Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Nesadbový Bjetin

    9. 9. 2018 20:07 Zakladatel vlákna: Soňa Dvořáková
    Dobrý den, chtěla jsem v prodejně (zaměřené na prodej produktů pro setí a sadbu) koupit sadbový česnek. V nabídce byly pouze balíčky (asi po 4 paličkách) česneku Vekan, který se mi moc nedaří pěstovat. Česnek Bjetin, který máme rádi a v našich podmínkách se mu daří, mají, ale ne jako sadbový. Jak velké je riziko, že nebude pro sadbu vhodný?
    9. 9. 2018 21:15 Jan Kozák
    Před nákupem konzumního česneku pro sadbové účely vždycky varuji. Hlavně proto, že hrozí riziko, že si zavlečete na pozemek háďátko nebo bílou sklerociovou hnilobu, protože to jsou problémy, kterých se pak na pozemku těžko dá zbavit. Letos dokonce vím o dvou případech zavlečení bílé sklerociové hniloby z cibule sazečky. A ta by správně měla být v pořádku.

    odruda

    8. 9. 2018 20:57 Zakladatel vlákna: Petr Šikl
    Dobrý den. Možná hloupý dotaz, ale tak zkusím to. Jsem úplný začátečník a s pěstováním nemám žádné zkušenosti. Proto bych měl dotaz jaké odrůdy paličáku a nepaličáku byste mi doporučili do začátku. Petr
    9. 9. 2018 7:25 Jan Kozák
    Dotaz není hloupý, ale těžko se dá na něj odpovědět tak, aby to  mělo pro Vás význam. Neřekl bych, že je některá odrůda složitější a jiná jednodušší na pěstování. Ale nabídka je v této době už velmi omezená, tak musíte volit to, co je k dispozici.

    Sadba

    7. 9. 2018 6:09 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    Dobrý den pane Kozák zajímám se o sadbu Havran kolik je potreba sadba na 7,5ar podle mých počtů (asi špatných) je potreba 150kg je to tak?
    8. 9. 2018 9:36 Miroslav Čivrný
    V sekci "pěstování" pan Kozák píše :Obvykle se volí vzdálenost 25–50 (ale i 60) cm. Vzdálenost rostlin mezi řádky postačí 8–15 cm v závislosti na odrůdě a zvolené vzdálenosti řádků.
    Tzn. budeme počítat pro Havrana 15cm,a řádky 50cm tak bude cca 21 stroužků do metru,2100 do 100m/ar X 7.5=15750ks. Když budeme počítat 6 stroužků v cibuli tak to bude 2625 cibulí s průměrem 90 stroužků do kila tak to vychází 175 kg. 
    Podle mě pane Petře máte výpočet správně. 
    Pan Kozák rozhodne. 
    9. 9. 2018 7:20 Jan Kozák
    Pro přesný výpočet byste musel spočítat potřebný počet stroužků a vynásobit průměrnou hmotností jednoho stroužku daného roku, ještě přesněji použité partie k výsadbě. Ale orientačně to máte správně, odpovídá to dvěma tunám na hektar.

    mulčování

    6. 9. 2018 12:16 Zakladatel vlákna: Pavel Hochmut
    Dobrý den pane Kozáku,
    mohu prosím na vysázený česnek namulčovat? Mám v plánu namulčovat cca. 3-4cm vysokou vrstvu štěpky nad přihrnutou půdu.
    Mohu dát ihned po výsadbě, anebo až po vzejití rostlin?  Mám vysoce záhřevnou půdu a po zahřátí sluncem se velice rychle vysuší. Problém vidím ve velké hrubozrnitosti štěpky (1-3cm velké kousky).
    6. 9. 2018 20:00 Jan Kozák
    Pokud bude pozemek v příznivém stavu, doporučil bych štěpku dát hned po výsadbě. Zabránilo by se vzklíčení semen plevelů během případné teplé zimy. Vrstvu bych volil raději větší, alespoň 5 cm. To kvůli plevelům. Třícentimetrová štěpka není problémem.

    Hnojení

    2. 9. 2018 9:34 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
    Dobrý den.
    Zhruba před 5 týdny jsem na pozemek, kde chci pěstovat česnek, aplikoval dusíkaté vápno. Minulý týden jsem zasel svazenku vratičolistou jako zelené hnojení. Můj dotaz zní. Mohu před výsadbou česneku ještě aplikovat cererit?  Ptám se, protože  se bojím, abych na pole neaplikoval příliš mnoho dusíku. Děkuji za odpověď
    3. 9. 2018 7:14 Jan Kozák
    Pokud jste použil dávku dusíkatého vápna 3 kg na ar, pak by stejná dávka Cereritu neměla být problémem.
    4. 9. 2018 18:08 Tomáš Sháněl
    Aplikace dusíkatého vápna byla 40kg na 6a
    5. 9. 2018 8:48 Jan Kozák
    Tak v tomto případě máte dusíku dost, třebaže část ho uteče do vzduchu ve formě kyanovodíku. Smysl by mělo pouze hnojení síranem draselným.

    Tečky na česneku

    1. 9. 2018 22:57 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Od čeho prosím jsou tyto tečky na česneku? 
    TečkyTečky 2
    2. 9. 2018 20:22 Tomáš Holub
    Dobrý večer ty tečky jsou od drátovce Tomáš
    2. 9. 2018 20:24 Jan Kozák
    Moja řeč.

    Legislativní definice českého česneku.

    26. 8. 2018 18:58 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý podvečer všem česnekářům. Jsem dlouholetý čtenář časopisu Zahrádkář a též klient odběratel česneku od šlechtitelů Kozákových. V posledním čísle č.9 Zahrádkáře na str. 51 je inzerát jedné nejmenované firmy kde uvádí že, cituji: Český česnek podle legislativy je ten, který je vypěstován v České republice. Toto je nesprávný názor který klame čtenáře. protože český česnek je ten, který je vypěstován v Česku a hlavně je ČESKÉHO PŮVODU. Mám pravdu pánové Kozáci?
    28. 8. 2018 9:01 Jan Kozák
    Bohužel pravdu nemáte. Označení český česnek nemá ochrannou známku. Sice jsme se o ni snažili, ale nedokázali jsme český česnek jednoznačně definovat (u kmínu nebo máku to měli jednodušší). Proto je český česnek každý, který byl vypěstovaný na území České republiky. Podobně jako třeba česká jablka. Znamená to tedy, že např. česká odrůda vypěstovaná na Slovensku nemůže být označena jako český česnek.
    28. 8. 2018 9:32 Jan Kozák
    Na uvedeném inzerátu mi vadí něco jiného. Na plagiátorství jsem imunní. Konečně kde jinde mají brát moudra než u nás. Ale poznámka, že by si Francouzi pro svůj stůl nepěstovali nic špatného je zavádějící. Protože český a francouzský stůl nejsou totéž. Takže k podnadpisu inzerátu: ostatní česnek není špatný, ale je jiný a patří na stůl tam, kde je doma.

    Kompostování sušené natě

    26. 8. 2018 18:27 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den,
    Můj dotaz směřuje k využití suché natě a zbytků z rozdružených česnekových cibulí.
    Je vhodné tyto česnekové zbytky kompostovat a tento kompost v budoucnu použít i na budoucí česnekový záhon, nebo je tam nebezpečí šíření škůdců a nemocí? Jaké máte zkušenosti?
    S díky, Kubík 
    28. 8. 2018 8:55 Jan Kozák
    Pokud byl porost česneku po zdravotní stránce v pořádku, pak nemusíte mít strach, použít kompost ze zbytků na záhony, kam jednou zase přijde česnek. Pokud si zdravotním stavem nejste jist, pak tento kompost použijte jinam (např. k malinám, rybízu, ovocným stromům). Jedinou výjimkou je rez, tu kompostem nepřenášíte.

    žlutý-skvrnitý česnek

    26. 8. 2018 16:20 Zakladatel vlákna: Jiří Karásek
    Dobrý den pane Kozáku, už roky používám vaši sadbu, vždy vše v pořádku, loni v prosnci jsem však poprvé sadil v naprosto pro mě neznámé, nové půdě (písčitá, ale byla to v květnu čerstvě rozoraná louka, nic na ní dřív pěstováno nebylo), měl jsem vícero odrůd a u Havranu, který je můj oblíbený, ale nejenom-i třeba u Slavinu II., se objevilo zažloutnutí, skvrny, česnek i méně výrazně voní,  je toho sice minimum, jinak byla úroda dobrá, ale zajímalo by mě, o co se může jednat - díval jsem se na diskuzi, ale dle fotek to nevypadá stejně, možná síra? chudá půda? sušení bylo v pořádku, tím to nebude..možná obzvlášť suché a teplé počasí? Jde mi o to, jak se tomu příště vyvarovat. Na moření jsem použil Sulku. Viz foto. děkuji moc a přeji hezký zbytek neděle. Karásek
    pro porvnání-srkvrnitý, zažloutlý a bez vady
    28. 8. 2018 8:49 Jan Kozák
    Mezi fyziologické poruchy patří i medové nebo fialové skvrny (tak tomu pracovně říkám). Nemají vliv na chuť ani skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Jsou však významnou estetickou vadou. Soudí se, že se jedná o nevyrovnanou výživu. Přitom příjem jednotlivých prvků je mimo jiné ovlivněn i teplotou a vlhkostí.

    porucha

    25. 8. 2018 15:54 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Na jaře jsem mezi česnek podzimní ještě dosadila asi 5 ks česneku . Odrůdy neznám, měl být ke snědení takový zbytek. Nevíte co to s ním je? Myslím, že byl zasazen, až na jaře  a to bude ono. Bude mít paličky? Posílám obr. Nejde mi vložit obrázek , neví někdo proč? Už jsem několikrát vkládala a ok, nyní nic.
    Zařazeno: Diskuse na webu
    28. 8. 2018 9:15 Jan Kozák ml.
    Vkládání obrázků do diskuse jsem po Vašem upozornění opravil.
    Děkuji za pomoc.

    herbicid Sencor 70WG

    21. 8. 2018 19:19 Zakladatel vlákna: Svoboda Ladislav
    Dobrý den pane Kozák,
    mám dotaz jaké máte zkušenosti s tímto herbicidem při sázení čeneku. Na jaře jsem jím ošetřil brambořiště proti plevelům a protože jsem se dočetl, že česnek je dobré na podzim sázet právě po bramborách mám obavy abych nyní podzimní sadbě česneku, kterou mám u Vás objednanou tímto herbicidem neuškodil. Děkuji za odpověď Svoboda Ladislav
    21. 8. 2018 21:07 Novák Ladislav
    Bez toho abych o tom herbicidu něco četl si dovolím tvrdit že už je dávno odbouraný a tudíž neškodný.Dříve používaný Zeazin v kukuřici při vyšších dávkách se musela kukuřice pěstovat 2 až 3 roky po sobě.To podle mne neplatí u tohoto herbicidu.Nejlépe na to odpoví návod na používání tohoto herbicidu.Maximální doba učinnosti je 12 týdnů z internetu.
    22. 8. 2018 7:06 Jan Kozák
    Osobní zkušenost nemám, ale po přečtení etikety bych soudil, že by k žádnému problému nemělo dojít.

    Rozšířená nať

    20. 8. 2018 21:07 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša

    Rozšířená nať

    19. 8. 2018 21:18 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
    Dobrý den,z jedné natě roste tři i více květů prosím nevíte proč,děkuji.
    20. 8. 2018 17:47 Jan Kozák
    Nevím proč, ale znám tento případ. Jde o fyziologickou poruchu, kdy se stroužek rozdělí na několik dalších stroužků a vytvoří květní stvol. Jako u ostatních fyziologických poruch je její frekvence ovlivněna stresovými faktory, kterých bylo i letos skutečně "požehnaně". Tento problém se týká jen několika odrůd.
    25. 8. 2018 19:36 Helena Malá
    No já mám také rozšířenou nať, jak jsem psala výše, ale jeden květ. Chtěla jsem volžit obrázek ale nejde mi to.

    Dusíkaté vápno

    19. 8. 2018 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den, chtěl bych se jak provést následující operace. Budu dávat česnek po bramborách. Sklizeň brambor proběhne v první polovině září. Po té bych chtěl vysít svazenku a také pole povápnit dusíkatým vápnem. Bylo by dobré vysít svazenku a poté se zaoráním aplikovat dusíkaté vápno? Nebo povápnit hned po sklizni brambor a prokypřit do 20 cm  a za 14 dní sít svazenku. Pokud mohu ještě poprosit o množství vápna na plochu. Děkuji moc za odpověd 
    20. 8. 2018 17:40 Jan Kozák
    Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak po sklizni brambor rozhoďte 3 kg dusíkatého vápna na 1 ar, zapravte, malou plochu překryjte na 14 dní neprodyšnou fólií, větší plochu uválcujte. Svazenku už nedávejte.
    Nebo můžete vysít svazenku, začátkem října ji zaorat a dusíkaté vápno dát při přípravě půdy před sázením. Ale svazenka Vám toho moc neudělá a dezinfekce bude slabší, ne však nulová.
    Ale letos je to otázka vody. Bez vody bude i včasná dezinfekce méně účinná a svazenka ani nevyklíčí.

    17. 8. 2018 21:53 Zakladatel vlákna: Olga Hlávková
    < Novější134135136137138Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne