Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Pěstování pacibulek Zpět na diskusi

  pacibulky

  2. 12. 2021 11:08 Zakladatel vlákna: Monika Liebichová
  Dobrý den, kdy nejlépe vysadit pacibiulky česneku, které mi zbyly ze dvou květů  z letošní sklizně (z odrůd Bjetin a Vekan)? Jakou mám z nich  očekávat úrodu? Mám je spíše na jaře sklízet na nať, nebo je pravděpodobné, že z nich dozraje česnek? Byť třeba jen jednostroužkový. A šel by ten  evt. nechat v zemi ještě do následujícího roku a sklidit pak dozrálé palice? 
  Děkuji, s pozdravem a přáním pěkného dne Monika Liebichová
  2. 12. 2021 16:45 Monika Liebichová
  Tak jsem objevila velmi podrobný návod zde ve vašich článcích a zkusím to dle vašich rad. Děkuji

  Kdy nasázet pacibulky

  17. 9. 2021 14:23 Zakladatel vlákna: Martina Bartošová
  Dobrý den, prosím kdy se sázejí pacibulky česneku a za jak dlouho mohu mít z nich sadbový česnek. Děkuji za odpověd. 
  19. 9. 2021 17:03 Jan Kozák
  Pacibulky můžete vysévat na podzim i na jaře, podle toho, jak Vám to vyhovuje. Podzimní termín je lepší, protože pacibulkám je líp v zemi než ve skladu. A výsev nemusíte nechávat na listopad či prosinec, klidně je vysejte už nyní.
  Než z nich budete mít normální sadbu záleží na jejich velikosti. Z velkých může být už prvním rokem, u drobných většinou po třech letech.
  20. 9. 2021 20:31 Štěpán
  Ale

  Pěstování z pacibulek

  7. 8. 2021 11:52 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
  Snažím se pěstovat česnek z pacibulek. Vybrané pacibulky zabalím do silonové punčošky, aby se mi nevytrousily. Není to chyba? Nebrání silonová punčoška opylování?
  7. 8. 2021 18:25 Jan Kozák
  Pacibulky jsou vegetativním orgánem, tudíž k tomu, aby se vytvořily, není potřeba žádné opylování.

  sadbový česnek

  1. 8. 2021 20:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
  Dobrý den česnek mám venku usušen očištěn a mám oddelené palice, které použiji  na sadbu na podzim- mám už s nimi něco dělat  ? (oddělit stroužky, namořit nebo něco jiného ??
  2. 8. 2021 8:48 Libor Hejduk
  Palice myslíte palice pacibulek nebo cibule se stroužky? Nevím, jak je to s časem moření u pacibulek, ale u stroužků klidně můžete hned 5% roztok sulky, na cca 2-3 hodiny, ne více. Pak rozprrostřít na síť nebo noviny a co nejrychleji nechat proschnout. Před sadbou už jen na pár desítek minut namočit do vlahé vody.
  5. 8. 2021 20:34 Jan Kozák
  Pan Hejduk to vystihnul správně. Jenom doplním, jedná-li se o pacibulky, stačí je mořit těsně před podzimním výsevem rovněž maximálně tři hodiny.

  hniloba, pěstování z pacibulek, předplodina, skladování

  13. 7. 2021 23:06 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
  Dobrý den, pane Kozáku,děkuji Vám za Vaše cenné rady a trpělivost, kterou v této diskuzi prokazujete. Měl bych také pár dotazů. Chtěl bych se zeptat, jestli lze nějakým způsobem zjistit výskyt bílé sklerociové hniloby z půdy, kde bych rád pěstoval česnek. Podle příspěvků to byl letos velký problém pro některé pěstitele. Dále by mě zajímalo, jestli má cenu pěstovat česnek na pozemku, kde je kukuřice a bude sklizena v září, nebo jestli je lepší s výsadbou počkat na další rok. Dále by mě zajímalo, jaký je dle Vaší zkušenosti nejlepší druh z vaší nabídky pro pěstování česneku z pacibulek. Trošku jsem experimentoval s vekanem. Sklidil jsem zatím kuličky. Rád bych věděl, co očekávat. Poslední dotaz se týká skladování. Chtěl bych se zeptat, jestli je česnek více odolnější proti vyšeptávání česneku neočištěný i s kořínky zavěšený do zimní výsadby, před kterou bych ho teprve rozdružil a namořil, nebo to, v jakém stavu visí, nemá žádný vliv a vlnovník se k němu i tak dostane. Bohužel nebudu mít prostor v září k uskladnění, kdy by bylo třeba česnek rozdružit, namořit a nechat vyschnout. Mnohokrát děkuji za odpovědi a přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.
  14. 7. 2021 20:44 Jan Kozák
  Výskyt bílé sklerociové hniloby v půdě lze samozřejmě zjistit v diagnostické laboratoři, počítejte však s tím, že tisícovka na to zdaleka stačit nebude. 
  Po kukuřici česnek sázet můžete, ale předpokládá to uklidit posklizňové zbytky, jinak se Vám bude pozemek špatně připravovat a bude se Vám špatně sázet. Z tohoto důvodu je lepší tento pozemek nechat pro výsadbu česneku až v následujícím roce.
  Z pacibulek můžete pěstovat všechny paličáky, což my také děláme. Normální cibule získáte za dva roky (Havran, Jovan, Blanin II), většinou až za tři roky.
  Jestli se vlnovníku lépe daří v očištěném nebo neočištěném česneku, nevím.
  15. 7. 2021 9:01 Ondřej Zajíc
  Děkuji za odpověď a mějte se pěkně.

  pacibulky

  12. 7. 2020 14:57 Zakladatel vlákna: S. Korel
     Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak bych si mohl vypěstovat sám pacibulky pravděpodobně odrůdy Jovan. Kdy a jak stvol, či semeník  sklidit, jak sušit a kdy pacibulky sadit (konec listopadu, počátel prosince?) Sklizeň poté běžná do 25.7. ? Jak se česnek sází, kdy sklízí máte popsané luxusně. Jak se vypěstují pacibulky jsem se nikde nedopídil. Děkuji, přeji hezký den.
  12. 7. 2020 15:55 Novák Ladislav
  Dobrý den. K vypěstování pacibulek potřebujete pár rostlin neodhlávkovat. Sklidíte česnek a ten sušíte. Po usušení a opracování si pacibulky ze stvolů uskladníte jako ostatní česnek. Česnek ze stroužků i z pacibulek můžete sázet ve stejný termín. Pacibulky se sází mělčeji než stroušky a i řádky mohou mít menší rozteč. Pacibulky jsou náročnější na pletí i na závlahu. Jako malé rostlinky hůře konkurují plevelu i nedostatku závlahy. V roce 2021 sklidíte větší jednostroužkové cibule. Sušíte, sázíte a v roce 2022 sklízíte stroužkové palice. Na podzim už sázíte klasické stroužky a v roce 2023 dojde při sklizni k rozčarování, které jsem zažil já letos. Při stejných podmínkách byl česnek původem z pacibulek už při růstu výrazně v lepší kondici než česnek  bez vývoje z pacibulek. Při sklizni byl česnek z pacibulek o jednu čtvrtinu větší. Je to pracné a běh na dlouhou trať, ale odmění Vás to.Sám toto budu letos absolvovat znovu. S tím háďátkem jsem byl asi určitě mimo mísu, ale za tímto příspěvkem si stojím.     Ať se česneku daří!  Novák
  12. 7. 2020 18:49 Jan Kropáček
  Taky přeji dobrý den a rovnou se chci zeptat. Loni jsem z pacibulek vypěstoval cibulky velikosti hrášku. Letos mi z těchto narostly kuličky o průměru cca 12 - 15 milimetrů. Po usušení a namoření mám sázet na podzim jako normální stroužky? Budu mít už příští rok normální sklizeň? Předem děkuji za rady.
  12. 7. 2020 21:29 Jan Kozák
  Ano, tyto jednostroužkové cibule vysaďte v normálním podzimním termínu, příští rok už budete mít typické dělení cibule.
  12. 7. 2020 22:14 S. Korel
  Dobrý den. Děkuji za vyčerpvající odpověď, nicméně nechápu to rozčarování. Rozčarovaný asi nebudu, pokud bude česnek v lepší kondici a ještě k tomu o čtvrtinu větší- to budu doopravdy rád. Moc děkuji.
  12. 7. 2020 23:26 Novák Ladislav
  Pozitivní rozčarování. Velmi milé překvapení které jsem nečekal.
  13. 7. 2020 17:54 Novák Ladislav
  Příkládám fotky z měření.
  1.2.
  12. 7. 2020 21:38 Jan Kozák
  Něco o pěstování z pacibulek najdete i u nás: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek 
  Je to příspěvek od pana Čecha z Ivančic. 
  Česnek i s květensvím skliďte v normálním termínu a květenství s pacibulkami nechte na rostlině až do doby, kdy se začnou pacibulky uvolňovat. 
  Pacibulky můžete vysévat dřív než se sází stroužky, vysévejte mělce, do dvou tří centimetrů. V prvním roce skliďte včas, dokud ještě pevně drží nať; drobné cibulky, pokud už nemají nať, se v půdě špatně hledají. Dostanete většinou jednostroužkové cibule, které už pak sázíte ve stejném termínu jako běžné stroužky.
  12. 7. 2020 22:19 S. Korel
     Dobrý den pane Kozák, rovněž i Vám děkuji za velmi dobrou radu. Hezký den.

  Pacibulky

  7. 7. 2020 22:16 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
  Dobrý večer pane Kozák. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli není lepší zasadit pacibulky na jaře než na podzim?
  Uvádite, že u některých odrůd, pokud je zasadím na podzim, tak z nich vyrostou dělené cibule se stroužky. Předpokládám tedy klasické hlávky česneku se stroužky, akorát prostě vše menší.
  Není tedy lepší zasadit pacibulky  až na jaře, aby z každé vyrostla jen 1 cibulka - větší, silnější, nedělená? Budou ty nedělené lepší při dalším sázení než ty dělené - tedy ty menší stroužky ?  Děkuji 
  8. 7. 2020 17:23 Jozef Sisak
  Toto dilema riešim už pár rokov aj ja . na zaklade članku ktory je v časti članky som urobil výber tych najväčšich pac. a skladoval v teple. Na jar vysadil podľa šablony do pripravených bedničiek a vložil do "naštartovanej " teplej hriadky výsledok ? predlženie vegetacie - väčšie rastlinky ale vysoke % miniaturnych cibuliek s stučikmy ostatne som vysial čo najskôr do pôdy -menšie rastlinky - cibuľky. ktore na další rok niektore len zväčšili svoj priemer. to pestovanie je o zabave. Ak mate zaujem navyšiť sadbu tak odporučam nakup . Cez pacibulky BEH NA DLHE TRATE.
  8. 7. 2020 20:02 Jan Kozák
  Ono to úplně neplatí, že při podzimním výsevu pacibulek dostanete cibule dělené a při jarním jednostroužkové. Záleží na skladování. Je samozřejmě příjemné, když jsou pro další výsadbu k dispozici pěkné jednostroužkové cibule. Ale vzhledem k tomu, že i pacibulky napadá vlnovník česnekový, je jistější podzimní výsev. 

  Pěstování z pacibulek

  22. 6. 2020 9:30 Zakladatel vlákna: Aleš Musil
  Dobrý den, je možné vypěstovat z pacibulek velké celistvé cibule?
  Děkuji za odpověď
  A.Musil
  22. 6. 2020 19:41 Jozef Sisak
  Veľké  celistvé cibule  vytvaraju   ozimne   paličiaky  pri  jarne  vysadbe ale nie všetky vysadené strúčiky

  Hniloba česneku

  21. 6. 2020 20:59 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den
  Prosil bych o radu zda se opravdu jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Tyto odrůdy česneku pěstuji již hodně let a stále byly zdravé. Na tomto pozemku byl česnek naposledy před 5 lety, též stoprocentně zdravý. Nemocné rostliny jsem před třemi dny vytrhal a zatím se nové nemocné neobjevily.
  Na posledních čtyřech fotkách je česnek Benátčan loni koupený od Vás, sázený na jiném pozemku, kde česnek už nebyl asi 20 let. Z tohoto důvodu mám pochybnost že by to byla bílá sklerociová hniloba. Česnek pěstuji již 40 let a něco takového jsem v životě neměl. 
  Ještě bych měl jednu prosbu, tyto napadené odrůdy česneku chci obnovit z pacibulek. Je to dobrý záměr? Budou zdravé? 
  Moc děkuji za odpověď a Váš čas 
  S pozdravem Polách
  Staré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyBenátčanBenátčanBenátčanBenátčan
  23. 6. 2020 19:12 Jan Kozák
  Bílá sklerociová hniloba to je. Proč se objevila na jiném pozemku můžeme se jenom dohadovat. Mohla se tam např. přenést na obuvi nebo nářadí, mohla se tam dostat při povodni (pokud tam nějaká byla).
  24. 6. 2020 11:03 Jiří Polách
  Děkuji Vám za odpověd´ i když jste mne moc nepotěšil. Pravda je vždy krásná i když je hořká. S pozdravem Polách
  24. 6. 2020 19:46 Jan Kozák
  Ještě jsem neodpověděl na poslední otázku. Pacibulky napadené nejsou, dají se použít.

  Pacibulky

  3. 8. 2019 18:28 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkych " čo su aj nie su " spokojnych s  urodov cesnaku. Cibule mame v suchu . Ako a kedy mam pozbierať PACIBULKY  a aky je postup ak chcem ozdraviť  odrodu  ďakujem vopred .
  3. 8. 2019 19:49 Zdeněk Mácha
  Zdravím. Zrovna dnes jsem sklidil česnek, u kterého jsem si nechal květní stvoly, abych si ozdravil sadbu. ¨Tyto stvoly odstřihnu a nechám dosušit na kamnech a až dozrají, tak je vyloupu a dám do nějaké nádobky, Vysazuji je jako česnek. Je to na delší dobu si z nich vypěstovat česnek.
  Pacibulky
  10. 8. 2019 20:30 Pavel Dohnal
  Na kamnech ne, Zdeňku!
  4. 8. 2019 20:57 Jan Kozák
  Otázku ako pozbierať pacibulky úplně nechápu, ale třeba to nevadí. Po sklizni česneku je dobře odřezat stonky s pacibulkami dřív, než se pacibulky začnou samovolně uvolňovat. Jakmile se uvolní, tak se květenství rozdruží, vyfoukají se "plevy" a uskladní v tenké vrstvě na dobře větraném místě. Jejich výsev doporučuji dřív než se vysazují stroužky, třeba v polovině září do hloubky  1 - 2 cm po předchozím namoření v Sulce.
  6. 8. 2019 20:31 Jozef Sisak
  Ďakujem za informacie .
   Doplnam otazku  ako - odrezanim , kedy - po prasknuti obalu ? čo nastava neskôr ako je termin zberu cesnaku .
   sušenie na kamnech - pri zdroji tepla ??
   prirodzene pri dobrom prudeni vzduchu beriem .
  Snaď pomôžem aj ďalšim  ĎAKUJEM.
  16. 8. 2019 22:36 Pavel Dohnal
  Zdravím, pane inženýre. Chtěl bych se Vás zeptat ohledně toho termínu výsevu pacibulek - píšete polovina září, dřív než stroužky. Jaké jsou Vaše zkušenosti s tímto termínem výsevu? Přečetl jsem diskusi tři roky zpět a dost lidí to zajímá. Semínka z pacibulek mají kratší vegetační čas než stroužky. Souhlasíte? Když je já vsadím začátkem prosince a hledám z dobře označeného řádku po sedmi měsících, v červenci, nať dávno není. Tak jak na to, když zasadím podle Vás v půlce září, sklízím v dubnu? Já seju pacibulky jako poslední řádek v prosinci. Sklízím s ostatním v červenci. 
  13. 7. 2019 12:10 Jan Kozák
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Pěstování z pacibulek

  6. 7. 2019 11:07 Zakladatel vlákna: Jan Kropáček
  Dobrý den, letos jsem se poprvé pokusil vypěstovat si sadbu z pacibulek, ale narostly mi cibulky velké jako hrášek cca 5-8 mm v průměru. Má smysl se pokusit tyto na podzim použít jako sadbu? Předem děkuji za radu
  9. 7. 2019 21:12 Jan Kozák
  Samozřejmě, máte velmi kvalitní sadbu. S výsledkem však budete spokojen patrně až za dva roky.
  12. 7. 2019 9:55 Jan Kropáček
  Děkuji za pochvalu sadby, ale mám ještě dotaz, jestli mám tyto cibulky mořit, sázet na podzim a opět do hloubky cca 3cm. Děkuji
  13. 7. 2019 12:10 Jan Kozák
  Moření Sulkou nevynechávejte, hloubku bych volil trochu větší, tak 4 - 5 cm.
  6. 7. 2019 17:48 Josef Hrnčiřík
  Taky jsem to zkoušel. Až po třech letech sázení těchto pacibulek mi vyrostly cibule normální velikosti. Chce to trpělivost.
  15. 7. 2019 21:47 Pavel Dohnal
  Souhlasím. Taky tak. Jak trochu zpracuji, dám fotky. Dávám každý rok pár pacibulek. Nakonec je to ale radost, že jo? 

  Zasadit, či nesázet?

  5. 12. 2018 11:04 Zakladatel vlákna: Ivo Gregorovič
  Dobrý den, chtěl jsem využít momentálně celkem slušného počasí a zasázet česnek. Z hrůzou jsem však zjistil, že veškerý česnek, který jsem měl k tomu vyčleněný, je v takovémto stavu (viz foto). Loni byl nádherný, snad největší v naší zahrádkářské kolonii. Proto jsem si z něho letos schoval pacibulky s tím, že si ho namnožím a ozdravím tak sazbu. Mám dotaz: čím je letos česnek napadený a lze použít pacibulky z tohoto napadeného česneku na množení? Pacibulky vypadají (viz foto), dle mého laického pohledu, celkem slušně. Jsou na rozdíl od stroužků po oloupání tvrdé. Pokud by se daly zasázet, mám je na jaře také namořit v sulce? Nebo je tento česnek definitivně ztracen? Děkuji za odpověď! 
  Přiložené foto
  5. 12. 2018 19:38 Jan Kozák
  Váš česnek je napaden vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce (stačí 2 - 3 hodiny, ne více) můžete vysázet i stroužky. Pacibulkám tuto lázeň také dopřejte, ale nečekejte na jaro, vysejte ještě teď´ zemi jim bude líp než ve skladu. A vysévejte mělce, asi 1 cm.

  Pacibulky

  13. 10. 2018 20:32 Zakladatel vlákna: Milan Pinker
  Dobrý den, začínám s pěstováním česneku a velice mě zaujalo pěstování z pacibulek. Z pár česneků na záhoně jsem si pacibulky nasbíral a následně bych je chtěl sázet. Cca před měsícem jsem je dal na zkoušku do země a do teď nic nevyrostlo, ani nezačaly klíčit. Chtěl bych se zeptat, jestli to je tím, že potřebují vegetační klid přes zimu a nebo je v tom jiný chyták? 
  14. 10. 2018 6:35 Jan Kozák
  Není v tom žádný chyták, je poměrně stabilní teplé počasí. Kdyby docházelo k výrazným teplotním a vlhkostním výkyvům, už by rostly. Schovaným v zemi je jim lépe a vyklíčí až na jaře.
  17. 10. 2018 18:19 Pavel Dohnal
  Ba. Já je sázím až se stroužkama. V září mi to přijde dost brzy, ne? Teď se budou teploty měnit výrazně a co když vyklíčí? Schovat, přikrýt? A ta hloubka kolem 4 cm, nebo hlouběji? Já jsem to nikdy neměřil, ale vezmu cibulku do dvou prstů podpučím dolů a zasunu do země. 

  Moření pacibulek

  14. 9. 2018 5:39 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
  Dobrý den, příští rok na jaře se chystám vysadit pacibulky. Chci se zeptat jestli je dobré teď tyto pacibulky mořit sulkou a hlavně jak dlouho? Jestli taky 2, 3 hod jak sadbový česnek. Děkuji 
  14. 9. 2018 6:33 Jan Kozák
  Moření Sulkou Vám doporučuji už teď. Pacibulkám je určitě líp v půdě než ve skladu. Pokud je to pro Vás možné, vysejte na podzim.

  Doba sklizně pacibulek

  17. 7. 2018 8:25 Zakladatel vlákna: Karel Richter
  Dobrý den pane Kozáku i kolegové česnekáři. Letos jsem nechal pár cibulí Havrana a Havla i s květenstvím a chci se zeptat, jak poznat ideální čas sklizně, aby pacibulky byly vyzrálé? U Havrana se již květenství začalo otevírat (některé sazenice už se kloní k zemi), u Havla se zatím zvětšuje a neotevírá. Děkuji a přeji mnoho úspěchů.
  21. 7. 2018 17:12 Jan Kozák
  Na otevírání toulce nečekáme a sklízíme podle stavu cibulí. Pak se suší buď celé rostliny nebo se palice na stoncích odříznou a suší se v kyticích.

  Množení z pacibulek

  16. 7. 2018 12:48 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně domácího množení paličáků z pacibulek. Zrovna přemýšlím nad výhodami ohledně zdravotního stavu. Máte vypozorované, zda je po letech sázení česneku, který pochází původně z bezvirózní sadby, dochází k nějakým rozdílům v promořenosti viry v rostlině a v pacibulkách? Zda se česnek neumí bránit infekci, čili jestli se viry v pacibulkách nevyskytují v nižších titrech.
  Děkuji
  21. 7. 2018 17:09 Jan Kozák
  Ja, to jsem si kdysi myslel také, ale byl jsem vyveden z omylu. Koncentrace virů je stejná v cibuli i pacibulkách. Lepší zdravotní stav partie z pacibulek je způsoben zmenšením styku s fuzáriem.

  pěstování ze semen

  5. 10. 2017 11:38 Zakladatel vlákna: Martin Vedmoch
  Dobrý den, první bych mám chtěl poděkovat za vaše úsilí a dobrou práci a hnidopichů si nevšímejte.
  Chtěl bych poradit, nedopatřením mi zůstalo pár květů při sklizni a při usušení
  jsem vydrolil asi 100 semínek z těchto květů, pokud to jsou semínka. Jedná se o SLAVÍN od vás a pro pochlubení letošní sklizeň v obrázku.
  Dá se z tohoto vypěstovat sadba a kdy vysévat? no prostě jak postupovat ke zdárnému výsledku. Děkuji za odpověď. Vedmoch Martin
  letošní sklizeň
  6. 10. 2017 13:30 Jan Kozák ml.
  Dobrá práce.
  Vydrolil jste pacibulky, viz https://www.cesnek.cz/popis-cesneku, rostou v tzv. palici. A právě podle toho se odrůdy česneku dělí na paličáky a nepaličáky.

  Sít se dají, avšak dělené cibule běžné velikosti se dočkáte až po několika letech. Své postřehy z jejich pěstování sepsal jeden zákazník v článku Pěstování česneku z pacibulek: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek
  Diskusní příspěvky, které se týkají pěstování pacibulek, najdete na https://www.cesnek.cz/kategorie-pestovani-pacibulek
  6. 10. 2017 16:39 Martin Vedmoch
  Děkuji za odpověď,
  takže jestli dobře chápu, tak je to běh na dlouhou trať.
  Takže je rychlejší a jednoduší pěstování ze sadby.
  pacibulky
  6. 10. 2017 17:38 Zdeněk Mácha
  Dobrý den.Tohle je česnek po 4 letech z pacibulek.Je to na delší dobu,ale mě to baví a mám z toho radost.
  česnek z pacibulek
  7. 10. 2017 20:19 Jana Kopecká
  Dobrý den, doporučuji vám dát pacibulky do papírového sáčku, aby dýchaly. Tyto sáčky jsou super, ale jsou "vakuové" a podle mne budou plesnivět. A přeju hodně úspěchů při pěstování z pacibulek, taky jsem tam 2 roky pěstovala a měla celkem pěkné cibule. Bylato zkouška, rostly pěkně, pěstovala jsem je v přepravkách v zemi, aby se lépe vybíraly při sklizni.

  PS. máte náááádherný česnek, klobouk dolů jak pěkný jste vypěstoval.

  Vlastní sadba

  25. 9. 2017 18:36 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den.Mám na sadbu 610 stroužků z letošního česneku,který jsem si vypěstoval z pacibulek.Některé stroužky jsou větší a některé menší.Mám těžkou půdu,ale česnek se docela daří.Přečetl jsem si zde spousty rad a jsem rád,že tato diskuse existuje.Vy,kteří zde v diskusi haníte pány Kozáky,tak si uvědomte,že bez nich by náš česnek dávno nebyl.Já osobně je obdivuji a přeji jim hodně úspěchů.
  sadba
  25. 9. 2017 19:23 Alois Juráň
  Souhlas!!
  1. 10. 2017 10:29 Václav Kozák
  Vážený pane Mácho,
  děkujeme Vám za podporu, která vždy potěší a motivuje nás ve snaze zlepšovat jak zboží, tak i služby pro naše příznivce.

  Uskladnění pacibulek

  2. 8. 2017 0:54 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
  Dobrý den, 
  Letos poprvé jsem pěstoval česnek, takže se teprve učím.
  Rád bych si na jaře zkusil vysadit i pacibulky které jsem letos sklidil. Můžete mi doporučit nejlepší způsob jejich uskladnění do výsadby. Nikde jsem to tu nenašel. 

  S díky Aleš K. 
  2. 8. 2017 5:51 Jan Kozák
  Pacibulky uskladněte na suchém vzdušném zastíněném místě podobně jako česnekové cibule. Pacibulky snáší vyšší mráz. Nejlepší "uskladnění" je však v zemi, proto je lepší podzimní výsev.
  3. 8. 2017 19:45 Denis Šulava
  Dobrý den, 
  moří se i pacibulky?
  4. 8. 2017 21:03 Jan Kozák
  Ano, moří. Vlnovník napadá i pacibulky, takže Sulku použijte. A přidáte-li i Clonoplus, jenom jim prospějete.

  Jednostroužkové cibule

  23. 7. 2017 22:30 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den,letos jsem u Havranu sklidil opět jednostr.cibule ale oproti loni opravdu zanedbatelné množství. Co mě ale  udivilo že tyto rostliny neměli květní stvol, je v tom nějaká spojitost? 
  Jednostroužek
  23. 7. 2017 23:58 Václav Kozák
  Vážený pane Čivrný,
  jednostroužkové cibule česneku nikdy nevytváří květní tvol, neboť květní stvol se vytváří mezi stroužky, nikoliv uprostřed stroužku. Pokud nejsou vhodné podmínky, nevytvoří někdy květní stvol ani paličák rozdělený na stroužky. Je to poměrně častý jev  při pěstování z pacibulek.

  správný okamžik ořezu květního stvolu

  19. 7. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
  Dobrý den,
  kdy je, prosím, správný okamžik ořezu květního stvolu ? Vím, že dozrají i na odříznutém stvolu, ale přeci jen - podle čeho se pozná správná doba ?
  Pacibulky (Vekan, Jovan) z tohoto květenství budou cca v únoru 2018 vysety a na podzim 2018 použity jako sadba. Děkuji
  19. 7. 2017 17:52 Jan Kozák
  My odřezáváme nějakou dobu po sklizni, když se začnou pacibulky uvolňovat. Ale myslím si že je to jedno, jestli se ořežou hned při sklizni.

  Výsev pacibulek

  20. 3. 2017 14:09 Zakladatel vlákna: Mirek
  Nejprve děkuji za Vaši včerejší odpověď na "zesklovatění" stroužků.Můj následný dotaz se týká výsevu pacibulek - jaký doporučujete postup a opatření před vlastním výsevem /moření,namočení do vody,případně použití jiného přípravku/.Děkuji za Váš názor.
  20. 3. 2017 20:51 Jan Kozák
  Pokud nemáte v pacibulkách vlnovníka (pacibulky by byly uvnitř seschlé) namočte do vody aspoň na hodinu a po odkapání promíchejte s Gliorexem. Vysejte do řádků a po zahrnutí trochu přimáčkněte nebo zalijte.

  pacibulky

  22. 11. 2016 10:07 Zakladatel vlákna: bořivoj
  Dobrý den,
  Chci poprosit o radu, před několika lety se mi na česneku Benátčan udělalo květenství s pacibulkami, tyto jsem pokusně zasadil a roste mi paličák, který se pokouším dál množit opět pomocí pacibulek, výsadbu provádím na podzim a stává se mi, že mi vyrostou malé cibule se stroušky, můj dotaz zní je možné tyto cibule rozdělat a použít jednotlivé stroušky na výsadbu? nemáte dle svých zkušeností představu jak to dopadne? a je takto vypěstovaný česnek novou odrůdou nebo se vrátil k původnímu typu ze kterého byl Benátčan vyšlechtěn?
  mnnohokrát Vám děkuji za odpověď
  Bořivoj
  22. 11. 2016 18:00 Jan Kozák
  Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách vytváří plnohodnotné pacibulky, z nichž vyrůstá zase normální nepaličák. Docela mě překvapuje, že Vám i potomstvo znovu vytváří květy, ale asi jsou u Vás ony extrémní podmínky.

  Pacibulky

  24. 6. 2016 19:11 Zakladatel vlákna: Vlastimil Bartes
  Dobrý den,můžete mi sdělit, jestli je velikost sklizených pacibukek je nějak směrodatná s následujícím vysetím a další sklizní. Zatím sklízím vcelku malé cibulky a ani náslédný výsev a sklizený česnek mne moc neuspokojují ve srovnání se sklizní ze stroužků. Děkuji Bartes
  25. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
  Podle velikosti pacibulek dorostou cibule normální velikosti za 2 - 4 roky.

  Pacibulky

  28. 9. 2015 9:05 Zakladatel vlákna: Petra
  Dobrý den, narazila jsem na tyto stránky a ráda se registrovala, přečetla moc drahocenné rady, zač moc děkuji, prosím, chtěla bych se vás touto cestou také zeptat, letos jsme poprvé sklidili česnek a nechali paličák vykvést a následně uschovat pacibulky, prosím, jak s nimi dále, sadí se až z jara? Pěkný den, Petra
  28. 9. 2015 16:20 Miroslav
  Viz. Česnek v otázkách:"Česnek v otázkách » Kdy a jak se pacibulky vysévají?
  Pacibulky se vysévají na jaře i na podzim. Některé odrůdy (většinou ty, které vytvářejí velké pacibulky), vytvářejí při podzimním výsevu cibule dělené na jednotlivé stroužky (dorůstají však malých velikostí), při jarním výsevu je převaha cibulí kulatých, nedělených. Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.
  Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek."
  29. 9. 2015 6:19 Jan Kozák
  K tomu si můžete přečíst v rubrice články: Pěstování česneku z pacibulek od Jaroslava Čecha.

  foto

  12. 9. 2015 16:44 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
  Protože původní soubor byl velký, tak teprve nyní přikládám obrázek zeleného česneku. Snímek pořízen dnes dopoledne.
  12. 9. 2015 19:29 Jan Kozák
  Je to zajímavé, ale svou odpověď změnit neumím.

  porost z pacibulek

  12. 9. 2015 14:40 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
  Dobrý den pane inženýre.
  Chtěl jsem si tak jako loni, vypěstovat trochu sadby z pacibulek. Porost je stále zelený a nejeví ani náznak fyziologického zrání. Pacibulky jsem vysel koncem dubna, jako loni, kde cca čtrnáct dnů po sklizni česneku jsem mohl slidit to co vyrostlo a ukončlo vegetaci. Proč se tak neděje letos. V zemi pod natí je něco co se podobá hubenému pórku. Co s tím, za chvíli se bude orat a z pacibulkové sadby nebude nic. Co se stalo, co je příčina tohoto jevu.
  Děkuji předem za vyčerpávající odpověď. J.P.
  12. 9. 2015 15:12 Jan Kozák
  Moje "vyčerpávající" odpověď je jednoduchá: nevím, nám se toto neobjevilo.
  29. 9. 2015 22:31 Richard Novák
  Já bych si dovolil přidat názor, že je to kombinace sucha a "výsev" pacibulek (z paličáků) by se měl provádět na podzim a ne na jaře. A když už na jaře tak co nejdříve. V dubnu je pozdě. Já jako "kozel zahradník" jsem letos v dubnu zásel ´Benátčan´(je to pozdě) a co narostlo v kombinaci se suchem vám ani nebovedu popsat. Je sklizeno před týdnem a myslím si, že mohl být ještě v zemi.

  Sázení pacibulek česneku

  15. 2. 2014 16:55 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
  Dobrý den,
  chtěl bych radu, jak a čím ošetřit jarní vysadbu česneku z pacibulek proti plevelům. Mám obavu, že to okopávkou neubráním a tak bych chtěl použit nějaký herbicid.
  16. 2. 2014 9:58 Jan Kozák
  Do normálního porostu bych doporučil Stomp, ale k pacibulkám bych se ho bál použít. Pacibulky je třeba vysévat do bezplevelného prostředí - lze použít i průmyslově vyráběné substráty. Aby se porost nezapleveloval náletem semen z okolí, je možné ho zakrýt netkanou textilií.

  Pacibulky JOVANU

  17. 12. 2013 13:56 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, ponechal jsem si několik desítek palic s pacibulkami Jovanu a mám pár dotazů, jak s nimi naložit.

  1) Je vhodnější vybírat ty větší nebo je to jedno, jak u stroužků? Mám jich hodně, takže je z čeho vybírat.

  2)Kdy je vysadit - teď nebo to nechat na jaro?

  3) Vyroste mi z nich malá ,,sazečka,, (jako třeba u Vekanu) nebo už normální, ale menší česnek rozdělený na 6 stroužků?

  Děkuji za odpovědi.
  18. 12. 2013 19:41 Jan Kozák
  Čím dříve dostanete pacibulky do země, tím lépe pro ně. Velké pacibulky vytvoří dělenou cibuli, většinou s menším počtem stroužků než šest. Z drobných pacibulek vyrostou cibule jednostroužkové - my jim říkáme kuličky. Budou určitě větší než kuličky Vekanu.

  Upřesnění ,,pacibulky"

  18. 11. 2013 21:48 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
  Hezký večer pane inženýre,

  tedy upřesním můj včerejší dotaz.Zjara jsem zasel pacibulky ze kterých vyrostly buď malé kuličky,nebo větší,která se skládají ze zmiňovaných pidistroužků.Jedná se tedy o tyto dělené kuličky.

  Děkuji....s pozdravem....Vrbka
  19. 11. 2013 17:38 Jan Kozák
  Tož to ja.
  Pokud jsou tyto pidistroužky řádně odděleny suknicemi, pak je oddělte a sázejte samostatně, pokud jsou bez suknic, pak je násilně neoddělujte a vysaďte je dohromady. Já bych je určitě nevyhazoval.

  pěstování z pacibulek

  18. 9. 2013 18:57 Zakladatel vlákna: David Mareš
  Dobrý den, prosím o radu, kdy vysévat semena pro pěstování z pacibulek. Zde jsem se dočetla,že na podzim. Je vhodný termín co nejpozději stejně jak u sadbového česneku? Je vhodný výsev mezi řádky jahod? Někde jsem četla, že česnek příznivě ovlivňuje chuť jahod.
  Děkujeme také za zaslání sadby, přišla v pořádku, velmi pěkná. Snad bude v příštím roce příznivější počasí, letos nás dvakrát postihly kroupy.
  Předem děkuji.
  19. 9. 2013 21:13 Jan Kozák
  Rovněž s výsevem pacibulek příliš nespěchejte. Pokud Vám nebudou vadit případné potíže s nepohodlnou sklizní, tak pacibulky mezi jahody vysévat můžete.

  pacibulky

  18. 8. 2013 19:26 Zakladatel vlákna: Martin Doubek
  Dobrý den Pane Kozáku, v pěstování česneku jsem nový a je to jen můj koníček bez iluzí. Pracuji na farmě, kde se mimo všeho pěstuje česnek a letos to byla jedna velká bída(asi na hodně místech) ale jedna zatím neschválená odrůda pouze s prac. názvem byla doslova vynikající po všech stránkách. Den před sklizní jsem si nastříhal zapomenuté květy. Pacibulky jsou třech velikostech- 1.jako oves, 2.a 3.jako malý a velký hrách. Prosím o radu, mám nejmenší zasadit na podzim a větší na jaře? Rád bych docílil stroužků pro budoucí sadbu. Děkuji Martin
  19. 8. 2013 6:15 Jan Kozák
  Na toto téma je pěkný článek v rubrice články.

  Pacibulky

  15. 7. 2013 23:28 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý večer chci se zeptat kdy se sklízí pacibulky. Děkuji Jan
  16. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
  Asi optimální doba by byla po úplném dozrání na rostlině, to je v době, kdy se pacibulky začínají uvolňovat (vypadávat). Běžně se to dělá v době sklizňové zralosti cibule a pak se dosouší celá rostlina, po vysušení se pacibulky vydrolí. Pacibulky jsou schopny růst i relativně velmi malé, proto po pozdním hlávkování někdy dochází k zaplevelení pozemku česnekem z pacibulek. Z toho je zřejmé, že vlastně není podstatnou chybou, když se v době sklizně česneku květenství s pacibulkami odřízne a suší samostatně.

  Pacibulky

  30. 6. 2013 11:20 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
  Přeji hezký den,
  oni jsem se pustil poprv do pěstování svého česneku.Něco jsem zasadil ze stružků a pak jsem dostal i nějaké semínko.Na podzim jsme zasel a včera jsem se na něj díval a ják píšete sklízet když nať je slehlá nažloutlá.Jenže u nktrých je neť stále zelaná a někde zmizla uplně.Po vyrytí kousku řádku je kačdá pacibulka jiné velikosti od 3mm až do asi 1,5 cm.Má to nějaký vliv na podzimní výsadbu?Je to paličák,ale co to je nevím dostal jsem to od rodiny.Taky tady čtu ,že na žloutnutí česneku je dobrá močovina.Co tím máte na mysli?Protože čenek je celkem dost žlutý,ale má tam taky nějaké zelené a palice nad zemí je pořád tvrdá.
  30. 6. 2013 21:06 Jan Kozák
  Porost z pacibulek už můžete sklidit.

  Dotaz na paní Majku

  5. 11. 2012 6:46 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Vážená paní MAJKO- původně jsem se chtěl ptát ing.Kozáka, ale ten musí odpovídat na spoustu důležitějších dotazů, tak prosím Vás - můžete mi sdělit pár postřehů o pěstování z pacibulek. Jde mi o Vaše zkušenosti, …které bych přidal k těm, co se zde nachází. Termín Vaší výsadby na podzim? Vyrostou Vám cibule- jež mají použitelné stroužky a jaký česnek z toho máte příští rok? Nebo je to běh na dlouhou trať – jak je ji možno zkrátit? Jak dosáhnout z pacibulek sadbu o nejvyšší velikosti? Jak uchováváte pacibulky do jara a kdy sázíte na jaře? Pro jaro moříte sulkou již na podzim nebo až před výsadbou? Např. nasázím v prosinci – vyrostou malé dělené cibule. Nasázím po mrazech v únoru a vyrostou větší jednostroužkové cibule? Nasázím v dubnu a vyrostou jen malé jednostroužky? Někdo by mohl namítat ať vše odzkouším – zapíšu a budu vědět. Před čtyřiceti lety jsem to jednou zkoušel a pamatuji si z toho , již nikdy více !! Letos jsem nadělal mnoho pacibulek z 10 odrůd, tak to nechci zkonit !! Pokud mi poradíte- můžete i na email ***@seznam.cz, abych zde nezabíral místo.
  Předem moc děkuji PetrK.
  5. 11. 2012 9:58 Honzík Novák (ml.)
  … je charakteristické velké množství drobných pacibulek. Tyto vyžadují víceletý cyklus pěstování. Pro první rok používám pěstování v rýze vystlané perlinkou co mi zbyly ústřižky od zateplování baráku. Pruhy délky šíře role a šířky od 15 do 25 cm vložím do připravené rýhy (jako pro stroužky) nasypu vrstvičku 2-3 cm tříletého kompostu a na něj vyseji na každý metr jednu hlávku pacibulek. Zasypu dalšími 2-3 cm kompostu a horní okraje perlinky sepnu k sobě kolíčky na prádlo, ab se mi dobře přihrnovala zemina z meziřadí k zahrnutí celé "sestavy" z obou stran. Narostlé kuličky jsou po roce velikosti většího hrachu, a pokud nestihnu je vydobýt ven předtím než "ztratí ocásek" nic se neděje, protože je z půdy jednoduše dostávám vytažením perlinky a vysypáním jejího obsahu do kolečka. Co zbude z kompostu je i po roce strukturní a drobivé, tak se kuličky dobře vyberou a nevadí mi, že mám celkově těžkou půdu. Náročné je pouze okopávání, protože pruh cca 4-5 cm podél perlinky je nutné prát opatrně výhradně ručně.
  V dalším roce je postup z "hrášku" stejný jako u "velkopacibulkových" odrůd (Mirka, Havran, Jovan, aj. var. ophioscorodon).
  5. 11. 2012 10:10 Honzík Novák (ml.)
  Mám dva způsoby. Buď je sázím jako stroužky do stejné hloubky ale se sponem zkráceným na 3-5 cm, nebo používám vystřídanou sadbu. Vystřídanou výsadbou nazývám způsob výsadby, kterou používal můj dědeček z maminčiny strany pro Bzenecký paličák. Největší z pacibulek se ve sponu 8-10 cm sázejí střídavě stroužek-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-stroužek. Na začátku a na konci řádku jsou dva stroužky. Snadno tak víte, proč liché rostliny jsou drobnější a není to projev horšího zdravotního stavu. Na sadbu stroužků se pak vybírají nejsilnější z lichých rostlin. Pro pěstování pacibulek se nechávají krajní dvě+dvě rostliny ze stroužků.
  6. 11. 2012 11:02 Marie Ligocká
  Pěkný den, pro začátek chci říct, že česnek pěstuji již několik let pouze jako amatér na ploše asi 15x20 metrů. Každoročně nechávám na části česneku pacibulky, které pak suším a sázím. U některých je vhodnější pojmenování vysévám, protože jsou velmi drobné. Pacibulky sadím ve stejném období jako česnek tj. většinou v říjnu. Pozemek mám při výsadbě nařádkovaný jako na brambory a pacibulky sadím do brázd, ty pak zahrnu zeminou. Z drobných pacibulek vyrostou trochu větší, ty sadím znovu na podzim, z větších pacibulek vyroste jednostroužkový česnek, někdy i malá dělená hlavička česneku. Jednostroužkový česnek znova sadím, malé hlavičky česneku spotřebovávám v kuchyni. I po vybrání pacibulek jich pár v zemi zůstává, ty nechám přezimovat a sklízím až další rok v létě. Pacibulky vytahuji ze země dříve než česnek, dříve jim usychá nať (cca o 2 týdny). Česnek nemořím (tím neodrazuji od moření) ani nepoužívám jinou chemii. Pozemek bývá pohnojen (rok předem) koňským, ovčím, slepičím nebo i kravským hnojen. Na zimu přikrývám listím z ořešáků - zabrání mrazu a zaplevelení a drží vláhu. Pěstuji odrůdy pana Ing. Kozáka, místní odrůdy, ruský paličák i zahraniční odrůdy. S pozdravem Majka

  Je vhodná doba na sázení?

  25. 10. 2012 20:23 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobry večer.Rád bych se také zeptal zda příští týden bude vhodná doba na sázení česneku.?Pozemek po bramborech vydezinfikované dus.vápnem.Podle mně počasí už by tomu snad odpovídalo.Teploty přes den pod 10°c v noci pod 0° C. Chystám se také sázet pacibulky a zajímalo by mně jak daleko od sebe a jak hluboko se sází.?A zda je vhodné sázet pacibulky vedle česneku?Děkuji za odpověď.
  26. 10. 2012 21:15 Jan Kozák
  Asi je možné už začít s výsadbou. Za nějakých 14 dní už také začnu uvažovat o vhodném termínu. Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek.

  sulka

  18. 9. 2012 7:25 Zakladatel vlákna: josef václavek
  Pane inženýre, 16.9. jste napsal, že pacibulky moříme sulkou 2-3 hod stejně jako stroužky
  stroužky však moříme 6-12 hodin
  nevím teď tedy co s pacibulkami

  díky za odpověď
  josef
  19. 9. 2012 15:34 Jan Kozák
  Rovněž stroužky doporučuji mořit v Sulce 2 - 3 hodiny.
  20. 9. 2012 6:31 josef václavek
  Nechci být hnidopich, ani se přít s profíkem, ale ve Vašem oddílu "pěstování česneku" na těchto stránkách doporučujete 6-12hod - přes noc

  zdravím
  josef
  21. 9. 2012 14:25 Jan Kozák
  Máte pravdu, v pěstování česneku to musíme opravit na 2 - 3 hodiny.

  Pacibulky

  16. 9. 2012 11:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den rád bych se zeptal zda pacibulky mořit v sulce a pokud ano jak dlouho ?
  Děkuji
  16. 9. 2012 20:46 Jan Kozák
  Sulku nikdy nezavrhuji. I pacibulky bývají napadány vlnovníkem česnekovým. Mořit můžete stejně jako stroužky, tedy 2 - 3 hodiny.

  pacibulky

  3. 9. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
  Dobrý den, posílám fotografii pacibulek Havranu. Jsou v nich velké rozdíly. Velké v počtu 5-8 v květenství a malé mají i jiný tvar a v květenství jich je 20 a více. Co to znamená, je to tak běžné? Vyroste s obou stejná sadba Havranu?
  4. 9. 2012 20:35 Jan Kozák
  Úplně běžné to není, ale ani nijak výjmečné. Správně mají být ty menší. Z obou velikostí Vám Havran vyroste, z těch větších už v prvním roce dělené cibule, z menších cibule menší, jednostroužkové.

  pacibulky

  11. 7. 2012 14:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
  Nechal jsem několik květenství pro množení. Kdy a v jakém stavu se sklízí a jak se uchovávají pacibulky pro podzimní výsadbu? Děkuji
  13. 7. 2012 6:36 Jan Kozák
  Pokud to pro Vás není obtížné, je nejlepší nechat květenství na rostlině až do doby čištění cibulí. Potom se pacibulky skladují stejně jako česnekové cibule, tedy na zastíněném suchém a vzdušném místě.
  13. 7. 2012 14:20 Tomáš Panchartek
  Česnek tedy vytahuji ze země v době sklizně cibulí bez ohledu na to zda je květenství uzavřené nebo rozvinuté? Budou pacibulky při sušení vypadávat z květenství nebo ne? Děkuji za rady:)
  13. 7. 2012 20:57 Jan Kozák
  Doba sklizně není závislá na tom, zda je květenství rozvinuté nebo ne. Během sušení pacibulky samovolně nevypadávají, při manipulaci se suchým materiálem už k výdrolu dochází.
  13. 7. 2012 21:54 Tomáš Panchartek
  Ještě jednou na stejné téma. Otázka byla míněna tak jestli mám sklízet rostliny s ponechaným květenstvím ve stejné době jako ostatní kde hledím na zralost cibulí. Jestli je něco co by se dalo označit termínem zralost pacibulek aby byly vhodné pro výsadbu. Jde mi o to abych rostliny s pacibulkami nesklidil třeba předčasně. Díky
  14. 7. 2012 6:03 Jan Kozák
  Nevím o tom, že by se někdo tímto tématem takto zabýval. Vždy se sklízelo v době zralosti cibulí.
  12. 8. 2012 16:03 Ivana Smetanová
  Dobrý den, také mě toto téma zajímá. Já nechávám česnek s květenstvím na záhoně déle, až se květ rozvije a pacibulky dozrají. Pak ho vyryju a dosuším. Zdravím.
  12. 8. 2012 20:59 Martin Harasim
  Též jsem tomu nevěřil. Sklidil jsem Vekan ve chvíli, kdy se narovnávaly květní stvoly. Po měsíci sušení i s natí pacibulky dozrály. Živiny si květní stvol tahá ze složené cibule.
  Ale otázkou zůstává, proč vidím u jistého pěstitele, s cca 20 ary, česnek s pacibulkami na poli ještě 14 dní po sklizni konzumního česneku ? Jsou tedy pacibulky větší, kvalitnější, když se nechá česnek v zemi déle?

  Pacibulky

  27. 6. 2012 23:09 Zakladatel vlákna: Jaroslav Frantík
  Dobrý večer pane inženýre,
  vloni jsem poprvé vysel pacibulky, jejichž většina narostla do velikosti na fotce (omlouvám se za kvalitu). Jelikož nemám zatím zkušenosti, rád bych Vás požádal o radu, jestli na podzim sadit pacibulky takové velikosti, nebo vybírat pouze ty největší. Obávám se, že mohly být zasaženy letošní zimou, a proto jsou tak malé. Napoprvé jsem to neodhadl a pacibulek mám cca 10 kg, takže je z čeho vybírat. Děkuji za odpověď.
  29. 6. 2012 13:09 Jan Kozák
  Máte-li z čeho vybírat, tak ty nejmenší nesázejte - většinou v dalším roce udělají pouze větší kuličku.

  Pacibulky

  10. 6. 2012 21:44 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
  Hezký den,pane inženýre.
  Chci se zeptat,zda mohu na pozemek po vymrzlém česneku vyset pacibulky a zda je dle Vás lepší jarní či podzimní výsev? Předem děkuji za odpověď.
  11. 6. 2012 21:04 Jan Kozák
  Já osobně bych tam ty pacibulky vysel. Vysévám na podzim i na jaře, podle toho jak to zvládnu. Rozdíl nevidím žádný.

  Tři generace podruhé

  11. 5. 2012 17:44 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká

  Česnek tří generací

  11. 5. 2012 17:43 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
  Tři generace česneku, vyseté pacibulky, česnek z pacibulek a česnek ze stroužků

  Sadba z pacibulek

  29. 3. 2012 13:26 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
  Dobrý den, já sázela česnek v půli října, sadba vlastní (původně od tatínka, odrůda neznámá), nemořeno. Česnek je vymrzlý z cca 60-70 procent, možná bude ještě hůř. Mrazy v únoru 14 dní v noci pod 20 stupňů (mrazová kotlina). Zjišťuji zde, že většina pěstitelů sází česnek až v listopadu (zřejmě kvůli teplotě půdy).
  Velmi by mě zajímalo, jak vypěstovat česnek z pacibulek. Když jsem je na podzim 2010 zasela, sklidila jsem v létě 2011 kuličky o průměru 5-10 mm. Ty jsem tento podzim znova zasadila + nové pacibulky. Paní Mihulková v této diskuzi připojila 20.11.2011 foto cibulek vypěstovaných z pacibulek připravených k sadbě - za kolik let mi ale vyrostou takto velké cibulky z pacibulek? Lze vůbec na podzim vysít pacibulky a další léto sklidit již materiál k použití pro výsadbu místo stroužků? Nebo to nutně trvá více let? Děkuji za odpověď i vaše zkušenosti. Ivana Smetanová
  29. 3. 2012 19:59 Jan Kozák
  Pěstování z pacibulek je zdlouhavé a pracné, porosty jsou však zdravější než ze stroužků. Cibule normální velikosti dostanete za dva až tři roky po výsevu pacibulek. Záleží na odrůdě.
  29. 3. 2012 22:00 Alena Mihulková
  Porosty z pacibulek vypadají znatelně zdravěji, ale ta piplačka s jejich pěstováním! U Aninu, Havranu a Bjetinu jsou pacibulky větší v menším počtu a po roce jsou cibulky jako sazečka cibule. Vekan, Džambul a Dukát mají veliké množství drobných pacibulek a z nich napěstovat cibulky do sadby zabere nohem větší dobu. Bereme to jako hru - prostě je to takové zpestření a hlavně nás to baví (o:. Určitě to není nejjednodužší způsob jak si obstarat větší množství saby.
  Česneku zdar!

  pacibulky česneku

  18. 3. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Dvořák Antonín
  Dobrý den,chtěl bych poradit, zda se pacibulky česneku dají někde koupit, nebo si ho musím sám vypěstovat.
  Děkuji za odpovědˇ,
  18. 3. 2012 20:24 Jan Kozák
  Podle zákona o oběhu osiva a sadby je rozmnožovacím materiálem česneku, který může být uveden do oběhu, celá (nerozdružená) cibule. My pacibulky určitě neprodáváme, dělá-li to konkurence, přesně nevím, ale pochybuji o tom.

  foto

  20. 11. 2011 22:05 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Zdravím, pár fotek je, ale při práci moc fotit nestíhám. Toto je detail sazeče.
  20. 11. 2011 22:09 Alena Mihulková
  Na obrázku jednostroužkové cibule vypěstvané z pacibulek - připravené na sadbu.
  20. 11. 2011 22:20 Alena Mihulková
  20. 11. 2011 22:25 Alena Mihulková
  21. 11. 2011 20:12 Vladko Krögler
  A co když tam stroužek přijde vzhůru nohama?
  22. 11. 2011 20:58 Alena Mihulková
  Zdravím, tak ať se všichni při tom moření a sázení trochu pobavíme. To se mi ještě nestalo, naše odrůdy nemají nohy-takže stojku neumí a doufám, že z pole neutečou!!!A teď vážně, myslíte pokud spadne do řádku podpučím nahoru. Včera jsem odhrnovala odrůdy v řádcích pro kontrolu hloubky a zakořenění. Je pravdou, že lžičkovým sazečem spadne stroužek do řádku nepravidelně a občas" nohama nahoru", ale co jsem viděla, je, že má krásné bílé dlouhé a silné kořeny, které ho otáčí - vyrovnávají v zemi do polohy podpučím dolů. A nějaká ta "fajfka" se nám hodí na splétání copů. Jestli to bude mít vliv na výnos uvidíme až po sklizni. Zatím má kořeny cca 2-5cm a prýt neraší ani u nejranější odrůdy Bjetinu. Na obrázku je cop z Lukanu. Přeji všem krásný den. Alena.

  nepaličák

  29. 8. 2011 12:39 Zakladatel vlákna: Janinka
  Dobrý den. Sázela jsem z jedné cibule nepaličáku všech 14 stroužků. Deset cibulí bylo standardních bez květního stvolu a u čtyř se vytvořily drobné hlávky s pacibulkami. Mám tři otázky. První se týká toho, jestli i z takto získaných pacibulek bude opět nepaličák? 2) Protože pacibulky jsou droboučké, mám chuť je vysázet již teď v září. U Vás ve přednášce jsou fotky výsevů do zahradních přepravek, zvažuji že těch cirka 40 litrů zeminy není problém sterilovat propařením, tak problém s fusariem asi nebude, ale získám tímto postupem delší dobu vegetace a tím i větší sadbu pro příští rok? Je konec vegetace dán dobou od nasázení nebo je závislý více na délce dne v období kolem letního slunovratu?. 3) Dají se vzešlé pacibulky na jaře přepikýrovat jako se to dělá s předpěstovaným zimním pórkem?
  29. 8. 2011 12:46 Janinka
  Jedná se o úzkolistý nepaličák podobný Vaší odrůdě Matin, ale možná to bude původní varianta česneku JAPO. Děkuji Janinka
  29. 8. 2011 21:37 Jan Kozák
  Máte pěkné jméno. Z pacibulek Vám vyroste nepaličák. Podle mých zkušeností si vyseté pacibulky samy hlídají vegetační dobu. Pokud je vysejete v květnu, budete sklízet v září. Výsev v září patrně nic nezlepší, raději bych počkal, až se ochladí. Vzešlé pacibulky pikýrovat můžete.

  dotaz

  6. 8. 2011 20:08 Zakladatel vlákna: Alena
  Dobrý den ráda bych věděla kdy sázet česnek s pacibulek a zda je mám nejdříve nechat usušit a potom zasít.Děkuji za odpověď
  7. 8. 2011 9:20 Jan Kozák
  Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.

  dotaz

  6. 8. 2011 19:39 Zakladatel vlákna: Ludmila 2
  Dobrý den,pane kozák,mám dotaz.Vloni jsem si nechala pacibulky z paličáku.Něco nasadila hned na podzimněco na jaře.Sklidila,usušila ale nevim,jestli je mám mořit 6až 12hod jak stroučky nebo kratší dobu.Děkuji za odpověd.
  7. 8. 2011 9:17 Jan Kozák
  Máte-li Sulku, je vhodné mořit proti vlnovníku česnekovému, ale stačí hodina. Zbytečněš dlouhé máčení v Sulce česneku ubližuje.

  pacibulky

  26. 7. 2011 12:54 Zakladatel vlákna: Hainspach
  Dobrý den, poradíte prosím, kdy jsou pacibulky pro sázení hotové ke sklizni ?
  26. 7. 2011 21:09 Jan Kozák
  Pacibulky se sklízejí zároveň s česnekem a buď se nechají dojít na rostlině nebo se květensví odříznou a suší samostatně.

  Výsadba pacibulek

  22. 7. 2011 14:40 Zakladatel vlákna: Ludmila 3
  Dobrý den, jsem z jižních Čech. Pro oživení výsadby česneku jsem si sadbu vypěstovala z pacibulek. Pacibulky vyrostly do rozměru od průměru 6-15 mm. Chtěla bych vědět, jestli z této velikosti sadby vyrostou celé palice nebo jen jednotlivé česneky. Děkuji za odpověď.
  24. 7. 2011 7:12 Jan Kozák
  Při podzimní výsadbě by Vám měly vyrůst normální dělené cibule, ne vždy však v normální velikosti.

  pěstování z pacibulek

  16. 7. 2011 21:14 Zakladatel vlákna: Jarda
  Dobrý den, rád bych se zeptal na postup pěstování česneku z pacibulek. Kdy je palice s pacibulkama "zralá" ke sklizni a jak se s pacibulkama zachází do doby výsevu? Děkuji za odpověď.
  17. 7. 2011 20:57 Jan Kozák
  Sklízí se v době zralosti cibule a suší se jako celá rostlina nebo se květenství při sklizni oddělí a suší samostatně. Do výsevu se uskladní na suchém větraném místě. Pokud se vysévá na jaře, přemrznutí pacibulkám ve skladu nevadí.

  dotaz

  9. 6. 2011 8:58 Zakladatel vlákna: honza m.
  Dobrý den, prosím o sdělení, zda jde pěstovat česnek ze semen pacibulek a jak se to pěstuje.
  Děkuji.
  12. 6. 2011 20:33 Jan Kozák
  Ode dneška je v rubrice Pěstování česneku stať o pěstování z pacibulek.

  Pěstování česneku

  24. 3. 2011 8:06 Zakladatel vlákna: Jiří Vondraček
  Dobrý den,chtěl bych se pokusit o vypěstování kulatého-jednostroužkového česneku.Kdy a jak hluboko mám zasít pacibulky? Děkuji Vám.Jiří Vondráček.
  27. 3. 2011 20:35 Jan Kozák
  Pacibulky vysejte brzy na jaře do hloubky asi 3 cm. Aby se prodloužila vegetace, je možné vyset v zimě ve skleníku např do zeleninových přepravek a na jaře přenést ven. Z podzimního výsevu se většinou cibule rozdělí na stroužky.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne