Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Šlechtění česneku Zpět na diskusi

    skladovatelnost a trvanlivost česneku

    8. 5. 2016 9:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, před časem se tu někdo ptal na skladovatelnost jednotlivých odrůd. Já mám nejlepší zkušenost s odrůdou Japo, již několikátý rok vydrží nejdéle. V současné době mám ještě cibule z PŘEDLOŇSKÉHO ROKU. Ano, jsou již trochu měkčí a stroužky nemají tolik silic. Ale je pořád pěknej. A tak tuto odrůdu pěstuju, ikdyž mi narostou drobnější cibule. Jenže vydrží, fakt vydrží:-) a tak radši loupu drobné prcky, ale je co loupat. Pane Kozák, klobouk dolů, vaše Japo je pašák. Zjistila jsem že základ je dobře usušit a pak najít místo, kde se nemění teploty. Chuťově preferuji jiné odrůdy, ale každý rok nějaké Japo sázím, protože vím, že vydrží. A vyhnul se mu i vlnovník, který se pustil do části loňské sklizně.

    Sadbový česnek Džambul.

    1. 5. 2016 18:56 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den. Dnes jsem si objednal sadbový česnek, leč odrůda Džambul chyběla. Bude později? Děkuji za odpověď.
    2. 5. 2016 9:36 Václav Kozák
    Dobrý den,
    odrůda Džambul se vlastnostmi (barvou, dobou sklizně, složením cibule) velmi podobala Slavinu, jediným viditelným rozdílem byly jeho vyšší výnosy. Výchozí materiál Džambulu byl z ciziny, zatímco Slavin vznikl z české krajové odrůdy, stejně jako ostatní naše odrůdy. Rozhodli jsme se, že budeme dále pracovat s odrůdami, u kterých je výchozí materiál původem z ČR, proto z jednoho z klonů Slavinu vznikne nová bezvirózní odrůda Slavin II, která bude od Džambulu fenotypově téměř nerozeznatelná. Omezené množství Slavinu II by mělo být v prodeji už příští rok.

    novinky v "kozákovském" sortimentu

    9. 4. 2016 15:25 Zakladatel vlákna: Mareš
    Dobrý den,
    dovoluji se pozeptat (jistě i za širokou česnekářskou komunitu), zda letos bude v nabídce některá z Vašich nových odrůd které jsou dosud v registračním řízení. 1. květen, jako začátek příjmu objednávek, se kvapem blíží a taková informace bude zajímat i mnohé další pěstitele. Předem děkuji za odpověď
    St. Mareš
    9. 4. 2016 15:35 Jan Kozák
    První máj se skutečně kvapem blíží a té práce, co ještě musíme do té doby stihnout. Ještě že si nemusím vyrábět mávátko.
    Letos žádná novinka v nabídce nebude, výběr bude "pouze" z 15 odrůd.

    databáze odrůd česneku v ÚKZUZ

    16. 2. 2016 19:07 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý podvečer pane inženýre. Můžete mě prosím poslat odkaz na databázi odrůd česneku? V minulosti jsem ji měl v mém počítači, ale s přechodem na Win 10 mi zmizela. Psal jsem mail do ÚKZUZ kde mě paní Šafaříková poslala několik odkazů, ale žádný není takový jak jsem měl dříve. Připomínám, že zde byly odrůdy již registrované i s žádostí o registraci. Také zde byla tabulka s čísly pěstitelů, či šlechtitelů. Děkuji za odpověď.
    16. 2. 2016 19:14 Jan Kozák
    Tož to Vám neporadím. Já hledám informace pouze v dokumentu SPOLEČNÝ KATALOG ODRŮD DRUHŮ ZELENIN. Tam jsou i čísla udržovatelů odrůd, odrůdy s žádostí o registraci tam však nejsou. Jiné zdroje neznám.

    Dotaz

    27. 1. 2016 9:40 Zakladatel vlákna: Marie Mašková
    Dobrý den,

    letos bych ráda začala s pěstováním česneku. Bohužel zatím nemám dostatek zkušeností. Chtěla bych se zeptat. U některých druhů máte napsáno "Na trh se bude dodávat bezvirózní sadba“ a u některých nikoliv. Můžete mi prosím říci co to znamená?

    Děkuji
    27. 1. 2016 11:11 Václav Kozák
    Dobrý den,
    česneky jsou přirozeně virózní, protože se množí pouze vegetativně, takže viry se přenáší z rostliny na rostlinu. Proti virům není povolené používat žádné přípravky. Tzv. bezvirózní odrůdy se ozdravují laboratorně. Po laboratorním ozdravení má daná odrůda vyšší výnosy, než jaké by měla bez ozdravení. Ovšem časem dojde opět k reinfekci, takže je nutná častější obměna sadby než u odrůd klasických (neozdravených).

    Bjetin

    5. 9. 2015 20:39 Zakladatel vlákna: Pavlína Řezáčová
    Dobrý den, koupila jsem si od vás Bjetin, ale vůbec nikde jsem se nedočetla, proč vlastně nedráždí žlučníkáře? Koupila jsem si ho právě z tohoto důvodu, teď jsem ho na sobě otestovala a uvidím, jestli přežiju :) V čem je ten česnek jiný, co obsahuje, nebo spíše neobsahuje, že žlučníkářům nevadí? Moc děkuji za odpověď. Pavlína Řezáčová
    6. 9. 2015 7:00 Jan Kozák
    Touto otázkou se zabývají dvě výzkumná pracoviště. Odpovědět ještě nedovedou.

    staré a ozdravené odrůdy

    3. 9. 2015 20:36 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den, zaujala mne debata ohledně nově registrovaných, ozdravených a původních odrůd. Chápu, že podle nařízení EU musí být nové odrůdy "ozdravené". Ale nerozumím tomu, proč dochází k "zániku" původních odrůd? To musíte časem přejít u všech odrůd na ozdravené?
    Takhle vlastně časem přijdem o všechny původní odrůdy? Je to tak, že u odrůd, u kterých skončí Vaše registrace tak zanikají? Nebo jsou volné k dispozici, třeba pro Moravoseed, který toto šlechtění může dál udržovat?
    Chystáte do budoucna ozdravenou variantu Lukanu? Přiznám se, že zrovna na mé zahradě se báječně daří původním odrůdám. Děkuji za vysvětlení
    3. 9. 2015 21:10 Jan Kozák
    Toto chce obšírnější odpověď. Připomeňte se, prosím, někdy později.
    3. 9. 2015 21:28 Hana Kopecká
    Určitě neuvědomila jsem si že, máte zrovna pořádně pilné období s rozvozem i odesíláním sadby. Připomenu se koncem měsíce a děkuji

    Pacibulka

    19. 7. 2015 21:04 Zakladatel vlákna: Naďa Filipínová
    Jako český kutil, zahrádkář se musím zeptat na pacibulky. To je vlastně květ? Pak semena? Nevím. Můžete trochu vysvětlit. Děkuji.
    20. 7. 2015 6:58 Jan Kozák
    Pacibulky jsou drobné útvary mezi květy v květenství paličáků. Podle typu je jich v jednom květenství přibližně deset až šest set a dají se využít k vegetativnímu (nepohlavnímu) množení. Česnek kuchyňský semena netvoří, jeho květy jsou sterilní.
    20. 7. 2015 16:36 Naďa Filipínová
    Pochopila jsem správně, nechat vykvést, rozdělit na podzim sadit. Musím se pochlubit česnek Bjetin, půda jílovitá.

    česnek a PCB

    19. 3. 2014 18:25 Zakladatel vlákna: Jožin
    Dobrý den pane Kozáku, chci se zeptat jestli na sebe česnek dokáže vázat polychlorované bifenyly a dioxiny z ryb. Když jím maso z lososa z farmového chovu, a dám si k němu několik syrových nakrájených stroužků česneku, dokáže na sebe navázat tyto nebezpečné látky? Nebo je lepší použít silnější medvědí česnek?
    19. 3. 2014 19:23 Jan Kozák
    Tož takovou otázku jsem ještě nedostal, ale hlavně na ni neznám odpověď. Že by česnek medvědí (Allium ursinum) byl silnější než česnek kuchyňský (Allium sativum), se mi nějak nezdá. Snad v porovnání s čínským.
    K Vašemu dnešnímu svátku Vám přeji hodně lásky.

    Sázecí kolík

    29. 10. 2013 19:43 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý večer,mám dvě otázky,první je že jsem tady někde v (dřívější diskusi))četl že na sázení není vhodný sáz.kolík?(údajně špatné zakořenění) Co, a jak používáte na sázení?Myslím pro pěstitele cca do 5ti kg.
    A druhá otázka je,jestli můžu vypěstovaný česnek od Vás použít jako sadbu,bez možné degenerace,případně nízkého výnosu.Děkuji Miroslav
    29. 10. 2013 19:55 Jan Kozák
    Sázení kolíkem je nejpracnější a pro česnek nejméně vhodný způsob výsadby. To proto, že podpučí není pevně spojeno se zemí, čímž se zpomaluje zakořeňování.
    Smyslem naší práce není každoroční obměna sadby u zákazníka, ale předpokládá se, že bude ještě několik roků přesazovaná. Tzv. bezvirózní odrůdy potřebují obměnu třeba už po třech letech, klasické odrůdy můžete při šťastné ruce při výběru sadby pěstovat celá desetiletí.
    29. 10. 2013 22:57 Hana Kopecká
    Dobrý den, to mě přivádí k dotazu proč tedy klasické odrůdy nahrazovat bezvirozními? Jsou opravdu natolik odolnější než "klasika" a vůči vlastně jakým zejména virům a "chorobám". Vím, že jste to tu už vysvětloval, ale bezvirózní odrůdy odolávají vůči jakým virům. Má napadení případnou "virozou" vliv na výnos, skladovatelnost, atd ?
    Naivně jsem předpokládala, že česnek nejčastěji napadají spíš hniloby, a pak škůdci jako houbomilka, vlnovník- úroda, hádátko atd. Ptám se asi hloupě, ale ráda se zas přiučím.
    30. 10. 2013 18:50 Jan Kozák
    Neptáte se hloupě, hloupé je nařízení EU, že nově registrované odrůdy musí být "bezvirózní". Ozdravování má smysl u některých odrůd, např. Japo II, Džambul. U nich se zvýšil výkon o stovky procent. Úplně bezvirózní česnek neexistuje, Tzv. bezvirózní odrůdy jsou ozdraveny povinně od jednoho viru (OYDV), dobrovolně i o některé další. Během pěstování dochází k opětovné infekci a snižování výnosu až pod úroveň, kdy se odrůda ozdravovala. Tyto odrůdy nejsou odolnější vůči ničemu v porovnání s klasickými odrůdami. Jejich udržování je finančně velmi náročné.
    30. 10. 2013 12:01 Tomáš Samek
    Stroužek prostě zapíchnu do země. Záhon je samozřejmě max. nakypřený a stroužky bez delších kořínků.

    Petr Fišer - směs sázení

    4. 10. 2013 10:32 Zakladatel vlákna: Jirka
    Pozemek po bramborách a okurkách, který byl hnojen ořešákem, králičincem zalévám kalovkou /bahnem z ryb/ je připraven rotavátorem měsíc před výsadbou ve druhé trati 15.října. Podle provazu udělám mělkou rýhu do které házím namořený česnek, který má různou vzdálenost, stranu, směr kořenů nahoru, hráběma ho jednostranně slaběš pořihrnu, poté jdu po řádku jako po laně, tímto je česnek zatlačen hlouběji a k tomu se do zimy ještě o 2 cm zatáhne. Z tohoto důvodu pěstuji orientovanou sadbu, která mi tady jde.
    Ještě otázka na pana ing. Kozáka. Máte sadby česneku, neklonují se v různých krajích způsobem obdělávání, půdou,nadmořkou výškou, chutově atd. S pozdravem Jirka 151 m nad mořem
    4. 10. 2013 20:30 Jan Kozák
    U česneku během pěstování dochází k mikromutacím, to je běžný jev, ale myslím si, že nesouvisí s lokalitou nebo způsobem pěstování.

    ruský paličák

    20. 9. 2013 13:35 Zakladatel vlákna: lukáš
    Dobrý den p. Kozáku. V jednom příspěvku jste myslím psal, že jste měl odrůdy ruského paličáku a dal jste ho pryč. Zajímá mě, jaké jsou nevýhody tohoto česneku a proč jste se vydal cestou šlechtění.
    20. 9. 2013 21:38 Jan Kozák
    Na začátku své šlechtitelské práce s česnekem jsem shromáždil přes 200 klonů tzv. ruských paličáků. Mým šlechtitelským cílem bylo dosažení vyrovnaného počtu stroužků na osm ve většině místech pěstování a mít tento typ úplně bez pachuti. To se mi nepodařilo, proto jsem se nadále věnoval pouze tradičním českým materiálům. A udělal jsem dobře.

    Sadba

    16. 8. 2013 21:09 Zakladatel vlákna: Taros
    Dobrý večer všem. Chtěl bych se zeptat jak veliký česnek sadíte? Zda velikost zasazeného stroužku je přímo úměrná velikosti vyrostené hlavy či nikoli. V této otázce nemám vůbec jasno, člověk od člověka jiný názor.
    17. 8. 2013 21:15 Jan Kozák
    Nezáleží ani tak na velikosti stroužku, jako na původu sadby. Sám doporučuji sázet stroužky úplně všechny.

    Pacibulky

    13. 8. 2013 13:37 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den vážený pane Kozáku a všichni pěstitelé česneku, mám dotaz ohledně pacibulek... Pěstoval jsem několik odrůd paličáků vedle sebe a nechal jsem si pár rostlin z každé odrůdy na pacibulky, jenom mě zajímá, jestli se mohou navzájem zkřížit nebo si uchovají svou původní odrůdu a vlastnosti? Napadlo mě to, až při sklizni, když se stvoly s květenstvím vzájemně dotýkali...
    S přátelským pozdravem
    Jiří Polách
    (Těším se na září, až mi dorazí Slavin. Budu rád, když mi doporučíte nějakou literaturu o pěstování a všech možných úskalích děkuji)
    16. 8. 2013 5:54 Jan Kozák
    Česnek se nekříží. I pacibulka je vegetativní orgán, který si zachovává vlastnosti mateřské rostliny.

    Pacibulky

    12. 8. 2013 8:19 Zakladatel vlákna: Adam Tomanek
    Dobrý den pane Kozák, Nechal jsem na zkoušku u bjetinu pár palic s pacibulkami, abych porovnal, o kolik se sníží výnos, A na 2 palicích z 15 se ukázaly tzv Velké pacibulky- velikosti třešnové pecky a na ostatních klasické drobné pacib. "obilí". Je tento jev náhodný, nebo založen nějak hlouběji geneticky. Díky Tomanek
    16. 8. 2013 5:52 Jan Kozák
    To se občas stane. Ale jestli se to u potomstva opakuje, nevím.

    Počet stroužků při rozmnožování

    7. 8. 2013 13:36 Zakladatel vlákna: Miroslav Pala
    Dobrý den Pane Kozáku. Ještě jeden dotaz ohledně toho rozmnožování. To že když rozloupu třeba česnek s počtem 4 stroužků-to chápu že budu mít opět 4 cibule. Ale zajimá mě kolik ty cibule budou mít stroužků. Jestli je danný to že když rozloupu česnek se čtyřmi stroužky,naroste cibule opět se čtyřmi stroužky,nebo o jeden víc,či méně.
    Předem děkuji za odpověď. Miroslav Pala
    7. 8. 2013 21:48 Jan Kozák
    Počet stroužků je dán odrůdou a vnějšími podmínkami daného roku v dané lokalitě. Kdysi jsem se intenzívně zabýval tzv. ruskými paličáky. Měl jsem jich přes 200 klonů (všechny jsem je postupně vyhodil). Přinesl mi jeden pěstitel celou svou úrodu. Všechny cibule byly osmistroužkové, což byl můj šlechtitelský cíl. Následující rok v jiné lokalitě se vytvořily cibule tří až pětistroužkové, další rok zase. Z toho plyne, že s tím nic nenaděláte.

    Vnitřní stroužky

    23. 6. 2013 18:05 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den pane Kozáku.Na podzim jsme nasadili nepaličák Lukan,a sadili jsme i vnitřní stroužky,je možné že by z nich vyrostli menší cibule než z těch obvodových stroužků?Děkuji za odpověd.
    25. 6. 2013 14:34 Jan Kozák
    Už je to dost dlouho; tehdy jsem vysazoval odrůdu Anton, každou cibuli zvlášť a to postupně jak byly stroužky v cibuli umístěny v genetické spirále (od okraje ke středu). Navíc u některých cibulí byly vyneseny středové stroužky na prodlouženém stonku nad cibuli. I ty byly vysazeny. Kdyby mělo platit to, co jste uvedla, měly by být sklizené cibule od největší k nejmenší. Ale tak to nebylo. Ve sklizené řadě se nedalo podle velikosti jednotlivých cibulí určit, ve kterém směru se sázelo.

    prodejci sadbového česneku

    16. 9. 2012 15:10 Zakladatel vlákna: simkovapa
    Vzdala jsem zdlouhavé a neuspokojivé hedání na netu a ptám se přímo u "zdroje". Kolik je u nás vlastně šlechtitelských stanic, prodejců sadbového česneku? Kde mohu koupit česnek bez obav, že je o podvod. Děkuji Šimkova
    16. 9. 2012 20:51 Jan Kozák
    Jsme pouze tři producenti česnekové sadby. Mimo nás je to ještě Moravoseed Mikulov a Tagro Červený Dvůr u Tábora. Letos však nikdo nedodával do tržní sítě, takže sadbu českého česneku můžete nakoupit výhradně u nás ještě obě následující soboty. V tržní síti může být sadba z dovozu - pozor: vždy požadujte předložení dokumentace, že se jedná o sadbu. Pokud někdo nabízí (a není jich málo) česnek coby českou sadbu, tak je to podvodník. Nejčastěji takto nabízejí španělský konzumní česnek.

    velikost sazeni

    17. 7. 2012 12:57 Zakladatel vlákna: honza
    Dobrý den chtěl bych se zeptat jako začatečnik když zasadím malé stroužky budou při sklizni male nebo normalne narostou dekuji za odpoved honza
    17. 7. 2012 19:53 Jan Kozák
    Samotná velikost stroužku není příčinou výnosového úspěchu nebo neúspěchu. Záleží na důvodu, proč jsou stroužky malé (letos budou menší než jiné roky) a na množitelském stupni - metodika udržovacího šlechtění je dost složitá. Z kvalitní i malé sadby vyroste česnek normální velikosti.

    odrůda

    6. 4. 2012 19:41 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
    Zdravím p. Kozák
    Poprosil bych informaci jestli odrůda pod kódem BL 183 má již nějaké jmenovité označení??

    Děkuji Chromík Znojemsko
    6. 4. 2012 20:24 Jan Kozák
    Novošlechtění BL 183 je v registračních zkouškách, jeho předpokládaný název je Blanin II.

    28. 3. 2012 21:17 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
    Pan Kozak jedna otázka na Vás zatial ste sa Vy nevyjadril ako Vám cesnak prezimoval veľmi by ma to zaujímalo a verím ,že i ostatných pestiteľov cesnaku
    29. 3. 2012 19:52 Jan Kozák
    Ještě jsem všechny porosty neviděl, ale většina je jich více nebo méně mrazem poškozena.

    Anin versus Anin II

    7. 2. 2012 19:38 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    V aktuálním seznamu registrovaných odrůd již není původní Anin a zároveň je neukončené registrační řízení ke klonu Anin II.
    Pane inženýre, sdělíte nám podstatné k tomuto stavu, nebo jde jen o formálně jiný stav prodložení registrace?
    Pokud si mohu tipnout, tak nový Anin II bude deklarován již jako bezvirózní klon původní odrůdy.
    Pokud tomu tak je, kdy bude možné tuto sadbu objednat.

    S.
    8. 2. 2012 21:06 Jan Kozák
    Klasickou odrůdu Anin jsme vyřadili, protože máme za ni bezvirózní náhradu, která je v registračním řízení. Předpokládám, že se mi podaří získat povolení od ÚKZÚZ, abychom tuto ozdravenou odrůdu mohli prodávat už letos, tedy ještě před její registrací.

    Sadba pro příští rok

    15. 10. 2011 20:58 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
    Protože je sadba standardní pro konečného pěstitele jehož produkcí je konzumní česnek a pak je sadba určená k rozmnožování sadbového materiálu, tak mám otázku jestli je základní rozmnožovací materiál, C1, elite sadba a SE sadba dostupná pouze licenčním smluvním pěstitelům? Nebo jestli uvažujete i s možností objednání a prodeje drobnějším nelicencovaným pěstitelům (cílem bude jako F1 sadba pro vlastní potřebu + F2 konzumní "napřesrok").
    16. 10. 2011 9:39 Jan Kozák
    Ačkkoliv uvádíme do oběhu standardní sadbu (podobně jako obě další české firmy, které se zabývají produkcí česnekové sadby), předpokládáme, že je bude zákazník pro svou potřebu využívat ještě několik roků. Je možné, že v budoucnu změníme obchodní strategii a budeme prodávat i vyšší množitelské stupně.

    velikosti hlávek česneku

    19. 8. 2011 7:36 Zakladatel vlákna: Pařenica Jan
    Dobrý den, ve vašem popisu Vámi vyšlechtěných a prodávaných odrůd čeneku popisujete velikosti hlávek jako střední nebo velká. Podle mých výsledků v pěstování česneku se dosti často rozcházím s Vámi udávanou velikostí, na př. Anin, Jovan, Slavín. Zajímalo by mne kolik centimetrů , od do má střední a velká hlávka rád bych se v tom orientoval. Děkuji
    19. 8. 2011 15:09 Jan Kozák
    Ve svém popisu vycházím z oficiálního popisu odrůdy, který je součástí dokumentace o registraci odrůdy Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Samotného mě to nikdy nenapadlo změřit.

    rusky a cesky cesnek

    1. 8. 2011 17:09 Zakladatel vlákna: Eva neuwirthova
    Dobry den pane Ing. Kozaku,
    jsem celkem zacatecnik v pestovani cesneku. Rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi ruskymi palicaky- tedy palicaky z Ruska- a ceskymi certifikovanymi odrudami? Dale me take zajima, jaka odruda je nejlepsi co se tyka zdravotni prospesnosti, protoze je znamo, ze cesky cesnek ma dvojnasobne mnozstvi prinosnych latek, antibiotickych nez cinsky cesnek. Ktery je ale nejlepsi z tech ceskych ci ruskych.... Dekuji Eva
    1. 8. 2011 21:22 Jan Kozák
    Ruské česneky je souhrnný název pro skupinu klonů, které se vyznačují malým počtem velkých stroužků (obvykle 4 - 6) a pocházejí z různých částí bývalého SSSR. Jejich nevýhodou je mírná, ale pro gurmány nepříjemná pachuť. Proto my s nimi nepracujeme, ačkoliv jsem jich kdysi měl přes 200 klonů. Do letošního roku jsem je považoval za dosti odolné proti chorobám, dnes už vím, že to tak není. České registrované odrůdy vycházející z českých krajových odrůd jsou v chuti ušlechtilejší. Je-li však některá odrůda zdraví prospěšnější než jiná, to nevím, ale dost o tom pochybuji.

    Odrůda Vinar

    19. 7. 2011 11:29 Zakladatel vlákna: Josef Klínský
    Dobrý den, chci se zeptat na odrůdu Vinar. Nemáte ji v odrůdách uvedenou, vy jste její šlechtění zrušil? nebo není uvedená jen chybou?
    19. 7. 2011 20:36 Jan Kozák
    Odrůda Vinar neprošla pro jistou závadu registračním řízením, takže neexistuje. Vzhledem k tomu, že jsme jí udělali jistou propagaci, využívají tento vlastně neexistující název různí spekulanti pro prodej svého pochybného zboží.

    Evidence genetických zdrojů

    19. 7. 2011 0:13 Zakladatel vlákna: Standa
    Je pravdou že máte pro šlechtění k dispozici všech evidovaných cca 600 klonů "česneku kuchyňského"? Nebo tato kolekce zanikla se smrtí Ing. Havránka?
    19. 7. 2011 20:30 Jan Kozák
    Tato kolekce nezanikla. Jejím vlastníkem je VÚRV Ruzyň. Já k ní nemám žádná práva.

    JP633

    30. 6. 2011 13:12 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den,
    pod jakým názvem odrůdy nyní najdu novošlechtění JP633?
    Děkuji
    30. 6. 2011 20:45 Jan Kozák
    Novošlechtění JP633 je registrováno pod názvem JAPO II. Pod tímto názvem bude od letošního roku uváděno do oběhu.

    poděkování

    23. 3. 2011 20:58 Zakladatel vlákna: Alena
    Zdravím, ráda bych Vám poděkovala za kvalitní sadbu, která se projevuje už nyní, protože všech 10 odrůd přečkalo zimu bez úhony. Nevadily jim ani vysoké jarní mrazíky a to jsme v Podkrkonoší. Všechny už vylézají a je na ně moc pěkný pohled. Smekám před "autorem" takto kvalitních odrůd!!!!! Děkuji Vám. Alena M.

    dotazy

    15. 3. 2011 11:26 Zakladatel vlákna: Jiří Junek
    Dobrý den pane Kozáku, prosím o odpověď na pár dotazů. Jaký význam má orientace sadby na výnos či na ošetřování ať už porostu, nebo záhonu? Jak se provádí šlechtění- křížení česneků, když netvoří květy? Pomohlo by proti háďátku ošetření sadby vakuem pomocí igelitového pytle a vysavače?Děkuji Junek
    15. 3. 2011 20:09 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že jsem nikdy neslyšel o pokusech s přísně orientovanou sadbou (všechny stroužky mají bříška na stejnou stranu), myslím si, že je to záležitost pouze estetická.
    Šlechtění česneku spočívá ve vyhledávání mutací, případně jejich indukci a následně ustalování těchto mutací. Je to práce odborně náročná a hlavně nákladná. Popsaný způsob háďátku určitě nic neudělá.

    Největší možné výnosy

    14. 1. 2011 18:56 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, mohl by jste nám prosím pro zajímavost říci jaké jsou zatím ve Vaší "česnekové praxi" zjištěny nejvyšší možné výnosy v přepočtu na hektar plochy? A, u kterých odrůd. Zkoušela jsem propočet mezi Vašimi odrůdami, a zjistila, že u Lukanu a Benátčanu jsou nejvyšší. Z těchto odrůd se nejméně prosází. Oprotitomu u méně stroužkových druhů s velkými stroužky- Jovan a DHV potřebuji na stejnou plochu skoro dvojnásobné množství sadby. Je moje kalkulace správná? Tzn: že u Lukanu stačí bohatě 1 tuna sadby na 1ha X a u DHV musí být skoro dvojnásobek? Počítám se sponem 0,35x 0,1. Ještě by mě zajímalo, jaké jsou mezi Vašimi novými odrůdami připravenými ke schválení nové odrůdy. Bude mezi nimi i nový modrý paličák s počtem stroužků 9-12...? Děkujeme za Váš drahocenný čas, který věnujete zvídavým česnekářům. Alena Mihulková.
    15. 1. 2011 7:56 Jan Kozák
    Největší výnos, s nímž jsem se v praxi setkal byl u pěstitele v obci Lutopecny v okrese Kroměříž. Ten vysázel 100 kg Vekanu na 3 ary - porost byl hustý jako obilí. Sklidil asi 1 tunu (960 kg bylo v sadbové kvalitě a jistě měl i nějaký odpad), což v přepočtu znamená přes 30 tun z hektaru.
    Váš propočet potřeby sadby je správný. Proto ekonomicky uvažující pěstitel pěstuje raději vícestroužkové odrůdy a ještě nepaličáky.
    V letošním roce nám budou registrována novošlechtění DHV a JP 633. V registračních zkouškách máme ještě novošlechtění ZAH, což je nepaličák. Na dalších klonech pracujeme, ale ještě nejsou ve stádiu, kdy by bylo možné přihlášení k registraci.

    Český česnek

    28. 1. 2011 15:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Havránek
    Smekám před Vámi! Našeho česneku je opravdu málo a je jen dobře,že se šlechtění a pěstování našeho česneku,který nejde srovnávat s česnekem z dovozu někdo věnuje.
    S pozdravem Tomáš.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne