Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Sulka Zpět na diskusi

    17. 10. 2016 19:03 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing.Kozáku chci se zeptat v kolika litrech lázně se sulkou mám kolik kilo česneku mořit? Děkuji
    17. 10. 2016 19:35 Jan Kozák
    Dobře se to počítá, vychází to tak, že na 1 kg sadby potřebujete 1 l mořicího roztoku.

    Správné ošetř. sadby

    16. 10. 2016 20:51 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den p. Ing. Kozáku.
    Jak tedy proti úporné sklerociniové hnilobě.
    Stroužky namořit Sulkou (polysulfid. sírou) a takto ještě vlhké od sulky posypat biologickým přípravkem Gliorex a pak posypané hned zasázet do připravené půdy ?
    Moc není dotažena v návodech možnost kombinace síry a ze sulky a houb z gliorexu.
    Snížit koncentraci sulky v lázni či NE ? ve vazbě na nálsedné olepení vlhké sadby gliorexem ?

    Moc děkuji, ptám se, protože gliorex je poměrně drahý, tak aby to fungovalo na 100 % co dokáže.
    17. 10. 2016 6:50 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba je Gliorexem významně omezena, ale zcela likvidována asi není. Sulka nemá negativní vliv na účinek Gliorexu, nemá tedy smysl snižovat její koncentraci. Pokud se moří Sulkou těsně před výsadbou, pak Vámi udávaný postup je správný. Bylo-li mořeno Sulkou v srpnu či září, pak před vlastní aplikací suchého Gliorexu se stroužky namočí asi na půl hodiny do vody.

    Pěstování česneku

    11. 10. 2016 10:06 Zakladatel vlákna: Lichtenberk
    Chci začít pěstovat česnek u Sloupnice a tak jsem v Osevě koupil sadbu Vekan a Slavin II a přípravek Rovral. Stačí použití Rovralu před sadbou nebo i nyní nutno použít i Sulky ? Sadba po bramborách do spíše jílovité půdy s přísadou písku. Pohnojím nyní Cereritem .Mohu ještě přidat piliny ? Někdo doporučuje zakrýt sadbu hrabankou ?
    A poslední dotaz ? Nejste bývalý pracovník Osevy ? Děkuji za
    odpověď - Lichtenberk
    11. 10. 2016 12:26 Jan Kozák
    Sulkou se moří proti roztočům (vlnovníku česnekovému), Rovralem proti houbovým chorobám. Vzájemně se tyto přípravky nezastupují. Pokud bych měl volit jenom jeden z nich, pak by to byla Sulka.
    Piliny jsou organickou hmotou, klidně je přidejte. A hrabanka? Výborná věc.
    Jsem bývalý pracovník Sempry v Heřmanově Městci.

    Havran

    7. 10. 2016 21:03 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Pane inženýre, nedávno jsme spolu řešili poškození česneku ( posílal jsem Vám vzorek). Říkal jste, že je to pravděpodobně kořenohub. Nedalo mi to, ještě jsem nafotil pár fotek.

    Poškození jde vždy vidět už na první pohled - u podpučí je hrbolek (první zakroužkovaná fotka). Většinou bývají napadené i ostatní stroužky okolo, i když minimálně (poslední 2 snímky).
    Myslíte, že se zde taky jedná o kořenohuba ? Pokud ano, pomůže moření Sulkou? Mořím vždy 2 h 5% roztokem. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
    7. 10. 2016 21:10 Petr Štěpánek
    7. 10. 2016 22:15 Jan Kozák
    Zůstávám u původního názoru. Pokud roztoč zůstal v sadbě, Sulka by ho měla likvidovat.

    moření sulkou-K

    1. 10. 2016 10:25 Zakladatel vlákna: Ferdinand Hruška
    Dobrý den,pane ing.Kozáku,
    právě bych chtěl namořit Vámi dodanou satbu sulkou-k, kde na obalu je návod 40 ml/l mořit 6 až 12hod a hned sázet. Chci ale použít dle Vašeho doporučení z Vaší brožury dodané se satbou, kde ale neuvádíte koncentraci roztoku. Prosím tedy stačí jen
    ?? ml/l. Snad jsem v diskuzi špatně nehledal.
    1. 10. 2016 16:36 Jan Kozák
    Některý výrobce uvádí koncentraci 4 %, jiný 5 %. Nevím, je-li prodávaný koncentrát stejně "silný", proto bych volil koncentraci podle údajů na etiketě. Doba 6 - 12 hodin se uváděla při moření proti háďátku zhoubnému, ale na něj prakticky vůbec nepůsobí. Spolehlivě ničí všechna stádia roztoče vlnovníka česnekového a tomu stačí dvě hodiny. Časný termín moření v Sulce má ochránit sadbu ve skladu před sázením, protože tehdy dělá největší škody. Loni byl až kalamitní výskyt tohoto škůdce, letos jsme ho téměř nezaznamenali. Proto je na uvážení pěstitele, bude-li mořit v Sulce v časném termínu nebo až před výsadbou.

    Morenie, postrekovanie

    21. 9. 2016 17:29 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobry den, prosim Vas o radu ohladom morenia. Je jediny dovod preco nedoporucujete viac krat morit v jednej lazni mozny prenos skodcov/chorob? Pretoze som tak rozmyslal a ak morim napr vrecia po 10 kg kazde v inej nadobe tak to ma zmysel ale ak dam napr 20 vriec po 10 kg do jednej velkej nadoby a namorim ich spolu, tak je vlastne jedno ci ich tam dam 2x po 10 vriec alebo sa mylim? Pytam sa to len preto ze ak mozem usetrit polovicu penazi tak preco nie ak to aj tak budem morit na 1x.
    A este by som sa chcel spytat ci je mozne kombinovat postrek mocoviny s dalsimi hnojivammi, napr toto Hermavit / http://www.agrona.sk/harmavit-1l-special-agrichem / alebo je treba ho aplikovat osobitne? A pouzivate pri postrekoch aj zmacadlo? (udajne staci pouzit par kvapiek jary) Dakujem.
    23. 9. 2016 23:35 Václav Kozák
    Dobrý den,
    opakované moření v jednom roztoku sulky se nedoporučuje nejen kvůli riziku přenosu chorob a škůdců, ale hlavně proto, že výrazně klesá účinek moření už při druhém moření ve stejném roztoku.

    dotaz a poděkování

    14. 9. 2016 8:06 Zakladatel vlákna: Petr
    Dobrý den pane Kozáku,
    děkuji za sadbu Antona a Benátčana, všechno v pořádku,
    cibule super.
    Chtěl jsem se zeptat, už jsem si mořil nějaké stroužky (cca 200) své sadby a jak už to tak bývá, když se dělá víc věcí najednou, zapomněl jsem na ně a nechal je v sulce dva dny. Má smysl je zkoušet vysadit co myslíte? Po vysušení vypadají normálně...
    Děkuji za odpověď
    14. 9. 2016 23:13 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Petře.
    Podobné zkušenosti nemáme, proto Vám bohužel nemůžeme poradit. Je velké riziko, že sadba mohla být mořidlem popálena. Těžko říct, jak moc negativní vliv mohlo moření nyní mít, když je česnek ještě v dormanci. Na Vašem místě bych jej nevyhazoval a počkal do výsadby, pak by už mělo být zřejmé, zda je sadba v pořádku, nebo zda byla popálena.

    Hadatko

    30. 6. 2016 19:33 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobry den, tento rok sa mi na par rastlinach pravdepodobne objavilo hadatko, ako sa sprava hadatko ked uz nie je cesnak v zemi? Je stale aktivne? Myslim tym, ze ci cesnak vybraty zo zeme mozem ususit a konzumovat alebo vsetky podozrive rastliny zlikvidovat? Ak by som si nechaval zdanlivo nenapadnute rastliny ako sadbu na dalsi rok, a hned po vysuseni namorim cesnak v sulke, zabije to hadatko tak isto ako vlnovnika? A este jedna otazocka ak morim cesnak v sulke hned po vysuseni(aby som predisiel napadnutiu vlnovnikom) tak po opetovnom osuseni a uskladneni ho mam morit v Rovrali pred vysadbou? Alebo aky je postup ak chcem morit aj v sulke aj rovral? Dakujem.
    30. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
    V suchém česneku Vám škodu dělat nebude. Všechno, co vypadá schopné konzumu, využijte v kuchyni. Ale pozor, slupky nepatří do kompostu.
    Sulka Háďátko nezničí, určitě si pořiďte novou sadbu.
    Postup moření, který uvádíte, je správný. Rovralem se moří těsně před výsadbou.

    Sulka a Gliorex

    2. 5. 2016 21:20 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
    Dobrý večer. Když česnek namořím v Sulce, mohu ho pak namořit v Gliorexu? Děkuji Toniniová
    3. 5. 2016 2:56 Václav Kozák
    Sulkou doporučujeme česnek mořit už v září proti vlnovníku česnekovému. Použití Gliorexu před výsadbou by neměl být problém.
    3. 5. 2016 14:54 Jan Kozák
    Moření Sulkou a použití Gliorexu se nevylučuje. Budete-li mořit Sulkou už v září, pak Gliorex dáte až těsně před výsadbou. V případě moření Sulkou před výsadbou, použije se Gliorex po odkapání Sulky.

    Vlnovník

    6. 1. 2016 15:48 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
    Dobrý den,

    před výsadbou jsme objevili vlnovník, česnek jsme ošetřili Sulkou. Je možné bránit/zbavit se Vlnovníku v době vegetace nebo po sklizni?

    Děkuji
    6. 1. 2016 17:35 Jan Kozák
    Pokud jste ošetřili Sulkou, neměli byste mít během vegetace problém. Otázku ošetření po sklizni, položte, prosím, až v době, kdy to bude aktuální. Možná už budu chytřejší než teď. Vlnovník česnekový je totiž mojí současnou prioritou.

    Sulka

    1. 12. 2015 23:00 Zakladatel vlákna: Jarka
    Děkuji za odpověď ohledně česneku s vlnovníkem. Mořili jsme Sulkou, prosím, ještě nám poraďte, co máme dělat se zbytkem roztoku Sulky po moření? Může se s tím česnek zalít? A v jaké koncentraci?
    2. 12. 2015 6:48 Jan Kozák
    Použitou Sulku nařeďte a zalijte vysazený česnek. Je to vlastně hnojivá závlaha. Jestli to rozředíte 2 x nebo 10 x není až tak důležité, hlavně tím zalijte co největší plochu.

    Vlnovník česnekový

    23. 11. 2015 22:30 Zakladatel vlákna: Jarka
    Dobrý den, mám velký problém. Koupila jsem certifikovanou sadbu česneku přímo od šlechtitele (není vaše) již v září. Uskladnila jsem jí a čekala na příhodné venkovní teploty. Když jsem nyní chtěla sázet a začala sadbu připravovat ( jednotlivě stroužkovat), zjistila jsem, že je napadena vlnovníkem česnekovým, popis příznaků přesně odpovídá mojí sadbě. Prosím pane Kozáku poraďte mi, co mám s touto sadbou dělat. Mám ji nějak ošetřit, abych ji mohla zasadit? Nebo raději nesázet, abych si něco nedonesla na pozemek? Mohu tuto sadbu reklamovat u šlechtitele? Jedná se o 20kg sadby. Četla jsem, že se dá vlnovník zlikvidovat vodní lázní 55C teplou, 20-30min,je to pravda? A dala by se lázeň nahradit pečením v troubě na stejnou dobu a stejné stupně? Za odpovědi předem děkuji.
    24. 11. 2015 1:50 Václav Kozák
    Dobrý den, životaschopný sadbový materiál můžete namořit Sulkou, která vlnovníka spolehlivě likviduje. S reklamací se můžete obrátit na dodavatele, záleží však na tom, jestli k napadení došlo na uskladněném česneku u Vás, nebo jestli se vyskytly stejné problémy i v ostatní sadbě dané partie tohoto dodavatele. Nicméně reklamaci silně napadené sadby nemusí dodavatel uznat z toho důvodu, že zákazník má vadné zboží reklamovat ihned, jakmile se vada projeví, aby nedocházelo k prohloubení vady a znehodnocení zboží. My vzhledem k tomu, že chápeme, že zákazník uskladněné zboží nechodí kontrolovat každý den, uznáváme reklamace i později, jestliže zjistíme, že k problému mohlo dojít ještě před expedicí. Ovšem jestli se k tomuto podobně staví i ostatní producenti sadby, to nevím. Je jejich povinnost to není.
    Je sice vypracována metodika na likvidaci nejen vlnovníka, ale i háďátka zhoubného pomocí vodní lázně. V praxi je však využití této metody dost náročné. Je nutné po určitou dobu udržovat určitou konstantní teplotu. K tomu jsou zapotřebí speciální finančně nákladné přístroje, které dokážou udržovat konstantní teplotu v celém objemu ošetřovaného materiálu. Zapotřebí je i stálé promíchávání sadby vestavěným míchadlem, protože poměrně malé zvýšení teploty může sadbu znehodnotit, naopak i při mírném snížení teploty nebo kolísání teploty během doby ošetření znamená nejen jeho neúčinnost, ale navíc může prostřednictvím roztoku docházet k přenosu škůdce z napadených stroužků na zdravé.

    Vlnovník přežil moření v SULKA?

    23. 11. 2015 14:07 Zakladatel vlákna: Milan Bohunský
    Dobrý den,
    20.9. jsem rozdružené stroužky sadbového česneku mořil 3h v 5% Sulka-K (neprošlá a nepřemrzlá), teplota lázně byla zpočátku kolem 17°C, ke konci možná 15°C. Po rychlém vysušení jsem skladoval v umělohmotných přepravkách odděleně od konzumního, přepravky i daná část místnosti byla desinfikovaná Savem.
    Nyní jsem objevil v cca 10% napadení vlnovníkem (vlnovníka - bohužel - poznám dobře). Je možné, aby vlnovník moření přežil? Jak jinak by se česnek mohl během skladování nakazit? Mám před sadbou znovu namořit v Sulka-K a pak ještě v Rovralu?
    Předem děkuji za odpověď.
    23. 11. 2015 19:25 Jan Kozák
    Se stejným problémem jsem se nedávno setkal. Onen pěstitel mi poslal vzorek, ale na vlnovníka se mi to nezdálo. Konzultoval jsem to i s panem Ing. Jaroslavem Rodem, CSc., který práci se Sulkou a její účinky zná určitě nejvíc. Ten také pochybuje, že by se na ošetřené sadbě mohl vlnovník znovu objevit. Proto jsem postoupil zaslaný vzorek diagnostické laboratoři k posouzení. Třeba budou chytřejší. A my následně také.

    Blanin II

    22. 11. 2015 17:56 Zakladatel vlákna: Radek Peterka
    Dobry den, mam ten samy problem jako p. Richter. Sadba Blaninu II je cela napadena. Dnes jsem chtel sazet, ale vetsina je nepouzitelna. Mohu alespon ten zbytek pouzit po namoreni? Je to urcite vlnovnik? Abych si neco nenasadil do pudy.... Mam od Vas i Japo II a Lukan, ale ty byly v poradku. Na stitku Blaninu II je cislo 5-0124-90055 S.
    23. 11. 2015 1:27 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Peterko, Sulka vlnovníka česnekového spolehlivě zlikviduje. Proto stroužky, které se jeví životaschopné, můžete po namoření Sulkou bez problémů vysadit.

    Netkaná textilie

    21. 11. 2015 18:18 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda mohu použít už teď na zimu na záhon s česnekem černou netkanou textilii a nechat ji tam až do jara, kdy bude nalétávat houbomilka. Trochu se bojím aby nezmrznul, sázel jsem ho až dnes (700 m n.m.). Ale nevím jestli to nebude spíš na obtíž (klíčení, světelný a vzdušný režim).
    Také jsem našel několik stroužků napadených vlnovníkem. Mohu je vysadit i bez moření sulkou a nebo až po namoření ?
    Děkuji za odpověď. P. Mráz
    21. 11. 2015 19:34 Jan Kozák
    Černou textilii nutně musíte sundat, jakmile začne česnek píchat ze země. Ale ve výšce 700 m snad houbomilka není. A také si myslím, že tam nebývají holomrazy. Pokud je v sadbě vlnovník, určitě ji namořte. Sulka ho spolehlivě ničí ve všech stádiích.

    moření Sulkou

    10. 11. 2015 11:38 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Proč se po namoření Sulkou musí nyní zasadit do 24h, když v září se moří a do země se nedává. Mohu namořit Sulkou nyní a zasadit, až bude vhodná doba? Děkuji
    10. 11. 2015 21:01 Jan Kozák
    Raný termín moření v Sulce je v době plné dormance (přirozeného vegetačního klidu). V té době česnek neprobudíte. Pokud ho namoříte teď, bude mít snahu růst, ale pokud hned nevysadíte, pak ho uvedete v omyl.
    Přirovnal bych to k lehké atletice, konkrétně k běhu. Zazní-li výstřel ke startu v době, kdy tam závodníci nejsou, tak se nic neděje. To je moření v době plné dormance. Pokud už tam závodníci jsou, pak vyrazí vpřed, ale jsou nuceni se vrátit (protože ještě nesázíte) a musí startovat znovu. Ztratili však marným startem nějakou energii.
    10. 11. 2015 21:45 Helena Malá
    Děkuji, myslím, že jsem to už od Vás četla, ale nenašla jsem to. Tak nyní se musím modlit aby bylo už konečně chladno nebo mi poroste, dnes jsem ho dala do země. Jsem na Vysočině, ale i tady je teplo. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.

    sadba

    9. 11. 2015 22:34 Zakladatel vlákna: Jaroslava Divišová
    Dobrý den,
    omlouvám se předem za dotaz opravdu vyloženě laický - letos bychom rádi poprvé sázeli česnek - máme k dispozici stroužky česneku od tchána - jsou opatřeny Sulkou a poté ještě obalené ve vápně - mohu se zeptat, zda je tento postup správný?Osobně bych se ráda vyhnula chemikáliím ve své zahrádce - jsou tyto látky bezpečné?Jsou to látky na přírodní bázi?Existuje případně postup, kterým by se zamezilo chorobám - např. výsadba na jaře nebo nějaké přírodní postřiky?
    velice děkuji za odpověď a přeji příjemný večer!
    10. 11. 2015 20:38 Jan Kozák
    Nejsem odborník na chemii natož biochemii (ačkoliv jsem ze zkoušky dostal v roce 1975 výtečnou). Přesto si myslím, že Sulka je po hygienické stránce v pořádku. Zabalení do vápna neznám, ale pokud s tím má uvedený dobrý muž dobré zkušenosti, tož proč ne? Vápno je spolehlivě na přírodní bázi. Ekologické opatření je například pozdní výsadba ozimých odrůd, zakrytí porostu netkanou textilií v předjaří jako ochrana proti náletu houbomilky česnekové.

    ROVRAL Aquaflo

    7. 11. 2015 13:38 Zakladatel vlákna: Irena Kvitová
    Dobrý den,

    chci se zeptat, jak naložit s přípravkem ROVRAL Aquaflo (po namoření česneku), zda je možno jej využít i jinak - jako např. Sulku k zalití záhonu. Díky za reakci
    9. 11. 2015 19:24 Jan Kozák
    U Rovralu je to spíše likvidace než využití. To je rozdíl od Sulky. Pokud nemáte možnost nějakého odložení ve sběrném dvoře, pak roztok hodně nařeďte a zalejte jím vysazený česnek. Možná by byla lepší závlaha do výsadbových rýh než na povrch. Nevím.

    vlnovník

    4. 11. 2015 16:37 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, také jsem udělala chybu, že jsem neošetřila Sulkou. Mám nyní sadbu zničenou. Loni bylo vše v pořádku a tak jsem si myslela, že to projde. Kdyby nějaký zbyl aby se dal zkonzumovat.
    Prosím mrkněte., zda je to opravdu tak.Je takový béžový a zcvrklý. Který ještě mohu použít a který radši zkonzumovat anebo radši vše vyhodit.
    4. 11. 2015 19:20 Jan Kozák
    Vekan se jeví bez poškození, HavelHavran jsou posáty vlnovníkem. To ale neznamená, že by je bylo nutné likvidovat. Moření v Sulce spolehlivě vlnovníka ničí ve všech jeho stádiích. Po namoření by měl být česnek do 24 hodin v zemi.
    5. 11. 2015 7:57 Zdeněk Vanduch
    Dobrý den Všem pěstitelům česneku.
    Co dodat?
    No je to smůla,paní Malá, jak již tady níže poznamenal pan Švingal,pan Kozák to moření hned,doporučoval v hezké příručce,kterou přikládal do balíčku.A myslím,že se o tom vedla řeč i zde v diskusi.
    V návalu práce jsem na to taky trošku zapoměl a asi po týdnu od doručení se pustil do kontroly stroužků.Z 5 odrůd(Havel,Havran,Jovan,Slavin a ZáhorskýII) se líbil vlnovníkovi jenom Havran. Pár stroužků jsem vyhodil a zbytek šup do Sulky. Hlava mne z toho nebolí.Tedˇ už mají kořínky všechny stroužky a zítra bych chtěl po hodinové koupeli v teplé vodě sadit. Půda už je asi dostatečně chladná a navíc má být přes poledne i sluníčko.
    Tímto chci poděkovat panu Kozákovi,resp.manželce,která má objednávky na starosti. Zvláštˇ Havel je obrovský.
    A na závěr?
    Doporučení se nemá ignorovat(platí i pro mne).
    Jenže u nás se návody na cokoli moc nečtou,mohl bych povídat.(myslím v Česku)
    Hezký den. Zdeněk z Valašska.
    8. 11. 2015 17:37 Helena Malá
    Já jsem četla, jak diskusi, tak brožurku, ale nikdy jsem sadbu Sulkou hned nemořila a bylo vše v pořádku. Jenže nyní byl uskladněn asi v teplejší místnosti než v předchozích letech. Bydlíme totiž jinde a vše je jiné. Příště už nezapomenu. Mám také svoji sadbu a ta je ok. Chtěla jsem zkusit na Vysočině odrůdu Havran, Vekan a Havel. Také si z toho hlavu nedělám, jen nevím, když je tak teplo jestli už mořit a dát do země nebo počkat.

    doba moření

    15. 9. 2015 15:39 Zakladatel vlákna: Václav
    Dobrý den, zde máte uvedenou dobu moření česneku 2-3 hodiny ne více a na obale sulky v návodu je uvedeno 6-12 hodin, tak jsem z toho zmaten. Díky za upřesnění, jak to s tím mořením tedy je. Podotýkám, že jsem prvopěstitel a nemám zkušenosti. S pozdravem Drahoňovský
    15. 9. 2015 22:04 Jiří Snášel
    Zkuste si vyhledat odpověď na tento problém v zdejší bohaté diskuzi, již mnohokrát na tento dotaz pan Kozák odpovídal.
    xxxx
    "Před položením dotazu si prosím ověřte, že na něj na této stránce není odpověď. Může Vám pomoci hledání pomocí klávesové zkratky Ctrl + F."
    16. 9. 2015 21:36 Jan Kozák
    Koncentraci volte podle výrobce, dobu moření podle mě.

    moření sadby

    17. 8. 2015 14:03 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den,
    k moření česneku proti háďátku doporučujete mořit sulkou již v polovině září. Koupil jsem Sulku-K a v návodu je uvedeno mořit až před výsadbou. Co je tedy lepší_ Děkuji za odpověď.
    Zdraví Miroslav Fiala
    18. 8. 2015 20:33 Jan Kozák
    Já doporučuji mořit Sulkou v září (nebo i v srpnu) proti vlnovníku česnekovému. V této době je účinnost moření velmi vysoká, protože v případě napadení tímto roztočem nedochází k dalšímu poškozování sadby při skladování před výsadbou.

    Rovral Aquaflo, Sulka (K nebo Extra) a polyversum

    12. 8. 2015 10:55 Zakladatel vlákna: Marie Dreslerová
    Rovral (proti plísním) a Sulka (proti háďátku) jsou chemické postřiky přímo určeny pro moření česneku. Polyversum je přírodní produkt a lze jej také jako podpůrný prostředek použít - i jako mořidlo, kdy "je lepší" stroučky navlhčit a pak "obalit" v prášku... i jako postřik na vysázený záhon v 0,05% koncentraci. Na obalovém letáku není česnek jako plodina uvedena, přípravek pro tuto kategorii nemá registrace (papírová vojna), každopádně použít na česnek se může. Kdo si chce počíst něco o přípravku polyversum, tohle je popis včetně návodu:

    Popis a použití:
    Polyversum - Biogarden je mikrobiální fungicidní přípravek na ochranu rostlin ve formě smáčitelného prášku k ochraně proti fomové a sklerociniové hnilobě u řepky, proti plísni makové a helminosporioze máku, plísni šedé, červené hnilobě a fytoftorové hnilobě jahod a proti plísni okurkové a houbovým chorobám okurek, proti houbovým chorobám sazenic vinné révy, sklerociniové hnilobě, plísni šedé a černi řepkové u hořčice, hlízence obecné, plísni šedé a alternariové skvrnitosti u slunečnic. Základním mechanismem účinku aktivní složky Polyversum - Biogarden t.j. houbového mikroorganismu Pythium oligandrum je mykoparazitismus. Pythium oligandrum napadá fytopatogenní houby, enzymaticky rozkládá jejich mycelia a některé rozmnožovací orgány a takto získané živiny využívá pro vlastní výživu. Výhodou přípravku je, že nevyžaduje žádnou ochranou lhůtu mezi posledním ošetřením a sklizní ošetřené kultury. Vzhledem k biologickému principu účinku nelze přípravek předávkovat.

    Dávkování
    Polyversum - Biogarden je vhodné aplikovat proti houbovým chorobám mořením, namáčením sazenic a řízků, zálivkou nebo postřikem. Balení je určeno pro ošetření plochy vzcházejících rostlin až na 500 m2.

    Namoření osiva: moření se provádí prostým smícháním osiva a přípravku. Moření je zaměřeno proti padání klíčících rostlinek. 5 gramů by mělo vystačit nejméně na namoření 1 kg semene.
    Příprava vodní suspenze 0,05 %: správnou koncentraci docílíme rozmícháním 1 g ( kávová lžička ) Polyversum - Biogarden, ve 2 litrech vody ( 5g do 10 litrů vody ). Před použitím je důležité nechat přípravek ve vodě cca půl hodiny aktivovat.
    Namáčení sazenic: menší sazenice se mohou do připravené 0,05 % suspenze přípravku Polyversum - Biogarden ponořit celé, u větších stačí namočit kořeny. Toto ošetření chrání sázené rostliny před půdními houbovými chorobami a zajišťuje lepší jímavost.
    Zálivka rostlin: doporučená aplikace, například na okurky nebo jahody, je ve formě zálivky ke kořenům v dávce 5 ml k jedné sazeničce připravenou 0,05 % suspenzí Polyversum - Biogarden.
    Aplikace postřikovačem: připravenou 0,05 % suspenzi Polyversum - Biogarden před naplněním do postřikovače přefiltrujeme např. přes starou punčochu, aby se nám roztokem neucpávala rozstřikovací tryska.

    rozdíly v názvu SULKY

    4. 8. 2015 9:19 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den pane Kozák, dovolte mi dotaz , na trhu jsem zaregistroval 3 názvy - druhy sulky: Sulka , Sulka- K, Sulka extra. U všech se uvádí, že jsou určeny k moření česneku. Je v nich nějaký rozdíl - koncentrace apod. ? Děkuji za odpověď. Milan Rotter
    4. 8. 2015 9:33 Jan Kozák
    Nevím, je-li v nich rozdíl jiný než v názvu. Koncentrace bývá uvedena na obalu.
    12. 8. 2015 8:38 Marie Dreslerová
    Dobrý den, rozdíl je opravdu jen v názvu- původní Sulce vypršely regisstrace. Sulku K vyrábí Forestina, Sulku Extra vyrábí AgroBio. Rozdíl ve složení jsem nenašla.

    něco je špatně,prosím o radu

    4. 3. 2014 17:33 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Náhodně jsem vydloubl tři stroužky havranu viz.foto
    Cesnek byl mořen 2h. v sulce a poté vsazen začatkem prosince.
    Můžete mi poradit co s ním může být?
    Nebude lepší vsadit ješte nový?Děkuji miroslav
    4. 3. 2014 19:15 Jan Kozák
    Některé problémy se dají dost těžko z obrázků identifikovat, musí mít člověk "předmět doličný" v ruce. Tady mě napadá vysoká koncentrace Sulky.
    4. 3. 2014 21:33 Miroslav
    ..sulka byla správně naředěna,nicméně byl to zbytek z minulého roku.Má cenu ještě vyčkat nebo je už česnek znehodnocený.děkuji
    5. 3. 2014 19:31 Jan Kozák
    Myslím, že tyto stroužky jsou už mrtvé.
    5. 3. 2014 8:24 Jan Kašpar
    Dovolím si připomenout. Sulkou 5% mořím od roku 1965. V létech, kdy nebyla k dostání, vyrobil jsem si ji podle staré receptury z dob rakouských. Mořím zásadně 6-12 hod. (funguje nejen proti vlnovníkovi, ale i proti kořenovým roztočům a saprofytickým háďátkům /neplést s H. zhoubným/). Zkoušel jsem pokusně mořit i 18 a 24 hod. nikdy se sadba nepoškodila. Sulka je nestabilní sloučenina a stará (prošlá) je pouze slabší. Nesmí se ovšem použít příliš teplý roztok. Nad 24°C je riziko, že popálíte pravděpodobné. Já používám teplotu mezi 10°až 15°C maximálně. A bylo to vždy OK.

    SULKA

    26. 12. 2013 1:10 Zakladatel vlákna: Lubomír Chmelař
    Dobrý den.
    Poprvé v životě jsem letos vysadil česnek. V Častolovicích na výstavě jsem u Vás zakoupil sadbu Bjetin, Japo II, Lan, Stanik a Vekan tak, jak se mi líbily na pultě. Než došlo k sázení, zapomněl jsem ve víru událostí těch několik informací a zásad, které jsem si před tím našel na Vašich stránkách. Další věcí byla "věc" SULKA. Někde zvěděl, že výrobek Sulka se sice již nevyrábí, ale ze skladových zásob se ještě někde může objevit. Znal jsem tento výrobek z dob před desítkami let, kdy jsme jej používali - prášková forma, 1 kg balení - na sanaci kondenzované rtuti. Když jsem se na něj ptal u prodejce, dozvěděl jsem se, že se opravdu už nevyrábí tento, ale nový kapalný s názvem Sulka K. Proto jsem se neohlížel na Vaše rady ohledně Sulky a řídil jsem se návodem Sulka K. Takže jsem naložil sadbu zmíněných odrůd (navíc jsem ve chvatu přehlédl Japo II jako jarní) do doporučeného roztoku a po 9 - 13 hodinách od namočení tak, jak mi vyšel čas, jsem 500 stroužků vysázel a ještě jsem dle doporučení slitý roztok naředěný použil na zálivku záhonů. Ptám se Vás, co mohu očekávat? Teplota v průběhu onoho času se pohybovala 6 - 0 st. Celsiových.
    Děkuji za odpověď.
    26. 12. 2013 11:04 Lubomír Chmelař
    Doplňuji, že jsem sázel 17. prosince
    26. 12. 2013 17:31 Jan Kozák
    Doba moření byla dlouhá, dá se předpokládat, že mohlo dojít k menšímu popálení rašících kořenů, ale určitě ne k jejich totálnímu zničení. Takže pln optimismu očekávejte dobrou sklizeň.

    moření

    21. 12. 2013 9:21 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
    Dobrý den, mám ještě dotaz k moření. Někde jsem tu četl, že v poslední době se doporučuje mořit česnek mnohem dřív, než před výsadbou. Chtěl bych namořit JAPO pro jarní výsadbu. To znamená rozčlenit cibulky. Nebudou pak vysychat? A ještě jedno mě trápí. Píšete, že se namáčením cibulky nastartují a rychleji zakořeňují. Moření je také namáčení. Když pak nastartované znovu uschnou, neškodí jim to? Děkuji.
    21. 12. 2013 20:20 Jan Kozák
    Dřívější moření (a to pouze v Sulce) je možné využít výhradně koncem léta, kdy je česnek v přirozené dormanci (vegetačním klidu). Ale týká se to spíš sadby pro podzimní výsadbu.

    Už zase vlnovník!

    20. 12. 2013 17:24 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, minulý rok jsem měla skladovaný česnek napadený vlnovníkem. Nyní začínám pozorovat, že některé stroužky skladovaného česneku ztrácejí lesk a mají volnější slupku, proto mám opět podezření na vlnovníka. Sadba tohoto skladovaného česneku byla ale narozdíl od té minulé mořena v Sulce. Ovšem Sulka byla několik let prošlá a mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku.
    1. Je možné, že tedy moření bylo neúčinné? Od vás vím, že Sulka by měla na vlnovníka s jistotou zabrat.
    2. Letošní zasazený česnek je bohužel mořen stejným způsobem, jako minule. Co tedy mohu v průběhu roku udělat za postřik proti vlnovníkovi nebo jaká lze udělat jiná opatření v průběhu vegetace?
    Prozatím se snažím skladovat česnek v chladnu.
    Děkuji velmi za odpověď a přeji krásné svátky a do nového roku vše nejlepší.
    Ivana Smetanová
    20. 12. 2013 22:25 Jiří Snášel
    Odpověděla jste si sama - "mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku."
    viz Česnek v otázkách.
    21. 12. 2013 20:15 Jan Kozák
    V dřívější době, kdy se běžně doporučovalo využít mořidlo proti houbovým chorobám opakovaně, u Sulky se uvádělo, že při opakovaném použití ztrácí účinnost. Takže tady asi byla chyba. Během vegetace proti vlnovníku nic nezmůžete, příští rok po sklizni a vysušení se snažte držet ho v co nejnižší teplotě.

    Moření sadby

    22. 11. 2013 21:01 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
    Dobrý den,
    1.četl jsem, že před sadbou se má česnek na hodinu namočit. Prosím proč? Platí to obecně nebo jen pro namořený česnek.
    2. Je možno sulkou mořený česnek, který zbyde, konzumovat?
    Děkuji
    22. 11. 2013 22:08 ondřej
    Dobrý večer Jiří, česnek se namáčí z důvodu aby rychleji zakořenil v půdě, já ho osobně nemořím níčím jenom ho namočím na 12hodin do obyčejné vody a pak ho zasádím do země. Zkoušel jsem dříve mořit sulkou, ale když jsem to mořil sulkoubyl menší výnos česneku. Už jsem dělal pokusy a vyšlo mi z 1kg namořeného česneku jsem sklidil úrodu 5kg a bez moření pouze voda na 12 hodin vždy z 1 kila jsem vždy sklidil 9kg česneku a to je rozdíl. Česnek se moří z důvodu, aby ho chránilo před škůdcema, ale pokud máte zdravý česnek je to podle mého názoru zbtečné. Pokud máte namořený česnek sulkou tak se už konzumovat nedá.
    23. 11. 2013 17:26 Jan Kozák
    Ondřej má recht. Jen to trochu doplním.
    Namočením do vody (i do roztoku mořidla) česnek rychleji "startuje". Jakmile se probudí životní pochody, aktivují se i obranné mechanismy v rostlině, která má pak větší sílu bránit se útoku chorob. Pokud volíme pozdní výsadbu, je vzhledem k nízkým teplotám útok chorob minimální, při namočení před výsadbou je obrana maximální. Z výsledků pokusů pana Ing. Havránka, CSc., dej mu Pámbu věčnou slávu, si troufám tvrdit, že při moření má větší význam voda než chemie. Toto se týká ochrany proti chorobám, nikoliv proti škůdci roztoči vlnovníku česnekovému. Na něj nejspolehlivěji účinkuje právě Sulka. Pokud se v ní moří už na přelomu srpna a září, je možné mořit až tři hodiny. Moří-li se těsně před výsadbou a nejsou ještě narašeny kořeny, může se mořit dvě hodiny, jsou-li už kořeny narašeny, mořit raději pouze jednu hodinu. Pokud vlnovník v sadbě není (příznaky jsme popisovali před několika dny), pak bych doporučoval pouze vodu. Je to nejlepší z pohledu ekologa i ekonoma.
    24. 11. 2013 12:26 Ondřej Ulík
    Dobrý den,
    škoda že se podobný přizpěvek objevil až takhle pozdě, taky bych tim pádem nemořil Benátča 3 hodiny v Sulce ale jen namáčel do vody :-(
    27. 11. 2013 4:48 Jiří Jirsa
    Děkuji za odpověď i panu Ondřejovi. Už jsem vloni psal, že jsem v česneku v podstatě začátečník, i když jsem každý rok na jaře do půdy nastrkal co nám zbylo z obchodu. Něco vyrostlo, ale vloni jsem se rozhodl, že to budu dělat pořádně. Seštudoval jsem tady co s dalo, koupil sadbu a měl jsem pěkný výnos. Pan Ondra mě teď šokoval tím rozdílem ve výnosu mezi mořeným a nemořeným česnekem. Já mám půdu zdravou a protože jsem vždy sázel i zdravou sadbu, neměl jsem nikdy problémy s vlnovníkem ani ničím jiným. (Tedy měl, ale jen se sebou samým, protože česnek pěstuji na chalupě a mívám problém se tam dostat tak, abych včas odstranil palice). Letos jsem chtěl být vzorný a tak jsem poprvé v životě mořil. No a teď budu čekat, jaký bude výnos. Naštěstí mi to tak nevadí, protože ho pěstuji jen pro rodinu a máme ho zasazeno dost. Stále se učím.
    27. 11. 2013 12:28 Jan Kozák ml.
    Domnívám se, že pokus pana ondry byl chybný. Nebyla dodržena koncentrace, doba moření 2-3 hodiny (takže došlo k popálení), možná šlo o srovnání rozdílných materiálů. Takto propastný rozdíl nejspíše není možný, protože pokusy s mořením/nemořením si provádí cca každý desátý dvacátý pěstitel, šlo by o fakt obecně známý. Rozdíl nemůže činit 45 %, to spíše vypadá jako chyba v desetinné čárce.

    vlnovník, kompost s vápnem

    21. 11. 2013 22:43 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane inženýre, měla bych několik dotazyů a pomohl by mi váš názor. 1) Jak se v sadbě ocitne vlnovník česnekový ? Odkud víceméně tento roztoč pochází, projeví se čase mv sadbě, nebo "přiletí vzduchem" Sadba byla krásná, ale než jsem tento týden sadila tak se v menší míře objevilo přesně to, že některým stroužkům byla velká slupka a některé byly více seschlé, v největší míře u  Japa 2 a Jovanu, tudíž jsem vše radši mořila 2h v Sulce. Ve stejné místnosti mám ted uložen i konzumní česnek,je pravděpodobné že vlnovník napadl i ten?
    2) Chtěla bych na již zasazený česnek přidat vrstvu kompostu pro lepší výživu a ochranu před zimou, je to kompost spíše z listovky, který jsem vápnila a ne všechno vápno je rozložené. Bude případně vápno vadit česneku ? Nerada bych mu místo přilepšení uškodila, můžete mi prosím odpovědět.
    Jinak česnek je už zasazen, mohla jsem ještě týden dva počkat,ale o to větší by mi byla zima :-)) jako předloni když jsem sázela až v prosinci a v těžší jílovité půdě to bylo celkem makačka. Díky tipu od pana Vémoli jsem kladívkem nadělala díry na mega stroužky jedna básen, takže děkuji všem pěstitelům za zlepšováky
    23. 11. 2013 18:04 Jan Kozák
    Vlnovník česnekový (Aceria tulipae) se přenáší jednak sadbou, což se velmi těžko v době expedice stanovuje, nebo přiletí vzduchem, jak Vy uvádíte. Jeho velikost je asi desetina milimetru, velikost vajíčka je skoro nic. Proto se snadno šíří s prachem. Podle českého názvu je to škůdce česneku, podle vědeckého tulipánů. Ale vyskytuje se i na cibuli (často na sazečce) ale i na dalších druzích květinových cibulí. Byl "vynalezen" někdy v třicátých letech v USA a globalizace mu dopomohla k celosvětovému rozvoji. Vozíme si ho s česnekem z Číny a Španělska (nestačí nám slimáci), s cibulí sazečkou a květinovými cibulemi z Holandska. Ačkoliv já upozorňuji na jeho problém už snad dvacet let, nikdo se jím vážně nezabýval. Důkazem je i to, že český název dostal teprve před několika lety (my jsme mu do té doby říkali roztočík tulipánový). Jestli za jeho velkým rozšířením u nás je omezení používání Sulky nebo uvedené dovozy životaschopnějších typů, těžko říci. Je zajímavé, že si tento roztoč vybírá i odrůdy. Při společném skladování jsou některé odrůdy napadeny, jiné nikoliv.
    A k tomu kompostu. Nevím, jaké vápno jste použila, ale i vápno nehašené do jara ztratí svou sílu, takže klidně svou listovku česneku dopřejte.

    Moření v Sulce

    21. 11. 2013 17:28 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý večer pane Inženýre,

    vím, že jste odpovídal letos znovu na více dotazů ohledně moření, ale mne by zajímala čistá praxe. Máme poměrně větší plochu a nerad bych chybným postupem zlikvidoval sadbu. V loni se mořilo již v září "na sklad" Letos bylo chladno, česnek dobře vyčkal bez škůdců, mořit nebylo třeba. Za to velká část stroužků začala rašit. Otázka zní, nepoškodí se nespálí se)toto čerstvé podpučí mořením v Sulce před výsadbou. Počítám s roztokem do 5% a max. 1h moření. Není pro česnek fyziologicky výhodnější a pro přírodu vhodnější ho nastartovat jen čistou vodou? Nepočítám manipulaci s čerstvě vytažený namořeným česnekem...Počítám, že pokud vydrží toto vhodné počasí na sadbu bude česnek do jara dostatečně ochráněn. Je to tak? Děkuji velice za odpověď.

    Jiří Švec
    21. 11. 2013 20:09 Jan Kozák
    Moření v Sulce doporučujeme proti roztoči vlnovníku česnekovému. Jeho přítomnost se pozná podle příznaků. Stroužek sesychá (já říkám, že je mu velká slupka), žloutne a ztrácí lesk. Pokud tyto příznaky nepozorujete, bude skutečně lepší volbou pouze namočení ve vodě, případně s přídavkem lignohumátu.

    Blanin "seschnul"

    15. 11. 2013 11:04 Zakladatel vlákna: Petr Král
    Dobrý den pane Kozáku, koukal sem na sadbu kterou sem od vás obdržel asi před měsícem a odrůda blanin je seschlá ? O jakou chorobu se jedná když ostatní jsou v pořádku ?
    16. 11. 2013 19:43 Jan Kozák
    Nejedná se o chorobu, česnek je napaden roztočem vlnovníkem česnekovým. Dvouhodinové moření v Sulce ho spolehlivě likviduje a je ho možné sázet. Máte-li zájem, pošlete nám svou adresu a my Vám pošleme sadbu novou.

    Sulka

    14. 11. 2013 13:06 Zakladatel vlákna: Red
    Dobrý den,

    mám dotaz ani ne tak na pana inženýra, ale na lidi z Prahy. Netušíte kde se dá v Praze sehnat sulka? Díky moc za tipy
    Zařazeno: Sulka
    14. 11. 2013 15:52 Hana Kopecká
    Tak bude to sice reklama, ale uvedu více obchodů zkuste Zahrádkáře na Francouzské ulici (zastávka Krymská) tam ji mají určitě, nebo Zahrádkáře v Biskupské ulici, na nábřeží směrem do Holešovic je další obchod, nebo Sezam na Bělehradské.
    Divila bych se že by ji neměli třeba taky v Obi a podobných obchodech, ale to jen předpokládám.
    < Novější23456Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne