.
  11. 3. 2011 19:38 Jan Kozák
  Po bramborách, nejen po raných, se sází velmi dobře. Abyste se vyhnul případným problémům s fuzáriem, sázejte co nejpozději, až teplota půdy trvale klesne pod devět stupňů.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne