Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zkušenosti pěstitelů Zpět na diskusi

    Stav česneku

    11. 1. 2014 19:14 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Jak jste na tom s vyrašeným česnekem? Dneska máme česnek tak 7cm nad povrchem. Ten, který byl sázený hlouběji, nyní vyrazil na povrch. Odrůdy Lukan, Havran a Vekan. Místní Rusáky taky vyrašily. A do toho každý den jasná obloha a teplo. Sev. morava 235m.
    11. 1. 2014 20:51 Hana Kopecká
    Dnes jsem také kontrolovala záhony, ulevilo se mi pač vše je naštěstí v zemi. Pevně věřím že to tak zůstane, až do konce zimy. Ale stromy jsou na rašené a i sněženky už jsou ca 2-3 cm nad zemí. Česnek jsem sázela 19.11 a snažila jsem se aby nad česnekem bylo aspon 8-10 cm zeminy
    11. 1. 2014 20:25 Plhal Pavel
    Brno. Dnes jsem koukal že Bjetin leze, i když byl poměrně hluboko alespoň 10 zeminy nad sroužek, jsou některé i 10cm venku. Vekam a Anton nelezou . Sázeno 2.11. Něco jsem dával později a to je vzemi také.
    12. 1. 2014 18:07 Jana Kopecká
    Dnes provedena kontrola porostu. Naštěstí nic neleze, sázeno 19.11. nad stroužky min 8 cm zeminy, lokalita Střední Čechy, 360 n m. Vysadila jsem jen sadbu od p. Kozáka, velmi pěknou.

    Česnek - plno překvapení

    31. 12. 2013 19:19 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Cituji ze stránek -- Česnek v otázkách » Jakým způsobem se má naložit s česnekem, který do zimy začal rašit?

    Toto je jedním z rizik předčasné výsadby, kterou nedoporučujeme. Listy mohou být poškozeny mrazem, což by mělo za následek snížení výnosu. Nedá se doporučit přikrytí porostu chvojím, tím by se rostliny poškodily více než mrazem. Proto raději s ním nic nedělejte..............
    Nebude-li sněhová pokrývka, může ji nahradit chvojí, sláma nebo bílá netkaná textilie.
    Nejsem štoura a chápu,že se poznatky stále zdokonalují.Před dvěma roky mi byl také podvržen cizí česnek a prosinci byl 15cm vysoký -- přikryl jsem chvojím , ale bylo málo.Zbytek jsem nahrnul podobně jako u brambor.Pod chvojím odešel všechen a ten po odhrnutí řádků pokračoval dále v růstu - udělal cca 6cm cibule a i nahoře palice.Po ulámání palic a dozrání byl sklizen a usušen.Obrovské překvapení-- místo dělených stroužků samé šlupky jako na krku suché cibule.Veškerá práce byla k ničemu, ale dotáhl jsem ho až ke sklizni!!!!Pak si vzpomenu, že cibuloviny okrasné otec také nahrnoval a nic mu nezmrzlo.Loni jsem nasázel a přihrnul a OK.Letos mám 11 druhů zasázeno a pouze Bjetin 2cm koukal, ale začínal předčasně pouštět kořínky již v říjnu. 10.listopadu jsem nasázel a všechno přihrnul.Po kontrole všechny druhy zakořeněné a cca 2cm vyhon pod zemí - jen Bjetin u povrchu řádku číhá na jaro, aby byl první.Já tedy vyorám brázdu cca 8cm - zasázím a zahrábnu motykou na hrůbek a na jaře rozhrábnu do roviny - poničím plevel a česnek není nijak hluboko.Tak to dělám já. Všem mnoho zdraví a spokojenosti přeje PetrS.
    31. 12. 2013 19:31 Petr Štěpánek
    Ten Bjetin narašený v říjnu jsem rozdělil na vzorky a usklednil.V kolně na průvanu kořeny již cca 12mm dlouhé.Na seníku cca 5mm dlouhé.Vzorek u kotle ÚT - teploty 15 až 22stupňů - kořeny se zastavily na 2mm a česnek OK.Chladno a průvan moc nepomohl, ale vyšší teplota ano.PetrS
    3. 1. 2014 19:36 Jan Kozák
    Spíš se přikláním ke starší variantě, tedy bez zakrývání. Ale i já jsem tak trochu alibista poučený silnými holomrazy před dvěma lety, tak to přikrytí vidím jako nějakou jistotu.

    Dnes zasázeno

    13. 12. 2013 20:44 Zakladatel vlákna: Ing. Petr Kovanda
    Dobrý den, dnes jsme dosázeli 200 kg česneku od pana Kozáka v lokalitě 620 m nad mořem. Česnek jsme sázeli poprvé. Snad nám to vyjde. Přeju všem hodně úspěchů nejen v pěstování česneku.
    S pozdravem Petr Kovanda

    sadba

    11. 12. 2013 11:22 Zakladatel vlákna: Martin Fiurášek
    V čera probehla sadba česneku 1500ks počasí +6 slunečno.povlačeno potom kultivator pak nadelany řadky plečkama na brambory. řeknu velice ulechčena prace když je kultivator. přeju všem velkou urodu.Zlín
    11. 12. 2013 16:36 Jan Kozák
    Také sázím. Lepší počasí jsem si nemohl přát.

    Zasazeno:-)

    19. 11. 2013 22:42 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Pane Kozáku, chci vám moc poděkovat za luxusní sadbu, která je od dneška v zemi. Kromě Sulky jsem nechala přes noc máčet v Lignohumátu a stroužky krásně nasákly. Z velkých stoužků u Havranu a Bjetinu jsem sázela mega Havrany a Bjetiny:-) Luxusní stroužky namočení "zvětšilo" do velikosti vlašského ořechu. Místo sázecího kolíku jsem používala kladívko. Inspiroval mne pan Vémola s násadou a žebříkem. Topůrko dělá krásné kulaté díry a práce šla skvěle od ruky. Pozemek vyhnojen cereritem, hloubka výsadby cca 8-10 cm. Přeju všem pěstitelům bohatou sklizeň a ať se dobře sází.

    česnek

    17. 11. 2013 20:35 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Už je v zemi.
    17. 11. 2013 20:36 Zdeněk Vémola
    Už je v zemi.

    jehličí

    17. 11. 2013 13:17 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
    Dobrý den, pane inženýre,
    v příspěvcích níže, jsem se dočetl, že někteří pěstitelé zasypávají políčko se zasázeným česnekem jehličím, které pozbírali v lese pod stromama. Chci se zeptat, jaký má význam jehličí na česneku? Předem děkuji za odpověď.
    ...pozemek připraven (zahnojení, cererit+močovina), ale ještě jsem nesázel...
    17. 11. 2013 17:25 Jan Kozák
    Jednoznačně má kladný vliv, ale víc k tomu nevím.
    19. 11. 2013 12:30 Tomáš Vyjídáček
    Vřele doporučuji piliny... celý záhon jsem po výsadbě zasypal a vůbec jsem neměl problém s udržením vlhkosti a okopánáním plevele...

    jehličí

    3. 11. 2013 22:04 Zakladatel vlákna: pavel
    Dobrý večer proč je dobré dávat jehličí k česneku?
    5. 11. 2013 21:53 Jan Kozák
    Tož k jehličí. Viděl jsem několik porostů česneku, kde byla použita lesní hrabanka. Borová nebo smrková. Tyto porosty byly ve velmi dobrém stavu a pokud část porostu nebyla zakryta, tak byla jednoznačně slabší a méně zelená. Proč to tak je, to nevím. Ale naši předkové nebyli hloupí a mnoho toho vypozorovali. Je pravda, že jsem v posledních dvou desetiletích mnohé zažité postupy překopal, ale to všechno na základě vlastních zkušeností (pozdní výsadba, srpnové moření, namáčení do vody, přihnojování močovinou,...). Protože si myslím, že se hrabanka z lesa nesmí odvážet, tak se o jejím vlivu běžně nezmiňuji. Význam nemají větvičky, ale jehličí. Pokud se na záhon s česnekem dají na zimu smrkové větve, jehličí z nich opadá a dřevo se v předjaří odstraní. Z borových a jedlových větví moc jehličí nespadne, proto by jejich použití asi nemělo valného účinku.
    15. 12. 2013 14:50 Robin Pecha
    Dobry den,
    zakryvali jsme pudu pod rostlinamy na (nasi male) zahradce posekanou travou.
    Fungovalo to vyborne (dle slov manzelky). Senem neprorustal plevel, drzela se v nem vlhkost i v horkych letnich dnech a rekl bych ze jak postupne tlelo, tak poustelo do pudy ziviny. Zakrivaly jsme pudu skoro pod kazdou zeleninou a sklizen byla vynosnejsi nez predesle roky. Netusim vsak zda nebyla nejaka lepsi sezona, ale nemyslim si.
    Co by se stalo kdyby se cesnek od podzimu nechal prikryty senem. Treba v tenke vrstve 1-3cm. Na jinem miste uvadite ze piliny ve vyssi vrstve by mohly skodit, kvuli vlhkosti.

    Byl by problem se sypanim (hnojiv apod) na pudu nebo by to "proteklo"?
    Mohla by prilisna vlhkost pomoci bujeni plisni / hub?
    Je tlejici seno vhodnym mistem pro mnozeni skudcu?

    Protoze predesle problemy bych predpokladal i u jehlici a presto funguje.
    Seno se da sehnat zdarma, staci si pujcit poradnou sekacku a kdokoliv s loukou bude rad kdyz mu ji zadarmo posekam.
    Na jare skusim cas pole zakryt.

    Sázeni česneku

    29. 10. 2013 18:57 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Používám na sázení česneku žebřík(viz.foto),vzdálenost na řádku je příčka mezi příčku,vzdálenost mezi řáky je otočení žebříku(asi 30cm)
    29. 10. 2013 23:07 Hana Kopecká
    Super zlepšovák, mám klasický řádek, tak to asi nevyužiju. Ale zaujal mě ten štouchák, nedělá špičatou díru, takže stroužek se neplácá ve vzduchoprázdnu a hlavně je rozměrově i na macky jako Havran či Jovan. Něco takového taky najdu,oříznu si kus nusady a děkuji za tip. Akorát když bude víc ztuhlá zem půjde mě to v té mé těžší zemině náročněji,vy to mátě načechrané jak piškotovej dortíček. Sice mám ted načechráno a zapracované hnojivo, ale do výsadby si to zase sedne, výsadbu plánuji dle počasí až za 14 dnů-déle

    sazení česneku

    29. 10. 2013 11:05 Zakladatel vlákna: ondřej
    Dobrý den, sázení česneku se pomalu chystá :) proto bych se rád zeptal zkušených pěstitělů jakým způsobem zasázet česnek aby byl rovně zasetý a ne křivě? Minulý rok jsem sázel ručně udělal jsem řádky a do řádku jsem dal česnek ale jak jsem asi zasipával řádky zeminou tak se pohli a na jaře nebyla rovná linie česneku ale křivá. Máte někod nějaké rady aby byla rovná linie? ;) všem děkuji
    29. 10. 2013 15:14 Zdeněk Červík
    Nevím,ale já dělal kolíkem důelek a tam šoupl stroužek a musím říct že jsme to podle špagátu nedělal a bylo to jak když střelí.Jinak v tom nevidím já osobně žádný problém.Ovšem záleží kolik toho máte.Dá se použít nějaký sázeč,ale to je cenově jiný skupina
    30. 10. 2013 11:57 Tomáš Samek
    Natáhnu šňůru na záhon. Vezmu znamenák (pokud to znáte pod jiným názvem, je to taková ta věc s hroty co vypadá jak hrábě) a táhnu jej po urovnaném a nakypřeném záhoně podél toho špagátu. Hroty mi na povrchu vytvoří mělké rýhy. Ty jsou z principu vždy stejně vzdálené a pokud kopírujete ten špagát, tak i dokonale rovné. Ve vytvořené linii sázím. Jednoduché!

    sadba

    23. 10. 2013 10:37 Zakladatel vlákna: Martin Fiurášek
    Přesně tak neni kam pospichat ja oral pole teprve 27 listopaDu a sadba 20 prosince. pak sem vše posypal slamou a nebo chvojka jehličí. uroda byla jak nikdy.Jak řikal muj děda, čim pozděj tím lepe.Jěště poděkovaní doručeni sadby vše proběhlo v pořadku.

    Výsadba

    18. 10. 2013 18:24 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
    Dnes som začal s výsadbou ,cesnak morený v sulke 3 hodiny. Toho sadenia je trocha viacej a nechcem neskôr aby mi mrzli pri tom ruky ,začínam vysádzať o takomto čase každý rok a v pohode .

    Příprava půdy

    7. 10. 2013 22:19 Zakladatel vlákna: Jitka Smyslová
    Dobrý večer, pane Kozáku,
    můžete mi prosím poradit jak připravit půdu pro pěstování česneku? Od svého otce jsem přebrala zásady, že se půda zryje, pokope a uhrabe, nesmí se dát hnůj a nechá se tzv. uležet. Hnojí se Cereritem. Asi tak po 14-ti dnech se sází stroužky. Dělám to tak léta, jen s tím rozdílem, že sázím co nejpozději, klidně i den před Štědrým dnem. Přesto mám pocit, že od povodně v roce 1997, kdy na poli stála 14 dní voda, se mi nedaří vypěstovat česnek jako dřív. Moc děkuji za odpověď. Jitka Smyslová
    8. 10. 2013 20:12 Jan Kozák
    Podobný problém má víc pěstitelů, jejichž pozemky byly zasaženy povodněmi. Jistý význam by měla dezinfekce půdy dusíkatým vápnem.

    Pěstování česneku

    5. 10. 2013 13:17 Zakladatel vlákna: Marta
    Dobrý den, už leta pěstujeme stále stejný česnek neznámé odrůdy. Sázíme ho kolem 10 kg, sklidíme asi 3 -4 tolik. Rozdáme známým a příbuzným. Zbytek opět zasadíme. Moříme těsně před výsadbou jen Sulkou, ještě mokrý sázíme do řádků 30 cm vzdálených až těsně před mrazy. Vloni to bylo do krátce zmrzlé půdy.V řádku asi 10 cm daleko. Uděláme násadou díru a do ní česnek vhodíme. Každý rok je zdravý, pěkně pálivý a v pohodě vydrží do jara. Jen měníme plochu výsadby. Ničím nehnojíme, nestříkáme, jen několikrát okopeme. Marta

    Petr Fišer - směs sázení

    4. 10. 2013 10:32 Zakladatel vlákna: Jirka
    Pozemek po bramborách a okurkách, který byl hnojen ořešákem, králičincem zalévám kalovkou /bahnem z ryb/ je připraven rotavátorem měsíc před výsadbou ve druhé trati 15.října. Podle provazu udělám mělkou rýhu do které házím namořený česnek, který má různou vzdálenost, stranu, směr kořenů nahoru, hráběma ho jednostranně slaběš pořihrnu, poté jdu po řádku jako po laně, tímto je česnek zatlačen hlouběji a k tomu se do zimy ještě o 2 cm zatáhne. Z tohoto důvodu pěstuji orientovanou sadbu, která mi tady jde.
    Ještě otázka na pana ing. Kozáka. Máte sadby česneku, neklonují se v různých krajích způsobem obdělávání, půdou,nadmořkou výškou, chutově atd. S pozdravem Jirka 151 m nad mořem
    4. 10. 2013 20:30 Jan Kozák
    U česneku během pěstování dochází k mikromutacím, to je běžný jev, ale myslím si, že nesouvisí s lokalitou nebo způsobem pěstování.

    Polyversum

    3. 10. 2013 17:13 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti s přípravkem Polyversum - jedná se o houbu Pythium Oligandrum, která se živí jinými, pro rostlinu patogenními houbami. Chtěl jsem tímto přípravkem nahradit moření v Rovralu.
    Nevím, jestli by nebyl problém,pokud bych česnek mořil předtím v Sulce. Děkuji za odpověď
    3. 10. 2013 19:43 Jan Kozák
    Odpověď neznám. Před několika lety jsem se o Polyversum zajímal, telefonicky jsem kontaktoval výrobce. Ten mi slíbil, že k nám pošle obchodního zástupce, ten však ještě nedorazil. Asi někde zabloudil.
    3. 10. 2013 23:26 Hana Kopecká
    Já osobní zkušenost s polyverzem ma česnekem mám. Během letošního povodnového jara s následujícím infekční tlakem (vedro-vlhko) se mi na česneku objevila sklerocie. Po konzultaci s výrobcem, jsem aplikovala postřikem polyversum v třídenním intervalu ca 14 dnů a můžu říct, že dobře zabralo.Sklerocie se nerožšířila, i rostliny, které byly částečně napadené se vzpamatovaly a po sklerocii aspon viditelně nebyla ani stopa. Bohužel u odrůdy Japo, která byla nejvíce zamokřená nepomohlo ani to a odešly skoro všechny rostliny,vedlejší jovan a tantal se vzpamatoval a měla jsem krásnou úrodu. Měla začít s postřikem ještě o týden dříve, hned po deštích, protože v česneku několik dní stála deštová voda co země již nebyla schopna vsáknout. POlyversum není zatím pro česnek registrováno, radila jsem se s výrobcem, který má reference i od pěstitelů česneku. Byla jsem v situaci že bud přijdu o všechen česnek tak jako tak a nebo polyvesum zabere. Stejně tak mi polyverzum zabralo na plísen šedou,která se objevila na jahodách, také postřik v několikadenním intervalu a sběr napadených plodů a druhou půlku úrody jsem sklidila.
    S výrobcem jsem řešila i podzimní moření česneku v polyversu, doporučuje mořit tak 30 minut před výsadbou a nekombinovat s chemii-zabije houbu. Nicméně mne upozornil na úskalí, že účinnost polyversa klesá s teplotou pod 7C, houba rychleji uhyne.Takže já asi budu mořit Sulka, Rovral.
    4. 10. 2013 15:01 Petr Štěpánek
    Díky za odpovědi, takže říkáte,že nejlepší asi bude klasicky namořit Sulka, Rovral a pak v průběhu vegetace preventivně postříkat Polyversem. Mě letos dost zlobilo fuzárium, takže proto takto uvažuji. Každopádně letos sadím větší nnožství, takže plánuju udělat pokus s jednou odrůdou, kterou vysadím na jeden pozemek - 1. - moření jen Sulka, 2. Sulka + Rovral a 3.- Sulka + Polyversum(namoření).
    7. 10. 2013 12:47 Hana Kopecká
    Dobrý den, k vašemu pokusnému moření můj laický postřeh. K  bodu 3, jestli chcete zkoušet dejte jen polyversum na moření bez Sulky. Podle mne předchozí lázen v Sulce zabije spóry chytré houby a vyhodíte akorát peníze za polyversum. Přestože česnek dobře osušíte,tak nějaké zbytky síry tam zůstanu a jakmile česnek namočíte do roztoku polyversa, sirné zbytky spolehlivě zatočí s pythiem. Jestli chcete zkoušet tak zkuste jen lázen polyversa bez sulky pro vaše pokusné moření s dalšími kombinacemi. Mějte napaměti, že při nízkých teplotách je životnost a účinnost polyversa výrazně nižší než v sezoně. I proto česnek sadíme co nejpozději abychom snížili riziko napadení houbovou chorobou z teplé půdy. Já osobně budu mít polyversum jako zálohu pro deštivé období v sezoně kdy z něj může mít česnek nejlepší prospěch. Osobně dám na doporučení pana Kozáka, má letité zkušenosti, já česnek pěstuju jako hoby teprve 5 let.

    Řádkování

    27. 9. 2013 7:49 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Vážení návštěvníci těchto stránek,chtěla bych poradit, jakým způsobem, popř. jakou mechanikou provádíte řádky při sadbě česneku. Pole bude samozřejmě zorané,atd. Jedná se o 30ar plochu,takže motykou nerealné. Loni jsme sadili poprvé a asi jsme nezvolili dobrý způsob řadkovaní,. Předem děkuji Všem za radu.
    27. 9. 2013 11:24 Martin Harasim
    Dobrý den
    My loni to udělali takto:
    10dní před sadbou kultivátor za traktor kvůli opadu vody z povrchu a den před sadbou malotraktor a rotavátor do hloubky 12cm pro srovnání. Je možné zapíchnou přímo nebo malotraktorem ještě natáhnout rýhy.

    Odrůda Termidrom

    26. 9. 2013 14:17 Zakladatel vlákna: Václav Vaněk
    Zdravím odrůda termidrom, chtěl bych znám Váš názor na tuto odrůdu , díky
    28. 9. 2013 20:23 Jan Kozák
    Odrůda Thermidrome je francouzská a chuťově patří k těm, které se při troše dobré vůle mohou blížit k českým. Ale jako všechny francouzské odrůdy potřebuje každoroční obměnu sadby, protože už v druhém roce pěstování dávají neuspokojivý výnos.
    28. 9. 2013 23:33 Jana Kopecká
    Dobrý den, dovolím si připojit vlastní postřeh. Kromě cca 8 odrůd od pana Kozáka jsem letos měla i 5 rostlin francouzského česneku. Odrůda Thermidore (možná Thermidrome), dostala jsem 1 cibuli v zahradnictví gratis na zkoušku a nenapsala si přesný název. Rostliny byly nádherné, pěkné, silné, cibule, které jsem sklidila luxusní, opravdu velké, cca 110 gramů. Ale chuť mne zklamala, prostě není ta "ostrá ušlechtilá" jak píše p Kozák. A nebo jsem už za ty roky pojídání Kozákovic česneku tak rozmazlená, že mi cizí odrůdy nejedou. Česnek pojídám ve velkém, plátkuju na rajčata atd. A osobně vnímám rozdíly v chuti. Havran, ten má grády, Bjetin, to je luxus, to samé Anton, Jovan, ale i Japo. Každá odrůda má opravdu malinko odlišnou chuť. Vřele doporučuji vyzkoušet, případně trénovat:-) Pokud nemáte extra jemné chutě a mlsný jazyk jako já, můžete být s Thermidromem spokojený, já znovu sadit nebudu. Ano, výnos by byl skvělý, růst a vzhled cibule parádní, ale chuť nic moc, já bych tento česnek musela dávat tam, kde česnek povařím, na syrovo by mi vadil ten "ocas". Česneku zdar.

    Tak už to chystám :-)

    11. 9. 2013 10:54 Zakladatel vlákna: Zdeněk Petrbok

    hnojení

    27. 8. 2013 20:03 Zakladatel vlákna: Denisa Janíčková
    Dobrý den, mohla bych se zeptat čím pohnojit pole a čím postříkat pole proti plevelu.
    28. 8. 2013 7:36 Zdeněk Červík
    Mám to samé,pole zarostlé z obou stran plevelem.Chystám si koupit 1l Rundupu a jak přestane pršet hodlám to postříkat a za měsíc zaořu.Na jaro to budu muset zopakovat protože se to vysemenilo."Ale pozor je to totální herbicit a vše čeho se dotkne jen kapička zahine"Loni jsem použil na hnojení Cererit jen s tím rozdílem,že jsem ho pohodil až na jaro takže to bylo bez nějakého velkého učinku.Letos si ho nechám zapravit do půdy při přípravě na sadbu.
    28. 8. 2013 10:47 Miroslav K
    Dobrý den, rád bych se připojil do diskuze. Pole jsem zoral minulý rok na podzim. Pak už jsem s nim nic nedělal a pole zarostlo plevelem avšak plevel se již vysemenil. Před dvěma týdny jsem použil přípravek Rondup. Plevel jen mírně zežloutnul, ale dočetl jsem se že to trvá až 4týdny než plevel odumře, tak ještě počkám. Velký problém je, že se plevel vysemenil a chtěl jsem se zeptat zda by bylo možné použít na ty semena třeba přípravek Stomp 400? Vím že se používá po výsadbě, ale nechci to riskovat a možná do listopadu než budu česnek sázet tak učinky stompu v půdě vymizí a zahubí to i semena plevelu, nemylím se? máte někdo zkušenosti? Ikdyž se ted plevele zbavíme, tak od jara začne plevel bujně růst a je to běh na dlouhou trat. Kondziolka
    29. 8. 2013 21:41 Václav Holý
    Pokud plevel žloutne již můžete s půdou pracovat,jinak Stomp nezlikviduje semena ale zabraňuje růstu plevele z těchto semen prostě postřik vytvoří na půdě povlak proti růstu při narušení tohoto povlaku opět plevel roste.
    29. 8. 2013 22:18 Jan Kozák
    No, jakýsi závěr: Stomp určitě nepoužívejte před výsadbou, to zničíte klíčící plevele kultivací. Stomp můžete použít už po výsadbě a opakovat na jaře. Pokud sázíte dostatečně pozdě, pak bych doporučoval vynechat i podzimní aplikaci. Jestliže chemie není nezbytná, tak raději ne.

    Sklizeň

    26. 8. 2013 13:51 Zakladatel vlákna: Michal Soukup
    Dobrý den
    Tohle je letošní sklizeň Vekanu.Sklizeno41kg,JapoII35kg,Benátčan 30kg a Havrana 18kg
    Všechny odrůdy sázeno 4kg.Přidal bych fotky,ale nevím jak jich tam dostat více. S pozdavem Michal S.

    Satba po dva roky

    25. 8. 2013 10:36 Zakladatel vlákna: Václav Zdeněk Melen
    Dobrý den, nemám moc velikou zahradu a tak bych rád věděl, zda je možné sázet česnek dva roky po sobě na stejné místo. Je potřeba nějakých úprav, event. hnojení atd.? Předem děkuji za odpověď.
    Václav Zdeněk Melen
    25. 8. 2013 12:35 Tomáš Pščolka
    Dobrý den, obecně se to nedoporučuje. Ale za sebe mohu řícti, že to tak z důvodu velikosti zahrady, také praktikuji. Po prvním roce zasadim ihned po sklizni zelené hnojivo (svazenku nebo hořčici). Nejpozději do konce září důkladně zaryji, přidám cererit a nechám tak. Česnek pak sadím co nejpozději...
    Zatím mi to vychází.
    Ale možná mají jiní jiné zkušenosti.
    S pozdravem Tomáš Pščolka

    Příprava půdy před výsadbou

    14. 8. 2013 12:16 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, Chtěl bych se zeptat ohledně přípravy půdy před výsadbou. Pole jsem měl zorané minulý rok před zimou. Od té doby již zarostlo plevelem. Chtěl bych vás poprosit o vyjádření zda je můj postup správný, který se chystám provést a to nyní postříkat plevel herbicidem ROUNDUP a dále bych chtěl při následném další zorání zapravit do půdy uleželou zeschlou trávu kterou si skladuji po sečení pozemku (zapravit zaoráním). Myslíte, že je to dobrý nápad? Když ano nevadí ani čestvě posečená tráva nebo musím dát již tu starší zeschlou či ještě starší která je v rozkladu?. Nebo je lepší jen lehce zapravit tuto travu mírně pod povrch před výsadbou nebo nezapravovat vůbec? Také by mě zajímalo zda po výsadbě a následném použití přípravku STOMP může tento přípravek nějak negativně ovlivnit růst česneku. Předem děkuji za vaši reakci. Uvítám i názory ostatních co se týká přípravy půdy. Kondziolka
    14. 8. 2013 16:07 Jana Kopecká
    Dobrý den, dovolím si připojit jen vlastní postřeh, sama jsem zvědavá na odpověď p. Kozáka. Vloni jsem zakládala nový záhon, původně to byl trávník, v červnu zamulčováno kartonem, v srpnu zryto, vyseta svazenka a znovu zryto. Okraje jsem ošidila a letos, když jsem sklízela česnek, našla jsem místa, kde se travní drn pořádně nerozložil, kořeny česneku vrostly do drnu a cibule byly menší.Jednalo se o místa, kde jsem zryla příliš velké kusy drnů. Takže za sebe doporučuji opravdu pečlivě zarýt, nebo pohlídat, aby se to dostatečně rozložilo. Na porostu bylo znát, kde jsem to "ošidila".
    14. 8. 2013 19:11 Zdeněk Červík
    Přídám se do diskuze.
    Loni jsem také zryl pozemek na kterým nikdy nic nebylo pěstováno a právě kvůli zarůstání plevelm jsem drny vybral a pozemek celkem vyčistil.Nehnojil jen trochu pohozen CERERIT s guanem.Neměl jsem problém stím co tu uvádite,česnek byl pěkného vzrustu a na první pohled zdráv,Ale po mám problém s tím,že česnek nemá tu sílu kterou čekal.Nejedná se o celou sklizeň.Některé sjou ostré ,ale převážná většina je slabý odvar podle číny.Ale čím to je nevím.Odrůdu bohužel nevím.
    16. 8. 2013 21:32 Jan Kozák
    S tímto nevysvětlitelným jevem jsem se už také několikrát setkal. Ale vliv odrůdy se při tom neprojevoval. Když to bylo slabé, tak všechny odrůdy.
    16. 8. 2013 21:30 Jan Kozák
    Tož nevím. Mám obavu, že jste si udělal ze svého pole zásobárnu semen plevelů na několik let, protože velká část jednoletých plevelů se už vysemenila. Jinak ten postup by byl správný. Protože budete orat až kolem 10. září (zvláště vytrvalé plevele musí být při orbě už odumřelé), byla by nejlepší tráva "ještě starší v rozkladu". Pokud však bude vlhko, lze v této době zaorat i trávu čerstvou nebo suchou. Předpokládám, že je to z nějaké sekačky, která trávu seká na kousky. Co se případně dokonale nerozloží, tak se při konečné přípravě před sázením promíchá v orničním profilu.
    Jsem přesvědčen, že Stomp působí negativně i na růst česneku, plevel je však podstatně horší.
    17. 8. 2013 0:40 Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, Děkuji vám za vaši reakci. Měl bych ještě jednu otázku ohledně té zásobarny semen plevelů. Mohl bych použíT ROUNDUP a později přípravek STOMP na ty vysemeněná semena a v polovině záři znova zaorat s trávou v rozkladu? Než budu sázet česnek v průběhu listopadu či prosince tak by již přípravek STOMP neměl mít žádný vliv pokud se nemýlím? Kondziolka

    Jaká byla Vaše letošní úroda?

    11. 8. 2013 13:39 Zakladatel vlákna: filip
    Dobrý den pane Kozáku, rád bych se vás zeptal na Vaší letošní úrodu. Jaká odrůda byla pro vás letos výnosná a i naopak?
    11. 8. 2013 20:31 Jan Kozák
    Letos jednoznačně kraloval Bjetin, potom Havran. Určitě je to bez překvapení. Opačný konec pořadí zatím nevím.

    úroda 2013

    1. 8. 2013 8:00 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
    Na podzim jsem sázel Japo II a Bjetin část v Praze a větší část na Čáslavsku. Tam Bjetin neměl včas odstraněné palice kvůli dešťům, takže je menší, s Japo II jsem spokojen. V Praze obojí nestálo za nic a při tom je pražská půda daleko víc vyhnojována králičím hnojem

    30. 7. 2013 21:51 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Letošní úroda česneku velmi dobrá,vysázeno dva tisíce stroužků,sklizeno 95,5 kg česneku.
    31. 7. 2013 12:05 Martin Tomek
    Kolik vážilo těch dva tisíce stroužků?
    31. 7. 2013 12:37 Zdeněk Vémola
    Asi 12 kg

    sklizeň

    29. 7. 2013 15:18 Zakladatel vlákna: Martin Lipenský
    Musím napsat, že ve srovnání s minulým rokem byl letošek mimořádně úspěšný a to hlavně u odrůd, které jsem vloni neměl k dispozici.

    Na podzim jsem sázel vaše odrůdy Vekan, Slavin, Bjetin a Japo 2, zdá se, že nejlépe dopadl Japo 2, jen o něco hůře Bjetin, ale pořád dost dobře (asi 1 ku 6, vloni byl nejlepší poměr 1:4). Četl jsem, že u Japa 2 by měla být sklizeň až počátkem srpna, ale většina rostlin už byla slehlá, takže jsem raději sklízel již nyní. Zpoždění kvůli špatnému počasí snad mohlo být vyrovnáno současnou vlnou veder.

    V zemi mám ještě Benátčan, ale jelikož byl sázen až na jaře, nechám rostliny ještě týden až dva v zemi, možná i déle, zatím jsou docela zelené.

    Vekan - mám smíšené pocity, přibližně polovina je slušná, zbytek spíše menší

    Slavin - dva roky po sobě špatné výsledky, takže v našich podmínkách asi nevhodná odrůda.

    Jako 2, BjetinSlavin měly stejné podmínky - bez moření, hnojeno jen kompostem při založení záhonu, to samé platí u části Vekanu, ale poté mi došel kompost a musel jsem improvizovat, což nedopadlo zrovna dobře.

    Nadmořská výška 450 m nad mořem a kyselá půda, stín ráno - cca do 10:00 - 11:00 a od 18:00. Vypadá to, že míra zastínění v tomto rozsahu nemá výraznější negativní vliv na velikost česneku. Vlastně jeden z největších česneků jsem měl v místě, které je z rána nejdéle zastíněné, poměrně velký shluk vzrostlých olší. Výška cca 450 metrů nad mořem a půda kyselá - p.h. (5)5,5 - 6 (6,5)

    Na ukázku Japo 2, takto samozřejmě nevypadaly všechny rostliny, ale těch opravdu velkých bylo až nečekaně mnoho - velkých především ve srovnání s česnekem z loňského roku. Jaké jsou maximální možnosti této odrůdy netuším :)

    Každopádně v celku jsem spokojený a těším se na další odrůdy k vyzkoušení.
    29. 7. 2013 15:29 Martin Lipenský
    Jsem z této odrůdy opravdu nadšený, ale 2x jsem stejný obrázek vkládat nechtěl. :)

    Havran

    27. 7. 2013 16:13 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den,dnes sklizen a já jsem spokojen:-)Jen mě udivuje že ponechané 3 rostlinky s pacibulkami mají největší cibule a dokonce na jedné je ohromný kořen(byly dva ale jeden se utrhl).Děkuji p.Kozákovi za kvalitní sadbu a všechny česnekožrouty zdravím:-)

    Letošní úroda česneku

    27. 7. 2013 13:23 Zakladatel vlákna: Jiřina
    Česnek pěstuji již léta pro radost v množství pro rodinu. Letošní rok úroda předčila očekávání. Pěstuji v jihovýchodní části Vysočiny v 500 m n.m., půda těžší. Zde se každoročně daří odrůda Bjetin, která přečkala dobře i holomrazy 2012. Výhodou Bjetinu je ranost a nevýhodou trochu kratší skladovatelnost. Letos je jasným favoritem mezi odrůdami u nás na zahradě Havran. Rostliny byly sytě zelené, vysoké až 140 cm, měřeno od podpučí k vrcholu. Průměr cibulí až 8 cm. Další předností Havranu je delší skladovatelnost. Anton a Lukan se u nás nedaří, cibule nedorůstají uspokojivé velikosti. Na příští rok hodlám sázet hlavně Havran, rostliny k sadbě jdem si označila barevným provázkem již před sklizní. Díky za vynikající odrůdy a vše, co pro pěstování česneku v Čechách děláte. Jiřina

    Letošní sklizeň

    21. 7. 2013 22:46 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Dobrý večer,po dnešní sklizni posílám pár fotek. Letošní rok byl urodným co se česneku týče.Podobně jako pan Bohunský je odrůda Havran opravdu obrovská a její výnos uspokojivý.Co se týče ostrosti myslím,že není co dodat.Je taková jak má být - ostrá :-)
    21. 7. 2013 22:48 Radim Jaroš
    21. 7. 2013 22:51 Radim Jaroš
    ....sklízí celá rodina :-))
    21. 7. 2013 22:55 Radim Jaroš
    21. 7. 2013 22:58 Radim Jaroš

    Havran

    21. 7. 2013 15:43 Zakladatel vlákna: Milan Bohunský
    Dobrý den, dneska jsem sklidil testovací sadbu Havrana od p. Kozáka. Po celou dobu růstu byly rostliny větší než ostatní (až 1m), zdravější a ani u nás na Břeclavsku nepodléhaly předčasnému zrání. Taky jsem nevěřil svým očím po sklizni - cibule mají okolo 8 - 9cm v půměru. Zvážil jsem jednu vadnou cibuli - 140g, tj. ty největší musí teď za mokra mít 150g. Na fotkách je také stav porostu k 1.7.2013. Panu Kozákovi tímto děkuji, že vyšlechtil takový zázrak. Na domácí zabíjačce teď už nikdo nebude kafrat při loupání česneku, protože jich bude loupat maximálně deset;-))

    Úspěšný rok

    17. 7. 2013 7:30 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Velice úspěšný rok.
    17. 7. 2013 7:30 Zdeněk Vémola
    17. 7. 2013 22:25 Hana Kopecká
    To je krása, radost pohledět. Jaká je to odrůda pro informaci
    17. 7. 2013 7:31 Zdeněk Vémola
    17. 7. 2013 13:27 Jana Kopecká
    Pane Vémola, gratuluju, máte krásný česnek, radost pohledět.
    < Novější7891011Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne