Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    kořínky

    30. 10. 2018 7:21 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    Dobrý den stala se mi nehoda navlhl mi česnek sadbový ve skladovacích prostorách a po zjištění této nehody (rozbitá krytina ve střeše) jsem zjistil že jsou vidět kořínky někde 1mm a kde to bylo dost mokré klidně i 4cm co se stane když to namořím sulkou 6hod a rovralem 20 minut. Nespálí se kořínky? nebo mám je olámat ty kořínky? Děkuji mockrát tohle se mi ještě nestalo.  A ještě se chci zeptat za mého souseda který nemá internet česnek mu napadl vlnovník má to namořit sulkou a za týden může až sázet teď jsou u nás deště totiž. A může již napadený česnek využít jako sadbový vzroste něco když to namoří? Děkuji
    30. 10. 2018 17:11 Jan Kozák
    Kořeny se snažte zachovat, česnek si moc nových nevytvoří. Do Sulky ho dejte na jednu hodinu, na Rovral se vykašlete, ať minimalizujete manipulaci. Sázejte opatrně do rýh (jste-li z Moravy, tak do járků). Závlaha po výsadbě by byla prospěšná.
    A soused? Pokud nejsou stroužky hodně scvrklé, ať namoří v Sulce a sází co nejdřív. V současné době snad nikde u nás neprší.
    31. 10. 2018 7:38 Petr Hrda
    Co se týče toho namoření sulkou jak dlouho před výsadbou to mám mořit skrz ty kořínky? 
    31. 10. 2018 8:17 Jan Kozák
    Jenom nechte odkapat a sázejte mokré.

    Zelené hnojivo

    29. 10. 2018 14:37 Zakladatel vlákna: Ladislav Frank
    Dobrý den 
    Chci se zeptat zda je možné provést podzimní sadbu do čerstvě zaryteho zeleného hnojiva děkuji Frank Ladislav 
    30. 10. 2018 17:04 Jan Kozák
    Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď: ne.

    Vlnovník

    28. 10. 2018 18:05 Zakladatel vlákna: Mirek Polanský
    Taky jsem nad tím uvažoval. Ne sadbový ale čenek na uskladnění-konzumní zkusit dát třeba na deset vteřin do mikrovlnky. Česnek se nestačí prohřít ale mikrovlny by zlikvidovaly vlnovníka.
    29. 10. 2018 8:55 Libor Hejduk
    Bylo by to zajímavé jako pokus. Půlku pokusného vzorku takto ošetřit, vzorky izolovaně uskladnit (uzavíratelné boxy) a sledovat vývoj vlnovníka a konzumní kvalitu česneku. A nebo druhá možnost je využít ionizačního záření :-D , které je povolené vyhláškou 133/2004 Sb. , ovšem kdo by to platil, že? 
    1. 11. 2018 19:08 Pavel Dohnal
    Co vlnovnika poslat do kosmu? Složíme se, ESA zajistí pár obletů kolem Kuličky nebo do ISS a budeme chytřejší. Zajímavé nápady pro zkumavkáře, co pane inženýre? Myslím mikrovlnku. Můj názor - do mikrovlnky dávat ohřívat česnek pouze v guláši. Ale mimořádně obdivuji invenci a nasazení famózních lidí. Doufám, že konečně někdo získá tu  Nobelovu cenu. Bude potřeba uchovat národní bohatství, mezi něž česnek patří!! A každý velký úspěch začíná šíleným nápadem! 
    31. 10. 2018 20:02 Jozef Sisak
    Ani do pokusu by som nešiel , problemom je dosiahnutie požadovanej teploty ktora zlikviduje vlnovnika, jej meranie počas činnosti mikrovlnky. Podľa informacii na internete z viacerych zdrojov  likvidačna teplota je na urovni 38-45 st. jej dosiahnutie teply roztok 10-15 min. alebo suche teplo - rura. Sadbovy cesnak mam v zemi už namoreny môžem sledovať kuchynsky , je otazne či skladove priestory mam už zamorene vlnovnikom a tak kuchynsky cesnak bude možno potrebne opakovane ošetriť. Všetko toto je v rovine teorie !!
    Pritomnost vlnovnika -mikroskopicke vyšetrenie .Postup a potrebne vybavenie - veľkosť zvätšenia  nepoznam.  Cely proces je  vyrazne urychleny ako čakať na prejavy škodcu na cesneku.

    Vlnovník česnekový

    28. 10. 2018 17:18 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pane inženýre Kozáku.

    Letos vlnovník celkem řádí. Je teprve říjen a kromě vekanu mi už napadl poprvé i místní Rusák.

    Jak to dělají v obchodech že jim vydrží česnek celý rok. Jen studeným skladováním u zemědělce to určitě nebude, protože když koupený česnek nechám měsíce v teple, žádný roztoč tam není. Ozařují ho?
    28. 10. 2018 19:18 Jan Kozák
    U konzumního česneku je to jednodušší (bavíme se o velkoprodukci). Česnek se skladuje ve speciálních skladech při teplotě mírně pod nulou. Tam se dostává hned po usušení a opracování. Při této teplotě vlnovník sice přežívá, ale "spí". Po vyskladnění se krátce otočí v obchodě a i u zákazníka je poměrně brzy spotřebován, takže vlnovník nemá dostatek času ani sil (do doby chlazení se ještě nestačil namnožit), aby se projevil. Toto se dělá v Evropě a Jižní Americe. Z Číny se vozí česnek chemicky ošetřený.
    Sadbový česnek se nemůže chladit, protože by tak předčasně prodělal jarovizaci a hned po výsadbě by vyrůstal.
    Z dotazu není zřejmé, zdali jste trvanlivý česnek, jak uvádíte, kupoval loni nebo před léty, kdy problém s vlnovníkem ještě nebyl nebo aspoň ne v současné míře. Také je rozhodující měsíc nákupu a skutečná země původu.
    29. 10. 2018 5:19 Karel Karel
    Dobrý den pane Kozáku, dočetl jsem se že vyvoj vlnovnika trvá 8 dní při teplotě 33 stupnů, 11 dní při teplotě 20 stupnů a při 6 stupních se jeho vývoj zastavuje, je to nějak takto?  A ten vlnovník přežije neomezeně dlouhou dobu v tom specialním skladě o teplotě pod nulou až do jara kurpřikladu nebo má omezenou životnost ve dnech?
    29. 10. 2018 7:47 Jan Kozák
    Různé zdroje informací se sice rozcházejí v konkrétních dobách vývoje, ale pro nás je důležité, že vlnovník přežívá v tzv. anabióze spolehlivě během celého chladného zimního období. Znamená to tedy, že i po vyskladnění na jaře je schopen dalšího vývoje.

    Flekatý česnek

    25. 10. 2018 16:09 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Pane Inženýre, vím že tento problém jste řešil nedávno, ale mě se zdá že na mém česneku jsou fleky větší a proto  si nejsem jistý zda je to jen fyziologická porucha či jiná choroba.  Vyskytlo se mi to jen na minimálním množství česneku.  Foto přikládám. Předem moc děkuji za Vaši odbornou radu
    Polách
    Ps: Děkuji za Vaši krásnou sadbu, kterou jsem nedávno od Vás obdržel. 
    Flekatý česnek
    25. 10. 2018 16:39 Jan Kozák
    Měl bych doplňující dotaz: tyto fleky se zvětšují nebo jsou víceméně neměnné?
    25. 10. 2018 17:52 Jiří Polách
    To bohužel nevím.Přišel jsem na to až ted při rozdružování na sadbu. Tak snad napíšu později. I tak děkuji.
    25. 10. 2018 19:41 Jan Kozák
    Hledím na to, přemýšlím, ale chorobu v tom nevidím.
    25. 10. 2018 20:31 Jiří česnek
    Jirko fleky testuji,ale nesázím ,že tlačí kořeny vše je v pořádku. Zapíchni je mělce 1 cm do půdy a fleky se nešíří,které sledují stroužky zaniknou podpůčí nikdy nezmrzne.Fleky mě dělá Tristan.Jirko zajíma mě tvá odrůda.
    26. 10. 2018 8:34 Jan Kozák
    A mě teď napadlo ještě jedno řešení. Má obecnou platnost. Pokud si nejsem jistý zdravotním stavem stroužku, přičemž jsou v pořádku kořeny, dají se takové stroužky zasadit do květináče, no spíše jen lehce zapíchnout jeden vedle druhého, a nechat doma na okně. Jakmile rostliny dosáhnou nějakých 15 - 20 cm, dají se celé konzumovat podobně jako lahůdková cibulka. Chuť je samozřejmě česneková.
    27. 10. 2018 21:13 Jiří Polách
    Děkuji Pane Kozák trochu jste mně uklidnil.Šlo mi jen o to že fleky pod slupkou nejsou vidět,loupat se mi to nechce a nerad bych sázel nějakou chorobu. Jinak to co se mi nelíbí nasázím na chleba se sádlem.                                                                         Zdravím též Pana Jiřího.S odrůdou neposloužím koupil jsem to asi před 15 lety na stánku na Floře a zatím jsem spokojen.            Polách

    Vápno

    23. 10. 2018 19:06 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Mám teď trochu obavy. Pan Kozák píše, že dusíkaté vápno brání rozkladu organické hmoty. Neměl jsem zelené hnojení. Do zryté půdy jsem zapravil hráběma trošku cereritu s guánem a granulované slepičince, po našem kuřince. Dávám hnojivo až po rytí, domnívám se, že vlivem srážek se živiny vsáknou do půdy postupně, navíc granule se nerozloží hned. Kdybych zarýval, napadá mě, že se výživa vespod jen vsákne hlouběji. Ale k vápnu. Nemám dusíkaté, ale pufovaný vápenný hydrát, jelikož mám kyselou půdu a povrch mám místy docela zelený - lišejníček. Letos mi tak odešla polovina kápií, ani kalcolit nepomohl. Ještě jsem ve skleníku ze zoufalství zkusil ledek a 6 paprik jsem pěkně připekl. Tak jak to vápno? . Jen mírně jsem poprášil. A dolomitický vápenec je na jaké bázi? 
    HydrátHydrát
    23. 10. 2018 20:04 Jan Kozák
    Nevím, co je pufovaný vápenný hydrát. Internetový vyhledávač mi sdělil, že jsem asi první, kdo to hledá. Ale dusíkaté vápno funguje v půdě zcela jinak než vápence a produkty z nich. Reakcí s vodou vzniká z dusíkatého vápna kyanovodík a to je biocid - v jisté koncentraci hubí všechno živé. Proto brání rozkladu organické hmoty, protože ten je závislý na činnosti mikroorganismů.
    Při hnojení hnojem se nevápnilo, protože z půdy unikal plynný čpavek. To se stane i u čerstvých kuřinců. Ale u suchého granulovaného hnoje asi tento problém není.
    A dolomitický vápenec? Směs uhličitanů vápenatého a hořečnatého. Výborné dlouho působící hnojivo.
    23. 10. 2018 20:26 Pavel Dohnal
    Děkuji. Chemie mi nikdy nešla. Na střední jsem dokonce v pololetí vyfasoval bůra. Jen "oslaďuju" kyselou hlínu, dělám to už pár let a v pohodě. Ve velmi mírném měřítku. I když si myslím, že česnek je spíš schopen snášet kyselejší než zádadité. Viz močovina apod. 
    29. 10. 2018 9:01 Libor Hejduk
    Nechci se mýlit, ale dle mého názoru, i podle toho, co jsem si hledal, tak z dusíkatého vápna (kyanamid vápenatý CaCN2) hydrolytickým rozkladem vzniká Ca(OH)2 a volný kyanamid NCNH2 s dezinfekčními účinky. Ten se následně mění na močovinu. Myslím, že kdyby vznikal kyanovodík, tak by asi dusíkaté vápno nebylo běžně dostupným prostředkem a bylo by i jinak baleno.

    Sadí už někdo?

    23. 10. 2018 18:31 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Nechci už nikdy zasekávat sekyrou do ledu. Jednou o vánocích a měl jsem docela pořezané ruce. Ořešák pomalu opadává a zvažuji, že tak za týden až dva ho tam prdnu. 
    23. 10. 2018 20:16 Novák Ladislav
    Do vánoc hodně daleko,ale podle dlouhodobé předpovědi yr.no mi ten týden až dva přijde docela brzy.Chci se zkusit orientovat podle zmíněného ořešáku.Listí sice začalo padat,ale na stromech je ho ještě hodně vysoké procento.Příští týden budu teprve sundavat igelit z dusíkatého vápna.Jak dlouho nechat plochu vyvětrat před sázením?
    23. 10. 2018 20:35 Pavel Dohnal
    Až se Vám nebude točit hlava ze smradu. Loni jsem se ve skleníku málem otrávit. 
    23. 10. 2018 20:52 Jan Kozák
    Tento problém venku není, kyanovodík rychle stoupá. Ve skleníku se Vám hromadí u střechy.
    23. 10. 2018 20:49 Jan Kozák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    24. 10. 2018 6:19 Karel Karel
    Včera jsem dosadil, začal jsem už minuly tyden, puda měla minuly tyden 10-11 stupnu podle hloubky . tento jsem neměřil Nikdy jsem nesadil až v listopadu. 
    24. 10. 2018 10:06 Daniel Večeřa
    Já už mám také zasázíno,pokaždé sázím koncem října
    29. 10. 2018 5:32 Jozef Sisak
    Mam už posadene toho roku aj na zaklade informacii z internetu - lunarneho kalendara , len to vyšlo akosi na rovnaky termin.

    Moření česneku

    21. 10. 2018 20:03 Zakladatel vlákna: Filip Schovánek
    Dobrý den,

    před týdnem jsem u Vás zakoupil česnek. Prosím o informaci, zda jej má smysl ještě nyní (21.10.) mořit v Sulce. Výsadbu plánuji dle počasí na přelom listopadu a prosince. Děkuji Schovánek
    22. 10. 2018 9:51 Jan Kozák
    Už je chladno, teď česnek nemáčejte. Nechejte to těsně před výsadbou.

    Nabídka

    21. 10. 2018 17:06 Zakladatel vlákna: Miroslava Uhlíková
    Dobrý den,je možné si objednat např. odrůdu Vekan? Při objednávání mi to nabízí jen jednu odrůdu. Děkuji za odpověď M. Uhlíková
    21. 10. 2018 17:44 Jan Kozák
    Expedice pomalu končí. Další odrůdy už v nabídce nebudou.

    společné kultury

    21. 10. 2018 13:45 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
    Druhým rokem budu sázet část česneku do jahod.Informaci o snášenlivosti těchto plodin jsem získal na internetu a slyšel od pěstitelů.Tyto dvě plodiny asi nemají úplně stejné požadavky na živiny,ale mohou se shodovat v nárocích na vláhu.Jahody zaplní spodní  a česnek horní patro porostu.Přistínění česneku listy jahod si myslím,že příznivě ovlivní vývoj a nahradí částečně mulčování.Jahody sázím do většího sponu 35 x 35 cm oproti sponu 30 x30 cm.Loni jsem měl mezi dvěma jahodami po jedné rostlině česneku,letos chci zkusit dvě vedle sebe kolmo na řádek.Česnek ochrání jahody před krtkem nebo hryzcem.Vyrytí česneku jsem prováděl zúženým rýčem na asi 12 cm kvůli minimalizaci poškození kořenového systému sousedících jahod.Přínos si spočítejte každý sám podle Vámi dosahované hmotnosti palic česneku.Po loňských zkušenostech jsem měl v jahodách česnek mírně nadprůměrný a vyrovnanější než v monokultuře.
    21. 10. 2018 14:06 Jan Kozák
    Plně s Vámi souhlasím. Česnek s jahodami skutečně "kamarádí". Ale s tím krtkem a hryzcem to nefunguje. Nejen že krtkovi česnek nevadí, ale dokonce jsem se setkal s případem, kdy si  hryzec natahal vysázené stroužky do své zásobárny. Konkrétně se tehdy jednalo o odrůdu Záhorský II.

    moření

    20. 10. 2018 18:48 Zakladatel vlákna: Karel Karel
    Pane Kozáku,nebo někdo kdo má zkušenost, chtěl jsem se zeptat jestli nevíte co se používá v Polsku jako přípravek na ochranu proti houbovym chorobám při moření? 
    20. 10. 2018 19:05 Jan Kozák
    Toto vůbec nevím, možná někdo jiný. Ale zajímalo by mě, na co tuto informaci potřebujete.
    20. 10. 2018 21:30 Karel Karel
    Nedavno jsem se díval kolik stoji prostředky na ochranu brambor v polsku , kde jsou značeny stejnym názvem, stejného složení a  stejného balení akorát v české republice jsou o 250 procent drahší . Tak to u mne vyvolalo zvědavost u česneku. vzledem k tomu za jaké častky se prodavá Clonoplus a Gliorex  u nás a jaka je cena konzumního  polského česneku u nich. 
    22. 10. 2018 0:32 Karel Karel
    Dobrý večer pane Kozáku ještě jednou , chtěl jsem zeptat na Vaši zkušenost nebo názor  na dithiokarbarmáty a jejich učinnost na omezení hniloby v česneku? V nařízení evropské komise z roku 2009 byla  v případě mankozebu (dithiokarbamáty)  podána žádost pro použití k ošetření česneku.
    22. 10. 2018 9:57 Jan Kozák
    Většinou účinné látky přípravků neznám. Tak jsem se podíval, kde je mancozeb obsažen, ale o žádném z nich jsem neslyšel, že ho někdo do česneku použil. Tož nevím.

    Fleky na česneku

    14. 10. 2018 11:07 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, na česneku mám flíčky které jsou na fotce myslím že už se to tady řešilo že je to díky nepříznivému počasí. Prosím o radu jestli je to vážně tento problém řeším to už druhý rok je to pouze u vekanu a zda se dá proti tomu bránit? Došla mi od Vás sadba a má to na sobě také, ale ne tolik jako to mám já na sklizeném česneku. Ještě se chci zeptat jestli kdys to má sadba bude to mít i česnek co sklidím nebo to není pravidlo. Děkuji za odpověď.
    flekyfleky
    14. 10. 2018 19:38 Jan Kozák
    Není to pravidlo. Tyto fleky jsou fyziologického původu způsobené nevyrovnanou výživou, na což mají liv stresové faktory (např. hodně teplo, hodně zima, hodně mokro, hodně sucho). Nemají vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Jsou však významnou estetickou vadou.

    Pacibulky

    13. 10. 2018 20:32 Zakladatel vlákna: Milan Pinker
    Dobrý den, začínám s pěstováním česneku a velice mě zaujalo pěstování z pacibulek. Z pár česneků na záhoně jsem si pacibulky nasbíral a následně bych je chtěl sázet. Cca před měsícem jsem je dal na zkoušku do země a do teď nic nevyrostlo, ani nezačaly klíčit. Chtěl bych se zeptat, jestli to je tím, že potřebují vegetační klid přes zimu a nebo je v tom jiný chyták? 
    14. 10. 2018 6:35 Jan Kozák
    Není v tom žádný chyták, je poměrně stabilní teplé počasí. Kdyby docházelo k výrazným teplotním a vlhkostním výkyvům, už by rostly. Schovaným v zemi je jim lépe a vyklíčí až na jaře.
    17. 10. 2018 18:19 Pavel Dohnal
    Ba. Já je sázím až se stroužkama. V září mi to přijde dost brzy, ne? Teď se budou teploty měnit výrazně a co když vyklíčí? Schovat, přikrýt? A ta hloubka kolem 4 cm, nebo hlouběji? Já jsem to nikdy neměřil, ale vezmu cibulku do dvou prstů podpučím dolů a zasunu do země. 

    dusíkaté vápno

    13. 10. 2018 16:58 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Ing.Kozáku,
    prosím Vás,budu ted zarývat zelené hnojení(svazenku),můžu zároven zapravit do půdy i dusíkaté vápno?Chtěl bych to po zapravení přikrýt nepropustnou folií.
    Děkuji za odpověd,Radek Bohmalský
    13. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno v žádném případě teď nedávejte, bránilo by to rozkladu organické hmoty. Pokud je u Vás sucho, tak by bylo potřeba po zrytí pozemek zalít, aby se takto pozdě zarytá svazenky alespoň částečně do výsadby rozložila.
    14. 10. 2018 6:57 Radek Bohmalský
    A ještě se chci zeptat,mám možnost zasadit kousek vedle,kde jsem sklidil včera papriky.Tam můžu aplikovat dusíkaté vápno,s tím,že bych to pak na 2 až tři týdny přikryl?
    14. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
    Ale pouze za předpokladu, že rostliny paprik vytrháte a odstraníte z pozemku.

    Použití folie

    13. 10. 2018 10:44 Zakladatel vlákna: Jiří Moucha
    Dobrý den,
    jelikož chci pěstovat česnek  na větších plochách,  mám obavu se zvládnutím plevele. Rád bych se informoval, zda jsou zkušenosti s netkanou textilii při pěstování. Podobně jako třeba u jahod. Výsadba by probíhala na podzim do připravených otvorů v textilii - hnědá barva.
    Děkuji za reakci 
    13. 10. 2018 19:53 Jan Kozák
    Znám pěstitele, který na černé netkané textilii pěstoval velmi úspěšně česnek na ploše několika arů. Ale větší plochy? Výsadba je velmi pracná.
    17. 10. 2018 19:59 Pavel Dohnal
    Pracná a dražší. O dost. Nešel bych do toho. Jsou plevele, které se textilii vysmějí,ba mají radost. 5 let bojuju se svlačcem na pár metrech, a letos likviduju jahody vedle, jen proto, že jsou v textilu a plevel roste vesele pod a v okolí [Svlačec jde do hloubky 7 metrů a za rok ovládne 30 m čtverečních.] Totéž si myslím s pampeliškou a bodlákem. Vlastní zkušenost mi říká, že co zakryjete, není vidět, ale někde a někdy se to projeví. Jsem zastáncem motyky a výběru pozemku. Teď budu asi polemizovat s panem Janem Kozákem, že předplodina hrách je problematická, já mám po hrachu dobré zkušenosti. Hlavně čistý pozemek, bez plevele, kterému vysoký Junos nebo Oscar zabranil růstu plevele. 
    18. 10. 2018 13:23 Jan Kozák
    Vaše polemika je správná. U hrachu jsem vycházel z vlastní tříleté zkušenosti v jedné konkrétní lokalitě. Vzhledem k tomu, že spousta pěstitelů má opačnou zkušenost, mám za to, že se tento problém vztahuje pouze k dané lokalitě. Už to také na přednáškách uvádím na pravou míru.
    23. 10. 2018 17:48 Pavel Dohnal
    Určitě mám i štěstí na pozemek. Hrách mi ale opravdu pomohl od plevele i díky velkému stínu a půda byla pak dost kyprá. A jsou přece i zelená hnojiva - hrách. Přišlo mi, že se jeho duté, vláknité stonky skvěle rozkládají. Naopak mám velmi slabou zkušenost z předplodinou brambora. Když ta matriční rostlina shnije, nezaneřádí půdu nějakou hnilobou? 
    < Novější130131132133134Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne