Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Sadbový česnek

    30. 6. 2017 14:00 Zakladatel vlákna: Hana Zámišová
    Dobrý den,

    ráda bych se zeptala jestli bych si mohla opět u vás objednat sadbový česnek DUKÁT.  Nenašla jsem ji ve vaší nabídce. Sadba je pro naši rodinou spotřebu. Baví mě práce na zahradě, když se mi daří mám skutečnou radost. Tato odrůda se mi velmi osvědčila.
    S pozdravem Hana Zámišová
    30. 6. 2017 22:51 Radek Bohmalský
    Dobrý večer pí.Zámišová ,já si troufnu odpovědět za p.Kozáka.V nabídce pan Kozák česnek Dukát nenabízí.
    Mějte se pěkně.
    4. 7. 2017 23:32 Václav Kozák
    Vážená paní Zámišová,
    Dukát nepatří mezi naše odrůdy, nicméně v naší nabídce na www.cesnek.cz/objednavka naleznete ještě 4 odrůdy česneku - velkostroužkový  Jovan; Slavin, který má hluboký kořenový systém a díky tomu poměrně dobře snáší i sucho; pěstitelsky velmi spolehlivý krásně fialově zbarvený Vekan či Benátčan s nejdelší skladovatelností, který je možné sázet jak na podzim, tak i na jaře. Pokud Vás baví práce na zahradě, pak bych Vám určitě doporučil víceodrůdové krabičky, kde si můžete vyzkoušet 4 nebo 8 odrůd a zjistit tak, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými českými odrůdami česneku, a to nejen ve vzhledu, ale i v chuti a v dalších parametrech.

    Zelený cesnak

    29. 6. 2017 21:33 Zakladatel vlákna: Alena Laczová
    Dobrý večer, chcem sa opýtať, čo spôsobuje zelené sfarbenie na šupkách cesnaku. Zhruba 1/3 cesnakov má zelenú šupku. Cesnak nebol pred výsadbou morený ani nie je opakovane pestovaný na tom istom stanovišti. Pôda bola pred sadením upravená NPK bezchloridovým hnojivom.
    zelený cesnak
    1. 7. 2017 0:30 Jan Kašpar
    Jedná se o Berlínskou modř = hexakyanoželeznatan železito-draselný KFe+III[Fe+II(CN)6]. Nebo o Turnbullovu modř = hexakyanoželezitan železnato-draselný KFe+II[Fe+III(CN)6]. Máte zřejmě pozemek na silně mineralizované půdě s vysokám obsahem dvojmocného železa - (s tím nic neuděláte) a současně má Vaše půda kyselou reakci. Doporučuji upravit PH půdy, používá se jemně mletý vápenec zaorat asi tak 6 až 3 měsíce před výsadbou česneku. Jinak se jedná o vadu fyziologickou. Škodlivé to není.

    stanoviště česneku

    28. 6. 2017 11:43 Zakladatel vlákna: Jaroslav Zagora
    Dobrý den pane Kozáku,
    slyšel jsem,že je dobré sázet česnek několik roků na stejné místo,je to pravda?Jaký máte na to názor.Děkuji za odpověď.
    28. 6. 2017 14:16 Miroslav Čivrný
    V sekci "PĚSTOVÁNÍ" pan Kozák píše: 
    Výběr pozemku:
    Není vhodné na jednom pozemku pěstovat česnek opakovaně každý rok. Hrozí nejen únava půdy a postupné snížení výnosů, ale především zamoření půdy chorobami a škůdci. Optimální odstup mezi pěstováním česneku na stejném pozemku je 4 roky.Pozemek pro česnek by neměl být přemokřený a měl by být na slunném místě. Lze jej úspěšně pěstovat jak na písčitých, tak i na těžkých půdách.
    29. 6. 2017 7:20 Jan Kozák
    Čím později se vrátíte na stejný pozemek, tím lépe. Pokud nemáte jinou možnost a musíte sázet na stejné místo, je třeba přidat organickou hmotu, např. zeleným hnojením nebo kompostem. Samozřejmostí je dobrý zdravotní stav česneku v předcházející sezóně a dobrý zdravotní stav sadby. Ale pro další roky je třeba se změnou místa počítat.

    Škůdci na listech

    27. 6. 2017 13:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den na listech Havranu jsem objevil nějakého žravého škůdce. Má to smysl ještě teť řešit když bude za chvíli venku? Popřípadě co to je a jak proti tomu bojovat. Stačilo by to postříkat mospilanem?
    ŠkůdceŠkůdceŠkůdce
    27. 6. 2017 17:13 Jan Kozák
    Konečně něco jiného! Máte tam chřestovníčka cibulového, Na snímku je jeho larva, brouk je krásný, červený. Ekonomika postřiku proti němu je velmi pochybná, nechte to být. Nanejvýš můžete larvy i brouky zamáčknout.
    27. 6. 2017 17:14 Filip Jakubál
    Jsou to larvy chřestovníčka cibulového, já jsem ho stříkal v dubnu karate zeon, mospilan taky funguje ale teď už to asi nemá smysl stříkat,  zkuste ho vysbírat ručně. 

    Bjetin

    26. 6. 2017 21:48 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dnes jsme sklízeli Bjetin, mile překvapil, část rovnou putovala na spotřebu
    BjetinočištěnoBjetin
    30. 6. 2017 10:15 Václav Kozák
    Úrodu máte nádhernou. Jsme rádi, že jste s naší odrůdou spokojen.

    Odrůda Havel a sucho.

    26. 6. 2017 18:39 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den přátelé česnekáři. Sucho, které panuje na Znojemsku, ohrožuje výnosy z letošní sklizně. Ač ještě nenastal ten správný čas pro sklizeň, některé odrůdy půjdou ze země. Odrůda Slavin polehává a Havel je velice špatný. Musel jsem jej již sklidit dnes, protože usychá a cibule jsou malé, oproti loňsku. V podstatě kilo jsem nasadil a kilo sklidil. Pokusím se nahrát foto. Trápí Vás též velké sucho? Co na to jiní česnekáři?
    sklizený HAVEL
    26. 6. 2017 20:38 Štěpán
    Dobrý den, o suchu mě ani nic neříkejte okr. Hodonín, katastrofa!! Já říkam ale že na to co tu spadlo se to ještě dá. Ale ten havel docela vypadá dobře. Bohužel u nás na jižní Moravě to už lepší nebude...

    Prosba o radu

    25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
    V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
    Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
    Žlutá kola
    26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
    Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
    26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
    Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
    Chybějící kořínkyChybějící kořínky
    27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
    Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

    Sklerociová hniloba

    25. 6. 2017 14:16 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
    Dobrý den. Dovolte mi obrátit se na Vás s dotazem. Po kontrole mého pěstovaného česneku jsem
    zjistil příznaky odpovídající uvedenému onemocnění. Pročetl jsem diskuzi na Vaší stránce a zachoval se dle uvedených rad. Prosím o zhodnoceníobrázků a potrzení, zda byla má úvaha správná. Současně bych Vás chtěl požádat o doporučení adresy k zakoupení sadby, tato věc se mi objevila poprvé po mnoha letech pěstování, sadba byla od soukromého pěstitele v Litoměřicích. Vzhledem k místě bydliště v Jizerských horách je pro mě lokalita prodejce důležitá. Děkuji za pomoc. Obrázky se mi nepodařilo přiložit, zřejmě kvůli jejich velikosti.
    domnělá nemocpokračování
    26. 6. 2017 9:02 Jan Kozák
    Podle obrázku si nejsem jistý, že jde o Sclerotium. mohlo by se jednat i o Botrytis. Nákup od pěstitelů je vždy spojen s rizikem, s nímž jste se právě setkal. My dodáváme sadbu i pěstitelům do nadmořských výšek přes 700 metrů a nemají s tím problém.
    26. 6. 2017 11:40 Sedlák Aleš
    Děkuji za odpověď. Nicméně zdroj nákazy není zřejmě pro letošní sklizeň a pěstování pro příští rok rozhodující. Na konci léta se na Vás určitě obrátím s žádostí o zakoupení sadby.
    26. 6. 2017 20:42 Bohuslav Coufal
    Asi bych moc nedoporučoval čekat s nákupem sadby na konec léta. Již nyní (stejně jako každý rok) je mnoho odrůd vyprodaných.
    28. 6. 2017 21:26 Sedlák Aleš
    Za Vaši odpověď mockrát děkuji. Okamžitě na ni zareaguji tím nejlepším způsobem.

    usychání česneku

    25. 6. 2017 1:10 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozaku, chtěl bych vás poprosit o radu ohledně usychání česneku. Jedná se o odrůdy Havran, Bjetin, Havel, Zahorsky. v květnu mi začal česnek náhle žloutnout a nyní má snad 10 procent zelené plochy na rostlině. nezpozoroval jsem žádné škůdce a choroby které jsem prostudoval na vašich stránkách. Je zřejmé že došlo k ubytku kořenů a jak je vidět na fotkách některé kořeny nejsou jakoby v pořádku. Nemáte nějakou radu co by to mohlo být? budu moc vděčný. K. 
    123456
    25. 6. 2017 9:13 Pavel Trupl
    A nemohla by to být ona vážná porucha česneku, co postihuje drtivou většinu pěstitelů pravidelně každým rokem? Když se podívám na ty krásné cibule, naducané stvoly s pacibulkami, vysoký záhon a možnost jeho zakrytí, skoro bych se vsadil, že vás to postihlo taky, tady na Vysočině to decimuje porosty rok co rok, říkáme tomu zralost...
    25. 6. 2017 22:36 Miroslav K
    Dobrý den pane Trupl, jste docela vtipný :-) Asi jsem se špatně vyjádřil s mým dotazem. Jde o to že česnek moc nevyrostl a již na začátku května přešel rychle do žluta. velikost rostliny havranu je pouhých 30cm a velikost palice cca 3cm. to mi jako moc hezký česnek nepřipadá. v okolí mají metrové rostliny a stále zelené a palice 3x větší. Proto jsem zde přišel požádat o radu co zapříčinilo problém s kořenovým systémem. K. Přikládám fotky.
    12
    26. 6. 2017 9:08 Jan Kozák
    Zjevné zdravotní závady nejsou. To by se muselo zjistit v diagnostické laboratoři. Příčinou problémů s úhynem kořenů může být i zvýšený záhon, kde rostliny více trpí extrémy ve výkyvech teploty a vlhkosti.
    26. 6. 2017 20:49 Bohuslav Coufal
    Vidím dobře na fotce záhonu, že se odhlávkování vůbec nekonalo? Se všemi důsledky na sklizeň...
    25. 6. 2017 9:28 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Pane Miroslave,máte pěkný česnek.Mě čeká sklidit česnek cca za 14dní.Ale už se těším na jeho chutˇ.
    ČesnekČesnek
    26. 6. 2017 14:41 Jaromir Vyskala
    Miroslave, jestlize vas cesnekovy tunel byl pres zimu potazen folii, tak toto je vysledek. Nadmerna teplota vede k predcasnemu dozravani, nizkemu rustu rostlin a nevyvinutym cibulim. 
    Rikate, ze sousedi maji metrovy cesnek a 3x vetsi cibule - pestuji stejnym zpusobem jako vy? 
    28. 6. 2017 6:19 Miroslav K
    Dobrý den, přes zimu jsem měl na záhonu velkou vrstvu slámy. Tato vrstva si myslím byla velmi vhodná, protože nedocházel k vymrzání a znovu zamrzání půdy a půda byla po celou dobru zamrzlá ikdyž se teploty dostaly nad nulu. Avšak myslím, že jste pravděpodobně přišel na kámen úrazu. Ihned na začátku března jsem měl tunel potazen bílou netkanou textili proti houbomilce česnekové. Tunel jsem odkryl až v polovině května a od té doby začal česnek najednou žloutnout. Jinak sousedé sadí když to přeženu do bahna, do volné půdy a celý rok se o něj vůbec nestarají. Ještě přikládám fotky česnek z dubna a začátku května kdy jsem měl tunel pokryt folii. Moc vám děkuji za tuto informaci !!! Jsem vám zavázán :-) K.
    123

    lamani bjetinu a vekanu

    24. 6. 2017 21:35 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, po bouřce se nam začal lámat česnek.. Je to v pořádku že paličáky polehávají? Myslím že na sklizeň je ještě u nás brzy jsme na Vysočině 500m.n.m. A mám tam zlomené rostliny nechat nebo je už vzít dom?Děkuji za odpověď.Brychta
    vekan
    26. 6. 2017 9:11 Jan Kozák
    Je to Vekan? Zda je už ke sklizni poznáte podle cibulí, v době sklizně by měly mít čtyři obalové suknice (slupky). Ty by už neměly být dužnaté, ale kožovité.
    26. 6. 2017 10:05 Petr Brychta
    Ano na fotografii je vekan a suknice jsou ještě dužnaté tak ještě počkám. Děkuji.

    Určení odrůdy

    24. 6. 2017 18:08 Zakladatel vlákna: Mirek Polanský
    Dobrý den, prosím o určení odrůdy
    123hstvol 1stvol 2stvol 3
    26. 6. 2017 9:14 Jan Kozák
    Stoprocentní to není, mohl by to bát Tantal.

    poléhání Benátčenu

    24. 6. 2017 13:12 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, tak mi asi z 20% polehl Benátčen, který by se měl sklízet až počátkem srpna. Přitom Japo II, který se sklízí ve stejné době nepoléhá. Nevím co s tím, na sklizeň si myslím, že je příliš brzo.
    26. 6. 2017 9:16 Jan Kozák
    Brzy to určitě je, v době sklizně by měl mít Benátčan tři kožovité suknice (slupky). Neměli jste tam třeba nějakou bouřku?

    viry v cesneku??

    23. 6. 2017 22:20 Zakladatel vlákna: Petr Andrle
    Dobry den , česnek od vas mi postihla nějaká neduha. Opravdu nevím co to je snad podle vasi databáze viry.... Nat i u palicaku polehla , a už od března byla barva listu hodne nazloutla a povadla . Zaleval jsem , hnojil jsem , ale nic nepomohlo. ted mi 3\4 zahonu lezi . Nic mene česnek je pěkný a velky .   Je mi jasne ,ze musi ven.Půjde v tuhle dobu ususit ,pokud by bylo ještě brzo??  Nebo se bude muset co nejdříve zpracovat??
    26. 6. 2017 9:18 Jan Kozák
    Při dobrém, hlavně dostatečně rychlém sušení nemá podtržení (předčasná sklizeň) na skladování žádný vliv.

    Sklizeň

    23. 6. 2017 10:30 Zakladatel vlákna: Daniel Vávra
    Dobrý den pane Kozáku, mám od Vás odrůdu Lukan. Je  již čas sklizně? Děkuji za info.
    23. 6. 2017 21:41 Jan Kozák
    Na jižní Moravě už Lukan sklízejí, v Podkrkonoší budou za dva týdny. V době sklizně má mít nepaličák tři obalové suknice (slupky). V té době bývá třetina až polovin rostlin polehlých.

    začátek pěstování

    22. 6. 2017 21:18 Zakladatel vlákna: Tomáš Louda
    Dobrý den,
    chtěl bych začít s pěstováním česneku na prodej.Chci se zeptat kolik je dobré osázet pro začátek?Kolik kg je asi potřeba na 1ár?Děkuji za odpověď.
    22. 6. 2017 21:30 Jan Kozák
    Aby to mělo nějaký ekonomický smysl, začněte s deseti ary, což odpovídá potřebě sadby asi 100 kg. Je rozumné začít se třemi odrůdami.
    < Novější168169170171172Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne