Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Jak sázíte česnek?

    4. 11. 2017 20:13 Zakladatel vlákna: Josef Martinek
    Dobry večer.Jaké máte praktické zkušenosti se strojním sázením v nynějších podmínkách?Dnes jsem sázel ručně česnek a nějaké strojní sázení by se mi hodilo,ale nedovedu si představit,že by si stroj s takto vlhkou půdou poradil.Jak to praktikujete Vy,co sázíte sazečem?Sázíte dříve a do suché země?Děkuji za odpověď

    moření

    4. 11. 2017 9:58 Zakladatel vlákna: Libor Baloušek
    Příští týden budu sázet, mohu mořit Clonoplusem již teď, nebo jak dlouho před sadbou.
    4. 11. 2017 20:07 Jan Kozák
    Já doporučuji po ošetření Clonoplusem vysadit do 24 hodin.
    5. 11. 2017 8:54 Libor Baloušek
    OK děkuji

    Plesnivý česnek

    3. 11. 2017 15:11 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, mám urgentní dotaz chtěl jsem zítra sadit ale když jsem česnek  vysypal s punčochy všiml jsem si že je většina plesnivá. Má cenu to ještě sadit nebo rovnou do popelnice ? 
    Zelená plíseň
    3. 11. 2017 20:50 Jiří Snášel
    B) je správně.
    J.S.
    4. 11. 2017 8:38 Filip Jakubál
     Samozřejmě takhle nevypadají všechny stroužky, některé jsou úplně vyhnilé, některé mají pouze flíčky a většině nic není. 
    Ale zajímá me jestli se to nemůže přenést i na ty kterým nic není. 
    4. 11. 2017 9:33 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Jakubále,
    na stroužku na fotografii je Penicillium, nemusíte mít obavu, že by se plíseň přenesla na zdravé stroužky, neboť penicillium se živí odumřelými pletivy. Do stroužku se dostane až sekundárně např. po mechanickém poškození nebo otlučení.

    moření česneku

    3. 11. 2017 9:17 Zakladatel vlákna: Marie Worková
    Dobrý den!
    K namoření česneku jsem zakoupila SULKA-K, koncentrát síry s obsahem N,K,Co.
    V pokynech je uvedeno:
    Před výsadbou česneku namáčíme stroužky v roztoku 40ml/1 litr vody po dobu 6-12 hodin, poté ihned vysadíme.
    Tak nevím, jestli se to sadí přímo z roztoku, nebo je třeba nechat sadbu oschnout, jak uvádíte vy.
    3. 11. 2017 21:21 Jiří Snášel
    Paní Marie, 
    kdybyste četla předchozí diskuzi, mořila byste v Sulce již někdy v září. Teď je to zbytečné. Někdo by řekl nežádoucí. 
    Před výsadbou mořte v Rovralu, a nejlepší je Clonoplus.
    A v každém případě nelitujte času a zalistujte si v diskuzi níže, všechny otázky, které se Vám honí v hlavě, již byly zodpovězeny.
    J.S.
    4. 11. 2017 20:06 Jan Kozák
    Trochu to upřesním. Vzhledem k tomu, že vlnovník česnekový, proti němuž se moří česnek v Sulce, nejvíce škodí ve skladu v teplém období, doporučujeme moření v srpnu nebo září. Když se ochladí, nemá toto brzké moření význam. Pokud se nemořilo v uvedené době, pak se moří v Sulce těsně před výsadbou. Sázet se mohou mokré stroužky, pohodlnější je nechat je několik hodin oschnout. Sulka působí fytotoxicky, proto nedoporučujeme dlouhé moření, které mělo hubit háďátka, což se v praxi ukázalo jako neúčinné. Na vlnovníka stačí 2, maximálně 3 hodiny.

    Cererit

    2. 11. 2017 22:38 Zakladatel vlákna: Peter Briška
    Dobrý deň pán Kozák.Potrebujem poradiť:nakoľko nestíhám zapracovať cererit pred výsadbou,má význam po sejbe?Zapracoval by som jedine s hrablami.Ďakujem.
    3. 11. 2017 7:23 Jan Kozák
    Pokud budete sázet do rýh (járků) pak můžete nasypat Cererit do nich. Říká se tomu hnojení pod patu a je to velmi účinné. Hnojení Cereritem na povrch po výsadbě je dost špatná alternativa.

    rašící česnek

    1. 11. 2017 12:28 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    I já mám problém s předčasně rašícím česnek, pouze některé odrůdy paličáku. Lze mořit v Rovralu?
    Děkuji za odpověď. Fiala
    1. 11. 2017 20:08 Jan Kozák
    V Rovralu mořit můžete bez obav. Není fytotoxický.

    skalický česnek

    1. 11. 2017 10:43 Zakladatel vlákna: Fröhlichová Olga
    Dobrý den,dostala jsem nabídku na odkup česneku od skalicky-cesnek.cz  měla jsem dojem,že je to také značka Kozák. Jinak nevím,kde by vzali můj mail.
    Jak to tedy je ? Děkuji za odpověď. Fröhlichová
    Zařazeno: Prodej česneku
    1. 11. 2017 13:20 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, paní Fröhlichová, e-shop skalnicky-cesnek.cz provozuje sestra Václava Kozáka. Má stejné podmínky jako jakýkoliv jiný obchodník, kterým tato firma dodává materiál. Rozhodně nemá přístup k osobním údajům zákazníků Václava Kozáka (loni Ing. Jana Kozáka).
    Dotaz, odkud Vaše údaje získal, prosím směřujte na odesílatele obchodního sdělení. Jsem si jist, že jste byla kontaktována, protože jste na e-shopu skalnicky-cesnek.cz v minulé sezóně nakupovala stejné zboží. Pokud si nepřejete v budoucnu podobná sdělení dostávat, napište odesílateli. Je jeho povinností Vaši adresu případně vyřadit.

    Předčasně rašící česnek

    29. 10. 2017 11:22 Zakladatel vlákna: Zbyněk Anděl
    Dobrý den,
    při rozdružování palic před sadbou jsem zjistil, že u většiny stroužků již vyrůstají z podpučí nové kořínky (délka 1-3 mm). Lze takové stroužky ještě mořit v sulce nebo zde hrozí reálné nebezpečí popálení kořínků? Předpokládám, že použití přípravku Clonoplus je bez problému.

    Dotaz č. 2:
    Jelikož jsem se s tímto jevem v minulosti setkal nejdříve koncem ledna, dost mě to překvapilo. U konzumního česneku se tím pádem zřejmě výrazně sníží skladovatelnost. Možná za to může letošní vhký podzim, ale... šlo by tomu nějak předejít? Česnek nebyl sklizen pozdě, cibule jsou kompaktní, stroužky nepoškozené, fuzárium vylučuji. Sušeno cca 5 týdnů ve svazcích po 10-15ti kusech na vzdušném místě a posléze uskladněné v bedýnkách v jedné vrstvě v kůlně (tj. teplotách odpovídajících plus minus té venkovní).

    Za případné odpovědi děkuji.
     
    29. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
    Pokud budete mořit v Sulce dvě hodiny, pak rašícím kořenům neublížíte. Clonoplus je bez problému, jak uvádíte.
    Docela mě překvapilo, že máte letos takový problém, nám to zatím česnek nedělá. Ale jak je to jinde, to nevím. Myslel jsem si, že v důchodu budu mít víc času, abych měl větší přehled o stavu česneku u jiných pěstitelů, ale opak je pravdou. O jiných pěstitelích nevím skoro nic. Skladovatelnost česneku Vám to jednoznačně zkrátí.
    29. 10. 2017 20:35 Zbyněk Anděl
    Děkuji za odpověď.
    Dnes jsem ještě namátkou vybral  cibule různých odrůd a po rozdělení došel ke stejnému výsledku - většině raší kořínky.  Vyjímkou jsou vnitřní stroužky nepaličáků. To samé u sadby od Vás (Blanin, Havran), dodané v polovině září a vzápětí mořené v sulce. Jedině u Vašeho sadbového Benátčana se tohle neprojevuje. 
    30. 10. 2017 7:30 Denis Šulava
    Dobrý den, mám úplné stejný problém jako pan Zbyněk. Zjistil jsem to včera při kontrole sadby. Je to velký problém? Počasí mě teď k výsadbě nepustí. Chtěl jsem sázet nejdříve za 14 dní. Dá se prorůstání kořínků nějakým způsobem přibrzdit, nebo je potřeba co nejrychleji česnek dostat do země? Děkuji
    30. 10. 2017 20:13 Jan Kozák
    Moc to nepřibrzdíte, hlavně ať to máte v suchu. Těch 14 dní to vydrží.

    Sázení

    28. 10. 2017 19:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Tak mám česnek v zemi,zasadil sem 660 stroužků,ale mám obavu,aby z něj něco bylo.Řádí mi v něm hryzec a ne a ne ho dostat.
    Co by na něj zabralo??Děkuji za každou radu.
    sadba
    28. 10. 2017 21:17 Antonín Tesař
    Dobrý den,  jakmile zjistíte výhrabky, tak najděte noru a do každé takto objevené nory dejte  3, max. 4 granule laniratu nebo jiného podobného červeného granulovaného jedu na myši, potkany a jinou havěť. Zdůrazňuji g r a n u l e ! Dokud Vám budou granule mizet, po zmizení je stále dávejte, to si příslušný obyvatel nory  průběžně dopřává, nejenom na baštu, ale např. hryzci si dělají i zásobu. Pozor,  granule neberte do rukou. Cca do týdne, někdy později, by se měl objevit žádoucí výsledek.  I když hryzec je samotář, bývá jich v okolí několik, každý z nich má chodby cca na 1 aru. Chce to trpělivost. 
    Tonda   
    29. 10. 2017 8:44 Zdeněk Mácha
    Moc děkuji za radu.Určitě vyzkouším.Díky
    29. 10. 2017 20:34 Jan Kašpar
    Na veškerou zvířenu, tedy malou a srstnatou mám psíka, cca 7 kg, rasa Parson Jack Russell terier. Původně jsem ho pořídil kvůli krtkům, se kterými jsem dost neúspěšně válčil. A 100 až 200 krtin každé jaro a podzim na 1.800m2 není zrovna žádoucích. Je to rozený zabiják. Do roka zlikvidoval 9 krtků, a následné roky po 3 až 5 kusech (co nalezlo z vedlejších parcel). Hryzce, které jsem taky měl, spolehlivě vybil. Ty nelze spočítat, psík je jako jediné sežere. Jinak na kontě má 2 kočky (letos) kunu, 2 lasičky, (loni) zajíce (předloni). Krtiny už nemám, nory hryzců taky ne, jen se musí čas od času zasypávat díry, které psík při zabíjení (nedá se to nazvat lov) chytí. Jen je nutné pozemek dobře zabezpečit, aby psík nezabíjel jinde, než na vlastním teritoriu. Pozn: Tvrdil mi kynolog, že rasa Border terier je ještě lepší zabiják, já s nim nemám zkušenost.

    Prorůstání česneku

    28. 10. 2017 14:59 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Dobrý den. Letos mě několik česneků začalo prorůstat zevnitř, i když zůstávalo ještě více jak 6 dužnatých listů. Prostě stroužky cibule začaly tvořit vlastní stvoly. Čím je to způsobeno? Je nejlepším způsobem, jak tuto situaci řešit, rychlá sklizeň takto postižených rostlin?
    29. 10. 2017 20:05 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu, její frekvence, podobně jako u jiných fyziologických poruch, se zvyšuje různými extrémy pěstitelských podmínek. Nic s tím nenaděláte.

    Osevní postup

    28. 10. 2017 13:18 Zakladatel vlákna: Vojtěch Svatoš
    Dobré odpoledne, chtěl bych si založit osevní postup s česnekem, mám k dispozici zhruba 1.5 aru. To znamená, že bych mohl pozemek rozdělit na dalších 5 honů, hlavní plodinou by pro mě byly brambory, dále bych mohl pěstovat jetel či vojtěšku na krmení, nebo seno a dále také proso. Jak byste uspořádal tyto plodiny? Můj návrh je: 1. Jetel  2. Brambory  3. Brambory (brambory dvakrát po sobě jsem zvolil z důvodu většího časového odstupu a dále také proto, že budou z hlediska agrotechniky vedle sebe ) 4. Proso  5. Česnek (ihned po sklizni by následoval čistosev jetele, či vojtěšky, stále nejsem rozhodnut protože se nacházím v nadmořské výšce 450 m. n. m.). 
    29. 10. 2017 20:02 Jan Kozák
    Česnek bych sázel po bramborách, zvláště budou-li hnojeny hnojem.

    Spon

    28. 10. 2017 12:18 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Dnes jsem provedl výsadbu Bjetina a zjistil jsem že spon sadby jsem udělal 12x12cm. Vy uvádíte 12x35cm. Předpokládám, že česnek vyroste, ale bude mít asi menší výnos, že ? 
    29. 10. 2017 19:58 Jan Kozák
    Znám člověka, který sází do sponu 15 x 15 s velmi dobrým výsledkem. Ale jak správně říká, musí ho patřičně nakrmit. Tedy ve Vašem případě by měla být dávka hnojiva trojnásobná.

    Česnek a vápno?

    27. 10. 2017 12:48 Zakladatel vlákna: Zdenka Nečesaná
    Mám připravený záhon na výsadbu česneku, ale včera jsem zjistila, že je celý zelený. Taková slabá vrstvička jakoby mechová. Chtěla jsem záhon poprášit vápencem, ale nejsem si jistá, jestli to česnek snáší. Poradíte? Děkuji
    27. 10. 2017 19:16 Jan Kozák
    Vápencem nic nepokazíte a česneku neublížíte. Otázkou je, zda-li ublížíte té mechové vrstvičce.
    28. 10. 2017 8:00 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Což kdyby paní na tu mechovou vrstvičku použila modrou skalici?
    28. 10. 2017 13:06 Zdenka Nečesaná
    Děkuji, zkusím.....
    28. 10. 2017 13:07 Zdenka Nečesaná
    Děkuji za odpověď
    28. 10. 2017 13:08 Zdenka Nečesaná
    Děkuji panu Kozákovi i Máchovi za rychlou odpověď
    28. 10. 2017 23:07 Jiří Snášel
    Já používám na mech roztok zelené skalice - na trávník i na stěny skleníku. Na poli je podle mne zbytečné jej likvidovat, tam se stále pracuje a malá vrstvička se stále narušuje a tím ničí.
    29. 10. 2017 20:03 Zdenka Nečesaná
    I za váš názor děkuji
    8. 11. 2017 19:41 Jan Kašpar
    Jste si jista, že se jedná o mech? Zelený až zelenožlutý povlak (vypadá jako sliz, obzvlášť po dešti)  je produkt bakterií rodu Pseudomonas, resp Xanthomonas. Spolehlivě je zlikvidují měďnaté prostředky. Burgundská, resp. Bordóská jícha, Kuprikol, Champion a celá řada dalších. Pokud se jedná o pseudomoniázu, tak ošetření neodkládejte. Tyhle bakterie podporují některé houbové choroby. A nejen česneku (např. Nectria galligena). Za 2 až 3 dny po postřiku mělce zkypřete půdu mezi řádky. T.j. povrch půdy nutno provzdušnit.

    zatečení vody do česneku

    26. 10. 2017 23:48 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Mám problém - letos před sklizní dvakrát zapršelo, což mělo za následek zatečení vody až ke stroužkům. Po prozkoumání rostlin jsem zjistil, že voda zatéká mezerou mezi horními listy a stvolem. Ta vznikne po odhlávkování v důsledku seschnutí stvolu. Odhlávkovával jsem hned po vyrašení květního stvolu.  Bylo to příliš brzo, nebo je toto běžná věc, která nelze pozdějším odhlávkováním ovlivnit? Abych česnek zachráinil, zavěsil jsem jej cibulí nahoru, aby voda vytekla.
    27. 10. 2017 6:56 Jan Kozák
    Pokud máte česnek v pořádku, pak jste postupoval správně.
    Není mi však jasný Váš popis situace. Běžně po odhlávkování stonek dále roste a funguje jako list a v době sklizně ještě bývá listy pevně obejmutý.
    28. 10. 2017 14:44 Vítězslav Krejčí
    O to právě jde. Odhlávkoval jsem v okamžiku, kdy stvol byl ještě rovný, a květ právě opustil mezilistí. Po zaštípnutí tak šťavnatý stvol vyčníval jen caa 1-10 cm. Dále už mnoho nenarostl a při dozrávání byl už seschlý, i když bylo ještě nejméně 5 listů zelených. Tak vznikla mezera mezi stvolem a mezilistím. Projevilo se te zejména u Dukátu, který zůstal na poli nejdéle a postihly jej 2 silné bouřky. Vekan jsem sklidil ještě před deštěm, takže se to na něm neprojevilo. Jinak byl česnek zdravý, po zatečení vody ale zahnědly suknice. Kdybych ale nevypustil vodu, nejspíš by zhnil. Ptám se na to, jestli jsem neodhlávkoval příliš brzo, kdy stvol ještě nebyl dostatečně vyzrálý a po seschnutí tak neudržel tvar. V které fázi odhlávkováváte Vy?

    Sadba

    26. 10. 2017 19:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, říkáte že byste začal už o  víkendu sadit, nebojíte se že česnek ještě vyleze do zimy? Lokalita jižní Morava.
    27. 10. 2017 6:50 Jan Kozák
    I když česnek do zimy vyřádkuje, není to na závadu. Stalo se tak už mnohokrát. Smyslem pozdní výsadby není to, že nemá do zimy vyrašit, jak tvrdí "odborníci" v médiích, ale výsadba do chladné země je nejspolehlivější ochranou proti fuzáriu.
    < Novější155156157158159Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne