Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Hnojení Kristalonem

  20. 1. 22:35 Zakladatel vlákna: Jiří Škudera
  Dobrý den, 
  rád bych se zeptal, jakou koncentrací Kristalonu mohu hnojit česnek na list. Platí zde také 5% roztok jako u močoviny? Případně jakou jinou koncentraci lze použít. 
  Děkuji.
  21. 1. 8:13 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Já se při přihnojení Kristalonem držím dávkovaní, které doporučuje jeho výrobce.
  25. 1. 18:34 Jan Kozák
  Pokud se bavíme o hnojivé zálivce, pak dodržte dávkování doporučené výrobcem. Pokud chcete přihnojit postřikem na list, pak můžete použít pětiprocentní roztok.
  30. 1. 20:07 Jozef Sisak
  Mam   "vedľajší ! produkt pri chove červov - verikompost - tekutinu -- môžem ju použiť ako tekute hnojivo na list  ? koncentracia a kedy ?  ĎAKUJEM 

  Průběh zimy

  20. 1. 21:09 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Chtěl bych se zeptat, jaký vliv může mít letošní průběh zimy na česnek. Teploty v půdě jsou vesměs mezi 0 a 5°C, sníh sice není, ale vlhko je slušně. Dá se z toho něco vyvodit?
  22. 1. 0:33 Daniel Večeřa
  Dobrý večer,já si myslím,že to jaký bude česnek nejvíce ovlivnuje počasí v květnu  v červnu...jestli je teplo a vláha.
  25. 1. 18:39 Jan Kozák
  Vyvodit se nedá nic. Dosavadní průběh zimy lze pro česnek považovat za příznivý, ale máme teprve leden. 
  Pamatuji si zimu před osmi lety (2012), kdy byl leden nezvykle teplý a v naší diskusi (tenkrát jsme měli knihu návštěv) se tento dotaz hodně objevoval. Používal se tehdy výraz zima nezima. A v únoru přišly kruté holomrazy a česnek hodně vymrznul.

  Pripomienka

  8. 1. 21:15 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkých nadšencov pestovania cesnaku a prajem zdravie a ....
  v Novom roku .
  p. Kozak mohli  by sme tento čas kým nastanú každoročne temy podľa kalendara ,  využiť na odpovede - prispevky  na  ktore doteraz ten čas nebol alebo bolo potrebne vykonzultovať niektore detaily aj s inymi odbornikmi.
  Zařazeno: Diskuse na webu
  21. 1. 17:50 Jan Kozák ml.
  Vaši iniciativu vítáme. Za každý dotaz, který po konzultaci
  s odborníky zodpovíte, budeme rádi.
  23. 1. 15:13 Jozef Sisak
  Asi sme sa nepochopili , odpoveď čakam od Vás - na zaklade odpovedi na prispevky 19.12. Jiri Polach alebo 10.11. Pavel Skala to na upresnenie . Inač sa teším na ten kolotoč oakovanych otazok s prichodom jari . 
  25. 1. 12:20 Jan Kozák ml.
  Bohužel nerozumím, proč se těšíte na opakující se dotazy a co tím naznačujete.

  Pokud vás dané otázky zajímají, bude lepší zkusit odpovědi najít než referovat o tom, že čekáte, až to za vás udělá někdo, kdo se tomu aktuálně věnovat nemůže.

  Mnoho zemědělců má sice v zimě volnější režim, u této firmy tomu tak není. Nevěnuje se totiž jen prodeji sadby, ale také množením (nejen prostřednictvím smluvních množitelů, ale i na vlastních plochách), šlechtěním nových odrůd, udržovacím šlechtění a výzkumnou činností. Mezi prodejními sezónami žádná pauza není.
  27. 1. 19:20 Jozef Sisak
  Je mi ľuto že tak ste pochopili moju "pripomienku "
  ak mam nazor na nejaku temu tak sa vyjadrím s tym že pre mňa každa informacia ma cenu .
  Pripomenute otazky ma zaujimaju , lebo sam som odpoveď na ne NENAŠIEL . POKLADAM vAS ZA ODBORNIKA preto som čakal na Vaš nazor.

  Čo sa tyka opakujucich otazok , pri doštudovani tem som sa často dostal aj na stranky tejto diskusie a registroval som opakujuce otazky v rovnakom časovom obdoby roka . ma to výhodu že pribudali aj okrem klasiky Novinky ktore sa nedostavaju k malopestovateľom. ZA ČO VAM Ď A K U JE M

  Bjetin

  6. 1. 18:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobrý den,

  Bjetin už vylezl, je 8 cm vysoký. Sázeno v půlce listopadu. 500 m nad m, Načeradec.
  Vloni vylezl až po půlce února. Jen tak pro zajímavost, jestli je to vyjímka nebo normální. Diskuse je prázdná, tak co ji neoživit::)
  6. 1. 21:10 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Svoboda. Normální to asi moc nebude. Já část Bjetinu sázel 28.10. a česnek má v půdě teprve 1,5 cm klíčky. Poloha 420 m nad m, Neveklov.
  6. 1. 22:32 Zdeněk Mácha
  Hezký večer. Jak hluboko sázíte česnek pane Svobodo ?  Ono ani pořádná zima zatím nebyla a sníh také žádný.  Co dělá můj česnek nevím, U nás je půda zmrzlá a pokud se oteplí, tak rozmrzne jen za kousek- oblast Chyšecko , jižní Čechy
  6. 1. 23:52 Miroslav Svoboda
  Dobrý večer pane Perníčku a pane Zdenku,

  Byl sázený cca 10 cm hluboko. Jako vždycky. Navíc byl překrytý mulčem z podzimní trávy. To taky běžně dělám. Jediný rozdíl je nové pole, odpočatá půda. Kromě jiného pole standardní podmínky jako obvykle. Budu ho pozorovat a uvidíme.
  7. 1. 8:01 Jan Kozák
  Je to výjimka a ta je normální. Je třeba vidět, že přirozená dormance (vegetační klid) končí na podzim a nastupuje dormance nucená. Nucená je teplem a suchem a taky chladem a suchem, čili nejdůležitější je sucho. Každoročně se setkáváme s tím, že někomu vyleze česnek ze stejné sadby a zdánlivě ve stejných podmínkách hodně brzy. Důležité je slovo zdánlivě. Nikdy ty podmínky stejné nejsou. A nejdůležitější je to, že tento stav česneku nijak neublíží.

  Přání

  24. 12. 2019 10:19 Zakladatel vlákna: Václav Kozák
  Všem česnekářům přejeme příjemné a klidné prožití vánočních svátků a hodně štěstí a pohody do nového roku.
  PF 2020
  Zařazeno: Přání
  3. 1. 4:10 Alois Juráň
  No my vám taky přejeme vše nejlepší do Nového roku.

  Další postup

  23. 12. 2019 8:16 Zakladatel vlákna: Miroslav David
  Dobrý den.
  V hned poté, co mě od Vás sadba přišla, tak jsem ji namořil Sulkou. V listopadu těsně před sázením jsem sadbu 20 min mořil fungicidem Merpan, protože psali, že se jedná o náhradu dříve používaného Fundazolu na česnek. Snad jsem udělal dobře.


  A co dále? Prý se česnek ještě jednou stříká na jaře a za 10 dní znovu, ale 2 lidé nezávisle na sobě mě nejsou schopni říci čím to vlastně stříkají, prý proti plísni, ale v článcích je zmiňována Houbomilka, což je hmyz. 


  Můžete mě prosím napsat jaký je další postup. Děkuji
  25. 12. 2019 1:30 Daniel Večeřa
  Zdravím,na jaře se stříká proti houbomilce.Proti tzv.plísni žádný postřik neexistuje. Já proti houbomilce nestříkám,u nás se houbomilka nevyskytuje,jsme v nadmořské výšce 600 m. nad m. Nad 500m.n.m by se neměla vyskytovat
  25. 12. 2019 16:36 Jan Kozák
  V předjaří se skutečně stříká proti houbomilce, problém je však v tom, že v současné době není žádný přípravek proti ní registrovaný. Smysl této ochrany je na větších plochách v lokalitách, kde se vyskytuje. Na menší plochy (myšleno záhony v zahradě) je pohodlnější i ekologičtější natáhnout bílou netkanou textilii. Mám za to, že v posledních letech je houbomilky podstatně méně než bylo na přelomu století. Proto doporučuji i u větších ploch si zjistit, je-li v dané lokalitě toto nebezpečí.

  Mokro

  22. 12. 2019 6:48 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
  Dobrý den pane Kozák.
  V Brně je stále mokro, nezhnije česnek v zemi?

  Děkuji
  P.S. Příjemné prožití svátků a hodně zdraví a pěstitelských úspěchů v nadcházejícím roce
  22. 12. 2019 20:02 Jan Kozák
  Pokud na povrchu nestojí dlouhodobě voda, pak by neměl být problém.

  přání

  19. 12. 2019 18:08 Zakladatel vlákna: Svoboda Ladislav
  Dobrý den pane Kozák, přeji Vám, vašemu kolektivu a všem příznivcům a pěstitelům česneku krásné a pohodové vánoce a do Nového roku hodně pěstitelských úspěchů a hlavně zdraví.
  Svoboda Ladislav

   
  Zařazeno: Přání

  KRTEK

  18. 12. 2019 23:11 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Dobrý den,Prosím máte někdo učinnou metodu na krtka?Řadí mi v nasazeným česneku ,vyzkoušel sem snad vše ale ta potvora černá stále v pohodě..Máte někdo vněco učinného vyzkoušeno?díky.
  18. 12. 2019 23:29 Martin Perníček
  Dobrý večer, krtek je velmi užitečný tvor, proč se ho chcete zbavit?  
  18. 12. 2019 23:54 Alois Juráň
  No v česneku být nemusí!at se přestěhuje jinam!Pokud ho lapím živého tak Vám ho rád pošlu!
  19. 12. 2019 0:29 Martin Perníček
  Nechte krtka krtkem  a přijedte se  k nám podívat na česnekové pole.Jste zván.
  19. 12. 2019 0:46 Alois Juráň
  19. 12. 2019 1:01 Martin Perníček
  Nemohu tu psát adresu ,ale jsem dohledatelný pod jménem pod kterým jsem zde přihlášen.
  19. 12. 2019 0:54 Alois Juráň
  No pozvání přijímám..\rád se někdy do Kozlova zase podívám..
  19. 12. 2019 19:31 Jan Kozák
  Pan Perníček má pravdu, krtek je velmi užitečný tvor a čím dále je od naší zahrady, tím je užitečnější. A nejužitečnější je v zahradě protivného souseda.
  Existuje několik typů pastí, ale většinou jejich úspěšnost nepředčí naše očekávání, spíše naopak. Jsou lidé, kteří za nejspolehlivější metodu odstranění krtka považují směs motyky a času. Krtek podle nich ryje každé dvě hodiny, dá se na něho tedy počíhat. Ověřeno to nemám, ačkoliv motyk mám doma několik. Ale nějak nemohu nalézt ten čas.
  20. 12. 2019 7:52 Novák Ladislav
  Krtek ryje opravdu každé dvě hodiny.V zimě ale musíte zohlednit zimní čas,t.j. posunutí o jednu hodinu.Takže na něj čekat každou lichou hodinu a v létě sudou.Horší je to s hryzcem,ten to takhle rozdělené nemá.Tito dva tvorové Vám dokáží z orientované sadby udělat dost hokejek a pěkně křivé řádky.Tak hurá na krtka.
  20. 12. 2019 11:41 Alois Juráň
  ZZtoho mám právě ty obavy!!Zkoušel sem čekat  ale ty nervy nemám na tu k....... černou!Snad zamrzne jinak to bude hokejek!!!Myslím ty vyryté nory už mu nechám at neryje další..Mám toho pooraného kus a on musí řádit zrovna v česneku!!!To je na prášky nebo aspon na slivovicu!!
  20. 12. 2019 13:04 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. I já sem bojoval s krtkem. Za den jsem chytil i 6 krtků.  Zatím ho tu nemám, ale nastražýno mám stále.
  12. 1. 13:07 Jan Kozák ml.
  V chování krtka lze cykly vysledovat, ale neopakují se po 2 hodinách, jsou silně individuální a už vůbec nejsou synchronizovány s 24hodinovým režimem navzdory zbytku přírody.

  Krtek denně 3–4× spí 3–6 hodin, poté shání potravu a ryje, aby opravil poškozené chodby (většinu kořisti získává tak, že se mu dostane do chodby), zvětšil teritorium, přiváděl do chodeb kyslík. Mýty o rytí v konkrétní hodiny jsou patrně výsledkem nesprávného pozorování skupiny krtků chybně považované za jednoho jedince.
  22. 12. 2019 14:38 Antonín Tesař
  Velice a vřele souhlasím s níže uvedeným, přímo zlatým názorem p. Kozáka. Já bojuji  s krtky pomocí  "pastí na polní myši" - pod tímto názvem je naleznete v některých obchodech, ale i na e shopech. Nestačí mít pouze  jeden kus, já jich mám cca 10 a když je vysoká aktivita krtků, tak je nastražím i všechny najednou, takže při kontrole mívám i několikanásobný úspěch. Past nastražím tak, že obnažím chodbu na délku i šířku pasti (cca 8x8 cm) , vložím past a přiklopím kbelíkem, květníkem...  a občas  pod něj nahlídnu... Občas se splete i hryzec.
  Jinak musím také  souhlasit, že krtek je veskrze užitečný tvor v záhoncích s cibulí, česnekem, ale zejména s mrkví, petrželí apod. To můžete krátce po jejich výsevu provést výsev lepší -  doporučuji zelené hnojení a máte úspěch zcela zaručen.
  Jinak všem přeji krásné vánoce a úspěšný a plodný nový rok naplněný zdravím štěstím a pohodou.
  9. 1. 13:21 Miloš Dian
  Ako je spomenuté nižšie, najspoľahlivejšia metóda je motyka. Kocúr tiež nie je zlý, ale nie je cielený. Nasypanie karbidu a zaliatie možno trochu funguje, ale určite nezapaľovať!!! (videl som videjko jedného takéhoto špecialistu a mal "porýľovaný" veľký kus trávniku a našťastie obišiel bez zranení) Z babských receptov bez záruky je sypanie vlasov do krtích dier. V holičstve vám ich určite dajú zdarma a ak to nezaberie, škoda určite nenastane.
  9. 1. 18:10 Jozef Sisak
  Mam za sebou boja s krtom dosť . všetky metody na zahnatie spôsobia len kratkodobo alebo zvyšia aktivitu v tvorbe dalšich tunelov - kopčekov. vlasy , ryby , karbit ,plynovanie PB.  atď. 
  nejaka inšpiracia na poľskych strankach - dymovnice , pyropatrony
    ruske STRANKY  to bola KAPITOLA ! 
  na Nemeckych ODSTREľOVAČ  na hryzce  konečne riešenie kamarat to mi odporučil
    mam len jednu radu : nespoliehajte sa že je u suseda ale je len otazka času keď ho mate u seba .
  12. 1. 19:39 Jozef Sisak
  Aby som bol konkretny : https://www.amazon.de/Kieferle-W%C3%BChlmausselbstschu%C3%9F-W2-W%C3%BChlmausfalle-Original/dp/B00IGSU2K6
  16. 1. 7:20 Radek Bohmalský
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Flekatý česnek

  18. 12. 2019 11:08 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Ing. Kozáku
  Zdravím Vás v tomto adventním čase a protože je teď méně práce, chci Vás poprosit o několik rad. V odpovědi na Vašem facebooku ze dne 8. 10. 2017 p. Maixnerovi bylo uvedeno ku flekatosti česneku, cituji: "Podle nejnovějších (neověřených) informací by výskytu tohoto jevu mohlo zamezit přihnojení chelátovým železem na list v druhé polovině května."
  Protože i mě tento problém trápí, dokonce jsme ho loni řešili v této diskusi, zajímalo by mne jestli výzkum pokročil  a ví se o tom něco více.  Případně jaké dávky asi používat. 
  Nechal jsem si udělat půdní rozbor, který přikládám. Zarazilo mě že železa mám v půdě dost, i když v totální formě. 
  Jaké je podle Vás ideální složení půdy pro pěstování česneku? Jestli byste mi mohl poradit jak podle tohoto složení přidávat živiny. 
  Totéž by mě zajímalo i u narcisů a tulipánů, i když vím že tato otázka do této diskuse nepatří. Ale je známo, že jste odborníkem i v tomto směru, proto prosím kdybyste mi poradil, jak moc čeho těmto rostlinám přidávat.
  Předem děkuji za Vaši odpověď a Váš čas, přeji krásné prožití svátků vánočních a hodně zdraví a úspěchů do nového roku. 
  S pozdravem Polách
  Rozbor půdy
  19. 12. 2019 19:33 Jan Kozák
  Pokud nezapomenu, odpovím později. Vyžaduje to ode mne dost času, který v době sázení nějak chybí.
  20. 12. 2019 8:06 Jiří Polách
  I tak Vám děkuji že jste vzal můj dotaz na vědomí.Když zapomenete tak já se ozvu. Přeji krásný den

  Je možné jíst sadbu?

  14. 12. 2019 17:21 Zakladatel vlákna: Frantisek D.
  Dobrý den,
  letos jsme zde objednali sadbu Lukan a balíček 8 různých druhů česneku. Provedli jsme vysazení, ale některé kousky nám ještě zbyly a nemáme je již kam zasadit. Je možné je normálně sníst, nebo jsou již něčím mořen či stříkány a právě proto jsou vedeny jako sadba? Děkuji moc. hezký den.
  14. 12. 2019 18:19 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Sadbový česnek není  mořený a už vůbec ne stříkaný. Moří si ho sám pěstitel. Pokud jste nemořil, můžete česnek použít ke konzumaci.
  14. 12. 2019 20:31 Frantisek D.
  Děkuji

  obrácené hlavičky česneku

  13. 12. 2019 11:53 Zakladatel vlákna: Martina Deutschová
  Dobrý den, letos v létě jsem sklízela česnek odrůdy Dukát a Štěpán a při vytažení z půdy byly paličky česneku obrácené vzhůru nohama. Nevím, jak to přesně popsat, ale stonek v půdě byl obrácen i s tou palicí vodorovně s tím, co rostlo nahoře, vlastně to byla taková hůl. Česnek se dá normálně konzumovat, ale byl menší. Nevíte, co mohlo být příčinou? Děkuji m.
  Pokus o nákres vady
  13. 12. 2019 15:15 Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkych nadšencov pestovania cesnaku.
  cesnak vám tak vyrastol lebo asi nedopatrenim bol stručik zasadany opačne špičkou DOLE.
  13. 12. 2019 16:07 Josef Bříza
  Paní Martino,je to tím že byly stroužky zassázeny obráceně a to podpučím nahoru.
  13. 12. 2019 17:57 Martina Deutschová
  Ano, přesně toto mi říkají i všichni kolem, ale právě na správné otočení stroužku při sázení si dávám velký pozor - ploškou dolů, špičkou nahoru ;) Napadlo mě, jestli to nezpůsobila nějaká choroba, ale jestli ne, tak je to v pořádku ;)

  Omluva

  6. 12. 2019 20:05 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
  Omlouvám se všem diskutujícím a čtenářům této diskuse, že jsem se na nějakou dobu odmlčel. Ale po operaci ramene jsem sice mohl myslet, ale ne psát. Tazatelům na e-mailu se ozvu v nejbližších dnech.
  Zařazeno: Diskuse na webu
  7. 12. 2019 12:12 Libor Hejduk
  Přeji brzké uzdravení, bezproblémovou rekonvalescenci a užijte si trochu klidu, zvláště pak teď před svátky. Ale jak to sám znám, člověku to nedá a pořád něco dělá.
  13. 12. 2019 15:17 Jozef Sisak
  Pripajam sa k želaniu   skoreho uzdravenia .

  plodiny po bramborách

  6. 12. 2019 2:25 Zakladatel vlákna: Karel Bouček
  Dobrý den, vymyslel jsem z dostupných zdrojů na netu, že je možné časově stihnout dvě úrody brambor za sezónu, nejdříve velmi rané a po nich zasadit v červnu druhou sadbu pozdních a teprve po nich pak koncem listopadu či začátkem prosince zasadit česněk. Druhou možností je po raných bramborách zasadit rajčata. a střídat jen tyto dvě rostliny stejného základu. Uvažuji správně? Děkuji.  
  6. 12. 2019 19:24 Novák Ladislav
  Něco teorie,něco praxe.Odrůdy brambor dělíme na velmirané,rané,polorané,polopozdní a pozdní.Po raných bramborách dát pozdní by asi nebyl moc velký úspěch.Volil bych velmi rané a po nich polorané nebo polopozdní,aby stihly vyzrát a připravit půdu pod česnek.Já jsem letos po raných bramborách sázel 3 týdny staré sazenice okurek nakládaček.Okurky sázené okolo5.6. bez problémů.Po sklizni česneku /konec června/ jsem sázel předpěstované dýně Hokaido.Tady se bohužel negativně projevila pozdní výsadba.Na internetu určitě lze nalézt návod jak sklidit z jedné plochy dokonce 5 plodin za 2 roky.Tady už záleží na rozmanitosti plodin,které chcete pěstovat.S pozdravem Novák.
  6. 12. 2019 20:02 Jan Kozák
  Správně píše pan Novák, že pozdní brambory nestihnou dozrát. Já bych nedoporučoval ani polopozdní, ať je dostatek času na přípravu půdy pod česnek. 
  Pěstovat léta každoročně brambory a rajčata na jednom pozemku považuji za cestu špatným směrem. Obě rostliny jsou hodně příbuzné, rodový botanický název obou je Solanum, český pak lilek. Aby to bylo nějakou dobu únosné, musel byste každoročně dávat velmi vysokou dávku hnoje nebo kompostu.

  Zakrytí záhonu se sazeným česnekem

  5. 12. 2019 12:30 Zakladatel vlákna: Michal Kaisr
  Dobrý den,
  při hledání zkušeností s pěstováním česneku jsem se setkal s doporučením zakrýt záhon po zasazení stroužků na podzim bílou netkanou folií, jako ochrana na jaře před škůdci, tak i proti mrazu během zimy.
  Doporučujete ?
  Děkuji
  5. 12. 2019 16:42 Alois Juráň
  Už to tu mockrát zaznělo že ano!!
  13. 12. 2019 15:24 Jozef Sisak
  Nesuhlasim --- biela  textilia na jar až  po roztopeni snehu a nastupu teplých dni , pri takom teplom počasi ako mame posledne zimy pod text. sa udržuje vysoka vlhkosť a teplo --fusaria plesa .  urychľuje sa kličenie - zvyšuje riziko poškodenia neskoršim mrazom
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne