Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Šlechtění česneku Zpět na diskusi

  prodejci sadbového česneku

  16. 9. 2012 15:10 Zakladatel vlákna: simkovapa
  Vzdala jsem zdlouhavé a neuspokojivé hedání na netu a ptám se přímo u "zdroje". Kolik je u nás vlastně šlechtitelských stanic, prodejců sadbového česneku? Kde mohu koupit česnek bez obav, že je o podvod. Děkuji Šimkova
  16. 9. 2012 20:51 Jan Kozák
  Jsme pouze tři producenti česnekové sadby. Mimo nás je to ještě Moravoseed Mikulov a Tagro Červený Dvůr u Tábora. Letos však nikdo nedodával do tržní sítě, takže sadbu českého česneku můžete nakoupit výhradně u nás ještě obě následující soboty. V tržní síti může být sadba z dovozu - pozor: vždy požadujte předložení dokumentace, že se jedná o sadbu. Pokud někdo nabízí (a není jich málo) česnek coby českou sadbu, tak je to podvodník. Nejčastěji takto nabízejí španělský konzumní česnek.

  velikost sazeni

  17. 7. 2012 12:57 Zakladatel vlákna: honza
  Dobrý den chtěl bych se zeptat jako začatečnik když zasadím malé stroužky budou při sklizni male nebo normalne narostou dekuji za odpoved honza
  17. 7. 2012 19:53 Jan Kozák
  Samotná velikost stroužku není příčinou výnosového úspěchu nebo neúspěchu. Záleží na důvodu, proč jsou stroužky malé (letos budou menší než jiné roky) a na množitelském stupni - metodika udržovacího šlechtění je dost složitá. Z kvalitní i malé sadby vyroste česnek normální velikosti.

  odrůda

  6. 4. 2012 19:41 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
  Zdravím p. Kozák
  Poprosil bych informaci jestli odrůda pod kódem BL 183 má již nějaké jmenovité označení??

  Děkuji Chromík Znojemsko
  6. 4. 2012 20:24 Jan Kozák
  Novošlechtění BL 183 je v registračních zkouškách, jeho předpokládaný název je Blanin II.

  28. 3. 2012 21:17 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
  Pan Kozak jedna otázka na Vás zatial ste sa Vy nevyjadril ako Vám cesnak prezimoval veľmi by ma to zaujímalo a verím ,že i ostatných pestiteľov cesnaku
  29. 3. 2012 19:52 Jan Kozák
  Ještě jsem všechny porosty neviděl, ale většina je jich více nebo méně mrazem poškozena.

  Anin versus Anin II

  7. 2. 2012 19:38 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
  V aktuálním seznamu registrovaných odrůd již není původní Anin a zároveň je neukončené registrační řízení ke klonu Anin II.
  Pane inženýre, sdělíte nám podstatné k tomuto stavu, nebo jde jen o formálně jiný stav prodložení registrace?
  Pokud si mohu tipnout, tak nový Anin II bude deklarován již jako bezvirózní klon původní odrůdy.
  Pokud tomu tak je, kdy bude možné tuto sadbu objednat.

  S.
  8. 2. 2012 21:06 Jan Kozák
  Klasickou odrůdu Anin jsme vyřadili, protože máme za ni bezvirózní náhradu, která je v registračním řízení. Předpokládám, že se mi podaří získat povolení od ÚKZÚZ, abychom tuto ozdravenou odrůdu mohli prodávat už letos, tedy ještě před její registrací.

  Sadba pro příští rok

  15. 10. 2011 20:58 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
  Protože je sadba standardní pro konečného pěstitele jehož produkcí je konzumní česnek a pak je sadba určená k rozmnožování sadbového materiálu, tak mám otázku jestli je základní rozmnožovací materiál, C1, elite sadba a SE sadba dostupná pouze licenčním smluvním pěstitelům? Nebo jestli uvažujete i s možností objednání a prodeje drobnějším nelicencovaným pěstitelům (cílem bude jako F1 sadba pro vlastní potřebu + F2 konzumní "napřesrok").
  16. 10. 2011 9:39 Jan Kozák
  Ačkkoliv uvádíme do oběhu standardní sadbu (podobně jako obě další české firmy, které se zabývají produkcí česnekové sadby), předpokládáme, že je bude zákazník pro svou potřebu využívat ještě několik roků. Je možné, že v budoucnu změníme obchodní strategii a budeme prodávat i vyšší množitelské stupně.

  velikosti hlávek česneku

  19. 8. 2011 7:36 Zakladatel vlákna: Pařenica Jan
  Dobrý den, ve vašem popisu Vámi vyšlechtěných a prodávaných odrůd čeneku popisujete velikosti hlávek jako střední nebo velká. Podle mých výsledků v pěstování česneku se dosti často rozcházím s Vámi udávanou velikostí, na př. Anin, Jovan, Slavín. Zajímalo by mne kolik centimetrů , od do má střední a velká hlávka rád bych se v tom orientoval. Děkuji
  19. 8. 2011 15:09 Jan Kozák
  Ve svém popisu vycházím z oficiálního popisu odrůdy, který je součástí dokumentace o registraci odrůdy Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Samotného mě to nikdy nenapadlo změřit.

  rusky a cesky cesnek

  1. 8. 2011 17:09 Zakladatel vlákna: Eva neuwirthova
  Dobry den pane Ing. Kozaku,
  jsem celkem zacatecnik v pestovani cesneku. Rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi ruskymi palicaky- tedy palicaky z Ruska- a ceskymi certifikovanymi odrudami? Dale me take zajima, jaka odruda je nejlepsi co se tyka zdravotni prospesnosti, protoze je znamo, ze cesky cesnek ma dvojnasobne mnozstvi prinosnych latek, antibiotickych nez cinsky cesnek. Ktery je ale nejlepsi z tech ceskych ci ruskych.... Dekuji Eva
  1. 8. 2011 21:22 Jan Kozák
  Ruské česneky je souhrnný název pro skupinu klonů, které se vyznačují malým počtem velkých stroužků (obvykle 4 - 6) a pocházejí z různých částí bývalého SSSR. Jejich nevýhodou je mírná, ale pro gurmány nepříjemná pachuť. Proto my s nimi nepracujeme, ačkoliv jsem jich kdysi měl přes 200 klonů. Do letošního roku jsem je považoval za dosti odolné proti chorobám, dnes už vím, že to tak není. České registrované odrůdy vycházející z českých krajových odrůd jsou v chuti ušlechtilejší. Je-li však některá odrůda zdraví prospěšnější než jiná, to nevím, ale dost o tom pochybuji.

  Odrůda Vinar

  19. 7. 2011 11:29 Zakladatel vlákna: Josef Klínský
  Dobrý den, chci se zeptat na odrůdu Vinar. Nemáte ji v odrůdách uvedenou, vy jste její šlechtění zrušil? nebo není uvedená jen chybou?
  19. 7. 2011 20:36 Jan Kozák
  Odrůda Vinar neprošla pro jistou závadu registračním řízením, takže neexistuje. Vzhledem k tomu, že jsme jí udělali jistou propagaci, využívají tento vlastně neexistující název různí spekulanti pro prodej svého pochybného zboží.

  Evidence genetických zdrojů

  19. 7. 2011 0:13 Zakladatel vlákna: Standa
  Je pravdou že máte pro šlechtění k dispozici všech evidovaných cca 600 klonů "česneku kuchyňského"? Nebo tato kolekce zanikla se smrtí Ing. Havránka?
  19. 7. 2011 20:30 Jan Kozák
  Tato kolekce nezanikla. Jejím vlastníkem je VÚRV Ruzyň. Já k ní nemám žádná práva.

  JP633

  30. 6. 2011 13:12 Zakladatel vlákna: Ludmila
  Dobrý den,
  pod jakým názvem odrůdy nyní najdu novošlechtění JP633?
  Děkuji
  30. 6. 2011 20:45 Jan Kozák
  Novošlechtění JP633 je registrováno pod názvem JAPO II. Pod tímto názvem bude od letošního roku uváděno do oběhu.

  poděkování

  23. 3. 2011 20:58 Zakladatel vlákna: Alena
  Zdravím, ráda bych Vám poděkovala za kvalitní sadbu, která se projevuje už nyní, protože všech 10 odrůd přečkalo zimu bez úhony. Nevadily jim ani vysoké jarní mrazíky a to jsme v Podkrkonoší. Všechny už vylézají a je na ně moc pěkný pohled. Smekám před "autorem" takto kvalitních odrůd!!!!! Děkuji Vám. Alena M.

  dotazy

  15. 3. 2011 11:26 Zakladatel vlákna: Jiří Junek
  Dobrý den pane Kozáku, prosím o odpověď na pár dotazů. Jaký význam má orientace sadby na výnos či na ošetřování ať už porostu, nebo záhonu? Jak se provádí šlechtění- křížení česneků, když netvoří květy? Pomohlo by proti háďátku ošetření sadby vakuem pomocí igelitového pytle a vysavače?Děkuji Junek
  15. 3. 2011 20:09 Jan Kozák
  Vzhledem k tomu, že jsem nikdy neslyšel o pokusech s přísně orientovanou sadbou (všechny stroužky mají bříška na stejnou stranu), myslím si, že je to záležitost pouze estetická.
  Šlechtění česneku spočívá ve vyhledávání mutací, případně jejich indukci a následně ustalování těchto mutací. Je to práce odborně náročná a hlavně nákladná. Popsaný způsob háďátku určitě nic neudělá.

  Největší možné výnosy

  14. 1. 2011 18:56 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Zdravím, mohl by jste nám prosím pro zajímavost říci jaké jsou zatím ve Vaší "česnekové praxi" zjištěny nejvyšší možné výnosy v přepočtu na hektar plochy? A, u kterých odrůd. Zkoušela jsem propočet mezi Vašimi odrůdami, a zjistila, že u Lukanu a Benátčanu jsou nejvyšší. Z těchto odrůd se nejméně prosází. Oprotitomu u méně stroužkových druhů s velkými stroužky- Jovan a DHV potřebuji na stejnou plochu skoro dvojnásobné množství sadby. Je moje kalkulace správná? Tzn: že u Lukanu stačí bohatě 1 tuna sadby na 1ha X a u DHV musí být skoro dvojnásobek? Počítám se sponem 0,35x 0,1. Ještě by mě zajímalo, jaké jsou mezi Vašimi novými odrůdami připravenými ke schválení nové odrůdy. Bude mezi nimi i nový modrý paličák s počtem stroužků 9-12...? Děkujeme za Váš drahocenný čas, který věnujete zvídavým česnekářům. Alena Mihulková.
  15. 1. 2011 7:56 Jan Kozák
  Největší výnos, s nímž jsem se v praxi setkal byl u pěstitele v obci Lutopecny v okrese Kroměříž. Ten vysázel 100 kg Vekanu na 3 ary - porost byl hustý jako obilí. Sklidil asi 1 tunu (960 kg bylo v sadbové kvalitě a jistě měl i nějaký odpad), což v přepočtu znamená přes 30 tun z hektaru.
  Váš propočet potřeby sadby je správný. Proto ekonomicky uvažující pěstitel pěstuje raději vícestroužkové odrůdy a ještě nepaličáky.
  V letošním roce nám budou registrována novošlechtění DHV a JP 633. V registračních zkouškách máme ještě novošlechtění ZAH, což je nepaličák. Na dalších klonech pracujeme, ale ještě nejsou ve stádiu, kdy by bylo možné přihlášení k registraci.

  Český česnek

  28. 1. 2011 15:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Havránek
  Smekám před Vámi! Našeho česneku je opravdu málo a je jen dobře,že se šlechtění a pěstování našeho česneku,který nejde srovnávat s česnekem z dovozu někdo věnuje.
  S pozdravem Tomáš.
  < Novější123

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne