Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Sulka Zpět na diskusi

  sadba

  9. 11. 2015 22:34 Zakladatel vlákna: Jaroslava Divišová
  Dobrý den,
  omlouvám se předem za dotaz opravdu vyloženě laický - letos bychom rádi poprvé sázeli česnek - máme k dispozici stroužky česneku od tchána - jsou opatřeny Sulkou a poté ještě obalené ve vápně - mohu se zeptat, zda je tento postup správný?Osobně bych se ráda vyhnula chemikáliím ve své zahrádce - jsou tyto látky bezpečné?Jsou to látky na přírodní bázi?Existuje případně postup, kterým by se zamezilo chorobám - např. výsadba na jaře nebo nějaké přírodní postřiky?
  velice děkuji za odpověď a přeji příjemný večer!
  10. 11. 2015 20:38 Jan Kozák
  Nejsem odborník na chemii natož biochemii (ačkoliv jsem ze zkoušky dostal v roce 1975 výtečnou). Přesto si myslím, že Sulka je po hygienické stránce v pořádku. Zabalení do vápna neznám, ale pokud s tím má uvedený dobrý muž dobré zkušenosti, tož proč ne? Vápno je spolehlivě na přírodní bázi. Ekologické opatření je například pozdní výsadba ozimých odrůd, zakrytí porostu netkanou textilií v předjaří jako ochrana proti náletu houbomilky česnekové.

  ROVRAL Aquaflo

  7. 11. 2015 13:38 Zakladatel vlákna: Irena Kvitová
  Dobrý den,

  chci se zeptat, jak naložit s přípravkem ROVRAL Aquaflo (po namoření česneku), zda je možno jej využít i jinak - jako např. Sulku k zalití záhonu. Díky za reakci
  9. 11. 2015 19:24 Jan Kozák
  U Rovralu je to spíše likvidace než využití. To je rozdíl od Sulky. Pokud nemáte možnost nějakého odložení ve sběrném dvoře, pak roztok hodně nařeďte a zalejte jím vysazený česnek. Možná by byla lepší závlaha do výsadbových rýh než na povrch. Nevím.

  vlnovník

  4. 11. 2015 16:37 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, také jsem udělala chybu, že jsem neošetřila Sulkou. Mám nyní sadbu zničenou. Loni bylo vše v pořádku a tak jsem si myslela, že to projde. Kdyby nějaký zbyl aby se dal zkonzumovat.
  Prosím mrkněte., zda je to opravdu tak.Je takový béžový a zcvrklý. Který ještě mohu použít a který radši zkonzumovat anebo radši vše vyhodit.
  4. 11. 2015 19:20 Jan Kozák
  Vekan se jeví bez poškození, HavelHavran jsou posáty vlnovníkem. To ale neznamená, že by je bylo nutné likvidovat. Moření v Sulce spolehlivě vlnovníka ničí ve všech jeho stádiích. Po namoření by měl být česnek do 24 hodin v zemi.
  5. 11. 2015 7:57 Zdeněk Vanduch
  Dobrý den Všem pěstitelům česneku.
  Co dodat?
  No je to smůla,paní Malá, jak již tady níže poznamenal pan Švingal,pan Kozák to moření hned,doporučoval v hezké příručce,kterou přikládal do balíčku.A myslím,že se o tom vedla řeč i zde v diskusi.
  V návalu práce jsem na to taky trošku zapoměl a asi po týdnu od doručení se pustil do kontroly stroužků.Z 5 odrůd(Havel,Havran,Jovan,Slavin a ZáhorskýII) se líbil vlnovníkovi jenom Havran. Pár stroužků jsem vyhodil a zbytek šup do Sulky. Hlava mne z toho nebolí.Tedˇ už mají kořínky všechny stroužky a zítra bych chtěl po hodinové koupeli v teplé vodě sadit. Půda už je asi dostatečně chladná a navíc má být přes poledne i sluníčko.
  Tímto chci poděkovat panu Kozákovi,resp.manželce,která má objednávky na starosti. Zvláštˇ Havel je obrovský.
  A na závěr?
  Doporučení se nemá ignorovat(platí i pro mne).
  Jenže u nás se návody na cokoli moc nečtou,mohl bych povídat.(myslím v Česku)
  Hezký den. Zdeněk z Valašska.
  8. 11. 2015 17:37 Helena Malá
  Já jsem četla, jak diskusi, tak brožurku, ale nikdy jsem sadbu Sulkou hned nemořila a bylo vše v pořádku. Jenže nyní byl uskladněn asi v teplejší místnosti než v předchozích letech. Bydlíme totiž jinde a vše je jiné. Příště už nezapomenu. Mám také svoji sadbu a ta je ok. Chtěla jsem zkusit na Vysočině odrůdu Havran, Vekan a Havel. Také si z toho hlavu nedělám, jen nevím, když je tak teplo jestli už mořit a dát do země nebo počkat.

  doba moření

  15. 9. 2015 15:39 Zakladatel vlákna: Václav
  Dobrý den, zde máte uvedenou dobu moření česneku 2-3 hodiny ne více a na obale sulky v návodu je uvedeno 6-12 hodin, tak jsem z toho zmaten. Díky za upřesnění, jak to s tím mořením tedy je. Podotýkám, že jsem prvopěstitel a nemám zkušenosti. S pozdravem Drahoňovský
  15. 9. 2015 22:04 Jiří Snášel
  Zkuste si vyhledat odpověď na tento problém v zdejší bohaté diskuzi, již mnohokrát na tento dotaz pan Kozák odpovídal.
  xxxx
  "Před položením dotazu si prosím ověřte, že na něj na této stránce není odpověď. Může Vám pomoci hledání pomocí klávesové zkratky Ctrl + F."
  16. 9. 2015 21:36 Jan Kozák
  Koncentraci volte podle výrobce, dobu moření podle mě.

  moření sadby

  17. 8. 2015 14:03 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
  Dobrý den,
  k moření česneku proti háďátku doporučujete mořit sulkou již v polovině září. Koupil jsem Sulku-K a v návodu je uvedeno mořit až před výsadbou. Co je tedy lepší_ Děkuji za odpověď.
  Zdraví Miroslav Fiala
  18. 8. 2015 20:33 Jan Kozák
  Já doporučuji mořit Sulkou v září (nebo i v srpnu) proti vlnovníku česnekovému. V této době je účinnost moření velmi vysoká, protože v případě napadení tímto roztočem nedochází k dalšímu poškozování sadby při skladování před výsadbou.

  Rovral Aquaflo, Sulka (K nebo Extra) a polyversum

  12. 8. 2015 10:55 Zakladatel vlákna: Marie Dreslerová
  Rovral (proti plísním) a Sulka (proti háďátku) jsou chemické postřiky přímo určeny pro moření česneku. Polyversum je přírodní produkt a lze jej také jako podpůrný prostředek použít - i jako mořidlo, kdy "je lepší" stroučky navlhčit a pak "obalit" v prášku... i jako postřik na vysázený záhon v 0,05% koncentraci. Na obalovém letáku není česnek jako plodina uvedena, přípravek pro tuto kategorii nemá registrace (papírová vojna), každopádně použít na česnek se může. Kdo si chce počíst něco o přípravku polyversum, tohle je popis včetně návodu:

  Popis a použití:
  Polyversum - Biogarden je mikrobiální fungicidní přípravek na ochranu rostlin ve formě smáčitelného prášku k ochraně proti fomové a sklerociniové hnilobě u řepky, proti plísni makové a helminosporioze máku, plísni šedé, červené hnilobě a fytoftorové hnilobě jahod a proti plísni okurkové a houbovým chorobám okurek, proti houbovým chorobám sazenic vinné révy, sklerociniové hnilobě, plísni šedé a černi řepkové u hořčice, hlízence obecné, plísni šedé a alternariové skvrnitosti u slunečnic. Základním mechanismem účinku aktivní složky Polyversum - Biogarden t.j. houbového mikroorganismu Pythium oligandrum je mykoparazitismus. Pythium oligandrum napadá fytopatogenní houby, enzymaticky rozkládá jejich mycelia a některé rozmnožovací orgány a takto získané živiny využívá pro vlastní výživu. Výhodou přípravku je, že nevyžaduje žádnou ochranou lhůtu mezi posledním ošetřením a sklizní ošetřené kultury. Vzhledem k biologickému principu účinku nelze přípravek předávkovat.

  Dávkování
  Polyversum - Biogarden je vhodné aplikovat proti houbovým chorobám mořením, namáčením sazenic a řízků, zálivkou nebo postřikem. Balení je určeno pro ošetření plochy vzcházejících rostlin až na 500 m2.

  Namoření osiva: moření se provádí prostým smícháním osiva a přípravku. Moření je zaměřeno proti padání klíčících rostlinek. 5 gramů by mělo vystačit nejméně na namoření 1 kg semene.
  Příprava vodní suspenze 0,05 %: správnou koncentraci docílíme rozmícháním 1 g ( kávová lžička ) Polyversum - Biogarden, ve 2 litrech vody ( 5g do 10 litrů vody ). Před použitím je důležité nechat přípravek ve vodě cca půl hodiny aktivovat.
  Namáčení sazenic: menší sazenice se mohou do připravené 0,05 % suspenze přípravku Polyversum - Biogarden ponořit celé, u větších stačí namočit kořeny. Toto ošetření chrání sázené rostliny před půdními houbovými chorobami a zajišťuje lepší jímavost.
  Zálivka rostlin: doporučená aplikace, například na okurky nebo jahody, je ve formě zálivky ke kořenům v dávce 5 ml k jedné sazeničce připravenou 0,05 % suspenzí Polyversum - Biogarden.
  Aplikace postřikovačem: připravenou 0,05 % suspenzi Polyversum - Biogarden před naplněním do postřikovače přefiltrujeme např. přes starou punčochu, aby se nám roztokem neucpávala rozstřikovací tryska.

  rozdíly v názvu SULKY

  4. 8. 2015 9:19 Zakladatel vlákna: Milan
  Dobrý den pane Kozák, dovolte mi dotaz , na trhu jsem zaregistroval 3 názvy - druhy sulky: Sulka , Sulka- K, Sulka extra. U všech se uvádí, že jsou určeny k moření česneku. Je v nich nějaký rozdíl - koncentrace apod. ? Děkuji za odpověď. Milan Rotter
  4. 8. 2015 9:33 Jan Kozák
  Nevím, je-li v nich rozdíl jiný než v názvu. Koncentrace bývá uvedena na obalu.
  12. 8. 2015 8:38 Marie Dreslerová
  Dobrý den, rozdíl je opravdu jen v názvu- původní Sulce vypršely regisstrace. Sulku K vyrábí Forestina, Sulku Extra vyrábí AgroBio. Rozdíl ve složení jsem nenašla.

  Moření sadby

  22. 11. 2013 21:01 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
  Dobrý den,
  1.četl jsem, že před sadbou se má česnek na hodinu namočit. Prosím proč? Platí to obecně nebo jen pro namořený česnek.
  2. Je možno sulkou mořený česnek, který zbyde, konzumovat?
  Děkuji
  22. 11. 2013 22:08 ondřej
  Dobrý večer Jiří, česnek se namáčí z důvodu aby rychleji zakořenil v půdě, já ho osobně nemořím níčím jenom ho namočím na 12hodin do obyčejné vody a pak ho zasádím do země. Zkoušel jsem dříve mořit sulkou, ale když jsem to mořil sulkoubyl menší výnos česneku. Už jsem dělal pokusy a vyšlo mi z 1kg namořeného česneku jsem sklidil úrodu 5kg a bez moření pouze voda na 12 hodin vždy z 1 kila jsem vždy sklidil 9kg česneku a to je rozdíl. Česnek se moří z důvodu, aby ho chránilo před škůdcema, ale pokud máte zdravý česnek je to podle mého názoru zbtečné. Pokud máte namořený česnek sulkou tak se už konzumovat nedá.
  23. 11. 2013 17:26 Jan Kozák
  Ondřej má recht. Jen to trochu doplním.
  Namočením do vody (i do roztoku mořidla) česnek rychleji "startuje". Jakmile se probudí životní pochody, aktivují se i obranné mechanismy v rostlině, která má pak větší sílu bránit se útoku chorob. Pokud volíme pozdní výsadbu, je vzhledem k nízkým teplotám útok chorob minimální, při namočení před výsadbou je obrana maximální. Z výsledků pokusů pana Ing. Havránka, CSc., dej mu Pámbu věčnou slávu, si troufám tvrdit, že při moření má větší význam voda než chemie. Toto se týká ochrany proti chorobám, nikoliv proti škůdci roztoči vlnovníku česnekovému. Na něj nejspolehlivěji účinkuje právě Sulka. Pokud se v ní moří už na přelomu srpna a září, je možné mořit až tři hodiny. Moří-li se těsně před výsadbou a nejsou ještě narašeny kořeny, může se mořit dvě hodiny, jsou-li už kořeny narašeny, mořit raději pouze jednu hodinu. Pokud vlnovník v sadbě není (příznaky jsme popisovali před několika dny), pak bych doporučoval pouze vodu. Je to nejlepší z pohledu ekologa i ekonoma.
  24. 11. 2013 12:26 Ondřej Ulík
  Dobrý den,
  škoda že se podobný přizpěvek objevil až takhle pozdě, taky bych tim pádem nemořil Benátča 3 hodiny v Sulce ale jen namáčel do vody :-(
  27. 11. 2013 4:48 Jiří Jirsa
  Děkuji za odpověď i panu Ondřejovi. Už jsem vloni psal, že jsem v česneku v podstatě začátečník, i když jsem každý rok na jaře do půdy nastrkal co nám zbylo z obchodu. Něco vyrostlo, ale vloni jsem se rozhodl, že to budu dělat pořádně. Seštudoval jsem tady co s dalo, koupil sadbu a měl jsem pěkný výnos. Pan Ondra mě teď šokoval tím rozdílem ve výnosu mezi mořeným a nemořeným česnekem. Já mám půdu zdravou a protože jsem vždy sázel i zdravou sadbu, neměl jsem nikdy problémy s vlnovníkem ani ničím jiným. (Tedy měl, ale jen se sebou samým, protože česnek pěstuji na chalupě a mívám problém se tam dostat tak, abych včas odstranil palice). Letos jsem chtěl být vzorný a tak jsem poprvé v životě mořil. No a teď budu čekat, jaký bude výnos. Naštěstí mi to tak nevadí, protože ho pěstuji jen pro rodinu a máme ho zasazeno dost. Stále se učím.
  27. 11. 2013 12:28 Jan Kozák ml.
  Domnívám se, že pokus pana ondry byl chybný. Nebyla dodržena koncentrace, doba moření 2-3 hodiny (takže došlo k popálení), možná šlo o srovnání rozdílných materiálů. Takto propastný rozdíl nejspíše není možný, protože pokusy s mořením/nemořením si provádí cca každý desátý dvacátý pěstitel, šlo by o fakt obecně známý. Rozdíl nemůže činit 45 %, to spíše vypadá jako chyba v desetinné čárce.

  Moření v Sulce

  21. 11. 2013 17:28 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
  Dobrý večer pane Inženýre,

  vím, že jste odpovídal letos znovu na více dotazů ohledně moření, ale mne by zajímala čistá praxe. Máme poměrně větší plochu a nerad bych chybným postupem zlikvidoval sadbu. V loni se mořilo již v září "na sklad" Letos bylo chladno, česnek dobře vyčkal bez škůdců, mořit nebylo třeba. Za to velká část stroužků začala rašit. Otázka zní, nepoškodí se nespálí se)toto čerstvé podpučí mořením v Sulce před výsadbou. Počítám s roztokem do 5% a max. 1h moření. Není pro česnek fyziologicky výhodnější a pro přírodu vhodnější ho nastartovat jen čistou vodou? Nepočítám manipulaci s čerstvě vytažený namořeným česnekem...Počítám, že pokud vydrží toto vhodné počasí na sadbu bude česnek do jara dostatečně ochráněn. Je to tak? Děkuji velice za odpověď.

  Jiří Švec
  21. 11. 2013 20:09 Jan Kozák
  Moření v Sulce doporučujeme proti roztoči vlnovníku česnekovému. Jeho přítomnost se pozná podle příznaků. Stroužek sesychá (já říkám, že je mu velká slupka), žloutne a ztrácí lesk. Pokud tyto příznaky nepozorujete, bude skutečně lepší volbou pouze namočení ve vodě, případně s přídavkem lignohumátu.

  Blanin "seschnul"

  15. 11. 2013 11:04 Zakladatel vlákna: Petr Král
  Dobrý den pane Kozáku, koukal sem na sadbu kterou sem od vás obdržel asi před měsícem a odrůda blanin je seschlá ? O jakou chorobu se jedná když ostatní jsou v pořádku ?
  16. 11. 2013 19:43 Jan Kozák
  Nejedná se o chorobu, česnek je napaden roztočem vlnovníkem česnekovým. Dvouhodinové moření v Sulce ho spolehlivě likviduje a je ho možné sázet. Máte-li zájem, pošlete nám svou adresu a my Vám pošleme sadbu novou.

  Sulka

  14. 11. 2013 13:06 Zakladatel vlákna: Red
  Dobrý den,

  mám dotaz ani ne tak na pana inženýra, ale na lidi z Prahy. Netušíte kde se dá v Praze sehnat sulka? Díky moc za tipy
  Zařazeno: Sulka
  14. 11. 2013 15:52 Hana Kopecká
  Tak bude to sice reklama, ale uvedu více obchodů zkuste Zahrádkáře na Francouzské ulici (zastávka Krymská) tam ji mají určitě, nebo Zahrádkáře v Biskupské ulici, na nábřeží směrem do Holešovic je další obchod, nebo Sezam na Bělehradské.
  Divila bych se že by ji neměli třeba taky v Obi a podobných obchodech, ale to jen předpokládám.

  mořeni

  13. 11. 2013 7:06 Zakladatel vlákna: pavel
  Dobrý den pane Kozáku chystam se mořit česnek sulkou extra stači tedy 40 ml na 1 litr vody a mořit pouze 2 hodiny nebo jak tady píšou 6 až 12 hodin? a pak nechat česnek okapat nebo uplne oschout? když ho chci ještě mořit v rovral aquaflo a to se moři 40 ml na 10 litru vody? a stačí pouze tech psaných tady v letáku 20 minut? Děkuji za odpověd
  13. 11. 2013 20:02 Jan Kozák
  Moření v Sulce déle než 2 - 3 hodiny považuji za velmi nerozumné. Stačí pouze okapat a mořit v Rovralu 20 minut. Po namoření by se měl česnek dostat do země co nejdříve, já tvrdím do 24 hodin.

  Moření a spon

  11. 11. 2013 11:08 Zakladatel vlákna: Ivan Švec
  Dobrý den, prosím o Váš názor, zda má význam mořit kromě Sulky i Rovralem ze soupravy "Zdravý česnek" a prosím o doporučený spon pro Benátčana a Havrana, které mám letos od Vás. Děkuji !
  11. 11. 2013 20:00 Jan Kozák
  Rovralem nic nepokazíte, ale já si myslím, že jeho význam je minimální. Pokud už ho máte, tak ho použijte k moření česneku, pokud pro něj jiné využití nemáte.
  Pro obě odrůdy bych volil spon 35 x 12 cm.

  Síra SK 520

  10. 11. 2013 9:11 Zakladatel vlákna: Pavol Z.
  Pan Kozak, mozem tento pripravok bezpecne pouzit, ako nahradu za Sulku, na morenie ? Samozrejme vyrobca pise ze ano, no zaujima ma vas nazor, a hlavne ci ten "nadbytocny" draslik a dusik nemozu mat negativny vplyv.
  10. 11. 2013 9:22 Jan Kozák
  Jedná se o plnohodnotnou náhradu přípravku Sulky

  Klíčení

  9. 11. 2013 18:27 Zakladatel vlákna: Roman Novák
  Dobrý večer,

  Lukan a Vekan který jsem u Vás zakoupil mi začal klíčit. Skladuji ho na suchém místě, jiné neznámé odrůdy česneku které pěstuji mnoho let mi zde nikdy neklíčily a ani nyní neklíčí.
  Chci se Vás zeptat zda je možné naklíčený česnek mořit v Sulce.

  Díky za odpověď Novák
  9. 11. 2013 20:51 Jan Kozák
  Možné to je, ale určitě nepřekračujte dobu 2 hodin.
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne