Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Kdy sázet jarní odrůdy?

  5. 12. 2010 13:11 Zakladatel vlákna: Mirek
  Dobrý den,chtěl bych se zeptat kdy je vhodná výsadba jarních odrůd česneku.Děkuji.
  8. 12. 2010 20:40 Jan Kozák
  Jarní česneky můžete sázet od podzimu do jara kdykoliv. Při podzimní výsadbě bývá větší výnos, skladovatelnost se nesnižuje. Půvab jarní výsadby spočívá v tom, že se připravuje naráz celý pozemek i na ostatní plodiny, takže se nemusí vyhýbat vysazenému česneku, a není třeba ošetření proti houbomilce. Aby česnek nebyl houbomilkou napadán, je třeba počkat s výsadbou na začátek března. Pozdější termín (třeba až začátek května) významně snižuje výnos.

  Kdy zasít zelené hnojení?

  21. 12. 2010 21:02 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Zdravím, v jakém období/ jaro nebo podzim/ je nejvhodnější zasét zelené hnojení? Doporučujete vikev huňatou nebo svazenku. Kdy je pak nejvhodnější toto zelené hnojení zaorat, tak aby se stihlo rozložit? Musím ho před zaoráním posekat? Je dobré vsadit česnek po zorané louce? Nebo tu louku před orbou postříkat herbicidem? Děkuji za Váš čas a přeji celé Vaší rodině hodně zdraví v nadcházejícím roce. Alena Mihulková.
  25. 12. 2010 8:35 Jan Kozák
  Vikev huňatá je ozimá, proto se musí vysévat na podzim, svazenka asi tři měsíce před zaoráním. Zaorává se asi dva měsíce před výsadbou a zelená hmota musí být řádně zaklopená. Pokud to pluh nezvládne, je lepší porost posekat - lépe se pak zaorává. Louku je vhodné zorat ještě o měsíc dříve. Podle její skladby je možné orat bez herbicidu (a je to lepší) za předpokladu, že není zeplevelená pýrem, pcháčem, šťovíkem apod.

  Skladování v bytě

  29. 12. 2010 18:43 Zakladatel vlákna: Jirinka
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejlépe uskladnit česnek v bytě v paneláku? Nemohu najít vhodné místo, všude zapáchá nebo vlhne. Vystrčila jsem ho na balkon, ale tam zase asi zmrzne. Poraďte. Mám česnek ráda, ale nevím, jak na jeho uchovávání. Děkuji.
  1. 1. 2011 9:32 Jan Kozák
  Uskladnění česneku je v současnosti velkým problémem. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým, vyhovuje mu pokojová teplota a sucho, což v paneláku je. Tyto podmínky však vyhovují zmíněnému roztoči, který se v teple rychle množí a způsobuje vysychání stroužků. Proto by byla lepší teplota okolo nuly při nízké vlhkosti, tedy určitě ne v ledničce. Česnek sice snese i teploty pod nulou, ale obávám se, že na bakóně bude velké kolísání teploty. Možná by to šlo na balkóně v papírové krabici vyložené novinami, kde by výkyvy teploty byly menší.

  Jednostroužkový česnek

  30. 12. 2010 8:29 Zakladatel vlákna: Sedláčková
  Dobrý den, můžete mi poradit ohl.jednostroužkového česneku, co se prodává v malém košíčku a tvoří jeden celistvý stroužek? Nevím, co je to za druh. Děkuji a přeji hezký zbytek roku,
  1. 1. 2011 8:29 Jan Kozák
  Jedná se o česnek vypěstovaný z pacibulek v oblastech s malou nebo žádnou zimou, např. ve Španělsku nebo v Číně. Pokud si vysejete pacibulky u nás, nedorostou takové velikosti, protože budou mít krátkou vegeteční dobu.

  Pěstování bez mrazu

  9. 1. 2011 17:13 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Pane Kozak nebude letos cesnek nachylny na choroby?Puda neni vubec zamrzla bude to nak ovlivnovat na cesneku?
  9. 1. 2011 20:39 Jan Kozák
  Ještě je to asi předčasné dělat nějaké závěry. Zatím česnek vypadá dobře, ale viděl jsem zatím jen ten svůj.

  Odrůdy Elin a Mirka

  9. 1. 2011 18:50 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Zdravím, prosím o bližší informace ohledně odrůdy MIRKA a ELIN. Která z těchto odrůd má deší skladovatelnost. A která z Vašich odrůd- ozimých má nejdelší skladovatelnost? Jaký je jejeich množitelský koeficient? Kterou z nich by jste doporučil pro velkopěstitele? A v neposlední řadě bude je možné ještě přiobjednat k obj.8V v množství min.100 kg?
  Děkuji za Váš čas a přeji hezký den. Alena Mihulková
  9. 1. 2011 20:50 Jan Kozák
  Delší skladovatelnost má odrůda Mirka, ale bude jí letos velmi málo, pro velkopěstitele a obchodníky nebude vůbec. Nejlepší skladovatelnost z ozimých odrůd má Benátčan s množitelským koeficientem větším než 10. Pro velkopěstitele je určitě vhodný a je ho možné si objednat.

  Největší možné výnosy

  14. 1. 2011 18:56 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
  Zdravím, mohl by jste nám prosím pro zajímavost říci jaké jsou zatím ve Vaší "česnekové praxi" zjištěny nejvyšší možné výnosy v přepočtu na hektar plochy? A, u kterých odrůd. Zkoušela jsem propočet mezi Vašimi odrůdami, a zjistila, že u Lukanu a Benátčanu jsou nejvyšší. Z těchto odrůd se nejméně prosází. Oprotitomu u méně stroužkových druhů s velkými stroužky- Jovan a DHV potřebuji na stejnou plochu skoro dvojnásobné množství sadby. Je moje kalkulace správná? Tzn: že u Lukanu stačí bohatě 1 tuna sadby na 1ha X a u DHV musí být skoro dvojnásobek? Počítám se sponem 0,35x 0,1. Ještě by mě zajímalo, jaké jsou mezi Vašimi novými odrůdami připravenými ke schválení nové odrůdy. Bude mezi nimi i nový modrý paličák s počtem stroužků 9-12...? Děkujeme za Váš drahocenný čas, který věnujete zvídavým česnekářům. Alena Mihulková.
  15. 1. 2011 7:56 Jan Kozák
  Největší výnos, s nímž jsem se v praxi setkal byl u pěstitele v obci Lutopecny v okrese Kroměříž. Ten vysázel 100 kg Vekanu na 3 ary - porost byl hustý jako obilí. Sklidil asi 1 tunu (960 kg bylo v sadbové kvalitě a jistě měl i nějaký odpad), což v přepočtu znamená přes 30 tun z hektaru.
  Váš propočet potřeby sadby je správný. Proto ekonomicky uvažující pěstitel pěstuje raději vícestroužkové odrůdy a ještě nepaličáky.
  V letošním roce nám budou registrována novošlechtění DHV a JP 633. V registračních zkouškách máme ještě novošlechtění ZAH, což je nepaličák. Na dalších klonech pracujeme, ale ještě nejsou ve stádiu, kdy by bylo možné přihlášení k registraci.

  Posielate aj na Slovensko?

  21. 1. 2011 17:59 Zakladatel vlákna: Natália Hrčková
  Dobrý deň, chcem sa spýtať, či posielate sadbový cesnak na dobierku aj na Slovensko? Ďakujem. Hrčková
  22. 1. 2011 19:14 Jan Kozák
  Na Slovensko neposíláme. Obchodujeme na území ČR v Korunách českých a v režimu DPH platného na našem území. Pokud chcete sadbu na Slovensko, tak jedině přes českého prostředníka.

  Doporučení odrůdy

  28. 1. 2011 11:44 Zakladatel vlákna: Blanka
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké odrůdy česneku by jste doporučil k nám, na jižní Moravu, oblast Mutěnicka. Jde mi především o kvalitu, odolnost a skladovatelnost. Děkuji :)
  29. 1. 2011 19:11 Jan Kozák
  U Vás by mělo růst všechno. Obecně lze říci, že lepší skladovatelnost mají nepaličáky, zvláště odrůda Benátčan, z paličáků pak Mirka a Jovan.

  Český česnek

  28. 1. 2011 15:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Havránek
  Smekám před Vámi! Našeho česneku je opravdu málo a je jen dobře,že se šlechtění a pěstování našeho česneku,který nejde srovnávat s česnekem z dovozu někdo věnuje.
  S pozdravem Tomáš.

  Ideální půda pro pěstování

  30. 1. 2011 12:05 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den,
  mohl by jste mi poradit, jaká půda (složení, typ, případně pH) je pro pěstování česneku ideální? Bydlím mezi Českým Dubem a Hodkovicema nad Mohelkou, kde půda je částečně písčitá (místní název, kde bydlím je "Na Pískách"). Z toho plyne i moje další otázka, jakou odrůdu by jste doporučil (aktuální to bude pravděpodobně až na podzim)? Předem děkuji za informace a přeji vám i česneku (je to nejlepší zelenina, lebo je krásně cítit klobásou ) zdar. S pozdravem
  J.Mitro
  30. 1. 2011 19:05 Jan Kozák
  Půda je jedním z mnoha faktorů, které na rostlinu působí samostatně, většinou však v kombinaci s dalšími faktory. Všeobecně se dá říci, že česnek roste tam, kde roste většina běžných plodin. Většině odrůd vadí příliš vysoká hladina spodní vody. Pokud myslíte, že je Vaše lokalita v extrémních podmínkách, je dobré zkusit více odrůd. Doporučil bych Lukan, DHV, JP633, Slavin, Bjetin.

  Proč je nevýhodné pěstovat český česnek?

  1. 2. 2011 16:34 Zakladatel vlákna: Martin Budil
  Dobrý den, pane Kozáku,
  jsem absolutní laik, ale také trpím tzv. čínským čenekem. :o)
  Koukal jsem po internetu ale zjistil jsem že českého česneku se spíše pěstuje stále méně a přitom je cena česneku je relativně vysoká (když vezmete cibuli atd.).
  Prosím, můžete mi velmi stručně vysvětlit proč je pěstování českého česneku tak "nevýhodné" a jaký má cca hektarový výnos (nevím zda je to stejné u palič. a nepalič.)?
  Děkuji moc
  Martin
  2. 2. 2011 16:35 Jan Kozák
  Naopak. Pěstování česneku je v současné době velmi výnosným odvětvím. Problémem je nedostatek kvalitní sadby. Proto mnozí začínající pěstiteleé nakupují konzumní česnek, který vysazují. Takové zamoření háďátkem jako v loňském roce, jsem ještě neviděl. Takový pěstitel skkončil s pěstováním česneku vlastně ještě dřív, než pořádně začal. Protože na počátku množení sadby je udržovací šlechtění, dá se produkce z roku na rok zvýšit o desítky procent, nikoliv o násobky, jak by žádal trh. Výnos je závislý na množství jedinců na ploše a na odrůdě. Ve srovnání paličáků a nepaličáků vychází trochu lépe nepaličák. Velmi dobrý výnos je asi 10 tun z hektaru, 5 tun lze považovat za nedostatečný. Mnozí začínající pěstitelé začínají s poměrně velkou plochou, protože nevědí do čeho jdou a bývají zklamáni. Oni vlastně draze nakoupenou sadbu nevyužijí, ale spíš znehodnotí.

  Výběr odrůdy

  8. 3. 2011 20:55 Zakladatel vlákna: Marek Hříbek
  Dobrý den pane inženýre,chtěl bych od Vás poradit odrudu pro pěstování v Jihomoravském kraji,konkrétně Znojmo. Je u nás hlinito písčitá až písčitá zem,tudíž hodně teplá. Jakou by jste doporučil vysázet výměru napoprvé? Já uvažoval maximálně do 0,5ha. Bylo by popřípadě ještě možno objednat sadbu na podzim a kolik bych te sadby asi potřeboval? Děkuji za odpověď,s pozdravem Hříbek.
  11. 3. 2011 19:31 Jan Kozák
  Odrůdu Blanin nemáme v těchto podmínkách vyzkoušenou, všechny ostatní Vám tam spolehlivě porostou. Začínat s půl hektarem je dost odvážné. Já doporučuji pro začátek metrák, maximálně dva. To je plocha 0,1 - 0,2 ha.

  Rozmnožování česneku

  7. 3. 2011 19:16 Zakladatel vlákna: Karolína Kučeová
  JAk se rozmnožuje česnek? :-|
  11. 3. 2011 19:25 Jan Kozák
  Česnek netvoří semeno, proto se může množit pouze vegetativně. Nepaličáky se rozmnožují výhradně pomocí stroužků, paličáky se mimo to mohou množit i výsevem pacibulek, které se utvářejí v květenství. Mimo toto klasické množení existuje možnost využití tkáňových kultur.

  Nové mořidlo

  10. 3. 2011 17:45 Zakladatel vlákna: Miroslav Nohýnek
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat co se dnes používá za mořidlo. Sulka se prý už nevyrábí. Můžete mě poradit?
  11. 3. 2011 19:34 Jan Kozák
  Stejnou informaci dostávám už dva roky, ale zatím Sulka vždycky byla. Náhradu za ni neznám. Pokud bude tato informace už letos pravdivá, budeme se muset poohlédnout po něčem jiném. Jestliže něco budeme vědět, určitě si to budete moci na našich stránkách přečíst.
  16. 3. 2011 20:29 Vladko
  Sulka se dá docela snadno uvařit. Je to sírovápenná jícha.
  < Novější424425426427428Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne