Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    moření česneku

    5. 10. 2017 10:16 Zakladatel vlákna: Hažmuková Dana
    Vážení, zakoupila jsem si v zahradním centru Váš sadbový česnek Havran. Zároveň mi byl doporučen rostlinný přípravek Clonoplus k moření sadby. Mám dotaz, zda stačí moření Clonoplusem před výsadbou nebo musím ještě nyní mořit stroužky Sulkou. Děkuji za odpověď. Dana
    5. 10. 2017 17:43 Václav Kozák
    Vážená paní Hažmuková,
    Clonoplus Sulku nenahrazuje. Oba tyto přípravky mají pro aplikaci před výsadbou své opodstatnění. Sulka se používá hlavně proti živočišným škůdcům, především proti roztoči vlnovníku česnekovému. Clonoplus je pomocný rostlinný přípravek, který působí proti houbovým chorobám a má též vliv na lepší příjem živin rostlinou. Celkově zlepšuje vitalitu rostlin. Ovšem biologickým přípravkem Clonoplus lze nahradit moření chemickým Rovralem. Doporučujeme tedy mořit Sulkou, poté nechat stroužky okapat a na vlhké stroužky aplikovat Clonoplus.

    Jak se česnek šlechtí?

    4. 10. 2017 22:23 Zakladatel vlákna: Ing. Petr Vejřík
    Dobrý den,
    předně musím uznat, že si vážím Vaší práce. V hlavě mi ovšem stále vrtá myšlenka. Jak se vlastně česnek šlechtí? Dle mých informací, není tato rostlina schopna se generativně rozmnožovat. Vegetativní množení tak produkuje klony mateřské rostliny. Ty jsou  tedy stále do nekonečna geneticky stejné jako původní rostlina. Jak je možné, že vzniklo tak nepřeberné množství odrůd? Nemám zájem Vám rozhodně fušovat do řemesla, česnek je mým okrajovým koníčkem. Jen otázka, na kterou mi ještě nikdy, nikdo neodpověděl. Vy to přeci musíte vědět, když sám česnek nějakým způsobem šlechtíte. S pozdravem a přáním mnoha úspěchů Petr Vejřík. 
    5. 10. 2017 22:02 Václav Kozák
    Vážený pane Vejřík,
    máte pravdu, že česnek není schopen generativního množení. Proto je u něho i specifické šlechtění. Nové genotypy vznikají mutacemi. Při šlechtění se nejčastěji vychází ze spontánních mutací nebo z krajových odrůd. U nich jsou prováděny několik let výběry a ozdravování od virů (jen velmi zjednodušeně). Na odrůdě se proto musí pracovat obvykle 7 - 10 let, než je připravena k registraci. K registraci se však dostane jen poměrně nízké procento genotypů, na kterých se pracuje, protože až v průběhu šlechtění je možné vyhodnotit jejich vlastnosti. Nelze totiž k existující odrůdě přikřížit genotypy s žádanými vlastnostmi nebo např. donor rezistence, jako je tomu při šlechtění rostlin s generativním množením. Dá se říci, že kvůli tomu je to větší "dobrodružství".
    5. 10. 2017 23:13 Libor Hejduk
    Dobrý den,
    každopádně musí být inspirativní pouštět se do takových dobrodružství. Pro nás nepoučené laiky, nejen v oblasti šlechtění, by bylo ohromující jen si o tom popovídat a vidět vás při práci. Obdivuji Vás a Vašeho učitele a otce v tom, jak držíte nad vodou a vracíte do povědomí takový pojem, jakým je český česnek. Ať se dále daří.
    Ohledně ozdravování by mě ale velice zajímal základní princip, jak je možné ozdravit sadbu od virů. Sám se sice zabývám viry, ne tedy rostlinými, ale konkrétně pracuji s kmeny viru klíšťové encefalitidy, ale jako možné varianty mě napadá snad jen ozdravení látkami s antivirovým účinkem, pěstování klonů v podmínkách nepříznivých pro virus a selekci zdravých klonů. Nebo jen čistá selekce? nevim, netušim, ale strašně mě ten princip zajímá. Samozřejmě pokud není součástí vašeho know-how.
    9. 10. 2017 13:20 Ing. Petr Vejřík
    Moc děkuji za
    odpověď,

    trošku jsem ji z
    části čekal, že půjde o tkáňové kultury. In vitro kultivace zřejmě přispěje i k ozdravení česneku. Nenapadlo mě však,
    že se mohly i v dnešní době uchovat staré krajové odrůdy. A
    přikřížit divoké česneky se nedá? Četl jsem o mnoho druzích,
    které mohly být prapředky kulturního česneku. Nebo jsou také
    sterilní? Kdysi dávno jsem se učil o možnosti rozpuštění buněčných a jaderných stěn vpravení chromozomů z jiné rostliny. Tím se požadované vlastnosti upravit nedají? 
    10. 10. 2017 23:21 Alois Juráň
    Už vám as neodpoví..

    Vekan

    4. 10. 2017 13:37 Zakladatel vlákna: Jan Urbánek
    Dobry den, ale ten vekan vyrostl hned vedle slavinu a havranu,susil a skladoval na jednom miste,mohu teke dolozit fotky a ty odrudy jsou v naprostem poradku a byl jsem i ze sadbou spokojen.Dalsi rok uz po treti jsem si obednal dalsi sadbu, a chtel jsem byt znovu spokojeny zakaznik.  Je to jednoduche,ta sadba prisla v takovem stavu jak je na te prvni fotce a to je zrejme spatne.Ja jsem chtel jen stejne mnozstvi sadby to co jsem si zaplatil za ten vekan a v takove kvalite co jsem si obednal drive slavin a havran. Dekuji
    4. 10. 2017 14:22 Jan Kozák ml.
    Váš experiment, pane Urbánku, dokládá známý fakt, že odrůda Vekan je na tuto fyziologickou vadu náchylnější než jiné. Chyba ve výživě (patrně nedostatek železa) se u Vekanu projevuje víc než u jiných odrůd. Podobně je to u virové mozaiky. Na některých odrůdách se větší míra napadení viry projeví mozaikou, u jiných odrůd světlé skvrny navzdory velkému zavirování nevznikají.
    Váš požadavek je nesplnitelný. Je to stejné, jako kdybyste vyžadoval, aby Vekan měl stejnou barvu a vzrůst rostlin jako Havran nebo dobu sklizně jako Slavin. To nejde, jedná se o vlastnost odrůdy, jejíž změnu nelze nijak vymáhat.

    Prosím, pane Urbánku, respektujte pravidla diskuse. Píšeme tu v souladu s pravidly českého pravopisu; pokud na nějakou výpověď reagujete, použijte odkaz Odpovědět; pokud chcete doplnit svůj příspěvek, upravte ho a nezakládejte duplicitní vlákno. Pokud Vám tato pravidla nevyhovují, můžete se diskuse účastnit pouze jako čtenář.

    Sadba

    3. 10. 2017 21:13 Zakladatel vlákna: Jan Urbánek
    Dobrý den. Je to kvalitní sadba?
    Vekan
    3. 10. 2017 22:22 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den pane Urbánek.Jestliže jste,podle etikety na balení,v minulém roce odhalil v pětikilovém balení čtyři,napohled mechanicky poškozené stroužky,tak ANO.Je to kvalitní sadba.Dokonce pozoruhodně kvalitní.Jestliže se ale ptáte konkrétně na tyto čtyři stroužky,tak ty já bych nesázel,ale okrojil a natřel na topinky.Nechápu ale Vaše roční otálení s tímto dotazem.
    4. 10. 2017 7:29 Jan Urbánek
    Dobry den. Ne to bylo cele baleni. A panu Kozaku jsem posilal fotky a řikal že by oba krajové vyhodil a zbytek sazel. Tak jsem pulku vyhodil a zbytek zasadil. A vysledek ten stejmy. Dekuji.
    4. 10. 2017 13:42 Jan Kozák ml.
    Pane Urbánku, pokud Vám odborník napsal, že ty cibule můžete nasázet, neměl jste je vyhazovat. Promiňte, ale domnívat se, že podle vzhledu můžete stanovit „sadbovou kvalitu“ materiálu je naivní a lehce domýšlivé. To totiž bez specializované laboratoře a znalosti historie odrůdy (doby od udržovacího šlechtění) nesvede ani expert.

    Když si projdete diskusi, zjistíte, že většina skvrn na stroužkách je fyziologického původu patrně způsobená nedostatkem železa. Podobně jako když nasadíte stroužek vzhůru nohama, vytvoří „fajfku“, avšak po přesazení v další generaci tato vada při správné orientaci nevznikne. Stejně tak nasazení česneku, u kterého expert určí jinou fyziologickou vadu, nemá na výskyt této vady vliv to, zda se v předchozí generaci vyskytovala.

    Pokud jste reakci prodejce nepovažoval za přesvědčivou, měl jste materiál reklamovat. V takovém případě by totiž prodejce buď musel produkt nahradit, nebo prokázat, že zboží není závadné. Místo toho jste kvalitní sadbu zlikvidoval.

    Jak jsem se informoval, byl jste nedávno upozorněn, že domnělou vadu sadby reklamovat nelze z následujících důvodů:
    1) Datum použitelnosti vypršelo téměř před rokem. Podle občanského zákoníku jste povinen vadu reklamovat bez zbytečného odkladu poté, co jste ji zjistil. Což jste neudělal.
    2) Domněle vadný materiál jste zlikvidoval. Vinou toho nelze prokázat, zda skutečně vadný byl, či nikoliv.
    3) Snažíte se reklamaci uplatnit u jiného subjektu, než u kterého jste zboží nakoupil. Mezi Vámi a Václavem Kozákem je stejný obchodní vztah jako mezi Vámi a náhodným kolemjdoucím na ulici – žádný.
    4) Pokud provádíte reklamaci, musíte k tomu využít prostředky, které jsou k tomu určené, a dát svůj úmysl najevo. Dotaz: „Je to kvalitní sadba?“ se jako zahájení reklamačního procesu chápat nedá. Dotazy týkající se konkrétní objednávky (kam patří i reklamace) nejsou v diskusi povolené. Diskuse je určená k poradenství.

    Navzdory tomu všemu Vám bratr před několika dny velkoryse nabídl, že Vám na vlastní náklady kilo nebo dvě zašle. Jinými slovy: přestože jste patrně vyhodil kvalitní sadbu, kterou jste nakoupil u někoho jiného, byl ochotný Vám věnovat 600 Kč (zboží + doprava + práce na nesystémovém vyřízení balíku). To jste odmítl. Bohužel.
    4. 10. 2017 8:38 Jan Urbánek
    Dobry den, ja chci jen to co jsem si zaplatil,zdravou a neposkozenou sadbu. Prilozim fotku uz moje vypestky. Vekan (spatne) a potom take sadba od vas uz druhym rokem slavin a havran. Dekuji.
    Vekan
    4. 10. 2017 10:53 Stanislav Hanzlicek
    Ještě jednou dobrý den pane Urbánek.Nechci se Vás nějak dotknout,ale myslím si,že hledáte chybu na špatném místě.Jestliže zasadíte nekvalitní stroužky česneku,tak Vám buď nevyroste nic,nebo se nedostatky projeví už během vegetace a takový česnek je třeba ihned ze záhonu odstranit.Ve Vašem případě to ale vypadá na napadení vlnovníkem až po sklizni.Třeba vlivem podtržení,nesprávného sušení,nebo prostě špatným uskladněním.Zkuste se napřed zamyslet nad tímto.

    česnek Therador

    2. 10. 2017 15:20 Zakladatel vlákna: Martin Čech
    Dobrý den, na internetu se nabízí druh česneku THERADOR, nevíte jestli se jedná o pravou česnekovou odrůdu ,nebo má s ní někdo zkušenost? Je opravdu česká nebo jen prodávající klame své zákazníky? děkuji za odpověď Čech
    2. 10. 2017 21:07 Jan Kozák
    Odrůda Therador je francouzská. Pokud někdo tvrdí, že je česká, pak skutečně prodejce své zákazníky klame.

    Rez cesneku

    2. 10. 2017 8:37 Zakladatel vlákna: fulik pavel
    Dobry den,rad bych vedel co se da pouzit na rez cesneku(postrik)Pokud mozno bych rad vedel,co je hlavni slozka postriku.Ziji totizz v JAR a takk nazev postriku asi nebude shodny s vasim nazvem.Predem dekuji.
    4. 10. 2017 11:14 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den.Na rzivost česneku lze použít nejlépe širokospektrální fungicid.Účinnou látkou zde bývá většinou oxychlorid mědi.
    4. 10. 2017 20:42 Jan Kašpar
    Dobrý den, pane Hanzlíčku, to jste panu Fulíkovi zrovna dobře neporadil. Nejde ani tak o to čím, ale kdy.  Rez cibulová (Puccinium allii) je dvojbytná, má tedy dvoje spory: letní a zimní, obojí vypadají jinak. Samozřejmě, měďnaté prostředky na spory působí, ovšem pouze kontaktně, proroste-li už mycelium do pletiva je kontaktní fungicid naprosto k ničemu a je jedno, zda se jedná o oxychlorid, hydroxid či síran. V praxi to znamená, že kontaktní fungicid nutno aplikovat v řádu hodin(!). Jinak registraci na rez cibulovou mají dva prostředky: Fluopyram a Tebuconazole, obojí systémové, čili dokáží v počátečních stadiích zlikvidovat i mycelium. (Nikoli v EU, ale pan Fulík je v JAR a tam tyhle EU předpisy neplatí). Registraci na to má Bayer CropScience A.G. a obchodní názvy jsou: např. "Luna", "Raxil", "Propulse" atd. Je jich široký výběr. A termín účinného ošetření se prodlouží žádově na týden. Což trefit lze. Ovšem, zatím co  ošetření fungicidem na bázi mědi je "ekologické" po ošetření systémovými prostředky nebude  česnek "BIO" ani náhodou. Pro pořádek: K měďnatým prostředkům se doporučuje přidávat koloidní síru (taky "eko") kvůli synergismu. (např."Kumulus").
    4. 10. 2017 22:30 Stanislav Hanzlicek
    Pane Kašpar rozhodně nemám tolik znalostí o fungicidech jako Vy a je jen dobře,že jste mně opravil a doplnil.Proto zde je tahle diskuze.Ke sdílení znalostí a zkušeností.Je patrné,že Vy budete zřejmě ten znalec,kdežto já mám se rzí pouze jednu zkušenost.Použil jsem tenkrát obyčejný Kuprikol a když za dva dny zmokl,tak sem jej doplnil Ortivou.Rez nezmizela,ale už se dál nešířila a to mi bohatě stačilo.Postřikové přípravky,které doporučujete Vy,jsou opravdu těžký kalibr.Dle mého je lepší mít tu rzivost,než stříkat tímhle.
    5. 10. 2017 9:32 Jan Kašpar
    Pane Hanzlíčku, dovolím si tvrdit, že to Vaše potlačení Rzi cibulové bylo spíše důsledkem použití Ortivy, (účinná látka Azoxystrobin ze skupiny stabilurinů). To je taky systémový fungicid s delším kurativním účinkem. Takže jste použil taky Vašimi slovy "těžký kalibr". Ten Oxychlorid mědi spory pouze zničí, pokud se trefíte do ještě nevyklíčeného náletu spor. A to je ta potíž s "eko" ošetřením. A pro pana Fulíka: Azoxystrobin na rzi taky funguje. Bohužel, u nás se vyskytují dva druhy Ortivy - ta pro amatéry a pro profi použití. Ta profi se jmenuje "Amistar Xtra" a jedná se o stejnou "zahrádkářskou" Ortivu s malým přídavkem Triazolu. A profi Ortiva funguje i na Sclerotium cepivorum.  Zahrádkářská ani náhodou. A registraci mají totožnou. Prostě kuriozita z kuchyně EU ouředníků.

    Může se sázet?

    30. 9. 2017 17:40 Zakladatel vlákna: Petr B.
    Dobrý den, objednával jsem z AGRI Slatinice sadbový česnek, ale po rozbalení zásilky nevím jestli je to vhodné sadby. Některé stroužky mají takové podivné ďubky, u další odrůdy je zase na česneku pár stroužků úplně shnilých, a ty co nejsou úplně, tak jsou minimálně nahnilé (viz obrázky). Z AGRI mi akorát před dvěma týdny poslali zprávu, že Vám to přeposílají a dál už nic. 


    Zatím jsem rozbalil tři odrůdy. Děkuji za odpověď.

    Obrázky zde: https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/RUXl.png
                           https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/eomN.png
    eror1eror2
    1. 10. 2017 10:20 Václav Kozák
    Vážený pane Petře,
    tato zpráva se k nám ještě nedostala, nicméně můžete nám zaslat na e-mail cesnek@cesnek.cz více fotografií a další informace k Vaší objednávce u zmíněného prodejce a tento problém budeme moci s Vámi vyřešit přímo my.
    1. 10. 2017 11:09 Václav Kozák
    Co se týká poškození hnilobou u nepaličáku, nejedná se o žádnou nebezpečnou chorobu (česnek je přísně kontrolován, aby se do sadby nebezpečné choroby ani škůdci nedostali).  S největší pravděpodobností byl u konkrétních cibule problém se sušením nebo se jedná o fyziologickou poruchu, která se v některých letech u nepaličáků vyskytuje a která zapříčiňuje, že především vnitřní stroužky nemají téměř žádnou trvanlivost.  Ty pak  velmi brzy odumírají a sekundárně se na mrtvých pletivech objevují saprofytické plísně.  Zdravé stroužky lze v takovém případě bez obav vysazovat. Pro přesnou identifikaci problému by bylo zapotřebí více detailnějších fotografií.

    příprava pozemku

    27. 9. 2017 12:48 Zakladatel vlákna: Marie Dreslerová
    Harmonická výživa pěstované česnekovité zeleniny přispívá
    ke správnému růstu a vývoji rostlin a ovlivňuje tak příznivě přirozenou
    schopnost zeleniny odolávat infekčnímu tlaku patogenů. Veškeré hnojení
    je vhodné provádět na základě aktuálního obsahu živin v půdě. Je účelné v
    dostatečné míře využívat statková a organominerální hnojiva (s výjimkou
    póru k předplodinám) a zařazovat zelené hnojení botanicky nepříbuznými
    druhy rostlin. 
    Půdu
    je prospěšné dostatečně organicky hnojit k předplodinám, neboť např. v 
    půdách bohatých na organickou hmotu je více potlačován rozvoj háďátka
    zhoubného. Také je vhodné půdu pravidelně vápnit (k předplodinám) a
    udržovat hodnotu pH v rozmezí optimálním pro daný druh česnekovité zeleniny, což má význam mj. zejména pro omezení výskytu bílé hniloby česnekovité zeleniny.  Racionální využívání dusíkatých hnojiv (nepřehnojování) přispívá k omezení výskytu bílé hniloby česnekovité zeleniny, krčkové hniloby česnekovitých, plísně česnekovitých,
    kladosporiové skvrnitosti listů a rzivosti. Doporučuje se vyloučit
    opožděnou aplikaci dusíku na porosty cibule ve druhé polovině vegetace,
    neboť toto by mohlo vést k prodloužení vegetační doby a zelenání cibulí.
    Maximální množství dusíku (N), které je doporučeno dodat k jednotlivým druhům zeleniny:
    Druh zeleninyMaximální doporučené 
    množství dusíku [kg/ha]Cibule kuchyňská75Cibule sečka75Česnek kuchyňský20Pažitka pravá45Pór pravý70

    Rozumím této metodice až do dávkování... Podívám-li se na jakékoliv hnojivo (Cererit, Cererit na cibuli a česnek, NPK aj.), jsou vvšude uváděny stejné dávky jak na cibuli tak i na česnek. Jak tedy správně postupovat? Jaké dávkování byste tedy doporučil. Děkuji.
    28. 9. 2017 15:52 Jan Kašpar
    Kolik hnojiva potřebujete, je velmi jednoduché spočítat. Potřebujete 20kg/ha dusíku a hnojíte ledekem vápenatým, který obsahuje 15,5% dusíku? Takže  20 : 15,5 x 100 = 129. Takže na hektar spotřebujete  129 kg ledku vápenatého. Pokud to chcete na zahrádku a víte že 1 ha = 10 000 m. čtv., je to 129 gramů na 10 m. čtv., neboli po zaokrouhlení asi tak 13 deka  ledku(dg) na 10 m. čtv. záhonek. (Nebo 1,3 kg na ar, jak je libo). Horší je, že se údaje od různých autorů liší, výrobci hnojiv se snaží prodat, tak to občas nadsazují. Já hnojím podle doc. Vlčka, na jehož doporučeních jsem zatím nenašel chybu.

    Požadavek na hnojení v čistých živinách na 10 m2 je
    podle doc. Ing. Vlčka CSc.: před výsadkou - 70g N, 25g P, 100g K. Na list pak
    20g N v ledkové formě. Podle použitých hnojiv je to nutno samozřejmě
    přepočítat. Na hnojivech je obsah čistých živin vždy uveden. Vzpomeňte na
    barona von Liebig – zákon minima a jeho zásadu: „lepší nedohnojit, než přehnojit“.
    Přebytek některé jednotlivé živiny může dát horší výsledek, než nedostatek
    (např. B, P, či Ca).
    5. 10. 2017 14:14 Marie Dreslerová
    Děkuji za odpověď pane Kašpar. Matematika mi vždycky šla na rozdíl od češtiny a kolega je zemědělec. Jen nemá zkušenosti s pěstováním česneku a jak jsem uvedla, dávkování uvádí každý jinak. Měla to být zkušební plodina na kousku pole, nakonec nebude, objednávku mi zrušili, čímž z pokusu sešlo. Ale i tak ještě jednou díky.

    hnojení pozemku před výsadbou

    27. 9. 2017 10:59 Zakladatel vlákna: Dosoudil Lubomír
    Dobrý den pane inženýre, prosím o radu, zda je možno letos před přípravou pozemku na sadbu česneku aplikovat do půdy naředěný roztok kejdy od hovězího dobytka. Děkuji
    30. 9. 2017 18:45 Jan Kozák
    Zkušenost s kejdou nemám, ale sám bych se toho nebál.

    Morenie cesnaku

    27. 9. 2017 9:16 Zakladatel vlákna: Milan Turňa
    Dobrý deň, píšem vám zo slovenska, a mám na vás jednu otázku ohladom
     
    morenia, chcem sa spýtať , že či nepoznáte dôvod prečo sa nemôže
     
    roztok sulky opakovane použiť, alebo ešte  jedna podotázka , že či by
     
    nebolo možné použiť moriacu tekutinu aspom dva krát ,s tým že by sa tam
     
    pridalo ešte trochu sulky? Ďakujem za odpoved
    27. 9. 2017 10:58 Jan Kašpar
    SULKA je  14% směs polysulfidů vápníku, nejvíce pentasulfidu.
    Jedná se o mix nestabilních sloučenin, které se působením vzdušného kyslíku, světla a teploty mění na konečný stabilní produkt, kterým je sádra (přesněji hemihydrát síranu vápenatého). Sulka patří mezi látky určené k t.zv. "ekologickému zemědělství" jako tolerovaný prostředek.
    27. 9. 2017 12:46 Milan Turňa
    Zdravím, Ja som sa nepýtal čo je sulka ale prečo sa nemôže použiť  opakovane
    27. 9. 2017 14:51 Jan Kašpar
    Taky zdravím. Proč se nedoporučuje použít opakovaně Sulku máte v mém příspěvku jasně  a myslím, že dost polopatě vysvětleno.  To co je Sulka a proč tomu tak, je jaksi navíc. Sulku můžete použít opakovaně, (a mnozí ji opakovaně používají, a s úspěchem), pokud dokážede eliminovat působení proměnných veličin, tedy přístup vzduchu, teplotu lázně, působení světla, rozhodující veličinou je samozřejmě čas.

    Vystavení dokladu.

    27. 9. 2017 7:30 Zakladatel vlákna: Rymeš Miloš
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    Zařazeno: Prodej česneku
    27. 9. 2017 19:11 Alois Juráň
    Proč si to neřešíte e-mailem? nás ostatní toto nezajímá..
    1. 10. 2017 10:25 Václav Kozák
    Z pravidel diskuse:
    "– Zvažte, zda váš dotaz bude přínosný i pro ostatní návštěvníky.
    Dotazy týkající se konkrétní objednávky (její příjem, vyřízení,
    stornování, reklamace,...) do diskuse nepatří."

    clonoplus

    25. 9. 2017 19:25 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, minulý týden v pondělí jsem obdržel objednaný sadbový česnek. Klobouk dolů, z cca 2 kg sadby jsem vyřadil pouze 2 stroužky Záhorského II. To je poděkování šlechtitelům a odpověď na stížnosti, které zde proběhly. Existuje přece něco jako reklamační řád! A paní Aurerová, neobviňujte někoho za vlastní chyby. Je naprosto jasné, že čím menší balení, tím vyšší cena. A že jste zaspala termín objednávky, to není vina pana Kozáka. A teď konečně k mému dotazu. Našel jsem v podstatě čtyři možnosti použití prostředku Clonoplus.
    1. Zálivka při výsadbě (jak ji připravit?)
    2. Zálivka na jaře (dtto)
    3. Vytvořit suspenzi a promíchat v plastové nádobě se sadbou a po oschnutí sázet
    4. Namočit stroužky ve vlažné vodě, po částečném oschnutí promíchat s přípravkem a ihned sázet
    Jsem laik, který způsob by jste doporučil Vy?
    Děkuji za radu a omlouvám se za ten úvod.
    M.Fiala
    25. 9. 2017 22:32 Zdeněk Mácha
    Musím souhlasit,co jste napsal.Není to férové jednání od paní Auerové,když byla seznámena s cenou a přesto si sadbu objednala.Místo své chyby to svede na pana Kozáka.Nechápu toto jednání.,když měla možnost objednávku zrušit.
    26. 9. 2017 21:00 Jan Kozák
    K dotazu pana Fialy:
    Z uvedených možností bych sám použil tu čtvrtou, tedy mokré stroužky promíchat se suchým přípravkem. A pokud bych chtěl česnek hodně rozmazlovat, pak bych ho ještě na jaře (spíš v předjaří) zalil roztokem Clonoplusu v množství 2 - 4 g přípravku na 10 m2, na množství vody nezáleží. Toto opatření bych udělal hned ráno a po oschnutí rostlin bych celou plochu uvláčel.
    26. 9. 2017 20:38 Josef Stieranka
    Loni jsem před výsadbou "obaloval" namočené stroužky v Gliorexu a na jaře dělal zálivku Clonoplusem. Příprava rozmíchat v konvi a polít řádek. Musím říci že se to osvědčilo a vyhodil jsem cca 10rostlin během vegetace jinak se sklerocia neprojevila. Letos dle zde dostupných rad uvažuji o obalení stroužků Clonoplusem místo Gliorexu. Pokud má někdo více zkušeností, prosím sem s nimi.
    7. 10. 2017 17:32 Richard Bily
    Dobrý den , letos Záhorskÿ ll je pekny , Slavin byl o dost horší , a ze zkušebni krabičky byly nejlepší Havel a Havran 

    Vlastní sadba

    25. 9. 2017 18:36 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Mám na sadbu 610 stroužků z letošního česneku,který jsem si vypěstoval z pacibulek.Některé stroužky jsou větší a některé menší.Mám těžkou půdu,ale česnek se docela daří.Přečetl jsem si zde spousty rad a jsem rád,že tato diskuse existuje.Vy,kteří zde v diskusi haníte pány Kozáky,tak si uvědomte,že bez nich by náš česnek dávno nebyl.Já osobně je obdivuji a přeji jim hodně úspěchů.
    sadba
    25. 9. 2017 19:23 Alois Juráň
    Souhlas!!
    1. 10. 2017 10:29 Václav Kozák
    Vážený pane Mácho,
    děkujeme Vám za podporu, která vždy potěší a motivuje nás ve snaze zlepšovat jak zboží, tak i služby pro naše příznivce.

    Dodatek k článku v Zahrádkáři pro říjen 2017.

    25. 9. 2017 18:20 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den pane inženýre. Se zájmem jsem si přečetl Váš článek , moc se mě líbil. Zvláště pak pasáž o chuti česneku a českém zákazníkovi. Chtěl bych však dodat, proč nikdo nic nedělá ( vláda, ministr zemědělství ) proti dovozu a nabízení v obchodě sadbového česneku francouzského původu vypěstovaný v Holandsku???? Na požádání zašlu firmu, která jej nabízí. Myslím si, že je to přinejmenším znevažování lidí a firem, a Vaší práce především, kteří šlechtí a pěstují kvalitní český česnek. Nakonec Vám chci poděkovat za sadbový česnek Havran, který dnes dorazil. Nemohu si stěžovat. Držím Vám palce a přeji hodně dalších úspěchů jak v osobním tak i pěstitelském životě. S pozdravem Česneku zdar.
    1. 10. 2017 10:45 Václav Kozák
    Vážený pane Filounku,
    v EU je volný trh, tudíž nemůže nikdo zakázat dovoz zboží z ostatních členských zemí. Je jen na obchodnících, zda dají přednost tuzemské sadbě a tím i podpoří české zemědělce a další pracovníky, kteří se podílí na produkci sadby, nebo jestli dají přednost levnému dovozu, kde si mohou dát výrazně vyšší marži. Hlavní vliv na tom však mají zákazníci, kteří často hledí jen na cenu zboží. Bohužel podmínky v zemědělství nemají všichni stejné. V některých státech získávají zemědělci  vysoké dotace a plně mechanizovanou mají nejen výsadbu a sklizeň česneku, ale i posklizňové opracování, tudíž podíl lidské práce je na jejich produktu minimální. Z toho důvodu jsou schopni vyvážet hotový produkt za cenu, za kterou by nebyli čeští zemědělci schopni česnek často ani sklidit. Tento problém se však netýká jen česneku.

    kvalita sadby

    25. 9. 2017 12:41 Zakladatel vlákna: miroslav cagášek
    Velmi  mě mrzí, když , dlouhodobě  používám Vaši sadbu a v případě, letos ne úplně vydařeného roku kupuji od Vás sadbu v množství 8ks, a z toho je  jedna hlava evidentně z minulého roku/shnilá/ .Doufám, že se jedná o náhodný zkrat při balení této šarže  Havran 7-O124-90065 "S".      Děkuji MIC                                                                                                                      
    25. 9. 2017 15:46 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Proč toto neřešíte emailem,ale zde v diskusi.
    25. 9. 2017 18:06 Filounek Jaroslav
    Vážený pane, nejen že souhlasím s panem Máchou, ale také Vám doporučuji změnit dodavatele. V našem městě prodávají sadbu 16-ti cibulí o váze 740 g jedné nejmenované firmy za pouhých 353.- kč. Bydlím v Hrušovanech nad Jevišovkou. Přeji pohodový nákup. Filounek Jar.
    27. 9. 2017 16:51 Jan Kozák ml.
    Pane Cagášku, vaše určení problému není zcela správné. Lze s jistotou vyloučit, že by v zaslaném materiálu mohla být přimíchána cibule z loňského roku. Už z technologického hlediska je to nemožné – materiály z různých let se nemají šanci potkat. Z ekonomických důvodů se jedná o nesmysl – levněji by vyšlo ten česnek vyhodit, než ho složitě celý rok skladovat a pak přimíchávat, je nutné si uvědomit, že se jedná o ruční práci, která je drahá. A to ani nemusíme uvažovat o tom, že případné reklamace jsou velmi nákladné. Žádný producent by tohle neriskoval.
    Třetí důvod je logický – o Havran je velký zájem a loni ho byl nedostatek, jak se můžete přesvědčit v rok staré diskusi. Proč by měl mít někdo zájem na tom ho rok skladovat, když ho mohl s menšími náklady výhodně prodat loni na podzim, v zimě, případně i letos na jaře?
    Ač má Havran dlouhou skladovatelnost, rok starou cibuli by rozlišil i naprostý laik. Je tedy vyloučené, že by to někdo přibalil omylem (výše jsem uvedl důvody, proč by ho ani neměl kde vzít). Takové balení by tedy bylo neprodejné.
    Když se nad tím zamyslíte, jistě mi dáte za pravdu, že ta cibule rok stará být nemůže.
    < Novější157158159160161Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne