Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Výsadba pacibulek

    22. 7. 2011 14:40 Zakladatel vlákna: Ludmila 3
    Dobrý den, jsem z jižních Čech. Pro oživení výsadby česneku jsem si sadbu vypěstovala z pacibulek. Pacibulky vyrostly do rozměru od průměru 6-15 mm. Chtěla bych vědět, jestli z této velikosti sadby vyrostou celé palice nebo jen jednotlivé česneky. Děkuji za odpověď.
    24. 7. 2011 7:12 Jan Kozák
    Při podzimní výsadbě by Vám měly vyrůst normální dělené cibule, ne vždy však v normální velikosti.

    Sklizeň

    22. 7. 2011 11:04 Zakladatel vlákna: Otto Novotný
    Dobrý den, jsem z Frýdlantska. Česnek jsem stále nevytáhnul, nevím zda již nadešel čas. Máme jarní sadbu nepaličáku. Mám strach, aby to v dešti neshnilo. Pár rostlin sice leží (vedle i cibule) ale je to nejspíš deštěm. Myslíte že už bude čas? PS: jeden jsem vytáhl a vypadá dobře, tak nevím zda ještě nechat třeba týden.
    24. 7. 2011 7:10 Jan Kozák
    Těžko poradit, když to nevidím. Máte-li starou odrůdu Japo, tak nemusíte spěchat. Obecně lze doporučit vytáhnout několik cibulí, pokud jsou obalové suknice (slupky) ještě dužnaté, pak nechte v zemi, jsou-li už kožovité, můžete sklízet. Cibule by měla mít v době sklizně tři celé obalové suknice.

    Háďátko v sadbě

    20. 7. 2011 20:32 Zakladatel vlákna: Franková
    Dobrý den pane Kozák. Můžete mi prosím polopaticky vysvětlit jaký problém znamená háďátko? Napadené cibule se nemohou dále pěstovat, konzumovat však ano, zamoří se půda na několik let dopředu. Pokud se to ale může jíst, proč to vadí v sadbě, která ve výsledku stejně jen množí to, co se sní?
    20. 7. 2011 21:19 Jan Kozák
    Háďátko jíte pouze z cibulí, které byly napadené těsně před sklizní, takže již nebyly viditelně poškozeny. Cibule napadené do začátku června jsou zcela zničené. Je-li pro škůdce příznivé počasí - dostatečná vlhkost, dokáže zničit celý porost na 100 %. Dalším problémem je to, že háďátko se nespecializuje pouze na česnek, může Vám zlikvidovat cibuli, brambory i jahody. V půdě přežívá několik let, přenáší se i na obuvi nebo na nářadí.

    máčení stroužků

    20. 7. 2011 10:32 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Prosím o vysvětlení, proč máčet ve vodě, když tam není Rovral Aqua Flo(je to prý náhrada za původní)místo Reldanu prý lze Calipso je to možné a stejně účinné?To máčení mi vrtá v hlavě. Děkuji PetrK
    20. 7. 2011 13:32 Standa
    Asi máte na mysli máčení těsně před výsadbou u cibulí mořených brzo po sklizni? To je kvůli tomu, že se tím aktivuje růst kořínků. Sázíte li do vlhčí půdy asi to nebude mít takový vliv jako v suchých letech. Pokud nepěstujete v polních podmínkách, můžete máčení nahradit zálivkou přiměřeně k předchozím a předpovídaným atmosférickým srážkám.
    20. 7. 2011 19:13 Petr Konopka
    Vážený Stando pěstuji v polních podmínkách, ale v příspěvku z 22.5 pan Kozák píše,,Nechcete-li použít žádnou chemii, tak místo moření před výsadbou namočte stroužky asi na jednu hodinu do čisté vody, po odkapání, případně oschnutí vysaďte
    Tak mi šlo o vysvětlení - místo zálivky volím uválcování.Petr
    20. 7. 2011 19:34 Standa
    Ano máte pravdu.
    20. 7. 2011 21:23 Jan Kozák
    Je to výsledek pokusů pana Ing. Havránka. Jednalo se o řádně založený pokus podle pravidel polního pokusnictví.

    Výběr palic pro sadbu

    19. 7. 2011 21:05 Zakladatel vlákna: Jan
    Poslední můj dotaz směřující na Vás se týká výběru vhodné palice (stroužků) pro další výsadbu. Je pravdou, že čím větší stroužek tím větší palice v dalším roce a naopak, bude solidní násobek také z malých stroužků (případně středových) a závěrem co se ve skutečnosti děje se vzaseným stroužkem v zemi tzn. zda zcela vyhnívá jako vsazená brambora či se nějak štěpí na další stroužky a čím je určen počet stroužků v palici(např odrůda " bílý Rusák" 4-6 stroužků). Děkuji Vám za reakci na mé všetečné dotazy, přestože si dovedu představit jak pracovně vytížený jste v těchto dnech. Pěkný večer Jan
    20. 7. 2011 20:12 Standa
    Počet stroužků je dán geneticky a proto je i součástí popisu odrůdy. Dle mých zkušeností je velikost palice ovlivněna více pěstitelskými chybami než počáteční velikostí stroužku. Malý česnek je pak kombincí chyb výsadby (neorientovaná sadba, přehuštěná výsadba, příliš hluboké nakypření před výsadbou, neutužení po výsadbě), nedostatku vláhy či živin v době růstu, neprovedením hlávkování u paličáků. No to ale odbočuji od toho co jsem chtěl původně psát = tedy zeptat se Vás, kde sehnat ruský bílý (nejlépe celé nehlávkované rostliny) nebo jen pacibulky?
    22. 7. 2011 10:28 Jan
    Děkuji za poskytnuté informace. Ohledně ruského bílého mohu jen konstatovat, že díky velké poptávce po česneku obecně opravdu netuším, kde by se dal v těchto dnech ještě získat, neberu-li v úvahu různé tržnice či farmářské trhy kde se domnívám je vysoké riziko s ohledem na jejich "neznámý" původ a kvalitu. Jan.

    Fáze obnovy sadby

    19. 7. 2011 20:57 Zakladatel vlákna: Jan
    Rád bych se Vás ještě zeptal, jaké jsou fáze obnovy sadby tj. jaký je správný postup při procesu obnovy z ponechaného semene v květu česneku až po sklizeň plnohodnotné česnekové palice. Dále pak jak probíhá výše uvedená obnova u tzv. "nepaličáku". Jan

    Česneková plíseň

    19. 7. 2011 20:52 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, můžete mi prosím poradit jak nejlépe připravit pole a předcházet tak proti česnekové plísni (čím, kdy a jak ošetřit pole), případně jaké přípravky se používají proti plísni již v průběhu vegetace. Děkuji Jan.
    20. 7. 2011 6:44 Jan Kozák
    Žádná choroba, která se na česneku může vyskytnout není ze skupiny plísní. Pro dobrý zdravotní stav česneku je nejlepší pole, kde se česnek ani jiná cibulová zelenina nepěstovala alespoň 10 let. Důležitá je pozdní výsadba do chladné země. Jakýkoliv postřik fungicidy (snad s výjimkou proti rzi) je zbytečným plýtváním a zatěžováním životního prostředí.
    20. 7. 2011 12:46 náhodný.host
    Mám osevní postup : 1-brambory 2-jahody(3 roky) 3-rajčata 4-kořenová zelenina 5-cibuloviny (česnek, cibule, pór zimní). ??? je pořadí správně nebo by jej bylo možné vylepšit? Cyklus má 7 let s mírnými modifikacemi, že košťáloviny a luskoviny se vždy někde vmáčknou.

    Zelené hnojení.

    19. 7. 2011 6:41 Zakladatel vlákna: Milan Vobruba
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli před výsadbou česneku nevadí zaorání zeleného hnojení, - hořčice, růžák? Předem děkuji.
    19. 7. 2011 20:33 Jan Kozák
    Zelené hnojení je výborná věc. Osobně bych se přiklonil k hořčici - působí dezinfekčně. Ale mělo by být zaoráno nejpozději na přelomu srpna a září, aby se organická hmota stačila do výsadby rozložit.

    pěstování z pacibulek

    16. 7. 2011 21:14 Zakladatel vlákna: Jarda
    Dobrý den, rád bych se zeptal na postup pěstování česneku z pacibulek. Kdy je palice s pacibulkama "zralá" ke sklizni a jak se s pacibulkama zachází do doby výsevu? Děkuji za odpověď.
    17. 7. 2011 20:57 Jan Kozák
    Sklízí se v době zralosti cibule a suší se jako celá rostlina nebo se květenství při sklizni oddělí a suší samostatně. Do výsevu se uskladní na suchém větraném místě. Pokud se vysévá na jaře, přemrznutí pacibulkám ve skladu nevadí.

    Benátčan

    16. 7. 2011 14:39 Zakladatel vlákna: Ivan Haška
    Pěstuji několik odrůd česneků,na sadbu použvám ty největší stroužky a ůroda je vždy dobrá.Ten samý postup jsem použil i u benátčanu a z 30 palic mám 4 velké a ostatní malé.Chci se zeptat,které stroužky u benátčanu brát na sadbu.Děkuji za odpověď
    16. 7. 2011 20:14 Jan Kozák
    My bereme všechny stroužky, Váš postup je správný. Letošní zima v některých oblastech negativně ovlivnila nepaličáky a odrůdu Benátčan zvláště. Dá se předpokládat, že příští rok budete se svou úrodou opět spokojen.

    háďátko zhoubné

    15. 7. 2011 9:24 Zakladatel vlákna: Zdena
    Dobrý den, nikdy jsme neměli problémy s pěstováním česneku, až letos. Soused začal s tím, že jej musí rychle vyjmout, že mu hnije. Já ho sklidila nyní a zjistila jsem, že mám stejný problém. Po lepším prozkoumání jsem došla k závěru, že česnek je napaden háďátkem zhoubným. Oba dva máme česnek svůj a pravidelně měníme místa osázení. Co mně poradíte? Jak háďátko zlikvidovat? Je odrůda česneku proti háďátku více odolná? Jak se píše pět a více let česnek a cibuly na zasažené pozemky nesázet je pro nás celkem tvrdé opatření. Předem děkuji za odpověď.
    15. 7. 2011 20:58 Jan Kozák
    Nevím o tom, že by existovala odrůda česneku odolná vůči háďátku. Je otázkou, zda jste svůj problém správně identifikovali. Zkuste poslat nějakou fotku na náš E-mail.

    Sušení česneku

    14. 7. 2011 10:02 Zakladatel vlákna: paul
    Tak jsem v Brně vyndal včera česnek ze země, než do něj znovu naprší. Jak se správně suší? Já mu ostříhal listí, nechal stvol a suším v přepravkách...jde to takto?
    15. 7. 2011 20:53 Jan Kozák
    Jde to i takto. Většinou však uprostřed pomaleji česnek schne, prto je vhodné denní přesypávání.
    16. 7. 2011 6:15 paul
    Pro upřesnění, já ho suším jen v jedné vrstvě, takže asi jste myslel přesypávat , pokud je ve více vrstvách.
    Jinak děkuji za odpověď.
    16. 7. 2011 20:11 Jan Kozák
    Je-li v jediné vrstvě, pak je přesypávání zbytečné.

    Zakrnění česneku

    13. 7. 2011 7:52 Zakladatel vlákna: Jan Med
    Dobrý den,Poslední dva roky po podzimním vysázení česneku(unikát)zjara česnek vyrazí ze země ,ale asi v dubnu začnou žloutnout listy a česnek přestává růst.Zalévám,hnojím ledkem vápenatým,ale již neroste.Sklizeň:dělené paličky ,ale velké jako původní stroužky.Co stím? Budete letos mít v Pardubicích besedu? Děkuji za odpověď.
    15. 7. 2011 20:51 Jan Kozák
    Informací je málo, těžko poradit. Je možné, že sázíte příliš brzy. Odrůdu Unikát vlastní firma Moravoseed, třeba o něm vědí víc. Besedu v Pardubicích zatím neplánujeme.
    18. 7. 2011 20:21 Standa
    Tak mne napadá, používám síran amonný a podle potřeby kropím 3% roztokem močoviny pro zásobení dusíkem. Jsou ledková hnojiva také použitelná nebo měl tchán pravdu, když mne učil, že ledek do cibulovin nepatří?
    18. 7. 2011 21:56 Jan Kozák
    Tchán neměl pravdu. Pro první, případně i druhé přihnojení je jednoznačně nejlepší ledek vápenatý (15,5 % N). Je prakticky okamžitě přijatelný bez ohledu na klimatické podmínky, což se určitě nedá říct o síranu amonném. Použití močoviny je velmi dobré, ale až v době, kdy má česnek dostatečnou listovou plochu.

    Paličák

    12. 7. 2011 14:55 Zakladatel vlákna: Otto Novotný
    Dobrý den pane Kozáku, máme jarní sadbu česneku a již se těšíme na sklizeň. Jednotlivé stroužky jsem odlupoval z celé palice a sázel, minule jsem ovšem jeden česnek vytáhl, zdál se napadený hnilobou. Čenek ale nebyl shnilý a po týdnu sušení se krásně vybarvil do fialova. Zarazilo mne však, že to byl palice jednotná a nebyla rozdělena na stroužky. Dochází k tomuto dělení až později či je to např. způsobeno zeminou v níž sadba je? Ostatní rostliny vypadají dobře. Děkuji za radu.
    12. 7. 2011 22:09 Jan Kozák
    Cibule se dělí na stroužky hned v zárodku. To, že se nerozdělila, je fyziologická porucha, kerá může mít více příčin, např. podmínky zimního skladování.
    14. 7. 2011 7:54 Otto Novotný
    Děkuji za odpověď.

    moření

    12. 7. 2011 0:23 Zakladatel vlákna: kamil kůla
    Dobrý den,všemocná EU nám zrušila Sulku,co prosím,by jste mi poradil na moření jako alternativu?Děkuji K.Kůla.
    12. 7. 2011 7:38 Jan Kozák
    Sami ještě alternativu nemáme.
    14. 7. 2011 12:09 Vladko
    Sulka se dá snadno uvařit.
    14. 7. 2011 22:39 Tomáš
    Myslím, že nejsem sám, kdo by byl velmi vděčný za návod, případně za odkaz na návod - měl byste? Děkuji.

    Kdy sklízet jarní česnek?

    10. 7. 2011 22:39 Zakladatel vlákna: Marcela
    Dobrý den ... :) chtěla bych se zeptat kdy sklízet jarní česnek.. stojí jak voják na poli .. a neléhá si .. ikdyž kořeny jsou už velké.. krček pořád stále pevný..hlávky sou pevné a neodělují se - podotýkám je jarní. Děkuju za radu
    11. 7. 2011 21:34 Jan Kozák
    Podle popisu máte ještě dost času, odhaduji, že minimálně dva týdny.

    třídění česneku.

    10. 7. 2011 21:38 Zakladatel vlákna: Lojza
    Dobrý den.Jak by měl vypadat vytříděný česnek na prodej jako konzumní???myslím tím velikost a celistvost..Za kolik by jste letos prodával konečnému spotřebiteli na konzum????? je 150 moc???? děkuji...
    10. 7. 2011 22:28 Jan Kozák
    Měl by vypadat lákavě pro spotřebitele, ale k ceně se zatím neumím vyjádřit.

    sázení

    10. 7. 2011 13:04 Zakladatel vlákna: Šimon Eichinger
    Dobrý den.Je vhodné sázet česnek po bramborách.Děkuji
    10. 7. 2011 22:24 Jan Kozák
    Negativní vliv brambor je potlačen pozdní výsadbou. Po bramborách se dobře připravuje půda, nic proti tomu nemám.

    moření česneku

    10. 7. 2011 8:40 Zakladatel vlákna: lukasK
    Dobrý den. Koupil jsem, pro moření česneku Rovral. Na letáku je moření před výsadbou. V minulých letech jsem mořil vždy Sulkou ( 12 hodin ) nechat oschnut a vysadit. Zajímá mě postup moření při aplikaci obou mořidel. Zda prvně Sulku, poté Rovral, obráceně nebo příp. některý vynechat. Děkuji
    10. 7. 2011 22:22 Jan Kozák
    Prvně Sulku, po okapání Rovral. Použijte obojí.

    Dotaz

    8. 7. 2011 21:40 Zakladatel vlákna: Sara Loydova
    Dobrý večer.Jste napsal ,že sázet česnek na stále stejné místo ,že muže mít za následky zdravotní potíže.Mužete to více konkretizovat.?Co se týká stránek ,tak jsou přehledné a velmi pěkně vyvedené.
    9. 7. 2011 21:01 Jan Kozák
    Jedná se hlavně o Fusarium, Botrytis a Helminthosporium.

    Cesnek

    8. 7. 2011 19:01 Zakladatel vlákna: Sara Loydova
    Je problém sázet česnek stále na totéž místo?jestli by se tak dělo ,tak bude rok od roku mensi výnos?Loydová
    8. 7. 2011 20:39 Jan Kozák
    Spíše se dají očekávat zdravotní problémy.

    (-:

    8. 7. 2011 18:12 Zakladatel vlákna: sebek.s.
    Dobry den.Mam u baraku nevyuzitou betonovou plochu 600 m.Chtel bych ji zavest kvalitni hlinou a nasledne osazet cesnekem.Muj dotaz je :jak hluboka ma hlina byt,aby se na ni dal uspesne cesnek pestovat?Jsem z Moravan tedy kousek od vas.
    8. 7. 2011 20:38 Jan Kozák
    Stačilo by i 40 cm, ale budete mít starost udržet pořád vhodnou vlhkost. Určitě by bylo lepší beton odstranit.

    Doba sušení česneku

    7. 7. 2011 18:32 Zakladatel vlákna: Jiří Ordelt
    Dobrý den mohl bych se zeptat na dobu sušení česneku
    7. 7. 2011 21:42 Jan Kozák
    V dobrých podmínkách je za měsíc usušený.

    květní stvol

    5. 7. 2011 16:39 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den, mohu odstranit (pro zlepšení výnosu) květní stvoly? Děkuji, M.F.
    6. 7. 2011 10:10 Ludmila
    Mají se odstraňovat ihned, jakmile se objeví. Je to psáno v rubrice "Pěstovani česneku" na těchto stránkách.

    pliesen

    1. 7. 2011 17:21 Zakladatel vlákna: cesnak-orava
    Dobry deň, poprosim o radu. Som z Oravy a mam zasadene 20 kg cesnaku u nas je tento rok hrozne-daždive počasie, vidiet to aj na cenaku, začína plesniet, mam otazku: Je možne cenak vybrat cca 3 tyždne skôr pred dozretim, bude použiteľný v jeseni na sadenie, totiž chcem moju vymeru rozširit cca na 100 kg a bojim sa aby nesjplesne všetek, pekne ďakujem. Jano
    2. 7. 2011 19:50 Jan Kozák
    Doporučuji sklidit a co nejrychleji vysušit. Mohlo by se stát, že za tři týdny nesklidíte nic. Pro sázení je to ale nevhodné.

    uspěchaná odrůda

    30. 6. 2011 22:21 Zakladatel vlákna: Mareš
    Dobrý večer, od úterý má naprostá většina rostlin odrůdy DHV již jen pět dužnatých listů a tedy podle Vašich rad by měla být ke sklizni.Na druhé straně se mi to, s ohledem na deklarovaný termín sklizně, zdá velmi brzy.Kontrolní neodhlávkované rostliny (4 kusy)již napřimují květní stvol. Mám již sklízet? Nebo počkat až na termín kolem 20.7.? DHV bylo vysazeno 2.12. zde u Č. Budějic na pozemku s expozicí JZ mírného svahu. Přihnojen byl přesně podle návodu, který jsem obdržel se sadbou a rovněž 4x zavlažen v dávkách po 25 mm.Za radu předem děkuji.
    2. 7. 2011 19:43 Jan Kozák
    Je to určitě brzy. Žádná z metod určování zralosti česneku neplatí absolutně pro každou odrůdu a každý rok. Pravděpodobně už čerstvý česnek používáte v kuchyni. Při loupání si všimněte slupky na stroužku. Pokud je ještě dužnatá, máte na sklizeň dost času.

    dotaz

    28. 6. 2011 12:59 Zakladatel vlákna: Petra
    Pěstuji česnek odrůda Ruský paličák několik let. Letos poprvé chytil plíseň.Vyryla jsem ho 20.6, abych aspoň něco zachránila a všichni v okolí tvrdí,že se bude kazit a není na uskladnění. Mají pravdu? Jsem z Valašska 400m n.m. Moc děkuji. Horáková
    29. 6. 2011 21:26 Jan Kozák
    Mohou mít pravdu, ale větší pravdu máte Vy. Kdybyste to neudělala, s velkou pravděpodobností byste později nesklidila nic.

    dotaz

    26. 6. 2011 9:12 Zakladatel vlákna: Alena
    Můžete mě prosím poradit jakou odrůdu česneku mám pěstovat na Ašsku,který se sází na podzim děkuji.
    26. 6. 2011 21:54 Jan Kozák
    Tuto oblast konkrétně neznám. Nikdy jsem tak daleko nebyl. Ale letos nasázejte to, co se Vám podaří sehnat. Ale určitě to, co je písemně doloženo jako sadba.

    25. 6. 2011 12:20 Zakladatel vlákna: Pavlína Fišerová
    Dle vaší rady jsem česnek sklidila včera a hned pověsila na sušení, doufám, že jsem neudělala chybu a nebylo to moc brzy,děkuji Fišerová

    dotaz na přípravu půdy

    23. 6. 2011 11:36 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den,
    prosím Vás o radu, jak nyní pokračovat s přípravou půdy, na podzim chceme zasadit česnek (sadbu máme už u Vás objednanou). V únoru jsme zorali pole, které nebylo cca 20 let obdělávané, po vyschnutí kultivátor, po vzejití plevelu jsme aplikovali herbicid, teprve od minulého týdne je pole relativne pleveluprosté. Má cenu ješte teď vyset svazenku, nebo jak máme dál půdu připravovat? Děkuji Vám za odpověď
    23. 6. 2011 18:53 Jan Kozák
    Teď svazenku, koncem srpna zaorat, před výsadbou podle potřeby (vzejití plevelů) mělká orba, kultivátor, výsadba.
    23. 6. 2011 22:24 Ludmila
    Děkuji

    Dotaz

    21. 6. 2011 19:41 Zakladatel vlákna: Vlastimil
    Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně česneku Vekán, z poloviny se položila nať a po vyrytí jednoho česneku se zdá být kořen v pořádku, proto se ptám zda už je čas ke sklizni? Je to oblast velkopavlovická.Děkuji
    22. 6. 2011 21:23 Jan Kozák
    Těžko posoudím z Vašeho dotazu, ale i na jižní Moravu se mi to zdá dost brzy, možná tak za týden.
    24. 6. 2011 10:21 Marie
    Klidně ho vyryjte, udělala jsem to již ve středu a je nádherný. Čejč.

    půda

    20. 6. 2011 19:58 Zakladatel vlákna: František ŘEHÁK
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám připravit půdu pro zasetí česneku. Půdu máme hnědou. Loni i letos jsme sklízeli (nesklízeli) česnek s hnilobou (zelená), zasetý pokažde na jiném místě. Bohužel nevím jaká půda je těžká, a jaká je lehká. Česneky jsem před výsadbou namořil Sulkou a Fundasolem a do zeminy jsem 14 dní před výsadbou zapravil dusíkaté vápno. Děkuji za radu Řehák.
    20. 6. 2011 21:11 Jan Kozák
    Prvně by to chtělo přesně pojmenovat problém (chorobu). Zdrojem bude sadba nebo půda. Zkuste mi poslat nějakou fotku na E-mail.
    < Novější9192939495Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne