Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Škůdci česneku Zpět na diskusi

    Netkaná textilie

    21. 11. 2015 18:18 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda mohu použít už teď na zimu na záhon s česnekem černou netkanou textilii a nechat ji tam až do jara, kdy bude nalétávat houbomilka. Trochu se bojím aby nezmrznul, sázel jsem ho až dnes (700 m n.m.). Ale nevím jestli to nebude spíš na obtíž (klíčení, světelný a vzdušný režim).
    Také jsem našel několik stroužků napadených vlnovníkem. Mohu je vysadit i bez moření sulkou a nebo až po namoření ?
    Děkuji za odpověď. P. Mráz
    21. 11. 2015 19:34 Jan Kozák
    Černou textilii nutně musíte sundat, jakmile začne česnek píchat ze země. Ale ve výšce 700 m snad houbomilka není. A také si myslím, že tam nebývají holomrazy. Pokud je v sadbě vlnovník, určitě ji namořte. Sulka ho spolehlivě ničí ve všech stádiích.

    Havran

    21. 11. 2015 16:17 Zakladatel vlákna: Miroslav Richter
    Dobrý den pane Kozáku.
    V půlce srpna jsem od Vás obdržel česnek HAVRAN, který jsem si objednal. Tento víkend jsem ho chtěl zasadit, ale když jsem ho začal oddělovat na stroužky, je zcvrknutý, uvnitř stroužek zahnědlý až shnilý. Palice už na to vypadaly. Takhle by snad česnek vypadat neměl. Mám podezření, že je z r. 2014. Už pěstuji česnek (český) bohužel nevím co je to za odrůdu. Mamka ho koupila na trhu před 5 lety a není s ním problém. Sázím ho od té doby. Je divné, že Váš česnek nevydrží ani 3 měsíce. Děkuji za brzkou odpověď.
    21. 11. 2015 17:18 Václav Kozák
    Dobrý den,
    pokud jsou stroužky scvrklé a matné, s největší pravděpodobností byl česnek napaden skladovým škůdcem vlnovníkem česnekovým. Příznaky můžete porovnat s popisem škůdce v příručce o pěstování česneku, která byla k zásilce přiložena. Odrůdy Havran jsme rozesílali více partií, pošlete mi proto prosím na e-mail ***@cesnek.cz číslo partie (je uvedeno na lístku s názvem odrůdy v síťce s česnekem) případně i číslo faktury nebo jméno a adresu, na kterou byl česnek objednán, překontrolujeme náš uskladněný kontrolní vzorek dané partie, abychom ověřili, zda nemohlo k napadení sadby dojít ještě před expedicí.

    sadba

    15. 11. 2015 20:26 Zakladatel vlákna: Homer
    Dobrý večer,
    neodpověděl jste mi na dotaz, tak zkouším znovu.
    Objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
    Děkuji za odpověď
    Honza
    16. 11. 2015 3:25 Václav Kozák
    Dobrý den,
    Váš česnek je podle fotografie napaden vlnovníkem česnekovým. Několikrát se již o této problematice v této diskusi psalo. Vlnovník česnekový je poslední dobou stále větším problémem. Hlavními důvody stále většího rozšíření tohoto škůdce je dovoz cibulovin ze zahraničí a fakt, že v posledních letech chybí v zimě silnější mrazy, které by mnoho patogenů omezily. Vlnovník česnekový je roztoč velikosti 0,1 - 0,3 mm. Vzduchem se tedy velmi jednoduše šíří nejen jeho vajíčka, ale i samotný roztoč. Tento škůdce je stále málo prozkoumán, víme pouze, že si vybírá nejen mezi odrůdami, ale i mezi jednotlivými cibulemi a dokonce i někdy mezi jednotlivými stroužky v jedné cibuli. To je důvod, proč některé cibule při stejném uskladnění jsou napadeny více a některé vůbec. Podle čeho si však vlnovník vybírá, není zatím známo (a zřejmě bude trvat hodně dlouho, než se to podaří zjistit). Vzhledem k tomu, že vlnovník česnekový je v současné době největším problémem uskladněného česneku, už několik let doporučujeme moření sadbového česneku již v průběhu září. Česnek by měl být uskladněn do doby výsadby na suchém dobře větraném místě. V chladnu je vlnovník méně aktivní. Co se týká informace o odolnosti odrůdy, jedná se spíše o odolnost ke klimatickým podmínkám.
    16. 11. 2015 22:05 Homer
    Nezlobte se, ale jak by se do sklepa mohla zanést vajíčka vlnovníka? Ale dobrá, řekněme vzduchem z venku. Mám roky neoficiální sadbu a ta napadena není. Letošní neoficiální sklizená a Vaše 4 druhy sadby jsou v jedné místnosti ve sklepě. Chtěl jsem si pořídit kvalitní sadbu od guru českého česneku...ale Blanin II není vůbec odolný. I pokud bych ho sklidil, tak mohu čekat, že nevydrží ani měsíc. Takový česnek je celkem na nic:-(
    17. 11. 2015 20:43 Jan Kozák
    Na toto téma bychom mohli diskutovat hodiny, pane Homere. Ale stejně bychom se žádného výsledku nedopídili. Také my u tohoto škůdce vycházíme především z vlastních kusých zkušeností. To je také důvod, proč informace od nás nejsou po léta stejné, protože každý rok přináší nové poznatky, někdy protichůdné těm, které se získaly dříve.

    sadba

    13. 11. 2015 14:36 Zakladatel vlákna: Homer
    Dobrý den,
    objednal jsem si u Vás 4 druhy sadby česneku. Zboží dorazilo koncem srpna. Bylo uloženo do sklepa. Včera jsem se rozhodl, že by se o víkendu mohl zasadit česnek a začal jsem jej rozdělovat na stroužky. Anton v pořádku, Lukan víceméně také. U Záhorského byla asi desetina stroužků nepoužitelných. Nejhorší byl Blanin II - tam byla komplet celá sadba nepoužitelná. Stroužky byly na omak měkké, vyschlé a měly hnědou barvu. Mohu vybrat do přílohy pouze jednu fotku, kterou přikládám. Blanin patří, podle Vašich stránek, k velmi odolným odrůdám. Jakto že se tedy sadba tak znehodnotila?
    Děkuji za odpověď
    Honza

    Skladování

    10. 11. 2015 8:15 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den paní Šerá,abychom z té diskuze neudělali soukromé stránky. Jde mi hlavně o uskladnění konzumního česneku a zjištuji že zpúsob skladování máme stejný. Přikládám foto jak mi česnek vydržel posledních 10 let uskladněný až do srpna příštího roku. Nevím kde se vzal letos ten vlnovník. Je fakt že v kuchyni je teplo ale proč to nevadilo 10 let až letos. Přeji hezký sen.

    Vlnovník

    9. 11. 2015 23:03 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý večer, paní Šerá napište jak česnek skladujete a co vlnovník. Já pěstuji česnek 24 let posledních 6 let kupuji zásadně sadbu od pana Kozáka a letos můj česnek přepadl vlnovník v kuchyni kde česnek skladuji 10 let. děkuji česneku zdar
    9. 11. 2015 23:56 Šerá ludmila
    P. Markup - Česnek skladuji tak, že nechávám dlouhé stonky, těmi ho otočím do sklenic nebo do kbelíku jako květiny a musí být někde, kde je sucho a ne moc teplo. Jednou jsem ho tak dala do sklepa a dlouho nevydržel. Mám ho třeba na schodech do sklepa.Když vidím, že už začíná být horší, v dubnu a ještě ho mám hodně, tak stroužky zmrazím. Zdá se mi to nejlepší konzervace. Myslím,že nejlepší jsou ty kopřivy na mulčování a také se nesmí brzy sadit. V roce 2014 všichni sadili česnek brzy a pak jim zplesnivěl. Také je důležitá předplodina, nesmí to být třeba fazole, zelí apod. Určitě ne cibulovina. Mějte se hezky. L.

    sadba

    9. 11. 2015 22:34 Zakladatel vlákna: Jaroslava Divišová
    Dobrý den,
    omlouvám se předem za dotaz opravdu vyloženě laický - letos bychom rádi poprvé sázeli česnek - máme k dispozici stroužky česneku od tchána - jsou opatřeny Sulkou a poté ještě obalené ve vápně - mohu se zeptat, zda je tento postup správný?Osobně bych se ráda vyhnula chemikáliím ve své zahrádce - jsou tyto látky bezpečné?Jsou to látky na přírodní bázi?Existuje případně postup, kterým by se zamezilo chorobám - např. výsadba na jaře nebo nějaké přírodní postřiky?
    velice děkuji za odpověď a přeji příjemný večer!
    10. 11. 2015 20:38 Jan Kozák
    Nejsem odborník na chemii natož biochemii (ačkoliv jsem ze zkoušky dostal v roce 1975 výtečnou). Přesto si myslím, že Sulka je po hygienické stránce v pořádku. Zabalení do vápna neznám, ale pokud s tím má uvedený dobrý muž dobré zkušenosti, tož proč ne? Vápno je spolehlivě na přírodní bázi. Ekologické opatření je například pozdní výsadba ozimých odrůd, zakrytí porostu netkanou textilií v předjaří jako ochrana proti náletu houbomilky česnekové.

    vlnovník

    8. 11. 2015 9:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den koupil jsem si sadbu havrana v září následně namořil v sulce a nechal vysušit. Skladoval jsem ho ve sklepě, ale vypadá to že to že jsem se vlnovníku nezbavil. Je možné ho před výsadbou ještě jednou namořit? Nedojde k poškození sadby? děkuji Bohočík
    9. 11. 2015 19:31 Jan Kozák
    Dalším mořením česneku neublížíte, ale podle zkušeností Sulka ničí vlnovníka ve všech vývojových stádiích a že by česnek mohl být znovu napaden, se mi moc nezdá. Ale nemusím mít pravdu. Vlnovníkem se důkladně u nás nikdo nezabýval.

    Škodca

    6. 11. 2015 18:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval cesnakn a našiel som jednu hlavičku s takýmto poškodením, Čo by to mohlo byť?
    6. 11. 2015 20:46 Jan Kozák
    Jednoznačně jde o poškození vlnovníkem česnekovým.

    Konzumace

    6. 11. 2015 10:12 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Kozáku, mám ještě jeden pro někoho možná hloupý dotaz. Pokud je napadený česnek vlnovníkem v ranném stádiu je nažloutlý dá se takový česnek konzumovat. Děkuji.
    6. 11. 2015 20:42 Jan Kozák
    Do jistého stádia poškození nemá posátí vlnovníkem žádný vliv na kuchyňskou kvalitu.

    Škůdci česneku

    5. 11. 2015 22:36 Zakladatel vlákna: Smisitel Stanislav
    Několik let pěstuji česnek neznámé odrůdy.
    Letos již druhým rokem napadl mé záhony neznámý škudce.
    Nejdříve se objevil krvavě červený brouk (nemusí to mít souvislost) a pak se objeví nechutně vypadající zelenohnědé
    larvy tvaru hrudky, velikosti hrachu plné požíraných listů.
    Poškozené nejsou jen listy ,ale i cibulky. Poškozený není jen česnek , ale také cibule, zde toto poškození není tak znatelné. Letos jsem pořídil novou sadbu, jelikož česnek sadím na stejné místo asi co 4 roky aplikuji dusíkaté vápno.
    Na jaře chci použít nějaký vhodný pesticid. Máte li podobné zkušenosti poraďte.
    S pozdravem Spaso
    6. 11. 2015 7:14 Jan Kašpar
    Jedná se o Liliovníčka chřestového (Lilioceris lilii). Spolehlivě ho hubí Reldan, nebo jakýkoli jiný organofosfát. Má to háček, žádný organofosfát nemá pro česnek registraci (Reldan do konce roku 2008).Takže zbývá ruční sběr larev obalených trusem i brouků. Škůdce se vyskytuje na chřestu, liliích, narcisech, tulipánech atd. Květiny je možno polévat čímkoli. To se nejí. Pokud si necháte chřestovníčka namnožit na květinách či chřestu, pak přejde (přeletí) na česnek, pórek i cibuli a máte na kalamitu zaděláno. Pro pořádek: Chřestovníčka likviduje spolehlivě taky jakýkoli insekticid - Pyrethroid s obsahem účinné látky Permethrin. Samozřejmě žádný prostředek s Permethrinem nemá dnes již registraci na česnek či cibuli.. Jediný registrovaný insekticid na česnek je Karate-Zeon (ú.l. Λ-cyhalothrin). Vzhledem k tomu, že K-Zeon funguje na mandelinku b. (Leptinotarsa decemlineata) tak by měl fungovat i na Chřestovníčka. K-Zeon ale na rozdíl od předchozího vyzkoušeno nemám.
    6. 11. 2015 10:50 Jan Kašpar
    Chřestovníček liliový je správně. Chybička se vloudila.

    vlnovník

    5. 11. 2015 9:10 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem Vám poslal můj příspěvek jak mně asi vlnovník zničil krásný Havran (jsem z toho úplně zdrcenej), zapoměl jsem se zeptat existuje nějaká ochrana proti vlnovníkovi při skladování a jaké jsou optimální podmínky (teplota,vlhkost) při skladování česneku. Děkuji a přeji hezký den.

    4. 11. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý večer pane Kozáku, asi mám stejný problém jako paní Malá přikládám foto česneku na uskladnění jedná se o odrůdu Havran, česnek mám uskladněný v kuchyni kde je sice sucho ale asi teplo. Já si myslím že je česnek napadený vlnovníkem Mohu česnek uskladnit v chladu ale tam je zase vyšší vzdušná vlhkost. V brožurce uvádíte že některé odrůdy vlnovníkovi chutnají více,možná Havran. Stejně jako Havran mám uskladněný Havel a Bjetin a ty zatím vypadají dobře.
    5. 11. 2015 21:01 Jan Kozák
    Vlnovníkem česnekovým se zatím nikdo u nás důkladněji nezabýval, proto ani já nemám své názory podložené žádnou autoritou a také na základě nových zjištění je neustále měním. Už si ani nemyslím, že vlnovník napadá některé odrůdy častěji. A ochrana? Časný termín moření sadby (od poloviny srpna do konce září, čím dřív, tím líp. Konzumní česnek skladovat v chladu a suchu.

    vlnovník

    4. 11. 2015 16:37 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, také jsem udělala chybu, že jsem neošetřila Sulkou. Mám nyní sadbu zničenou. Loni bylo vše v pořádku a tak jsem si myslela, že to projde. Kdyby nějaký zbyl aby se dal zkonzumovat.
    Prosím mrkněte., zda je to opravdu tak.Je takový béžový a zcvrklý. Který ještě mohu použít a který radši zkonzumovat anebo radši vše vyhodit.
    4. 11. 2015 19:20 Jan Kozák
    Vekan se jeví bez poškození, HavelHavran jsou posáty vlnovníkem. To ale neznamená, že by je bylo nutné likvidovat. Moření v Sulce spolehlivě vlnovníka ničí ve všech jeho stádiích. Po namoření by měl být česnek do 24 hodin v zemi.
    5. 11. 2015 7:57 Zdeněk Vanduch
    Dobrý den Všem pěstitelům česneku.
    Co dodat?
    No je to smůla,paní Malá, jak již tady níže poznamenal pan Švingal,pan Kozák to moření hned,doporučoval v hezké příručce,kterou přikládal do balíčku.A myslím,že se o tom vedla řeč i zde v diskusi.
    V návalu práce jsem na to taky trošku zapoměl a asi po týdnu od doručení se pustil do kontroly stroužků.Z 5 odrůd(Havel,Havran,Jovan,Slavin a ZáhorskýII) se líbil vlnovníkovi jenom Havran. Pár stroužků jsem vyhodil a zbytek šup do Sulky. Hlava mne z toho nebolí.Tedˇ už mají kořínky všechny stroužky a zítra bych chtěl po hodinové koupeli v teplé vodě sadit. Půda už je asi dostatečně chladná a navíc má být přes poledne i sluníčko.
    Tímto chci poděkovat panu Kozákovi,resp.manželce,která má objednávky na starosti. Zvláštˇ Havel je obrovský.
    A na závěr?
    Doporučení se nemá ignorovat(platí i pro mne).
    Jenže u nás se návody na cokoli moc nečtou,mohl bych povídat.(myslím v Česku)
    Hezký den. Zdeněk z Valašska.
    8. 11. 2015 17:37 Helena Malá
    Já jsem četla, jak diskusi, tak brožurku, ale nikdy jsem sadbu Sulkou hned nemořila a bylo vše v pořádku. Jenže nyní byl uskladněn asi v teplejší místnosti než v předchozích letech. Bydlíme totiž jinde a vše je jiné. Příště už nezapomenu. Mám také svoji sadbu a ta je ok. Chtěla jsem zkusit na Vysočině odrůdu Havran, Vekan a Havel. Také si z toho hlavu nedělám, jen nevím, když je tak teplo jestli už mořit a dát do země nebo počkat.

    larvy škůdce v nati

    31. 10. 2015 14:28 Zakladatel vlákna: Petr Slezák
    Dobrý den, při letošní sklizni česneku jsme na velké části rostlin našli larvy, které jako by si prokousávaly cestičku v nati shora dolu k cibuli. Na některých rostlinách byla jen jedna larva, na některých více. Čím více jich bylo, tím byla nať i cibule více poškozená (rozpadající se). Na stroužky to ale vliv nemá, jsou použitelné. Posílám fotografii. Nevíte prosím, o jakého škůdce se jedná? A jak a kdy (před výsadbou nebo v době růstu?)se proti němu bránit? Děkuji Vám.
    31. 10. 2015 22:17 Jiří Snášel
    Použijte klávesové zkratky Crl + F a zadejte heslo vrtalka pórová.
    Dozvíte se, co již bylo o tomto škůdci zde řečeno.
    1. 11. 2015 7:15 Jan Kozák
    Metodika ochrany před tímto škůdcem na česneku není zpracovaná.

    26. 10. 2015 19:05 Zakladatel vlákna: Markéta Šišáková
    Dobrý den, včera jsem si chtěla vystroužkovat sadbu (havran). K mému zděšení mi asi 30% z kilového balíčku seschlo- viz foto. Palice jsem ihned po zakoupení rozbalila a dala na síto. Můžete mi prosím napsat co se to s mým česnekem stalo? Udělala jsem něco špatně při skladování? Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2015 19:17 David Švingal
    Na Vašem česneku si pochutnal zřejmě Vlnovník česnekový,ne nadarmo pan Kozák doporučuje mořit Sulkou ihned po zakoupení sadby ( září-říjen )
    27. 10. 2015 20:05 Jan Kozák
    A mohla jste se to dočíst i v přiložené příručce. V letošním roce je vlnovník skutečně mimořádným problémem.

    Vlnovnik - pro p. Pilkovou

    22. 10. 2015 3:04 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Docetl jsem se, ze proti Vlnovnikovi je velmi ucinna Kremelina ( Diatomaceous Earth – DE), aplikovana pred skladovanim.
    24. 10. 2015 17:47 lubomir caby
    Prosím Vás o určenie spôsobu aplikácie. Použiť to na dezinfekciu skladového priestoru+ bedničky, alebo aj na cesnak počas sušenia ? Resp.odkaz na publikáciu. Ďakujem

    Česnek na sázení

    21. 10. 2015 22:57 Zakladatel vlákna: Tomas Hruby
    Dobrý večer pan Kozák.
    Pri rozdružovaní česneku Dukát na stroužky(prstama) se mi v koreňové části stroužka-čiže v podpučí stroužka pravidelne odlomila malá tenká povrchová část na podpučí stroužka(zvyčajne v střede podpučí,ňekdy na kraji podpučí ).Na tem místě to tam ostalo poraňené,mokré ale za pár hodin to zaschlo.Je to vada alebo sa to děje při rozdružování i Vám(minulý rok se mi to nestávalo)?

    Tuto sezónu sem našel totiž v porostu česneky napadené háďátkem plus při rozdružování sem zistil že stroužky oproti minulému roku změnili farbu-z tmavě rúžové vybledli až zběleli.Mimochodem kořínky mám narašený i u stroužkú kde se tá tenká povrchová část podpučí ulomila.Hlavně se to ulamovalo u vybledlých stroužkú!

    Tak si kvúli těmto příznakúm bojím či nejsou tyto stroužky také napadené háďatkem+popřípade múže toto poraňení česneku přilákat fúzarium,sclerotium anebo jinou nemoc?
    Snad sem to napsal srozumitelně.
    Moc Vám ďekuji za odpověďi.
    S Pozdravem Tomáš.
    22. 10. 2015 21:19 Jan Kozák
    Na odrůdu Dukát se zeptejte jejího producenta. Není to naše odrůda.
    Pokud jste v porostu objevil příznaky napadení háďátkem zhoubným, pak je velký hazard brát z toho sadbu.

    Sesychani česneku

    18. 10. 2015 20:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotny
    Dobrý den, trápí mne sesychani sklizeneho česneku. Jak tomu předejít? Tento problém mne netrapil dříve. Po zakoupení Vaší sadby začaly sesychat i odrůdy moje původní. Děkuji za odpověď. K dnešnímu dni je poškozeno cca 40% sklizně
    19. 10. 2015 6:59 Jan Kozák
    Toto sesychání je s největší pravděpodobností způsobeno sáním vlnovníka česnekového. Toho už dvacet let považuji za největší problém při pěstování, vlastně skladování, česneku. Ale nikdo se tím pořádně nezabývá.
    19. 10. 2015 23:45 Jana Pilková
    Dobrý večer pane Kozáku, snažila jsem se někde dočíst, kde se ten darebák vlnovník k česneku dostane. Všude se píše, že je to problém skladů. To znamená, že z půdy by měl být česnek v pořádku a nakazí se při sušení? A co insekticidy před začátkem sušení? Postřikům nerozumím, četla jsem to na internetu. Děkuji
    19. 10. 2015 23:49 Jana Pilková
    Jenom doplňuji, myslela jsem vystříkat skladovací prostory:-)Ale zase nevím, aby se tím nějak nenasákl česnek i když by se sušil za nějakou dobu po aplikaci. Ale jsou to teorie.
    20. 10. 2015 20:45 Jan Kozák
    Pro dezinfekci skladovacího prostoru je možné použít Savo. Ale pozor na bezpečnost práce. Insekticid, spíše akaricid, na konci vegetace bych já určitě nepoužil.
    21. 10. 2015 8:50 Radovan Mžik
    Dobry den pane Kozaku, jeste bych toto tema rad rozvinul, protoze me zajima jak se vlnovnik dale siri. Bohuzel jsem se k tomu nikde poradne nic nedocetl, ale nechtel bych si ho zavlect na pozemek, kde jsme s nim nikdy problem nemeli. Co jsem tak odpozoroval, tak pokud se skladuje zdrava sadba vedle napadene, tak se vlnovnik prestehuje i na tu zdravou. Vsechny sadbove odrudy jsem tedy rozdruzil, namoril v sulce (2-3h), ususil a vratil zpet do puvodnich raslovych pytlu, ktere jsem vyvaril ve vode. Veskere krabice apod, ktere prisly s nemorenou sadbou do styku jsem spalil. Je toto prosim dostatecne? Je, prosim, nejaka sance, ze cast roztocu prezila moreni a pri sadbe se mi dostane do pudy? Dekuji za Vasi odpoved.

    Hnojení kompostem

    18. 10. 2015 18:46 Zakladatel vlákna: David Švingal
    Dobrý večer, pane Kozáku, měl bych jednu otázku ohledně hnojení česneku kompostem.Do kompostu přidávám kuchyňské zbytky mimo jiné i slupky z cibule a česneku, příp. celé již v kuchyni neupotřebitelné. Mohu si tímto zavlést nebezpečné choroby např. bílou sklerociovou hnilobu? I když konzumní cibule a česnek nevykazují žádné vady? Nebo tyto zbytky do kompostu vůbec nepatří?
    Předem děkuji za odpověď. David.
    18. 10. 2015 22:51 Jiří Snášel
    Já do kompostu dávám i tyto nebezpečné věci. Ale nikdy kompostem nehnojím pole, kde mám, či mohl bych mít v budoucnu česnek.
    P. Kozák onehdá upozorňoval na průmyslový kompost, vyráběný z bioodpadu. Lidé do hnědých popelnic hází vše, včetně plesnivého česneku.
    19. 10. 2015 6:49 Jan Kozák
    Ve slupkách zdravého česneku nebo zdravé cibule je minimální riziko. Horší je to s materiálem, který se pro pochybný zdravotní stav v kuchyni nedá upotřebit. Nemá smysl si namlouvat, že v celém profilu kompostu se dosáhne během zrání teplota šedesát stupňů, která už likviduje téměř všechno, s výjimkou sklerocií.

    seschnutí česneku a hnednutí stroučků

    22. 9. 2015 13:30 Zakladatel vlákna: Elena Vilímková
    Prosím o sdělení proč začli jednotlivé stroučky česneku, jinak pěkného již sesychat a znednout. Ješte nikdy se to nestalo. Děkuji
    22. 9. 2015 14:39 Miroslav K
    Dobrý den, česnek máte pravděpodobně napaden vlnovníkem česnekovým. Máte stejný problém jako mnoho dalších kteří si letos zakoupili kvalitní sadbový česnek a zjistili tento problém. Pokud to máte na sadbu tak co nejrychleji mořte sulkou, ale záleží v jakém je momentálně stavu :-)
    24. 9. 2015 7:05 Jan Kozák
    K tomu už nemám co dodat.

    moření sadby

    17. 8. 2015 14:03 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den,
    k moření česneku proti háďátku doporučujete mořit sulkou již v polovině září. Koupil jsem Sulku-K a v návodu je uvedeno mořit až před výsadbou. Co je tedy lepší_ Děkuji za odpověď.
    Zdraví Miroslav Fiala
    18. 8. 2015 20:33 Jan Kozák
    Já doporučuji mořit Sulkou v září (nebo i v srpnu) proti vlnovníku česnekovému. V této době je účinnost moření velmi vysoká, protože v případě napadení tímto roztočem nedochází k dalšímu poškozování sadby při skladování před výsadbou.

    scvrklej česnek

    19. 3. 2014 19:54 Zakladatel vlákna: honza
    Zdravíčko chtel bych se zeptat dneska jsem přebíral česnek a skoro všechen je scvrklej a ma takovou divne žlutou barvu mnel jsem ho danej ve sklepe v panelaku jako každy rok ve sklenici stroužkama nahoru a co nejdelším stvolem muže to byt teplemMM nebo uskladnenim dekuji
    20. 3. 2014 19:37 Jan Kozák
    Buď máte jinou odrůdu, která má nižší skladovatelnost, nebo u Vás hoduje roztoč vlnovník česnekový.
    Na takto napsanou otázku většinou neodpovídám.

    houbomilka a textilie

    10. 3. 2014 8:29 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den,
    jak dlouho je třeba mít česnek zakrytý bílou netkanou textilií, aby byl spolehlivě ochráněn před houbomilkou?
    Děkuji za odpověď.
    11. 3. 2014 20:49 Jan Kozák
    Letos do konce března.

    Termín postřiku

    5. 3. 2014 14:28 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Pane Kozák a další pěstitelé česneku, počasí je velmi střídavé, je těžké odhadnout dobu postřiku. Vy už máte zastříkáno proti houbomilce?
    5. 3. 2014 19:38 Jan Kozák
    Letos je to skutečně problematické odhadnout. Ale už neotálejte, možná to mělo být o několik dnů dříve.

    Opakovaný postřik

    5. 3. 2014 10:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, chtěl jsem se Vás pane Kozáku zeptat na takovou technickou otázku. Postřik proti houbomilce jsem provedl, česnek je venku cca do tří cm. Mám v úmyslu na záhon navést kompost (ten česnek opět prikryje) mám znova postříkat proti houbomilce??? Nemůže česnek znova napadnout...
    Děkuji
    5. 3. 2014 19:33 Jan Kozák
    Pokud používáte Karate, pak je vhodné postřik opakovat.

    Pavel: výskyt houbomilky

    5. 3. 2014 9:10 Zakladatel vlákna: Pavel Harašta
    Dobrý den,
    Má cenu stříkat proti houbomilce v nadmořské výšce cca 550-600 metrů. Děkuji za případnou odpověď.
    5. 3. 2014 19:32 Jan Kozák
    Já bych tam nestříkal.

    Listy s puchýřky

    28. 2. 2014 23:59 Zakladatel vlákna: Miroslav Pala
    Dobrý den Pane Kozáku
    některé lístečky které vyrašily jsou krásně napnuté a některé vypadají jakoby na sobě měly puchýřky. Česnek venku cca 3-5cm.
    A kdy vy máte v plánu stříkat proti houbomilce? (Je vidět houbomilka na lístečkách? A taktéž se ptám jsou li vidět nakladená vajíčka)
    předem děkuji za odpověď
    2. 3. 2014 21:07 Jan Kozák
    Podle popisu si nedovedu Váš problém dost dobře představit. Stříkat budu zítra, ale asi jsem to měl udělat dnes.

    Houbomilka

    24. 2. 2014 18:00 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Pane Kozák, všichni se ptají na postřik proti houbomilce, ale všechen česnek mi ještě nevylezl. Takže počkat , až všecek vyleze? Zdá se mi velmi maličký.
    25. 2. 2014 21:14 Hana Kopecká
    Dobrý večer, pan Kozák jistě brzo odpoví jakmile se vrátí z česnekového semináře. Jestli se nepletu, před nějakým časem tu v diskuzi pan Kozák psal, že stříkání se řídí více podle teploty 10C než toho zda česnek již vzešel, tudíž stříkat i nevzešlý česnek nebot houbomilka se zavrtává do země. Jestli píšu blud pan Kozák jistě opraví. Osobně mám vyzkoušeno jak pan Kozák radí, že menší plochy je lepší zakrýt bílou geotextilíí a klidně ji na česneku měsíc nechat, než pomine houbomilkové nebezpečí.
    26. 2. 2014 9:49 Hana Kopecká
    Zde to je odpověd na dotaz z před 14 dny
    Ing. Jan Kozák: 11.02.14 07:00

    Správně se trefit do termínu ošetření proti houbomilce není vždy jednoduché. Není ani důležité, aby byl česnek vyrašený nad zemí, vajíčko si na něj počká. V popisovaném případě bych asi ošetřil koncem tohoto týdne.
    27. 2. 2014 20:59 Jan Kozák
    Houbomilka nehledí na velikost rostlin, dokonce je ochotná klást na holou zem, vajíčko si na česnek počká, až z ní vyleze. Ale letos se trefit do správného termínu je velmi nesnadné.

    Houbomilka

    23. 2. 2014 13:43 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den,
    mohli už houbomilky naklást na česnek vajíčka když jsem až česnek zakryl netkanou bílou textilií? U nás na Liberecku je dnes teprve druhý den, kdy se teploty přes poledne začínají blížit deseti stupňům (na sluníčku ale možná i víc) v noci bývá kolem nuly. Při jaké teplotě začínají létat houbomilky? Mám raději česnek chemicky ošetřit nebo ho textílie ještě stihne ochránit?
    27. 2. 2014 20:50 Jan Kozák
    Já bych to nechal tak, nestříkal bych.

    postřik proti houbomilce

    18. 2. 2014 15:43 Zakladatel vlákna: Jan Brabec
    Dobrý den,
    chci se zeptat zda je již vhodné provést postřik proti houbomilce, bydlím na okrese Vyškov. Dva dny se už teplota vzduchu drží přes den kolem 10°C, dnes bylo přes den 9°C, ale v noci klesla teplota pod bod mrazu. Je vhodné za těchto podmínek provést postřik ? Děkuji Brabec Jan
    20. 2. 2014 20:08 Jan Kozák
    Nízká noční teplota houbomilce nevadí. Pokud odpolední teploty přesahují několik dnů deset stupňů, tak ošetřete.

    Postřek proti houbomilce

    10. 2. 2014 19:25 Zakladatel vlákna: Tomas
    Dobrý den pane Kozák,chtel bych se zeptat kdy mám postříkat proti hubomilce když u nás už byla teplota vzduchu tři dni 10°C,v noci 4°C.Mimochodem zem je už tady uplne rozmrzlá.Česnek má v zemi narostlú jen 2-3 cm zelenú vňať ale nad zemi ješte nic vylezené neni protože sem česnek sadil hluboko.Vždycky sem stříkal proti houbomilce až v březnu ale letos to vypadá tak že jaro přišlo o mesíc dřív.Tak nevím jestli mám teda postříkat už teďka i když je únor anebo počkat až česnek vyleze ze země.
    Ďekuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
    11. 2. 2014 7:00 Jan Kozák
    Správně se trefit do termínu ošetření proti houbomilce není vždy jednoduché. Není ani důležité, aby byl česnek vyrašený nad zemí, vajíčko si na něj počká. V popisovaném případě bych asi ošetřil koncem tohoto týdne.
    < Novější56789Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne